Binnenland Buitenland. Gemengd JTteuws. Sport en Spel. Stadsnieuws. Raad van Arbeid Laatste berichten Prooincienieuws. Ontzettend Lnclitvnarlongeluk Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. toegezegd doch erop gewezen, dat zulks moeilijk zou gaan. Met dat al is dit echter geen gezonde oplossing, zegt spr. De man op straat, de vrouw in de fabriek en 2 kinderen thuis, dat is een ab normale toestand. B. en W. zullen nog eens ernstig overwegen, wat zij kunnen doen bij de behandeling der begrooting. De heer de Mul kan den bestaanden toestand niet goedvinden. Hij acht het gewenscht, dat zoo spoedig mogelijk een voorstel ter tafel wordt gebracht o mhier;n te voorzien. De voorzitter herhaalt, dat B. en W. het ern stig zullen overwegen. Wethouder Marquinie merkt op, dat de kwes tie reeds bij B. en W. is besproken en dat een desbetreffende post op de begrooting voor komt. De voorzitter geeft te kennen, dat niet alles uit de begrooting thans naar voren kan worden gebracht. Het heeft spr. verwonderd, dat de be trokkene reeds blijkt te weten, wat er omtrent zijn persoon \n de begrooting wordt gezegd. Wethouder Marquinie wijst erop, dat de Raadsleden de begrooting hebben thuisgehad. De heer de Leux merkt op, dat deze kwestie door hem reeds eenige malen is opgeworpen. Spr. kan niet inzien, waarom een desbetreffen- voorstel moet wachten tot de begrooting. Hij vindt het e'genaardig, dat B. en W. er niet reeds vroeger mee zijn gekomen. Als B. en W. een bedrag op de begrooting zetten, weten we nog niet, hoe zij dat willen verdeelen onder de twee arbeiders, zegt spr. Spr. hoopt dat zij, waar ze thans gelijk staan, ook gelijk zullen blijven. De betrokkenen hebben geen dienst- voorwaarden, geen aanvangsalaris en ook geen periodieke verhoogingen. Spr. hoopt, dat men niet al te karig zal zijn en den betrokkenen een fatsoenlijk loon zal 'geven. De gemeente Sas betaalt thans de laagste loonen van heel Zeeuwsch-Vlaanderen, zegt spr. Als men be denkt, dat de man van zijn salaris van f 20 twee honden moet houden om zijn werk te kunnen doen en dat hij geen vergoeding voor kleeding ontvangt, begrijpt ieder, dat hij er niet kan komen. Iemand, die zooveel op straat is, moet om de 14 dagen een paar nieuwe zolen hebben. Die menschen zijn bij goed en slecht weer op straat. Het zou gewenscht zijn dat de gemeente voor een winter- en regenjas zorgde, zooals dat ook in andere gemeenten pleegt te geschieden. Mij dunkt, zegt spr., dat Sas al heel karig voor zijn gemeentere'jnigers is, in aanmerking nemende zijn gunstige finaneieele toestand. Ik hoop, zegt spr., dat men den men schen e ensalaris zal geven, waarvan ze kun nen bestaan. Het is geen toestand dat 3e man op straat en de vrouw in de fabriek is om in het onderhoud van het gezin te voorz:,en. De vrouw hoort in huis. Als de man, vermoeid van zijn arbeid straks, als het winter is, in een on verwarmd huis komt is dat niet, zooals dat zijn moet. Spr. eind'fët met nogmaals de hoop uit te spreken, dat naar een goede oplossing zal wor den gestreefd. De voorzitter merkt op, dat hijzelf zoo juist de toestand abnormaal heeft genoemd. U moet begrijpen, dat B. en W. die kwestie danook era stig hebben overwogen, zegt spr., en dat zij zelf bij de begrooting met een voorstel zullen komen Wethouder Neeteson zegt, niet de bedoeling te hebben, dieper op de kwestie In t gaan. Doch waar de heer de Leux zegt, dat Sas van Gent met zijn bezoldiging de laagste in Z.-Vlaande- ren is, wil spr. erop wijzen, dat hij enkele we ken geleden nog een advertentie zag van eeh gemeentebestuur in Z.