Sociaal JTieuws. Sport en Spet. Gemengd JTieuws. Ingezonden Mededeeling (9) Uit het Buitenland. HET ROOKGORDIJN. Amerikaansche legervliegtuigen trekken een rookgordijn boven de wereldstad, bij een verdedigingsdemonstratie tegen luchtaanvallen. stand en zullen de tekorten weer kunnen wor den ingehaald. Voor het niet te verwachten ge val echter, dat de gemaakte becijferingen moch ten tegenvallen, wordt van Rijk en Provincie een risico-garantie gevraagd, teneinde te voor komen, dat de betrokken gemeenten zouden moeten bijpassen. Natuurlijk valt niet met vol komen zekerheid te zeggen, dat Rijk en Provin cie de aanvankelijk voor het groote plan ver- léende garantie zullen handhaven, doch men heeft bij de dienaangaande genomen ,nforma ties den stelligen indruk gekregen, dat zulks wèl het geval zal zijn. Te zijner tijd zullen Kamer en minister zich daarover hebben uit te spreken. Aan het thans aanhangige voorstel is echter de nadrukkelijke voorwaarde verbon den, dat Rijk en Provincie ook voor oen der be? dé kleine plannen de volle garantie handhaven Spr. verwijst dan naar Schouwen en Duive- lahd, waar in Mei jl. het waterleidingbedrijf is geopend. Daar zijn de tarieven heel wat liooger dan de voor Zeeuwsch-Vlaanderen ontworpen tarieven. Ook daar bestond aanvankelijk een hevige oppositie. Na 3 maanden exploitatie is echter reeds meer dan 99 pCt. der bevolking aangesloten. Bru'jnisse toont eenzelfde beeld. Op een enkele uitzondering na is daar alles aan gesloten. Men moet aan den tegenstand niet teveel gewicht toekennen. De heer Geerts houdt een betoog, hierop neer komend, dat hij bezwaar heeft tegen de be- stüursconstellatie ne met name tegen den voor zitter der maatschappij, die, naar hij meent, de oorzaak is van het tegen de maatschappij ont stane wantrouwen. Waar hij de overtuiging heeft, dat de bewuste persoon ook ;n de nieuwe vennootschap weer terug zal keeren zal hij te gen het voorstel stemmen. De voorzitter verklaart met verbazing de re deneering van den heer Geerts te hebben aan hoord. Spr. zegt, niet goed te begrijpen, hoe de heer Geerts 1 persoon zoo zwaar kan tellen, dat hij hieraan een motief ontleent om tegen een zoo voorname zaak als dit waterleidingplan te stemmen. De heer Geerts verklaart, dat overduidelijk is gebleken, dat depersoon in kwestie steeds deed wat hij wilde. De heer Carriere wijst erop dat, hetzij men de oude maatschappij mocht reorganiseeren, hetzij men een nieuwe mocht oprichten, in elk geval een nieuwe bestuur zou gekozen moeten worden Men heeft het dus zelf in de hand om de per sonen daarin aan te wijzen, die men wenschte Spr. brengt dan hulde aan de groote gaven en de werkkracht van Mr. Dieleman, met wien hij het voorrecht had 10 jaar samen te werken, Als die er niet geweest was, aldus spr., geloof ik niet, dat er iets bereikt zou zijn. Bij de door de Commissie van Onderzoek ingestelde enquête is geen enkel bezwarend feit komen vast te staan. Spr. herhaalt, dat de arbei.d van Mr. Die leman bij het Rijksbureau de grootste waar deering vindt. Het is spr. niet bekend of dc huidige voorzitter in de nieuwe vennootschap zal terugkeeren. Doch stel, dat zulks het geval is, dan zullen er toch altijd nog 7 Commissaris sen zijn, diie zich kunnen doen gelden. De voorzitter wijst erop, dat behalve de veel besproken Parijsche reis, niets positief tegen den betrokkene kan worden aangevoerd. En zelfs die reis was geen absoluut aanvechtbare zaak. Hij vraagt den heer Geerts op de man af of hij behalve de Parijsche reis eenig blamee- rend feit kan noemen. De heer Geerts verwijst naar de besprekin gen in de Commissie van Onderzoek, waaruit volgens hem zou moeten gebleken zijn, dat de handelingen van Mr. Dieleman de oorzaak wa ren van de oppositie. De voorzitter zegt, dat de oppositie heel an dere oorzaken had. Wethouder Lockef eer meent, dat men nie mand mag veroordeelen op vermoedens. Tegen den betrokkene kon door de