No. 3666 Maandag 15 September 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN BEitlCHT. Indrukken van den Üuitschen Katholiekendag. Het Gebeim van den Voddenraper. Buitenl. Overzicht Buitenland VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND raSTREKEHIMB Ni. 52419. FEUILLETON. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 -TelegramadresKoerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per,regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT ZIJ, DIE ZICH PER 1 OCTOBER A.S. OP DE ZEEUWSCHE KOERIER ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. door Friedrich Muckermann S.J. Daar juist bij de plechtige slotzitting, heeft Vorst Loewenstein in tegenwoordigheid van Kard. Faulhaber, den apostolischen Nuntius Orsenigo, den Rijkskanselier, den aartsbis schop van Munster en den Minister-President, openlijk verklaard dat in de lange rij van ka tholieken-dagen die hij vanaf 1887 reeds had meegemaakt, deze laatste bijeenkomst der ka tholieken van Duitschland te Munster de meest schetterende geweest is. En al kunnen wij nog niet van zoo'n langdurige ondervinding spre ken, toch voor zoover wij kunnen nagaan is dat ongetwijfeld zeer juist gezien. Waarom? De geschiedenis van het katholicisme ijl Duitschland toch is ongeveer als volgt: De katholieken, die als een asschepoester wer den behandeld, hebben eerst een groote door braak o ppolitiek gebied geforceerd. Toen zij daar hun gelijke-berechtiging bevochten had den, werd de strijd naar een ander terrein ver lcgd waar groote cultureele goederen veroverd moesten worden. Toen de katholieken een maal hun plaats in den staat hadden veroverd, moesten zij er noodzakelijker wijze toe over- gaann o mden invloed van het Christendom overal te versterken, Dat is gebeurd, dank zij het onvermoeide werken van individuen en or ganisaties. Maar het ging toch altijd nog zoo dat de politiek de voorrang bleef behouden.. Nu is dat ineens veranderd: Voor den eersten keer werd thans te Munster een heele reeks van levensvragen in de verhandelingen betrok ken. Men heeft zich immers positief aangepast aan de techniek van den modernen tijd. Het moet nu maar eens uit zijn, dat wij eeuwig van een cultuur spreken, die zoogenaamd van alles los staat. Alles moet weer de kerk binnengaan of althans minstens genomen, in de nabijheid der kerk opgesteld worden, alles in de schaduw van onze kathedralen, alles in den schemer van het eeuwige licht. Weg met al dat schuwe, met al die bangigheid en neerslachtige moedeloos heid, die jjn den grond niets anders is als een ongeloovig pessimisme. De menschheid is ver lost, ook onze moderne tijd, als zij zelf slechts wil. Het wordt merkbaar, dat er een groote lei ding is. Wij hebben di|p op politiek gebied reeds gezien; zij doet zich ook thans op ander terrein gevoelen. Dat was ook duidelijk waar te nemen r T Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 112) O, wij kunnen integenwoordigheid van mijn cochtef over geldzaken spreken, zij heeft er verstand vanbuitendien hetgeen mijn ver mogen betreft gaat haar aan, Ik zei dus dat, wijl ik het bedrag van de som niet ken, die ik u schuldig ben, ik u een tastbaar blijk van m'n vriendschap wil geven en ik weet zeker, dat het u veel genoegen zal doen. Ziedaar, ging hij voort, aan Maximiliaan een klein doosje over handigende, neem dit aan als een geschenk dat uwer volkomen waardig is: Bedremmeld nam de advocaat het doosje bij r a werktuigelijk aan, opende het en uitte een kreet van verrassing. Het bevatte twee gouden ringen: de eene prijkte met een fonkelende brillant, de andere met een prachtigen saffier. Dat is te veel! sprak hij, dat is te veel. Waarlijk, zei Nerval lachend, welnu bied dan een van beide aan mijn dochter; ik geef er u .verlof toe, Maximiliaan. Als versuft staarde de jonge advocaat beurte lings Nerval en Angelie aan. Hij kon geen woord uitbrengen, het bloed Vloeide naar zjjn op den dag der afdeelingsvergaderingen. Het aantal menschen, dat werkelijk van de zaak op de hoogte is, neemt met den dag toe. Ik ge loof