De Zeeuwsche Koerier ïïrijdag li September 1930. Tweede Blad. De Nederlandsche Jaarbeurs 9-18 September 1930* let Geheim van Voddenraper. 45e Daargang. No. 3665. F EU I LLETON. van zy heeft volkomen gelijk! riep Maximiliaan uit. Rede van den heer W. GRAADT VAN ROGGEN, Secretaris-Generaal van den Beheer. II. Raad van Hoe zal de handel staan tegenover deze XXIIIe Nederlandsche Jaarbeurs? Dat valt vooruit niet te zeggen. Men zal voorzichtig zijn met koopen, De koopkracht van het publiek is gedaald; verbruik echter blijft bestaan en zoo dra de abnormale omstandigheden zijn uitge werkt, stijgt onmiddellijk de kooplust. Lage prijzen zijn bovendien voor den koopman een niveau, waarop hij pleegt in te koopen om stock te maken. De hausse-periode, welke in het najaar van het vorige jaar een einde nam was van dusdanigen aard en van zoo korten duur, dat de tusschenhandel ook al bij ge brek aan kapitaal na den oorlog toen betrek kelijk weinig op speculatie heeft gekocht; met enorme en dure voorraden zat, over het alge meen, de tusschenhandel n;,et opgescheept. Voor aanvulling van bestaande behoefte zal op de aanstaande Najaarbeurs ongetwijfeld ge kocht worden, zij het dan ook met mondjes maat en beperkt tot het noodzakelijkste. Of de handel tevens, gebruik makende van de lage UIT DE JAARBEURSSTAD. De Majestueuze Utrechtsche Dom. ff-K. Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 111) Ik ben van hetzelfde gevoelen, zeide Maxi- miliaan. Daarbij wil mijn dochter een vurigen Chris ten tot haar heer en meester; zij houdt vol dat twee echtgenooten, die niet voor hetzelfde al taar knielen, niet gelukkig met elkander kun nen zijn. Zijt gij zulk een christen! Zyt gij godvruch tig? vroeg Nerval als terloops aan Maximi liaan. Ja! als gij hierdoor verstaat het beoefenen van wat ik geloof, en het vinden van mijn geluk en van mijn troost in di,e beoefening. De fabrikant bleef een oogenblik zwijgend voor zich zien. Gy zoudt uw vrouw gelukkig maken sprak hy eindelyk langzaam. Myn vrouw! herhaalde Maximiliaan hoofd schuddend, ik weet n^et, mynheer, of ik ooit zal huwen. Ook ik stel, ondanks mijn armoede eischen van welke ik niet afwijk. Mijn levens gezellin zou ik evenzeer moeten kunnen bewon deren als beminnen, alledaagschheid hindert mij, lichtzinnigheid jaagt mij vrees aan, onver schilligheid in zake godsdienst is een gruwel in mijn oogen, ijdelheid kan ik niet uitstaan; en zeg nu zelf eens of een jong meisje, zoo vol maakt als ik mij haar voorstel, haar hand zou reiken aan een onbeduidende advokaat gelijk ik. zy zou zijch in staat moeten gevoelen dik wijls haar dagen alleen door te brengen als mijn werkzaamheden al mijn tyd zouden vor deren, ofwel stilzwygend by my komen zitten arbeiden. En daarbij ik zou den trots hebben alles aan mijn arbeid te willen danken en die arbeid is tot dusverre ni,et zeer winstgevend. Ik heb u verteld met welk een volharding ik al het mogelijke aanwend om den waren brand stichter der werkplaatsen van la Vilette te vinden Ja, ja, beaamde Nerval. Welnu, wat ik als een bron van arbeid en roem heb beschouwd, kan mij nog lang op den weg der fortuin tegenhouden Niet als gy een rijk meisje huwt. Een ryk meisje, mynheer? Waarom niet? Zyn jeugd, genie, geen kapi talen? Ja, maar die geen renten afwerpen! Kom! het geluk ligt soms in een klein hoek je verborgen, en u zal het geluk komen ver rassen, als gy er 't minst op voorbereid zyt. Een gloeiend rood overtoog het gelaat van den jonkman. Hij opende reeds den mond om Nerval een nadere verklaring te vragen van die woorden prijzen, grootere voorraden zal aandurven met het oog op prysstij ging, zoodra het dieptepunt der malaisezal zijn overschreden, moet wor den afgewacht. Een feit is het, dat de beur zen in crisistijd dikwijls wat den directen omzet aangaat de verwacht',ngen hebben overtroffen. Maar de ervaring der 22 gehouden beurzen heeft wel geleerd, dat directe omzet ter beurze voor de meeste deelnemers er\ voor de meeste bezoekers slechts voor een gering deel het antwoord belieerscht op de vraag, of een beurs een gunstig dan wel ongunstig ver loop had. Het maken van relaties en het ver stevigen van het persoonlijk contact tusschen producent en wederverkoopcr spelen een veel gewichtiger rol. De nawerking eener beurs is voor menigen deelnemer en bezoeker waarde voller dan de werk'.ng zelve En nu kan juist in crisistijden, d.w.z. in tijden van onzeker heid, in tijden van zich-herzien een jaarbeurs goede diensten bewijzen, doordat de twee par tijen, die den handel beheerschen, de partij van het „aanbod" en de partij van de „vraag", zich met elkander zeer nauw, op éénzelfde oogenblik en op éénzelfde plaats kunnen ver staan en daardoor wederzijds pe.ling kunnen nemen wat betreft moeilijkheden, maar ook wat betreftde mogelijkheden om voor vraag en aanbod het evenwicht te