Binnenland Buitenland. Prouineienieuws STER-TABAK Stadsnieuws. Ingezonden Mededeellng „Waar kan ik U meer hebben gezien?'.... „Gij vergist U, ik ken U niet, maar wij rooken beiden Door den heerlijken geur hiervan, meent gij een vriend te herkennen/ faas maar al te zeer de donkere plekken het meest belicht, worden de tegenslagen het meest aangedikt, worden op zich zelf staande ongevallen gegeneraliserd. Maar daarin schuilt een kracht gevaar. Overdreven pessimisme, dat wat wij onparlementair noemen: het „el kaar beroerd zitten maken", ondermijnt juist die krachten, die noodig zijn voor het herstel. Vooral in tijden van crisis is het noodog, dat de kalmte wordt bewaard en dat men zakelijk blijft; dan eerst komt het aan op de juiste geesteshouding. Niet uit het oog verloren mag worden, dat het medewerken aan het aan- kweeken van een overdreven pess^nisme voor een deel bewust in de hand gewerkt wordt door hen, die meenen uit deruïne van anderen voordeelen voor zichzelf te kunnen halen: ook het slocpersvak kan gewin brengen. Het klak keloos of moedwillig aankweeken van pessi misme ik óók een vorm van economische de pressie, waartegen vooral de publieke opinie in staat is krachtig stelling te nemen. Indien het Jaarbeursbestuur, tegenover de sombere klanken, die de lucht vervullen een meer optimistisch geluid doet hooren, dan ligt daaraan onder meer ten grondslag: de üeel- nem'|ig aan de XXIIIe Nederlandsche Jaar- beurs. Wel heeft ook het Jaarbeursinstituut in het algemeen te kampen gehad met moei lijkheden, die de onvermijdelijke gevolgen zijn van den tegenspoed in zaken, van slapte in de bedrijven, van zorgen in de financieering. Maar de beurs, zooals zij morgen hare poorten zal openen, ziet er goed u:'ijt en maakt geens zins den indruk van een „lijdend voorwerp". Integendeél: zelfs wanneer de ontwikkelings lijn van den algemeenen economischen toe stand zich in opgaande lijn was blijven bewe gen in plaats van naar beneden omegbogen te zijn, zou de bezetting van deze Najaarsbeurs een goed figuur, een bevredigend resultaat zijn geweest. Wij hebben de bej|de Jaarbeursgebou wen en semi-parmanente hal geheel gevuld èn nog een Vredenburgterrein in den omvang van dat der. vorige Najaarsbeurs. Het aantal deel nemers, vergeleken bij dat der vorige Naj aars beurs toen de zakenwereld nog van wel stand blaakte is gestegen van 890 deelne mers tot 1012; het aantal M2. verhuurde ex positieruimte steeg van 9800 M2. tot 12.800 M2. Nu is het bekend, dat er zakenmenschen zijn, die een drukke deelneming aan de Jaarbeurs juist als een teeken van diepe depressie be schouwen: omdat men geen orders krijgt, wil men het ten einde raad dan nog eens op-de Jaarbeurs probeeren. Wij hebben bij een vorige crisis deze beschouwing ook gedeeld en een deel van de deelnemers aan de crisis- beurzen onmiddellijk na den oorlog waren in derdaad dépressionisten. Maar deze opvatting destijds is niet juist gebleken. De Jaarbeurs verricht geen wonderen; in tijden van voor spoed niet en in tijden van crisis en terugval nog minder. Wie buiten de Jaarbeurs niet mee kan, kan het ook niet op de Jaarbeurs. Dat is toen wel zeer duidelijk gebleken en dat hebben de teleurgestelden destijds wel zoo luidruchtig rondgebazuipid, dat het thans in zakenkringen van voldoende bekendheid is. Aan een ver meende geneeskracht van „laatste redmiddel" heeft de beurs, die morgen geopend wordt, geen tien deelnemers meer te danken. De aan stonds volle bezetting van het geheele gebou wencomplex is en dat is aan de hand der gegevens aan te toonen hoofdzakelijk te danken aan een algemeener doordringen