D*E HEERENBAAI Burgert. Standen Boeken Zijisehr. Pesterijen (9) muwimiiiwiiiiiiiiii luiiiiumtuiimmum ZO'50 ct.per ons A9 64 van de K.O. niets mag eischen, omdat men katholiek georganiseerd is. Door velen wordt dat verkeerd begrepen. Dat de Kerkelijke Over heid zeer sympathiek staat tegenover de It.K. Middenstandsorganisatie is een feit waaraan niet te twijfelen valt. Dat er plaatselijk hier of daar iets hapert, wil het Hoofdbestuur niet tegenspreken, doch doelmatiger is het, die kwestie plaatselijk op te lossen, waartoe het hoofdbestuur gaarne alle medewerking ver leent. 3e Voorstel. Het Hoofdbestuur tracht te bewerken, dat de tollen te Overslag, Philippine, St. Kruis en Eede door het Rijk worden afgekocht voor oen nader met vorenbedoelde gemeenten overeen te komen bedrag. Toelichting. Sinds vele jaren worden in vo rengenoemde gemeenten tolgelden geheven Herhaaldelijk zijn daarover klachten geuit en bezwaren gerezen, vooral in den laats ten tijd nu het snelverkeer in de richting België belang rijk is toegenomen. De finantteelen toestand van deze gemeenten laat het niet toe tot af schaffing van deze tollen te besluiten, waarom afkooping door het Rijk de eenige oplossing is om aan de bezwaren tegemoet te komen. Praeadvies van het Hoofdbestuur. Ofschoon het meer op den weg van vorenge noemde gemeenten ligt om zich rechtstreeks te wenden tot zijn Excellentije den Minister van Waterstaat, zoo zal het Hoofdbestuur gaar ne stappen doen om zoo mogelijk via den Mid- denstandsraad in deze iets te bereiken. Voorstel van de afdeeling Hulst. De afdeeling Hulst stelt voor, van de contri butie meer, dan tot nu toe gebruikelijk was, af te dragen aan de afdeelingskassen der Z.-Vl. afdeelingen en meent dat daartoe eene af- drcht van f 2,50 per l^d noodig is. Toelichting. Toen indertijd het Hanzebureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen werd opgeheven, wegens financieele bezwaren daaraan verbon den, stelde Hulst, daarin gesteund door de ove rige Zeeuwsch-Vlaamsche afdeelingen voor, de contributie over de geheele linie te veihoogen tot f 7,50 zulks om de begrooting kloppend te maken en de mogelijkheid voor het Dioc. Bu reau om actief werkzaam te blijven, daar te stellen. De meening van Zeeuwsch-Vlaanderen was, dat nu het Bureau te Hulst was opgeheven, een behoorlijke medewerking van bovenaf zou worden verleend aan de afdeelingen over de Schelde. Echter is die medewerking nooit ten volle verkregen, maar is die Jpi den loop der jaren immer minder geworden zoo, dat er zelfs afdeelingen zijn, waar zoo goed als geen fut meer in zit. Waar nu het hoofdbestuur steeds aanspoort op ontwikkeling van activiteit, meent de afd. Hulst dat deze eerst kan komen als de kassen der afdeelingen de middelen bezitten. Praeadvies van het Hoofdbestuur. Öm finantieele redenen op de eerste plaats meent het Hoofdbestuur het voorstel van de af deeling Hulst zeer sterk te moeten ontraden. (Zie begrooting 1931). Bovendien is de afdeeling Hulst op een dwaal spoor als zij meent, dat geld alleen de noodige activiteijt bijbrengt. Beter zal Zeeuwsch-Vlaan deren gebaat zijn met de inwilliging van het voorstel der afdeelingen Aardenburg, Oostburg, Sas van Gent, Hontenisse, nl. wederinvoering van een regelmatige propaganda door het dioc. Bureau, dan met eenige guldens meer In kas, wat per afdeeling berekend nog niets beteekenc. Activiteit is niet te koop, doch spruit voort uit een ernstig willen met opzij zetting van zijn eigen „ik". Nogmaals het hoofdbestuur acht het voorstel Hulst onaanvaardbaar, doch zegt toe een regelmatige propaganda, waarvoor de daadwerkelijke medewerking van het afdee- lingsbestuur wordt ingeroepen. De afdeeling Bergen-op-Zoom verzoekt de na volgende vraag op de agenda te plaatsen: „Hebben de plaatselijke afdeelingen van de Hanze en deszelfs gilden of vakgroepen rechtspersoonlij kheid loflêSMlen Medeieellof ECHTE FRIESCHE (Nadruk verboden). TER NEUZEN Huwelijks-aangiften. 