Binnenland Stadsnieuws Prooincienieums. Kerknieuws. Jtandelsberieiten Sociaal JTieuws Sport en Spel. Gemengd JTieuws. nGERO FABRIKAAT (7) Ingezonden Mededeeling (31) Ui! he! Binnenland. nog in behandeling waren geweest. Mocht het intusschen zoover komen, dat de regeering in de minderheid blijft, dan zal allicht niet het gevolg zijn, dat zij aftreedt, doch dat de Rijks dag voor een tijd naar huis wordt gestuurd, om aan Brüning en zijn collega's, d\e het vertrou wen bezitten van den Rijkspresident, de gele genheid te verschaffen die maatregelen te ne men, welke zij in het belang des lands noodig achten. m De Balkanconferentie, vorige week te Athene gehouden, heeft althans dit resultaat gehad, dat de verschillende vertegenwoordigers der Balkan-staten met elkander eens vrijmoedig van gedachten hebben gewisseld. De verstand houding werd geen enkelen keer verstoord en van verdere samensprekingen worden de meest gunstige resultaten verwacht, ook door een land als Bulgarije, dat slechts schoorvoetend had toegestemd aan de conferentie deel te ne men en zich daarvan geen enkel resultaat had Voorgesteld. Dat is dan althans eenig lichtpunt in de met donkere wolken bedekten Europee - schen hemel. Op 6 November zal de voorbereidende ont wapeningsconferentie onder leiding van jhr. Loudon bijeenkomen en er wordt van haar ver wacht, dat zij concrete voorstellen aan den Volkenbondsraad zal doen inzake de mogelijk heid en den datum van een algemeene ont wapeningsconferentie. Wij gelooven niet, dat de tijd voor zulk een conferentie rijp is on het zou ons sterk verwonderen, wanneer men een da tum zou durven vaststellen. Doet men zuiks toch, dan zou dat eer moeten worden be schouwd als een noodkreet. Men weet geen uit weg meer, en dan moeten alle belanghebbenden maar zelf eens zien, wat zij er van terechtbren gen. Misschien dat onder den druk der open bare meen Tig dan tenminste iets wordt bereikt. Rotterdam Grootstad. 15 October is voor Rotterdam een merkwaar dige dag geworden. Terwijl des morgens de sirenes door onze machtige havens loeiden bij gelegenheid van de officieele opening van het nieuwe graanhuis aan de Maashaven, de groot ste Silo van Europa, is des avonds in het groo- te nieuwe warenhuis, welke als afsluiting van den Cools^ngel is verrezen in tegenwoordigheid van honderden autoriteiten en genoodigden, de officieele opening geproclameerd. Deze twee importante bouwwerken, ondanks hun kolossale afmetingen in een minimum van tijd gebouwd, zijn onmiskenbaar markante verschijnselen van het moderne Rotterdam. Korte Berichten Te Rotterdam is Woensdag jl. Europa's groot ste graansilo in gebruik genomen. ten aanmelden, ook op-gëschut. Di.t zal duren tot de knip, welke moet dienen vooor het droog zetten van een deel van den sluisvloer geplaatst wordt. Dan zal de sluis tot voltooiing van het herstellingswerk voor de vaart geheel worden gesloten. De ijzeren knip wordt vervaardigd aan de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, die daaraan dag en nacht dooor werkt. Meer dere kleinere zeeschepen passeeren thans door de middensluis. KLOOSTERZANDE Onderscheiding. Woensdag is op plechtige wijze de zilveren eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau aan den opper wachtmeester Robijn te Groenendijk uitgereikt door den luitenant-kolonel H. Werner, com mandant van de eerste divisie der K. Maré- chaussée te 's Bosch in tegenwoordigheid van kapitein W. v. d. Hoek, districtscommandant te Vlissingen, burgemeester Lambooy en een 40- tal onder-officieren en manschappen. Getuigd werd van warme waardeering, voor den persoon van den gedecoreerde. NIEUW NAMEN. H. Hart-hulde. In een onder leiding van den Zeereerw. heer pastoor gehouden vergadering is besloten elk jaar op het feest van Christus Koning een algemeene H. Hart-hulde in deze parochie te organiseeren. GROEDE. Arm gekwetst. Dinsdag had de koewachter B. alhier, het ongeluk met één