Kerknieuws. Gemengd Marktberichten Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe f6,00 a 8,50 rogge f6 a 7,00 wintergerst f6,— a f7,50, zomergerst f 6, a 1 7, haver f 6 a 7, erwten f8, a 11, paardenboonen fo a o, dui- venboonen fo a bruineboonen f 10 a 13, lijnzaad f13 a 16, groen vlas f2,a 5, gebookt vlas f03, a f0,7 gezwingeld vlas f0,35 a 0,45, aardappels f2,— a 2,25, stroo f 10 a 14, boter f 1,75 a 1,80, eieren f 6 a6.5o. HULST, 8 Sept. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 6 a 8,rogge f 5 a 6,00 wintergerst f6 a 7,00, zomergerst f 5 a 6, haver f 5 a 5,50, erwten f 9 a 11 pr. boonen f9, a 10,50 lijnzaad f 00 a 00, kool zaad f 14 a 16,Boter per kgr. f o,a o, eieren per 26 stuks f 1,69. Veemarkt. Aan gevoerd 33 stuks rundvee, verkocht 19 61 varkens, verkocht 50. ROTTERDAM, 8 Sept. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 415 vette runderen, 199 vette en graskalveren. kwam de brouwersknecht van den heer Del- laert uit Westdorpe eveneens met een vracht auto de Stationsstraat uitgereden. Beide be stuurders die alles in het werk stelden om el kaar te ontwijken, reden tegen elkander op. De botsing beperkte zich alleen bij materieele schade. De auto uit Westdorpe kon na eenige herstellingen ter plaatse toch op eigen gelegen heid naar huis toe rijden. De auto van Renique was dermate ontredderd dat hij met behulp van een andere auto in de garage van den heer L. Dullaert werd gesleept. Er was natuur lijk veel bekijks. De politie nam een en ander in oogenschouw De kermis. Maandag— en Dinsdagavond gaf de kermis niet veel drukte te zien Alleen de au to bergbaan trok eenige belangstelling. In de dansgelegenheden was het n'jet zoo druk als gewoonte en waren er beslist oogenblikken, dat men bepaald van slapte kon spreken. Wanklanken werden niet gehoord; alles ver liep rustig. Prijsschietmgen. Uitslag van de gegeven prijs schietingen ter gelegenheid der kermis alhier. Prijsschieting omhoog gegeven door de Mij. St. Sebastiaan, op Zondag 7 Sept. Aantal deel nemers 51. Hoogvogel A. de Vleeschauwer, le zijvogel R. Vermast, Ter Neuzen, 2e zijvogel P. van Vooren Assenede, le kalle B. C. Puylaert Selzaete, 2e kalle C. Pollet. Maandag 8 Sept. 29 deelnemers. Hoogvogel A. Remerij, le zij vogel C. Goossens Selzaete, 2e zijvogel P. Strooband, le kalle C. Pollet, 2e kal le R. Begheijn Ter Neuzen. By de Zondag 7 Sept. gehouden prijsschie ting op de liggende wip bij P. Goethals alhier, waaraan 58 schutters deelnamen, was de uit slag als volgt. Hoogvogel Aug. Ceulenaere Westdorpe, zijvogels J. Kalle Westdorpe en G. Michiels Zuiddorpe. De namen, waarachter geen naamplaats staat vermeld, zijn uit Sas van Gent. De prijsveemarkt. De Sassche jaarmarkt gaf een zeer levendig beeld en mag alleszins als geslaagd aanzien worden. De aanvoer bedroeg ongeveer 100 dieren. De handel was geanimeerd Te ongeveer 2 uur werden ten raadshuize al hier de prijzen uitgereikt. De Harmonie ver leende hare medewerking, maar was echter on voltallig opgekomen. De prijzen waren als volgt: le prijs grootste aanvoer 47 st. E. Vermoet. 2e prijs H. Pica vet Westdorpe met 20. 3e prijs G. Verbiest Sas van Gent met 14. Meest gekochte vee: le prijs L. de Bakker Gent, 2e P. van Laere Selzaete, 3e O. Moerman Gënt. Ossen met tanden: le prijs Ed. Vermoet Sas van Gent, 2e G. Verbiest, idem. Vette koeien: le prijs Ed. Vermoet, 2e idem. Vaarzen zonder tanden: le prijs Ed. Vermoet 2e H. v. d. Bossche Sas van Gent. Vaarzen met 2 tanden: le prijs G. Verbiest, 2e Ed. Vermoet. Vaarzen met 4 of meer tanden: le prijs Ed. Vermoet, 2e G. Verbiest. Stieren: le prijs Ed. Vermoet, 2e G. Verbiest. Een grootere aanvoer was verwacht, echter werd deze niet bereikt met het oog op het heerschende mond- en klauwzeer. Het wonder van den H. Januarius. Het was in het jaar 305, onder de Christen vervolging van