KerJmteums. Gemengd JTieaws. Imeitnlen Mcieledlni (7) Uit hef Binnenland. Uit het Buitenland. den gemeenteraad is geweest, het havengeld alleen voor schippers-ingezetenen te verlagen; hét desbetreffende raadsbesluit werd in dien zin gewijzigd. Voor kennisgeving werden o.a. aangenomen een rooilijnbesluit voor de Veerstraat, een hef- fjigsbesluit voor besmettelijke ziektegelden en een tarièfsregeling voor de electriciteit (verla ging vpor licht tot 42 cents per K.W.U.) en een begrooting met teekening voor de verbetering (wegkerken der bochten) van den weg Clinge nkar Nieuw-Namen door het gedeeltelijk afgra vên van een dijk en het verleggen van den kei wég; de begrooting beloopt f 10200, waarvoor eè'n renteloos voorschot van de provincie zal worden aangevraagd. B. èn W. zullen met een voorstel bij den Raad kpihèn. Aan de Vereen. Het Wit-Gele Kruis tot be strijding van t.b.c. te Hulst werd ook voor 1930 eén subsidie van f 100 toegestaan. Van dé P.Z.È.M. is een voorstel ingekomen tot overname van het G.E.B. voor den prijs van i 37000,volgens een ontwerpcontract regelen df o.m. de te berekenen tarieven en de straat- vérlichting. B. en W. zijn het op verschillende punten als inzake den koopprijs met het ont werp niet eens en stellen verschillende andere condities, waaromtrent het oordeel der P.Z. E.M. zal worden gevraagd; inmiddels wordt 't plan tér overweging gegeven aan eene commis sie uit den Raad. Na korte besprekingen werd de gemeentere kening 1929 vastgesteld in ontvang op f 7859603 en met een batig caldo van f 6862,08; ook de rekeningen van het G.E.B. en van het Burg. Armbestuur werden goedgekeurd. Aangeboden werd de begrooting 1931 met 'n totaal van ontvangsten en uitgaven van f 68154 Het college van B.en W. werd gemachtigd tot het openbaar aanbesteden der rioleering van de Gentschestraat (tweede gedeelte) overeen komstig aanwijzingen van den Rijkswaterstaat Bij de rondvraag deed de voorzitter opgaaf van de kosten der feestelijkheden van het be zoek der Koninklijke Familie aan de gemeente de totale kosten hebben f 400 bedragen; tot dekiing hiervan werd alsnog f 125 beschikbaar gesteld. De heer Kindt verzocht verbetering van de zinkputten der rioleering te Nieuw-Namen. De heer Smet verzocht voor den a.s. winter d# straatverlichting te doen branden des Zon dagsmorgens voor de H.H. Missen. De heer Hageman drong nogmaals aan op politietoezicht op het toenemend autoen motor verkeer in de kom van het dorp. Op verzoek van den heer Van den Branden zegde Voorzitter herziening van het reglement van orde toe. BOSCHKAPELLE. Gementeraad De raadsvergadering uitgeschre ven op Vrijdagmorgen jl. moest worden ver daagd, daar buiten den voorz'jtter slechts een lid, weth. v. d. Wielen, de presentielijst tee- kepden. Mej. S. van Eerdenburg heeft verklaard, het lidmaatschap van den Raad te aanvaarden. Door het bedanken van den heer P. de Rooy is evenwel weer een vacature ontstaan. BRESKENS. Wethoudersbenoeming. De Raad dezer ge meente heeft den heer J. Cappon tot wethou der gekozen. SCHOONDIJKE. Paard op hol. Nabij Veldzicht sloeg Vrijdag morgen een span paarden op hol. De voerman viel van den wagen en brak een been. Hij moest naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd worden. ffw Uaar wordt zacht> bliift wW Qttill keurig zitten, krijgt mooier glans en valt niet uit, indien U i of 2 maal per week een weinig Purol in het haar wegwrijft zoodat het daar in wordt opgenomen. De bisschop van Haarlem viert het St. Bavo- feest te Gent. Wij lezen in „De Kathedraal": Wij vieren op Woensdag 1 October aan staande het feest van den Heiligen Bavo, Pa troonheilige der Kathedrale Kerk te Haarlem en eersten Patroon der Bisscliopstad. Dit feest wordt natuurlijk i/sder jaar op bijzondere wijze gevierd; maar de wijze waarop dit jaar deze feestdag zal wordtn gevierd, is wel een heel bijzondere. Wij herinneren ons nog van de Kathedrale feesten, dat de Bisdommen Gent en Haarlem