No. 3682 Woensdag 22 October 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN lel Geheim van den Voddenraper. Wat is het doel van een R.-K. Kiesvereniging? VERSCHIJNT elken MAANDAG., WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING Ho. 52419. FEUILLETON. Uil <l« R.-K. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1..50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advortentién 20 cent per.regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING £5 IT8TEKEND GE8CHIKT VOOR PUBLIOITEIT EEN HOOGST LEERZAME CAUSERIE. II. De heer Stulemeyer vertelt dan als inter mezzo, een en ander uit zijn loopbaan als pro pagandist. Hoe hij als jongen van 18 jaar reeds strooibiljetten rondbracht, adressen van kiezers verzamelde en die classificeerde, en ifi stegen en sloppen trap op trap af aan het z.g. kwee ken van kiezers deelnam en de onverschilligen bezocht om hen te bewegen, lid te worden van de Kiesvereenigijng en te zorgen, dat hun naam op de kiezerslijst werd geplaatst. Ook daarvoor is het noodig, dat in de verte genwoordigende lichamen katholieken zitten, aldus spr., wijl anders de katholieken, wat be treft het bekleeden van openbare ambten zeer onrechtvaardig behandeld zouden worden. Als in de publiekrechtelijke lichamen geen katho lieken zitten, wordt den rechten der katholie ken hevig geweld aangedaan. Dat kan blijken uit het volgende: Toen ik jjn 1906 als chef de bureau in een grootbedrijf te Rotterdam kwam, aldus spr., werd ik lid van de R. K. Kiesvereeniging, om dat ik meende, dat zulks m'n plicht was. In lijden van verkiezing en ook wel daarna, deed ik werk als propagandist. In de vergaderingen nam ik deel aan het debat en zei mijn meening over de verschillende zaken, die aan de orde kwamen. Zooals het gewoonlijk gaat, had dat tot gevolg, dat ik de aandacht ging trekken en zoo werd ik in 1909 reeds lid van den Raad. Daardoor kwam jk in aanraking met net stede lijk bestuur en de stedelijke administratie en 1oen zag ik een berg ongerechtigheden. Twee iaar later slaagden we er in de liberale meer derheid in den Raad in een rechtsche meer derheid om te zetten en viel mij en enkelen leden der andere rechtsche fracties een wet houderszetel ten deel. Toen zag ik eerst duide lijk hoe onrechtvaardig de katholieke bevol king en de katholieke pers door de liberale re genten behandeld waren. Zoo o.a. op het ge bied van openbare ambten. Daar waren in Rotterdam, dat destijds een 500,000 zj/elen telde, ten stadhuize verschillende diensten en administraties. Alles bijeen waren er o.a. een 30-tal boden. Dat waren geen God geleerden. Ze behoefden geen diploma H.B.S. te hebben en zelfs geen klerkexamen te doen. De eenige eisch, die gesteld werd, was, dat ze kon den lezen en schrijven en dat ze eerlijk waren. Nu geef ik U te raden, zegt spr., hoeveel van die menschen katholiek warenGeen en kele! En dat ijn een stad, waar de katholieken 1/3 deel der bevolking uitmaakten. Dat kwam, merkt spr. ironisch op, omdat de liberale Raad en het liberale college van B. en Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 127) Ik wil de beroofde kinderen, de overleden vrouw, den geschandvlekten man wreken. Ik kom u leven voor leven, eer voor eer vragen: Achille Nerval, zijt gij bereid de schuld van uw misdaad te betalen? Van mijn mesdaad? herhaalde de fabrikant doodsbleek. Herkent gij mij niet? vroeg vader Falot met een donderende stem. Neen! antwoordde Nerval, ten toppunt van angst, neen, ik herken u niet. Hebt gij dan zooveel menschen in het verderf gestort, zoovele onschuldigen gelasterd, dat gij het getal en de gelaatstrekken uwer slachtof fers vergeet? Zie mij goed aan. Hebben de tra nen mijn oogen zoodanig verduisterd, dat gij er den glans niet meer van herkent? Herinnert u mijn met tallooze voren doorploegd voorhoofd niet een man, dien gij gekend