de keizers Diocletiaan en Ma- ximiaan, dat Januarys, Bisschop van Bene- ventum, en zijn gezellen den marteldood stier yen. Eerst in een brandenden oven geworpen, kwam Januarius, zonder eenig letsel te hebben ontvangen, daaruit te voorschijn. In woede ontstoken, gaf de rechter bevel het lichaam van den Heilige met ijzeren haken te pijnigen en gedeeltelijk te verscheuren. Om zijn wreedheijd tot het uiterste te drijven liet de rechter daags daarna Januarius met zijn gezellen voor de wilde dieren werpen. Doch in plaats van hun verscheuringswerk te ver richten, wierpen de dieren zich aan de voeten van Januarius neder. Ten e\nde raad liet de rechter Januarius en zijn gezellen door het zwaard dooden. Het lichaam van Januarius werd overgebracht naar Napels, die den hei ligen martelaar als patroon vereert. Het hoofd van den H. Januarius met een kleine hoeveelheid bloed van den martelaar wordt bewaard in de schatkamer van de hoofd kerk te Napels. Het bloed, dat verdroogd en liard 4s, is opgesloten in een glazen ampul. Wanneer nu het verdroogde bloed in de nabij heid van het doodshoofd van den heilige wordt gebracht, begint het bloed te vloeien. Dat ge beurt doorgaans tweemaal per jaar, n.l. van den eersten Zondag in Mei tot den daarop volgenden Zondag, en den 19den September, feestdag van de H.H. Januarius en gezellen, met de zeven daarop volgende dagen. Wordt een smeltbare stof vloeibaar bij een bepaalden warmtegraad, het bloed van den H. Januarius wordt vloeibaar, onafhankelijk van de temperatuur. Nog is vermeldenswaardig, dat het bloed nu eens begint te vloeien binnen enkele minuten, dan weer na verscheiden uren en ook, dat de hoeveelheid bloed afwisselend vermeerdert en vermindert. Den eersten Zondag in Mei en volgende dagen neemt de hoeveelheid toe. Den 49en September daarentegen vermindert de hoeveelheid, zooals duidelijk kan worden waar genomen. Door de ongeloovigen wordt het wonder van den H. Januarius geloochend en zijn verschil lende verzinsels uitgedacht om het als bedrog te kunnen brandmerken. Ondanks alle pogingen is het ongeloof er niet ingeslaagd dat wonder naar het land der fabels te verwijzen of door natuurlijke oor zaken te verklaren. De weerlegging van de opwerpingen der on geloovigen kan men lezen ijn de Apologetica (3e deel bl. 26 vlg.) van den bekenden Pater Bensdorp C.ss. R., na diens dood verzameld en uitgegeven door zijn Ordebroeder M. Stoks. Wieirijdster door een trein gegrepen. Zaterdagmiddag is de 30-jarige mej. De Hoog die £1 gezelschap van een neefje per rijwiel den onbewaakten overweg op den Swartweg, te Gouda, passeerde, door een uit de richting Utrecht komenden trein gegrepen. Zij werd een tiental meters meegesleurd, waar na zij bewusteloos naast de rails bleef liggen. Eenige voorbijgangers namen haar op. Zij bleek aan hoofd en schouder ernstig verwond te zijn, zoodat opneming in het Van Iterson- zi,ekenhuis noodzakelijk was. De machinist had van de aanrijding niets be merkt. Eerst toen de trein aan het station Gou da aankwam, ontdekte men aan de locomo tief de stukken van het rijwiel. Moedige redder verdronken. Uit de Waal onder Sprokkelenburg bij Nij megen is het lijk opgevischt van den 21-Jar\- gen Duitscher Joh. Schmack uit Bottrop (Westf Volgens nadere inlichtingen was de jonge man die e engoede zwemmer was, bij een roeiwed- strijd verdronken, nadat hij eerst twee mede opvarenden, die in hetzelfde bootje zaten, had gered. Meisje meegelokt op een fiets. Zondagavond werd de omgeving Wolphaerts bocht in rep en roer gebracht, door het alar- meerende bericht, dat een tijen-jarig meisje werd vermist, van wie speelgenootjes vertelden dat zij door een man, achter op een fiets was meegenomen. De kinderen hadden met haar gespeeld nabij de Waalhaven. Een man op een fiets was bij de spelende kinderen komen staan en had hen gevraagd