De Zeeiiwsche Koerier Vrijdag 3 October 1930 Tweede Blad. Landb en Veeteelt Het Gebeim van den Voddenraper. ▼an 45e Doorgang. No. 3674. FEUILLETON. Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft Oct.) Nadruk verboden. Zoo zoetjes aan raakt de hof leeg en wordt, wat er nog staat, geborgen in schuur, kelder of provisiekamer. Wij willen in dit artikeltje ten behoeve van de huisvrouw wijzen op een paar dingen die aan de meesten minder bekend zijn. Met eerste is de inmaak van sla. Sla is een groente, waarvan 't gebruik in de laatste jaren zeer is toegenomen sedert door dokteren ge wezen wordt op de beteekenis van bladgroen ten voor de gezondheid. Zaai;t men af en toe wat, dan kan men van 't vroege voorjaar af tot diep in den herfst sla uit zijn tuin halen. En de kroppen, die er dan nog staan al zijn het geen volle zware maar toch nog mooie vaste kropjes kunnen we dan inmaken. Vroeger Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 120) Evenmin als andere dagen juffrouw ik moet Immers geld verdienen! Het is Zondag! herna mhet meisje op bijna gestrengen toon. De jonkman boog het hoofd. Ge hebt gelijk, ik verzuim mijn plichten, ik vergeet ze. Al mijn gedachten zijn slechts ge vestigd, heel mijn denken is slechts gericht op de bereiking van één doel Ik kan en zal geen rust hebben voorzie, dikwijls zeg ik bij mij- zelve, dat ik die nooit zal hebben! ach! welk le ven toch is het mijne, ik tob mij dag en nacht af, rusteloos arbeid ik en ondanks al mijn zwoegen, al mfjn inspanning, vraag ik mij af of ik nooit mijn doel bereiken zal. En welk is dat, als die vraag niet te onbe scheiden i£? Honderd vijftig duizend francs bijeen spa ren. Columba zuchtte. Had iedereen dan gelijk tegen haar, als men haar Mederic afschilderde als een vrek, die alle genegenheid onwaardig Was? En toch, in weerwil van zijn eigen woor den en zijn daden, kon zij n^et gelooven aan maakten we kropsla alleen in een gewonen in- maakpot doch thans ook in flesschen, wat ons zeer goed bevalt. Voor dezen inmaak planten we de sla op het vroege aardappelland. Op een kleyn hoekje zaaien we het slazaad, en brengen de jonge plantjes op het vrijgekomen aardappel land. Afstand slechts een kleinen voet, omdat in het najaar de sla toch geen groote stronken meer vormt. We hebben dan nu nog eenige tientallen vaste kropjes van de soort „bonte Chili", waarvan we den groei door een oplossing- van Chili, twee drie malen hebben aangewak kerd. Wat ons nu ook weer opviel, ip dit: dat diep planten van sla toch slecht is. Er zijn nog velen, die alles, wat ze verplanten flink diep zetten, namelijk zóó, dat het hart van de plant mooi eventjes boven den grond komt Dit is aan te bevelen bijv. bij koolplanten en vooral bij bloemkool. Omdat de stengels van deze planten meestal zwak zijn, en vooral zoo in 't voorjaar bij nachtvorsten heel wat te verduren hebben, is het diep planten nood;g. Bovendien maken de koolplanten gaarne niewe wortels op dat stengel gedeelte, dat met den grond in aan raking wordt gebracht, de planten staan dan tevens steviger eri hebben minder last van den wind. Voor slaplanten is het echter juist omge keerd deze plant men bij voorkeur ondiep, ten minste het bladerrozet moet vrij boven den grond staan en vooral op natten grond. Plant men te d\ep, dan gaan de onderste bladeren licht rotten en vaak dringt de rotting door tot in de krop! Het tweede, waarover we iets willen zeggen, is de Duitsche inmaak van zuurkool of Sauer- iets wat Mederic in haar achting zou hebben doen dalen. Zij vond zijn oogopslag te rein, zijn taal te openhartig om hem te verdenken slaaf te zijn van een