7 Oct. Willem Johannes van Petegem (van Hoek) 20 jaar jm. en Pleun- tje Jacomina Kleiman, 19 jaar jd. 8. Jacobus Pie ter Overbeeke (van Zierikzee) 32 jaar jm. en Elisabeth Geertruida Hamelink 31 jaar jd. Mau rice Theophile Bommeleijn (van Assenede), 32 jaar jm en Johanna Christia Kool, 25 jaar jd. Evert Cornells Steendijk (van Zaamslag) 29 j. jm. en Elisabeth Dieleman 25 Jaar jd. 10 Gerrit Jan Hendriksen, 40 jaar weduwn en Mathilda Hubertina Maria Derrez. 27 jaar jd. Huwelijksvoltrekkingen. 9. Anthonie Jacob van de Velde, 30 jaar jm. en Catharina Buijze 23 jaar jd. Geboorten. 6 Oct. Willij Emiel, zoon van Al- phonsus Vanhijfte en Maria Louisa de Koek. Abraham, zoon van Jacobus Stoutjesdijk en Suzanna Elisabeth Volker. Maria Theresia, d. van Josephu* Baart en Anna Doppegieter. 8. Johanna Maria, d. van Jacobus van der Gouwe en Martina van Zweden. Overlijden. 6 Oct. Emma Maria d'Hont, 47 J., d. van Franches en Paulina de Bakker. 8 Mari- nus Reinier Leunis, 54 jaar, weduwn. van Eli sabeth Maria Harte. HULST. Gedurende September 1930. Huwelijks-aangiften. 6. Gerardus Adrianus van Wallen, 28 jaar, jm. en Anna Coleta van den Brande, 24 jaar jd. Medar Jacobus Johan nes Lampo, 33 jaar, jm. en Beatrice Maria de Paepe, 27 jaar, jd. Eugene Petrus Marie Freyser 26 jaar jm en Sophia Petronella Maria de Paepe 25 jaar jd. 13. Daniel Biesbroeck 33 jaar jm en Mathilda Maria Boel, 23 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 13. Petrus Johannes Henri Volleman, 39 jaar jm en Anna Louisa Amelia Baart 22 jaar jd. 18. Petrus Anthonius Johannes Bauwens 30 jaar jm. en Margaretha Elodia Volleman, 26 jaar jd. 24. Gerardus, Adri anus van Walle 28 jaar jm. en Anna Coleta van den Brande, 24 jaar jd. 30 Medar Jacobus Johan nes Lampo, 33 jaar jm. en Beatrice Maria de Paepe, 27 jaar jd. Eugene Petrus Freyser, 26 j. jm. en en Sophia Petronella Maria de Paepe 25 jaar jd. Geboorten. 5. Maria Coleta, dochter van Emiel A. Bertram, en Bertha Maria Coleta Pre- nen. 9. Maria Germane, dochter van Gustaaf Vergauwen en Marcellina Amanda Louisa van den Brande. Anna Elisa dochter van Petrus Rombout en Elisa van Hoey. 14. Bernard Lbuis Maria, zoon van Isedorus Maes en Justina Jo hanna M. Danckaert. 19. Andre Achille Adrien zoon van Adrianus P. J. van Oers en van Mar- the M. Schaut. 28. Maria Josepha, dochter van Josephus M. G. de Wolf en Johanna Bosschaert 27. Eugene Desyre, zoon van Antoine S. M. Bod - daert en Louisa M. van Laar. Overlijden. 18. Leonard van de Velde, 2 jaar z. van R. Emigius F. van de Velde en Gerarda M. Huybrecht. 25. Antonius, Marie Cortvriendt 8 jaar zoon van Edumond A. Cortvriend en Ursula Elisa Plassaer. Jf'~ De weg van den Inwendigen Vrede, door P. de Lehen S.J. uit het Fransch vertaald door F. van de Looveren. 2 Dln. 8° (252+364 blzz.) met omstandig in- houdsreg. Ingenaaid 37.50 fr. Holland fl. 2,80 pottvrij. In dezen tijd van rustelooze drukte is meer dan ooit een helder doorzicht in geestelijke aangelegenheden onontbeerlijk voor alle zielen die naar de volmaaktheid streven. Wel is waar zijn in de laatste decenniums in alle talen vele boeken verschenen die er naar streven voor alle mogelijke zielsproblemen een bevredigende oplossing te vinden, doch het gebeurt veelal dat die auteurs breedvoerig uitweiden over ziels ziekten van nerveuzen aard en daardoor juist bij den oningewijden lezer nog grootere ver- warrig en zielsangst veroorzaken. Reeds vóór ettelijke jaren verscheen in Frank rijk een uiterst merkwaardig boek, dat cp ma- gistale wijze de quintessens biedt van de leer der grootste Katholieke meesters van net gees telijk leven. Alles wat de ziel, die rechtzinnig naar de volmaaktheid streeft, kan fa den weg staan, alle dwaalbegrippen, moeilijkheden, twij felingen e nangsten, worden er glashelder in be handeld. onder vrees kan gezegd worden dat we hier tegenover een standaardwerk staan. Pater de Lehen, die lange jaren novicenmee- ster was in de Sociëteit van Jezus, heeft in dit boek de vrucht van zijn rijke ervaring neerge. legd. Niet één geval van gewetenstwijfel, verle genheid of scrupule is denkbaar, of hij geeft er de geschiktste behandeling van aan. De toon van het boek is steeds rustig en weldoend, zoo dat de zjel door de lezing zelve bevredigd en ge sterkt wordt. Het is een meesterwerk van on- dervindingrijke, natuurlijke psychologie, een boek van blijvend gezag. Over de wegen der H. Voorzienigheid, het ge bed de beschouwing Gods, de H. Communie, de biecht, de boetvaardigheid, de navolging der heiligen, den omgang met den evennaaste, de geestelijke leiding der scrupuleuzen, wordt uit voerig gehandeld. Priester en leek zullen er het „LESSI VITE" is verkrijgbaar in alle goede winkels. J{a!ve doos 22 ct., geheele doos 40 ct. resp. voor drie en zes emmers water. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER Claudius de la Colombière. Bloemle zing uit zijn werken verzameld en ingeleid door Jac. J. Zeij S. J. H. J. Dieben Wassenaar. Prijs ingenaaid f.1,75, gebonden f.2,25. In de inleiding van den samensteller lezen we het volgende: „Om te beginnen verschijnt er een Bloemle zing met een voor Nederland eigen vertolking van het vele schoons, dat Colombière ons ach terliet. Veel meer dan de werken van Bossuet, Bardaloue en Massfaon zijn die van Colombière beschouwd als een der beste Fransche schrij vers en redenaars van zijn tijd, voor allen ge nietbaar. Zijn preeken, schetsen van preeken, retraite-gedachten en brieven zijn in hun ge heel minstens tienmaal herdrukt en uitgegeven Wat we van Colombière bezitten munt uit door zuiverheid van taal en helderheijd van gedachte door beschaafdheid en keurige rangschikking, door groote kennis van het menschelijk hart en van wat er omgaat in de samenleving der menschen, door diepe overtuiging, tot overgave dwingende kracht en verteederende fijngevoe ligheid. Deze Nederlandsche bloemlezing is door de gekozen rangschikking een boek geworden, dat in zekere zin af is, en, door de plaatsing van het bijeengebrachte in een volgorde van gedachten die betrekking hebben op de zuivering van het geweten, de navolging van Christus en de ver- eeniging met God, bevat het een beknopte vol- maaktheidsleer". Wij gelooven een verdere aanbeveling achter wege te mogen laten. Het boek zij velen ten veillgen gids. ideale handboek over de middelen en het doel der Christelijke volmaaktheid in vinden. Het omstandig inhoudsregister vergemakkelijkt het raadplegen van deze klassieke handleiding in geestelijke zaken. De onlangs bij Herder verschenen Duitsche vertaling van dit werk is reeds aan het 115e duizendtal. Een reusachtig succes! We meenen dat het een weldaad is, eveneens aan het Nederlandsch sprekend publiek „De Weg van den Inwendigen Vrede" verkrijgbaar te stellen, in de keurige vertaling van E.H.F. van de Looveren. Moge dit werk dat als onder titel zou kunnen dragen „De Navolging der Heiligen" al spoedig naast de zoo populaire" „Navolging van Christus' zijn plaats vinden in de boekenschat van ieder intellectueel Katho liek. Boekzaal der geheele wereld. No 17, 1930. Adm. Langestraat 70, Tilburg. Ab. f 5 per jaar. Drie boeken onder den titel De oorlog in dienst van den vrede bespreekt Dom. J. de Vathaire O.S.B., La mythologie de la Paix, door Comte de Sa|t Aulair, Talleyrand door G. La- cour Gayet en R. Gerin, Les responsabilités de la Guerre. Dit ééne bewijzen deze drie boeken wel, dat de vrede slechts bevestigd i£, daar zoo veel geesten in de bekoring komen om den oor log te hulp te roepen. José Panhuijsen heeft drie Russische boeken besproken en daarnaast eenige algemeene opvattingen der Russische li teratuur aangegeven, 't Boek van Wera Inber, Der Platz an der Sonne schijnt 'n voornaam kunstwerk. Over 'n letterkunde, die bij ons niet veel bekend fc, nl. de Peruviaansche, ver telt ons Albert Helman veel bijzonderheden, naar aanleiding van den Peruviaanschen schrij ver Ventura Garcia Calderon. Zijn werk, ook in 't Duitsch vertaald raadt hij sterk aan. Het boek van Alfred Tresider Sheppard, Het verhaal van 'n ouden zeeman wordt erg neergehaald en ten sterkste afgeraden voor Katholieke le zers, Dr. Raph. Kreemrs recenseert 9 Ameri- kaansche boeken van meer of mindere betee- kenis. Nog veel verscheidenheden van literairen aard worden gegeven, 't Geheel is versierd met veel illustraties. „Zuster Apollonia" (Maria Julia van de