de eenige zijn op de geheele wereld, die St. Bavo tot Patroon van hun Kathedraal hebben; daarom waren bij deze feesten ook de Bis schop en de Wijbisschop van Gent bei,den te genwoordig. De geschiedenis verhaalt ons, dat er, door het vereeren van denzelfden Patroon heilige, een bijzondere vriendschap ontstond tusschen de Geestelijkheid van beide Bisdom men en dat de Kanunniken der Kathedrale Kerken van Gent en Haarlem elkander onder ling „broeders" noemden. Om nu deze historische vriendschapsbanden te versterken en nauwer aan te halen zal de Bisschop van Haarlem met Zijn Kathedraal Kapittel dit Jaar het St. Bavofeest gaan vieren té Gpnt, tezamen met de Gentsche Bisschoppen en de Kanunniken der Gentsche Kathediaal. Tevens zal dan weder, volgens oude traditie, «ie groote offerkaars worden aangeboden, wel ke het Haarlemsch Kapittel het geheele jaar door in de Hoofdkerk van Gent doet branden, zooals een in koper gedreven plaat, welke bij de kaars wordt geplaatst, duidelijk vermeldt met de woorden: „Het Kapittel van Haarlem aan Zijne Gentsche Broeders". Slechts de Hoogeerwaarde Vicaris-Generaal bij w'pn tijdens de afwezigheid van den Bis schop het Bestuur van het bisdom berust, als ook een der Haarlemsche Kanunniken, die we gens ziekte is verhinderd, zullen aan deze his torische feestviering niet kunnen deelnemen. Al zal, om genoemde redenen, de viering van het Patroonsfeest in de Haarlemsche Kathe draal dit jaar niet zoo luisterrijk wezen als wij dit gewoon zijn, toch verheugen wij ons om de ze buitengewone gebeurtenis, die ee geschied kundig feit van meer dan t;en eeuwen ?eleden weer krachtig doet herleven, als onweerlegbaar bewijs dat de Katholieke Kerk, altijd oud en altijd nieuw, ook na de wenteling van vele eeu wen, de frischheid en de jeugdkracht der eerste eeuwen van Haar ongerept bestaan heeft be houden. De millionnair uit Canada. Een Goudsche schoone ontmoette in de Resi den tie een charmanten jongeling, keurig in de kleeren en zeer voorkomend. De jongelieden verstonden elkaar bijzonder goed en het Goudsche meisje werd al spoedig in vertrouwen genomen. Onze charmeur kwam uit Canada. Hij was de zoon van een inmiddels- overleden millionair, en had een schitterende betrekking op een groote plantage in Canada .Om Holland te leeren kennen, verbleef hij thans ün deze gemeente. Het jongmensch, dat zooals reeds gezegd een goeden indruk maakte, was zeer royaal en tracteerde zijn gezellin rijkelijk. Is het te verwonderen, dat het meisje den jongeman verzocht, eenigen tijd in haar ge boorteplaats Gouda te komen doorbrengen? Hij voldeed aan haar bede. Huurde een paar fraaie karAers,, betaalde vooruit, en wist door zijn geheele optreden veler harten voor zich te winnen. Hij gaf veel geld uit. In het bijzonder op een fancy-fair, werd hij de geveerde man, omdat hij een belangrijk aandeel had in het financieel welslagen van deze onderneming. Maar na een week kwam er een einde aan zijn rijk. In Gouda ontmoette hij een eigenaar van een schiettent, die o.a. in Wassenaar stand plaats had gekozen. Deze eigenaar herkende in den m'jllionnairszoon hetzelfde jongmensch, dat eenige dagen te voren, uit zijn tent te Wasse naar een bedrag van ongeveer zeshonderd gul den had gestolen. Hij werd ingerekend en toen bleek de Cana dees een rare chinees te zijn, die het ouderlijk huis in Schiedam had verlaten, diefstal had ge pleegd en vervolgens een millionnairsleventje leidde. Hij bekende. (De Tijd.) Kind voor de varkens geworpen? Naar de „Tel." verneemt, heeft zich aan het bureau Warmoesstraat een vrouw gemeld, die een afschuwelijk geheim aan de politie open baarde. De persoon in kwestie, die ongeveer vijf en dertig jaren oud is, woonde in 1921 in Duits land, namelijk in een klein boerendorpje nabij Oldenburg. Zij deelde mede voortdurend nor maal geweest te zijn, doch toen een kind ge boren werd, greep de drang naar misdadigheid haar aanè. De gedachte d'fc kind te dooden of