PU ROL Pfë oordeel van de bemanningen der aan de de monstratie deelnemende vaartuigen. En dit luidt heel anders. Uit hun mededeelingen blijkt, dat men op 1700 a 1800 meter uit de kust nog volop licht had. Toen de booten 1200 meter uit dè kust lagen en elkaar op 50 meter genaderd waren, konden de leden der bemanning elkaar stuk voor stuk herkennen. Bij het licht vau den bundel werden de schipbreukelingen, die - ver boord sprongen, zonder moeite opgepikt. Aan komende rollers, die zoo gevarlijk üjn, wan- peer zij een reddingsboot overdwars treffen, konden reeds op voldoenden afstand waarge nomen worden, om de schipper de gelegenheid te geven, er zijn boot met den kop in te zetten. En tenslotte: toen het „wrak" in de beste conditie huistoe voer, konden de opvarenden nog op 3 K.M. afstand van het zoeklicht bij het licht daarvan op hun horloge zien. Öf dus de toeschouwers vanaf het strand weinig van de eigenlijke „redding" gezien heb ben, doet niets ter zake. Op de plaats der redding was voldoende licht en dat is hoofdzaak. Dit Ifcht is voor redders en schipbreukelingen van-het allergrootste nut en een uiterst belangrijke moreele steun. En, zooals wij hierboven reeds opmerkten, indien er zulk een dikke mist hangt, dat het licht niet tot een gestrand schip zou kunnen doordringen, dan is tevens de atmosfeer zoo rustig, dat er vcor de opvarenden geen direct gevaar bestaat, zoodat onmiddellijke hulp niet noodig is en een zoeklicht geen dienst behoeft te doen. Bij de gevaarlijke storm-schipbreuken daa rentegen is een zoeklicht op elke kust steeds van onschatbare waarde. DE HANZE IN HET BISDOM BREDA Aan de agenda der jaarvergadering 1930 ont- leenen wij het volgende: Voorstellen van de afdeelingen. 1 Afd. BREDA De algemeene leden vergadering besluite als volgt: De Alg. Vergadering, constateerende: le dat sinds eenigen tijd door de Rijkstelefoon een gesprekkentarief is ingevoerd; 2e" dat de P.T.T. den geabonneerde een kwitan tie zendt over het gevoerde aantal gesprek ken; 3e dat den abonné evenwel iedere controle op de ze berekenipg ontbreekt, en dat reclamee ren met moeilijkheden gepaart gaat; 4e dat nu reeds is gebleken, dat bij enkelen, die werkelijk controleerden, door den dienst van de P.T.T. „fouten" zijn gemaakt ten nadeele der geabonneerden 5e dat vernomen is dat in den handel zijn ge bracht automatische zelf tellers; 6e dat evenwel gevraagd wordt in hoeverre de P.T.T. gezag aan deze zelf tellers toekent; wenscht dat evengoed als bij gas, elec- triciteit en water, de abonné ook zijn aantal gesprekken moet kunnen controleeren en ver zoekt het hoofdbestuur daartoe bij den P.T.T. de noodige stappen te doen. Praeadvies van het hoofdbestuur. Het hoofd bestuur is 't met de afd. Breda volkomen eens dat de telling der gesprekken op een dusdanige wijze behoort te geschieden dat de abonné door Ingezonden Mededeellng (14) Er is geen "deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen-en Gelaat dan In dooien van )0-60 en 90 ct. Tube 80 ct Aurillac; zij heeft wel het gebrek van wat lang te zijn, maar dit vergoedt zij dubbel door de belangstelling, die zij opwekt, en geloof mij, binnen een uur zult gij niet meer tegen mij zeggen, dat gij haast hébt, maar mij integen deel verzoeken nog wat te blijven. Spreek dan. Aurillac trok een armstoel naderbij, en nam plaats met de ongedwongenheid van een man van de wereld. Het betreft niet mij zeiven, voor het oogen- blik ten minste, \k ben