Laatste berichten Marktberichten Uit het Buitenland. Het meisje is gistermiddag tegen half een a,an de woning van de familie M. gekomen, heeft daar aangescheld, maar kreeg ook na her haald bellen geen gehoor. De étage d^e de familie bewoonde, bestaande uit een gang, keuken en drie ineenloopende kamers, is gelegen boven een rijwielreparatie- plaats van de la Rey. Het meisje heeft tenslotte aan de la Rey ge vraagd of deze de deur even voor haar wilde open maken. De la Rey weigerde dit echter. Hij voelde zich daartoe niet gerechtigd. Even later is hij naar huis gegaan om te eten. Het meisje bleef ondertusschen nog steeds voor een gesloten deur staan en begon het ge val hoe langer hoe onbegrijpelijker te vinden, temeer daar zij duidelijk de baby hoorde hui len. Toen zij een tijdje zoo gestaan had kwam er iemand zijn fiets halen uit de rijwielstalling Zooals dat gewoonlijk het geval is had de man een eigen sleutel van de stalling en kon hij dus binnengaan. Aan hem heeft het meisje toen nog eens ge vraagd de deur voor haar te willen openen De man wilde wel eens probeeren. Met een wille keur jjge sleutel gelukte het hem ook werkelijk de deur open te krijgen. Daarna stapte hij op de fiets en reed weg. Het meisje liep de trap op, ging regelrecht naar de achterkamer die als huiskamer in gebruik is en vond daar haar tante geheel ge kleed op den grond liggen, badend in haar bloed. In een ren jjs toen het kind de trap afgeloo- pen, alle deuren achter zich open latend, de straat op naar haar grootmoeder. Deze i(s, doo- delijk verschrikt, met haar terug gegaan naar het huis in de Willebrordusstraat, «vaar zij den toestand werkelijk zoo vond, als iet meisje haar beschrevenn had. Zij is daaina de straat op gegaan om de buren van de vree- sehjke misdaad in kennis te stellen. Deze heb- oen terstond de politie gewaarschuwd. 10 Mi nuten voor half drie kwam het bericht bij de politie aan den Bergsingel binnen. De inspecteurs W. van den Berg van den jus- uitieelen dienst en van der Kroft van den ge meentelijken di.enst van genoemd bureau zijn vergezeld van een aantal rechercheurs en poli tieagenten toen direct naar de plaats van de misdaad gegaan. Terwijl de politie voor de afzetting zorgde, is inspecteur v. d. Berg naar binnen gegaan. Hij vond daar het lijk van de vrouw geheel ge kleed, met een mantel om, schuin voor de deur van de huiskamer liggen, met het hoofd tegen een divan. Een eindje verder lag de hoed, waar in vier groote steken zaten. Het hoofd van het slachtoffer was op een afschuwelijke wijze met een groot broodmes be werkt. De schedel was doorploegd met steken. Ook de hals vertoonde aan de rechterzijde een diepe snede evenals het rechter oor. Hot weerzinwekkendste van alles was mis schien nog wel dat de onmensch die deze moord begaan heeft tenslotte de vrouw het mes tot aan het lemmet door de mond in de keel heeft gestoken. De kamer vertoonde verder weinig sporen van een worsteling. Bij een nader onderzoek bleek echter dat de schrijftafel was openge broken. Daaruit werd, zooals naderhand bleek ien be drag van f 4000 vermist. Dit kon natuurlijk eerst vastgesteld worden, toen tegen 6 uur de man van de vermoorde vrouw thuis kwam De politie is er gelukkig >;n geslaagd hem van te voren in te lichten. M. drijft met zijn broer en een compagnon een handel in poetsartikelen, gevestigd in de Rodenrijschestraat. Hij beheert de gelden van de zaak en daardoor had hij zooveel geld Jjn huis. Hij was des ochtends om 8 uur met zijn wagentje vertrokken om klanten in Delfsha- ven te bedienen. De dader, een 22-jarige schoon - broer van de vermoorde vrouw, gearresteerd. Uit het onderzoek bleek al direct dat M. nog een derden broer had, den 22-jarigen Gerrit, getrouwd en vader van twee kinderen. Deze broer woont in Oss en is daar als blikslager werkzaam. Vroeger is hij als knecht in de zaak van de drie compagnos werkzaam geweest. Hij voldeed daar echter niet en eenigen tijd geleden is hij dan ook weggegaan Over het algemeen stond hij bij de