Commissie van On derzoek geen enkel positief feit worden aange voerd. Spr. vindt het onverantwoordelijk, op deze wijze te argumenteeren. Spr. wijst erop, dat de oppositie alles heeft aangegrepen, waar in zij maar een middel meende te kunnen vin den om de waterleiding te doen kelderen. Spr. is niet blind voor de fouten van bepaalde per sonen doch, hij vraagt daarnaast ook waardee ring voor de energie en de werkkracht, welke de voorzitter der maatschappij getoond heeft te bezitten. Ook de heer Lockefeer wijst er dan 3veneens op dat naast den voorzitter nog an dere personen de verantwoordelijkheid dragen. De heer Dieleman is vertegenwoordiger van 3ed. Staten. Als die hem zouden desavoueeren, zouden zij aan de vage tegen zijn persoon in gebrachte beschuldigingen een schijn van waar heid geven. De heer Lockefeer vraagt dan of de bereke ningen van de nieuwe plannen niet te veel ge flatteerd zijn en of de tarieven niet hooger zul len worden en de rentabiliteit geringer door een combinatije van het 5e met het 4e district. De heer Geerts meent, dat de bezwaren te gen den heer D. in de Commissie van Onder zoek sterk naar voren zijn gekomen ën tot ui ting kwamen in het rapport. Toen de oude maatschappij een nieuw bestuur kreeg heeft dat nieuwe bestuur, dat de bezwaren kende, toch den heer D. weer tot voorzitter gekozen. Dat doet spr. geen vertrouwen hebben n de bestuurconstellatae van een nieuwe maatschao Pij. De heer Carrière wijst er nog eens niet na druk oil, dat het onderzoek geen enkel uositlef feit aan het licht heeft gebracht. Het rapport der Commissie van Onderzoek spreekt zich ten dezen zeer duidelijk u;t en wekt allerminst den indruk, welke de heer Geerts weergeeft. Het Rijksbureau, zoo verklaart spr, is overtuigd, dat er niets is gebeurd, wat niet het licht kon verdragen. Spr. merkt op, dat, ook al had men een anderen voorzitter, in zekere kringen toch v/eer gelasterd zou worden. Dat ',s nu eenmaal de mentaliteit, zegt spr. Hij houdt dan een warm pleidooi voord e aanvaarding van het voorstel, er o.a. op wijzend, dat ae industrie en vooral ook de tram niet langer meer kan wach ten en dat de waterleiding iets '<s, wat in het moderne leven niet meer gemist kan worden. Hij vraagt den raadsleden persoonlijke zaken toch ondergeschikt te maken aan de groote be langen die op het spel staan. De heer Geerts is van meening dat met ie mand als de persoon in kwest;e aan het hoofd de oppositie zal blijven bestaan. De betrokkene kan zich niet daarboven verheffen. Anderen zouden het wèl kunnen. De voorzitter merkt op, dat al is men het met het privé-leven van iemand niet eens, men een zoodanig persoon nog nipt mag verdenken van op alle mogelijke wijzen tegen het belang der maatschappij te handelen. Spr. brengt de groote kunde en de werkkracht van den be- betrokkene naar voren. Hij noemt het verder onverkwikkelijk in een Openbare zitting der gelijke persoonlijke aangelegenheden te behan delen, die beter in een besloten zitting thuishoo den. Als er gezegd wordt, dat Zeeuwsch-Vlaande ren achterlijk ip en dat er nieuw leven moet komen dan denken we wel het eerst aan de wa terleiding. De heer Geerts acht het nadeel, voor Z.-Vl. verbonden aan de leiding van den betrokkene zoo groot, dat hij zijn steun niet kan geven aan plannen waarbij die persoon niet wordt uit geschakeld. Men zou er jarenlang de nadeelige gevolgen van ondervinden. De heer Carrière stelt nogmaals duidelijk in het licb,t, dat de oppositie niet in een bepaalde persoon haar uitgangspunt vindt. De oppositie zoekt een stok. Dat is duidelijk gebleken o.a. uit het feit, dat totaal-onbevoegden over allerlei technische kwesties een oordeel heb ben geveld. Spr. houdt nogmaals een welspre kend pleidooi ten gunste van de voorstellen. Den heer Lockefeer beantwoordend, zegt spr, dat de nieuwe plannen op dezelfde basis zijn opgezet als die van het groote plan: Gebleken :s daarbij, dat de rentabiliteit