Vereeniging tol inn van het Bezoekt de Winkelweek te AXEL w Prachtige EtalagesExtra Koopjes!! JITarktberichlen (van 30 Augustus tot en met 6 September) B-S"" Groot Raadspel L K I P Z I G E R M ESSE A dvortontiön. t Gratis beschikbaarstelling van iotcn door 11.11 Winkeliers bij aankoop van verschillende artikelen. ZATERDAG 30 AUGUSTUS. WOENSDAG 3 SEPTEMBER des avonds om 8,30 uur. A. VAN MA ALE, Voorzitter. A. TH. 't GILDE, Secretaris. Ingezonden Mededeeling RECTIFICATIE. Uit hef Buitenland. P. J. STOUTHAMER J. M. M. BRAKMAN. Sas van Gent, Breskens, i 1930. georganiseerd door de V. V. V. ter ge'egenheid van den 50sten verjaardag van H. M Koningin Wilhetmina. CONCERT te geven door de muziekvereeniging »Eikels worden Boomenc van WESTDORPE. GROOT CONCERT te geven door de Koninklijke Harmonie «Excelsior* van ST. NICOLAAS een der meest bekende en beroemde Belgische muziekgezelschappen. FEESTPROGRAMMA (12) In de annonce Leipziger Messe, geplaatst in het nummer van 22 dezer, werd als te lefoonnummer van het Leipziger Messamt te Amsterdam (Singel 116) abusievelijk 42265 vermeld. Dit moet zijn 42365. maar ook in de winkels en de woonkamers. Voor de jeugd was het een verrassing, nu zij den geheelen avond kon pootje baden bij moe der in huis en voor de deur. In Noordelijke richting is de bui over de stad weg gedreven, om misschien ook elders haar overvloed uit te storten. Het paapsche schoolhoofd. Men schrijft aan „De Maasbode": Te Hoogeveen, een gemeente bestaande grootendeeils uit anti-revolutionnairen en christelijk-historischen, uit een niet groot ge tal liberalen en socialisten en een 100-tal katholieken, heeft een katholiek hoofd der school een soort revolutie veroorzaakt in een schoolkring, waar veel brave vrijzinnigen zorg den voor het behoud en het aanzien van de openbare school. Dat katholiek schoolhoofd was daar gekomen, omdat de regeling om trent de aanvaarding van de wachtgelders hem noodzaakte en het gemeentebestuur der halve niet vrij was in zijn keuze. De ouders waren met die benoeming niet in genomen; stichtten een schoolvereeniging en vroegen gelden voor de stichting van een neu trale bijzondere school. Het gemeentebestuur stelde geen gelden beschikbaar maar wel het gebouw, dat voor openbare school gebruikt werd en waarin 't katholieke hoofd les gaf, en besloot die openbare school op te heffen op den datum waarop de Vereeniging bezit van dat gebouw zou nemen. Immers de kin deren van de openbare school zouden toch al- iemaal naar die bijzondere school gaan en dan was er geen openbare school meer noodig. Men wilde de oude school niet en besloot in hooger beroep te gaan. Denkt niet, dat men nu rustig die beslissing ging afwachten. Toen men hoorde dat het katholiek hoofd, dat ziekenverlof had gekregen op zijn verzoek weer in school zou terugkeeren, besloot men in een vergadering de kinderen, die les kregen van dien paapschen meester, thuis te houden en wel zoolang dat hoofd in functie zou blij ven. Dat gebeurde en derhalve zat onze Room sche meester zonder kinderen, terwijl de leer lingen van de andere klassen wel verschenen, want van die leerkrachten dreigde geen Roomsch gevaar. Deze vrijzinnige menschen hebben toch het monopolie van verdraagzaamheid! Wagen met 2Q varkens buitelt van een 20 meter hoogen dijk. Op den Hoogen schielandschen Zeedijk tus- schen Moordrecht en Gouda, nabij de R. K. kerk onder Moordrecht, ongeveer op dezelfde