De Zeeiiwsche Koerier /rijdag IG October 1930 HEEREN-BAAl Tweede Blad. let Geheim van den Voddenraper. Rechtszaken. Landb enVeeteett van 'È5e (Jaargang. No. 3677. Ina^roncïfln (9) niimuuuuiwuuuuuuui DE OPENINGSFEESTEN. Een eerewacht van Grieksche soldaten, bij de feesten der internationale Mesée, dezer dagen te Saloniki peopend. Minm»jffr.rjasaMw Onderzoek der Nederlandsche en Friesche Dialecten. De Dialectencommissie der Koninklijke Aka- demjp van Wetenschappen te Amsterdam, wel ke enkele jaren geleden is ingesteld, heeft voer kort een Centraal Bureau voor het onderzoek e er Nederlandsche en Friesche Dialecten opge richt, en daarmede een aanvang gemaakt met ïaar wijdsten omvang. Terwijl Frankrijk, Duiischland, België, Zwit- erland en Italië reeds langer of korter geleden de studie der dialecten stelselmatig ter hand hebben genomen, en (ti den loop der jaren eeds een belangrijk en aanmerkelijk materiaal i dialectkaarten en -monografieën in het licht hebben kunnen geven, bleef Nederland op dit terrein van wetenschap achter, en werd hier te lande de in zoo menig opzicht toch zoo belang rijke studie der d'tfilecten aan het particulier initiatief overgelaten. Verdienstelijk werk werd op onderscheidene wijze geleverd; van stelsel matige bearbeiding van het terrein kon echter uiteraard, daar een centraal lichaam ontbrak geen scprake zijn. Aangezien de nivelleering van het moderne leven den woordenschat en de syntactische eigenaardigheden der verschil lende dialecten meer en meer dcet verdwijnen en de grenzen tusschen dialect en algemeene beschaafde taal hoe langer hoe vager worden, zoodat vooral op dit gebied uitstel afstel dreigt te worden, heeft de Koninklijke Akademie van Wetenschappen gemeend, een dergelijk centraal lichaam voor Nederland in het leven te moeten ïoepen, en te dien einde de bovengenoemde Dialectencommissie ingesteld. Door subsidie van de regeering, van provinciale en gemeentelijke besturen, benevens van wetenschappelijke ver- eenigingen daartoe in staat gesteld, heeft deze Commissie thans een Centraal Bureau gesticht dat tot taak heeft: de dialecten van de Neder landsche en van de Friesche taal, voor zoo ver ueze binnen de landsgrenzen worden gesproken vast te leggen, zoowel in geschrifte als door middel van grammafoonplaten, waardoor ook het nageslacht zich een zoo volledig mogelij ken indruk zal kunnen vormen van de taal, die hun voorouders eenmaal gesproken hebben. Het behoeft geen betoog, dat dit werk, op breeden grondslag ondernomen, tientallen ja ren zal vorderen: het vastleggen van alle dia lecteigenaardigheden op kaarten en het ver werken der verkregen gegevens in een groot aantal monografieën is natuurlijk een zeer om vangrijke en tijdrppvende taak. Een eerste ver- eischte van welslagen is, dat het Centraal Bu reau zich kan verzekeren van de medewerking van allen, die daartoe op eenjgerlei wijze in staat zijn. Daarom doet het een beroep op de iezers van dezen oproep, die in het bezit zijn va ngeschreven of gedrukte stukken in dialect, welke zij genegen zijn terstond of te eeniger tijd ten geschenke of in bruikleen af te staan. Een Centraal Bureau voor het onderzoek der Nederlandsche en Friesche Dialecten heeft im mers alleen dan beteekeni^, als het een zoo vol ledig mogelijk dialectmateriaal bezit, waarme de het degenen, die zich tot het Bureau wen den, zoo goed mogelijk kan inlichten. Vervolgens zijn zoowel in de steden als ten plattelaride vele personen, die het een of ander dialect volkomen beheerschen, en andere die, ronder zelf een dialect goed te kunnen spreken, door jareplange inwoning of