De Herdenkingsfeesten te Hulst. STER-TABAK Stadsnieuws. Landb enVeeteett Burgert. Standen Loop der bevolking Gemengd JTieuws. Broeder Panlas. De hier alom, bekende afwgfi11B van de bepalingen vervat in Overste der Eerw. Broeders en Hoofd der St. Willebrordusschool, Broeder Paul us, is overgeplaatst naar Sinte Marie. Aanbesteding rijwielpad. Gemeenteraad Gisterenavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester F. Hendrikse. Alle leden waren aanwezig. Ingezonden Mededeeling Zoo n vroolijke Oom valt bij de neefjes zeer in den smaak. Veel van ziin opge wektheid is te danken aan zijn pijp Dat weten de jongens nog niet, maar later zullen ook zij dit ontdekken en trouwe rookers van Ster-tabak worden. Uit het Binnenland. rapport heeft weersproken. Daar deze binnen kort weer naar Curasao vertrekt zou het wen schelijk zijn, dat spoedig te vernemen, opdat het volle licht op die zaak zal schijnen en spr. verschoond blijft van den blaam, als zou den persoonlijke bedoelingen of belangen hier' de drijfveer zijn in zijn oppositie. De voorzitter zegt, dat hem daar niets van bekend is en verwijst hem naar de autoritei ten of officieele bureaux, waar die zaken be handeld worden. (Midd. Crt.) HULST. Maandagavond zijn de feesten ter herden king van het 750-jarig bestaan der stads rechten van Hulst zonder ceremonieel be ëindigd. Nadat den geheelen dag de ver schillende tentoonstellingen nog vrij druk bezocht waren, werd des avonds op het at tractie-terrein »Oud-Hulst Harmonie »Excelsior uit G. E. B. en rekening Burgerlijk Armbestuur 1929 werden aangehouden en in handen gesteld van de Commissie van Onderzoek. Van de Rondvraag werd door niemand gebruik gemaakt. (Wij stellen ons voor in een volgend nummer enkele staatjes op te nemen, welke een vergelijking mogelijk maken tusschen de oude en de nieuwe regeling. Red.) Gemeenteraad. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 28 Augustus a.s. des namiddags 7 uur. Aan de orde I. Mededeeling ingekomen stukken. II. Rapport van de Commissie tot on derzoek der rekening van de gemeente over 1929 en voorloopige vaststelling. III. Alsboven der rekening van het door de Kon. GemeenteHjk Electriciteitsbedrijf over 1929 1 1 a*s li IV. Aanbieding der gemeente-begrooting slotconcert gegeven, dat, dank zij mede het j heerlijke zomerweer zeer veel publiek trok. vo^r A,sboven van het Gemeentelijk Elec- En daarmede kwam het einde van deze triciteitsbedrijf voor merkwaardige historische feesten, waarvan j Alsbovcn van het Jiurgerlijk Arm- zonder voorbehoud mag worden getuigd, j li- Vi i bestuur voor 1931. dat ze uitstekend geslaagd zijn en den or- yiI Voorstel tot verpachting van diverse ganisators, en het mooie stedeke zelve, tot ;len vestinggrond. groote eere strekten. yIII Verzoekschrift van P. M. Harte om w ZT i gemeentegrond in erfpacht en om vergunning WESTDORPE. afwijking art. 7 der bouwverordening. IX. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1930 Naar wij ver- nemen is de aanleg van een rijwielpad in deze gemeente, waarvan de aanbesteding op i 11 dezer plaats vond, opgedragen aan de 3 firma J. de Bree Fzn., Ter Neuzen voor f 5555- Nadat de notulen waren gelezen en onge wijzigd goedgekeurd deed de secretaris mede deeling van een 7-tal missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van diverse raadsbesluiten enz., benevens van processen verbaal van opneming der kassen bij gemeente ontvanger en administrateur G.E.B., welke