Kerknieuws. Onderwijs. Uw Hnid geneest beter, mooier en sneller met PUROL. Prooineienieuws. Stadsnieuws. Gemeenteraad van Sas van Gent ©S£ Ingezonden Mededeeling (30) INGEZONDEN MEDEDEELING (10) Symphomsch concert. Zondagavond van 6 j tot 9 uur wordt in de groote zaal van het Pa- j tronaat een symphon\sch concert gegeven door het R. K. Symphonie-orkest van St. Amands- berg onder leiding van den heer Jos Naessens. Als solisten treden op de heeren Georges Naes sens (piano) en Maurits De Smet (tenor). Gezien den toeloop en belangstelling verleden jaar, toen dit orkest in de Patronaatszaal op trad (de zaal was toen propvol niet alleen, doch velen zelfs moesten zich vergenoegen met een staanplaats je 71 den gang) gaat ook nu weer dit populair concert ongetwijfeld een groot succes tegemoet. De entrée is weer zeer laag gesteld (slechts 25 cents, waarvoor dan nog gratis programma wordt verstrekt) om iedereen in de gelegenheid te stellen aanwezig te zijn. Zij hier nogmaals aan herinnerd, dat het aanvangsuur op 6 uur is bepaald. Men zie advertentie in dit nummer. R. K. Vereeniging „De Jonge Werkman Woensdagavond is alhier in het patronaats gebouw onder leiding van den Weleerw. heer kapelaan Jos. Adriaanssens een afdeeling van genoemde vereeniging opgericht, bestaande uit 10 leden. Uit hun midden werden resp. gekozèn als voorzitter Ch. Dhaene, secretaris R. Henrion, penningmeester R. de Meijer. Besloten werd, de contributie te bepalen op 10 cent per week. Om de 14 dagen zal des avonds van 8 tot 9,30 uur een vergadering worden gehouden, waarop door kapelaan Adriaansens lezingen zullen gehou den worden. Voorzitter: Burgemeester L. W. G. Hoef nagels. Mede aanwezig: De wethouders A. A. Mar- quinie en P. A. Neeteson en de leden J. J. de Leux, Ch. C. A. de Mul, A. Stouthamer, V. Ver schaf fel en P. J. P. IJsebaert alsmede de secre taris. De voorzitter opent de zitting en verzoekt den secretaris de notulen der vorige vergade ring voor te lezen. De secretaris leest de notulen der vergadering van 28 Augustus 1930. Deze worden ongewijzigd vastgesteld. De voorzatter stelt dan aan de orde: I. Mededeeling ingekomen stukken. De secretaris leest een missive voor van den commissaris der Koningin, waarbij aan den burgemeester verlof wordt verleend van 4 Oc tober a.s. tot en met 27 October d.a.v., tevens houdende het verzoek om hiervan kennis te geven aan den Raad en aan het College van B. en W. De voorzitter: Zooals U hoort, ga ik U 'n poos je verlaten met vacantie. II. Verzoekschrift van C. v&n den Hemel om verhooging zijner jaarwedde als administrateur bij het Gemeentelijk-Electriciteits Bedrijf. De secretaris leest dit verzoekschrift voor. Adressant voert hierin aan, dat sinds de laat ste salarisvaststelling het aantal aansluitingen aan het Gemeentelijk electrisch net per 1931 met ruim 100 vermeerderd zal zijn, waardoor de werkzaamheden een veel grooter omvang hebben aangenomen. Hij vraagt, zijn salaris te verhoogen in verhouding tot de werkzaamhe den en de verantwoordelijkheid, daaraan ver bonden. De voorzitter wijst erop, dat in verbaml met de aansluiting van de wijk „Stuiver" aan het electrisch net en mede in aanmerking nemen de, dat de administrateur tevens belast is met het ophalen der gelden, inderdaad de werk zaamheden van den betrokkene belangrijk zijn toegenomen, Het aantal aansluitingen is thans tot bijna 700 gestegen B. en W. meenen danook te moeten voorstellen het verzoek in te willi gen en aan adressant een salarisverhooging zelfde moment deinsde ik ontsteld