zijner armen in een bietenmolen beklemd te raken, waardoor een paar spieren zoo goed als doorgesneden werden. B. moest naar het ziekenhuis te Vlis singen vervoerd worden ter verdere behande ling. Ingezonden Hfledeéeelinq Verhooging der post- en telefoontarieven in België. Besloten zal worden, de binnenlandsche post tarieven te verhoogen, voor brieven van 50 op 70 centimes en voor postkaarten van 35 op 40 centimes. Ook de telefoontarieven zullen verhoogd wor den. (Msb. Het huwelijk van Koning Boris van Bulgarije. Z. H. de Paus heeft koning Boris van Bulga rije en de Italiaansche prinses, Giovanna, dis pensatie verleend van de huwelijksbeletselen, voortspruitend uit het verschil in godsdienst. De aanstaande echtgenooten hebben zi,ch schriftelijk verplicht alle kinderen uit het hu welijk zonder uitzondering in den katholieken godsdienst op te voeden. Korte Berichten. Koning Albert en koningin Eisabeth vertrok ken gisteren naar Engeland, waar zij eenige dagen zullen doorbrengen. In de Berlijnsche metaalindustrie staken 126.000 man. ERKEND DE BESTEj Wij herinneren onze lezers nog eens aan de algemeene ledenvergadering der R.-K. Kiesvereeniging, welke morgen (Zaterdag)avond ten 8 uur in het patronaat zal worden gehouden en waarin de Edelachtb. Heer H. Stulemeijer, burgemeestervan Schiedam een spreekbeurt zal vervullen. Naar wij vernemen zal het onderwerp van de causerie van den heer Stule meijer zijn »Wat is het doel van een R.-K. Kiesvereeniging Te water. Dinsdag, toen hipr eenige schepen in de middensluis lagen om te schutten, wilde een kaptein van een der schepen, die in de sluis lag, nog over een der sluisdeuren loopen, terwijl zij deze al aan het open draaien waren. Terwijl hij van de eene sluisdeur op de andere sprong, brokkelde het hout onder zijn voeten stuk en duikelde de man te water. Hij kon zich al zwemmende redden. Aanrijding. Gisteravond omstreeks 10 uur had op de Westkade alhier een botsing plaats tus schen twee wielrijders, een bejaarde man uit Westdorpe en een knaap uit onze gemeente. De jongen bezeerde zich aan het oog, terwijl de man dusdanig kwam te vallen, dat hij naast verschillende schaafwonden, een hevige neus bloeding oplijpp. Beiden moesten zich onder behandeling van dokter Puylaert stellen. Het voorwiel van de fiets van den grijsaard was geheel vernield. Coöperatieve Suikerfabriek. Met de Staats courant van 15 October zijn verzonden afdruk ken van de akten betreffende de Eerste Neder- landsche Coop. Beetwortelsuikerfabriek alhier. SLUISKIL. Verplaatsingen. De Eerw. Paters Bruno en Franciscus en de Eerw. Broeder Pius zijn van hi,er overgeplaatst respectievelijk naar 's Her togenbosch, IJmuiden Oost en Tilburg. Pater Bruno was reeds bijna acht jaar directeur van het jongens- en mannenkoor onzer kerk. Zijn vertrek is voor het koor een groot verlies. Ge durende zijn verblijf alhier, is onder zijn be kwame leiding de Gregoriaansche zangstukken verbeterd en stond ons koor, ook wat de meer stemmige muziek betreft, iji de omgeving goed aangeschreven. TER NEUZEN. De aanvaring van de westsluis. Men meldt nog uit Ter Neuzen: De pogingen om de aangevaren ebdeur van het buitensluishoofd der westsluis nog te laten draaijen op het losgewerkte steunpunt zijn ge lukt. Daardoor konden tegen hoog water 5 stoomeshepen die niet door de middensluis kun nen passeeren worden afgeschut; daaronder was ook het s.s. Helm wood dat de schade veroorzaak te en alvorens te vertrekken zeventig duizend gulden cautie had te stellen. Voorloopig wordt nu met de Westsluis tegen hoogwater, Indien zich daartoe schepen moch Kerkberieht van Sas van Gent. Zaterdag 18 October, om 7 en 8 uur uitrei king der H. Communie; om 8,15 uur gezongen huwelijksmis voor dhr. Amandus Begijn enmej Martha Augusta Lammens: om 9 uur gezongen huwelijksmis voor den heer Renatus Dellaert en mej. Anna Maria Dutrée. 