te doen dooden werd ten slotte een obsessie en op zekeren dag nam zij het wicht op en wierp d'j; in het varkenshok. Zij zag, in hevige ge moedsbeweging toe hoe de varkens het kind verslonden. Na dien, in 1922 kwam zij naar Holland en huwde hier met een havenarbeider. Door dit huwelijk werd zij Hollandsche. Alles ging goed tot ongeveer drie weken geleden uit dezen e !ht een kind geboren werd. En opnieuw kwamen misdadige gedachten bij haar op. Ten slotte werd zij zóó bang voor zich zelf, dat zij, toen haar man uit was, door een groote emotie aan gegrepen, naar de politie van het bureau War moesstraat liep en daar het geheim openbaar de. Op last van den commissaris begeleidde men deze ongelukkige vrouw naar het hoofdbureau waar men voorloopig op haar zal letten. Of aan de beweringen van deze vrouw waar de moet worden gehecht, staat nog niet vast De Centrale Recherche zal zich eerst in ver binding stellen met de Duitsche politie van het bewuste dorpje, ten einde nadere inlichtingen in te winnen. Volgens haar mededeelingen zijn er geen getuigen bij het misdrijf geweest Indien echter komt vast te staan nasporingen zou den zulks mogelijk maken dat de vrouw wél gehandeld heeft als zij verklaart, kan zij niet uitgeleverd worden, daar zij Nederlandsche is geworden. Daaren tegen zou het misdrijf wel door den Nederlandschen rechter berecht kun nen worden Twist om een meisje. Te Fanningen (L.) heeft bij een twist over een meisje de zeven en twintigjarige H. v. H. J uit Eindhoven ten huize van zijn vroegere ver- j loofde uit een revolver een tweetal schoten ge lost op zijn medeminnaar L. K. Na het eerste schot sprong K. op H. toe en greep hem vast. Deze loste toen nog een schot op K., vlak in diens gelaat. De revolver was slechts met losse patronen geladen. Doordat dit schot echter van zoo nabij werd afgevuurd, bekwam K. in het geheele aangezicht verwondingen. H. v. H. i^s daarna door de politie gearresteerd. Proces verbaal werd opgemaakt, waarna hij wederom op vrije voeten werd gesteld. De Russische kerkvervolging. Naar de „Croix" van absoluut betrouwbare bron verneemt is den 8sten September in de gevangenis van Smolensk de katholieke geeste lijke Chrysogonus oud-deken van Sloutsk en van Smolensk, en ex-hoogleeraar aan het ka tholiek semenarie te St. Petersburg, overleden. Drie jaar geleden werd deze priester, toen maals pastoor te Roslavi, niet ver van Smolensk door de gepoe gearresteerd, omdat hij een ka tholiek een bewijs van goed gedrag had uitge reikt, „een enorm vergrijp", decreteerde de ge- poe, „wijl de pastoors onder het sovjet-regime geen re£ht hebben, de gedragingen hunner pa rochianen te beoordeelen". Voor deze „misdaad" werd de pastoor in de gevangenis geworpen. De gevangenbewaarder en de dokter waren van oordeel, dat voor dezen geestelijke, die 67 jaar oud was, het regime der gevangenis van Smolensk wel wat te zwaar was, maar de gepoe was van een andere mee ning. De laatste levensjaren van den moedigen priester waren een ware doodstrijd. Eindelijk begin September, maakte de dood aan zijn lij den een einde. Tribune ingestort tijdens stierengevecht. Tijdens een stierengevecht in den omtrek van Barcelona, stortte de tribune in. Een der tigtal toeschouwers werden min of meer ern- tsig gewond. Het smokkelbedrijf in Amerika. Uit New-York wordt gemeld, dat de regee ring eenige cijfers heeft gepubliceerd over den omvang van den smokkelhandel naar de Ver- eenigde Staten in 1929. Volgens de statistieken, welke thans worden gepubliceerd, werden in 1929 via verschillende havens diamanten ter waarde van meer dan honderd millioen dollar in het land gesmok keld. Alleen in de stad New-York, waar dagelijks 200 schepen ongeveer binnenkomen, is een groote staf beambten iederen dag in de weer, om smokkelwaar op te sporen. Toch wordt de haven van New-York als het paradijs voor de smokkelaars beschouwd. Het afgeloopen jaar werden meer dan 400 mannen en vrouwen wegens