De Axelsche Winkelweek No. 3658 Woensdag 27 Angnstns 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Binnenland, Buitenland. Het Geheim van den Voddenraper. Posterijen VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND L' POSTREKENING Nb. 52419. FEUILLETON. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. 700-jartg bestaan van Nijmegen. BÜJie gebeurtenis in bet Italiaanscbe Koningshals. Blijde gebenrteols in het Belgische Vorstenhals. Het Belgisch Vorstenpaar te Brngge. Pekken en typkns te Ckarlerel. Indrukwekkende Vlaamsche betooglng. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 TelegramadresKoerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent pet regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKENO GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Na Hulst vier thans ook Nijmegen his torische feesten ter herdenking van het 700- jarig bestaan zijner stadrechten. Gemeld wordt, dat de kroonprinses, Prin ses Marie-Jozé van België, in Januari a.s. een blijde gebeurtenis verwacht. De hertog en hertogin van Brabant zijn van hun verblijf in de Ardennen in de hoofd stad teruggekeerd en hebben zich geïnstal leerd in het kasteel van Stuyvenberg, dat op korten afstand ligt van het koninklijk kasteel van Laeken, alwaar men de blijde gebeurtenis zal afwachten, die naar men voorziet, eind Augustusbegin September zal plaats hebben. Ter gelegenheid van Belgie's eeuwfeest, bezoeken de koning en de koningin achter eenvolgens alle provinciehoofdsteden des lands. Zondag was het de beurt van Brugge, dat het vorstenpaar en prins Leopold een hartelijke ontvangst heeft ten deel doen vallen. Er hebben zich te Charleroi enkele ge vallen van pokken en typhus voorgedaan met doodelijken afloop. Zondag jl. vond een indrukwekkende massa-betooging plaats te Dixmuide, op de ijzervlakte, waar dertigduizend Vlaamsche strijders uit den grooten wereldoorlog be graven liggen. Deze betooging zou in de beste orde ver. loopen zijn, ware het niet, dat van Franskil- jonsche zijde beleedigende en provoceerende strooibiljetten vanuit een vliegtuig over de betoogers waren uitgestort. Begrijpelijkerwijze verwekte zulks een geweldige opwinding en verontwaardiging onder de ongeveer 130,000 bedevaartgangers. Belgische vlaggen werden afgerukt en Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 105) Zonder het hoofd op te heffen, antwoordde hy: De drank berooft den mensch van zijn ver stand, mijn kind, en dan weet hij niet wat hij zegt. Aurillac kon intusschen niets te weten ko men. En toch was het geheim in dat huis verbor i gen en hij kon het niet ontlokken aan dat eenvoudige, schuldelooze kind, noch aan den diepgezonken dronkaard, die sluw genoeg was om geheel alleen zijn hartstocht bot te vie ren, ten einde in zijn dronkenschap aan nie mand zijn geheim te verraden. Er kwamen dagen, waarop vader Falot den moed liet zinken, en aan de toekomst wan hoopte. Dan nam hij zijn toevlucht tot den eerw. heer Bernard, legde de twijfelingen van zijn diep bedroefde ziel voor dien man Gods open, of wel begaf zich naar het werkkamer tje van Columba, en zat uren achtereen met haar te praten, bij het eentonige snorren der naaimachine, door den vluggen voet van het jonge meisje in beweging gebracht. Bij haar vond hij de verlichting des harten vertrapt of verbrand en ten slotte kwam het tot een botsing met de politie, die echter voor de geweldige menigte moest wijken. Dat dergelijke hoogst betreurenswaardige voorvallen, de klove tusschen de beide volksdeelen in België moet verbreeden is overduidelijk. Wat zal van dit alles het einde zijn?! Koninginnedag en de post. De Nederlandsche P.T.T.-administratie staat ieder jaar weer voor een periodiek terugkee- rende moeilijkheid, nl. de regeling van de dienstuitvoering op den verjaardag van H.M. de Koningin. De moeilijkheid is hierin gelegen dat, hoewel het een loffelijk gebruik geworden is, met name op Koninginnedag, alle Rijks- en Ge meentebedrijven en/of kantoren, voor zoo vei de dienst zulks toelaat, geheel of gedeeltelijk stil te leggen, en vrij af te geven, geen alge meen geldende datum voor de viering van H. M.'s verjaardag bestaat indien deze dag op een Zondag valt. Zelfs komt het voor, ook al valt Koninginnedag op een werkdag, dat in verscheidene gemeenten een andere dag voor de herdenking wordt bepaald, vaak samenhan gende met plaatselijke belangen. Zulks brengt voor den P.T.T.-dienst wel ke het algemeen gebruik volgt, nl. viering in den regel op 31 Augustus en valt deze dag op een Zondag, dan op 1 September mede, dat er in sommige plaatsen wel eens een tegen stelling ontstaat tusschen de plaatselijke vie ring en den dienst aan het P.T.T. kantoor. Het karakter van den P.T.T.