4 Zaterdagavond biechthooren van 5.30 tot 7.30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 19 October, om 7 uur de Vroegmis voor madame Melanie de Caluwé-de Ridder als lid der H. Familie met algemeene H. Commu- nie dezer leden na de preek; om 10 uur de Hoog mis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. Na de H. Missen de reliquiae van O. L. Vrouw. Om 2,30 uur Lof en daarna H. Familie. Maandag 20 October, om 7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H. Mis voor eene overledene; om 7.45 uur gezon gen jaargetijde voor den heer Joseph de Roeck Dinsdag 21 October,! om 7 uur de H. Mis ter eere van de H. Theresia van Llsleux: om 7.43 uur gezongen H. Mis voor den heer en mevrouw Arthur Temmerman van Acke%. Woensdag 22 October, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Augustinus Dierckens en overleden familie; om 7,45 uur gezongen H. Mis voor mej. Francisca Maria Pauwels Donderdag 23 October, om 7 uur uitreiking der H. Communie en om 7.45 uur gezongen H. Mis voor mevr, de wed. Hendrikus Wauters. Vrijdag 24 October, om 7 uur uitreiking der H. Communie en om 7.45 uur gezongen H. Ivlls voor den heer en madame Leopold van de Cotte-Vereecken. Zaterdag 25 October, o m7 uur gezongen jaar getijde van den heer Norbertus Jacobus van Goethem; om 7.45 uur gezongen H. M>s voor de overleden familie Puylaert-Cattoir. Zaterdagavond biechthooren van 5.30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 26 October, feestdag van Christus Koning; om 7 uur de Vroegmis voor het geeste lijk en stoffelijk welzijn der parochie; om 10 uur de Hoogmis jaargetijde voor madame So phia Pauwels-Ongenae. Door Z.D.H. Mgr. Hopmans, bisschop van Bre da, wordt in herinnering gebracht, dat het da uitdrukkelijke wensch is van het Doorluchtig Episcopaat, dat de hun onderhoorige katholie ken georganiseerd zijn in katholieke verseni- gingen en dat dit in bijzonder, wat betreft de katholieke ambtenaren, nog eens onlangs ge publiceerd is, opdat weldra alle katholieke ambtenaren lid zijn van de A.R.K.A. Het gebed wordt verzocht voor den heer Eduard Martens overleden te Missa Waka (Amerika) Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan: de heer René Louis Vervaet alhier en mej. Germana van Assel te Wachtebeke, 2e roep. P. DOENS, Pastoor. Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Breda zal Woens dag, Donderdag en Vrijdag der volgende week geen audiëntie verleenen. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot kapelaan te Bergen-op-Zoom (O. L. Vr. Terhemelopneming) den weleerw. heer A. Vermeulen, tot kapelaan te Ter Neuzen den weleerw. heer H. Koopmans. RETRAITES VOOR DAMES. Retraitehuis „Klooster van den H. Geest" Uden. OCTOBER. 2134 Huismoeders van Berlicum e.a. 25Meisjes. 31 Oct.3 Nov. Meisjes uit Geldrop en Waalre NOVEMBER. 811 Zelatricen v. d. Retraitepenning en Apostolaats des Gebeds 1114 Meisjes. XXIIIe Nederlandsche Jaarbeurs. De 23e Nederlandsche Jaarbeurs werd van 9 tot en met 18 September 1930 te Utrecht ge houden. Het aantal deelnemers bedroeg 1012; het aan tal bezoekers 100.000. Niettegenstaande de heer schende depressie op de wereldmarkt had deze Najaarsbeurs een gunstig verloop; zij kenmerk te zich door een opgewekte stemming en druk bezoek, inzonderheid van zakenmenschen. In alle groepen werden goede zaken gedaan en verschillende deelnemers kregen ter Jaarbeurs orders, waardoor zij voor geruimen tijd hunne fabrieken op volle capaciteit konden doen door werken. Ook van de zijde van buitenlandsche inkoopers werd veel belangstelling betoond; de groep Zuivelwerktuigen een groep welke al leen aan de Najaarsbeurzen pleegt deel te ne men vormde een belangrijk middelpunt. De buitenlandsche deelnemers waren af komstig uit de volgende landen: Amerika 35 België 16 Denemarken 4 Duitschland 184 Engeland 47 Frankrijk 41 Hongarije 10 Italië 5 Japan 2 Oostenrijk 42 Spanje 1 Tsjecho-Slawakije Zweden 8 Zuid-Afrika 1 Zwitserland 5 De Voorjaarsbeurs 1931 zal te Utrecht