Walle) w^r levensbeschrijving door broeder Clemens (Congr. v. Huybergen), haar bloedverwant met groote toewijding werd samengesteld, was een dochter van de bekende familie A. van de Wal leFreijser uit Hulst, „in wier stifchtend leven" zoo schrijft Z.D.H. Mgr. Hopmans in een voor woord o.a., „we vele treffende voorbeelden vin den van faeugd, die de aandachtige lezers en lezeressen zullen opwekken tot navolging". Het ongekunstelde, vaak ontroerende levens verhaal van de eenvoudige zuster, die op 24- jarigen leeftijd als missiezuster (lid der con gregatie van de Dochters van O.L. Vrouw van het H. Hart te Vunapope (Rabaul) overleed, na een leven, waarin zij, volgens de getuigenis van hare Novicenmeesteres „wat ze deed, goed heeftgedaan", moge de herinnering levenndig houden aan een voorbeeldige gewestgenoote „wier een^g streven het was, allen gelukkig te maken" Het verdient een plaats in elk godsdienstig Zeeuwsch-Vlaamsch huisgezin. Het boek verscheen ter drukkerij van „De Roepstem", Doschstraat 45a Breda, die voor een keurige uitgaaf zorgde. Ingenaaid kost het franco per post f 1. Tijdschrift voor R.-K. Ouders en Opvoeders. No 18 1930. Het Nederlandsche boekhuis, Tilburg Ab. f 5.45 per jaar. De hoofdredacteur spreekt over dansen. Hij legt aa nde ouders uit, in hoever zij dat genoe gen aan hun kinderen kunnen toestaan, wat echte Roomsche ouders moeten doen en zeggen aan hun kinderen, als ze vragen om naar dans lessen te gaan. Nog al 'n hard-aanvoelend arti kel volgt daarop over wellevendheid bij de op voeders Deze moeten meer door voorbeeld dan door woord opvoeden tot wellevendheid. De Commensaal heeft weer 'n echt huiselijk voor val beschreven, 'n koppig ventje, dat z'n zin wil doorzetten, maar niet gedaan krijgt. Be langrijk is het derde artikel over de tentoon stelling te Rotterdam: 't gaat nu over moeder en kinderbescherming volgens den geest der Sovjet-Unie. Overal propaganda voor hun op vattingen. De architect Jan van Dongen schrijft 'n hoogst belangrijk artikel over 'n op voeding door 't gebouw zelf, waar men woont. Hier wordt uitgelegd, hoe de schoorsteenen moeten ingericht worden. Antoon Coolen ein digt z'n fijne schets over 't kindje. Nog veel bij zonderheden zijn van alle kanten bijeenge bracht, over Eucharistische opvoeding in Indië, ete., etc., DE MAASBODE is het familieblad bij uitnemendheid. jUJkipesUpiarkank. Opgave betreflende het postkantoor Sas van Gent der maand Sept. 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f8,286,49 terugbetaald f7,855,47. Der halve meer ingelegd dan terugbetaald f431,02. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 11 Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f en afgeschreven f 1500. Derhalve minder in-dan afgeschreven f1500. Opgave betreffende het hulppostkantoor Westdorpe der maand Sept. 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f2408,78 en terugbetaald f 2070,61. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 338,17. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 2. Opgave betreffende het hulppostkantoor Philippine der maand Sept. 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f3945,10 en terugbetaald f619,73. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 3325,37 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 3. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f en afgeschreven f 50. Derhalve minder in- dan afgeschreven f 50. ..f 1 M i«r Opgave betreffende het postkantoor Neuzen der maand Sept. 1930. Aan bovenge noemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 18,811,08 en terugbetaald f17,321,18. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald f1489,90. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 20. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal fen afgeschreven f 1800. Derhalve minder in- dan afgeschreven f 1800. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg o. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be hoeve van inleggers werden uitgevoerd 1 order tot een nominaal bedrag van f400.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 7