plaats waar vorige week Zondag een wielrij der uit Rotterdam werd overreden en gedood, heeft andermaal een ernstig ongeluk plaats gehad. In de richting Moordrecht reed een zwaar, met 18 varkens beladen vrachtauto van den vrachtrijder E. Lafeber van de Houtmans gracht te Gouda. Van denzelfden kant nader de een personenauto en daarachter kwam een door den 26-jarigen B. van Vliet bestuurde autobus van den dienst GoudaMoercapelle. Deze laatste wagen haalde bij het passeeren te vroeg naar het midden op, waardoor het achtergedeelte van de bus tegen de voorzijde van den vrachtauto reed. De chauffeur van het vrachtvoertuig raakte door den schok zijn macht over het stuur kwijt, hetgeen tot gevolg had dat de wagen van den steilen dijk tuimelde. De auto sloeg eenige malen over den kop en kwam, na een val van ongeveer 20 meter rechtop in een vier meter breede, onder aan den dijk loopende sloot terecht. De twee inzittenden, de chauffeur N. Lafeber en de monteur P. Stali, beiden uit Gouda, maak ten de buiteling mede en verdwenen eveneens in het water. Direct schoten eenige personen toe en zij slaagden er in de drenkelingen te redden. Zij waren door glasscherven van de gebroken voorruit bloedend verwond aan ar men en handen, doch bleken er zooals de spoedig aanwezige dr. P. Westendorp uit Moor drecht vaststelde overigens goed te zijn af gekomen. De gewonden werden ter plaatse van droge kleeren voorzien en zijn daarna naar Gouda gebracht. Van de varkens vloog een gedeelte tijdens den val uit den auto terwijl de rest in het water terecht kwam. Eén der krulstaarten verdronk. De verongelukte wagen, die voor drie vierde gedeelte is weggezonken, zal worden gelicht, als de schuld van 't ongeval, waarnaar de Moordrechtsche politie een onderzoek instelt, vaststaat. De aan den auto ontstane schade wordt voor een derde door verzekering gedekt. Barbaarsch Amerika. Tweehonderd gemaskerde en gewapende mannen drongen te Tarboro (N.Carolina), de gevangenis binnen, grepen een jongen neger ervan beschuldigd twee blanke "meisjes te hebben aangerand, bonden het m aan een boom langs den weg en joegen hem een groot aantal kogels in het lichaam. Brand in een bioscoop. Uit Burnemont wordt gemeld, dat tijdens de voorstelling in een klein bioscooptheater aldaar door tot nu toe onbekende oorzaak het plafond der zaal in brand geraakte. Het vuur greep snel om zich heen, maar h<?t publiek, bestaande uit een honderdtal perso nen behield zijn kalmte en zonder incidenten of zonder dat iemand ook maar eenige ver wondingen opliep, verlieten de bezcekers in goede orde de zaal. Nauwelijks hadden de laatste bezoekers het gebouw verlaten of de zoldering, die blijkbaar al geruimen tijd gebrand had, zonder dat men er iets van had gemerkt, stortte met donde rend geweld naar beneden. Roofoverval te Berlijn. In de Meierottostrasse te Berlijn-Wilmersdorf is een brutale overval op een districtskas ge pleegd. De 25-jarige werklooze Wilhelm Krü- ger had bemerkt, dat het geld op eerste ver dieping van het gebouw bewaard werd en dat de kassier de gewoonte had de geldkist dicht bij het venster te plaatsen. Om zijn plan te kunnen uitvoeren zorgde Krüger, dat hij in het bezit van een ladder kwam, die hij 's nachts reeds tegen den muur van het ge bouw had gezet. Toen 's morgens het kantoor werd geopend, mengde Krüger zich tusschen de menschen, die het gebouw binnengingen. Hij bond een ketting om den