Landb en Veeteelt Stadsnieuwe Kerknieuws. Posterijen Jtandelsberiehten Sport en Spet. 959e Staatsloterij Gemengd JTieuws. fi llit het Binnenland. in lef te 42 hie da: 1 I e Bei ave aoc pai pat rije dig uit nee „Fi om te te hie: der loo] een goe B avo sch Bos een den ven K ruir. der aan ring doo: Lof O weri coke len, liep. en 1 Verj De steil me-» kelvt Neus tigei groe dede Di Ter cm i nisat Aa vorig door winn Wijcf van niet Wo neuze avonc door slagei Het De schitt Lan gemel stand stellin aan t» den z; H. 1 kapell zal Zo gehou» Gen dezer 1930 1 Teg» Kerck eecker Afw< van C De wordei Voor aanbie lijk ge De eecken missie. Sportliefhebbers vinden in DE MAASBODE alles, wat zij kunnen wenschen. AXEL. De Winkelweek. Ook te Axel heeft de winkelweek tot dus verre een zeer geslaagd verloop. Er is meer werk gemaakt van de étalages en Zaterdag werd bijna huis aan huis gevlagd. Vrijdagavond had de officiële opening ten stadhuize plaats. Burgemeester Blok hield de openingsrede,, waarin hij o.a. hulde bracht aan de V.V.V. te Axel, die het initiatief nam om deze winkelweek te houden." Dan spraken nog de heeren Van Maale, voor zitter der V.V.V. en Koevoets, die beiden wezen op de inderdaad prachtige praestaties van den Axelschen middenstand. Een muzikale wandeling met het bestuur der V.V.V. voorop besloot de openingsplechtigheid. Des avonds was het in de straten zeer druk. Zaterdag gaf „Eikels worden Boomen" uit Westdorpe onder groote belangstelling een con cert terwijl Maandag het plaatselijk harmonie gezelschap „Hosanna" concerteerde. Dinsdag werden er groote sportfeesten gehouden en tot besluit gaf de gerenommeerde Kon. Harmonie „Excelsior" uty St. Nicolaas een concert. De 6000ste inwoonster. Maandag jl. werd aan gifte gedaan, dat Zaterdag, 30 Augustus de 6000ste inwoonster van deze gemeente was ge boren nl. Leuntje Debora Maria, dochter van Pieter Gerard Jonkman en Maria Verstraten. Gisteren heeft het Dagel. Bestuur der ge meente persoonlijk de ouders gelukgewenscht en hun, ingevolge raadsbesluit een spaarbank boekje met f 25 overhandigd. ZUIDDORl'E. Gemeenteraad. In de jongste Raadszitting werd de gemeenterekening vastgesteld, zooals zij werd ingediend. Een voorstel-Dankaart om de pensioenbij drage der gemeente-ambtenaren van 4 op 7 pCt. te brengen zal bij de begrooting worden behandeld, die in de volgende vergadering aan de orde komt. Na uitvoerige discussie werd besloten, de gemeente te rangschikken in de le klasse der gemeentefondsbelasting (voorstel B. en W.) en in de 8e klasse der Per. Belasting (voorstel- Dankaart) Verder werd besloten om den 7en grondslag P. B. te laten vervallen zoodat op biljarten geen belasting zal worden geheven. Na rondvraag werd alsdan de vergadering gesloten. KOEWACHT. Gemeenteraad. Alvorens de werkzaamheden te beginnen zeide de voorzitter, dat Hare Ma jesteit de Koningin hem heeft opgedragen, de leden van den raad, de feestcommissie en ge heel de bevolking, te danken voor de feeste lijke ontvangst in deze gemeente op 16 Aug. jl. Een circulaire van den minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw betreffende overzicht geme|entebeg!rootingen 1931 werdj voor kennisgeving aangenomen. Evenzoo een schrijven van de Gezondheids commissie te Hulst, onder toezending der be grooting der inkomsten en uitgaven voor 1931. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten van Zeeland over klachten over on juiste weging van vee werd besloten te be richten dat maar eens per jaar een veemarkt wordt gehouden en dat weegtoestellen voor het wegen van vee, niet op de markt aanwezig zijn. Het meeste vee wordt per stuk verkocht en in elk geval niet ter plaatse gewogen. Een verzoek der commissie tot regeling der volksspelen om een subsidie van f 25 werd aan gehouden. De rekening der gemeente over 1929 werd aangeboden eveneens de rekening Burg. Arm bestuur. Na een uitvoerige toelichting door den se cretaris werden niewe belastingverordeningen vastgesteld een en ander overeenkomstig voor stel van B. en W. we, dat hij van Bremen kwam met zijn kano en de reis dwars door Holland heeft gemaakt Hij Is reeds 21 dagen onderweg. Verder gaat hij over Gent, Oostende, waarna hij langs de Belgische kust vaart en later langs de Fran- sche zeekust via Calais en Le Havre, om daar na de Seine op te roeien tot Parijs. Op onze vraag, met welk doel hij dit onder nam, antwoordde onze Duitscher, dat hij op studiereis was. Prijsvlucht. Bij de Zondag gehouden prijs- vlucht u\t| Arras gegeven door de Duivenmij. „De Vrede", gevestigd bij Mad. W. v. d. Winckel was de uitslag als volgt: Mededingende duiven 132. Los 7 uur. 1 Andr. Bockstael, 2 en 10 G. Inghels, 3 Andr. Remery, 4 Pr'. Meuleman, 5 A. Deurwaarder, 6F. Jacobs, 7 A. Lippens, 8 Aug. Ranschaert, 9 M. de Vriend. Gevonden in de Ooststraat alhier, een rij wielplaatje. Terug te bekomen ter secretarie. SUIKERBIETEN. Gewicht en gehalte op 18 Augustus 1930. Evenals vorige jaren werden door een groot aantal personen in de verschillende deelen des lands, waar de teelt van suikerbieten van be- teekenis is, op verzoek van de Directie van den Landbouw, volgens bepaalde voorschriften bietenmonsters genomen. Deze monsters wer den op suikergehalte onderzocht aan een 6- tal fabrieken, die daartoe door de organisatie van beetwortelsuikerfabrikanten waren aange wezen. De eerste monsterneming heeft dit jaar plaats gehad op 18 Augustus en werd geheel belangeloos uitgevoerd door 198 corresponden ten. In tabelvorm volgt hieronder een over zicht der resultaten, waarbij ter vergelijking tevens zijn opgenomen de totaalcijfers op het overeeenkomstdge tijdstip van de jaren 1927, 1928 en 1929. gew per aantal suiker Aantal Gebied, waarop de biet bieten geh monst. opg. betr. hebben Gr. p.H.A. pet. 40 Groningen en Friesl. 1) 446 15 Noord Holland 2) 568 26 Zuidelijk Z.-Holland 615 53 Zeeuwsche eilanden 3) 625 19 Zeeuwsch-Vlaanderen 45 Noord-Brabant 4) 198 Nederland 18 Aug. 1930 141 Nederland 19 Aug. 1929 176 Nederland 16 Aug. 1928 476 218 Nederland 15 Aug 1927 360 466 14.88 14,56 15.32 15,70 15,61 15,70 14,77 1248 De Middelb^urgsche feesten. De feesten, te Middelburg georganiseerd ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin zijn schitterend geslaagd. De belangstelling was overweldigend. De verschil lende optochten oogstten algemeen de grootste waardeering om hun inderdaad uitnemende verzorging. Des avonds was de stad feeëriek verlicht. DE MAASBODE, de grootste en beste courant van Nederland bevat voor „elck wat wils" Gevonden. Op den weg langs het Kanaal tusschen Sas van Gent en Selzaete is Zondag een rijwielbelastingplaatje gevonden. Terug te bekomen aan de Maréchausséekazerne. Groote wildschieting. Door de schuttersver- eeniging van den R. K. Kring, alhier, zal op 12 October a.s. een groote wildschieting wor den gegeven. Er zullen niet minder dan 7 kalkoenen en 10 hazen worden verschoten. Ook zal er nog een extra prijs worden gegeven voor den schutter, die de meeste vogels schiet Indien er meer dan honderd schutters zouden deelnemen, zal er op twee prangen worden ge schoten. BremenParijs per kano. Gisterenavond kampeerde nabij de fosfaatfabriek een Duitsch toerist. Bij een interview met hem vernamen 66105 56030 54917 59918 63582 538 59042 15.44 548 60400 15.33 472 60200 60200 60700 1) Enkele monsters uit Drenthe. 2) Enkele monsters uit Noord Z. Holland. 3) Enkele monsters uit Limburg. 