belangstelling niettemin met den woordvoorraad en verschil lende eigenaardigheden van dat dialect ver trouwd zijn. Ook op hen doet het Centraal Bu reau een beroep, teneinde beide categorieën op een of andere wijze aan z'£h te verbinden; op gave van namen en adressen zal op hoogen prijs worden gesteld. De Dialectencommissie heeft reeds thans van verscheidene zijden meer of minder belang rijke toezeggingen ontvangen, en ziet met het volste vertrouwen de medewerking van allen tegemoet, die het groote wetenschappelijke, fi lologische, sociologische en algemeen-cultureele belang inzien van een stelselmatige bestudee ring der dialecten, zooals zij die wil onderne men. Het Centraal Bureau, gevestigd in het ge bouw der Koninklijke Akademije van Weten ehappen (Kloveniersburgwal 29, Amsterdam C.) zal elke bijdrage of toezegging, hoe gering ook, en elk aanbod tot medewerking van be angstellenden dankbaar aanvaarden. De na men van de leden der Commissie, waarin ook en vertegenwoordiger voor Friesland zal wor den uitgenoodigd zitting te nemen, vindt men bieronder vermeld. De Dialectencommissie der Koninklijke Aka- iemie van Wetenschappen: Prof. Dr. J. H. KERN, Voorzitter. P. J. MEERTENS, Secretaris. Mej. Dr. L. KAISER, Penningmeesteresse, (Postgirorekening No. 167415, kantoor Amsterdam. Prof. Dr. H. T. COLENBRANDER. Dr. H. J. E. ENDEPOLS (vertegenwoor diger van de Streektalencommissie van het Alg. Ned. Verbond). Prof. Dr. J. VAN GINNEKEN. Dr. S. HOOGERWERF. Dr. M. SCHOENFELD. Prof. Dr. JOS. SCHRIJNEN. Prof. Dr. C. G. N. DE VOOYS. Prof. Dr. N. VAN WIJK. Open brief. aan heeren grondeigenaren, aan gemeente-, polder-, kerk- en armbesturen en lichamen, die boerderijen en gronden verpachten. Het Hoofdbestuur van den Noordbrabant- schen Christelijken Boerendond, gevestigd te Tilburg, meer dan 40.000 leden tellende, acht het zich ten plicht het volgende onder Uwe aandacht te brengen. Land- en tuinbouw geven over t algemeen zeer onbevredigende uitkomsten; verschillende takken vn het bedrijf en dan denken we op de eerste plaats aan akkerbouw en aan vele tuinbouwcultures werken nog slechts met verliezen; ook voor andere onderdeelen van 't bedrijf wordt de toekomst steeds donkerder. Thans wordt op vele bedrijven reeds met ver lies gewerkt; op andere met verre van voldoen de winst. Als oorzaak van dien ongunstigen toestand zij verwezen naar de wanverhouding tusschen bodemprijzen en productiekosten eenerzijds en de opbrengst der producten anderzijds. In verband met de slechte uitkomsten moet geconstateerd worden, dat de pachten voor ver schillende bedrijven thans veel te hoog zijn; dat mede daardoor de pachtersstand in ver schillende plaatsen zienderooge in welstand ver mindert; dat vele pachters noodgedwongen de uiterste bezuinigingen moeten toepassen 'n huishouden en bedrijf en dan nog steeds dieper in schulden geraken. Met een beroep op de sociale rechtvaardig heid vragen wij van hen, die boerderijen en gronden verpachten, met allen aandrang en in grooten ernst, dat z ijde pachtprijzen zullen herzien in dien geest, dat zij zoo na mogelijk in overeenstemming worden gebracht met de gebruikswaarde der gronden; dat zij door recht matige en plichtmatige pachtverlaging tege moet zullen komen aan de redelijke wenschen die een deel der pachters in deze moeilijke tij den mag verlangen. Het Hoofdbestuur van den N.C.B. C. MOORS, Voorzitter, P. J. VAN HAAREN, Secretaris. Dc moordzaak-Lans De vroegere procuratiehouder J. G van O., die Maandag jl. door het Haogseho Gerechts- lioi is veroordeeld tol 20 jaren gevangenisstraf we; ens doodslag op zijn patroon