van het inzicht, dat Jaarbeursdeelneming i<ets con tinue is; regelmatig, zonder hiaten moet plaats hebben, als een op gezette tijden geregeld te rugkomende schakel in het verkoopsysteem van een bedrijf en het inkoopsysteem van een zaak is aanvaard, onafhankelijk en los van alle economische weersgesteldheid. De deelnemers aan deze beurs hebben zych over het alge meen niet door de depressie laten beïnvloe den om aan him, reeds vroeger geopperde wenschen naar grootere expositieruimte, te voldoen, zich door de crisis ni^t van hun stuk laten brengen om zich voor geregelde deel neming in de toekomst meer permanent te installeeren en zich evenmin door de moeilijke tijdsomstandigheden laten influenceeren om aan de inzendinêen van deze beurs hunne beste krachten te wijden en met goed-voorbe reide inzendingen voor den dag te komen.. On willekeurig grijpt men terug op de crisis van '22 en daaropvolgende jaren. In sommige krin gen verwacht men ditmaal, dat het herstel langer op zich zal doen wachten, daar onmid dellijk na den oorlog voor het herstellen van hetgeen verwoest en teloor gegaan was, groote behoefte aan goederen bestond, welke behoef te het tempo van het herstel destijds versnelde en welke prijkkel thans faalt. Maar anderen schatten de periode van uitzieken thans korter dan acht jaren geleden, op grond van de thans stabielere toestanden; de valuta's zijn gestabi liseerd, het groote bankwezen staat krachtig overeind, het aantal onopgeloste politieke en economische vraagstukken is aanmerkelijk minder en dus alles tezamen een vastere grond aanwezig voor regelmatiger herstel. Hoe dit zij: de tijden zijn zwaar, de moeilijkheden groot, de vooruitzichten onzeker, maar wie misschien onder invloed van de dagelijks ver schijnende beursberichten, meent, dat in han del en industrie de boel stil ligt of de onder nemingsgeest op het nulpunt staat, vergist zich: de XXIIIe Nederlandsche Jaarbeurs waarvan twee-derde der deelnemers behoort tot de nationale industrie, geeft een ander beeld. (Wordt vervolgd). EEN DOUCHE VOOR TRAMWAGENS. In de remises van de Berlijnsche tram worden de wagens, die vuil bin nen komen, door een automatisch apparaat gereinigd. DE OPENING der STATEN-GENERAAL. Wederom met de oude staatsie. Naar men verneemt, zal H. M. de Koningin- Moeder dit jaar de Koningin vergezellen naar de plechtige opening van het nieuwe zitting jaar der Staten-Generaal op Dinsdag 16 dezer Naar ons verder ter oore komt, wordt ver wacht dat de stoet, waarmede de Koningin zich van het Koninklijk Paleis Noordeinde naar de Grafelijke zalen op het Binnenhof zal begeven, ditmaal voor het eerst serert de mo bilisatie, dus na 16 jaar, n;et meer zal verschij nen in de sobere samenstelling, welke van dien tijd af gebruikelijk was geworden, maar thans hersteld zal worden, althans nagenoeg, in den uitgebreideren vorm van vóór 1914, waardoor er meerdere galakoetsen in den stoet zullen mederijden. Mgr. Nolens' verjaardag. Zondag heeft de minister van Staat, mgr. prof. dr. W. H. Nolens, zijn 70sten verjaardag gevierd. De 70-jarige wenschte, gelijk gemeld de zen dag als 'n intieme aangelegenheid be schouwd te zien. Aan zijn woning aan de Prin sengracht te Den Haag, werden niettemin tal rijke bloemstukken, telegrammen en andere schriftelijke gelukwenschen bezorgd. ONTHULLING VISSCHERSMONUMENT TE KATWIJK. Als afscheid van Prinses Juliana. Op Vrijdag 19 September des middags te drie uur zal Prinses Juliana te Katwijk aan Zee het monument onthullen, opgericht ter nagedachtenis van de in den oorlogstijd om gekomen Katwijksche visschers. Tevoren zal de