zelfs, dat er bij de Duitsche katholieken procentsgewijze nog noo:it zooveel menschen uit alle klassen der samenleving geweest zijn, die meehielpen aan de oplossing van de groote cultureele vraagstukken van onzen modernen tijd. Driemaal hebben ze telkens vier uur achte een beraadslaagd en gewerkt zooals er in de zalen der Universiteit van Munster misschien nog nooit gewerkt is. Alle groepen volgens het zelfde plan, werkelijk in geestelijke beteekeni^ als een universiteit, waarvan men zou wen- schen, dat hun methode, hun godsdienstige grondslag, hun innerlijke saamhoorigheid een voorbeeld zou worden voor de echte universvtei ten van heden, die geheel versplinterd worden door hun tallooze specialiteiten. Moeten wij in dit alles niet het werk der Voorzienigheid zien. Helpt de hemel ons, om ons v» ^ühtig voor te bereiden, om de groote pioniers te vormen, die in de toekomst het groote werk moeten gaan voltooien? 't Is een feit, dat het Duitsche ka tholicisme zich steeds meer en meer verdiept. Er kom took veel meer eenheid.- Menschen die Werken, komen steeds dichter bij elkander te staan. Bij hen brengt zelfs de oppositie goede vruchten voort. Maar e enoppositie zonder ken nis van zaken brengt scheiding teweeg. Omdat zij nl. zoo dom als e enbuffel er op los stormt. De groote optochten waren geheel an ders als vroeger: het was niet zoozeer de triumf van een organisatie, maar veel meer de begee sterde ontplooiing van frissche levenskracht. Deze heerlijke jeugd, die tot een sterke een heid vergroeid wanneer zij zich hecht aan hun leider scharen in plaats van zich te versplin teren. Een dergelijke stemming hebben wij nog nooit gezien. Het ijs de opmarsch in een nieu wen tijd: dat is een wijd openzetten van deu ren en vensters zooals men nog nooit gezien heeft. Daar is een sterke wil, vurige geestdrift en een forsche daad. Daar worden weer sterke persoonlijkheden gevormd die door het geloof ui,t liefde zich zelf geheel voor de groote zaak opofferen. Aan al 't volk kon men zien hoe zij inwendig met alles meeleefde. Daar is geen sprake meer van een sluimerend katholicisme. Dat is duidelijk bewustzijn en verantwoordelijkheidsgevoel. Het is een ontwaken van de volksziel, zooals die in het Westfaalsche land nog voor de men schen uit Munster vuur vatten, maar wanneer ze ook eenmaal branden dan blijven ze in gloed staan. Staat en kerk, godsdienst en volk hebben el kaar in Munster ontmoet en dat waren geen ij dele klanken. Juist van hieruit zal de nationa le gedachte zich over het land verbreiden. En dit is zeker geen geringe verdienste van Mon seigneur Schreiber, dj<s reeds in Freiburg de beteekenis van den volksaard uit de familie gedachte ontwikkelde. De volksaard niet al leen als voedingsbodem, maar ook als begee sterend idee voor cultuur en politiek, Het aan schijn der aarde zal vernieuwd worden. hart terug; hij bleef roerloos staan, zich afvra gend of hij waakte of droomde. Nerval nam zijn dochter bij de hand en zei, met haar op Audoin toetredend: Het is de verloving, Maximiliaan. De jonge rechtsgeleerde zonk in Nerval's ar men. Wat Angelie betreft, twee tranen schitter den in haar oogen, maar ditmaal waren het vreugdetranen. XXXIX Het noodlottige klosje Sinds het laatste onderhoud dat vader Fa- lot met de kleine Bestiole had en waarbij hij was blijven steken in zijn ondervragingen om trent de gewoonte van Camourdas, nam het voornemen van Aurillac om in de woning van den dronkaard zelf de oplossing van het geheim te zoeken, vastere vormen aan. Hij wijst dat Camourdas een zonderling man was, en hij zou nu eens heel speciaal op zijn gedragingen gaan letten. Geen dag ging er nu voorbij, waarop vader Falot niet zijn omzwervingen maakte in de nabijheid der woning van den vader van Bes tiole.. Telkens als hij wist dat Camourdas uitge gaan was, beklom hij de trap van diens woning en bracht dan eenigen tijd door bij Bestiole. Eens op een morgen had hij weer met de kracht der wanhoop zich op zijn denkbeeld ge worpen, eindelijk toch eens het raadsel te moe ten ontwarren. Het