slechts vader Falot, de voddenraper van la Vilette, een grijsaard, die alleen 's nachts rondzwerft, evenals de vleer muizen en de wolven. Ik ben gekomen om u te herinneren aan een man, die sinds lang van het tooneel dezer wereld verdwenen is en waar van één enkel schepsel den naam niet heeft kunnen vergeten, en dat schepsel zijt gij Achttien jaren geleden was die man jong; hij bezat de volharding, die over de hinder palen zegeviert, het overleg om wonderen te verrichten in handel en nijverheid; alles liep hem mede. De Voorzienigheid laat dikwijls toe, dat het geluk de brave menschen bezoekt. Wat is toch uw doel, met dat alles? vroeg Nerval, getroffen door den dreigenden toon van den voddenraper en met het inst'pkt van de dieren, die, ondanks een helderen hemel, een voorgevoel hebben van een naderend onweder, vermoedend, dat er een vreeselijk tooneel tus- schen hem en dien man zou plaatsgrijpen. Dat zult gij altijd vroeg genoeg vernemen, antwoordde Aurillac met de kalme waardig heid van een rechter. Geloof mij, men mag x ■ym üaiii* DOUMERGUE IN BRETAGNE. De Fr ansche premier heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan Bretagne, waar hij o.m. een nieuwe brug officieel opende. De drukte ronde de brug bij Plougastel na de opening. loopend zelf kan controleeren of het telappa- raat ook fouten makt. Het H. B. is dan ook game bereid stappen te doen om dit te berei ken. Het 't vorige jaar aangehouden voorstel v. d. Afd. Oosterhout. In art. 6 der Statuten worde de volgen wij ziging aangebracht.: Alinea 2 en 3 vervallen en worden vervan gen door de volgende nieuwe alinea's 2 en 3. „Het betrokken bestuur van een vakbond ,of „plaatselijk gilde is verplicht om al wie zich „aanmeldt op zijn eerstvolgende ledenvergade- „ing voor ballotage voor te dragen. Over de „aanneming wordt beslist bij volstrekte tr.eer- „derheid der uitgebrachte stemmen. „Zij voor wier vak of bedrijf geen vakbond of „plaatselijk gilde bestaat, moeten zi,ch aanmel den bij het bestuur der afdeeling waartoe zij „behooren met inachtneming van het hierom trent bepaalde in de vorige alinea en welk be- „stuur beslist over de aanneming. Toelichting. Men is tot dit voorstel gekomen om te voorkomen dat personen, die zich als lid aanmelden soms maanden moeten wachten al vorens zij op een algemeene ledenvergadering kunnen geballoteerd worden, terwijl bestuurs vergaderingen veelvuldiger voorkomen en de personen op die manier eerder als lid van de Hanze kunnen ingeschreven worden. Praeadvies van het Hoofdbestuur. Het is in derdaad een oe-waar dat iemand, di? zich op geeft *oor het lidmaatschap van de Hanze maanden moet wachten, alvorens gebaloteerd te worden. Die feut schuilt o.i. echter niet in art. 6 der statuten, alinea 2 en 3, doch moet meer wor- wel een weinig geduld van u vorderen, als men u zulk een hartroerende geschiedenis verhalen moet. De man, van wien ijk spreek, was ge trouwd; zijn vrouw, een engel van goedheid, liefde en zachtheid, heette Anita. Anita, herhaalde Nerval. Een zeldzame naam, niet waar? Een ver bastering van den welluidenden naam Anna, dien haar moeder haar gegeven had, een naam, dien haar echtgenoot haar insgelijks gaf. Ja, Anifta was het toonbeeld der huisvrouwen, der moeders. Want niets ontbrak dien man, dat troetelkind der forttuin, noch de vertrouwelijke, liefdevolle bescheiden levensgezellin, noch het kind, die vreugde van den echtelijken staat, een schoone blonde knaap, die Max