No. 3674 Vrijdag 3 October 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Bkd. Denk aan de blok. Suilen!. Overzicht Op den bodem der zee. Buitenland. 5SSp5 m VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND PÜSTR FKFNIHG No. 52419. HELDER WITTE KRISTAL STIJFSEL Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. hi DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT In den nacht van 4 op 5 October (Zaterdag nacht) eindigt de Zomertijd. Men zette dus Zaterdagavond vóór men zich ter ruste begeeft, de klokken ÉÉN UUR TERUG. De Volkenbondsvergadering: aigemeene ont wapening blijft voorloopig nog een vrome v/ensch. China op weg naar rust? De „groote schoonmaak" in Zuid-Amerika. Wanneer de Volkenbondsvergadering, waar men, gelukkig, nog al vrij openhartig pleegt te spreken, één ding overduidelijk aangetoond heeft, dan is het dit, dat we aan de aigemeene vermindering der bewapening nog lang niet toe zijn. De meest onverdachte voorstanders van ontwapening achten den tijd voor het houden van de ontwapeningsconferentie nog niet ge komen en waarschuwden ernstig tegen het vaststellen van een datum voor die conferentie, cmdat een mislukking, welke onvermijdelijk zou zijn, nfcuwé brandstof zou leveren voor oorlogsgevaar. Zoo heeft ook de mislukte vloot- conferentie de geschillen tusschen Frankrijk en Italië slechts toegespitst. En nieuwe pogingen, cm een basis te vinden waarop besprekingen althans mogelijk zouden worden, zijn vruchte loos gebleven, hebben slechts bittere verwijLc-n over en weer uitgelokt. Voor een ontwapeningsconferentie is Europa zeker nog niet rijp. De uitslag van de Duitsche verkiezingen zal stellig tot weer grooten voor zichtigheid manen. Trouwens er zijn vele kwesties die bevredigend moeten worden opge lost, eer de grondslag is gelegd voor een blij- venden vrede. Om er slechts vier van het aller grootste belang, van de allereerste orde te noe men: de Fransch-Italiaansche geschillen, de Italiaansch-Servische geschillen over de hege monie in de Adriatische Zee, den Poolschen corridor en het Hongaarsche probleem. Wat dit laatste betreft heeft een verzoenend woord van den Tsjecho-Slowakschen president, die zich uitliet, dat over grenswijziging met Hongarije zou vallen te praten, groote aan- cacht getrokken. Tsjecho-Slawakije zal wel- l.cht de noodzakelijkheid van goede vriend schap met Hongarije gaan, inzien, immers de tijd lijkt niet zoo heel ver meer, dat het naast, wellicht tegen zich een met Oostenrijk vereenigd Duitschland zal vinden. De christe- lijk-sociale partij in Oostenrijk ijvert sterk voor aansluiting bij Duitschland en de jongste Kabi De Avonturen van een duiker. Een gevecht onder zeemonsters. Het doodenschip op den bodem der zee. door N. P. Op het ej/nde van het vorige jaar zonk in de straat van Antiochië het Italiaansche vracht schip ,P,alermo". De schrijver van onderstaand stuk kreeg opdracht om het gezonken stoom schip op den zeebodem te onderzoeken en zoo mogelijk de lijken der 6 stokers die zich nog in de machinekamer moesten bevinden, te ber gen. Na lang, vergeefs zoeken, gelukte het mij ten slotte de plaats der ramp te vinden en ik daal de direct naar den zeebodem af. Op ongeveer 40 M. diep voelde ik weeken, zandigen grond. Ik stond op een effen vlakte. Geruischloos krop pen ontelbare krabben en kreeften rondzee alen glibberden tusschen mijne voeten. Niet ver van mij schoot een rogvisch voorbij en ver dween met groote snelheid in 'de geheimzinni ge verte. Dan weer zag i,k zwermen kleine vis- schen, achtervolgd door vraatzuchtige haaien. Langzamerhand ontmoette ik meer en meer hin dernissen op mijn weg: door dichten Planten groei moest ik mij een weg banen. De lange het wel zijn, die den reus durfden -aanvallen? De potvisch verroerde zich niet: met wijd- geopenden muil lag hij daar nog altijd onbe- lianen der meest verschillende waterplanten slingerden zich als slangen om mijn beenen en hinderden mij geweldig bij het loopen. Het wa netscrisis bracht deze partij, hoewel ze in de Jj minderheid is, zelfstandig aan de