hebt? Kunt gij vergeten zijn, dat gij deze door den arbeid thans vereelte hand gedrukt hebt? Ik herken u niet! herhaalde Nerval. Welaan! sprak de voddenraper, dan zal ik pen naam schrijven op dit door de ziekte, het W. altijd alleen benoemden de knapsten, de bekwaamsten, de geleerdsten Ook waren er aan het stadhuis een 2 a 300 ambtenaren van verschillenden rang verbon den. Daaronder bevond zichzegge 1 ka tholiek. En die was nog bij ongeluk benoemd omdat hij u;(t een anderen tak van dienst was komen overwaaien en men niet wist, dat hij katholiek was, anders had men hem stellig niet benoemd. Een ander staaltje: In een stad als Rotter dam worden van gemeentewege vaak adverten ties geplaatst voor het oproepen van sollicitan ten, voor onteigeningen e.d. Het kwam wel voor dat voor één zoo'n onteigening voor f 3000 ge adverteerd werd. Vóór 1911 werd er niet aan gedacht, dat er behalve de liberale „Nieuwe Rotterdamsche Courant" ook nog het katholie ke dagblad „De Maasbode" bestond. Vóór 1911 werd in laatstgenoemd blad nooit één enkele advertentie geplaatst! Bij het gemeente-archief was het niet beter. Daar werd alles bewaard, wat voor het stede lijk bestuur van eenig belang werd geacht. Na tuurlijk ook deN. R. Crt., waarop mm een afzonderlijk abonnement had. Als men zoo wa re voortgegaan, zou de geschiedschrijver, die uit dat archief de geschiedenis van Rotterdam had willen putten, nooit hebben kunnen consta teeren, dat er in Rotterdam ook nog zooiets had bestaan als een katholieke actie en een katho lieke courant, wat ten gevolge zou hebben ge had, dat de historie zou zijn vervalscht en al leen de lof en de eer van het liberalisme voor het nageslacht zouden zijn bewaard. Dat de liberalen alleen maar benoemden de knapsten!! en de bekwaamsten!! kan ook uit het volgende blijken: Onder de ambtenaren was de ontwikkeling zoo minimaal, dat wanneer iemand voor een po sitie van eenige beteekenis moest worden be noemd, men die in het eigen corps niet vinden kon en men iemand van buiten moest laten komen. Een en ander was natuurlijk ook den nti- revolutionnairen en christelijk-historlschen wethouders opgevallen. En wij hebben toen, al dus spr., de liberalen met hun eigen wapens ge slagen. Wij benoemden voortaan alleen de knapsten. Zoo stelden wij een examen in voor klerk. Daarvoor vroegen we een behoorlijke ma te van ontwikkeling en de sollicitanten, die slaagden, werden in rangorde benoemd. Het ge volg was (tot grooten schrik der liberalen') dat een groot aantal katholieken, gereformeerden en ortodox-protestanten een aanstelling kre gen. De eerste, die voor dat examen als nr. 1 slaagde, waseen gereformeerde jongen, die voorheen alleen gebruikt werd voor de functie van getuige bij huwelijken op een loon van 7Vfe gulden per week. Diezelfde persoon bekleedt thans aan het stadhui^ een eervolle positie en geniet een tractement van f 5400!! Verschillende gemeentediensten hadden af zonderlijke abonnementen op de Nieuwe Rot terdamsche Courant. Zoo o.a. het gemeente ziekenhuis en het Burgerlijk Armbestuur. Op lijden en de vertwijfeling misvormde gelaat: ik heet Austin AurillacHebt gij zoo wel den naam als de trekken vergeten, Achille Nerval? En hebt gij niets tezeggen aan hem, dien gij naar de galeen zondt, om te Parijs de plaats in te nemen, die hem toekwam, en uw voorspoed ten koste van den zijne te vergrooten? Ik ben Au rillac, de galeiboef, en ik kom verantwoording van u eischen Nerval had intusschen al zijn krachten voer den strijd verzameld. Het is niet te verwonderen, antwoordde hij, dat ik uw trekken vergeten heb; wij ontmoet ten elkander zelden, terwijl gij te Parijs woon deUw rampen, ik wil dit woord wel bezi gen om u niet te grieven, hebben u vermaard gemaakt, doch ons niet nader tot elkander ge bracht Als mijn voorspoed tengevolge van uw ondergang toegenomen