lagen hartstocht zoo strij dig met de gewone onbaatzuchtigheid der jeugd De blik, dien zij op hem vestigde, drukte dan ook meer treurigheid dan verontwaardiging uit. Honderd vijftig duizend francs is een zeer groote som, sprak zij, en hoeveel ontbreekt er nog? Veertig duizend francs, juffrouw. En zoolang gij die nog niet bijeen hebt? Zal ik blijven voortleven als de armste bede laar, droog brood eten, dag en nacht met de pen arbeidend. Het is mogelijk, dat gij redenen kunt hebben om zoo te handelen, hernam Columba en daar ze mij onbekend zijn, kan ik u niet laken of prijzen. Maar hoe sterk uw zucht, om geld te verdienen, ook zijn moge, moogt gij nochtans niet verzuimen den Hemel te smeeken uw ar beid te zegenen. Gij zijt ongetwijfeld ongeluk kig, mijnheer Mederic. Welnu in het afgezon- derdste hoekje van de kerk, waar gij op den vloer zult nederknielen, zult gij troost voor uw lijden vinden. Tot God wendde ik mij, toen ik broodgebrek leed, tot Hem moet ge eveneens uw toevlucht nemen. Wilt gij mij beloven voor mij te zullen bid den, Juffrouw Columba? vroeg Mederic. Van ganscher harte, antwoordde het meisje, Mederic verwijderde zich. Er is een geheim in zijn leven, sprak Co lumba bij zichzelve en ik weet niet waarom kraut. De Duitsche zuurkool heeft een goeden naam, waarom het menige lezeres waarschijn lijk zal interesseeren hoe die wordt ingemaakt. Men neemt daarvoor uitsluitend witte kool van uitstekende kwaliteit, groot en vast. Met een scherp mes wordt de kool zoo iijn mogelijk ge sneden. Een steenen pot, goed gereinigd, vult men er mee, op elk laagje wat zout, en met een houten lepel de massa zoo vast mogelijk aan drukken. Hoeveel zout gebruikt moet worden leert het best de ervaring. Gebruikt men te weinig, dan kan men de kool spoedig georuiken, maar ze bederft dan gauw: geeft men te veel, dan krijgt de zuurkool een scherpen, bitteren smaak. Voor 100 Liter neemt men van 1 tot 3 L., dat is dus nog al rekbaar. Op de bovenste laag komt nog eenig zout, en dan goed efge- wasschen groene koolbladen. Men dekt af met een plankje, evenwel niet van dennenhout om den hars- of terpetijnsmaak, en een zwaren steen. Soms doet men nog tusschen de gesne den kool wat uien, zure appels, onrijpe zure druiven, jeneverbessen, kruidnagelen, peperkor rels, dillekruid, karwijzaad, enz. Echter alleen voor eigen gebruik. Laat men dit alles nu eeni- gen tijd staan, dan heeft een gistingsproces plaats, dat niet alleen bederfwerend werkt, maar ook aan de kool dien eigenaardigen, lek keren smaak geelt. Om dijt proces te bespoedi gen, zet men co :.;insraancte vuurkool op een plaats waar de temperatuur 12 a 15 gr C. is. Na de gisting vormt zich wat schuim boven op de kool, dit neemt men er af, \erwijdert ook de bladen, reinigt opnieuw plank en steen, be dekt dan alles met een schoonen doek zet het hem dat geheim in mijn oog tot eer verstrekt, Hij heeft nog veertig duizend francs noodig, nooit zal hij vrij zijn om zijn toekomst, zijn leven Het meisje schudde mistroostig het hoofd en liield zich daarop met het aankleeden van Petit Ange bezig. Een half uur daarna ging Columba met den kleine de trap af, om zich naar de Kerk van O. L. Vrouw van Lorette te begeven. Zij kon ongeveer een kwartier op weg zijn, toen vader Falot, door den Ekster vergezeld, te vergeefs aan de deur klopte. Komaan, zeide hij, het is vandaag Zondag, wij zullen Columba wel in de kerk vinden. Aurillac en de Ekster gingen weer naar be neden en naar de Kerk van O.L. Vrouw van Lorette, waar zij juist binnentraden, toen de mis begon. Nooit had Austin Aurillac zoozeer behoefte gevoeld om te b'^den. Met