terug. heel het personeel der machinekamer was hier bijeen: vijf man! Zij stierven alle als helden., tot het laatste moment bleven zij op hun post! Nu stonden zij allen bijeen onder aan den ijze ren trap, die ik juist afgedaald was.. net scheen alsof een delegate uit de doodenwereld mij ontving.Het waren alle jonge, gespierde mannen. De geelachtige schijn van mijn lamp belichtte hunne ontstelde gezichtenuit de wijdgeopende starre oogen sprak onuitspreke- lijken angst en schrik en om de lippen speelde een zonderlingen lach. Ik dwong mij den blik van de dooden af te wenden en ging de tweede machinekamer bin nen om daar naar nog meer slachtoffers van de ramp te zoeken. Ik liep gauw ik kon tus- schen de dooden door, vooruit. Mijn plompe gestalte bracht het water in beweging en daar mee ook de lijken. Zij wankelden, vielen voor mij uit, strekten de handen omhoog als smeek ten zij mij om hulp. Deze doodendans was zoo verschrikkelijk om aan te zien, dat ik rilde als in zware koorts. Ik nam een lang touw, dat cm mijn lichaam gewikkeld was en bond de ijken twee aan twee aan elkaar, om ze later tege lijk door de opening te kunnen trekken. Nadat ik mij overtuigd had, dat er verder geen dooden meer in de machinekamers waren, liep ik vlug naar den uitgang, toen het schip plotseling sterk opzij overhelde. Het scheelde we inig of ik was gevallen. Direct daarop hoorde ik een gedempten knal en zag dat boven de klep van het gat dichtviel. Zij was tot nu toe te verleenen van fl. 100, waardoor diens salaris van f 500 op f 600 gebracht wordt, zulks met ingang van 1 Januari De heer Verschaffel: 1931. De voorzitter 1 Januari 1931. De heer Verschaffel: Het kon anders ook 1934 zijn. (Wordt vervolgd.) Wij laten hier een kort overzicht van het na der verhandelde volgen: Het verzoek van W. H. Overbeke en J. H. van Overbeke om grond in erfpacht enz. werd ingewilligd. Met algémeene stemmen werd besloten tot toetreding tot een nieuw plan drinkwaterlei- dingvoorziening door de N.V. Z.-Vlaamsche Wa terle'*dingmaatschappij, hetzij namelijk tot een plan omvattende de gemeenten Ter Neuzen, Hulst, Sas van Gent, Biervliet, Aardenbirrg, Oostburg, Sluis en Breskens, hetzij tot een nog kleiner plan, omvattende alleen dë ge meenten Terneuzen, Sas van Gent en Hulst; zulks echter onder nadrukkelijke voorwaarde, dat de Risico-garantie van Rijk en Provincie zooals die luidde voor het groote plan 1928 on gewijzigd gehandhaafd blijft. De nieuwe plan nen laten de tarieven, welke voor het groote plan golden ongewijzigd Een voorstel tot wijziging der gemeentebe- grooting 1930 werd goedgekeurd Bij de Rondvraag bracht de heer de Mul de ïoonen der gemeentearbeiders ter sprake Hij ontving de verzekering dat een verbetering wordt voorbereid Hierna sluiting ,JDe uitwerking van Sanato- gen was verrassend; ik voel me energieker en fleuriger dan sinds jaren en raad het ieder een met volle overtuiging aan" Annie SALOMONS de bekende schrijfster. Sanatogen verdrijft dat slap pe, half-zieke gevoel en maakt U weer opgewekt en kerngezond. Begin nog vandaag Sanato gen te gebruiken, dan zult gij U reeds spoedig gezonder en krachtiger voelen. sahatogeh Het Zenuwsterkend Voedsel. In alle'Ap'oth. en Drog. vanaf f 1.