burgemeester van Katwijk, mr. dr. Schok king voor genoodigden in de Oude Kerk een gedachtenisrede uitspreken. De prinses zal door ongeveer 3000 school kinderen en een zangvereeniging een zang- hulde gebracht worden. Prinses Juliana neemt hiermede een officieel afscheid van Katwijk aan Zee, waar zij tijdens haar studie aan de Leidsche Universiteit heeft gewoond. Een vooruitstrevend middenstander leest DE MAASBODE. Het nationaal verzet in Britsch-Indië. De Britsch-Indische regeerijhg heeft nieuwe voorstellen tot wijziging van de Indische con stitutie uitgewerkt, die volgens een in Indië verschijnend blad verder gaan dan die van de S:imon-commissie. De voorstellen zullen midden September wor den bekend gemaakt zoodat er voldoende ge legenheid zal zijn om daarover van gedachten te wisselen voordat de conferentie met de re geering plaats vindt. STOPPELDIJK. Zaterdag jl. werd onder zeer groote belangstel ling de schietwedstrijden van Burgerwachten geëindigd. Nadat op 30 Augustus door het Kringbestuur besloten was den wedstrijd nog met één dag te verlengen gezien de deelname nog zóó groot was, bleek eerst Zaterdag hoe zulks noodig is geweest. Er is den laatsten dag ontzettend druk geschoten. Was de belangstelling groot op de scherpe baan, het glanspunt was de geluksbaan-marga omdat hier op reeds vijf dagen was geschoten, en eerst bij het sluiten van den wedstrijd zou worden geloot hoe de getroffen schoten geteld zouden worden, zoodat deze baan „geluk" bleef tot het einde toe. Eén enorm werk was het voor de wedstrijd comissie om alle geschoten series in nieuwe cijfers o mte zetten. Deze heeft er zich echter prachtig doorheen geslagen en om half negen was alles geregeld en werden de uitslagen be kend gemaakt. Alvorens tot prijsuitreiking werd overgegaan werd door de secretaris der msm Regelings-Commissj^e een hartelijk woord van dank gericht tot de B. W. van Zaamslag voor de verleende subsidie, alsmede tot de heeren Wethouders en gemeente-ontvanger van Stop peldijk; de Commandanten der B. W. Stoppel dijk en Zaamslag; de Voorzitter der B.W. Boschkapelle en de Res. Kolonel Seijn te Bre da voor de prachtige medailles die zij voor de zen wedstrijd hebben beschikbaar willen stel len. Ook tot de leden-deelnemers werd een krach t\g woord van dank en opwekking gesproken om te blijven ijveren voor het instituut der B.W Uijb de verschillende bijdragen aan subsidie en medailles moge blijken dat velen 't met ons streven eens zijn, en wij dus dienen te zorgen dat de B.W., en vooral hier in Z.-Vlaanderen moge groeien en bloeien. H:,erna volgde de geannimeerde prijsuitrei king. Deze werd besloten met het uitreiken van den troostprijs die was geschoten door Wethou der Staal. En hiermede behoorde deze schitterend ge slaagde Kringwedstrijd weer tot het verledene waarna men nog geruimen tijd recht gezellig bijeen bleef. De uitslagen zijn als volgt: Korpswedstrijden voor vijftallen scherp 100 M. tijdvuur max. 300 punten: le klasse. Ie prijs B.W. Stoppeldijk met 256 punten hoogste korpsschutter P. Baart 57 pun ten in 30 sec.; 2e B.W. Zaamslag met 253 pun ten hoogste korpsschutter C. v, Vessem 54 pun ten in 34 see. 2e klasse, le prijs B.W. Zaamslag met 232 pun ten hoogste korpsschutter A. Zegers 56 punten ijn 39 sec.; 2e B.W. Hengstdijk met 194 punten hoogste korpsschutter E. de Kort 47 punten in 41 sec. Korps wedstrijd voor vijftallen scherp 100 M. juistheidvuur max. 250 punten, le prijs B.W. Stoppeldijk 236 punten hoogste korpsschutter P. Baart 49 punten. 