heette. Nerval huiverde: die beifle namen van Max en Anita wekten herinneringen bij hem op, dreigend als spookgedaanten. Die man, die gelukkige, stond aan het hoofd van een bloeiende, uitgebreide zaak; hij had acht honderd werklieden onder zijn bevelen en deed in zijn werkplaatsen machines vervaardi gen, waarvan de voortreffelijkheid zelfs in En geland bewondering wekte. Nog een korte tijd en die fabrikant, die reeds millionnair was, w'en de fortuin in alles meeliep, stond aan het hoofd van den handelsstand van Parijs toen een van die rampen, onverwacht als de bliksem en evenals deze doodelijk treffend, hem eens klaps in een afgrond van jammer stortte. Op zekeren nacht stonden zijn werkplaatsen, zijn woonhuis, eensklaps in laaie vlam en ver brandden met alles, wat zij bevatten. Het was ontzettend, voorzeker I Maar die man was jong, clen gezocht in de afdeeling, waar da aanmel ding geeschiedt. Immers een nieuw lid moet een maand „voorhangen" alvorens geballoteerd te kunnen worden. Waarom zou nu een afdee ling nog maanden wachten met vergadaren. Het eenjg contact wat bedoelde leden met hun organisatie plaatselijk hebben zijn de vergade ringen, daar zij vakvergaderingen wegens ge mis aan een vakorganisatie moeten ontbee- ren. Ook nog om andere redenen, o.a. de groote verantwoordelijkheid, welke het bestuur t.o. van zijn vereeniging op zlph neemt, meent het hcofd bestuur de aanneming van het voorstel Ooster hout te moeten ontraden. De afdeelingen, Aardenburg Oostburg Sas van Gent Hontenisse. lste voorstel: De propaganda In Zeeuwsch- Vlaanderen wordt evenals vroeger regelmatig door het Bondsbestuur gevoerd. Om de twee maanden worde een week propaganda in Z.- Vlanderen besteed, zoodat over het geheele jaar ook in dit tot het Bisdom behoorende ge west de zoo noodige activiteit voor de Hanze ent wikkeld wordt. Toelichting. Het is nu eenmaal een feit dat vele afdee lingen in Zeeuwsch-Vlaanderen dan vergade ren, wanneer de directeur van het Bondsbureau aanwezig is. Ofschoon dit niet is goed te keu ren, is het toch te verklaren. De directeur, die uiteraard beter op de hoogte is met midden standsaangelegenheden dan vele afdelingsbe sturen, doet hierover mededeelinge, welke de vergaderingen voor de leden aantrekkelijk ma ken. Bovendien kunnen de afdeelingen in Z. Vlaanderen om hun ligging niet dat gebruik hij behoorde tot dat slag van menschen die zich door niets laten ontmoedigen en hij zou opnieuw begonnen zijn om zijn geschokt ver mogen weer op te bouwen, had nipt een neg vreeselijker, nog onherstelbaarder ramp hem getroffen op dat oogenblik zelf, dat de puin- hoopen nog smeulden. Men beschuldigde dien man zelf den brand gesticht te hebben, om de assurantiegelden machtig te worden; die, daags tevoren, nog rijke, gelukkige en algemeen geachte man, ziet zich plotseling im armoede gedompeld, gescheiden van zijn vrouw en zijn kind, en in de gevangenis geworpen, die hij slechts verliet om voor het hof van asslssen te verschijnen Men veroordeelde hemHet was een op zienbarend proces, geheel Parijs woonde het bij, dames en heeren uit de hoogste klas had den er hun gereserveerde plaatsen teneinde de houding van den beschuldigde gade te slaan en de tranen van zijn vrouw te zien. De voddenraper hield even op. Sedert eenige minuten staarde Nerval hem met stijgende verbazing aan, die van liever lede in ontzetting overging. Onder de rimpels van het gelaat en de verbrande kleur der huid, trachtte hij