Henri Ford in Europa. Mo. 3671 Vrijdag 26 September 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Buitenl. Overzicht Buitenland Sociaal JTieuws, Provincienieuws. ■i VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND ?D5T8F.HEIilHB Ko. 52413. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Ingezonden Mededeeliog ch •h te DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advortontiën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ST IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT KT IT (9) Zooals men weet zal Henri F,rd, gedurende zijn bezoek aan Europa, ook ons land waar schijnlijk aandoen. De aanleiding tot zijn reis s de eerste steenlegging van z'n groots automo bielenfabriek iji Keulen. De plannen daartoe zijn met de grootste zorgvuldigheid voorbereid. Zoo heeft Ford aan 't Internationaal Bureau van den Arbeid te Genève 'n afdeeling toege voegd dit tot taak heeft statistieken samen te stellen ter vergelijking van de Europeesehe kro nen met de Amerlkaansche. Daarna kregen de plannen voor den bouw te Keulen waar zes millioen mee gemoeid zijn, hun beslag. Van Keulen en Berlijn uit wil Ford met zijn be roemde goedkoope kleine auto de Europeesehe markt veroveren. In de jaren na den oorlog, jaren waarin voor alle landen van 't continent allerlei moeilijke politieke en economische vraagstukken vielen op te lossen werd de Amerikaansche automo bielenkoning in Europa zeer populair. Er waren er, die in hem den socialen heiland zagen! Het ..Fordisme" werd mode. Wetenschappelijke man nen reisden naar Amerika, om 't in sociaal op zicht model-bedrijf van Ford te Détroit te be zichtigen en ze stonden er perplex vanZou er wel ooit 'n zakenman zijn geweest, die ever de heele wereld zoo hoog stond aangeschreven? En daarom was de propaganda van de Euro peesehe intellectueelen voor 't Fordisme zoo be grijpelijk en ook zoo succesvol. Velen scheen 't 'n sociaal werk toe, 'n Ford-auto te koopen, want gaf men daarvoor immers geen steun aan de ideale onderneming van een groot sociaal hervormer? Zoo was de gedachtengang Ford van zijn kant heeft natuurlijk alles in het werk gesteld om dien goeden naam van verlosser voor de, aan den socialen afgrond ge brachte wereld te behouden en te versterken. Maar hij had 't dan ook erg gemakkelijk, om dat aureool rond z'n slapen te bewaren. Want in Amerika heeft z'n automobielenfabriek zoo goed als geen concurrentie. Hij heeft 't eerst den nieuwen vorm der rationali,seering, de loo- pende band toegepast, hij is er de meester van. Dank zij de door den loopenden band be langrijk-vereenvoudigde werkzaamheden, heb ben duizenden kreupelen en invalieden in Dé troit werk gekregen. De grootste verdienste, die men Ford toekent, is wel de verlossing van 't conflict tusschen kapitaal en arbeid. Door de invoering van den loopenden band heeft hij de productiekosten belangrijk verlaagd, waardoor hij in staat werd gesteld de hoogste loonen uit te betalen. Zijn geweldige centrales voor con sumptieartikelen leveren aan de arbeiders te gen spotprijzen alles, wat hun hartje begeert. Door gansche dorpen, kolonies, voor zijn ar beiders te bouwen, onttrok hij hen aan de groote stad. En hij weet hen aan zZich te ver binden door hun 't gehuurde huis, na 'n be paald aantal jaren van arbeid voor de Ford fabriek, in eigendom te schenken. Tennisbanen heeft hij laten aanleggen, waardoor de werk lui zich kunnen vertreden op een wijze, die tot heden was voorbehouden aan de beter gesitu eerde kringen. Andere feiten uit Fords sociale bedrijfspolitiek zijn b.v.: de arbeiders krijgen aandeel in de winst en een j aarlij ksche grati ficatie; over technische bedrijfskwesties worden ideeën uitgewisseld tusschen werklieden en chefs't Rijke Amerika, dat met den wereld oorlog zulke uitstekende zaken gemaakt heeft, en