4) Enkele monsters uit zuidelijk Gelderland. DE MAASBODE is de vriend van jong en oud. Jubileum Dioc. Bond van Jongenspatronaten. Ter gelegenheid van de feestelijke jaarverga dering van den Diocesanen Bond van Jon genspatronaten in het Bisdom Breda ter vie ring van het zilveren jubileum op Dinsdag 16 September a.s. te Breda is een jubileumboekje verschenen, waarin Z.D.H. Mgr. Hopmans een voorwoord schrijft. Het boekje bevat voorts verschillende portret ten benevens bijdrage^ van tal van geestelij ke en wereldlijke autoriteiten. Voorts het al gemeen patronaatsprogram en een artikeltje getiteld: „Wat eenieder van het patronaats- werk weten moet". In de f eestvergadering houdt rector A. J. Brouwers uit Hulst, voorzitter van den Bond 'n herdenkingsrede, terwijl Rector B. H. de Groot uit Amersfoort, voorzitter van het Centraal Comité, een feestrede zal uitspreken. Kostelooze afschriften van telefonisch opge geven telegrammen. Met ingang van 1 September 1930 zal op ver zoek kosteloos per post een afschrift worden toegezonden van de per telefoon of over een z.g. verreschrijfverbinding aangeboden en af geleverde telegrammen. Wanneer echter on middellijke bestelling wordt verlangd, dan is daarvoor een recht van 10 cent per afschrift verschuldigd, als de bezorging geschiedt bin nen den kosteloozen bestellingskring en het naar de gewone regelen berekende bodemloon indien de bezorging buiten dien kring valt. Faillissementen. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 29 Aug. Alois van Pottelberghe, landbouwer, Koewacht. R.c. Mr. J. H. Bybau. Cur. Mr. A. J. van der Weel, Middelburg In de week van van 2530 Augustus 1930 zijn in Nederland uitgesproken 50 faillisse menten. Een vooruitstrevend middenstander leest DE MAASBODE. Wielerbaan, Sas van Gent. Blijkens de in dit nummer voorkomende an nonce zal Zondag a.s. op de Sassche wieler baan weer eens een belangwekkende koers plaatsvinden. Sedert geruimen tijd waren er op onze baan geen wedstrijden meer gehou den, wat, naar wij vernamen, zijn oorzaak vond in de minder gunstige resultaten die de laatste races hadden opgeleverd. Des te meer valt het toe te juichen, dat onze Sassche ren ner, Bram Ranschaert, het heeft aangedurfd, de baan te huren en op Zondag, 7 dezer, ter ge legenheid van de Sassche kermis weer eens een grootsche wielerwedstrijd te organiseeren. Waar „Bram" zijn sporen op rennersgebied verdiend heeft, mag men verzekerd zijn, dat de door hem geëngageerde krachten de sport liefhebbers niet zullen teleurstellen. Hun na men (in de annonce vermeld) staan ons daar overigens borg voor. Er is danook alle kans, dat het Zondag weer eens storm zal loopen naar de Sassche wieier baan, zooals in de dagen van haar grootsten bloei. Wellicht kan dat voor de initiatiefne mers een aansporing zijn om nog meer van dergelijke wedstrijden te organiseeren. Sportliefhebbers, Zondag allen naar de Sas sche baan! Vierde Klasse Eerste Lijst. Trekking van 2 September, f 25000 No 20355 f 5000 No 3239 f 1000 No 7670 12103 f 400 No 3559 f 200 No 9469 10481, 15765 f 100 No 2072 3470 4338 8540 11954 12487 16646 Noodlottig einde van een uitstapje. Dezer dagen is te Eist op den hoek van den Rijksweg en den Stationsweg een ernstig on geluk gebeurd, dat in Eist en in Arnhem groo te consternatie heeft gewekt. Drie Arnhemmers zijn tengevolge van dit ongeval om het leven gekomen. Omstreeks drie uur 's nachts kwamen vier aannemers uit Arnhem, nl. de heeren A. G., W. H. C. B. en L. R., benevens L. H. van de fa. D. te Arnhem per auto van Nijmegen, toen de heer G., die den auto bestuurde, ter hoogte van de villa de Grift van de fam. Baltussen het gezicht op den weg moet zijn kwijt ge raakt. De weg maakt hier, aan den ingang van het dorp