verschillende familieleden niet erg gunstig bekend. aterdag is hij in de stad gekomen, allereerst om een nieuw pak te koopen en vervolgens om aanwezig te zijn bij den verjaardag van zijn moeder. Hij heeft den Zaterdag en Zondag bij zijn moeder doorgebracht en Zondagavond heeft hij ook het verjaringsfeestje meegemaakt Maandagochtend is hij daar vroeg wegge gaan. Hij wijde den trein van van 8.16 naar Oss halen, vertelde hij. Deze trein heeft hij niet genomen. De politie heeft zich in vertomding gesteld met haar collega's te Oss. Deze zijn op onder zoek uitgetrokken en konden constateeren, dat hij nog niet bij zijn vrouw was teruggekomen. Wel had zij een telegram van hem ontvangen van den volgenden Jnhoud: „Ik kom vanavond Ben bij vader en moeder. Koningin Rotterdam. Bij onderzoek bleek dit telegram om 12,25 uur te zijn afgegeven, vlak na den moord dus. Dit alles was voor de politie aanleiding om de aanhouding van Gerrit M. te gelasten. Oogen- blikkelijk daarop werden telegrammen naar de politie-autoriteiten in geheel Nederland gezon den, waarin een buitengewoon volledig signa lement van den man stond opgegeven. Tot zelfs een beschrijvng van zijn manchteknoo- pen ontbrak niet. Een gelukkige omstandigheid was het, dat vast stond, dat hij een nieuw pak droeg en een koffertje bij zich had, waarin het oude zat. Deze telegrafische oproep had een onver wacht snel succes. Om half 10 kwam er een telegram uit 's-Her togenbosch waarin stond dat de man daar was aangehouden door de politie uit Oss. Een in specteur en een wachtmeester van de mare chaussee waren direct naar den Bosch toege gaan om daar den trein uit Rotterdam af te wachten. Inderdaad bevond de gezochte zich daarin. De man legde onmiddellijk een volledige be kentenis af. Op hem werden gevonden een be bloede bijl, het wapen waarmee hij de vrouw den schedel heeft ingeslagen, en de twee geld kistjes. De steekwonden in den schedel zijn dus niet zooals aanvankelijk werd verondersteld met het broodmes toegebracht, maar met den bijl. Daar na heeft de onverlaat de vrouw met het brood mes nog de snede in de hals en het oor toege bracht en haar vervolgens het mes 14 cM. diep in de keel gestooten. Het verhoor van den moordenaar. Daarbij heeft hij de volgende bekentenis af gelegd. Hij is naar Rotterdam gekomen met het voor opgezette doel om zijn broei te bestelen. De verjaardag van zijn moeder bood hem daartoe een welkome gelegenheid. Den Zaterdag en Zondag, dat hij bij zijn moeder logeerde, heeft hij alles eens rijpelijk overwogen en daarbij is hij tot de slotsom gekomen dat de Maandag ochtend een uitgezocht tijdstip was om zijn plan U'jfc te voeren. Met een smoesje over gra- mofoonplaten zou hij wel bij zijn schoonzuster die overigens biet bijster op hem gesteld was, weten binnen te komen. Na aan zijn moeder gezegd te hebben, dat hij den trein van 8,16 uur naar Oss zou nemen, heeft hij te ongeveer kwart vóór 8 het huis verlaten. Onderweg heeft hij een bijl gekocht en deze onder zijn jas verborgen. Vervolgens is hij naar de woning van zijn schoonzuster gegaan. Toen hij daar binnenkwam, stond zij juist op het punt om met haar kind, dat zij op den arm droeg u$ te gaan. Gerrit begreep wel dat zij hem in ieder geval niet alleen thuis zou laten en meenende#dat op die manier zijn plan zou mislukken, is hij, toen zijn schoon zuster een tasch uit een kast in de achterkamer wilde halen, achter de openstaande deur van de kast gaan staan. Hij heeft toen de bijl onder zijn jasje vandaan gehaald en toen zijn schoon zuster de kastdeur sloot, en zoodoende recht voor hem kwam te staan, heeft hij toegeslagen. Verschalende malen heeft hij met de vlijmscher pe bijl op haar hoofd geslagen en haar daarna nog een steek in den hals en het óor toege bracht. Het kindje is al bij den eersten slag cp den grond gevallen en heeft daar nog een tijd je rondgekropen. De kleedjes waren met bloed vlekken besmeurd. Dit alles bleek nog niet ge noeg. De man is naar de keuken gegaan, heeft uit de aanrechtbank