een verbrijzeld hart verliet hij Maximi- liaan's woning. Weinige uren waren voldoende geweest om zijn leven voor altijd te verande ren. Hij had vrijwillig afstand gedaan van het recht om in zijn eer hersteld te worden, om zijn zoon aan zijn hart te drukken en een rustfgen ouden dag te genieten. De eenige hoop op aardsch geluk, die hem nog overbleef, was zeer zwak: hij had een dochter gehad! Anita hacl hem een dochter geschonken en dit kind leefde misschien nog. Door een geheim voorgevoel gedreven en ge troffen door de zonderlinge overeenkomst van den naam zijner dochter met dien van Columba op een koele plaats en zorgt er voor, dat de zuurkool steeds onder den pekel staat. Het gis ten geschiedt hoofdzakelijk door de vorming van melkzuren, de mildste van alle organische zuren, die cok een gewichtige rol spelen bij onze spijsvertering. In roggebrood, in zure melk, in boter, ja zelfs in vleesch, zijn melkzu ren en melkzure zouten, voorstanden. Aan de werkzaamheid der melkzuurbacterieën danken we o.a. het zuur worden van in pekel gelegde augurken De gunstige werking der melkzuren in zuurkool waardoor deze licht verteerbaar wordt, gaat echter verloren, wanneer de kool met vet gekookt wordt. Gekookt in veel water zonder vet is zij voor zwakke magen een ver kwikking klaargemaakt met vet is zij zelfs voor een gezonde maag zware kost. Nederl. Eict-controle-bureau Bij Kon. besluit is met. \ngang van 13 October a.s. de Vereeniging het Nederlandsche Eier- controle-bureau bevoegd verklaard om met be trekking tot kippen- en eenden-eieren na, of in verband met keuring, merken of teekenen bedoeld in art. 10 van de Landbouwuitvoerwet 1929 uit te reiken. In Staatscrt. No. 189 is opgenomen de be schikking van den Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, waarbij de merken voor den uitvoer van eieren zijn vastgesteld en waarin zijn opgenomen bepalingen betreffende gewicht en verpakking. Lijmbanden om vruchtboomen. Nu het tijdstip, waarop de lijmbanden bij vruchtboomen moeten worden aangelegd, we- zijn jonge beschermelinge was hij tot haar ge gaan om haar levensgeschiedenfc te vernemen en vond haar tot zijn bittere teleurstelling niet te huis. Nu ging hij naar de kerk in de hoop haar te zullen vinden en gaf zijn overkropt hart lucht in vurige verzuchtingen tot God, terwijl de tranen over zijn wangen biggelden Door het gebed gesterkt, stond hij op en verl et met den Ekster na het einde der Mis de kerk om Columba buiten op te wachten, waar Mede ric, die insgelijks aan Columba's vermaning ge hoorzamend, de Mis had bijgewoond, zich bij hem voegde. Nadat reeds bijna alle geloovigen de kerk had den verlaten, verscheen ten laatste ook Co lumba, die een kerkboek met zilveren slot n de hand droeg. Petit-Ange zag vader Falot het eerste. Hij liet Columba's hand los en ijlde op den ouden man toe. Columba bloosde en sloeg de oogen neer, toen zij Mederic ontwaarde en zei- de bedeesd tot hem Mijn laatste gebed is voor u geweest mijn heer Mederic. Aurillac hield onafgewend de oogen op h. t gebedenboek van het jonge meisje gevestigd Een geweldjge ontroering overmeesterde hem hij meende dat boek te herkennen. Columba, zei hij gejaagd, ik zou u gaarne spreken; wat ik u te zeggen heb, is echter van zeer ernstigen aard en ik zou alleen met u moe ten zijn. Ernstig, vroeg zij, maar toch niet bedroevend Wil ik met de kinderen wat gaan wandelen? vroeg Mederic. NIEUWE BRITSCHE LUCHTREUS. In Engeland werden proefvluchten gedaa n met de „Valetta" van het Britsche Luchtvaartministerie, het grootste water- vhegtuig.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5