dezelfde blijft. Zoowel de voorzitter als de heer Carrière be- toogen dan nog, dat men zich van de oppositie niets heeft aan te trekken. Laatstgenoemde wijst erop, dat het thans gaat over de gemeen ten, die zich niet door de oppositie hebben laten benvloeden. De voorzitter stelt den heer Geerts de vraag of deze in ernst van meening is, dat men ter- wille van de oppositie de plannen zou moeten opgeven. De heer Geerts verklaart, dat hij inderdaad de nadeelen aan de leiding van den betrokkene verbonden, zoo groot acht, dat de plannen hierdoor nj|et aanvaardbaar worden. De voorzitter ontkent, dat hierdoor de belan gen der vennootschap zullen worden geschaad. De heer Geerts meent, dat het aanblijven van den betrokkene het toetreden van buitenstaan de gemeenten te zeerste zal belemmeren Wat moeth et zwaarste wegen, vraagt hij. De voorzitter: Het zwaarst moet de water leiding wegen. De heer Carrière merkt op, dat als eenmaal een waterleiding tot stand is gekomen de be zwaren der buitenstaanders wel successievelijk zullen wegvallen. D e heer Wauters vraagt nog enkele inlichtin gen over het maatschappelijk kapitaal en over de verplichte aansluiting welke hem door den heer Carrière worden verstrekt. De voorzitter wijst er nog op hoe de waterlei ding onmisbaar is bij een zeker beschavings peil. Spr. merkt op, dat alles, wat we eten en drinken in den moderne Jajdvoldoen moet aan zekere eischen van hygiëne behalve het water Het is best mogelijk, aldus spr., dat op het plat teland groepen van menschen nog niet tot dat peil van beschaving zijn gekomen. Doch dat mag geen reden zijn om hen, die wel die behoefte voelen, door het niet-verplichtend stellen der aansluiting een strop te bezorgen. De heer Lockefeer stelt dan nog de vragen of de beide plannen zóó zijn opgesteld, dat reke ning is gehouden met de mogelijkheid, dat an dere gemeenten later ook nog aansluiten en of alsnog aan andere gemeenten gelegenheid zal worden gegeven, om tot het nieuwe plan toe te treden. De heer Carrière antwoordt, op de eerste vraag bevestigend De nieuwe plannen zullen straks in een aandeelhoudersvergadering der oude N.V. ter sprake komen. Dan zal iedere ge meente, die zulks wenscht, zich alsnog kunnen opgeven. De heer Lockefeer vraagt verder nog of hij de eventueele ontbinding der andere N.V. de reeds gemaakte voorschotten en onkosten pond-ponds gewijze door de 21 gemeenten-aandeelhoudsters der oude N.V. gedragen zullen worden. De heer Carrière wijst er op dat zulks zeer zeker het geval zal moeten zijn met de f 10.000 die door het Rijk zijn voorgeschoten en met de aanzienlijke bedragen, die door Mr. Dieleman uit zijn privé-middelen zijn gefourneerd. Dat is eeregeld zegt spr. Voor het overige zal een billijke regeling getroffen dienen te worden. De voorzitter wijst er thans nogmaals op, dat het hier gaat over de kwestie of men de water leiding tot stand wenscht te brengen of haar voorgoed in Z.-Vlaanderen onmogelijk wil ma ken. Laten we, aldus spr. aan Z.-Vlaanderen geven datgene, waarnaar reeds zoo lang is uit gezien. Waar Sas van Gent en Terneuzen reeds in gunstigen zin hebben besloten l?,gt de be slissing over de al of niet mislukking der plan nen bij Hulst. Spr. leest dan het bekende con cept-besluit voor en brengt dat in stemming,. Vóór stemmen de heeren Burm, Poppe, Baart v. Lierop, Wauters, v. d. Walle en Lockefeer. Tegen de heer Geerts. De voorzatter dankt den Raad voor zijn ver standige beslissing. Hij brengt hulde aan den heer Carrière voor dien uitnemende voorlichting en spreekt ten slotte den wensch uit, dat de ge vallen beslissing in het belang mag blijken te zijn van Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Carrière feliciteert den voorzitter en de leden van den Raad met het genomen be sluit en spreekt den wensch uit, dat men thans ook hier zal toonen persoonlijke en kleine din gen op zij te kunen zetten en in eendrachtige samenwerking groote dingen tot stand te kun nen brengen. De voorzitter sluit hierna de zi.tting. Sportliefhebbers vinden in DE MAASBODE Hontenisse-Graauw 1-2. 