2e B.W. Zaamslag 228 punten hoogste korpsschutter C. van Vessem 49 punten. Kampioenswedstrijden scherp 100 M. max. 100 punten. le prijs verg-zil-emaille Kruis P. Baart 97 pun ten. Eerebaan scherp 100 M. max. 50 punten. le prijs P. Baart S 49 punten. 2e A. de Jong H. 46 punten 3e A. de Maat S. 46 punten na loting. Personeele baan scherp 100 M. max. 50 pun ten: 1 P. Baart S 49 punten, 2 J. Hamelink Z 48- 47-9, 3 P. Zegers Z 48—47—8, 4 A- de Jong N 47 43, 5 J. Zegers Z, 4742, 6 A. de Maat S 4741, 7 van Vessem Z 46 ,8 C. de Nijs B 45—44, 9 J. de Putter Z 45— 42, 10 W. Galle Z 44-44, 11 A. Dekker Z 44— 41, 12 C. Mahu S 44—39, 13 P. de Rijk S 44— 35, 14 A. de Vree S 43—42, 15 J. de Vos Z 43— 41, 16 W. Staal S 42—42. Geluksbaan marga 15 M. max. 60 punten. 1 van Vessem Z 5553 punten, 2 P. Baart S 55—50, 3 L. de Putter Z 54, 4 J. Zegers Z 53- 45—45, 5 A. de Jong N 5345, 6 Art. Baart S 53—44, 7 W. Galle Z 51—51, 8 J. de Vos Z 51— 49, 9 Jansen-Verplanke H 5149, 10 A. Zegers Z 51, 11 C. de Nijs B 50—47, 12 P. Balkenends S 50—22, 13 A. Wentzler S 50, 14 A. de Maat S 49—47, 15 P. Zegers Z 49—39, 16 P. de Putter Z 49—38. Vrije baan scherp 100 M. max. 90 punten: 1 P. Baart S 90 3 X 30, 2 J. de Putter Z 90 1 X 30, 3 A. de Maat S 88 1X29, A. van Vessem Z 88 7 X 28, 5 C. de Nijs B 88 6 X 28, 6 A. de Jong N 87, 7 P. Zegers Z 85, 8 L. de Putter Z 84. S Stoppeldijk. Z Zaamslag. N Neuzen. H Hengstdijk. B Boschkapelle. BRESKENS. Zondagmiddag werd alhier een groot sport- feest gehouden, waaraan deelnamen de Turn- vereeniging Rust-Roest uit Brugge en de voet balverenigingen van Middelburg en Breskens Een en ander werd opgeluisterd door de Mu ziekvereniging De Verenigde Werklieden van Ter Neuzen en Uit het Volkvoor het Volk van Breskens. De Neuzensche muziekvereni ging gaf na afloop een muziekuitvoering op het Spuiplein. Een en ander deed velen weer een bezoek aan Breskens brengen. De feesten waren georganiseerd door de Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer en de voet balvereeniging H.O.V. AARDENBURG. Ontijdige ontploffing van vuurwerk. Bij het opstellen van vuurwerk is door ontijdige ont ploffing van een der stukken een ernstig onge luk gebeurd, dat den heer I. A. de Brauwer, den voorzitter der feestcommissie, een paar vingers zal kosten. Ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van H. M. de Ko ningin, zou o.a. des avonds op de Markt vuur werk ontstoken worden, en de heer De Br. had zich belast met het bevestigen der verschillen de stukken. Als gevolg van een aangehechte aanwijzing bij één der stukken, dat het stevig bevestigd diende te worden, gaf de heer De Br nog een extra klap op den spijker, waarna een hevige explosie volgde. De heer de Br. kon nog van de ladder, waarop hij stond, afkomen om zich in het gras neder te zetter, waarna eenige toegeschoten personen hem ip. een nabijgele gen woning brachten. De geneesheer, die juist naar een andere gemeente op ziekenbezoek was, werd gehaald, terwijl de wijkzuster een noodverband aanlegde. Bij onderzoek bleek de middelvinger der linkerhand er het ergst aan toe te wezen terwijl de andere vingers uit het lid en geheel naar buiten gebogen waren. Per auto werd de heer De Br. naar Vlissingen ver voerd daar operatief ingrijpen noodzakelijk werd geacht. De verdere feestelijkheden con cert, lampion en fakkeloptocht en vuurwerk werden afgelast. (M. C. (42) Autobotsing. Gisterenavond omstreeks T uur had een autobotsing plaats op de Westkade alhier nabij de elevator van de N- V. Walzen- molen. De heer Renique, bierbottelaar alhier reed met zijn vrachtauto in de richting Sel- zaete. Bij de hoek van do Westkade gekomen*

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2