BERICHT. No. 3663 Maandag 8 September 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het Geheim van den Voddenraper. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND |^- milEIEIIK Hu. 52419 Uil dc R.-K. Staatspartij. FEUILLETON. Aan de Katholieken van Nederland. DE Jr' Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.90 per 3 maanden^ of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND QE8CHIKT VOOR PUBLIOITEIT ZIJ, DIE ZICH PER 1 OCTOBER A.S. OP DE ZEEUWSCHE KOERIER ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Het Dagelijksch Bestuur der R. K. Staats partij acht het gewenscht een enkel woord tot u te richten in verband met het door de Re geering ingediende Wetsontwerp, waarbij voor de Rijksbegrooting 1930 gelden worden aange vraagd voor de vloot ten bedrage van 770.000 gulden, en waarbij tevens door de Regeeryig wordt overgelegd een z.g. vlootplan voor de eerstvolgende 10 jaren. Aan dit wetsontwerp is einde Juli 1930 een „Mededeeling" van ons Bestuur gewijd, waarin een objectieve en duidelijke uiteenzetting van den inhoud ijs gegeven. Deze „Mededeeling werd gezonden aan alle Rijkskieskringbestu- ren met verzoek daarvan zoo noodig in eigen rayon ter voorlichting gebruik te maken. Te vens werd zij aan aan alle R. K. Dagbladen ter publicatie toegezonden. In kieskringen, waar zulks noodig of ge wenscht lijkt, kunnen dus de kringbesturen van voorlichting dienen. Bovendien geeft de Katholieke pers dag aan dag zeer gewaardeer de voorlichting aan het katholieke volksdeel. De Sociaal-Democratische Arbeiderspartij heeft naar aanleiding van dit wetsontwerp een petitionnement aangekondigd, waarin de ver werping ervan wordt gevraagd, waarin de ver werping ervan wordt gevraagd. Van het be kende standpunt der socialistische partij in ons land met betrekking tot de nationale ont wapening spreekt deze houding vanzelf. Het ontwerp is dan ook voor de S.D.A.P. een prach tige propagandakluif! Bij de actip welke gevoerd wordt om voor dit petitionnement handteekeningen te ver krijgen, wordt een beroep gedaan ook op het niet-socialistische en met name op het katho lieke volksdeel, en wordt getracht ook katho lieken tot het onderteekenen dezer roode pe titie te bewegen. Dè wijze, waarop dit geschiedt, en de voor lichting over het z.g. vlootplan daarbij gege ven, zijn in de Katholieke Pers eenstemmig en zeer terecht als demagogische agitatie, als misleidende en onware actie gebrandmerkt. Men houde goed in het oog: het gaat niet om een vlootwet (als het ver worpen ontwerp-1923), waarbij met uitscha keling van de zeggenschap der Staten-Gene- Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 109) Wat zijn er toch aangename uren in het Ie ve! riep Maximilian uit. En verscheidene aangename uren zijn ge lijk aan een genoeglijken dag, niet waar? Breng dezen dag met ons door. Het etensuur nadert, ik zal last geven dat men voor u dekt. Neemt ge mijn uitnoodiging aan? Zeer gaarne. De fabrikant belde en de kamerdienaar ver scheen. Dek voor één persoon meer en ga mejuf frouw Nerval verwijttigen, dat mijnheer Maxi- miliaan Audoin ons de eer aandoet met ons te dineeren. Toen de kamenier zich bij Angelie van zijn boodschap kweet, had zij ternauwernood haar oogen afgewischt en de sporen van tranen schitterden nog op hare wangen. Haar eerste gedachte was zich bij haar va der te laten verontschuldigen. Ik ga ni^t, sprak zij zacht, neen ik ga niet? Waartoe zou ik mij aan die nuttelooze marte ling onderwerpen? Ik heb beloofd den graaf ALS IN EEN SPINNEWEB ziet men de wolkenkrabbers der wereldstad New-York door *t machtige stalen net der Brooklyn brug. v (~r~ raai bij de jaarlijksche begrooting, eens en voor al gedurende een 10-tal jaren, aanbouw en vervanging worden vastgelegd; de minister geeft slechts een schema, hoe de jaarlijksche bedragen voor de vloot „zouden kunnen wor den besteed"; ieder jaar kunnen de Staten-Generaal in grijpen; zelfs wanneer het schema ongewijzigd zou worden uitgevoerd, zullen daardoor de jaar lijksche uitgaven voor de vloot NIET worden vermeerderd, maar met eenjjge tonnen ver minderd! De Katholieke Staatspartij doet aan de so cialistische actie niet mede; zij waarschuwt tegen het mede-onderteekenen van de roode petitie. Zij heeft andere, haar eigen opvattin gen over de verantwoordelij khe:'d tegenover het algemeen landsbelang. Het standpunt van nationale ontwapening erkent zij niet als juist. Volgens haar program aanvaardt zij ten deze de leiding van den Vredespaus Benedic- tus XV niet dip van de Nederlandsche Socialis ten, die overigens bij buitenlandsche partij ge- nooten een wellicht niet dankbaar arbeidsveld voor de ontwapeningsidee vinden kunnen. Maar dat de leden der R.