-Vlaan<Jpren, waarin een gemeentearbeider werd gevraagd op een sala ris van f 750 per jaar Ik zeg n<et, aldus spr., dat ik zulks voldoende vind, doch ik moet tegen spreken, dat Sas van Gent de laagste is. De heer de Leux: Moet de man daar 0 heele dagen van in dienst zijn, of slechts 6 halve da gen. Dat maakt natuurllijk een verschil. Dan kan hij in z'n vrijen tijd nog bijverdienste zoe ken. Het is onmogelijk er van f 750 met een gezin van te komen. Wethouder Neeteson verklaart, zeker te weten dat de man voor die f 750 zes volle dagen meet werken,.. De heer de Leux: In elk geval zijn we hier in den omtrek de laagste. Westdorpe betaalt meer dan Sas van Gent. Wethouder Neeteson: De gemeente, welke ik op het oog heb, ligt niet ver hier vandaan. De heer de Mul: We behoeven aan deze kwestie verder geen woorden te verspillen. We hebben van B. en W. gehoord, dat zij den toe^ stand zullen verbeteren. Ik hoop slechts, dat zij zulks zoo spoedig mogelijk zullen doen. Waar niemand verder het woord vraagt, gaat de voorzitter tot sluit^g der vergadering over. 4> Na afloop der zitting bleven de raadsleden nog eenigen tijd in gezellig samenzijn bijeen en werd den burgemeester een aangename va- cantie toegewenscht. Nederlandsche Katholiekedag De vijfde Nederlandsche Katholiekendag zal gehouden worden te Amsterdam in de Pinkster week van 1931. De duur is bepaald op twee da gen, nl. D'fisdag en Woensdag, 26 en 27 Mei. Als algemeen onderwerp wordt in behande ling genomen „Het Gezinsleven". Men rekene er dus reeds op, dat men deze dagen vrij houdt Een communistische aanval op Hoover Zes honderd communisten hebben getracht de zaal,, waar president Hoover voor de Ameri- kaansche bankiers het woord voerde te bestor men. Zij werden echter door de pilitie terugge slagen. De Antwerpsche tentoonstelling. Te Antwerpen heeft zich eij comité gevormd ten einde op 18 October a.s. een grootsche hul de te brengen aan Alfred Martougin den voor zitter der Antwerpsche wereldtentoonstelling, aan wiens groote energie het voornamelijk te danken is, dat de expositie van Antwerpen zoo schaterend geslaagd is. Prins Boude wijn. Zooals reeds gemeld, zal de officieele doop plechtigheid van prins Boude wijn met groot ceremonieel plaats hebben in de St. Jacobus- kerk-op-den-Coudenberg, Zaterdag 11 Octo ber, des morgens om 11 uur. Z. E. Kardinaal Van Roey zal de plechtigheid le:;den. De geheele koninklijke familie evinals de geheele familie van Prinses Astrid, hierbij in begrepen haar broeder, zuster en schoonbroe der, zullen aanwezig zijn. Aan den ingang der kerk zal de militaire eer bewezen worden. Na de kerkelijke plechtigheid zal een groot déjeuner in het paleis van Brussel aangeboden worden. Bekroning Wereldtentoonstelling Tot de bekroningen toegekend aan Neder landsche inzenders op de wereldtentoonstelling voor koloniën, Zeevaart en Vlaamsche Kunst Antwerpen 1930, hoort in klasse 97 de Stoom vaart Maatschappij Zeeland te Vlissingen. Noord-China door pest-cpidemie bedreigd. Volgens een bericht aan de „Times" uit Peking, wordt Noord-China door een pestepide mie bedreigd, welke noodlottige afmetingen zal aannemen, indien de regeering niet krachtige voorzorgsmaatregelen treft. De epidemie heeft in Noord-Sjengsl reeds ge heele dorpen aangestast, die nu uitgestorven zijn, daar de overlevenden de vlucht hebbm ge nomen, terwijl zij de lijken onbegraven lieten liggen. De toestand wordt nog verergerd, doorJien alle hulpmiddelen ontbreken en ook geen ge schikte doctoren in dit gebied aanwezig zijn Appelboomcn in bloei. Te Oud-Gastel (N.Br.) doet z'ph het zonder- linge geval voor dat in verschillende tuinen de appelboomen weer in vollen bloei staan. Aanslag op een trein door een 15-Jarige Op den spoorweg van Anecy naar Aix les Bains nabij het stat:'pn Rumilly heeft een aan slag op den trein plaats gehad. Bij het passeeren van den spoorweg voelde de machinist van den trein plotseling een hevi gen schok. Hij bracht den trein onmiddellijk tot st'Jstand en bij onderzoek bleek, dat een stuk ijzer op de rails gelegd. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat een jongen van 15 jaar het ijzer op de rails ge legd had. De jongen wordt door de politie vast gehouden. DE MAASBODE, de grootste en beste courant van Nederland bevat voor „elck wat wils" Sassche Boys IBresken s I 62 De Boys zijn er gisteren in geslaagd om hun eersten competitiewedstrijd met flinke cijfers ce wnnen, niettegestaande het feijt, dat ze met een drietal invallers moesten optreden. Met de rust hadden de Boys reeds een veili- gen 40 voorsprong. De Breskianen konden zich hiermede maar moeilijk vereenigen, hun houding het althans wel wat te wenschen over. Na derust vergrootten de Sassenaars spoedig hun voorsprong tot 60. De spil van Breskens kon dit blijkbaar niet verkroppen en ging een der Sassche spelers te lijf. Toen de gemoederen tenslotte wat gekalmeerd waren, wrd de wed strijd verder gespeeld, in welke periode Bres kens erin slaagde, een tweetal tegenpunten te maken. Het geheele Sassche elftal kan op een goeden wedstrijd terugzien en alles wijst erop dac de Boys ook dit se^oen op eigen terrein moeilijk te kloppen zullen zijn. We wachtten thans met spanning af wat ze op vreemd terrein zullen presteeren. Ter Neuzen IIClinge I 55 Nadat de Neuzen met de rust met 51 de lei ding hadden genomen, haalde Clinge in de tweede helft het sterke staaltje uit om zoowaar nog gelijk te maken. De stand in de eerste klasse B. is thans als volgt: Sassche Boys 1 1 0 0 6—2 2 2— HulstlI 1 0 1 0 2—2 1 1— Clinge 1 0 1 0 5—5 1 1— Terneuzenll 1 0 1 0 5—5 1 1— Breskens 2 0 1 1 4—8 1 050 FratelliSassche Boys II <93 De Sassche reserves trokken met 3 invallers naar Sluiskil, terwijl bovendien de keeper on gesteld was. De Boys hadden spoedig de lei ding met 20, doch nog voor de rust wist Fra telli gelijk te maken. Na derust voerde Fratelli den stand cp tot 62, waarna de Boys een verdiend tegenpunt wisten te maken. In de laatste minuten scoorde Fratelli nog 3 maal, zoodat het einde kwam met 93. De Sassenaars nr'pten in elke helft een strafschop, i Tuur de Supporter. Van heden af zullen de zittingen van den Raad van Arbeid te SAS VAN GENT gehouden worden in het ge bouw van de Arbeidsbeurs, Westkade, naast het stadhuis, eiken DiEsd&Q van 12 tot 3 nor. Concertavond. Gisteravond werd alhier door het R.-K. Symphonie-Orkest van St Anuxnds- berg (Gent) m het patronaatsgebouw een wel geslaagde concertavond gegeven. Hoewel de aan vang op 6 uur was bepaald, wat ons \uziens wel wat vroeg is, was de zaal toch ruim bezet. De concertavond werd met eenige toepasselijke woorden door den heer van Assche geopend, waarna het programma tot voldoening der aan wezigen werd afgewerkt. Eenige extra num mers zang en muziek werden nog ingelascht. Het concert was ongeveer om 9 uur geëindigd. Door den Heer van Assche werd met een woord van dank aan het adres van den heer Jozef Naessens en zijn gezelschap, tevens aan de aan wezigen voor hun opkomst, deze avond gesloten Het Engelsche luchtschip R. 101, op weg van Card'ington naar Engelsch-Indië is Zaterdag nacht boven Noord-Frankrijk in een hevige storm geraakt en tegen den grond gesmakt. Het luchtschip vloog daarbij in brand. Van de personen, welke aan boord waren, zijn er slechts 8 gered, die meerendeels nog ernstig gewond zijn. Onder de gedoode passagiers bevinden zich de Britsche minister voor Luchtvaart Lord Thomson en de directeur van de afdeeling Ci viele Luchtvaart Sir Sefton Brancker. De lijken der verongelukten zijn onherken baar. Rijkskieskring-Organisatie Middelburg De vergadering van den Rijkskieskring zal plaats hebben op Zondag 26 October aanstaan de, des namiddags 1 uur, igi het „Slot üstende" te Goes. Provincialen Stoombootdienst Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan den heer J. F. Koevoets, die sedert 1 Jan. 