No. 3660 Maandag 1 September 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDERED Eerste Bl&d. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND 1' POSTBEIEHIHS Ho. 52419^ Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Gemeenteraad van Sas van Gent H, M. WILHELMINA, KONINGIN DER NEDERLANDEN 1880-1930. f DE ZEEUW KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 TelegramadresKoerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiön 20 cent por regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Zitting van Donderdag 28' Augustus 1930 des namiddags 7 uur. Voorzitter: Burgemeester L. W. G. Hoef nagels. Mede aanwezig: De wethouders A. A. Mar- quinie en P. A. Neeteson en de leden J. J. de Leux, Ch. C. A. de Mul, A. Stouthamer, V. Ver schaffel en P. J. P. IJsebaert alsmede de secre taris. De voorzitter opent de vergadering en ver zoekt den secretaris de notulen der laatste twee vergaderingen voor te lezen. Deze leest daarop de notulen der vergade-» ring van 31 Juli 1930. Op de vraag van den voorzitter of een der leden aan- of opmerkingen wenscht te maken zegt wethouder Marquinie, dat het hem wil voorkomen, dat het officieel verslag tegen woordig veel te wenschen overlaat. In het ver slag van 31 Juli bijvoorbeeld staat niet ver meld, zoo betoogde spr., wat door hem gezegd is over den grond van Warrens. Wel laat de verslaggever de heeren Neeteson en de Mul reageeren op een opmerking, door spr. ge maakt over de planken bruggetjes, die over de sloot ter plaatse zouden gelegd kunnen wor den, doch, wat spr. zelf daarover gezegd heeft zal wel niemand in het verslag vermeld kun nen vinden. Spr .heeft in dat verband gezegd, dat als men dan heelemaal niet zou willen bouwen en het kan niet anders worden gevonden men dan planken en bruggetjes zou kunnen leggen De voorzitter antwoordt, dat hij veronder stelt, dat die opmerking van wethouder Mar quinie den verslaggever ontgaan zal zijn. Ze ker is dat echter niet opzettelijk geschied Ook ik zeg wel eens een of ander, aldus spr., wat later in het verslag niet woordelijk is te rug te vinden. Hiervan ben ik echter vast overtuigd, zegt spr., dat de verslaggever abso luut onzijdig is en zijn verslag volkomen onpar tijdig maakt. Wethouder Marquinie: Ik zeg ook niet, dat de verslaggever partijdig is. Doch ik zou al leen hebben willen zien, dat hij datgene, wat door mij gezegd is, naar voren gebracht had. De heer Verschaf fel: Marquinie spreekt toch duidelijk genoeg. Zoo'n opmerking kan toch niet verloren gaan. Wethouder Marquinie betoogt nog, dat hij die kwestie lang en breed heeft besproken. Spr. herhaalt, dat zooals het in het verslag staat, niemand kan constateeren wat hij van die zaak heeft gezegd. Ik zou wenschen, aldus spr., dat de verslaggever daar in de toekomst een beetje nota van neemt. De voorzitter: De verslaggever zal van uw opmerking nota hebben genomen. Spr. her haalt dan, dat de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat de opmerking van den heer Mar quinie den verslaggever is ontgaan. De heer de Leux wenscht ook nog een op merking te maken, over het verslag der zitting van 31 Juli. Als we bezig waren over de Katho lieke Woningbouwvereniging, aldus spr., zegt de heer de Mul, dat aan twee verschillende woningbouwverenigingen subsidie is toege kend en dat hij hoopt, dat thans voor de katholieke vereeniging geen uitzondering zal worden gemaakt. Deze alinea is in het verslag weggevallen, waardoor ook zijn opmerking dat de heer de Mul het voorstelt, alsof tegengewerkt wordt, wijl het hier een R. K. bouwvereniging geldt enz., eenigszins onbegrijpelijk werd en iemand, die het verslag leest, den indruk zou kunnen krijgen, dat ik de katholieken aanval zonder dat er over katholieken gesproken is. Ik hoop ook, zegt spr., dat daar een beetje rekening mee zal worden gehouden. De notulen worden alsdan vastgesteld. Vervolgens leest de secretaris de notulen der spoedeischende vergadering, gehouden 7 Au gustus 1930. Deze worden ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter stelt dan de agendapunten aan de orde. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Een circulaire van de Ned. Vereeniging tot Bescherming der Dieren te 'sGravenhage inzake verbetering van toestanden bij de ex ploitatie van vee en pluimgedierte (brand in s stallen). De voorzitter stelt, namens B. en voor, dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. Z.h.st. gaat de Raad hiermede accoord. b. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den ontvanger der gemeente dato 5 Augustus 1930. In kas moest zijn en werd bevonden f 2287,00y2. c. Idem van den administrateur bij het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf. Het saldo, dat volgens de boeken aanwezig moest zijn, nl. f 1473,03, werd in kas bevonden. II. Rapport van de Commissie tot onderzoek der rekening van de gemeente over 1929 en voorloopige vaststelling. Deze rekening vermeldt als inkomsten v. d. gewonen dienst f 135,227,26 en als uitgaven f 132,712,07, batig slot f 2515,19. Kapitaal- dienst ontvangsten f 28,193,94, uitgaven f 28,683,19, nadeelig slot f 489,25. De voorzitter verzoekt de Commissie het des betreffend rapport uit te brengen. De heer Verschaffel rapporteert namens de Commissie, dat er geen op- of aanmerkingen zijn. De voorzitter: Dan zal ik aan den Raad voor stellen, goedkeuring te verleenen tot voorloo pige vaststelling der rekening. Met algemeene stemmen wordt aldus beslo ten. (De beide wethouders blijven buiten stem ming) III. Alsboven der rekening van het Gemeen telijk Electriciteits bedrijf over 1929. Afd. 1 van deze rekening toont aan baten en lasten een bedrag van fl. 20.240.18. Afd. II vermeldt als kapitaalsinkomsten fl 5.207,18% en als kapitaalsuitgaven fl.6970.71, latende 'n nadeelig saldo van f1.1.763.52%. De voorzitter: Mag ik ook daarover het rap port van de Commissie höoren. De heer Verschaffel deelt mede, dat de Com missie geen op- of aanmerkingen heeft. Alleen is er door 1 lid over gesproken, aldus spr., of het geen aanbeveling zou verdienen, dat er wat meer publiciteit wordt gegeven aan de tarificatie van 8 ct. teneinde het publiek ertoe te brengen, dat wat meer gebruik wordt ge maakt van electriciteit, aangezien zulks veel goedkooper is dan een kachel. De meeste men schen weten niet, dat zij goedkooper met elec triciteit hun ontbijt gereedmaken dan met een kacheft Spr. licht zulks met enkele woorden nog nader toe. De voorzitter merkt op, dat de P.Z.E.M. met boekjes voor meer toepassing van electriciteit propaganda maakt. B. en W. zullen echter gaarne medewerken om meer bekendheid te geven aan de voordeelen van elctriciteit. Nadat nog is opgemerkt, dat de betreffende boekjes niet in ieders handen komen, doch slechts een beperkt aantal mensehen ze on der oogen krijgen, wordt ook de rekening 1929 G.E.B. met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld als aangeboden (waarbij eveneens beide wethouders buiten stemming blijven. IV. Aanbieding der gemeente-begroeting voor 1931. De voorzitter biedt deze begrooting volgens art 203 der gemeentewet den Raad aan, onder mededeeling, dat ze voor ieder ter secretarie ter lezing wordt gelegd en tegen betaling van de kosten verkrijgbaar gesteld. V. Alsboven van het Gemeentelijk Electrici teitsbedrijf. Hetzelfde geschiedt ook met deze begroo ting. VI. Alsboven van het Burgerlijk Armbestuur voor 1931. Idem idem. VII. Voorstel tot verpachting van diverse perceelen vcstinggrond. De voorzitter zegt, dat B. en W. den Raad machtiging vragen tot verpachting van die perceelen grond, welke naar hun oordeel hier voor in aanmerking komen. Spr. geeft een na dere toelichting van de ligging der perceelen. De heer de Leux vraagt, of het gaat over perceelen, die vrijgekomen zijn. De voorzitter antwoordt .bevestigend. Z. h. st. wordt de gevraagde machtiging ver leend. VIII. Verzoekschrift van P. M. Harte om ge meentegrond in erfpacht en om vergunning tot afwijking i de bepalingen vervat in art. 7 dip* bauw\ dening. Behalve het verzoekschrift van P. M. Harte die een perceel vraagt, gelegen aan de ontwor pen straat ten Oosten van de woning van Uit den Bogaerdt, leest de secretaris nog overeen komstig verzoekschriften voor van J. Hennink A. Lioen en A. Vernaeve. De voorzitter licht een en