het broodmes gehaald en de vrouw dit voorwerp tot aan het heft in de keel gestooten. Vervolgens heeft hij met de bijl de schrijftafel opengebroken en daaruit de twee geldkistjes weggenomen. Eerst daarna heeft hij het kindje, dat hulpeloos over den grond rondkroop, in zijn bedje in de tus.schen- kamer gezet. Onbemerkt heeft hij daarna de woning aan de voorzijde verlaten. Het moet toen ongeveer half elf geweest zijn. De bebloede bijl heeft hij in een nieuw Fiber-koffertje, dat hij speciaal daarvoor gekocht had, verpakt. Ook de geld kistjes heeft hij daarin gelegd. Met deze koffer en het biezen koffertje waarin het oude pak zat, ,\s hij toen allereerst naar een postkantoor gegaan om het reeds gepubliceerde telegram aan zijn vrouw in Oss te sturen. „Ben bij vader en moeder", een zinsnede die daarin voorkomt, staat niet, zooals eerst werd aangenomen op het bezoek aan zijn eigen moeder, maar op een visitie, die hij na het afgeven van het telegram, aan zijn schoonouders 'fi de Hudsonstraat is gaan brengen. Hij heeft daar tot ongeveer 3 uur zitten praten en heeft vervolgens den trein naar Oss genomen, die ongeveer 9 uur in den Bosch aankomt. De beide koffers heeft hij mee genomen. Kar door een trein gegrepen. Dinsdagmorgen te 10.40 uur werd op den on bewaakten overweg bij wachtpost 83 tusschen Meppel Nijeveen een vierwielige zoogenaamde varkensbrik door trein 1519, die te 10.36 uur van Meppel naar Leeuwarden was vertrokken, aan gereden en totaal verbrijzeld. De bestuur der van het voertuig, de 77-jarige landbouwer H. Snijder uit Oosteinde, gemeente Ruinerwold en zijn 8-jarige kleinzoon werden van den wa gen geslingerd. De jongen bleef ongedeerd. De oude man kreeg vrij ernstige verwondingen. Na dat hij door dr. Christiaansen uit Meppel voor- loopig was verbonden, werd hij per auto naar het ziekenhuis te Meppel overgebracht. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Groningen luchthaven. Gedurende de laatste jaren worden te Gro ningen voortdurend pogingen in het werk ge steld o meen vliegveld nabij de stad aan te leg gen. Tot dusver is het echter bij plannen ge bleven en de Groningers wachten nog steeds op een vliegveld. Gistermorgen zijn de voorstanders van dit vliegveld er echter aan herinnerd, dat er onge veer vijftien jaar geleden inderdaad reeds een vl'/egveld in Groningen was en wel in het Stads park. Daar werden eens op een tijdelijk veld vliegdemonstnities gegeven in den tijd, dat het vliegen nog een bijzonderheid was. Op dit veld, thans ietwat drassig terrein, is gistermor gen nl. een vliegtuig geland. Voor een circus dat op het oogenblik te Assen is, was aldaar een vlieger opgestegen. Deze was in het bezit van een oude kaart van Groningen, waarop 't vliegveld was aangeduid. De vlieger, die voor nemens was te Groningen'te landen, vloog naar het Stadspark en landde keurig op het drassige veld. Ongelukken zijn er niet bij gebeurd en als het veld iets droger wordt, hoopt de vlieger van hetzelfde veld weer te kunnen starten. Vreeselijke geruchten, dat een tweedekker in het Stadspark was neergestort, bleken geluk kig onjuist te zijn. Groningen bleek slechts een vliegveld te bezitten enheeft toch geen vliegveld. De Arnhemsche sprekende hond. De bekende sprekende hond, eigendom van Mej. van Kilst te Arnhem, die in binnen- en buitenland veel opzien heeft gebaard, is Zater dag gestorven. Wegens een ongeneeslijk gezwel aan de keel, moest het d'er worden afgemaakt. Westfalens oudste inwoner overleden. Een bericht uit Bocholt meldt het overlijden van den oudsten inwoner van Westfalen, den landbouwer Johann Heisterkampf in den ouder dom van 105-jaar. Bij zijn laatsten verjaardag in Augustus jl. werd hij o.a. door 49 burgers van Bocholt be zocht en gefeliciteerd, die alle meer dan 80 jaar oud waren. Millioenen gift aan Engeland Naar gemeld wordt, heeft de Amerikaansche spoorwegmagnaat Edward Harkness, wiens va der een van de eerste vennooten was van Ro ckefeller, een groote geldsom geschonken, die door bepaalde