smokkelarij ge arresteerd. Volgens zeggen van de beambten zijn de vrouwen listiger dan de mannen. De indiv^dueele smokkelaar, de rijke toerist, die uit het buitenland terugkeert met een groot aantal in het buitenland gekochte ju- weelen bij zich, baart de regeering niet de minste zorg. Er bestaat evenwel een goed georganiseerde internationale smokkelaarsbende, die tracht voor 500,000 dollar gesneden diamant in de Vereenigde Staten te smokkelen zonder daar voor de 20 pCt. invoerrechten te betalen. De meeste trucs van de individueele smokke laars om hun diamanten het land binnen te smokkelen, zijn den autoriteiten bekend, ge durende 1929 werden deze smokkelaars mei be langrijke bedragen beboet. Volgens een mededeel ng van den president van de Amerikaansche ju weiiers vereeniging Meyer D. Rothschild worden jaarlijks naar schatting juweelen ter waarde van 150 millioen dollar door Amerikanen in het buitenland ge kocht, terwijl in Aemr'jca voor niet meer dan een derde gedeelte wordt besteed. Vader doodt zijn gebrekkig kind. Een Wolff-telegram maakt melding van een treurig misdrijf in het bij Hall gelegen plaatsje Heimbach. Daar was den 14den dezer een zoontje, twee en een half jaar oud. van den arbeider M. ge storven. De verklaring van den vader, dat zijn kind van een hooiberg gevallen was, werd door een med'pus, na onderzoek van het lijk, betwij feld, waarop de vader werd gearresteerd. Thans heeft de ongelukkige bekend, zijn kind, wijl het eenigszins gebrekkig was, gedood te hebben, door 't met het hoofd tegen den grond te slaan. De storm aan de Norpiandische kust. Hef wordt meer en meer waarschijnlijk, dat de stormen, die de laatste week de Normandi- sche kust geteisterd hebben, den dood van on geveer 200 visschers hebben veroorzaakt. Nog steeds worden 34 visschervaartuigen ver mist, en de Fransche torpedobooten, die uit gevaren waren, om nasporingen te doen, zijn onverrichter zake teruggekeerd, zoodat men meer en meer moet vreezen, dat alle 34 v^sscher vaartuigen in den storm zijn vergaan en hun bemanningen omgekomen. Een Portugees van 127 jaar. De „Diario de Noticias" heeft te Sanjedrosul een man ontdekt, zekeren Francisco Antinio Arauja Lima, die 127 jaar oud \s. Ofschoon in Kaap Verde geboren, was hij van 1803 af tn Portugal. Op zestig—jarigen leef tijd werd hij gedoopt. Peter was daarbij koning Carlos. Ontploffing in een goudmijn. In de goudmijn Citydeep in Zuid-Afrlka is een buis met gecomprimeerde lucht uit elkaar gesprongen, hetgeen een instortng tengevolge had. Naar verluidt, zijn 32 inlanders gewond en een blanke en 8 inlanders onder de puinen De- dolven. Pastorie door roovers overvallen. In een dorp van Gallicië werd een ernstige roofoverval gepleegd op een pastorie. Gemaskerde roovers te paard bestormden de pastorie, terwijl eenige hunner het huis binnen drongen. De pastoor en het dienstpersoneel wer den geboeid en gekneveld. Daarop hielden de roovers een maal en doorzochten zij de woning waarbij zij voorwerpen van tamelijke waarde en een aanzienlijke som gelds 'ouit maakten. De daders wisten te ontsnappen, zonder herkend te worden. Gevangenis clandestien als hotel gebruikt. Het gemeentebestuur van Paulsboro in New- Jersey kreeg eenigen tijd geleden een rekening van 171 dollar voor electrisch stroomverbruik in de stedelijke gevangenis. In een andere stad had waarschijnlijk nie mand zich daarover verwonderd, maar in Pauls boro verwekte dit vooral de grootste verbazing. Want de stad bezit wel een gevangenis en bo vendien nog een heel mooie, voorzien van alle moderne comfort, maar de bewoners van Pauls boro gedragen zich over het algemeen zóó on berispelijk, dat er tot nu toe nog niemand an ders dan de directeur in de gevangenis gewoond heeft. Dat geloofde men tenm'nste tot op den dag, of beter gezegd, tot in den nacht, waarin de gemeente, ongerust door de raadselachtige elec- triciteitsrekening, het gebouw liet bewaken. Toen bleek, dat