dat in economisch opzicht voor kort z'n hoogtepunt bereikte, was voor 'n man als Ford de meest geschikte bodem, om de economische filosofie van dezen waren kunstenaar onder de moderne zakenmenschen, gedachten in z'n ge weldig brein geboren, tot werkelijkheid te ma ken. Typeerend voor zijn ideeën is het volgen de citaat: „Wat ons geslacht ontbreekt, dat is 't vaste geloof, de onuitroeibare overtuiging dat ook in de industrie rechtschapenheid, recht vaardigheid en menschelijkheid onontbeerlijk zijn, om tot 't doel te geraken. Als we deze ei genschappen niet kunnen bereiken, dan ware 't beter, dat er geen industrie bestond. Sterker nog: als deze eigenschappen niet tot werkelijk heid worden, dan zijn de dagen der industrie geteldAls 't maar 's zoover kwam, dat het egoisme werd uitgeroeid, dat de eeuwige waar den in het juiste Fpht kwamen te staan, dat de mannen, die aan het roer zitten, begrepen hoeveel verstandiger 't is, in de plaats van het erbarmelijke loon der winzucht, het loon van dienstprestaties aan de menschheid te stellen, ach, dan zou er niets meer te wenschen over blijven, dan was alles mogelijk". Spreekt u',t deze economische filosofie niet 'n au-fond christelijk-katholieke gedachte? In de ideeën van Ford schuilt een Christendom, verborgen, gemaskerd, aan hemzelf en z'n ver eerders onbekend gebleven. En 't is voor de mo derne wereld van de grootste beteekenis dat de au-fond katholieke opvattingen in de economie van een der meest-geavanceerde zakenmen schen 't gaan winnen van de drogredenen der „Schwarmerei". In Amerika moest men eerst komen tot de ontdekking dat rechtvaardig heid, menschelijkheid en werken voor de be hoeftige menschheid de groote sociale ideeën van onze eeuw zijn. Maar, moderne heeren, de ze ideeën zijn nochtans zoo oud als de wereld. Doch laten we er ons dan toch over verheugen, dat ze voor u weer koerswaarde hebben ge kregen. Want blijkbaar hebt ge nog nooit be merkt, dat de christelijke arbeidsbe weging reeds tientallen van jaren niets anders heeft nagestreefd. Toch zijn wij in Europa niet zoo heel erg achterlijk: in verschillende landen is er reeds contact gekomen tusschen werkgevers en werknemers en in de sociale passage in de laatste Troonrede komen de analoge Ideeën van minister Verschuur tot uiting. Niet volgens de ideeën van Karl Marx, maar volgens die der christelijke moraal wordt de kapitalistische economie omgebeuwd. Maar. de socialisten merken daar niets van! (Nadruk verboden). Chineesche verrassingen. Steeds grooter ver warring. Rusland tracht daarvan te profi teered Gisting in de Zuid-Amerikaansehe republieken. Briand's troetelkind: De Euro peesehe Statenbond. Zullen Nederland en de Scandinavische landen hieraan den grooten stoot geven? De verrassing van deze week is wel, dat de gouverneur van Mantsjoerije de helft van zijn leger tegen Peking en Tientsin heeft gediri geerd en zonder slag of stoot deze beide be langrijkste steden van Noord-Ch;na heeft „ver overd". Welke zijn bedoeling daarmee is ge weest, ligt volkomen in het duister. Zijn doel heet te zijn, den binnenlandschen Chineeschen oorlog te beëindigen, maar de wijze waarop de Noordelij ken hem hebben ontvangen, doet sterk vermoe den, dat zij in hem een welkomen bondgenoot tegen Nanking en den dictator Tsjang Kai Shek beschouwen, een bondgenoot te welkomer, nu Tsjang weer voor de zooveelste maal hec-ft getoond, dat hij een geducht veldheer \s. Hoe wel hij van alle kanten werd bedreigd, heeft hij zich op schitterende wijze uit de moeilijke situatie weten te redden. De communisten uit het Zuiden sloeg hij uit elkaar of hield ze in toom en thans zijn de Noordelijke legers overal op den terugtocht tot achter de Gele Rivier. Wil inderdaad de machtige gouverneur van Mandsjoerije beëindiging van den burgerkrijg; of is hij bevreesd, dat