kringen geschat wordt op twee millioen pond sterling. De gift werd toevertrouwd aan een raad van vijf administrateurs, dj[e besloten hebben, haar aan te wenden voor ieder werk, dat op grond van de wet als liefdadig kan worden gekwali ficeerd. In het voorwoord van de acte van donatie wordt gezegd, dat groot-Brittannië tijdens den oorlog zijn hulpmiddelen besteedde, zonder re kening te houden met 'jets anders dan het alge meen belang, en dat het sinds den vrede zon der klachten, op eervolle wijze den last draagt, die op het leven van zijn volk drukt. De gever hoopt tenslotte, dat de gift niet al leen zal dienen, o mde huidige moeilijkheden te boven te komen, maar er ook toe bij zal dra gen, om het toekomstig welzijn van dit land te bevorderen. Een jeugdige ridder. Volgens een bericht uit Parijs is dezer dagen een scheepsjongen van 16 jaar, zekere Marcel Rioual, die, tijden den hevigen storm, een In nood verkeerend schip in veiligheid had ge bracht, bevorderd tot ridder in de orde voor maritieme verdienste. Een geraffineerde diefstal. Volgens bericht uit Keulen heeft Donderdag avond een geraffineerde dief zijn slag geslagen in een postwagen van den Rijnoeverspoorweg KeulenBonn. Het gelukte den dader, die een vermoedelijk vervalscht legitimatiebewijs bij zich had, den dienstdoenden ambtenaar te bewegen, zich te verwijderen en diens plaats en dienst over te nemen. Uit een cassette heeft hij toen een bedrag van 3000 Mk. gestolen en uit de poststukken nog een bedrag van 3000 Mk. in contanten, waarna hij zich uit de voeten maakte en zijn „dienst" >71 den steek liet. De dader moet van alle dienstaangelegen heden goed op de hoogte zijn geweest. Tot nu toe is het niet gelukt, hem te ontdekken. Gefingeerde Roofoverval Een kassier van de coöperatieve landbouw- bank voor Hessen-Nassau had bij de politie aan gifte gedaan van een roofoverval, waarbij hij van 11,000 Mk. zou zijn beroofd. Bij het ingestelde onderzoek is de kassier ech ter door de mand gevallen en is gebleken, dat hij den roofoverval heeft gefingeerd, om door hem gepleegde verduisteringen te dekken. In in het geheel heeft hij een bedrag van 11.000 Mk. verduisterd, een gedeelte is nog terechtge komen; het overige heeft hij bij de wedrennen verspeeld. Ernstig ongeluk tijdens voetbalwedstrijd Volgens een bericht u',t New-York is tijdens een voetbalwedstrijd te Columbus (Ohio) een tribune ingestort, waarop zich 2500 toeschou wers bevonden. Ruim 75 personen werden gewond, van wie 35 zóó ernstig, dat zij in een ziekenhuis moes ten worden opgenomen. Weer een lynchpartij in de Ver. Staten. Volgens de „Chicago Tribune" heeft te Tho- masville in den staat Georgië weer een lynch partij plaats gehad. Een neger was gevangen genomen, omdat hij tot een bende paarden dieven behoorde. Plotseling verspreidde z',ch het gerucht in de stad, dat de neger door een 9-jarig meisje was herkend als degene, die zich onlangs aan haar had vergrepen. Daarop verzamelde zich voor de gevangenis een groote menigte, die de uitlevering van den neget ejjschte. De directeur van de gevangenis trachtte den gevangene naar de gevangenis van een andere stad te doen overbrengen, doch het transport werd ingehaald en de neger aan een boom op geknoopt. Toen hij den laatsten adem had uitgeblazen, werd het lijk aan een auto vastgemaakt en door de straten van de stad gesleurd. Zijn Sarina bedrogen. Onder de velen, die vorige maand op de kade te Priok de aankomst van de „Baloeran" ver beidden, was ook en Iniandsche vrouw. Ze wachtte op de terugkomst van haar man, die met verlof naar Holland was geweest. Den tijd, dien ze wachten moest op de door de zon ge blaakte kade, dacht het vrouwtje aan de zor gen van het verleden en de vreugde, welke zij inde toekomst verwachtte. Ze was wettig ge trouwd met „hem", een Europeesch sergeant, en daarom was het haar zoo tegengevallen, dat haar man gezegd had haar niet mee naar Hol land te kunnen nemen. Ze had zoo graag de Negri Blanda eens willen zien. Maar haar man wilde dit