regeering. Krijgt ze geen meerderheid in het parlement, dan is er alle kans op verkiezingen nog in dit najaar, waarvan een sterke zwenking, evenals in Duitschland, naar rechts, verwacht wordt. Is dat het geval, dan komt de kwestie der aan sluiting bij Duitschland, waartegen Frankrijk en de kleine Entente, onder leiding van Tsj echo Slowakije zich ten sterkste zullen verzetten, in een zeer acuut stadium. Hoe lang zal het nog duren, dat de onhoudbaarheid van Versailles zoo afdoende wordt erkend, dat men daaru'.t de noodzakelijke conclusies trekt? Niet Ver sailles heeft de gevolgen van den oorlog afge paald; het nieuwe Europa is aan het worden. De Chineesche burgeroorlog schijnt dan tcch werkelijk op een einde te loopen. De dictator van Mansjoerije, Tsjang Troe Liang, heeft zijn macht en zijn invloed in de schaal geworpen, ten gunste, onder bepaalde voorwaarden, van de centrale regeer'^ig van Nanking. De legers der Noordelijken, onder leiding van den „christen-generaal" Feng zijn in vollen terug tocht, of hebben zich onderworpen. De Noorde lijke regeering, welke vóór October met Nan king zou hebben afgerekend, heeft dus een wei nig misgetast. Er bestaat geen Noordelijke re geering meer. Met de commun'jstische benden zal nu ook wel spoedig het laatste woord zijn gezegd, en dan zal hopenlijk eindelij k voor China eens een tijdperk van rust gaan aanbre ken, de allernoodzakelijkste voorwaarde voor welvaart. De president van Ecuador is afgetreden. Dat is in enkele weken tijds de vierde president van een Zuid-Amer;kaansche republiek, die er gedwongen het bijltje bij neerlegt. DE MAASBODE is het familieblad bij uitnemendheid. De wereldtentoonstelling te Antwerpen. Het bezoek aan de wereldtentoonstelling te Antwerpen duurt onverminderd voort. Zondag jl. waren er meer dan honderdduizend bezoe kers. De ontvangst aan de loketten bedroeg 375,000 francs. De af deeling Oud-Vlaamsche kunst wordt Zondag 5 October a.s. gesloten, de tentoonstel ling zelf op 4 November. OP TRANSPORT. Een oud -R omeinsche zuil wordt naar Noord- Italië overgebracht, waar hij als oorlogsmonument op een der historische slagvelden wordt opgesteld. ter veranderde van kleur, het werd donker blauw en troebel. Ik moest mijn electrische lamp gebruiken. Het ging steeds dieper en dieper, voorbij spoo achtig gapende, reusachtige rotsholen. De druk van het water werd ieder oogenblik sterker. Plotseling belichtten de stralen van mijn licht de omtrekken van een reusachtige massa, die zich langzaam naast mij bewoog. Bij nauwkeuri ger toezien herkende ik het als een potvisch die minstens 20 M. lang was en zeker verschil- tonnen woog. Zijn enorme vinnen schenen on bewegelijk, alleen de machtige staart ging lang zaa mop en neer. De groote muil van het mon ster, die haast 't vierde gedeelte van het heele lichaam vormde, was wijd geopend. Vreeselijk geschrokken, strekte ik reeds de hand uit om te seinen, dat men mii op moest halen Juit op dit oogenblik strekten zich uit een hol vele lange slangarmen naar den potvisch en wonden zich bliksemsnel om zijn kop. Ik stond als vastgenageld aan den grond en kon mijn oogen n^t van dit ongewone schouwspel afwenden. Wat voor spookachtige zeeslangen konden wegelijk en verweerde zich niet in het minst Vier groote „armen" omsloten reeds vast zijn bovenste kaken plotseling sfoot hij nu den bek en beet één keer en met het grootste ge mak de „levende touwen" stuk Direct daarop verschenen er twee verschrikkelijke oogen, zoo groot als bordenop het tooneel van den strijdDaartusschen in zag ik een wijdge- openden krommen papegaaiensnavelEr was geen twijfel mogelijkde aanvaller was een reusachtige polypede gevreesde vampier der diepe wateren. Zonder aarzelen wierp de poliep zich op den potvisch. De strijd tusschen de beide reuzen be gon De armen van den poliep dikker dan het been van een mensch. trachtten den te genstander te wurgen. Vaster en vaster trokken de lange vangar men, die geheel met zuigers bezet waren, zich samen. Maar ook de potvisch, die zeer oud moest zijn, vocht niet als een