Stadsnieuws. Prooincienieuws. Amerikaansche kanonneerbooten door Chineesche communisten beschoten. Naar een draadloos N.T.A.-bericht uit Shang hai meldt, hebben twee Amerikaansche kanon neerbooten Donderdagavond en Vrijdag zich een weg moeten banen door afslu\tingsvuur van Chineesche communisten op verschillende plaatsen van den micden-Jangtse. De Ameri kaansche schepen beantwoordden het vuur, brachten hun aanvallers ook tot zwijgen, doch liepen zelf averij op. De „Guam" werd bescho ten door een gemaskeerde batterij veldgeschut cp den oevre 300 K.M. boven Hankow. De „Guam" beantwoordde het vuur en bracht dit spoedig tot zwijgen. De „Oahu" werd enkele K.M. van Kioekiang onder vuur genomen. Ook dit schip bracht de rooden tot zwijgen en kon ve,lig wegkomen. Wirdhoos boven Chicago. Een windhoos met een snelheid van 90 K.M. per uur heeft boven Chicago gewoed, ooomen vellende, palen omverwerpend en l'phtreclames en uithangborden afrukkend. De storm richtte veel materieele schade an en veroorzaakte belangrijke verkeers-vertra- gingen. De temperatuur daalde in zeven uur tijd met 18 graden. Een proces tegen Pola Negri. De Spaansche schilder Beltron Masses heeft een vervolging ingesteld tegen de bekende film actrice Pola Negri, van w^e hij een bedrag van '125,000 franc eischt, zijnde de prijs van een portret, dat hij van de filmdiva heeft geschil derd. Pola Negri weigert dit bedrag te betalen. Zij verklaart, dat zij den schilder nimmer opdracht heeft gegeven haar portret te schilderen, maar deze zoo dr'pgend haar toestemming om haar te mogen schilderen had gevraagd, dat zij bij wijze van gunst aan dat verzoek tenslotte heeft toegegeven. Herziening van het proces tegen Mexicaansch kloosterzuster. Men herinnert- zich, hoe ongeveer 2 jaar ge leden een Mexicaansche kloosterzuster, die werd aangeduid als „moeder Concepcion" tot 20 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, we gens medeplichtigheid aan de samenzwering om den toenmaligen candidaat voor het presi dentschap van Mexico, Obregon, te vermoorden De veroordeelde werd onmiddellijk na beën- diging van het proces naar de gevangenis over gebracht, ofschoon haar medeplichtigheid aan de misdaad nooit was bewezen. Thans hebben haar beide zusters Dolores en Josefina Acevedo de la Llata bij het hoogste gerechtshof van Mexico een verzoekschrift in gesteld om herziening van het proces of indien dat zou worden geweigerd om gratie voor haar zuster te verkrijgen. Het gerechtshof heeft instructie gegeven om deze zaak opnieuw te behandelen. Onderscheiding. Onze vroegere stadgenoot de heer Arnold Wauters is benoemd tot Consul van Luxemburg te Amsterdam met als ressort alle provjjnciën en tevens belast met het beheer van het Consulaat-Generaal. R.-K. Kiesvereeniging In de Vrijdagavond jl gehouden vergadering van de R.-K. Kiesvereeni ging is besloten, de bestuursvacature mej. Acda aan te vullen met een mannelijk bestuurslid aangezien de vergadering in meerderheid o.a. van meening bleek te zijn, dat er van de zijde der klezeressen geen aspiraties in deze richting bestonden. In de eerstvolgende vergadering zal in de bestaande vacature worden voorzien. Besloten werd nog, dat ten vervolge bij het stemmen over candidaten voor de groslijst bij gemeenteraadsverkiezingen nieuwe niet-gena- tural'seerde leden van de kiesvereeniging niet zouden mogen meestemmen. Aan de bestaande niet-genaturaliseerde leden, die tot dusverre steeds hebben meegestemd, wilde men uit bJl- K lijkhidsoverwegingen dit recht niet ontnemen. In ons nummer van a.s. Woensdag hopen wij nog nadere bijzonderheden over deze vergade ring te publiceeren. Eerste Ned. Coop. Beetwortelsuikerfabriek In de Vrijdag jl. te Ter Neuzen gehouden aan deelhouedrsvergadering der Eerste Ned. Coop. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent werd in de plaats van wijlen den heer I. C. de Zwar te tot bestuurslid gekozen de heer J. Weijns uit Schoondijke. In plaats van den heer H. E. van Acker, die niet herkiesbaar was, \s tot lid der financieele commisseiie benoemd de heer A. M. de Feijter. Naar wij vernemen kan met de levering der bieten morgen worden aangevangen. In ver band daarmede ligt het in de bedoeling de cam pagne Maandag a.s. te beginnen. VALSCHE BANKBILJETTEN VAN TWINTIG GULDEN. Hoe ze te herkennen zijn. Sedert medio Juli zijn er, schrijft „De Tele graaf", valsche bankbiljetten van twintig gul den in omloop. De inbeslagneming van enkele biljetten hebben wij reeds gemeld. De falsifi caties zijn aan de volgende kenmerken te her kennen. Zij zijn gedrukt op steendurkpers, voe len gladder aan en zijn dikker dan de echte bil jetten. Verdere opvallende kenmerken zijn: De St. Theresia Kerk, welke eerlang te Heikant (gem. St. Jansteen), zal verrijzen. Men zie de beschrijving in ons nummer van Vrijdag. Voorzijde. Bij de echte biljetten is de beelte nis van den zeeman aan het stuurrad prachtig graveerwerk. Bij de valsche biljetten is deze grof afgewerkt, wazig en oppervlakkig weer gegeven, vooral het gelaat. Naast de beeltenis een sierfiguur, waarin de de letters N. B. in monogramvorm. Tusschen deze letters zijn bij de echte de tusschenruimten zeer opvallend don ker van tint, daarentegen ontbreekt bij de na gemaakte biljetten deze donkere ti;nt en is deze even licht als de kleur rond de letters. Achterzijde. Serieletter en nummer zijn op de valsche biljetten steeds B 4930. Bij een der in beslag genomen biljetten is daaraan toege voegd het cijfer negen; de mogelijkheid bestaat dat bij verdere falsificaties nog andere letters en cijfers worden toegevoegd. Op de blanco strook staat bij de valsche bil jetten „Amsterdam 1927" op één regel. Bij de goede bjjjetten treft men twee regels aan, op den eersten regel het woord Amsterdam, en daaronder op den tweeden regel datum, naam en jaartal, zoodat datum en maand oij de valsche biljetten ontbreken. Het watermerk, dat zich bij de echte biljet ten in den blancostrook bevindt, „twee over elkaar geplaatste bijen" en duidelijk zichtbaar is, ontbreekt geheel bij de valsche biljetten. WESTDORPE. Gemeenteraad. In de op 26 September jl. ge houden laadsvergadering waren alle leden te genwoordig. De notulen, gehouden, van het /erhandelde in de vergadering van 18 Juni laatstleden wer den gelezen en onveranderd vastgesteld Mededeeling werd gedaan van processen verbaal van kasopname gedaan bij gemeente ontvanger, kassier gemeentelijk eiectriciteits- bedrijf en ontvanger Burgerlijk Armbestuur. Al deze kassen werden in orde bevonden. Voorlezing werd gedaan van het rapport der Commissie van Onderzoek der verschillende re keningen d'.enst 1929. Deze commissie had geen opmerkingen en adviseerde tot goedkeuring. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1929 werd hierop vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 2384,02. Die van het Gemeentelijk Electriciteits Be drijf over 1929 werd vastgesteld. Voor wat betreft de gewone dienst in ont vang en uitgaaf tot een bedrag van f 11349,43 voorwat betreft de kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 4445.97. De gemeenterekening over 1929 werd vastge steld: Voor wat betreft de gewone dienst, in ontvang op f 41668.08 in uitgaaf op f 42069.07 Alzoo met een nadeelig saldo van f 400.99 Voor w^t betreft de kapitaald>,enst in ontvang op f 27124.41 in uitgaaf op f 19907,11 Alzoo met een batig saldo van f 7217.30 De voorzitter dankte de commissie van onder zoek voor de door hen verrichte werkzaamhe den. In verband met den verkoop van een paar gemeente woningen zal van de leening ad. f 16000 eene extra aflossing plaats hebben van f 250. Het raadsbesluit van 7 Februari 1.1. houdende beschikking over gemeentelijk kapitaal werd gewijzigd. Burgemeester en Wethouders werden gemach tigd, indien daaraan behoefte blijkt gedurende den aanstaanden winter een avondcursus in het leven te roepen. Deze zullen eerst een on derzoek instellen. Ten slotte werden voorgestelde wijzigingen der gemeente begrootifng 1930 goedgekeurd en werden de verschillende begrootingen 1931 aan geboden. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. De voorzitter bracht ter sprake eene te tref fen voorziening van de afwatering der straten bij den nieuwbouw in de kom. Eene raming van kosten werd de vergadering voorgelegd. Er zal eene behoorlijke oplossing gezocht worden door het plaatsen van betonbanden, jjn eigen beheer te vervaardigen in de periode der meeste werk loosheid. De vergadering ls daarop door den voorzitter gesloten. SLUISKIL. Onaangename ontdekking. Een zekere F. van hier kwam Vrijdagavond bij zijn terugkomst uit Selzaete, tot de onaangename ontdekking, dat een bedrag van 300 gld. kwijt was. Verbrand. Een kindje van de familie G. kwam op een gegeven oogenbl^k met zijn handje te gen een roodstaande kachelpot, waardoor het zich zoodanig brandde, dat medische hulp moest worden ingeroepen. HOEK. Tentoonstelling. A.s. Kerstmis zal alhier een Zeeuwsch-Vlaamsche tentoonstelling worden gehouden van konijnen en pluimvee. TER NEUZEN. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Ter Neuzen op Donder dag 2 October 1930, nam. 2 uur. Punten van behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel gemeentegrond aan- en het aangaan van eene ruiling van grond met de N.V. Handel en Expl. Mij. Z. VI. te Den Haag. 4e. Idem om aan den heer J. F. Koevoets al hier een jaar uitstel van bebouwing te verlee- nen van het door hem aangekochte perceel grond van de gemeente. 5. Idem tot indeelijng van een aantal percee- len van Wijk O in straten. 6. Idem om ingevolge artikel 25 der Nijver heidsonderwijswet te beslissen, dat de oprich ting en instandhouding van een dag- en avond huishoudschool door het R. K. Kerkbestuur in deze gemeente noodjg wordt geacht. 7. Idem tot toekenning van eene vergoeding uit de gemeentekas groot f 30 ingevolge artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920 aan P. L. van Leemput alhier. 8. Idem tot vaststelling van den kostenden prijs per leerling van het openbaar lager on derwijs over 1928. 9. Idem tot vaststelling van de vergoeding ex artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1928. 10. Idem om afwijzend te beschikken op het adres van den Keur'^igsveearts alhier, houden de verzoek, uit de gemeentekas een vergoeding te mogen ontvangen voor meerdere kosten, wel ke hij zich als gevolg van de uitbreiding van den Keuringsdienst moet getroosten. 11. Idem tot goedkeuring van de rekening 'van de Brandweer over 1929. Ontvangsten: f 1955,82. Uitgaven: 1669,78y2. Bat;g saldo f 286,031/2 12. Idem tot goedkeuring van de rekening van de Commissie tot Wering van Schoolver zuim in de kom over 1929. Ontvangsten: f 423.50 Uitgaven: f 276,50. Batig slot f 147. 13. Idem om toe te treden als buitengewoon Ud van den A.N.W.B. Toeristenbond in Neder land. 14. Idem tot wijziging van de gemeentebe- grooting voor 1930. 15. Ontheffing Hondenbelasting 1930. 16. Trekken Afdeelingen voor het onderzoek der gemeente-begrooting, dienst 1931. OVERSLAG. Raadsvergadering. Vrijdagnamiddag kwam de raad onzer gemeente, onder voorzitterschap van burgemeester Stevens, i|n openbare verga dering bijeen. Afwezig: wethouder L. Verdurmen en de bei de heeren V. Plasschaert en A. de Clerck, zoo- dat juist het benoodigde aantal van 4 leden aanwezig was nl. wethouder J. Apers met de leden H. Lammens, Jan de Clerck en H. Gijsel. Nadat de notulen der beide voorgaande ver gaderingen gelezen en goedgekeurd waren wer den de verschillende ingekomen stukken vlot afgewerkt. Tijdens het vaststellen der gemeen terekening over 1929 bleek dat we dat jaar op nieuw goed geboerd hadden. Alsnu kwam nogmaals, en wel voor de derde maal, de behandeling der begrooting 1930 ter tafel en zulks nog steeds om de welbekende kwestie van het veldwachtersalaris. Even voor de zitting was van Ged. Staten een uitvoerig schrijven ingekomen waarin dat college te ken nen gaf, dat zij deze begrooting tot 1 October e.k. verdaagd hadden en dat zij hun goedkeu ring aan meer genoemde begrooting onthielden wegens het ontbreken van een drietal posten ter gezamenlijke waarde van f 225, alles be treffende het jaartraktement van onzen ge- meënteveldwachter. De secretaris, die voorle zing van deze missive gedaan had, zeide dat men nu toch wel aan de uiterste grens gekomèn was en dat men thans voor het feit stond, of tie zaak goedkeuren of beroep bij de Kroon aangaan; een andere uitweg blijft vandaag niet meer over. Na deze laatste mededeeling volgden er eenige oogenbl';kken van volkomen stilte, welke de heer Gijsel het eerst onderbrak dóór te mompelen: „Ik blijf er toch maar tegen". De voorzitter zeide, dat men de zaak nu moest bezien, zooals zij was, dat B. en W. al het mo gelijke en onmogelijke hadden overwogen en ten einde raad, thans voorstelden toch te ko men tot een oplossing zonder verdere moeilijk heden, namelijk dat zij een beroep bij de Kroon, ook in verband met de daarbij komende kosten, voor onze gemeente zeer ongewenscht beschouwden, doch