Ziekte SANATOGEN en na Gemengd JTteuws. Prof. Dr. Juuus Neumann, Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. Ingezonden Mededeeling (34) privaat docent aan de Universiteit te Weenen, schrijft: „Ik heb Sanatogen in geval len van herstellende zieken met het beste resultaat ge bruikt. Sanatogen wordt gaarne genomen en de me- dedeelingen over spoedige verbetering van den alge- meenen toestand, toene ming van den eetlust en \ten het lichaamsgewicht, waren somwijlen buitenge woon verrassend." Sanatogen is een versterkend voed- selen kan dus aan elke herstellende zieke gegeven worden. Sanatogen kan geen verkeerde gevolgen heb ben. het moet goéd doen. Het Zenuwsterkend Voedsel. In alle Apoth. en Drog. vanatf f I.- per bus. De zomertijd te Bakel. Zondagmorgen te tien uur werd in de paro chiekerk te Bakel, namens de Algemeene R.K. Ambtenaarsvereeniging de Hoogmis opgedra gen tot intentie van een overleden secretaris dier gemeente den heer A J. Erven. Een deputatie van heb Helmondsche A.R.K.A. bestuur toog er heen om den K. Dienst voor de zielerust van haai medelid bij te wonen Rust lag op dezen Zondagochtend over het eenvoudige dorpje, zoo vertelt een „^rka-man" in de „Zuidwillemsv.". 't Scheen dat men alom vermoeid van den dagelijkschen arbeid deze morgenuren wilde benutten om zich nieuwe krachten te vergaren. We stopten tien minuten vóór tien. Eenzaam ligt daar het oude kerkje omgeven door een haag va nrijwielen. Verwonderd kijken we elkaar even aan Wonen hier zulke kernachtige katholieken, dat allen zich reeds t.'ien minuten vóór den aan vang van den dienst in het kerkgebouw bevin den, bang dat slechts één moment van de plech tigheid voor hen verloren gaat? Dan een blik op het torenuurwerk, tien rninu ten voor elf. Een geuniformde ordebewaker verschijnt en wordt aangeklampt. Dan hooren we uit zijn mond: Heeren, het gezag bepaalde na lang en rijp beraad, dat de wintertijd voor Bakel eerst hedenmiddag zal aanvangen. Eerst wanneer de namddiagdienst in deze kerk heeft plaats ge had zal de klok worden teruggezet. Tableau. Als ambtenaren hebben wij eerbied voor elk gezag, waarom we dan ook in alle stilte de te rugreis aanvaardden. De bandieten van Chicago. Aan mevrouw Thompson, de vrouw van den mayor van Chisago zijn een diamanten ring ter waarde van 10.000 dollar alsmede andere juweelen en haar beurs, ontstolen, toen zij van een autorit huiswaarts keerde. Drie mannen hielden den politie-chauffeur hun revolvers tegen het hoofd en ontnamen haar alle voorwerpen van waarde, die zij bij zich had. verwoesting van e enministerie, tijdens de Com mune, was hij bij gebrek aan bewijzen, op vrije voeten gesteld, maar zijn geweten was niet zoo gerust, dat het verblijf in Parijs hem bijzon der kon bevallen. Meer dan eens had Charengon aan Nerval ver zocht hem in hoedanigheid van tuinman als knecht naar zijn hoeve van Chaton te zenden, maar zonder zijn verzoek bepaald af te slaan, had Nerval de verwezenlijking van het verlan gen des ijzergieters op de lange baan gescho ven. Misschien overwoog hij bij zichzelven, dat het altijd goed is iemand onder zijn bereik te heb ben, van wien men het werktuig der misdaad kan maken. Op zekeren morgen liet Nerval Charengon bij z:,ch ontbieden. Gij spreekt gestadig van uwe zwakke gezond heid, zegde hij tot hem, en beweert, dat uw handwerk u zwaar valt; welnu ik zal uw ver langen inwilligen en u naar buiten zenden; maar