ander nader toe en zegt o.a., dat wat de heer Hennink bedoelt, een perceel is ten Westen van van Loy aan de straat, die aan de Noordzijde van de Stations straat is gedacht en ook reeds in teekeriing is gebracht en die inschiet in het park. Dan zou de sloot, die nu in gebruik is bij de suikerfa briek „Sas van Gent" gedempt moeten worden Daarover is reeds met het bestuur van den Poclpolder onderhandeld. Het zal een echte verfraaing zijn, als daar gebouwd wordt, zegt spr. De stompe hoek vóór de woning van den heer Hennink zou dan gebruikt worden als een klein plantsoen, zooals bij den heer Aar- sen. Langs het huis zou dan verder een tuintje komen. Het zou bepaald een verfraaiing zijn. De heer de Leux vraagt, of het de bedoeling is, de gracht te dempen, waarvan een gedeelte ook gedempt zal worden bij Leroux. De voorzitter antwoordt bevestigend. De heer de Leux vraagt nog, of het dan niet beter is die sloot heelemaal te dempen. De voorzitter alsmede de beide wethouder» beamen zulks. Wethouder Neeteson voegt er bij, dat juist daarom van het dempen bij Le roux nog geen werk is gemaakt. De voorzitter zet aan de hand van een tee- kenirig nader uiteen, wat men van plan is en er volgen dan enkele onderlinge besprekingen betreffende de situatie ter plaatse. h. st. wordt daarna op de verzoekschriften bovengenoemd gunstig beschikt. IX. Voorstel tot wijziging der gemeentebe- grooting voor 1930. De voorgestelde wijzigingen worden z.h. st. goedgekeurd. Rondvraag. a. De heer de Leux wijst erop, dat het vorig jaar door hem -gevraagd is of de Raadsleden de begrooting thuis zouden kunnen krijgen. Dat is thans inderdaad geschied, zegt spr. Ik sta echter op het standpunt, aldus spr., dat als de Raadsleden de begrooting thuis krijgen en niet de memorie van toelichting en de bij lagen, zij niets kunnen zien. Spr. zegt dan, dat he mde begrooting Zaterdags om 8 uur 's avonds thuis bezorgd is met een schrijven van B. en W. erbij, dat de stukken 's Maan dagsmiddags ten 3 uur weer op het stadhuis terug moesten zijn. Spr. betoogd, dat die ter mijn tekort is om behoorlijk een en ander na te zien en uit den wensch, dat de raadsleden de stukken 8 dagen in bezit mogen houden met dien verstande, dat ook de memorie van toe lichting en liefst ook de bijlagen erbij zijn. Als we nu zoover gekomen zijn, aldus spr., dat we de stukken thuis krijgen, hoop ik, dat B. en W. zullen meewerken om ook "aan deze an dere wenschen tegemoet te komen. De voorzitter: Ik zal het bij B. en W. ter sprake brengen. Dc heer Stouthamer verklaart, dat hij de opmerkingen van den heer de Leux moet onder schrijven. Spr. memoreert de besprekingen, die dienaangaande het vorige jaar zijn gevoerd en zegt, dat men uit de stukken niet wijs kan worden, tenzij men daarin speciaal thuis is. De voorzitter herhaalt, dat het verzoek door B. en W. in overweging zal worden genomen. De heer de Leux vraagt dan1 of het niet mo gelijk is, dat aan alle leden een exemplaar van de begrooting wordt verstrekt. Zoovele gemeen tebesturen geven aan ieder raadslid een af schrift van de begrooting in eigendom, zegt spr. Ik sta daar nu niet beslist op, zegt spr., doch het zou wel gemakkelijk zijn. Wethouder Neeteson meent, dat men in een halven avond de begrooting kan hebben na gezien. De heer de Leux antwoordt daarop, dat zulks voor iemand, die de geleerdheid bezit en de scholen doorloopen heeft als de heer Neete son wellicht mogelijk is, doch, dat het voor 'n simpelen werkman in zoo'n korten tijd niet te doen is. De voorzitter merkt op, dat men toch moet bedenken, dat de Raad bestaat uit 7 leden, daarvan er drie in de Commissie van onder zoek van de begrooting zitting hebben terwijl terwijl er twee wethouders zijn die dus de ge- meentebegrooting mee helpen opmaken. Er blij ven dus 2 raadsleden over, die de begrooting niet zoo grondig doorwerken. Het gaat toch niet aan, meent spr., dat men daarvoor de stukken 7 weken lang zou moeten laten circu- leeren. Als de Raad een besluit in dien geest neemt, aldus spr, zitten we er echter aan vast. Wethouder Neeteson meent, dat zulks niet

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1