deurknop van het lokaal, teneinde te voorkomen, dat men de deur snel zou kunnen openen. De ambtenaren waren juist bezig het geld weg te leggen, dat van de rijksbank was ge haald, toen Krüger, die vlug op de ladder was geklommen, het venster binnendrong en blik semsnel zich van al het geld meester maakte. Daarop vluchtte hij. De verblufte ambtenaren slaagden er tenslotte in de deur open te krij gen en begonnen den dief te achtervolgen. Krüger, die tijdens zijn vlucht het papiergeld weer weggeworpen had, werd na een korte jacht ingehaald en aan de politie overgeleverd Daar er veel werkloozen op straat waren, die het rondfladderende geld opraapten, heeft men de grootte van het tekort nog niet kun nen vaststellen. Het nader onderzoek bracht aan het licht, dat deze overval waarschijnlijk niet door een man alleen gepleegd kan zijn, doch dat de ge arresteerde helpers gehad heeft. Volgens verklaringen der achtervolgers be vond zich nl. op een hoek van de straat een auto met drie mannen. De auto zette zich snel in beweging, toen het hulpgeroep der over vallen ambtenaren weerklonk. Van het geroofde geld is inmiddels een be drag van 12,650 mark door de vinders aan de politie overhandigd. Godsdienstige onverdraagzaamheid in China. Agentia Fides meldt uit Peking: In 1929 geloofde men, dat het nationalis tisch bestuur liberaal zou zijn van opvatting en zich in geen enkel opzicht vijandig zou toonen tegenover het christendom. Er was ook werkelijk een flink aantal protestanten in het bestuur. De laatste maanden echter constateerden wij, dat het gouvernement een onverdraag zaamheid aan den dag legt, welke gelijkt op die der sovjets. De schoolwetten zijn zoo samengesteld, dat ze alle scholen van de missie ten gronde richten, zoowel die der protestanten als dié der katholieken. De vervolgers gebruiken mo derne methoden om Christus' werk te niet te doen. Een leider van den linkervleugel Wang Tsing Wei had zulk een walg van de genomen besluiten, dat hij zich genoodzaakt gevoelde een protesttelegram te zenden en te toonen, dat zij, die het land besturen, in naam van de drie princiepen den grondslag er van onder mijnen en in tegenspraak zijn met de richt lijnen van dr. Suen Wen, die voor China de absolute vrijheid van onderwijs en godsdienst wenschte. Het ministerie heeft besloten, zoo spoedig mogelijk een circulaire te zenden aan alle bureaux van openbaar onderwijs, zoowel de provinciale als de plaatselijke, opdat deze aan hun ondergeschikten het bevel zullen over brengen, dat aan alle vreemdelingen streng is verboden, om in de christelijke scholen, die zij besturen, welken godsdienst ook te pro- pageeren. Kassier met 20.000 Mk. verdwenen. De sedert vijftien jaar als kassier bij de deposito afdeeling der Kommerz und Privat- Bank te Maagdenburg werkzame Schroder is plotseling met medeneiging van een bedrag van 20.000 mark verdwenen. De man genoot het volle vertrouwen van zijn chef en hij had een chèque van 16.000 mark en eenige kleinere chèques, welke hij moest innen laten uitstellen en toen ten eigen bate aangewend. Hij ging daarna met vacantie, doch tijdens zijn afwezigheid werd de verduistering ont dekt. Bij onderzoek bleek, dat de man niet aan wezig was op de plaats, welke hij als zijn va cantie verblijf had opgegeven en dat hij reeds geruimen tijd ver boven zijn stand leefde. Auto met bruiloftsgasten tegen een boom. Vrijdagavond is een auto, waarin een