accoord bevonden waren. Op voorstel van den voorzitter werd besloten voortaan voor lezing der processen-verbaal, evengenoemd, achterwege te laten en te volstaan met kennisgeving, dat de contróle heeft plaats gevonden. Tot onderwijzers van de cursus Fransche Taal werden benoemd de heeren Pladdet en Pluym de eerste als leider zulks met ingang van 1 Sept. a.s. Een voorgestelde uitbreiding om het riool buizennet werd z. h. st. goedgekeurd. Bij de maatregelen, noodig geworden in verband met de nieuwe wet inzake de fin. verhouding tusschen Rijk en Gemeenten werd voorlezing gedaan van een verzoek van het hoofdbestuur van den N.C.B. om in verband met de land-en tuinbouwcrisis de op centen der grondbelasting op ongebouwde eigendommen niet te willen verhoogen. Met algemeene stemmen werden alsdan, na een door den secretaris gegeven uitvoe rige toelichting bij de betreffende voorstellen .de volgende besluiten genomen. a. tot heffing van 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting. b. de gemeente voor de heffing der gemeentefondsbelasting te rangschikken in de tweede klasse. c. tot behoud der heffing van 80 opcenten op de gebouwde en van 20 opcenten op de ongebouwde eigendommen (grondbelasting). d. tot rangschikking de* gemeente in de 9e klasse voor de Personeele Belasting. e. tot behoud der heffing van 5080 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. De nadruk werd erop gelegd, dat het hier geldt een maatregel waarvan het effect eerst eens dient af te wachten alvorens men zal kunnen beoordeelen of eventueel wijziging gewenscht is. De voorstellen zijn opgesteld nadat overleg is gepleegd met en inlichtingen zijn ingewonnen bij de deskundige lichamen en men heeft alles zoodanig trachten te regelen, dat de regeling voor de gemeente zoo weinig mogelijk risico oplevert terwijl met de belangen der ingezetenen zooveel doenlijk rekening is gehouden. Blijkt na een jaar dat een verlaging van een of andere post mogelijk is dan kan de Raad hiertoe besluiten. Wethouder Kalle sprak den wensch uit, dat mocht na een jaar blijken, dat er een voldoend overschot is, men dat aller eerst zou aanwenden om de gemeente te brengen van de 9e naar de 8e klasse der Personeele Belasting. Wethouder de Beleir was het daar niet mee eens, tarwijl de heer de Jonge den heer Kalle bijviel. Ten slotte bracht de voorzitter de secre taris en den gemeente-ambtenaar, den heer van Haelst, dank voor den respectabelen arbeid door hen verricht inzake het ont werpen der nieuwe regeling. De gemeente rekening 1929, rekening (47) Wat elke maand te doen geeft. (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder.) Nadruk verboden. (Ie helft September.) Dezen keer willen we eerst eens in den bloemtuin gaan. Al begint het er ook hier al wat herfstachtig uit te zien, toch moeten we er nog de hand aan houden. Het onkruid moet nog verwijderd worden, evenals de verwelkte bloesems, waardoor de nieuwe knoppen eerder tot bloeien komen. En hier en daar is nog wel iets op binden, vooral de Hérfstasters en som mige soorten Helianthurs hebben er behoefte aan. Zoo blijft de bloemtuin tot het laatst toe netjes. Wij kunnen nu de Leliebollen plan ten. Vooraf maken we den grond eerst goed los. Den bovengrond vermengen we met wat bladaarde, of beter nog, zoo mogelijk met boschgrond, waarvan de Lelies houden. Hebt ge de plaats voor kiezen, dan plante men daar waar de ondereinden der stengels beschut zul lep zijn tegen de