- p. bus. Kerkbericht van Sas van Gent. In den nacht van Zaterdag op Zondag 5 October worden de klokken een uur terug ge zet. Zondag 5 October, eerste Zondag der maand, om 7 uur gezongen Vroegmis voor de overle den familie Govaert met algemeene H. Com munie der leden van den Bond van het H. Hart na de preek; om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie Na de H.H. Missen de reliquie van het H Kruis Om 11,30 bijeenkomst der zelatricen van de St. Teresia-kerk te Heikant in het patronaats- gebouw alhier. Om 2,30 uur Lof; om 3 uur H. Familie en daarna vergadering dezer prefecten en onder prefecten in het patronaatsgebouw. Maandag 6 October, om 7 uur uitreiking der H. Commun'.e en bij de Eerw. Zusters de H. Mis voor een overledene; om 7,45 uur gezon gen H.'Mis voor den heer Leander Norbertus Stubbé. Dinsdag 7 October, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Ferdinandus Ludovicus Bockstael om 7,45 uur gezongen H. Mis voor den weled. heer Amand Gustave Stubbé. Woensdag 8 October, om 7 uur gezongen H.. Mis voor den heer Petrus de Ridder en echtgc noote; om 7,45 uur gezongen H. Mis voor me vrouw Puylaert-Cattoir. Donderdag 9 October, om 7 uur de H. M'.s voor mej. Emelie de Krom-de Causemaker en overleden ouders; om 7.45 uur gezongen H. Mis voor mej. Francisca Maria Pauwels. Vrijdag IC October, om 7 uur de H. Mis voor madame Nathalie Goossens-Minnaert; om 7.45 uur gezongen H. Mis voor mej. Francisca Wau- ters. Zaterdag 11 October, om 7 uur de H. Mis voor den heer Contantinus de Koek, om 8 uur uit reiking der H. Communie, en om 8.15 uur ge zongen H. Mis voor den heer Augustinus Dier- ckens en overleden familie. Zaterdagavond biechthooren van 5.50 tot 7.30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 12 October, om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der pa rochie met algemeene H. Communie van het patronaat na de preek; om 10 uur de Hoogmis voor mevrouw Maria van Waes-van Acker en overleden ouders. Op Woensdag 15 October onder de H. Mis van 7.45 uur zullen de kinderen, die daartoe be kwaam bevonden zijn, hun eerste H. Commu nie doen. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan: de heer Achilles Camiel van Hoecke en mej. Maria Cornelia Dhaene alhier, 3e roep; de heer Amandus Begijn te Assenede, en mej Martha Augusta Lammens alhier 2e roep; de Renatus Dellaert te Selzaete en mej An na Maria Dutrée alhier, 2e roep; de heer Mauritius de Caluwé en mej. Josina Maes te Assenede, 2e roep; de heer Eugenius Albertus Vervaet alhier, en mej. Germana van Vooren te Assenede, 2e roep. P. DOENS pastoor Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Breda zal Vrijdag en Zaterdag dezer week en Maandag en Woens dag der volgende week geen audiëntie verlee nen. Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot kapelaan te Graauw den weleerw. heer Jos. Hofman, priester van het Seminarie. 9 m De bouw van het katholiek verenigingsge bouw te Stoppeldijk nadert zijn voltooiing. De inzegening en opening zal plaats hebben op Zondag, den 12n October. Verleden week zijn twee Bredasche Cate- jj chisten zich gaan vestigen te St. Jansteen ten einde werkzaam te zijn in Hulst en al de ove rige parochiën van Zeeuwsch-Vlaanderen. O. D. (Sancta Maria). Bij het dezer dagen gehouden examen te Am sterdam voor Landmachinist Stoombedrijf, slaagde o.a. dhr A. Clarisse uit Serooskerke opengebleven omdat het doode lichaam van den stoker er uitstak. Nu echter nu ik den doode verwijderd had klapte zij tengevolge van de wending van het schip automatisch weer toe. Ik was in een onderzeesch graf her metisch afgesloten. Koud zweet parelde op mijn voorhoofd. Zou ik hier nu moeten omkomenzou er abso luut geen hoop op redding meer zijn? Het zware ijzeren luik, door den enormen waterdruk naar beneden gedrukt, klemde de luchtbuis van mijn apparaat bijna