om de beurt een eindje mee te rijden. De kinderen hadden er wel ooren naar. Een voor een zijn ze toen met den man een eindje meegereden, doch het laatste meis je was nog niet teruggekeerd. Ten slotte werd de politie met het geval in kennis gebracht, die in de omgeving een uit gebreid onderzoek instelde. Ofschoon om half tien het vermiste meisje bij haar ouders aan de Clemensstraat was thuisgekomen en zij had verteld, dat ze een eindje met een man achter op zijn fipts was meegereden, zonder dat deze haar eenig kwaad had gedaan, bleef de politie de omgeving afzoeken. Later op den avond is het haar mogen gelukken den be- wusten man aan te houden. Hij had toen ech ter geen fiets meer bij zich. De man is in ver zekerde bewaring gesteld. Jongeman doodgestoken. Te Lonneker is Zondagnacht bij een twist tusschen twee groepjes jongelui het mes ge trokken. De 20-jarige G. B. is bij deze steek partij in den hals getroffen en tengevolge van de daardoor ontstane verbloeding overleden. De 17-jarige verdachte G. O. is door de po litie van zijn bed gelicht en gearresteerd. Het lijk is in beslag genomen. Belangrijke verkeersverbetering. Een der veren tusschen de Zeeuwsche eilan den waarover nog al eens klachten werden ver nomen, was dat van Veere op Kamperland, dus tusschen Walcheren en Noord-Beveland. Thans is daarin een flinke verbetering ge bracht doordat de boot „Zuidvliet" die tot voor kort voer tusschen Noord- en Zuid-Beveland, is overgebracht naar eerstgenoemd veer, na be langrijk te zijn verbeterd. Het aantal in een reis te vervoeren passagiers, rijwielen enz. is daardoor belangrijk vermeerderd. Moord. Te Deurne is Zondagavond zekere Keyzers, vader van vier kinderen, door onverlaten aan gevallen en met een mes gestoken. K. werd zeer ernstig gewond en overleed korten tijd later. Van de vermoedelijke daders zijn er twee ge arresteerd. Kelder ingestort. Een drietal kinderen speelde in een kelder van een afgebroken huis te Slenaken, toen kelder plotseling instortte, waardoor de drie kinderen onder de steenen terecht kwamen. Een in de nabijheid werkende metselaars leerling N. G. wist twee hunner met moeite te redden. Het derde kind, het zevenjarig zoontje van de Weduwe Vinken kon echter eerst na gerui- men tijd dood onder het gesteente worden weg gehaald. Vrachtauto gekraakt. Maandagmorgen om kwart over zeven ver liet de vrachtrijder Vonk, uit Bussum, met zijn vrachtauto het erf van de stalhouderij Van Gelder, aan de Comeniuslaan te Naarden. Hij werd door de Gooische benzinetram, die van het station Bussum kwam, gegrepen. De vracht auto werd tusschen de tram en het ijzeren hek en een boom gekraakt. Tram en bijwagens scho ven nog 20 M. verder. Vonk werd onder de over blijfselen van zijn wagen te voorschijn gehaald en met een ernstige linkerbeenfractuur naar de Majella-Stichtlng vervoerd. De bestuurder van de tram heeft signalen gegeven en meende dat de signalen van Vonk van een hem achter op rijdenden automobilist kwamen. Het uit zicht van uit de stalhouderij is zeer slecht. Lijk opgehaald. Zondagnamiddag is ter hoogte der Belgische grens nabij Borgharen u\t de Maas opgehaald het lijk eener vrouw van nog jeugdigen leeftijd Het lijk moet reeds eenige dagen in het wa ter hebben gelegen. 'n Vijftal dagen geleden werd uit de Maas een dames-boodschaptasch opgehaald, waarin zich een ledige beurs een appel, doeken en 'n doosje met naalden bevond. Het is niet onmogelijk dat een en ander aan de verdronken vrouw behoord heeft. Het lijk werd overgebracht naar het zieken huis Calvariënberg. Schandelijk gedrag van automobilisten. Zaterdagavond omstreeks tien uur is te Sleeu wijk (N.B.) de gehuwde 60-jarige C. A. den Hollander door een luxe auto aangereden. Met een zware beenfractuur is de man in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Gorinchem overgebracht. De vier