daar zulks nog niet dadelijk geschieden kan, zal ik u voortaan hier *jn mijn huis bezig heid verschaffenhet zal u minder afmatten en voordeeliger zijn. Vandaag moet Jan met Nikol het brons oppoetsen, gij zult hen daarin be hulpzaam zijn. In mijn afwezigheid moet gij e kandelaars en de pendule uit mijn schrijf vertrek brengen om ze goed te laten af poetsen. Ik blijf mijnheer ten hoogste dankbaar, sprak Charencon zeer diep bu'gend. Zoodra Charengon alleen was, nam hij volgens Nerval ging heen. zijn gewoote, het geheele vertrek in (Ogen schouw. a Men is hier zorgeloos, naar het schijnt, sprak hij; daar liggen eenige bankbiljetten onder een bronzen leeuwtje, en daar staat waarlijk een bakje vol goud geld. Goud! het is schandelijk om zulke sommen onder het bereyk van arme lieden te laten liggen. Ik ben eerlijk, en ik wil aannemen, dat de bedienden het ook zijn, maar er zijn er wel tien hier in huis en onder die allen Hij hield stil en hernam toen met den voet stampende En te moeten denken, dat :,k nog nooit dat goed in mijn handen gehad heb, dat als een liefelijke muziek klinkt, dat ik nooit tot mij zelve heb kunnen zeggen, die dvol geeltjes hooren u toe. Charengon kwam steeds dichter bij de schrijf tafel en staarde begeerig naar het bakje. De biljetten zijn geteld mompelde hij; maar het goud! Het goud stellig niet; dat heeft men er zoo maar Ingeworpen; die kast is er vol van Zou die Nerval er minder rijk om zijn, als ik er iets van leende? Charenqon stad de hand uit, maar ditmaal vatte hij een handvol goudstukken tusschen z'n bevende vingers. Een gerucht, dat hij in het aangrenzend ver trek hoorde, deed hem ijlings terugtreden, maar in plaats van het goud weer in het bakje te leggen, liet hij het haastig in zijn zak glijden Jan trad het schrijfvertrek binnen. Komaan vriend, zei hij, nu moet gij mij een handje helpen. Met plezier, antwoordde de ijzergieter. Nee mdan die kandelaars maar eens op en breng ze in de groote kamer naast de eetzaal. Charengon liet zich dit geen tweemaal zeg gen. Hoe zwak hij ook scheen, nam hij de 3ware kandelaars vlug van den schoorsteen en begon ze te poetsen met een ijver en een handigheid die hem de goedkeuring van Jean en den pal frenier Nicol verwierven. Charengon ontbeet, vroolijk pratend met de bedienden in de keuken, dronk intusschen meer dan hem dienstig was, en hervatte daarop den arbeid met een lust, waarin de onmatigheid veel deel had. Nadat Jean een der kandelaars met wijngeest afgepoetst had, gaf hij Charengon last dien weer op zijn plaats te gaan zetten. Charengon stad de hand uit en nam den kandelaar op, maar déze was zeer zwaar en de ijzergieter had te veel wijn gedronken, om ste vig op zijn beenen te kunnen staan; hij be zweek onder het gewicht en viel. Tegelijk deed zich het gerammel van geld hoo ren en zagen Jean en Nicol tot hun verbazing, een aantal goudstukken uit de zakken van Cha rengon over den vloer rollen. De bedienden zagen elkander aan en ver bleekten. Klaarblijkelijk was dat goud de opbrengst van een diefstal. Charengon was alleen in het schrijfvertrek geweest. Had zijn val den diefstal niet aan het licht gebracht, dan waren de bedienden daarvan la ter verdacht. Terwijl Charengon, met moeite opstaand, de hand aan zijn voorhoofd bracht, dat door het brons geschrampt was en luid steunde om de aandacht af te leiden, opende Nicol de kamer deur en riep luidkeels: Hola! Auguste! 