dicht en maakte mij het adem halen bijna onmogelijk. De luchtoever merkte ik nauwelijks meer. Met eenige sprongen be klom ik den trap en zag nu, dat eer. ijzeren kolenhaak van het dek door het luik naar be neden hing. Deze haak was mijn redding, want anders had het deksel de gummislang bepaald doorgesneden. Maar toch was de buis zóó vast ingeklemd, dat he mij onmogelijk was, een teeken naar boven te geven. Wanhopig sloeg ik met mijn hoofd en han den tegen het luik. Ik raapte al mijn moed bijeen, maar mijn krachten waren spoedig uit geput e nik zag in dat een redding door eigen kracht onmogelijk was. Het gelukte mij wel het luik eenigecenfr'imeters op te heffen maar ik moest het direct daarop ook weer laten vallen. Toch herhaalde ik telkens deze vergeefsche reddingsproef. Tengevolge van den enormen waterdruk op deze diepten vordert zelfs de geringste physi- sche inspanning een enorm krachtsverbruik. Mijn hart sloeg als een zware hamer, het bloed klopte wild ;n mijn slapen, het heele lichaam trok krampachtig samen bij deze bovenmen- schelijke inspanning, mijn knieën sidderden vreeselijkIk staakte ten slotte mijn pogin gen en liet het deksel los; het was duidelijk: mijn krachten waren niet voldoende. Ik snakte naar ademschorre klanken stegen op uit mijne borst en ik kreeg een gevoel alsof de knokige handen van den dood mijn Iceel wurg den. Half tuimelend kwam ik wear beneden en ging op een kist zitten. Zou nu werkelijk het het onverbiddelijk noodlot mij ia deze dooden wereld dwingen blijven?? De saamgebonden lijken bewogen zich weeren het was alsof ze zacht en onhoorbaar lachtenIk sprong opmijn hersens werkten als een razende motorHet moest mij gelukken het luik op te heffenschoot het door mijn hoold Koortsachtig begon ik de ruimte te doorzoeken Misschien zou er wel hier of daar e eninstru- ment te vinden zijn, waarmee ik het deksel op kon lichten. Ieder hoekje onderzocht ik en ver zuimde ook niet achter de trap te kijken en daar ontdekte een ijzeren windas. Een zucht van verlichting ontsnapte aan mijn borst. Met sidderende handen hief ik het ijzer omhoog. Nogmaals beklom ik den trap. Het eene ein de van den windas op de bovenste trede het andere tegen het luik geplaatst, begon ik dade lijk de kruk te draaien. Heel langzaam, maar zeker werkte de windas. Met ijederen draai groei de mijn hoop op redding. Maar mijn krachten minderden ziender oogen. Ik beet mijn onderlip tot bloedens stuk en (W.) cursist van de Vereeniging voor Voortge zet Nijverheids Onderwijs, gevestigd te Middel- burg-Vlissingen. De mosselzaadbanken. Men schrijft ons uit Bruhr,sse: Deze week heeft weer de gewone j aarlij ksche openstelling der mosselzaadbanken in de Zeeuwsche stroomen plaats gehad. Was er ver leden jaar nogal zaad gevallen, thans komt nergens in de Zeeuwsche stroomen zaadval voor, behalve 'n geringe hoeveelheid op de z.g. Oosterlandsche slikken. Dit heeft tengevolge dat de prijs van het Zeeuwsche zaad ongekend boog is. Deze week werd n.l. voor het eerste vrachtje dat van de Belgische kust werd aan gevoerd f 3 per ton betaald. (Midd. Crt.) WESTDORPE. Wcrkloozen. Stand der werkloosheid ,i{n de ge meente Westdorpe gedurende de maand Septem ber 1930. Waren ingeschreven op 1 September 1930 0 werkloozen; bijgekomen in de maand Septem ber 6 werkloozen totaal 6 Vervallen in de maand September 0 werkloo zen. Aantal werkloozen op 30 Sept. 1030 6. TER NEUZEN. St. Vincentiusvereeniging. Tot voorzitter der St. Vincentiusvereeniging alhier is benoemd de heer A. Weijnen. Vermist. Maandag