Binnenland Buitenland. Stadsnieuws. Provineienieuws. T)e toekomst is aan „LESSIVITE", wijl geen enkel der bestaande waschmiddelen het l^an evenaren. 64 Niéuw-raadslid. Als opvolger-raadslid in vacature P. de Rooij alhier, wijst de officieele lijst nu aan den heer C. Lambert-Fermont. Invoering van een maalgebotl. Naar wij vernemen heeft de commissie-Lo- vink geadviseerd een wetsontwerp in te dienen waardoor een dusgenaamd „maalgebod" wordt ingevoerd: er zal alleen meel mogen worden ge bruiïft, waarvan een te bepalen minimum uit binnenlandsch meel moet bestaan. Gehoopt wordt, dat hierdoor de prijs van het binnen- landsche graan zal stijgen. Van de zijde der maar,ndustrie en der meel- importeurs worden hiertegen ernstige bezwa ren aangevoerd. Dezer dagen is echter de beslissing gevallen dat de Regeering het advies der Commissie-Lo- vink ten deze zal opvolgen. De indiening van het desbetreffend wetsontwerp is spoedig te wachten. (Maasbode) Past op voor berenleiders. Het Algemeen Politieblad bevat een circu laire van den Minister van Bnnenlandsche Za ken en Landbouw aan de burgemeester, waarin her^inerd wordt aan de vorige circulaires be treffende den overlast van zigeuners vcor de bevolking en waarin verzocht werd aan zigeu ners geen vergunningen meer te verleenen voor het houden van vertooningen. In het bijzonder wordt gewezen op een zigeuner Jona Navicks, die naar België zou zijn gegaan en wiens beer in ons land e enkind heefr, gedood en een an der kind gewond. Er bevinden zich nog meer berenleiders in ons land, o.a. een zekere Gio vanni Nadiïl, wiens beer ook een kind heeft ge wond. Mede ter voldoening aan een verzoek van den M inister van Justitie roept de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de mede werking in van de burgemeesters, opdat in ie der geval aan de genoemde berenleiders nooit meer een vergunning worde verleend en dat, "bij een eventueel aantreffen van deze personen hun uitwijzing worde bevorderd. De godsdienstvervolging in Rusland Steeds zeldzamer worden de officieele berich ten over de geloofsvervolgingen en kerkenroof in Rusland in de Europeesche groot pers. Wie echter regelmatig de organen van den Bond van atheisten volgt, vindt daarin rnenig bericht, dat den huidigen godsdienststrijd in het roode rijk in een geheel ander licht stelt. Hetgeen de agentschappen verzwijgen cf ver borgen houden, vindt men hier, zij het dan on der bedekte en verzachte termen weergeven. Doch ook hi^r wordt de volle waarheid niet ont huid. Neem als sprekend voorbeeld: een voorval, dat alle godsdienstig-gezinden in het roode rijk sterk heeft aangegrepen: voor vijf weken ver dwenen uit Leningrad plotseling 17 orthodoxe priesters. niet hermetisch gesloten, steeds vindt hij midde len om de geheimen zelfs der Ge-poe te ontraad selen. En zoo kwam het aan het licht dat de 17 priesters niaet uit Leningrad verbannen waren zelfs de vroegere tsaren-residentie niet eens ver laten hadden. En op zekeren dag bleek, dat het geen men lang vermoed had, droeve werkelijk heid geworden: de 17 priesters waren in de week van 10-15 September op hooger bevel der Gepoe vermoord. De sovjet-pers heeft dit schandelijk feit ver zwegen weken nadien kwamen de naastbe- staanden achter de ontstellende wwarheid Ech ter het uitleveren der lijken werd hun weder om op hooger bevel geweigerd. Waarom zijn echter deze 17 priesters ver moord? Omdat zij geprotesteerd hebben tegen de smadelijke dwangmaatregelen der sovjets en in de bres wilden springen voor de geknechte arbeiders in de boschgebieden van Archangel Aldus deelden ons de familieleden der onrecht vaardig vermoorden mee! Doch de geschied schrijver boeken zeventien nieuwe belijders in het gouden boek der martelaren voor Christus. R. K. Werkliedenvereniging. Door het be stuur der R. K. Werkliedenvereniging St. Pe trus was tegen Donderdagavond een buitenge wone ledenvergadering uitgeschreven ter be spreking van de opr'phting van een ziekenfonds Bij afwezigheid van voorzitter H. van Assche werd de flink bezochte vergadering geleid door den heer