verschillende reizigers, die z'jch voor een nacht in Paulsboro ophielden, in de gastvrije cellen van de gevangenis, waarvan de deur altijd heel vriendelijk uitnoodigend openstond de directeur was nog nooit op de gedachte gekomen om ze te sluiten hun nachtkwartier opsloegen. Waarom ook niet Het was er netjes-proper, rustig en heel wat goedkooper dan in het goedkoopste hotel. Nu zijn de inwoners van Paulsboro, zjoais gezegd, heel voorbeeldige menschen en als zoo danig ook gastvrij. Maar teveel is teveel „en 171 dolar is teveel" verklaarde het gemeente bestuur, liet alle lampjes, behalve de paar, üie de directeur voor eigen gebruik noodig heofv, uit de fittings schroeven en gaf bevel, dat de poorten der gevangen^ van nu afaan zorgvul dig gesloten moesten worden, opdat niemand meer clandestien zou kunnen binnensluipen. Meer dan 4000 overleden kiezers. De vertegenwoordigers der linker par tij en in de commissie voor volkstelling hebben bekend gemaakt, dat ;)o de kiezerslijsten meer dan 4000 kiezers, die sedert lang waren overleden, on wettig waren opgenomen. Schrijfster van anonieme brieven streng gestraft. In Mondovi, in de Italiaansche provincie Pie mont, werden de bewoners lastig gevallen en tegen elkander opgehitst door allerlei anonieme brieven. Alle pogingen om den schrijver van deze brie ven te ontdekken, mislukten, tot op zekeren dag tot algemeene verbazing van de dorpsbe woners de verdenking viel op een onderwijzeres der lagere school. Het duurde ook niet lang, of het kon bewe zen worden, dat deze onderwijzeres de schrijf ster was. De rechtbank veroordeelde de zonderlinge opvoedster der jeugd, tot twee jaar verbanning naar een eenzaam eiland. Accurate postdienst met 111 mill, gulden winst. De directeur-generaal der Britsche posterijen heeft verklaard, dat de rekeningen der poste rijen voor het afgeloopen begrootlngsjaar waar schijnlijk de recordwinst van circa ö»4 millioen pond zullen aantoonen. Hij verklaarde, dat er in zijn departement over het algemeen meer efficiency bestaat, dan ,n andere bedrijven. De posterijen hebben per Jaar zes millioen brieven besteld en verkeerde bestellingen be hoorden tot de groote zeldzaamheden. Bij den telefoondienst was het percentage verkeerde aansluitingen 1 pCt. in de provincie en 3l/2 pCt. in Londen, terwijl de gemiddelde tijd, djen de aanvrager moest wachten eer de telfonist hem antwoordde in de provincies 6.4 seconden en in Londen 5.3 seconden bedroeg Radio veroorzaakt paniekstemming. In de avonduren van Donderdag verbreidde zich door Duitschland het bericht, dat op den minister van buitenlandsche zaken Dr. Cuitius bij zijn aankomst aan het station Friedrichs- strasse een aanslag was gepleegd. Bij de redacties der verschillende dagbladen kwamen niet alleen desbetreffende berichten uit Berlijn, doch uit het geheele land. Oorzaak van deze beroering wasde radio De toedracht was de volgende: De Berlijnscho uitzending bracht ten gehoore een hoorspel, getiteld „De minister ls vermoord", tijdens welk stuk op een gegeven moment een concert wordt onderbroken voor de mededeeling, dat de minister van buitenlandsche zaken op het station Friedrichsstrasse vermoord )g. Dit bericht was door tal van hoorders voor een persbericht gehouden, hetgeen bovenge noemde beroering in den lande tot gevolg hart. Weer opium in beslag genomen. De havenpolitie heeft aan boord van een Ita- liaansch stoomschip een groote hoeveelheid opium in beslag genomen. De politie 'f>van oordeel op het spoor van een groote internationale opiumsmokkelaarsbend gekomen te zijn. Een bijendorp in Silezië. In de heide van Beneden-Silezië, ten Noor den van de spoorlijn Liegnitz-Sagan, bevindt t zich een bijendorp. Elk jaar, als de heide bioe \t wordt het weer opgebouwd. Dit dorp wordt al leen bewoond door bijen. Dit jaar bevonden zich hier, verscholen tusschen de bloeiende erica, meer dan 3000 bijenkorven.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3