feilt zon. Een rand van Le lies langs vakken van Azalea mollis en Rho dodendrons is zeer geschikt; daarvoor kan men nemen de soorten: Lilium lancifolium speciosium), L. tigrioum en L. ausalum. Onze Dahlia's bloeien nu op zijn mooist. Zie nu eens rond hier en daar, welke ge zelf wilt kiezen voor uw hof. Ziet ge die donkerbruine daar, bij zwart af? Wat mooi gevormde bloem is dat! De naam is Matchless. En hier hebt ge de Geiselherr, een bijzonder rijk bloeiende roode verscheidenheid, met zeer smalle pijpvor mige bloemenbladerenze blijft laag: 3 a 4 voet. Langer wordt, wel tot 6 voet, de Hohen- zollern, een groote, donkere oranje-bloem. Lager blijft de Island's Queen, een zacht lila geklerude Cactus-Dahlia. Schitterend rood is de oude Juarezi, die altoos mooi blijft. We willen nog noemen- de. enkelbloemigen, die we uit zaad kunnen verkrijgen; ook deze mogen we niet vergeten. Wilt U plaats geven aan enkele 2-jarige planten, uit zaad gekweekt, die het volgende jaar moeten bloeien, plant ze dan thans niet op de voor haar bestemde plaats. Ik denk hier o.m. aan: de stokrozen (Althaea rosea), de Campanula Medium, de Muurbloemen (Cherizanthus) en de Judaspen ning (Lunaria brennis). Ik wijs U nog op een paar vaste planten, knol- en bolgewassen, wel ke nu in bloei staan: de Montbretia's, in ver schillende tinten van geel tot bijna rood; de Vuurpijlen (Trimota Uvaria)deze maken tusschen lagere planten, of ook in groepen in 't groen, een mooi effect. Uw rozen kunt ge thans nog eens zwavelen tegen het' wit, en van de oculaties van rozen, seringen, Primus- soorten e.a. moet ge nu de bandjes lossnijden, waardoor ge aan het weefstel van stam en ent gelegenheid geeft om ongedrukt verder samen te groeien. Is U in 't bezit van Azaleaindica Dan moet ge die, als ge haar goed behandeld hebt, d.w.z. hebt uitgeplant gehad in een bed van boschgrond, straks oppotten en naar bin lien brengen. In den moestuin: Of ge nog koude sla kunt zaaien? Jawel, maar dan di rect en leg er dan dadelijk het raam op. Flink luchten is noodzakelijk, ook bij nacht. Zaai direct in die bakken, waarin de planten kunnen blijven staan. Evenwel kan men ook wat dichter zaaien, om dan later een deel in andere bakken op te nemen. Houdt men ze in dcnzëlfden bak, dan mag niet verzuimd worden flink te bemesten, met beer, b.v. of de de aarde door andere, vruchtbare, te vervan gen. flink wat scherp zand door den grond te vermengen, is pok aan te bevelen, men zal dan niet zoo licht last van ziekten hebben, welke vooral voorkomen, wanneer in dep win ter de ramen niet gelucht kunnen worden en het vochtig wordt in de bak. Velen prefereeren beer bov.en paardenmest; bij aanwending van den laatste zal men eerder den rooden worm in den bak krijgen, die aan dep wortelhals der plantjes knaagt, of zoo'n klein wit wormpje, dat de wortels doorboort. Late andijvie hebt ge al uitgeplant? Zoo niet, dan kan het nu nog gebeuren, hoewel bet geen zware kroppen meer zullen worden. Maar deze zijn het best bestand tegen een klein nachtvorstje. Men kan ze zoo lang mogelijk op het veld laten staan, om ze dan naar den kouden bak over te brengen, waarvoor ze met een kluit grond worden uitgestoken. Heeft men wellicht geen bak of ramen, dan kan men er wel een riet mat over rollen, waarover weer wat droog blad. Evenwel zorge meh, dat de matten niet op de planten drukken. Tenslotte nog iets over de boonen, welke men als droge boonen willen gebruiken. Allereerst over de