is, dan heb ik dit noch gewild noch gezocht, en ik begrijp niet. Genoeg geveinsd en gelogen! bulderde Auril lac, af met uw masker van eer! Ik heb het reeds gezegd, ik kom het proces herzien en de ware schuldigen straffen. Wie heeft den mon- sterachtigen aanslag beraamd, waarvan ik het slachtoffer ben geweest? Wie heeft mijn val be reid, wie heeft na het nemen van de nauw keurigste voorzorgen, een ellendeling betaald, om mijn woonhui^ en mijn werkplaatsen in brand te steken?Gij, gij alleen, booswicht, duizendmaal lafhartiger en schuldiger dan Ca- mourdas! Volkomen bewust van het hem dreigende gevaar, besloot Nerval alles op het spel te zet ten om het af te wenden. Hij kon er niet meer een vraag aan laatstgenoemd lichaam, waarom men dat abonnement noodig had, werd geant woord, dat men den daarin opgenomen burger lijken stand moest raadplegen om te wecen, wie overleden was, opdat men niet ten onrechte zou blijven bedeelen. Ik heb er toen voer ge zorgd, zegt spr., dat door het bevolk'ngsbureau, dat grensde aan het gebouw, waarin het B. A was ondergebracht, en waarvan ook Je N.R.Ct. haar opgaven betrok, des morgens nog vóór het liberale blad de opgaven in z'n bezit had, de opgaven van den B. Stand aan het 3. A. werden verstrekt. Men kon toen het abonne ment op de N. R. Ct. opzeggen. Het Ziekenhuis had verschillende abonne menten voor het personeel. Aan het nemen van abonnementen op De Maasbode voor katholie ken werd niet gedacht. Sinds 1911 heeft ook De Maasbode de ge meentelijke advertenties gekregen, aldus spr. En ijn het archief is sindsdien ook geregeld een exemplaar van elke editie van De Maasbode bewaard. Dat alles was niet alleen zoo in Rotterdam doch in alle plaatsen, waar de liberalen de macht in handen hadden. Is dat plaatsen van advertenties in liberale bladen nu zoo erg, zal men misschien vragen. Ja zeker is dat erg, antwoordt spr. Niet in de eerste plaats om het directe nadeel dat er voor de katholieke pers aan verbonden is. Doch het is duidelijk, dat bij een zoodanig systeem, onze katholieke menschen, die willen solliciteer en naar een gemeentebetreking enz. verplicht wor den geregeld de liberale bladen te lezen. En we weten uit ondervinding, hoe fataal zulks werlit op den sensus catholicus. Dat vormt een crösti ge bedreiging voor ons katholiek geloof in Ne derland en dat is dan ook wel het grootste na deel van het bevoorrechten van de liberale pers door de liberale regeering. Uit een en ander moge blijken, welke groete gevaren dreigen als katholieken geen zitting hebben in openbare lichamen. Sedert 1911 js er te Rotterdam voor °ezorgd, niet dat de rechtschen voorgetrokken zijr.. doch dat katholieken en protestanten niet meer zijn achteruitgedrukt. Vergadering van den Partijraad. Verschenen is de agenda van de achtste ver gadering van den Partijraad der R. K. Staats partij, te houden Vrijdag 28 November 1930, des namiddags 8 uur en Zaterdag 29 November des morgens te 10 y4 uur in de groote zaal van het Restaurant Centraal, Jaarbeursgebouw te U- trecht. Wij ontleenen hieraan het volgende: 1 Opening door den Voorzitter. 2 Hoofdelijke oproeping der stemgerechtigde leden van den Partijraad. 3 Notulen der Partijraadsvergadering van 23 en 24 Mei 1930. Deze zullen wederom in een tiental exem plaren vóór den aanvang der vergadering ter aan twijfelen, de voddenraper, tot dusverre on der den naam van vader Falot bekend, was inderdaad Austin Aurillac, wiens geluk en for tuin hij vernietigd had; maar hoe goed hij ook ingelicht scheen omtrent sommige bijzonder heden, en hoewel hij Camourdas naam genoemd had, kon het toch gebeuren, dat de voormalige galeiboef geen bewijzen had voor zijn beschul diging. Het verstandigste was derhalve alles hardnekkig te loochenen. Nerval kon zich bovenden van een veel mach tiger wapen bedienen dan woorden, een wapen, dat