niet. Als troost gaf hij haar vijftig gulden voor zijn vertrek. Hij zou haar verder geregeld geld sturen. De maanden g'.ngen echter voorbij, aldus ver telt het „N. v. d. D. v. N I." en de sergeant scheen zijn bruine vrouw in het verre Indië vergeten te zijn. Ten minste, geld kwam er niet Al verscheiden malen ging de „onbestorven we duwe" bij den kapitein klagen over haar man. Bij de laatste klacht zeide de kapitein, dat haar man met de „Baloeran" weer Indië zou komen. Ze moest hem maar gaan afhalen en dan zou alle leed spoedig vergeten en vergeven zijn. En daar stapte ze dan, kort geleden, naar de kade te Priok en wachtte. De „Baloeran" kwam in zicht. Haar hart popelde. De groote mail boot meerde en de afhalers klommen aan boord Ook het vrouwtje. Ze zocht haar man en vond hem. Hij gaf echter geen teeken van blijdschap, verwelkomde haar niet, zelde, dat hij niets met haar te maken had. De stroom van menschen ging van boord. Ook de sergeant maar 'ji gezelschap van een blanke vrouw. Het verstooten vrouwtje ging toen naar de politie, waar zij met tranen in haar oogen het relaas van haar desillusie vertelde, en de stuk ken van haar echtverbitenis met den sergeant overlegde. Een vooruitstrevend middenstander leest DE MAASBODE. De wintertijd in België. De aandacht wordt er nog eens op gevestigd, dat de wintertijd in België zal ingevoerd wor den in den nacht van 4 op 5 October a.s. De Doop van Prins Boudewijn. Koning Albert, die van een vrij lang verblijf in de Dolomieten, in de Belgische hoofdstad is teruggekeerd, heeft de plechtige doop van zijrï kleinzoon, prins Boudewijn van Henegouwen vastgesteld op Zaterdag 11 October. De plechtig heid zal om 11 uur voormiddag geschieden, in de St. Jacobuskerk op den Koudenweg, in de onmiddellijke omgeving der paleizen van den koning en van den kroonprins. fXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe f6,oo a 7,00 rogge f§ a 6,00 wintergerst f5,50, a f6,50 zomergerst f 6 a 1 7,00, haver f 5 a 6,, erwten f7, a 11, paardenboonen fo a o, dui- venboonen fo a bruineboonen f00 a 00, lijnzaad f14 a 16, groen vlas f2,a 7, gebookt vlas f03, a f0,7 gezwingeld vlas f0,35 a 0,40, aardappels f2,50 a 3,—* stroo f 10 a 12, boter f i,8o a 1,85, eieren f 8 a9.oo. HOLST, 27 Sept. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 5 a 7,50, rogge f 4 a 5,00 wintergerst f6 a 7,00, zomergerst f 5 a 6,50, haver f 4 a 5, erwten f9 a 11 pr. boonen fio, a 11, lijnzaad f 11 a 12, kool zaad f 10 a 12,Boter per kgr. f o,a o, eieren per 26 stuks f 1,95. Veemarkt. Aan gevoerd 1 stuks rundvee, verkocht 1 41 varkens, verkocht 32. GOES, 3° Sep. Boter f0,85, eieren f7.40. Aanvoer V.P.Z. 5022 stuks, f 7,80 per 100 stuks. ROTTERDAM, 29 Sept. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 474 vette runderen, 214 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, 710 schapen en lammeren, 1112 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f 1,00 a 1,14, tweede f0,91 a 1,00, derde to.78 a 0.90 kalveren ie kwaliteit f 1,48 a 1,60 tweede f1,26 a 1,36, derde f1,13 a 1,18 schapen eerste kwaliteit f0,58 a 0,68, tweede f0,52 a 0,58, derde f0,43 a o»5 1 i lammeren f0,78 a 1,07; varkens eerste kwaliteit f0,57 a 0,59, tweede f0,55 a 0,57, derde f0,53 a 0,55, export 0,49 0,53 Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon. Van Groningsch 5000 K.G., onverkocht; van Holl. geel 5000 K.G., onverkocht. Lijnzaad voer f 12 14. Mosterdzaad, geel f 1924, blauw maan zaad 27—29. koolzaad 12—13.75, karwijzaad 26—28. Aardappelen Zeeuwsche blauwe en bonte 3»754-4°. Zeeuwsche Eigenheimers 3,10 3,40, blauwe 3.00—3,40, Brielsche kralen 3.804,00, Westlandsche schoolmeesters lange en ronde 8—9 cent, Westl. kleine ronde schoolmeesters 5 6 cent. Binnelandsche granen. Tarwe iets ruimer ter markt f 6—8; uitgezochte partijtjes daarbo ven betaald. Gerst (Chevalipr) f 5—625; Ha ver f 46; Erwten (kleine groene) f 711; Schokkers f 8—14; Bruine Boonen f 10—17.6a

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3