aantal gasten van een bruiloftspartij, die van hier naar Dorsten reed, met volle vaart tegen een boo mgereden, waardoor de inzittenden uit den wagen werden geslingerd. Drie der inzit tenden werden zwaar, twee licht gewond. De auto werd nagenoeg geheel vernield. MEISJE DOOR DOLLEN IIOND GEBETEN De ongelukkige bijt vijftien personen De „Pester Lloyd" verneemt uit Galatz, dat zich daar een ontzettende gebeurtenis afge speeld heeft. Een dolle hond beet een meisje, waarbij bin nen twee uur de symptonen van hondsdolheid in elementaire kracht te voorschijn traden. De ongelukkige rende de straten door en verwondde vijftien personen door bijten en krabben. Vervolgens stierf zij onder hevige pijnen. Bij twee der gewonden is de toestand zóó ernstig, dat de medici isoleering noodzakelijk oordeelden. Groote dorpsbrand in Amerika. De katholieke kerk, twaalf huizen en negen opslagplaatsen in het dorp Chermont-le-Crou se, nabij Watertown, zijn door brand vernield; de schade wordt op 100.000 dollar geraamd. Toen de eigenaar van een der huizen zag, dat zijn huis in brand vloog, viel hij dood neer. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe f7,00 a 14,00 rogge f6 a 6,50 wintergerst f6, a f7, zomergerst f 6, a f 7, haver f 6 a 7, erwten f8, a 11, paardenboonen fo a o, dui- venboonen fo a bruineboonen fa lijnzaad f 12 a 16, groen vlas f2,a 5, gebookt vlas f03, a f0,7 gezwingeld vlas f0,35 a 0,40, aardappels f 2,50 a 2,70, stroo f6 a 10, boter f 1,80 a 1,90, eieren f 5.50 a6. HULST, 25 Aug. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 10 a 10,50, rogge f 6 a 7,00 wintergerst f7 a 7,50, zomergerst f o a o, haver f 7 a 7,50, erwten 1 10 a 11,00, pr. boonen fooa ,00, oolijnzaad f a 00, kool zaad f 14 a 14,50. Boter per kgr. f 1,67 a o, eieren per 26 stuks f 1,43. Veemarkt. Aan gevoerd 22 stuks rundvee, verkocht 10; 55 varkens, verkocht 39. GOES, 26 Aug. Boter f o,8o, eieren f5,30. Aanvoer V.P.Z. 9068 stuks, f 5,70 per 100 stuks. ROTTERDAM, 25 Aug. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 391 vette runderen, 265 vette en graskalveren, -nuchtere kalveren, 1022 schapen en lammeren, 907 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f1,03 a 1,18, tweede f0,92 a 1,02, derde {0,82 a 0.92; ossen eerste kwaliteit f o, a o, tweede f o, a o, derde f o, a o, kalveren eerste kwaliteit f 1,43 a 1,55, tweede f1,25 a 1,34, derde f 1,10 a 1,20; schapen eerste kwaliteit fo,6i a 0,70, tweede f0,54 a 0,60, derde f0,49 a 0,53; lammeren f0,75 a 0,85; varkens eerste kwaliteit f0,65 a 0,67, tweede f0,63 a 0.65, derde fo,6i a 0,62, export 0,620,65. Lijnzaad voer f28 19, koolzaad 13 14, karwijzaad 31 33. Aardappelen Zeeuwsche blauwe en bonte 3,504.25, Zeeuwsche Eigenheimers 3,50 3,90, Brielsche kralen 2,25 2,80, Westland- sche zand bl. eigenh. 2,80 3, lange ronde 78, Eerstelingen 2.803,25, t EN Oostdam 6 21 Aug. Dorpsstraat 40 Huwelijksvoltrekking 18 September 03) (waaraan verbonden niet minder dan 75 prachtige prijzen geschonken door bemiddeling en van H.H. Winkeliers aan de V. V. V. en waaraan ieder (vreemdeling zoowel als ingezetene) die in het bezit is van een gratis Programma aan kan deelnemen.) lederen avond om 8.30 uur prachtige Concerten te geven door plaatselijke of vreemde muziekgezelschappen. het Bestuur der V. V. V. te AXEL. I gratis verkrijgbaar zoolang de voorraad strekt bij hSÏÏ

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3