jl. kwamen de broeders van het krankzinnigengesticht te Selzaete met pl.m. 200 verpleegden hierheen. Toen het gezel schap per boot weer vertrekken wilde, werd een der verpleegden gemist. Tot heden is hij nog niet gevonden. R. K. Bibliotheek. A.s. Zaterdag 4 October wordt de R. K. Bibliotheek weer geopend. Het aantal boeken is den afgeloopen zomer weer uitgebreid. Boeken afhalen 's Zaterdagsavonds van 67 uur. Rijkswaterstaat. De heer Witteveen, inge nieur van den Rijkswaterstaat alhier, is fJs zoodanig overgeplaatst naar Den Haag met in gang van 1 November a.s. Gemeenteraad. In de Donderda -namiddag ^eboulen naaüszitting werd°n ct» notulen der vorige vergadering ongewijzigd goedgekeurd. Pen tiental ingekomen stukken w?rd op voor stel van B. en W. voor kennisgeving aangeno men (o.a. het bekende adres van den N.C.B. inzake de opcenten op de grondbelasting en dat van de Ver. tot Bescherming van Dieren inzake het brandgevaar in stallen.) Voorts werd besloten, verschillende ingekomen begrootingen 1931, alsmede een voorstel van het brandweer- bestuur tot aankoop van een nieuwe automo- b,el-motorspuit tegelijk met de gemeentebe- grooting 1931 te behandelen en de hoofdacte cursus in de gemeente op te heffen. Naar aanleiding van een verzoek van den heer I. van de Sande namens de N.V. Handel en Expl. Mij. Z. Vlaanderen te 's-Gravenhage om hem een strook grond te verkoopen, ge legen naast het Concert- en Bioscoopgebou, werd op voorstel van den heer Colsen besloten, bedoeld terrein niet voor bouwgrond beschik baar te stellen doch het in te richten voor par keerterrein en adressant een andere strook grond ter beschijkking te stellen. Het verzoek van den heer J. F. Koevoets om een jaar uitstel van bebouwing van het door hem aangekochte perceel gemeentegrond werd ingewilligd. Ook ging de Raad accoord met een voorstel tot indeeling van een aantal perceelen van Wijk Q in straten Een voorstel om ingevolge art. 25 der Nij verheidsonderwijswet te beslipsen, dat de op richting en instandhouding van een dag- en avondhuishoudschool door het R. K. Kerkbe- het zweet gutste in stralen over mijn heele li chaam. Na eenige minuten kon ik reeds mijn hand door de opening steken. Eén lichaamsdeel was vrij! Door de gummiplang, die nu geheel vrij lag, kreeg ik frissche lucht, de zuurstof ver sterkte mijn zenuwen. Centimeter na centimeter overwon ik de krachten der natuur. Zwak groenachtig licht drong in mijn duistere verblijfplaats. Eindelijk was het luik geheel opgelicht en langzaam kroop £k er uit. De gouden vrijheid lachte mij weer toe. Eenige minuten bleef ik uitgeput op het dek liggen temidden van de overblijfselen der mas ten, vernielde sevhoorsteenen ennaast het zesde slachtoffer der scheepsramp. Maar zijn gezwollen, vuil lichaam en de verschrikte ge- zchtsuitdrukkipg kwamen mij niet meer zoo afschuwelijk voor, zij verbleekten bij de herin nering wat ik zoo juist ondervonden had. Nog nooit tevoren scheen de zeebodem mij zoo schoon de riffen, de fantastisch deinende zeeplantenalles verscheen thans in nieuwe vroolijke en prettige kleuren voor mij Toen stond ik op om mijn laatste werkzaam heden uit- te voeren. Ik trok de vijf lijken op het dek, maakte den zesden doode ook vast aan het touw en gaf het teeken om op te halen. Door het water zwevend bereikte ik met mijn afschuwelijke lading zonder verdere incidenten de oppervlakte en een half uur later lag ik in mijn warme cabine, waar ik di^kke rookwolken uit mijn pijp blies.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2