1899 in dienst der Provincie is, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als agent bij den Pro vincialen Stoombootdienst op de Wester-Schel- de te Ter Neuzen. In zijn plaats is benoemd de heer P. J. Stoffels, thans agent bij dien d'enst te Hansweert, terwijl in de plaats van dezen is benoemd de heer J. van Tatenhove, thans goe derenklerk bij den dienst te Ter Neuzen, alles met ingang van 1 Januari 1931. Provinciale Staten van Zeeland. De heer W. Tilsma te IJzendijke, die opvol ger zou worden van den heer J. J. Wallien te Breskens als lid der Provinciale Staten zal evenals deze de provincie verlaten. Opvolger op de Chr. Hist. Lijst is de heer M. M. Schippers te Kamperland. SLUISKIL. De nieuwe loskraan voor de Amoniakfabrielc. Vrijdagmiddag zijn de Ingenieurs van de fir ma Heckel, begonnen met proefdraien, met de groote nieuwe loskraan, door hen gebouwd voor de Compagnie Neerlandajse de l'Azote. De kraan heeft een hefvermogen van 7500 K.G. Daar alle dagen een boot kan binnenkomen voor de nieu we fabriek, zijn alle zeilen bijgezet om ceze eerste kraan gereed te krijgen. Aan een tweede type is men thans ook begonnen. Binnen enke le dagen zal op de reeds gemonteerde loopbrug de cabine geplaatst worden. Ontslag. Naar we vernemen, zal aan de nieu we fabriek een groot aantal arbeiders ontslagen worden, men spreekt zelfs van circa 800. Dit is in verband met den vergevorderden afbouw der fabriek. TER NEUZEN. Gemeenteraad. In de hedenavond te houden raadszitting komen aan de orde: 1 Stemmen over het voorstel van burgemee ster en wethouders om afwijzend te beschik ken op het adres van den Keuringsveearts al hier, houdende verzoek, uit de gemeentekas eene vergoeding te mogen ontvangen voor meer dere kosten, welke hij zich als gevolg van de uitbreiding van den Keuringsdienst moet ge troosten;, 2e. Voorstel van burgemeester en Wethouders tot voorloopige vaststelling van de gemeente rekening en de rèkening van het gemeentelijk woningbedrijf dienst 1929; 3e. Idem om toe te treden tot een nieuw plan der drinkwatervoorziening door de N.V. Z.-Vl. Waterleiding Maatschappij. HULST. Jubileum. Vrijdag jl. herdacht de gemeente arbeider M. Boone alhier zijn zilveren ambts jubileum. B. en W. hebben den jubilaris ge complimenteerd en hem een geschenk onder couvert terhand gesteld. Vergadering Kiesvereeniging. In eene Maan dagavond gehouden vergadering van de R.-K. Kiesvereeniging voor Tweede Kamer en Prov. Staten, waarin precies geteld 5 Bestuursleden en 4 gewone leden aanwezig waren, kwam in behandeling de agenda voor de in de maand October a.s. te Goes te houden vergadering van den Rijkskieskring Middelburg. Deze agenda, waarop o.m. ook voorkwam een Reglementswijziging met daaromtrent nader gedane voorstellen, werd vlot afgewerkt, waar bij de vergadering zich vereenigde met de door het Bestuur gedane voorstellen. Vervolgens sprak de waarnemende Voorzit ter, de heer J. H. Baert, zijn leedwezen lit over de slechte opkomst, waarbij ter sprake kwam of de oorzaak hiervan moest te zoeken zijn in de omstandigheid, dat geen convocatie btfjet ten waren bezorgd bij de leden en de aankon diging van de vergadering enkel van af den preekstoel was geschied. Hij opperde het denk beeld om te trachten voortaan voor de verga deringen een spreker te krijgen tot het houden eener lezing, waardoor naar zijne meening meer belangstelling voor de vergaderingen zal worden gewekt. De heer Geerts meende dat de k'#esvereenigin gen te veel kiesinstituten zijn, en dat zij zich met sociale e neconomische onderwerpen moe ten bezig houden, waardoor van zelf de belang stelling voor de vergaderingen en en daardoor ook voor het politieke leven zal toenemen. De heer Mr. van de Ven wees er in een zeer uitvoerig betoog op, dat de afwezigheid van „alle" belangstelling