ge houden worden van 10 tot en met 19 Maart 1931. Als speciale groep zal daaraan verbonden zijn een afdeeling Bouwmaterialen en Woning bouw. Inlichtingen omtrent de Nederlandsche Jaar beurs zijn te bekomen bij alle Nederlandsche Consulaten en bij de Administratie der Neder landsche Jaarbeurs, Vredenburg .te Utrecht. Handelsregister. Wijzigingen. Centraal Sigarenmagazijn, Axel, Nieuwstraat, winkel in tabak, sigaren en sigaretten. Uitge treden eigenaar M. WiemeerschVerschuren. Nieuwe iegenaar: J. F. M. Dieleman, Axel. De handelsnaam gewijzigd in: „Nieuw Londen". Wordt ook handel gedreven in dames en hee- renconfectie. L Deij, Burgemeester Geilstraat 8, handel in landbouwprod. Verhuisd naar Markt 23. Rotterdamsche Bankvereeniging, Nieuwst. 6. Ontsl. procuratiehouder: H. E. A. Bruwiere. Be noemd tot procuratiehouder: B. J. Schreider. P. J. Visser, Markt 23, handel in automo bielen reparatie en verhunrinrichting. Over leden: P. J. Visser. De handelsnaam is gewij zigd in: L. Deij Co. Venn.: L. Deij en J. van Dixhoorn. Opheffingen: Wed. G. F. Doens, IJzendijke, Oranjestraat D 285, molenaar. Vereffenaar: Wed. G. F. DoensDusarduijn, IJzendijke; Gebroeders Schelleman, Zaamslag, Spui D 26, vlasserij' J. B. Verhije, St. Kruis, N.E. 36, vlasserij. Ver effenaar: P. B. Verheije, St. Kru!,s. Alg. R. K. Ambtenaarsvereeniging. Wij lezen in „Sancta Maria": Bij dezen mogen wij in herinnering brengen, dat het de uitdrukkelijke wensch is van het Doorluchtig Episcopaat, dat de hun onderhoo rige Katholieken georganiseerd zijn in Katho lieke vereenigingen, en dat dit in het bijzonder, wat betreft de katholieke ambtenaren, nog eens gepubliceerd is in een besluit van het Doorluchtig Episcopaat van den 17n Juni 1.1. Nu wij vernomen hebben, dat de A.R.K.A. in de eerstvolgende maanden een krachtige pro paganda zal gaan voeren voor het verkrijgen van nieuwe leden, betuigen wij onze warme in stemming met deze nieuwe actie, en spreken wij tevens ons vertrouwen uit, dat onze eer waarde geestelijkheid deze propaganda-actie zal steunen, zooveel haar mogelijk is, opdat wel dra alle katholieke ambtenaren lid zijn van de A.R.K.A. De Bjsschop van Breda, t P. HOPMANS. Voetbal Z. V. B. Programma voor Zondag 19 October 1930. Ie Klasse B. Clinge— Sassche Boys. 3 uur (Harms) BreskensHulst II 2 uur (Odem) 2e Klasse B. Ter neuzen 3Axel 2 2,15 uur (Remerij) S.T.E.E.N.Hontenisse 3 uur (Kint) OranjeGraauw 3 uur (Aarssen) 3e klasse B. Hontenisse 2Fratelli 3 uur (Kieviet) StoppeldijkS.T.E.E.N. 2 3 uur (Moorthamer SasscheBoys 2Koewacht 2 uur (Hendrikse Sassche Boys IIKoewacht I Zondag a.s. ontvangen de Sassche reserves de leiders hunner afdeeling het tot nog toe on geslagen Koewacht. De Boys hebben' vorigen Zondag tegen Ciinge II een ongelukkigen wedstrijd gespeeld en slechts nipt met 21 verloren. Zullen zij thans eindelijk weer eens een overwinning behalen? De laatste wedstrijden moesten zij telkens met andere invallers optreden, maar naar alle waar schijnlijkheid zal het elftal a.s. Zondag weer volledig verschijnen en in dit geval kan Koe wacht zich aan een heftigen tegenstand ver wachten. Alles goed overwogen ligt een g' lijk spel wel in het bereik der Sassenaars. Aanvang 2 uur. Supporters op post. Tuur de Supoorter. Ciinge ISassche Boys I. Het bestuur van Sassche Boys heeft voor bo venstaande wedstrijd uitstel gevraagd daar zij verschillende spelers moet missen in verband met de bietencampagne, zoodat deze vermoe delijk niet zal doorgaan. Vrees van een edelachtbare voor 13 en 11. In de Maandagmiddag gehouden vergadering van den raad der gemeente Gramsbergen heeft wethouder W., nadat hij vele malen zijn af keurends en waarschuwende stem had laten hooren bij het behandelen van verschillende gemeentebelangen, den voorzitter ernstig ver zocht nimmer meer een raadsvergadering te beleggen op den 13en eener maand. Het maak-

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2