Aurillac hem zelf in de hand gegeven had. Aurillac was uit de galeien ontvlucht. Een ruk aan de bel zou drie stevige bedienden doen toesnellen, die zi-ch gemakkelijk van den vod denraper meester zouden maken; den vluchte ling weder in haar macht hebbend, zou de ju stitie hem niet meer loslaten, maar hem naar Nieuw-Caledonië zenden. Nerval hervatte dus zijn koelbloedigheid en deed van zijn stoel opstaande, een schrede naai den kant van den schoorsteen, waarnaast het belkoord hing. Ik beklaag u te diep, sprak hij, om mij over de onbeschaamdheid van uw taal kwaad te maken. Het is mogelijk, dat gij het slachtoffer zijt van een rechterlijke dwalingDat Ca mourdas uw werkplaatsen in brand gestoken zou hebben, kan ik loochenen, noch bevestigen, trouwens het gaat mij ook niet aan Gij hebt Camourdas uit uw dienst ontslagen, moge lijk heeft hij zich daarover willen wreken. Indien gij zijn misdaad kunt bewijzen, doe hem dan gevangen nemen Ingezonden Mededeeling inzage worden gelegd. Na vaststelling ter vergadering zullen de Se cretariaten der Rijkskieskringbesturen een exemplaar ontvangen. 4 Ingekomen stukken. a Brief A. J. A. van der Steen te Nijmegen d.d. Jul), 1930, meldende zijn ontslagname als lid van den Partijraad. b. Brief bestuur R.-K. Kiesvereeniging 's-Gra venhage dd. 27 September 1930, waarin wordt medegedeeld, dat tot afgevaardigde naar den Partijraad voor dezen R.-K. Rijkskieskring is gekozen de Heer L. L. E. E. M. Moonen in de vacature F. B. G. W. Spi;t, en tot plaatsvervan gende afgevaardigde de Heeren W C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst in de vacature B. W. F. van Slobbe en M. A. Ooms in de vacature L. L. E. E. M. Moonen. c. Brief namens het Bestuur der Algemeene R.K. officieren Vereeniging te 's-Gravenhage, d.d. 5 October 1930, meldende de verkiezing van den tegenwoordigen Voorzitter der Ver eeniging Majoor H. F. M. Baron van Voorst tot Voorst tot adviseerend lid van den Partijraad ter vervanging van Generaal-Majoor P. j. van Munnekrede. d. Andere ingekomen stukken 5. Behandeling van het verzoek der R.K. Ver eeniging van Directeuren Directrices, Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs „St. Bernardus" bij schrijven van 17 April 1929, om, ter aanvulling der onder art 12B 4 a-i in het Partij reglement geregelde onderwijs-vertegen woordiging in den Partijraad, een adviseerend lid namens het Nijverheidsonderwijs naar dien raad te mogen afvaardigen. Praeadvies van het P. B.. Het P B. heeft in dit en verschillende andere soortgelijke ver- Camourdas p sinds twee dagen verdwenen hernam Aurillac. Dat is jammer voor u. En weet gij waarom hij verdwenen is* Ben ik soms verantwoordelijk voor de gangen en daden van Camourdas? Ja want die man is u tot last. en meer nog, gij z'Jt bevreesd voor hem. Die luie, aan drank verslaafde werkman, die met volle handen uit uw geldkist put, en u ieder uur van den dag kan toeroepen: wij zijn be We eerloos! met een enkel woord kan ik u naar de galeien zenden' die man is uw schrikbeeld. Camourdas be zat het bewijs van uw medeplichtigheid in het drama van den brand van La Vilette Hij maakte er gebruik van om u sommen te doen betalen, die al grooter en grooter werden; hii zou geëindigd hebben met uw geheele vermogen te eischen. Gij hebt tegelijk afkeer en vrees nJT geV°®ld' Na vruchteloos neproefd te hebben om hem dien brief af te koopen die door Z" maC*ht hGbt gij geP°°£d hem door hst meester te worden.Herinner u den dag, waarop vader Falot, Bestiole helpende ver huizen, u verraste, terwijl gij bez-\g waart d* kamer van Camourdas te doorzoeken Nerval begon te beven. Maar hoe diep gezonken Camourdas ook mo ge wezen, hy is geslepen; het stuk, dat gij zocht, was veilig voor uw nasporingen- een won vallen'66" "rlef mUn handen doe" Den brief? (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1