de posi.tie van Tsjang Kai Shek te sterk zou worden en zet hij dus tegen dezen zijn troepen in? Intusschen hebben de Russen van de ontbloo ting van Mandsjoerije van meer dan de helft zijner troepen gebruik gemaakt, om weer stevi ger voet te krijgen aan den Oost-Chineeschen spoorweg. Hun kuiperijen hebben althans den Chineeschen autoriteiten reeds aanleiding ge geven, om den Russischen directeur van dien spoorweg achter de tralies te zetten. Dat geeft straks wel weer wat geharrewar! In Zuid-Ameriika blijft het gisten. Ecuador, gedrenkt met bloed van Garcia Moreno, blijkt aan den vooravond van een nieuwe revolutie te staan, en Zuid-Chili is in vollen opstand. In den Volkenbond is thans een vaste com missie benoemd ter bestudeering en uitwerking van Brand's denkbeeld van een „Vereenigde Staten van Europa" De Fransche Minister van Buitenlandsche Zaken is zelf, op voorstel van Henderson, met algemeene stemmen tot voor zitter dier commissie aangewezen. Hij krijgt dus volop gelegenheid, om zijn ideaal, nauwer samenwerking tusschen de Europeesehe staten te propageeren. Intusschen is er alle kans, dat tusschen de Scandinavische landen en Nederland zulk een nauwe samenwerking spoedig haar beslag zal krijgen. In politiek opzicht loopen de denkbeel den tusschen deze landen vrijwel parallel en een overeenkomst wordt uigewerkt om de tarie ven tusschen de vier rijken niet te verhoogen. Hier ontwikkelt zich een perspectief, dat groote mogelijkheden biedt. Men kan daarover gaan fantaseeren, maar het heeft geen zin den tijd vooruit te loopen. Alleen dit willen we er wel van zeggen, dat een nauwe economische samen Werking tusschen de drie Scandinavische rij ken en Nederland op den duur stellig ook niet zonder invloed op andere landen zal blijven. Hier ligt het begin van de Vereenigde Staten van Europa wellicht voor het grijpen. Moge de kiem z^ch gunstig ontwikkelen. Toenemend werkloozencijfer in Duitschland Volgens de gegevens van het rijksbureau voor arbeidsbemiddeling en werkloozensteun be draagt het totale aantal werkloozen in Duitsch land thans rond 1,962,000, d.i. ongeveer 15.000 meer dan einde Augustus. Het aantal bij de arbeidsbeurzen ingeschre ven werkzoekenden is met ongeveer 103.000 ge stegen, waaruit blijkt, dat de malaisse in het Duitsche economische leven voortduurt. Jac. Urlus bij Z. H. den Paus. Z. H. de Paus heeft in anticamera segreta in een speciale audiëntie ontvangen de beroemde Nederlandsche tenorzanger Jac. Urlus met diens echtgenoote en zijn twee zonen, eveneens vergezeld van hunne echtgenooten. Loonsverlaging in België. De nationale mijncommissie besloot de loonen der mijnwerkers met 4 percent te verlagen, niet ingang van den eersten Zondag van October. Dalend wcrkloozenaantal in Engeland. Het aantal ingeschreven werkloozen bedroeg 15 September 2,103,413, of 36,158 minder dan in de voorafgaande week, do.ch 955,894 meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. DE MAASBODE is het familieblad bij uitnemendheid. Rustoord voor volwassenen De R.-K. Bond voor Groote Gezinnen afdee iing Amsterdam, d'<e reeds lang de behoefte aan een Rustoord waar Volwassenen tegen een matige vergoeding konden worden onderge bracht tot herstel van krachten en aan zijn Stichting R.-K. Vacantie en Rustoord St. Anto nius opdracht had gegeven een dergelijk Rust oord voor te bereiden, kan thans op resultaat wijzen. Het R.-K. Vacantie en Rustoord St. Anto- nijus is er nl. in geslaagd met medewerking van de St. Josephgezellen-Vereeniging de exploita tie van een Rustoord voor Volwassenen per 1 October a.s. aan te vangen. Het deze zomer door de St. Josephsgezellen- Vereeniging geëxploiteerde Vacantieoord „de Liebaard te Appeldoorn, zal vanaf 1 October tot 1 Juli voor ïustbehoevenden (voorloopig uit sluitend vrouwelijke) boven de 16 jaar open staan. De exploitatie geschiedt door het R-K. Va cantie en Rustoord St Antonius Stichting van de R.