-K. Staatspartij en thousiaste voorstanders van leger- en vlootuit- gaven, echte „militairisten" zouden zijn, is na tuurlijk onwaar. De R.-K. Staatspartij be schouwt de uitgaven voor leger en vloot hoog stens als een noodzakelijk kwaad. Zij eischt de Nointel te huwen, het is mijn plicht den man te vermijden, die mij, zonder zulks te ver moeden, zulk een levendige genegenheid heeft ingeboezemd. Ach! bezat die graaf de Nointel het geloof en het edel hart van dien armen advocaat, met wien mijn vader ongetwijfeld den spot drijft, met welk een vreugde zou ik mijn hand in de zijne gelegd hebben, om hem de leiding mijns levens toe te vertrouwen! Maar zij vervolgde aanstonds: Ben ik dan bevreesd voor mijzelve? Zou ik niet met eigen handen de arme bloemen mijner hoop op geluk kunnen verpletteren, die den tijd niet gehad hebben om te ontluiken? Komaan, moed gevat Angelie! Beschouw den man goed, dien gij niet moogt kiezen. Wanneer gij ooit de behoefte aan goeden raad gevoelt, zult gij dien aan di,e rechtschapen en reine ziel kunnen vragen. Na haar toilet in orde gebracht en haar wit kleedje met een donker verwisseld te hebben ging Angelie naar beneden. Bij het zien van mejuffrouw Nerval, over- toog een blos van genoegen Maximj,liaans aan gezicht. Nerval bemerkte dien blos en zijn voorhoofd helderde plotseling op. Komaan, dacht hij, aan die zijde ten min ste zal het moeilijk gaan. Er heerschte een zekere gedwongenheid tus- schen de beide jongelieden. Angelie vreesde ziph aan de bekoorlijkheid van het onderhoud van Maximiliaan over te geven; deze vroeg zichzelven af of hij de jonge dame niet mis haagde. daarom in haar program beperking tot het geen noodzakelijk is voor de handhaving der neutraliteit en de verdediging der onafhan kelijkheid binnen de grenzen door even- tueele internationale regelingen te stellen. De Katholiek teekent het socialistische peti tionnement dus niet, omdat hij zijn eigen par tijprogram volgt, en zijn eigen Partij niet in den rug aanvalt, ten bate der roode propagan da. Moet de R.-K. Staatspartij thans een offi cieel v partijstandpunt vaststellen? Moeten onze Kiesverenigingen worden ge mobiliseerd om zich vóór of tegen het wetsont werp van de Regeering uit te spreken? Het D.B. der Partij verklaart onomwonden: dit is niet juist. Dus kan en mag dat nipt. Over het wetsontwerp zullen de R.-K. Fracties der Tweede en Eerste Kamer hare beslissing moeten gevén. Dat zijn onze Partij-organen, welke bij de beantwoording der vraag,* of het ingediende wetsontwerp, en in 't algemeen het geheele overgelegde vlootplan, ip overeenstem ming zijn met ons Partij-program, naar eer en geweten en na ernstig beraad dat kunnen en moeten beoordeelen. Door haar wordt het schriftelijk en mondeling overleg met de re geering gevoerd. Dit overleg is nog in vollen gang. En de uitslag ervan zal door een rood petitionnement nipt worden beinvloed! Zulk een „volksuitspraak", een quasi-referendum zonder eenigen waarborg van deugdelijkheid, De maaltijd bracht hierin een gelukkige af leiding. Nerval deed zijn uiterste best om de talenten en de hoedanigheden van den jonk man zooveel mogelijk in Angelies tegenwoor digheid te doen uitkomen, doch mejuffrouw Nerval, altijd denkend aan het huwelijk waar toe zij gedwongen werd, moest zich geweld aan doen om de plichten van gastvrouw naar eisch 'te vervullen en aan het gesprek deel te nemen. Ik hoop u spoedig weer te zien! sprak Ner val tot den jongen advocaat. Ik zou vreezen mij aan onbescheidenheid schuldig te maken, antwoordde Maxuniliaan. Geloof dat niet; hoe meer gij komt, hoe lie ver het ons zal zijn, hernam Nerval, terwijl hij zijn nieuwen vriend een warmen handdruk gaf. XXXVIII. Diplomatie Van Nerval. Er verliepen verscheidene dagen, zonder dat Nerval, tot groote bevreemding van Angelie, haar zelfs zijdeling aan het bestaan van graaf de Nointel herinnerde. Evenals een veroordeel de, verbeelde Angelie zich, dat men haar uit stel gaf, maar dat het vonnis toch later zou voltrokken -worden. Haar levensgeluk was voor altijd verwoest, maar zij dankte den Hemel, ten minste in de eenzaamheid den tijd te heb ben zich aan haar ongeluk te gewennen. Vu rig smeekte zij God om de nood\ge kracht haar leed met onderwerping te mogen dragen en kan op ernstige menschen kwalijk indruk ma ken. De uitslag van dit beraad der R.