Eist een flauwe bocht. Deze bocht kon op het laatste moment blijkbaar niet meer worden genomen, waardoor de wagen van den berm reed tegen een lantaarnpaal vloog. Deze knapte af en de auto sloeg tegen de leuning van een bruggetje over den vijver voor de villa De leuning werd totaal vernield en de auto viel het in water. Toen de eerste hulp van omwonenden, die den slag hadden gehoord, kwam opdagen von den zij den wagen geheel onderstboven in het water liggen. Het bleek, toen men na een kwartier erin was geslaagd den wagen te kan telen, zoodat men de inzittenden kon berei ken, dat de heer G. was overleden. De heer R. kon nog bijtijds worden gered. Hij mankeerdë oogenschijnlijk niets, zoodat men hem voorloopig aan den kant van den weg op een stoel liet plaats nemen. De heeren B. en L. H., wisten zichzelf uit het water te redden, terwijl de heer W. H., nadat het reddingswerk twee uur in gang was, in het water werd gevonden. Hij bleek even eens overleden. De heeren B., L. H. en R. hebben zich per auto naar Arnhem begeven. Toen de heer R., die een hartkwaal had, thuis kwam, bleek de doorstane emotie hem toch te sterk te zijn ge weest. Hij overleed slechts korten tijd later. De lijken van de heeren G. en W. H., zijn in Eist naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats overgebracht. De doktoren v. Ewijk en de Boer verleenden de eerste, hulp. Alle overleden waren gehuwd en vader van meerdere kinderen. Onze correspondent te Arnhem had nog een onderhoud met den heer L. Molijn, die tegen over „de Grift" woont en die, toen hij den slag hoorde, zich terstond op straat heeft be geven om hulp te bieden. Het zal tegen drieën geweest zijn, aldus de heer M., toen ik een geweldigen slag hoorde.. Toen ik buiten kwam vond ik een auto in den vijver liggen. Onmiddellijk kwamen ook ande ren toegesneld en gezamenlijk hebben we ge poogd om de inzittenden te redden. Doordat de eenige lantaarn ter plaatse was stukge reden was het, vooral in het begin, een moei lijk werk. Allereerst vonden we den heer R., die opzij aan den wagen hingt De heeren B. en L. H. moeten door den schok een eind zijn weggeslingerd uit den open wagen. Beiden zijn ze eenige meters «er der op het droge gekropen. Den heer G. konden we pas bereiken, toen we den wagen hadden gekanteld. Hij was dood De heer W. H. was in tusschen nergens te vinden. Het heeft wel twee uur geduurd voor de inspecteur van politie, de heer Smeets heul bij het dreggen ophaalde. Hij bleek in de mod der te zijn gestikt. (Msb.) „Niets buiten de ramen steken. Donderdag heeft op den Velper Weg te Arn hem een ernstig ongeval plaats gehad. De 20-jarige C. O., die met een tram van lijn 4 naar zijn woning op de Geitenkamp wil de gaan en met zijn linkerarm buiten het raam hing, kwam met dit lichaamsdeel in aan raking met een juist passeerende bus der Gel dersche Tram. Zijn arm werd door het glas vrijwel afgesneden. De tram werd direct tot stilstand gebracht, waarna de conducteur de eerste hulp verleende. Even later werd de jonge man naar het ge meentelijk ziekenhuis overgebracht, waar men tot amputatie van den arm moest overgaan. Historisch kasteel afgebrand. Dezer dagen is te Born bij Sittard het ma jestueuze kasteel van baron Barbou de Rooste ren door een hevigen brand in puin gelegd. Omstreeks half elf is de brand in het mid dengedeelte begonnen en sloeg spoedig over naar den rechterachtervleugel. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en het duurde niet lang of ook de beide voorvleugels en de linkerachtervleugel werden aangetast, zoodat het gebouw één vlammenzee werd. De brandweer uit Sittard en uit Geleen wa ren direct aanwezig en verrichten aanvanke lijk goed werk. Omstreeks middernacht raakte echter de motorbrandspuit defect en moest het blusschingswerk daarmede gestaakt worden. Inmiddels werd telefonisch assistentie van de brandweer te Heerlen en Maastricht ge vraagd die na aankomst op het terrein van, de brand met vijf spuiten den strijd met het hevige vuur aanbonden. Het was toen om streeks half drie en het kasteel was reeds groo tendeels een prooi der vlammen geworden. Het blusschingswerk werd nog lang voort gezet.. Des morgens om negen uur rukte de Heerlensche spuit in terwijl Maastricht nog eenigen tijd bleef nablusschen. Van den inboedel van het kasteel kon slecht weinig worden gered en vele antiquitei ten uit de fraaie ridderzalen gingen verloren. De schade wordt op f 250.000 geschat doch door verzekering gedekt. In de laatste jaren was het kasteel, dat uit de 16e eeuw dateerde, geheel gerestaureerd. Er is thans nog slechts een ruïne over. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat een bijzondere antieke kast, waarvan, slechts twee exemplaren bestaan de tweede is in het bezit van den ex-keizer van Duitsch- land kon worden gered. De waarde hiervan bedraagt ongeveer f 100.000. Auto rijdt hooiwagen omver. Donderdagavond omstreeks 11 uur is op den rijksweg op de grens van de gemeenten Geleen en Sittard e enzeer ernstig auto-ongeluk ge beurd. De vrachtauto van den limonadefabrikant P. v. R. uit Limbricht, welke met biertonnen was geladen is met groote vaart tegen een uit de tegenovergestelde richting komenden zwaar geladen hooiwagen gereden. De botsing was zoo hevig, dat de hooiwagen het onderstboven werd geworpen en de vracht van 2000 K.G. hooi in het rond werd verspreid De auto werd dwars over den weg geslingerd en totaal verpletterd. De biertonnen werden tientallen meters over het land geworpen. De voerman van den hooiwagen J. V. uit Puth-Schinnen werd op slag gedood. De chauf feur P. D. uit Limbricht werd in zorgwekken- den toestand naar het Fransche klooster in Sittard overgebracht. Het paard bleef ongedeerd. Onverantwoorde lijk rijden van den chauffeur zou de oorzaak van het ongeluk zijn geweest. UIT HET BUITENLAND. 1 Goede vangst der politie te Brooklyn. De politie heeft te Brooklyn een groote hoe veelheid wapens ontdekt, behoorende aan een beruchte bandietenbende. Het is één der grootste voorraden, waarop de New-Yorksche politie in den laatsten tijd be slag heeft kunnen leggen. Eenige detectives waren een groote partij gestolen diamanten op het spoor gekomen, die aan boord van een Baltisch schip werden ver kocht, of overgegeven aan een vrouw, een goe de bekende van de politie. De vrouw werd gevangen genomen en in den loop van den avond werd een inval gedaan in het huis te Brooklyn, waarin de vrouw was verdwenen. i Een groote hoeveelheid springstof, bommen geweren, machinegeweren en revolvers werd in beslag genomen en drie beruchte bandieten werden gearresteerd. Een wilde bruiloft. Te Salmis in Zuid-Finland heeft een vecht partij plaats gehad op een bruiloft, waarbij 20 personen door messteken gewond werden Negen mannen en de bruid zelf moesten naar het ziekenhuis vervoerd worden. Verscheidene personen werden levensgevaarlijk gewond. Bomaanslag op een koopman te Hamburg. Op het landgoed van den koopman Karl Schliemann te Grossensee bij Hamburg is een aanslag gepleegd. Eenigen tijd geledenhad deze koopman een dreigbrief ontvangen, waarin van hem ge- eischt werd, dat hij een bedrag van Mk. 25.000 zou geven. Daarbij was een bepaalde annonce opgegeven, die geplaatst moest worden, indien hij bereid was het geld beschikbaar te stellen. De annonce is ook werkelijk geplaatst, doch 't gelukte niet, den schrijver van den dreigbrief

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2