den heer Lans in diens kantoor aan den Oostzeedijk te Rot terdam en wegens valscliheid in geschr fte en vei duistering, meermalen gepleegd heeft te gen dit arrest cassatie aangeteekend. Kantongerecht Terneuzen Benoemd tot griffier bij het Kantongerecht te Neuzen mr. W. L. D. van Walsem, Kanton rechter plaatsvervanger en waarn. griffier bij het Kantongerecht te Haarlem. Rechtbank te Middelburg. S. C. S., 26 jaar arbeider te Axel wegens mis handeling van Krijn Dieleman te Axel op 6 Sep tember 1930. Eisch f 10 of 10 d.h. Uitspraak f 5 boete of 5 d.h. A. A. D., 72 jaar zonder beroep te Koewacht wegens mishandeling van zijn echtgenoote M. L. van Hecke te Koewacht op 2 September jl. E'.sch en uitspraak 14 d gev. straf. C. L. Cl., 65 jaar, metselaar te Sas van Gent wegens beleediging van P. W. Jongenal te Sas van Gent in den nacht van 3 op 4 September 1930. Eisch en uitspraak f 20 of 20 d.h. Een laffe daad. Na afloop van den fakkeloptocht te Oostburg op 5 Sept. 1.1. ter gelegenheid van de Oranje feesten te Oostburg, zag het aanwezige publiek plotseling op de Markt een poes loopep in vlam men gehuld. Het diertje werd afgemaakt en gedeponeerd in de Marechausseekazerne, al waar bleek dat het beest over het geheele li chaam brandwonden had. De politie stelde een onderzoek in. waarbij bleek dat een der fakkel dragers de poes met een brandende fakkel in brand had gestoken. Wegens dierenmishande ling had zich voor den Politierechter te verant woorden A. K. 44 jaar, schoenmaker te Oost burg. Een tweetal getugen verklaarden dat de bran Lende fakkel aan verdachte was gegeven. In de nabijheid van hen was een kolenhok waar!,n een poes lag. Verdachte was al roepende „poet- jepoetje" naar het dier gegaan en wierp de fakkel daarop. Verdachte ondervraagd, zeide dat het zoo niet was gegaan, hij had de kat niet gezien. De verbalisant eveneens ter zit ting aenwezig, verklaarde de getuigen abso luut te vertrouwen De Officier van Justitie is van meening dat hier gevangenisstr. op zijn plaats vs. Spr. vindt het meer dan erg, Hij eischt 14 dagen gevange nisstraf tot welke straf verdachte door den Po litierechter werd veroordeeld. Een vooruitstrevend middenstander leest DE MAASBODE. ondanks de slechte dagen, die hij er doorge bracht had. was Nerval aan die woning ge hecht. Aan den zoom van een bosch staand, ver van andere menschelijke woningen verwijderd, was zij uitmuntend geschjkt voor het gebruik, dat hij er van wilde maken. Het moeilijkste was den man te vinden, die zich zou willen belasten met het bewaken en verzorgen van Camourdas. Op de fabriek van Nerval werkte een ijzer- gietcr, met name Chareneon. Zijn loerenden blik, zijn sluipende bewegingen, de vrijwillige afzondering, waarin hij leefde, boezemden zijn kameraden een diepen afkeer voor hem in. Hij behoorde tot het slag van menschen, waarvan men denkt: hij is in staat om een misdaad te be;,aan. Charencon werkte zoo weinig mogelijk en ont- za zich niet cm openlijk te zeggen, dat hij op de eerstvolgende omwenteling rekende, om zich tot zijn dood toe een gemakkelijk leven te ver zekeren. Zijn ideaal was niet het leven van Parijs niet zijn gewoel en zijn drukte, zijn herbergen en schouwburgen; hij had zin voor het landleven en -roomde zich het bez',t van een huis en een tuin, om zijn eigen groenten te telen. Het woord omwenteling zelf beteekende niet voor Charengon optochten door de straten met roode vaandels, hoogdravende opschriften ofr openbare gebouwen, noch zelfs de hoopen straat sternen door de oproerlingen met den naam van barrikaüen bestempeld; voor hem had het slechts de beteekenis van plundering. Beschuldigd van medeplichtigheid aan de FEUILLETON. Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 122) Columba zou wel gewenscht hebben, dat va der Falot dadelijk bij haar kwam inwonen maar Aurillac wilde eerst 't laatste gedeelte van zijn taak vervullen en daartoe moest hij zich ge troosten nog eenigen tijd zijn oud verblijf te bewonen. Nooit had Columba schooner geschenen dan dien namiddag en avond; zij straalde van ge luk en blijdschap, terwijl Mederic, gewoonlijk zoo treurig en somber, steeds eenen glimlach op de lippen had; men zou gezegd hebben; dat hi; evenals Columba, eenen vader teruggevonden had. Telkens drukte hij Aurillac's handen, her haalde hem dat hij zijn vriend was en herin nerde hem aan den nacht, waarin zij den ar men Petit Ange met hun beiden zoo liefderijk verzorgd hadden. De tijd verloopt snel als men gezellig bijeen zit; het begon laat te worden en Aurillac maak te zich gereed om heen te gaan. Reeds had Mederic afscheid genomen en de loopjongen had den Ekster en Petit Ange mee naar zijn kamer genomen. Vader en dochter waren derhalve opnieuw met elkander alleen. Zij hervatten het vertrou welijk gesprek van dien morgen en terwijl zij haar vader omhelsde, vroeg Columba hem: Gij houdt dus meer van mij dan van Max, vader? Waarom, dat, lieve? Omdat gij aan mij uw hartsgeheimen open baart. r -umpo 'fiS .re^ui 'uassiui firn tre^ ueui aa ba? Ik, \k ben het kind, niet waar? Juist. En ik zal het kind blijven? Zoolang gij zelf maar wilt. Ik kan uw stilzwijgen tegenover Max zeer goed verklaren, hernam Columba; maar ver plicht u dat stilzwijgen om u nooit van 't be wijs te bedienen, dat gij gevonden hebt? In het geheel niet en ik zal er mij van be dienen. Om uw onschuld aan het licht te doen ko men? Dat kan ik niet; het huwelijk van Angelie zou afspringen. Maar wat dan? Ik kan alleen mijn leven tot uw huiselijken haard beperken, slechts de omhelzingen van een enkel kind ontvangen; het eene op een afstand gelukkig zien en het andere aan mijn hart drukken; maar er rust ook een taak op mij, die ik wil en moet volbrenge, hoewel ik van mijn openlijke rechtvaardiging afzie. En die taak is?vroeg Columba. De bestraffing van Nerval, wiens eenige rech ter ik sinds dezen dag ben. Hierop nam Aurillac afscheid van zijn doch ter en keerde met den Ekster huiswaarts. XLIH. Oude bekenden. Sinds twee dagen ademde Nerval vrijer, hij had een dubbel besluit genomen; het eerste was zich van Camourdas te ontdoen, doch niet door een moord, maar door opsluiting; het tweede zijn dochter Maximiliaan ten nuwelijk te geven. Was eens d;is echtverbintenis geslo ten en kwam de jonge advocaat door een toe val want Nerval dacht nooit aan de Voor zienigheid door een om zoo te zeggen on mogelijk toeval, op het spoor der waarheid, dan zou hij zwijgen om Angelie's vader niet te onteeren. Van dien kant voortaan gerustgesteld, bleef hem nu nog slechts over Camourdas onscha delijk te maken, zonder een nieuwe misdaad te plegen, die hem in ongelegenheid kon bren gen. Nerval had spoedig het middel gevonden dat hij zocht. Hij bezat bij Melnu, een kleine hoeve waar hij geboren en opgevoed was. Hij had zich nooit van dat bouwvallige huis en dien eenvou óigen moestuin, door muren vol gaten en scheuren omr'.ngd, willen ontdoen. Toen hij nog een kind was en blootsvoets langs de wegen liep, had hij er de oorvegen van zijn vader, de kussen zijner moeder ont vangen; de eerste was een ruwe werkman, de tweede een zachtzinnige vrouw, die veel mis handelingen van haar man had te lijden; maar

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5