-K. Fracties over concrete uitwerking en toepassing van onsprogram kan en mag niet tevoren door een uitspraak van eenige partij-instantie worden voorgeschreven. Dit is de verantwoordelijkheid omkccien. Ieder partijlid, is natuurlijk vrij, met hot program als uitgangspunt, een e,gen oordeel te vormen en te uiten, in pers of ver gadering. Maar het zal een ieder duidelijk zijn dat dit voor alle wetsontwerpen geldt. Waaro mzou voor dit ontwerp,,dat ten slotte voor ons geen speciale katholieke kwes tie 'p en nergens anders over gaat dan over de vraag: is het concrete voorstel der Regeering in overeenstemming te achten met Hoofdstuk V van ons partijprogram? de verantwoor delijkheid uit handen der Fracties worden geno men? Kan een volksvergadering, of een verga dering eener Kiesvereen'jging deze vraag vol doende voorbereid en met voldoende inzicht beantwoorden? Moeten wij dien weg op, omdat de S.D.A.P. ren volslagen ongemotiveerde agitatie ontwik kelt? Het D. B. denkt er niet over door de luid ruchtige actie der S.D.A.P. de marschroute der Partij te bepalen Onze Kamerfracties zullen het wetsontwerp cn het vlootplan aan den eisch van het Katho liek Program met groote nauwlettendheid toet sen en rustig en objectief beoordeelen, in het licht van de positie en de veiligheid van Neder land, en van Oost- en West-Indië. Vertrouwt dus uw eigen afgevaardigden, weest voor de socialistische en eventueele andere voorlich ting op uw hoede! Leest in uw Katholiek Dagblad de uiteenzet tingen over de eigenlijke strekking van het be streden wetsontwerp, dat géén verhooging van uitgaven eischt en ieder jaar door de Staten- Generaal kan worden beoordeeld en desge- wnscht herzien. Laten wij, Katholieken, kalm en rustig, bou wend op eigea verantwoordelijkheid en eigen inzicht, onzen eigen weg gaan! Er is ge enenkele aanleiding ons op te win den of druk te maken over de roode luidruch tigheid, welke niet anders Is dan een handig opgezette agitatie en propaganda, die echter op de beslissing onzer verantwoordelijke Ka merfracties nipt den minsten Invloed zullen kunnen en mogen oefenen. Laat u niet op sleeptouw nemen door de S. D.A.P., of door degenen, die zich achter haar stellen. Teekent niet op het petotionnement! Stuurt de roode propagandisten kalm weg! Gij hebt uw eigen program, dat zal worden gehandhaafd. Leest uw Katholiek Dagblad, waar gij dag aan dag juiste en goede voorlichtig ontvangt Laat u niet bedriegen door de socialistische voorlichting, die met kracht van argumenten door onze pers als misleidend, als onwaar, als demagogie ?(p gebrandmerkt. Laat u niet van de wijs brengen, BLIJFT dat haar offer voldoende mocht zijn om haar vader te redden van 't gevaar, waarvan hij haar het bestaan, maar niet den aard geopen baard had. Deze verandering in het gedrag haars va ders jegens haar opmerkend, vroeg Angelie zich soms af, of haar vader alleen de proef had willen nemen hoever haar zelfopoffering en gehoorzaamheid ging. In deze meening werd zij nog versterkt door de onverklaarbare, menigvuldige bezoeken van Maximiliaan Audoin in het paleis van den rij ken fabrikant. Nooit had Nerval zoo dikwijls behoefte gehad aan rechtsgeleerdden bijstand; noo'jt ook was de jeugdige advocaat ergens anders met zooveel genegenheid ontvangen geworden. Aanvankelijk had hij zich eenigszins ge krenkt gevoeld aan een proef te zijn onder- worpen geworden, welke zijn eerlijkheid zege vierend had doorstaan, doch na eenig naden ken, zag hij in dat de weelde, die altijd een droom van schijnvrienden en tafelschuimers aanlokt, den fabrikant wantrouwend had ge maakt omtrent den aard der gevoelens, welke men voorwendde. Door van de dringende uitnoodigingen van den fabrikant zulk een druk gebruik te maken gehoorzaamde Maximliiaan Audoin zonder van bewust te zijn, aan een veel machtiger aan trekkelijkheid dan de blijkbare genegenheid van den millionnair. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1