Beaurin. Deze wees erop, dat de ont- werp-statuten en het huishoudelijk reglement van het Ziekenfonds reeds uitgebreid in een vorige vergadering waren besproken. De con tactcommissie had de kwestie nader bezien en als resultaat hiervan meende het bestuur den leden te moeten adviseeren zich als l'jd van het Ziekenfonds op te geven. De heer Geerfcs uit Hulst, ter vergadering aanwezig, zou deze kwestie nog nader toelichten. Nadat de notulen der vorige vergadering wa ren gelezen en met een kleine wijziging vast gesteld, kwam de heer Geerts aan het woord. Deze begon met de opmerking, dat- blijkens de gelezen notulen, in de vorige vergadering tal van belangwekkende kwesties waren behandeld Spr. wees naar aanleiding hiervan met enkele woorden op het nut van de organisatie der jeugdige werklieden en besprak dan meer uitvoe rig de beteekenis van het lidmaatschap der R.- K. Kiesvereeniging. Waar de bestuurslichamen Zich steeds meer gaan bewegen op sociaal en economsich terrein, is het voor de arbeiders van buitengewoon groot belang, in deze licha men voldoende vertegenwoordigd te zijn. Het middel daartoe biedt de kiesvereeniging. Spre ker wekte de leden met den meesten aandrang op de vergaderingen der kiesvereenigingen bij te wonen en deel te nemen aan de katholieke politieke actie. Doen zij dat niet, dan hebben zij het aan zichzelf te wijten als met de belan gen der arbeiders niet voldoende rekening wordt gehouden. Vervolgens besprak spr. de kwestie van het ziekenfonds hetwelk dient om u^keering te ver zekeren voor de geneeskundige behandeling bij ziekten (zooals bekend, wordt de uitkeering van het loon bij ziekte door de ziektewet geregeld). Na erop gewezen te hebben, dat, volgens de reeds in ontwerp bestaande ziekenfondswet, in de toekomst iedere arbeider om ziekengeld uit gekeerd te krijgen, bij een ziekenfonds zal moe ten aangesloten zijn, gaf spr. een kort overzicht xan de onderhandelingen met de Mij v. Genees kunde om tot oprichting van een "ziekenfonds te komen en stelde vervolgens de voordeelen van een eigen ziekenfonds in het licht. Laat men na, zelf een dergelijk fonds op te lichten, dan zal men ten slotte genoegen moeten nemen met hetgeen heeren doktoren zullen vaststellen Spr. behandelde voorts de kwestie der e'.gen ziekenfondsen van sommige fabrieken. Heb ben deze gunstiger voorwaarden dan het arbei dersziekenfonds dan vervalt voor de betrokken arbeiders uiteraard de aanleiding, zich bij hun e'gen fonds aan te sluiten. Nadat spr. een en ander in den breede had uiteengezet, kregen de leden gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door eenige gebruik werd gemaakt. Staande de vergadering gaven zich alsdan een 6-tal der aanwezigen voor het ziekenfonds op, waardoor de oprichting van een plaatselij ke afdeeling verzekerd De gelegenheid om zich op te geven blijft als nog opengesteld, terwijl het bestuur zich voor het geven van alle gewenschte inlichtingen be schikbaar stelt. Statuten en huishoudelijk re glement liggen voor de leden ter inzage'. De vergadering werd ten circa half 10 uur gesloten. dorpe 4 Steels Zuiddorpe, 5e ne 9 A. Téron id. 6 L. Neve id. 10 Fr. de Bock Westdorpe. Prijsschieting. Bij de gisteren gehouden wild- schieting gegeven door de schuttersvereeniging der R.-K. Kr:,ng alhier was de uitslag als volgt Hoogvogel C de Coocker Westdorpe. Zijvogels Aug. de Roeck Sas van Gent en A. Braecke Bassevelde. Kallen: W. Lammens alhier en Mabesonne IJzendijke. De meeste vogels 4 in getal werden geschoten door P. Goethals alhier waarvoor een extra prijs was uitgeloofd. De prijs voor het verstkomende werd toegekend aan Walsoorden De prijs voor het grootste peleton werd toege kend aan Selzaete. SLUISKIL. Er in geloopen. Dezer dagen had de heer W. D. een kostganger aangenomen tegen een ver goeding van f 2.50 per dag, want het heer schap wilde het goed hebben en zag derhalve op geen paar centen. Toen de week ten einde was, is hij met de noorderzon vertrokken. Orooto wïldschieting. Aan de Zondag ge houden wildschieting door «Herleving» na men niet minder dan 