3e Klasse B. Sassche-BoysII-ClingelI 1-2 Stoppeldijk-Fratelli 6-3. Sassche Boys IIClinge II 1-2 Onder begunstiging van mooi voetbalweertje en onder aanmoediging van verschillende sup porters, werd gisteren de wedstrijd gespeeld tusschen Sassche Boys II en Clinge II. Om 2 uur fluft scheidsrechter van Odem het beginsein. Clinge wint den toss en wenscht te gen den schiun over 't veld waalenden wind te spelen Al spoedig nemen de Boys het spel in handen en volgt aanval op aanval op het Clinge-doel, doch de doelverdediger is op post en weert verschillende malen het gevaar. Niettegenstaan de het kranige werk van den doelman, weten de Boys na ongeveer 20 min spelens de leiding- te nemen. Met 1-0 in het voordeel der Boys kwam de rust. De thee schijnt den Boys niet erg goed beko men te zijn, want na de rust vallen de Clinge- naren verwoed aan en uit een dier aanvallen weet de vijandelijke linksbuiten van een fout der Sassche keeper gebru;k te maken, zoodat hij het spel op gelijken stand brengt. Dit schijnt den Boys te kras en thans volgt aanval op aan val. Bij een dier aanvallen, ving de keeper een bal, welke hij door een draai achter de lijn bracht. Dit doelpunt werd echter door den scheidsrechter niet toegekend. Nu volgt weer een aanval van Clinge die sue ces heeft. Met 2-1 in het voordeel van Clinge komt het e?(nde. Onze Boys waren voortdurend, de meerderen en met een beetje geluk, had een overwinning niet uitgesloten geweest. alles, wat zij kunnen wenschen. BREDASCHE DIOCESANE WERKLIEDEN- BOND. Studie dagen. Verschenen is het programma der studieda gen in het Retraitehuis „St. Gerardus Majella" te Seppe van 31 October—3 November a.s. Prof. Dr. W. Koenraadt uit Hoeven zal spre ken over „Ontwikkeling"; voorzitter A. C. de Bruijn over „De Geschiedenis der R.-K. Ar beidersbeweging"; W. J. Andriessen, Utrecht, over „De Organisatie der R.-K. Arbeidersbewe ging; H. Brouwer, Utrecht: Stands- en vakor ganisatie; Henri Hermans, den Haag: De stand organisatie en hare instellingen; Vrije bespre king over „De Sociale Wetgeving, o.a. ziek tewet, ongevallenwet, invaliditeitswet; Rector Mommersteeg, Nijmegen: De Jonge Werkman; Aalmoezenier van der Maden, Breda: De Jonge Arbeidster; Rector Bot, Amsterdam, stands organisatie en Godsdienstige vereentgingen; Prof Heezemans, Haaren: Standsorganisatie en organisaties; Vrije besprek?jigDe Werking van het secretariaat van den Arbeid; C. Norbart, Breda: De plaatselijke Leiding; M, C. Geerts, Hulst: Het leven in de plaatselijke af deeling. In de shr'tingsvergadering zal Aalmoezenier pater Jac-Jacobs M.S.C., Heerlen, een rede hou den over: Apostolaat. Men ziet: De disch is rijk voorzien. Mogen velen van de geboden gelegenheid gebruik maken. Voetbal Z.V.B. Uitslagen van 12 October. Ie Klasse B. Hulst II-Sassche Boys 04 Cl\nge-Bresken s 13 2e Klasse B. S.T.EH.N.-Oranje 5-2 Hulst IISassche Boys I 0-4 Het eerste elftal der Boys bracht gisteren een bezoek aan de Hulstersche reserves. Onze Boys waren van het begin tot het einde in de meerderheid, zoodat de twee puntjes na?r Sas kwamen. Dat zijn er vier. Tuur de Supporter. Een heldhaftige vrouw. Uit Honkong wordt gemeld: In het dorp Lusianken in het district Tscb i loe woont een vrouw die reeds zeven jaar ge leden tot de Katholieke Kerk overgegaan. Van den kant van haar man had ze geen moei lijkheden te verwachten, maar haar schoon ouders, in wier huis zij woonde en onder wier ouderlijk gezag zij dus bleeft staan, beproefden alle middelen om haar ontrouw te doen worden aan haar geloof. Toen echter geen enkel resultaat bereikt werd joeg haar schoonvader haar uit het huis en zorgde er voor, dat zij nergens onderdak kreeg. Ten einde raad gijng de ongelukkige vrouw naar

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3