katholicisme is zoo essentieel met den volksaard verbonden, omdat hun beider leven natuurlijk en organisch is. Dat beschouwen wij als de groote lijn voor de toekomst. Wanneer men 's-avonds van af het kasteel naar de stad keek, dan zag men een wondervol licht-glanzend kruis boven de huizen staan De huizen zelf waren afgeteekend door roode lampjes. Dat was een prachtig feëeriek gezicht 't Was alsof het teeken weer opglansde, dat eeuwenlang boven ons volk heeft gestaan. Juist als was heel Munster één groote feestelijk ver sierde kathedraal. Het Duitsche katholicisme heeft zich zelf te ruggevonden, zijn innerlijke ziel. Het begint weer te denken in groote vormen. Het nieuwe ruimtegevoel, de nieuwe krachtenleer brengt ook hen in beweging. Er waait een frissche morgenkoelte om de torens der oude kerk Indrukwekkende rede van den Nederlandschen Minister van Buitenlandsche Zaken ter Vol kenbondsvergadering. In de Volkenbondsvergadering ig een der meest markante redevoeringen tot dusver wel geweest die van Jhr. Beelaerts van Blockland, onzen Minister van Buitenlandsche Zaken. Na Briand hulde te hebben gebracht voor zijn moe dig initiatief om te komen tot een nauwere samenwerking tusschen de Europeesche Sta ten, betoogde onze Minister, dat sedert het vo rig jaar de algemeene toestand in Europa min der bevredigend is geworden, door den tarie- venstrijd dien een aantal landen zijn gaan voeren. De internationale gedachte die de Vol kenbond aankweekt, wordt door sommige re geeringen nog veel te veel ter wille van nationa le belangen ter zijde gesteld. Door de tarief muren te verhoogen denkt men nationale be langen te dienen, doch het zal zich uitwijzen dat die nationale voordeelen van slechts kort- stondigen duur zijn. Ze worden gekocht door verkoeling der internationale betrekkingen en door een economischen oorlog di,e de meest doeltreffende voorbereiding voor den oorlog met de wapens vormt. De spreker bezwoer de afgevaardigden der verschillende regeeringen toch wel te willen bedenken op welk een ge vaarlijk pad men zich bevindt, een pad dat naar den afgrond voert. De rede werd onder ademlooze stilte aan gehoord en herhaaldelijk door luiid applaus on derbroken. Ze heeft stellig grooten indruk ge maakt, temeer nu verschillende sprekers, o.a. de vertegenwoordigers der Scandinavische en Baltische landen en van België haar kwamen onderstreepen. Door diezelfde landen, met uitzondering van Belgi,ë dat wel het denkbeeld onderschrijft maar om bepaalde redenen niet tot de initia tiefnemers gerekend wilde worden, is bij den Volkenbond een resolutie ingediend om de meestbegunstigjngsclausule bij handelsverdra gen in den meest uitgebreiden zin te verstaan Wanneer dus in een land voor den invoer van Bestiole ontving hem als altijd even vrien delijk, maar de gedachte dat haar vader nog thuis was, maakte haar beangst voor den vod denraper. Zacht gaf ze hem te kennen, dat ze liever had, dat hij nu niet bij haar bleef. Maar vader Falot, zei zij, met ledige handen wil ik u toch niet wegsturen. Bij de schoon maak van het huis heb ik heel wat oude rom mel gevonden en die voor u bewaard Hier hebt u het. Ze wees den voddenraper een grooten zak met ouden rommel aan. Dank je kind, dat vind jk heel lief van. je. Tot ziens. Ook vader Falot vond het maar beter nu den dronkaard niet te ontmoeten. Met droefheid in 't hart ging hij weer naar zijn kamertje. Wat zou hij nu gaan doen? Zou hij nog niet slagen in zijn opzet het ge heim van den snooden Camourdas te ontfut selen? Moedeloos zette hij zich neer om den oogst van den dag te sorteeren, eenige zakken vol volden en allerlei^ rommel. Het was nu eenmaal zijn bestaan, zijn dagelijksch werk, maar lang zamerhand begon hij er toch genoeg van te krijgen. Zou er dan noojt uitkomst komen? Zoo bleef de oude man al peinzende bezig, en lang duurde het niet of hij had de helft van de zak vodden al gesorteerd. Nauwkeurig als altijd had hij ieder voor werp ieder prulletje aan een degelijk onder een bepaald artikel uit een ander land bizon - dere lagere