hervinden De industrieel en de koopman weten voor zich zelf maar al te goed, dat zij in hoofdzaak zich zelve moeten helpen om een crisis te boven te komen. En zij weten, dat daarvoor in de eerste plaats noodig vakkennis, maar ook kennis van het bedrijf; warenkennis, maar ook kennis van de omstandigheden, inzicht in de econo mische factoren, die op een gegeven oogenblik vak en bedrijf beinvloedcn. Wij lezen vaak van groote concerns, van wereldfabrieken, d e, hunne bedrijven omzetten, reorganiseeren, een geheel ander systeem gaan toepassen; wat in die groote bedrijven geschiedt, gebeurt even zeer, bijna dagelijks, zij het dan ook in veel geringer verhouding, in kleine en kleinste be drijven. Elke koopman is er crisistijd op uit om veranderingen aan te brengen, nieuwe methodes toe te passen, andere wegen te vol gen. Dat zijn voor den kleinen koopman, even zeer „problemen" als zulks zijn voor de groote industrieele ondernemingen van wereldberoem den naam. Bij beiden gaat het niet om ver welke een blijkbare bedoeling hadden, toen Angelie binnentrad. Den heer Audoin ziende, stond zy aarzelend stil en scheen weder te willen heengaan. Maximiltyaan stond bedremmeld op en kon bijna geen woorden vinden om haar behoor lijk te groeten, die zooveel heerschappij over zijn leven had gekregen. Met een schertsende opmerking bracht Ner val het gesprek weer in gang, zoodat de advo kaat zijn bezoek nog een poos rekte. Hoewel Angelie haar uiterste best deed om ongedwongen aan het onderhoud deel te ne men, mocht haar dit toch niet volkomen ge lukken; zij leed blijkbaar, en de mathe'.d van haar gelaatstrekken bewees, dat haar zielelij- den zelfs invloed uitoefende op haar gestel. Doch Nerval zag dit niet of wilde het niet zien. Hij bediende zich van zijn dochter als van een schild, o mde slagen af te weren, die hem bedreigden en berekende als een speler die zyn hoofd heeft gewaagd met beredeneerde kalm te, al de kansen van de verschrikkelijke partij. En nochtans, als dat eerzuchtige en inhalige wezen nog in staat was iemand te beminnen, dan was het wel zijn Angelie. In haar kvnderlijken eeenvoud vermoedde Angelie zelfs niet eens de monsterachtige groot te van haars vaders zelfzucht; zij had Nerval diep beklaagd, toen hy haar zyn angst beleed en haar smeekte zijn bedreigde eer te redden: maar sinds den dag waarop het onderhoud plaats had, hetwelk onherroepelijk haar ver wachtingen op de toekomst vernietigde, kon anderingen-in-het-wilde-weg, maar om ver anderingen, die doeltreffend zyn. Om dit te bevorderen, een naar de eischen van het oogen blik doelmatige reorganisatie van vak of be drijf heeft de Jaarbeurs bij vroegere crisis ge toond, een taak te hebben. Geen vooropgezette taak, want geen koopman, die er aan denkt om naar de Jaarbeurs te gaan om daar advies te gaan halen voor wat hij doen of laten moet om door de crisis heen te komen. Maar deze taak geschiedt vanzelf, het contact met fa brikant en collega-middenstander werkt dit on willekeurig in de hand en doordat men veelal ter Jaarbeurs aanstonds de daad bij het woord kan voegen, heeft een Jaarbeursbezoek uit dien hoofde alleen voor de bezoekers reeds prac- tischen zin. Een bevredigend druk bezoek aan deze Jaarbeurs wordt dan ook verwacht; de cijfers van de voorverkoop der aangevraagde toegangsbewijzen zijn gunstig; van verschil lende plaatsen zijn collectieve bezoeken van handels- en middenstandsvereen.'(gingen aan- Angelie gelooven dat zy de speelbal geweest was van een benauwden droom. Op Nerval's gelaat zag' men geen spoor meer van bekom mering, en zyn geheele gedrag scheen te lo genstraffen was hij zich in een oogenblik van opgewondenheid had laten ontvallen. Maximiliaan had des te meer oog voor het lijden van Angelie, en zonder er de juiste re den van te kunnen gissen, trof het hem toch diep. Nadat Audoin afscheid genomen had, ble ven vader en dochter alleen. Angelie staarde peinzend voor zich heen; zi| zeide niets, maar haar lippen bewogen zich als sprak zy met zichzelve. Nerval zat bedaard in zyn leunstoel achte loos met zijn horlogeketting spelend en wach tend tot dat zyn dochter het eerst het stil zwijgen zou verbreken. Eindelyk scheen Angelie dan ook tot eenig besluit gekomen te zijn, want zij stond op en plaatste zich voor haar vader. Vader! ze;fle zy met een door aandoening trillende stem, wanneer zult u mij den graaf de Nointel voorstellen. Ik dacht niet dat gy zoo verlangend waart hem dit huis te zien binnenrteden. U kent mijn bezwaren tegen dat huweiyk; sinds het oogenblik evenwel, waarop ik een ver loofde heb aangenomen, acht ik mij niet meer vry. Ik moet de gade van den graaf de Nointel worden, bepaal derhalve den dag van dat hu welijk. Maar dat huwelijk heeft geen haast. En u hebt my gezegd dat uw veiligheid er

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5