inzittenden van den auto verleenden geen hulp en reden in snelle vaart door. In een jaar 1800 vrouwen verdwenen Dezer dagen is uit de seine het lijk opge haald van een vrouw, die zwaar verminkt was. Men neemt aan dat er een misdaad is gepleegd de polity heeft gisteren de signalementen van niet minder dan 300 vrouwen, welke bij haar als vermist zijn aangegeven, met het lijk verge leken, zonder dat dit een resultaat heeft opge leverd. De Parijsche bladen, die uitvoerige artikelen aan dit geval wijden, berichten in verband hier mede, dat in het afgeloopen jaar niet minder dan 1800 gevallen bij de politie zijn aangemeld waarin vrouwen vermist werden. Het is niet duidelijk, of dat dit alleeen op Parijs of op ge heel Frankrijk betrekking heeft. Groote branden. Door een geweldigen brand is in de City een magazijn waarin o.a. cacao koloniale waren, specerijen en andere waren lagen opgeslagen verwoest. Ofschoon 25 pompen geweldige hoeveelheden water in het vuur wierpen, verbreidde het vuur zich met ongekende snelheid, zoodat na eenige uren het dak reeds instortte en het ge- heele gebouw in een puinhoop veranderde. Dze brand was de grootste, dit jaar te Londen voorgevallen. Het vuur deelde zich ook nog mede aan belende perceelen en was 's avonds laat nog niet geheel gebluscht. Eerst laat in den nacht gelukte het den groo ten brand i^i de opslagplaatsen van koloniale waren meester te worden Het vuur is naar een magazijn overgeslagen, dat eveneens totaal verwoest werd De bewoners der aangrenzende huizen moes ten hun woningen verlaten. De totale schade wordt op 1 millioen pond sterling geraamd.. Het vuur heeft eenigen tijd ook de in de nabijheid gelegen gasfabriek bedreigd, doch met groote moeite gelukte het den brand ver der te localiseeren. Gedurende den nacht heeft de brandweer met 70 stralen het vuur bestreden, Een dolle stier. Een dol geworden stier ontsnapte uit het abattoir te Hamburg en rende de straat op, waar hij een kind en een motorrijder overhoop liep. Een politieagent loste een schot op het dier, doch het schot ketste en wondde een juist passeerende jongenman, die zoo ernstig gewond werd, dat hij naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Eerst met het tweede schot gelukte het, het dier te dooden. De Duitsche Katholiekendag. De dag van Zondag is voor den Duitschen Katholiekendag 'n schitterend succes geworden Niet minder dan 130,000 personen, die uit al le, deelen van Duitschland gekomen waren woonden de H. Mis bij, welke op het Hinden burgplein onder den schrijften was. Later werden verschillende vergaderingen ge houden, waarbij o.a. rijkskanselier Bruning voor de arbeiders het woord voerde over de te genwoordige crisis en de daarmede samenhan gende vraagstukken. Auto door trein vermorzeld. Bij een overweg in de nabijheid van den Plat tensee werd een door vijf personen bezette au to door een trein gegrepen en verpletterd. Een aantal jachtpatronen, die de automobi listen bij zich hadden, kwamen ten gevolge van den schok tot ontploffing, waardoor de puin- hoopen van den auto vlam vatten. Drie inzittenden werden op slag gedood. De beide anderen werden zwaar gewond; een hun ner is inmiddels bezweken. De ramp van San Dominco. Te San Domingo zijn, naar gemeld wordt, slechts 400 van de 10.000 huizen blijven staan De lijken der slachtoffers zijn uit de ruines te voorschijn gehaald en daarna groepsgewijze verbrand, ten einde een eventueele besmetting te voorkomen. De vertegenwoordiger van het Roode Kruis van Porto Rico schat het aantal dooden te Santo Domingo en de omliggende eilanden op 1000, het aantal gewonden op 2000, terwijl 29.000 personen dakloos zijn. Het aantal slachtoffers van den wervelstorm moet nog grooter zijn dan de laatste berichten die van 1000 dooden en 2500 gewonden spra ken, deden veronderstellen. De Amerikaansche gezant te Santo Domingo deelde aan het departement van buitenland- sche zaken te Washington mede, dat men op ten minste 1500 dooden en 5000 gewonden moet rekenen. Tot nu toe zijn te Santo Domingo 800 lijken geborgen. Men richt brandstapels op, om verscheidene lijken tegelijk te kunnen verbranden. De ma terieele schade te Santo Domingo alleen wordt op 20 millioen geraamd. De hongersnood begint reeds nijperder te worden. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft enkele schepen met levensmiddelen en kleeren uitgezonden en treft voorbereidingen voor een hulpverleening op groote schaal. Nog steeds worden er lijken onder uit de puinhoopen gehaald. De stad gelijkt een slagveld; het hospitaal is zóó vol met zwaargewonden, dat er een an der groot nood-hospitaal is opgetrokken. In een der wijken stortte een gebouw voor kraamverpleging in, waarbij vijftig jonge moe ders en haar pasgeboren kinderen den dood vonden. De schade wordt thans op 50 millioen dol lar geschat. Uit Port au Prince wordt gemeld, dat er sche pen en vliegtuigen met levens- en geneesmid delen op weg zijn naar San Domingo, waar het herstel der openbare diensten, de water leiding en lichtvoorziening goede vorderingen maakt. 5000 dooden? De leider van den saniteitsdienst acht het zeer waarschijnlijk, dat het aantal dooden tot 5000 zal stijgen, daar ca. 30 pCt. van de 5000 gewonden zoo zwaar gekwetst zijn, dat zij, naar aangenomen wordt zullen sterven. De reddingsbrigades, die de omgeving van Santo Domingo hebben geïnspecteerd, vonden de plaatsen St. Louis en Isidore volkomen ver woest. In Villa Duarte zijn 300 dooden. Nieuwe aardschok in Italië Zatredag nacht is in het gebied, waar on langs een aardbeving zoo groote verwoestin gen heeft aangericht, opnieuw een vrij hevige schok gevoeld, die ongeveer vijf seconden duur de. Vooral ijn de buurt van Melfi werd de schok hevig gevoeld, zoodat onder de bewoners een paniek uitbrak en velen den nacht onder den blooten hemel doorbrachten. Kortsluiting in ondergrondschen trein In een volbezetten trein van den ondergrond spoorweg, die theaterbezoekers huiswaarts bracht, is gisterenavond kortstluifcing ontstaan waardoor twee passagiers zwaar gewond wer den. Onder de passagiers brak een pniek uit en in het gedrang om den uitgang te bereiken, werden vier vrouwen gewond. De overige pas sagiers liepen geen letsel op. Brand op een vliegveld. Op het militaire vliegterrein van Mitchell- field bij New-York is een brand uitgebroken, die zich snel uitbreidde, zoodat ook gevaar voor de verdere omgeving bestond. Teneinde de bevolking te waarschuwen op haar hoede te zijn, werden kanonschoten ge lost. De aangerichtte schade wordt op 300.000 dollar geraamd. GOES, 9 Sep. Boter f0,85, eieren f6,10. Aanvoer V.P.Z. 8450 stuks, f 6,50 per 100 stuks. nuchtere kalveren, 535 schapen en lammeren, 539 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f1,05 a 1,18, tweede f0,94 a I.04. derde to,82 a 0.92; ossen eerste kwaliteit f o, a o, tweede fo, a o, derde f o, a o, kalveren eerste kwaliteit f1,45 a 1,55, tweede f1,25 a L34. derde f1,05 a 1.20; schapen eerste kwaliteit fo,6i a 0,70, tweede f0,54 a 0,60, derde f0,46 a 0,53; lammeren f0,75 a 0,86 varkens eerste kwaliteit f0,63 a 0,65, tweede fo,6l a 0,63, derde f0,59 a 0,62, export 0,620,65. Lijnzaad voer f15 16, koolzaad 1314, karwijzaad 2729. Aardappelen Zeeuwsche blauwe en bonte 3,60—4.30, Zeeuwsche Eigenheimers 2,50 3,00, Brielsche kralen 2,25 2,80, Westland- sche zand bl. eigenh. 2,80—3, lange ronde 78, Eerstelingen 2.803,25, Binnenlandsche granen. Tarwe tamelijk ter markt, verkocht voor f 78,50, uitgezochte par tijen en zaai daarboven verkocht. Gerst che valier f 6—6,50, haver f 4,50—6, eerste klasse groene f 8—11, schokkers f 11—15,50, uitge zochte partijen daarboven.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3