Erwten- boonen, ook spikkelboonen en kievietseitjes ge heeten. Deze kan men zoo moeilijk droog krij gen. Iiidien men ze door laat groeien, dan staan ze soms begin October nog in vollen groei en zijn de zaden lang niet droog; daar om wachte men niet op het laatste vruchtje, maar trekke de planten de le helft van Sept. op, d.w.z. de wortels uit den grond; de planten zelf late men ongehinderd. Ook onze staaksnij boonpn ep staakpripsesse-bopnen, die we voor zaad hebben gekozen, en waarvan we niet heb ben geplukt, worden evenzoo behandeld. TER NEUZEN. (Nadruk verboden). Huwelijks aangiften: 21 Aug. Krijn Cornelis van der Sluis 20 3. jm. (van Dordrecht) en Wilhelmina Matena, 18 jaar jd. Willem Dinge- manse, 29 jaar jm. en Johanna Adriana Feij 30 j. jd., Willem Dekker 23 j. jd., en Johanna Maria van Hoeve, 24 jaar jd. 22. Jphanhes Ja cobus Molegraaf, oud 27 jaar en Krina Rie- mens 26 j. jd. Frederik Mechiel van Doeselaar 23 j. jm. en Maatje Riemens, 24 jaar jd. Huwelijks-voltrekkinge. 20 Aug. Jan Gorsse, 24 jaar jm. en Cornelia Wisse, 22 jaar jd. Geboorten. 16 Aug. Clementus Augustinus Marie, zoon van Mauritius Franciscus Joan nes Lafort en Rosalia Amelia Groothaert 18 Janna Willemina Sara dochter van Jacobus Abraham Faas en Levina Sara Verbrugge. 21. Adriana dpchter van Krijn Hamelink en van Levina Krane. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. J. Hendrikse, monteur, Verl. v. Steenber genlaan 5, van Eindhoven. M. v. d. Gouwe, dienstbode, Verb.str. 5 van Aardenburg. W. L. Poppe machinist, Tholenstraat 55 vran Frankrijk (Ambtshalve). A. J. Leenhouts, dienstbode, Landstraat (Sluiskil) van Hoek. C. B. Kieffer, leerl. verpleegster, Axelsche straat 60 naar Wijk bij Duurstede. Vertrokken: H. A. E. Bruwiere, fabrikant, Korte Kerkstr. 5 naar St. Nicolaas (B.) C. M. Volkaert dienstbode, N. Kerkstraat 45 (Sluiskil) naar Sas van Gent. J. J. Notebaert, chauffeur, Steenkamplaan 3 naar Soest. W E., E. Kaan, dienstbode, L. Kerkstraat 38 naar Rotterdam. C. M. de Meester geb, Obrie, zonder Kanaal- weg 98 (Sluiskil) naar Ertvelde (B) J. H. B. Buthfer, dir. Ambachtsschool. Van Steenbergenlaan 9, naar Goes. M. de la Ruelle, dienstbode, Grenu laan 35, naar Sas van Gent. F. Bootsma, zonder, Dekkerstraat 62 naar Rotterdam. Inbraak in een pastorie, Vrijdagnacht werd de Zeeteerw Heer pastooi A. H. J. Sprenger te Leimuiden, uit zijn slaap gewekt door gerommel in de pastorie. Toeil hij wilde opstaan om te kijken wat er gaande was. sprong een inbreker op hem af en wierp een bedsprei over zijn hoofd, waardoor de pas toor geen hulp roepen kon. Inmiddels begon echter het hondje van den pastoor te keffen, waarop de inbreker de vlucht nam. De politie heeft hem later opgespoord; hij bleek te zijn zekere W., woonachtig te Leimuiden, die lijden de is aan zwakzinnigheid. Voorloopig is hij door de politie n verzekerde bewaring gesteld. Een oor afgebeten. Zaterdagmorgen heeft in het gebouw van een boterhandel aan den Benzeraderweg te Heerlen een ernstige vechtpartij plaats geha d Zekere W. kreeg kwestie met van D. De ruzie liep zoo hoog, dat van D. W. te lijf ging ep hem een groot gedeelte van het rechteropy P.f-» beet. De toestand van W. y^s ?podaning, da" hij naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Van D. werd spoedig door de poilite aangehouden en ter beschikking gesteld. Vriendelijke pensiongast Vrijdag werd het Heveadorp bij Arnhem in rep en rper gebracht door een pensiongast, die drie