beginneling. Hij sperde nogmaals zijn grooten muil open en wachtte geduld'g tot de armen zich om zijn bovenkaak geslingerd hadden. Even als de eerste maal beet hij ook nu met zijn scherpe tanden spelend de gevaarlijke omknelling stuk. De poliep begon reeds allerlei stuiptrekkingen te makenhij verkeerde ongetwijfeld in doodstrijd.... maar toch beproefde hij nog eenmaal zijn vijand te grijpenEn weer sper de dé potvisch zijn muil open en weer beet hij eenige „armen" van het zeemonster af De poliep was overwonnen! Hij trok snel zijn laatste beide vangarmen terug en trachtte in een der naastbijliggende holen te ontsnappen. Maar zijn overwinnaar was vlugger. In een mi nimum van tijd had hij zijn kolossaal lichaam omgedraaid en zijn vreeselijke muil bereikte nog op het laatste moment de vluchtende po liep. Binnen een kwartier was de poliep in twee gelijke helften verdeeld. De potvisch beet en beettot de stuiptrekkende bloedlooze mas sa geheel onkenbaar geworden wasten slotte at hij al de stukken opEn het volgend oogenblik was hij reeds uit het bereik van mijn Ingezonden Mededeellng (27) SB 10ei P. PAKJE prika zuiver KR«TAL STUFSFL Een verbod tot trouwen met vrouwelijke vreemdelingen. Volgens een bericht van den „Popoio di Roma" heeft Grandi bij het bureau der kamer een wetsontwerp gedeponeerd, volgens hetwelk het den diplomatieken en consulairen ambte naren verboden wordt, met buitenlandsche vrouwen in het huwelijk te treden. Huwelijk van den Spaanschen Kroonprins? Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat er plannen bestaan voor een huwelijk van den Snaanschen troonopvolger, den prins van As- turië met prinses. Maria Speranza, dochter van pr:;ns Charles van Bourbon en prinses Louise van Frankrijk. De zoon van Koning Alfonso is 23 jaar en hoewel men altijd in vrees verkeerde over zijn zijn gezondheid luiden de medische rapporten van de laatste jaren gunstig. Prinses Maria Speranza is 16 jaar oud. Dc storm aan Bretagne's k,ust. Aangezien nog steeds 61 v >sschersschepen uit Bretagne die tijdens den storm van verleden week op zee waren, niet zijn teruggekerd, vreest men, dat het totale aantal der slachtoffers van den storm tot ruim 300 zal stijgen. Hindenburg 83 jaar. Bijna alle bladen brengen artikelen naar aanleiding van Hindenburg's 83en verjaardag. In alle artikelen wordt uitdrukking gegeven aan de vereering, welke het volk den rijkspre sident toedraagt. Sportliefhebbers vinden in DE MAASBODE alles, wat zij kunnen wenschen. lamp verdwenennieuwe gevechten tege moet. Slechts enkele stukken van vangar men, die zich nog krampachtig samentrokken getuigden van den verbitterden strijd, die hier zoo pas had plaats gevonden. Dit gevecht, dat volgens mijn verbeelding niet meer dan een oogenblik geduurd had, had veel van mijn kostbaren tijd ontroofd en nu moest ik me dus haasten om de opdracht \an mijn maatschappij uit te voeren. Zoo snel mijne zware, ijzeren zolen het toelieten, begaf 'k mij naar de plaats, waar het gezonken dooden schip lag.. Daar wachten mij nieuwe, vreese lijke avonturen. Op een breede, zwarte rots zag ik het gezonken stoomschip. De romp stak over den rand van de rots u',t en hei, leek wel een reusachtig monster uit de sprookjeswereld. De strooming deed het schip heen en weer wiege len, alsof net dronken was. Dan weer rustte het een poosje, stil en spookachtig. Met veel moeite klom ik op het dek en vond al heel gauw de opening, die naar de machinekamer voerde. Het deksel van het mangat was ver- j dwenen (waarschijnlijk was het door de ont- ploff'ng, die de oorzaak was van het zinkon, j weggeslingerd) en uit de opening stak een lijk, j dat voor de helft naakt wasHet water be- J woog het lijk heen en weerloodwit.ge- j zwollen. bood het een ontzettenden aanblik. Afschuw vervulde my, maar ik moest me ver mannen en myn zenuwen bedwingen. Ik trok den doode er uit en ging langs cie gladde trap pen naar de machinekamer, waar een ondoor- dringbare duisternis heerschte. De electrische lamp lichtte enop het-

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1