-K. Bond voor Groote Gezinnen Afd. Am sterdam, terwijl de dagelijksche leiding berust bij de Eerwaarde Noorsche Zusters. Het hoeft wel geen betoog, da«, met een zoo perfecte leiding het resultaat gunstig moet zijn en mag het als een verheugend feit genoemd worden, dat het Vacantie en Rustoord St. An tonius er in geslaagd is de Zusters, die reeds zoo uitstekende diensten bewezen hebben aan de Vacantiegangers, voor de verzorging der rustbehoevenden te behouden: De verpleegprijs is vastgestéld op f 1,85 per dag. Alle aanvragen te richten aan, en nadere in lichtingen te bekomen bij: het R.-K. Vancantie en Rustoord St Antonius Prinsengracht 752 tel 37697 Amsterdam. Een vooruitstrevend middenstander leest DE MAASBODE. AXEL. Ongeval met autobus. In den nacht van Za terdag op Zondag kwam een autobus van de garage Cito uit Axel met passagiers van de Ter Neuzensche kermis rijden, toen eensklaps een wiel van de vooras liep waardoor de chauffeur het stuur kwijt raakte, waardoor zijn wagen te gen een boom liep aan den zijkant van den pro vincialen weg. Dit mocht een geluk heeten, daar anders de bus in de sloot was geloopen, waar door ongevallen n\et zouden zijn uitgebleven. Thans kwamen de passagiers er met den schrik af en werden zij alleen wat door elkaar geschud Van de bus braken een paar ruiten. De thuisreis werd verder te voet afgelegd. ST. JANSTEEN Gemeenteraad. In de vorige week onder voor zitterschap vé,n burgemeester P. Geirnaerdt ge houden raadszitting werd de heer J. A. Vinck als raadsled toegelaten en beëdigd. Waardeering werd uitgesproken voor de geste van de St Elisabethsvereeniging, die bericht had van de toegekende subsidie ad f 200 momenteel geen gebruik te zullen maken aangezien hier aan door speciale omstandigheden momenteel geen behoefte bestond. Een verzoekschrift inzake straatverlichting werd voor kennisgeving aangenomen. Goedgunstig werd beschikt op een verzoek van het R.-K. Par. Kerkbestuur om herziening voorschot gemeentelijke vergoeding volgens art 101 L.O. wet 1920 voor 1930. Voor de Gezondheidscommissie Hulst dienst jaar 1931 werd f 135.50 uitgetrokken. Het kapitaal, vrijgekomen ingevolge over dracht van het G.E.B. aan de P Z.E.M. zal, over eenkomstig het rapport van den directeur-boek houder G.E.B.behoudens een enkele wijziging door B. en W voorgesteld, worden belegd. Besloten werd voorts aan den heer F. Picavet voorloopig voor 1 jaar een subsidie toe te ken nen van f 50 voor een autobusd;,enst Nieuw- NamenHulst via St. Jansteen v.v. Het voorstel tot aankoop van 4.45.6 A bouw grond van B. Hesters te Heikant, gelegen aan de nieuwe Ellestraat en deel uitmakende van het kadastrale perceel, sectie B. no 313, voor den prijs van f 200 benoodigd voor de stichting eener nieuwe rijksveldwachterswoning, met machtiging aan B. en W. tot medewerking aan de totstandkoming der akten van verkoop, zoo dra het besluit door Ged. Staten zal zijn goed gekeurd, werd zonder h.st. aangenomen. De rekening van het B. A. over 1929 wera goedgekeurd. De gemeenterekening en de rekening G.E.B. over 1929 werden ongewijzigd vastgesteld. Voorts het voorstel tot wijziging der gemeen- tebegrooting en die van het G.E.B. dienstjaar 1930. Een verzoekschrift van eenige bewoners van Absdale om tegemoetkoming in de kosten van vervoer hunner schoolgaande kinderen per au tobus werd in handen gesteld van B. en W. om advies. Bij de rondvraag kwamen eenige wegverbete ringen ter sprake, waaraan door B. en W. de aandacht zal worden geschonken. er- te en ae- ige lën iet aal in je- >er en ils y3e- ir- ni' n- ;e- h- hb :oö ter lar pel ia- ïet we je-, >.r- 'et' ti- in in i- in a. ï- e n ir n 9 1 I

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1