103 schutters deel. TER NEUZEN. Noodlottige val. Maandagvoormiddag is de 41-jarige A. W. werkzaam aan eene woning op de Baandijk alhier, door nog niet opgehel derde oorzaak van een schraagstelling gevallen In zijn val schijnt-hij een daarop staande spe- ciekuip te hebben vastgegrepen, die daardoor op zijn buik terecht kwam, waar door hij ern stig inwendig gekwetst werd. Operatief ingrijpen was dringend noodig. Zijn toestand is, naar de Tem. Crt. verneemt zorgelijk. Bliksem ingeslagen Tijdens het hevig onweer in den nacht van Maandag op Dinsdag sloeg de bliksem in de woning van F. K. in de buurt schap Driewegen. De schoorsteen werd van het Spoortijden Groote Brug Sas van Gent (Winterdienstregeling) Onderstaand staatje geeft aan, op welke tij den de brug over de 3e Kanaalarm voor het landverkeer moet zijn opengesteld. Op te merken valt dat uit overwegingen van prachtischen aard het landverkeer tus- schen 9 uur en 9 u 45 voormiddag onafgebro ken kan plaatsvinden (Het is namelijk prac- tisch onmogelijk de brug in een tijdsverloop van 15 minuten met handkracht open en weer dicht te draaien. 7,— tot 7,15 voorm. 7,40 7,55 9,9,15 9,30 9,45 12,35 12,50 nam. 13,10 13,25 17,50 18,05 18,30 18.45 121,22 21,37 (i Alleen op Zon- en Feestdagen) N. B. Als feestdagen worden beschouwd: 29 Mei, 9 Juni en 15 Augustus. Scheepvaartverkeer gestremd. Zondagmorgen werden de sluizen te Sas van Gent gesloten in verband met het overvaren van de groote sluis te Terneuzen. Nabij de brouwerij van den heer Wauters wer dn te dien einde z.g. schutbalken gelegd. Het schutten geschiedt hier thans zooveel mogelijk door de middensluis. Liefdadigheidsprijsvlucht. Bij de Zondag 5 October gehouden liefdadigheidsprijsvlucht uit Mouscron werden de eerste 10 prijzen als volgt behaald. 11.45 uur. 1. C. Stroobfrider Zuiddorpe, 2 en 8 F. de Bock, Zuiddorpe. 3 en 7 André de Smet West dak geslagen en een paar rijen pannen werden vernield. De bewoners kwamen met den schrik vrij. Marechaussees. Door uitbreiding der brigade met twee man, zijn naar hier overgeplaatst L. Padmos van de brigade Axel en A. J. Punt van de brigade Vlissingen. Rijkswaterstaat Met ingang van 1 November a.s. wordt naar Terneuzen overgeplaatst de in genieur bij den rijkswaterstaat G. Giltjes, thans te Gronijngen. Het scheepvaartverkeer gestremd In den nacht van Zaterdag op Zondag is het Engelsche s.s. Helmwood bij het afschutten te gen de buiten ebdeur van de groote sluis geva ren, waardoor deze zoodanig beschadigd werd, dat niet meer geschut kan worden. De vaart vindt thans zooveel njogelijk door de middensluis plaats. Wanneer het euvel verholpen zal zijn valt momenteel nog niet te zeggen. AXEL. Brand. Maandagavond tijdens het onweer sloeg de bliksem in de schuur van den land bouwer Dees, in de Koegorspolder, alhier. De schuur brandde tot den grond toe af. CLINGE. Onderwijs. De heer A. Bleijenberg is tijdelijk benoemd aan de O.L. school te Kapellebrug wegens ziekte van het hoofd der school aldaar. HONTENISSE. Marechaussée. Als marechaussée alhier is ge plaatst de heer J. Morsch, komende van Onst- wedde. BOSCHKAPELLE. HULST. Gemeenteraad In de Vrijdag jl. onder voor zitterschap van burgemeester B. Truffino ge houden raadszitting waren de heeren Blom- maert, de Cauwer en Fricot afwezig. Na opening en vaststelling der notulen wer den de diverse begrootingen op de gebruikelijke wijze aangeboden. Eenige voorstellen 'nzake ontheffing en res titutie der hondenbelasting ontmoetten geen bezwaar. Evenmin een voorstel tot het verlee- nen eener voorwaardelijke vergunning aan de N.V. P.Z.E.M. tot het plaatsen van een paal met schoor op gemeentegrond. Alsdan kwam een vporstel aan de orde tot het verleenen eener gemeentelijke bijdrage in de restauratiekosten van de St. Willibtcrdus- kerk met toren B. en W. hadden hierbij de vol-1 gende toel'phting gevoegd: „In 1927 is door het R.