een gelijkenis te ontdekkèr.: de klank zelf van de stem kwam hem bekend voor, hij moest die lang, zeer lang geleden, gehoord hebben. Men veroordeelde hem, hervatte de vodden raper. Hij zei vaarwel aan zijn vrouw, die hem weenend beloofde, te Brest bij hem te komen, en hij vertrok met het transportMet het transport 1 Begrijpt gij dat vreeselijk woord, maken van het Dioc. Hanzebureau, als de af deelingen in West-Brabant, waarom het zeer gewenscht is, terwille van het contact, dat de directeur van voornoemd bureau regelmatig de vergaderingen en zittingen voor de leden in Zeeuwsch-Vlaanderen houdt. Praeadvies van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur acht het noodzakelijk, dat Zeeuwsch-Vlaanderen systematisch bewerkt wordt, ofschoon het zelfstandig optreden van de afdeelingsbesturen alleszins gewenscht ls. Dat om de^ twéé maanden geregeld een week aan de propaganda voor Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden besteed, zal afhangen van het aan tal afdeelingen en leden. Bij uitbreiding van beiden zal het Hoofdbestuur zeer gaarne om de 2 maanden een week voor Z.-Vl. reserveeren Thans kan het hoofdbestuur in zooverre met het voorstel accoord gaan, dat tijdens de win termaanden September tot Maart drie propa- gandaweken worden gehouden en twee nropa- gandaweken over het tijdvak Maart tot Sep tember. Het hoofdbestuur verzoekt daarbij de volle medewerking van de Afdeelingsbesturen. 2e Voorstel: Het Hoofdbestuur tracht meer sympathie te wekken bij vele onzer Geestelijke Overheden en de R. K. Instellingen voor de R. K. Midden standsorganisatie, opdat de niet-georganiseerde katholieke Middenstanders daadwerkelijk zien, dat het R. K. georganiseerd zijn ook voor den R. K. Middenstander plicht is en een verlangen van de Kerkelijke Overheid. Praeadvies van het hoofdbestuur. Men is katholiek georganiseerd Yoor zich zelf en op last van de KerkelUke Overheid. Daaruit vloeit voort, dat men raadt gij welke folteringen het bevat? Mis schien hebt gij wel eens vadsig op uw zijden di.van uitgestrekt, de „Laatste dag van een ter ddod veroordeelde" geleezen, en by de schil dering van hetgeen te Bicétre met de galei boeven plaats heeft, zult ge wel gerild hebben met dat soort van onuitsprekeiyke walging, dat de mensch gevoelt, die nooit aan zulk een dier- hjke behandeling kan blootgesteld zyn En evenwel, wien kan daar zeker van zyn?, De fortuijn en de golven zyn veranderiyk! Zoudt gy denken, dat die jonge, ryke, wslopge voede fabrikant, zelfs in den akeligsten droom, ooit gedroomd had, dat men hem zou ketenen, als een wilde dier, met een yzeren band om den hals en kettingen aan de beenen? Dat men hem op een morsige kar zou laden tusschen moordenaars en dieven, die de menigte scheid- nemen toewierpen, den hemel lasterden en de rechters vervloekten?Gij hebt den naam hardvochtig te zijn, mijnheer Nerval, alles aan uw belangen op te offeren, onbarmhartig alles te vertreden, wat uw fortuin hinderiyk zou kunnen zijn, en toch, ik verzeker het u, gy zoudt, hoe versteend ook uw hart moge zyn, by zulk een schouwspel uw oogen vochtig heb ben voelen worden, al hadt gy nooit geweend. Daar, in dit oogenblik zelfs, zie ik u, by de enkele gedachte aan dip marteling, huiveren en de oogen neerslaanSpaar echter uw medelijden nog wat, myn verhaal is niet ten einde, en het vreeselijkste moet gy nog ver nemen. (Wordt vervolgd). 4 .i J

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 6