groote bezorgheid baart voor de toekomst en dat de verantwoordelijk heid van ieder, maar vooral van de leiding, zeer groot is. Dit verantwoordelijkheidsgevoel dient aangespitst. Z.i. hapert er wat bij de lei ding, niet speciaal van de afdeeling, maar ook hooger op. Over reglementen make men zich niet te bezorgd daarmede wordt de goede zaak niet gered. Noodig is, dat de lening geregeld voeling houde met de plaatselijke pers; dat de pers op geregelde tijden de bevoegde leiders in de gelegenheid stelle om na onderlinge bespre king bepaalde kwesties degelijk te behandelen en zoo alom de belangstelling gaande te hou den. Dit d',ent ook te geschieden ter voorberei ding eener vergadering. De leden moeten weten wat er verhandeld zal worden en moeten zich kunnen voorbereiden o mde besprekingen te volgen. Een korte uiteenzetting, te voren in de pers of op het convocatiebiljet moet de belang- stell'pg gaande maken, 't Is onverantwoordelijk vervolgde spr. zóó langer voort te gaan en na het houden eener dergelijke vergadering maar weer voor een tijd naar huis te gaan met de gedachte, dat men er nu voorloopig weer mede klaar is. 't Is spr. niet om kritiek te doen maar de benauwende ernst der tijden doet hem spre ken, o mde leiding op de groote verantwoorde lijkheid voor een nabije toekomst te wijzen. Er dient een andere rphting te worden ingesla gen, wil men nog iets redden. Met om de vier jaren een paar spreekbeurten komt men er niet. De jongeren trekken zich van de publie ke zaak niets aan en de ouderen worden hen te duf. Er moet alles op gèzet om de jongeren aan 't werk te krijgen. Ze willen wel, als men hun maar de ruimte laat; die hebben ze noo dig, zet zich bij hen de onverschilligheid vast, v/at moet het dan met hunne kinderen wel wor den vroeg spr. Groote verantwoordelijkheid heb ben ook hier de vaders, die meenen, dat ze er medejtlaar zijn hun jongens achter den mam mon af te richten. Spr. verafschuwt die mee- ning en zegt, dat als moeder de kinderen leert bidden, vader ze moet leeren vechten, d.w.z. hen politiek moet vormen, om eenmaal gereed te zijn voor den strijd ijn het openbare leven. Er is veel geschreven over de apathie der jongeren daar, in 't gezin, zoekt spr. de oorzaak daar van. Moge, zoo besloot spr. meer dan op heden de leiding zich haar verantwoordelijkheid bewust zijn. De ernst der tijden eischt het. Na ampele bespreking van de aangegeven denkbeelden, die voor het Bestuur een punt van overweging zullen uitmaken, sloot de Wd. Voor zjtter de vergadering. (Zelandia). BOSCHKAPELLE. Gemeenteraad. Behalve de voorzitter zijn aanwez'jg de heeren v. Damme, v.d. Wielen, Koster en Stallaert, benevens mej. S. v. Eer denburg, candidate-raadslid. Afwezig dhr. Bun, één vacature. De notulen worden overanderd goedgekeurd. De agenda vermeldde: I. Onderzoek geloofsbrieven nieuwbenoemd lid. Deze worden door de heeren Koster en Stallaert onderzocht en in orde bevonden, waar na met algemeene stemmen tot toelating wordt besloten. II. Beëediging van het nieuwbenoemd lid. Mej. v. Eerdenburg werd op verzoek van den voorzitter door dhr. Stallaert ter raadszaal bin nengeleid, waarna zij \n handen van den voor zitter de voorgeschreven eeden aflegt. De voorzitter spreekt alsdan een woord van welkom en gelukwensch, wees op de belang rijkheid der aanvaarde functie en vertrouwde op eene steeds gezellige en vruchtbare samen werking in het behartigen van de belangen der gemeente, temeer daar mej. v. Eerdenburg de eer geniet als eerste vrouwelijk raadslid uit de gemeente aan de groene tafel zetting te nemen. Mej. v. Eerdenburg dankt den voorzitter har telijk voor diens welgemeende woorden en be looft harerzijds naar beste krachten de belan gen der gemeente te zullen bevorderen, waarna

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3