tarieven gelden, dan dienen die zelfde tarieven ook van kracht te zijn voor den geheelen invoer van hetzelfde artikel uit een land dat met het eerste een verdrag heeft afgesloten waarin de meest-begunstigings- clausule is opgenomen en niet slechts voor dat gedeelte van den invoer, dat het invoerende land slechts in staat is in te voeren. Stel, Fin land sluit een verdrag met Duitschland, dat 't zijn boter tegen een laag invoerrecht in Duitschland kan invoeren. Finland heeft ech ter slechts enkele duizenden tonnen te missen. Nu mag volgens deze resolutie Duitschland niet tegen Nederland en Denemarken zeggen: Jullie moogt slechts zooveel boter tegen ver laagd tarief invoeren als Finland invoert. De meestbegunstigingsclausule slaat niet op een kwantiteit maar op een artikel in zijn geheel. Zoo is het altijd opgevat en dat wU de resolutie, nu men aan die goede practijk schijnt te wil len ontkomen, door den Volkenbond laten vast leggen. De bedoeling is, mogelijkheden van wrijving te voorkomen. Ondanks het feit, dat de politieke beslom meringen van ernstigen aard zijn wel is de kwestie van de bezetting van het Saargebied tot oplossing gebracht en schijnt ten aanzien van de geschillen tusschen Frankrijk en Italië eenige ontspanning te zijn ingetreden, maar daartegenover rijst al dreigender het vraagstuk van de wijziging der verdragen van Versailles en van Trianon betreffende den Poolschen corridor en de grenzen van Hongarije, terwijl Italië en Joego-Slavië op zeer gespannen voet leven schijnt toch het zwaartepunt van de Volkenbondsvergadering op economisch gebied te liggen. Moge de waarschuwende woorden tot de politici vooral der grootere landen ge richt, weerklank vinden. Sportliefhebbers vinden in DE MAASBODE alles, wat zij kunnen wenschen. Vennootschap tot exploitatie van Keulsche Kath. Bladen. Onder de benaming Kolner Gorreshaus A. G. is een vennootschap gesticht met een volge stort kapitaal van 6 millioen mark welke ten doel heeft het uitgeven van couranten (Kolni- sche Lokalanzeiger) en tijdschriften, alsook van eigen uitgaven; verder het exploiteeren van een groot-drukkerij, een cliché-inrichting een boekhandel en aanverwante bedrijven. Tot den raad van commissarissen behoort als eerste voorzitter rijksdagafgevaardigde Mgr ar. Kaas uit Treir; als tweede de bankdirecteur dr.è Brunijng. Verder ministerialraad in het rijksmin^terie van financiën dr. Brand uit Bel lijn; opperpresident dr. Fuchs uit Coblenz; re- geeringsdirecteur dr. Hees, uit Berlijn; Mgr. dr. Hijrtsiefer uit Berlijn; Mgr. dr. Schreiber uit Munster in Westfalen e.a. De directie wordt gevormd door justitieraad dr. Monnig, consul Julius Stockey, den con- zoek onderworpen. Achteloos stak hij zijn hand telkens in den berg vodden. Opeens voelde hij 'n klosje met garen om wonden. O. ja, dacht hij dat is van Bestiole. Er zat echter slechts weinig garen meer op. Hij wikkelde het gouddraad er af, en had toen 'n opgevuld stuk papver in zijn handen, dat door ouderdom geel was geworden. Hij begon het te ontvouwen. Maar wat was dat? E enhandteekeningNerval! Het duizelde vader Falot bij het doorlezen van het geheel beschreven vel papier. Waakte hij, of droomde hij? Hij was plotseling in 't bezit van het gezochte document, waaruit zon neklaar met tastbare bewijzen de medeplichtig heid van den sluwen Nerval aan het complot van Camourdas bleek. Toen hij het geheele schrijven gelezen had, begon vader Falot er pas over na te denken, aan welk toeval hij het te danken had, dat hij i n't bezjfc van dit onmisbaar getuigenis was gekomen. Hoe hij zich ook bezon, hij kon er maar geen hoogte van krijgen. En toch was de oplossing inderdaad heel eenvoudig geweest. Toen Camourdas weer op een van die hevige avonden geheel beschonken thuis was gekomen en zich weer geheel alleen in zijn kamer had teruggetrokken was hem weer de lust bekropen het schrijven waarvan hij alleen het geheim bezat, weer eens over te lezen. Hij maakte de voering van zijn vest open en haalde het eru\t. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1