niet te min, was er nie mand, die aan de volle zeggenschap van den raad, over het doen van u'jtgaven maar het minste tekort wilde doen. Uit de opmerkingen die gemaakt werden, bleek dit laatste dan ook vooral de diepere grond te zijn van het stand punt der overige heeren. De secretaris zeide dat men o.a. ook' nog het volgende kon toepassen: nl. in het geheel niets beslui,ten, dan werden na het verstrijken van den termijn van beroep, deze posten automa tisch door Ged. Staten op de begrooting ge bracht. Men vond dit echter geen hoffelijke handels wijze tegenover dat college. Wethouder Apers wilde de zaak zoo zacht mogelijk schikken en zou thans zooveel als hij maar kon, toegeven, hij gaf zijne medeleden in overweging dat ook maar te probeeren. De heer Lammens was hiertoe wel genegen. De heer de Clerck echter meende dat Gedeputeer den van hun kant niet erg toegeeflijk waren, om met een salarisverhooging in zóó'n slechte tijd af te komen, juist nu de gewassen zoo laag in prijs staan. De voorzitter was het hiermede heelemaal niet eens, dit was geen verhooging maar wel een reeds lang verstreken periodieke salarisverbetering, waarvan de laatste termij nen niet voltooid waren. Spreker verdedigde het voorstel tot in de uiterste puntjes. Hij stelde de heeren Gijsel en de Clerck, op de man af de vraag, welke van de drie posten, vormen de de bekende f 225, zij kans zouden zien bij den Raad van State als ongegrond verklaard te krijgen. De heer Gijsel: „Geen een". Onder algemeene vroolijkheid antwoordde de voorzitter: „Ik ook niet". De voorzatter voortgaande, zeide dat nie mand onder ons het toe te kennen bedrag zou willen geven indien wij hier in eene gemeente waren met noodlijdende finantieën. Zulks is hier gelukkig niet het geval. De heer Gijsel: „Zouden we het toch niet eens avonturen met een beroep in Den Haag?" De voorzitter: „Goed, dan gaan we maar dadelijk een bedrag voor onkosten uittrekken". Niemand wenschte hier echter op in te gaan, waarop de voorzitter uitsluitend de „gevolgen" van de te nemen besluiten eens naging en ein digde met „de heeren moesten zi^h eens pro beeren in te denken, in de plaats van onzen veldwachter en eens goed overwegen dat in dien deze, onverhoopt, thans met pensioen zou gaan, hij al die jaren ook evenredig zooveel minder uit het pensioenfonds zou krijgen. Is dat nu iets voor iemand die meer dan 30 jaren hier dienst heeft gedaan en, zooals de heeren zelf meerdere malen erkend hebben, steeds eerlijk en goed in deze grensgemeente zijn ambt heeft vervuld. Hij is gelukkig in beste gezondheid. Maar niemand kent den dag van morgen. Bovendien vergeet niet dat hij ook nog gezinshoofd Van dien kant bekeken zulien de heeren er wel eens anders over denken. Wethouder Apers vroeg stemming. De voorzitter: „U mijnheer Apers?" Dhr. Apers: „Ik ben voor toegeven". De voorzitter: „En u mijnheer de Clerck?" Dhr. de Clerck: „Ik laat het maar liever aan de regeering over". De voorzitter ziende dat de stemmen zouden staken (2-2), brak plotseling de geheele stem ming af en zeide: „Wacht eens even heeren dan weet ik toch nog ijets. Ge zoudt het nog anders kunnen doen en de zaak aannemen maar dan, bijvoorbeeld onder protest, omdat gij U min of meer gedwongen voelt, door Ged. Staten de betreffende posten aan te nemen". Voldaan dat men op het laatste nippertje toch nog een fatsoenlijke oplossing gevonden had stemden allen hiermede in. Alvorens uiteen te gaan zeide de voorzitter „Het voorstel, waar zooveel over te doen is ge weest, is dus met algemeene stemmen aange nomen. Ik moet de heeren wel bedanken voor hun goede daad en kan U verzekeren, dat het voor mij een echte voldoening ),s dat onze veld wachter, na zoovele jaren, eindelijk „het zijne" heeft. Opruiming van een oude, Jaren lang han gende kwestie in een kleine gemeente, schept altijd een zuivere atmosfeer, die de bekende eensgezindheid van onzen raad weer ten goede zal komen". NIEUW NAMEN. Ambtenaar verplaatst. De heer van Weelde, ambtenaar der invoerrechten, accijnzen enz. zal per 1 October a.s. verplaatst worden naar Maurijc. CLINGE. Gemeenteraad. Donderdag 25 Sept. jl. kwam de gemeenteraad bijeen; de heer Van Duyse was afwezig. De heer Van der Heyden merkte na de voor lezing der notulen op, dat het de bedoeling van

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2