'Lancry! Leo! komt eens gauw hier! De koetsier, de kamerdienaar en de jager kwa men ijligs toegeschoten. Raapt eens het geld op dat hier op den vloer ligt, sprak Nicol, en terwijl Jean en ik den schurk vasthouden, moet ge hem eens met zorg onderzoekèn. Gij moet hem ervolgvens zoolang in verzekerde bewaring houden tot mijnheer tehuis komt. De ijzergieter bood geen weerstand. Waartoe zou hem die ook gebaat hebben tegenover de forsche mannen die hem omringden? Daarbij verlamden de wijn e de angst zijn krachten, en hij liet zich op een stoel nedervallen met den uitroep: Ik ben verloren. Een uur daarna kwam de fabrikant thuis. Nauwelijks was hij zijn schrijfvertrek binnen gegaan of Jean kwam bij hem. Weet mijnheer welke som er op zijn schrijf tafel lag, voor hij uitging? vroeg hij. Ja zeker, Jean. Er lagen drieduizend francs aan bankpapieren onder het leeuwtje er. zij liggen er nog, en vierduizend francs aan goud iji dat bakje. (Wordt vervolgd). ■J* i Nachtelijke arbeid bij kunstmatig zonlicht n het nationaal natuurkundig laboratorium te Londen heeft men proeven genomen met kantoorbedienden, d,-p men 's nachts liet wer ken bij zulk een helder licht, dat het bijna het daglicht evenaarde. Het resutaat was, dat er veel meer en veel beter werk geleverd werd dan met de verlich ting, die men tot dan toe gewoon was. Een professor als dief. Eenige maanden lang werden op geheimzinni ge wijze diefstallen gepleegd ijn de Pruisische staatsbibliotheek. Volgens een bericht in de „Berliner Montage- post", is de verklaring thans gevonden. Deze diefstallen, hoofdzakelijk platen uit oude wer ken betreffende, werden gepleegd door een alge meen bekend professor in de oriëntale weten schappen. Er is gebleken, dat de professor tot deze dief stallen kwam, omdat hij ondanks zijn talrijke publicaties, onder bittere armoede te lijden had, daar voor zijn vak slechts geringe belangstel ling heerscht. Hij verkocht de platen aan kunsthandelaren. Vrouwelijke spoorwegbeambten Op de spoorlijn tusschen Peiping en Moekden heeft men thans naast de manelijke beambten ook vrouwen en meisjes te werk gesteld. Zij doen dienst in den trein, in de stations en aan de loketten. Ook bij de Kinotsi spoorweg maat schappij werden vrouwen in dienst genomen, Talrijke jonge meisjes hebben zich reeds aan gemeld, maar deze moeten eerst een betrekke lijk moeilijk examen afleggen, 't Is opmerkelijk dat de meesten worden afgewezen, omdat zij te weijiig ontwikkeling bezitten. De meisjes en vrouwen, die aangenomen worden, ontvangen hetzelfde loon als de mannelijke beambten. Groot vliegongeluk bij Dresden Maandagmorgen is het verkeersvliegtuig van de Deutsche Lufthansa „D 1930" op het traject Berlijn—Dresden te ruim 9 uur in de nabijheid van Dresden neergestort en vernield. De piloot zou juist de motoren afzetten om te dalen, toen het toestel bij Priesnitz, het Dres densche vliegveld neerstortte, Alle inzittenden, zes passagiers, de piloot en de mecanisien wer den gedood. De jongste gruwelen in Kangsoe. Nog slechts enkele dagen geleden werd er u)t het missiegebied van de Paters van Steyl in Midden-Azië gemeld, dat er „vrede in Kang soe" heerschte. Thans evenwel wordt uit TRAGISCH EINDE DER BRITSCH- INDIE VLUCHT Het Engelsche luchtschip R. 101 dat bij den aanvane riinpr Indië-vlucht, in een hopeloozen stryd tegen den storm is vernield. zyner

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 6