-K. en Ned. Her vormd Kerkbestuur in overleg met de ge meente Hulst aan de architecten Ir. Jos. Cuypers en Pierre Cuypers opdracht ge geven tot het' ontwerpen van plannen en begroot'ngen voor de restauratie van de groote of St. Willibrorduskerk alhier met den daarop geplaatsten, den gemeente in eigendom toebehoorenden Kerktoren. Onder toezending van een exemplaar der betrekkelijke begrootingen en teekeningen verzocht het R.-K. Kerkbestuur van de R. K. Parochie v. d. H. Willibrordus, die op 25 October 1929 door aankoop eigenaresse is geworden van het geheele kerkgebouw, in de totale restauratiekosten van genoemde Kerk, bedragende f 435.000 een ruime sub sidie toe te kennen. Blijkens eveneens hierbij aan te tereffen begroothig en teekening van de restauratie van den, de gemeente toebehoorende kerk toren van de H. Willibrorduskerk worden deze kosten geraamd op f 12.500. In totaal zullen derhalve met de geheele restauratie zijn gemoeid f 447.500. Onnoodig lijkt het ons, in deft breede over de noodzakelijkheid dezer restauratie uit te wijden. Ieder Uwer zal het met ons College eens zijn, dat de voorgestelde res tauratie noodzakelijk is. Zooals het R.-K. Kerkbestuur opmerkt, is het duidelijk, dat de daaraan verbonden kosten onmogelijk door genoemd kerkbe stuur alleen kunnen worden gedragen. Rijk, Provincie en gemeente dienen by te dragen, de laatste, omdat het voor de gemeente van zeer groot belang moet wor den geacht, dat dit merkwaardige gebouw in zijn ouden historischen luister worat her steld, en de gemeete in eigendom toebe hoorende toren grondig wordt gerestau reerd. De noodzakelykheiid hiervan blijkt uit de door de architecten Cuypers uitgebrachte beschryvingen. Het is naar onze meening bilhjk, aan het R.-K. Kerkbestuur voornoemd een subsidie toe te staan van 10 pCt. der restauratie kosten over dezelfde bedragen, waarover Rijk en/of Provincie subsidie verleenen tct een maximum van f 50.000, waarby de kos ten, die voor de restauratie van den Kerk toren voor de gemeente komen, zyn inbe grepen. Wij meenen daaraan bovendien de voor waarde te moeten verbinden, dat door het Rijk minstens 50 pCt. en door de Provincie 5 pCt. in de totale kosten zal worden bij gedragen. De gemeentelyke bydrage stellen wy U voor, te zijner tyd te vinden uit een an- ninieteitsleening, aan te gaan voor een tyd- vak van minstens 40, zoo mogelyk 50 jaar. Wy verzoeken U mitsdien, aldus te be sluiten, echter met di,t voorbehoud, de uit betaling der subsidie nader te regelen wan neer de werkzaamheden een aanvang zul len nemen". Na eenige discussie werd dit voorstel met al gemeene stemmen aangenomen. Hetzelfde valt te vermelden van voorstellen: a. om het perceel gemeentegrond aan den weg naar Tivoli beschikbaar te stellen voor kin derspeelplaats en voorstellen in verband daar mede, b tot verkoop van diverse gemeente-boo men, en c. tot vaststelling van het suppletoir kohier Hondenbelasting 1930. Hierna werd de zittipg eenigen tyd geschorst in afwachting van de komst van den heer Ir. Carrière, die namens het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening in Nederland, de behan deling van het voornaamste agendapunt, voor stel om toe te treden tot een nieuw plan van een drinkwatervoorziening zou bijwonen. Nadat ten ci,rca half 12 de zitting heropend was, leidde de voorzitter bovengenoemd voorstel benevens den heer Carrière by de vergadering in. Daarna stelde hij de bespreking van het voorstel aan de orde. De heer Wauters wenschte nadere inlichtin gen omtrent het kamertarief terwyi de heer Poppe de kwestie der risico-garantie gaarne eens duidelijk uiteengezet zag, teneinde by het publiek eventueel misverstand dienaangaande weg te nemen. Op verzoek van den voorzitter belastte zich de heer Carrière met de beantwoording der vragers. Spr. stelde de voordeelen van het ka mertarief duidelyk in het licht en wees er ten slotte op, dat door den armste volgens het voor gestelde tarief f 7 en door den rykste ongeveer f 50 zou moeten worden opgebracht. Wat de risico-garantie betreft, ging spr. den normalen ontwikkelingsgang van het te stich ten bedryf na. De eerste jaren zyn er tekorten te verwachten. Successievelijk verbetert de toe-*

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2