dagen in het pension van den heer R. had vertoefd en toen zonder betalen wilde ver trekken. Bovendien wilde hij een gouden hor loge een revolver en nog eenige voor^eypep van waarde medenemen. Hij wera evenwel door de vrouw van den heer R. betrapt. Zij wilde den man tegenhouden, doch deze greep haar bij de keel en duwde haar opzij De man is toen de bosschen ingevlucht, Op het hulpgeroep van de vrouw kwamen eenige personen toegesneld. De achtervolging van den man begon. De vluchteling is later op den dag door de Oosterbeeksche politie op den Utrechtschen weg aangehouden en in verze^ kerde bewaring gesteld. Epn mooie (tand. Maandagavond !1, heeft een uit de richting Amsterdam komende motorwagen van de Gooische Tram nabij Vinkeburg een woonwa gen versplinterd, waarbij de eigenaar, de 18- jarige G. B., een lichte hersenschudding opliep terwijl zijn echtgenoote ongedeerd bleef. B. die ter verpleging in het Burgerziekenhuis werd opgenomen, is daaruit weer ontslagen. Hij was zeer verrast, toen de gemeenteveld wachter van Diemen hem een bedrag van f 60 ter hand stelde, hetwelk deze veldwachter in ontvangst had genomen van een medelijdende automobilist, die Maandagavond de plaats van het ongeval passeerde. WOLKBREUK BOVEN TILBURG. Een angstwekkned schouwspel. Na een broeierigen dag, zonder veel zonne schijn en bij tusschenpoozen een malsche re genbui, kwam Donderdagavond uit het Zuid- Westen een donkere wolk bov enTilburg ge dreven. Het was ongeveer 8 uur, toen enkele bliksemflitsen, gevolgd door een verren don der, de menschen naar huis dreven, beducht voor het opkomend onweer, In een ommezien had zich de wolk boven de stad verspreid. Er zat een ongewone wer king in de lucht, die de wolkenbanken uiteen dreef, totdat plotseling een stortvloed neer- gulpte, die de geheele stad dreigde weg te spoelen. Een ondoorzichtig watergordijn hing in de straten, als stonden al de sluizen des hemels open. Het was een onheilspellend ge zicht, dat allen beklemde, De wolken waren lichtend geel, met randen als van gloeiend koper en ver aan den einder het ijle blauw van een wolkloozen hemel. Grootsch, maar tevens angstwekkend was 't schouwspel, dat allen met ontzag vervulde, De bliksemflitsen en het gerommel van dei* donder waren van weinig heteekenis, doch de zonderlinge lucht, die geheel de stad als het ware in den avondgloed zette van electrische booglampen, terwijl de regen neerzwiepte met felle vlagen, verontrustte allen. Ruim 20 minuten hield de zondvloed aan. Bijna alle straten werden blank gezet» wijl de riolen dezen bandjir niet konden verzwelgen. Het station kwam op een eiland te liggen en ook de Heuvel en de Markt liepenspoedig droog. In tal van buurten had men intusschen over last en drong het water in de huizen en lie pen de kelders vol. Het kwartier van de Spoor laan, de Willem Il-straat met het Postkantoor heti Wilhelminapark, maar vooral de straten bij het Piusplein en het Willemsplein waren er het ergst aan toe. Hier is men juist bezig met de vernieuwing en de vergrooting van het riool, waarvoor een deel van het oude riool is afgedamd. Zoodoende kon het water in de stra ten der zoogenaamde Koningswei niet weg en liepen al de daaraanliggende huizen onder Op tal van plaatsen stond het water een hal- ven meter hoog en moest men badende de wo ning bereiken. Er is dan ook veel schade in de ze buurt aangericht, niet alleen in de kelders.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2