-dienst vordert, dat, o.a voor den postchèque- en girodienst, als voor telegraaf en telefoon, voor het geheele land éénzelfde dag voor eventueele dienstbe- perkingen wordt vastgesteld, omdat deze on- derdeelen handelingen verrichten, welke zich niet tot één kantoor beperken, maar die af hankelijk zijn van de dadelijke medewerking van kantoren in andere plaatsen. Daarom kan de P.T.T.-dienst zich niet plaat selijk aanpassen aan regelinggen, welke aan de algemeen gebruikelijke afwijken. Hét publiek geve zich dus rekenschap van den feitelijken toestand en make van den nood een deugd indien door plaatselijke afwij kingen in den datum van viering van het Ko- ninginnefeest de omstandigheden op hetP.TT kantoor daarmede niet in overeenstemming kunnen zijn. (Maasbode.) AXEL. Mfen meldt ons uit Axel: De Axelsche Winkelweek, georganiseerd door gelijk hij het licht des geestes vond in zijn gesprekken met den priester Bernard, Colum ba ontving hem met een vriendelijken glim lach, ruimde hem een plaats naast haar in, herhaalde voor hem de geschiedenis harer kinderjaren, en sprak hem van het verdriet dat het wegblijven van Epine-Vinette haar veroorzaakte. Zij was een grillig meisje, zeide zij dat slecht opgevoed werd door een afgunstige moeder; maar in den grond haars harten was zij niet slecht. Mijn kleine buurjongen, de loo per, heeft mij verteld dat hij haar onlangs in een schitterend toilet in een café-chantant heeft hooren zingen. Men spreekt van haar in de dagbladen, zij is bijna beroemd en heeft de liederen van het dorp Bruyants in Parijs in de mode gebracht. Dat arme meisje. Zij is rijk, beroemd zegt gij; en gij beklaagt haar? Ik houd meer van de schaduw dan van de zon, vader Falot; het stille huiselijke leven heeft voor mij oneindig meer waarde dan alle uitspanningen en vermaken buiten's huis. Mij dunkt dat het leven zeer eenvoudig zou ge weest zijn, als ik het zelve had kunnen af bakenen. Een vader, die mij lief gehad zou hebben, een moeder ach! de moeder, die Ik verloren heb en die zoo schoon en zoo goed scheen, en dan En dan, vroeg vader Falot, hebt gij u nooit afgevraagd, of gij die een wees zijt en alleen op de wereld staat, geen behoefte zoudt heb ben aan een beschermer, een echtgenoot? Columba sloot hem met haar vingers den de V.V.V., is in beginsel reeds een waar succes voor de organisators. Niet minder dan 81 win keliers nemen deel aan de Winkelweek en meer als de helft étalagekeuring. Prachtige prijzen (75) werden door fabrikanten en winkeliers ter beschikking gesteld voor het aan de Win kelweek verbonden Raadspel. Niet minder dan 6 vreemde muziekgezelschappen zullen gedu rende de Winkelweek concerteeren. Ook de plaatselijke muziekvereenigingen verleenen hare medewerking en tot slot zullen op 6 September concerten gegeven worden door de muziekgezelschappen Axel, Hoek en Zaamslag De V.V.V heeft kosten noch moeite gespaard om de Winkelweek zoo schitterend mogelijk te doen slagen. Niet minder dan 2000 program ma's worden gratis verspreid alsook de vreem delingen, zooals uit de advertentie blijkt, kun nen gratis programma's (inhoud 44 blz. druks) bekomen, alzoo gratis deelnemen aan het prachtig raadspel. Een loterij, waarbij door de koopers van loten a 10 cent per lot prachtige prijzen te winnen zijn, is een bijzondere attrac tie. Niet minder dan f 150 aan geldprijzen wordt beschikbaar gesteld voor den étalage wedstrijd. In één woord de Axelsche Winkel week beloofd iets te worden. Gemeenteraad. Donderdag werd alhier in voltallige vergadering zitting gehouden van den gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Blok. Een voorstel van B. en W. om f 500 beschik baar te stellen voor versiering en verlichting bij de komst der Koningin en tevens voor de feesten van den 50steen jaardag van H. M., waarover in een vorige verg. de stemmen staakten, werd thans verworpen. Men achtte f 300 voor de versieringen voldoende, terwijl reeds f 500 was gevoteerd voor tractatie der schoolkinderen. Alzoo kon een nieuw voorstel om nog f 200 te geven voor verlichting met schijnwerpers geen genade vinden, ondanks langdurige discussie. Een tweede punt bevatte een reeks voor stellen en vormde den hoofdschotel der ver gadering. Een vorige zitting was de zekerheid* stelling van den gemeente-ontvanger, den heer W. A. den Boggende, bepaald van f 13000 op f 7000, terwijl door genoemden ambtenaar gevraagd was die te bepalen op f 6000. Dit besluit nu gaf den heer den Boggende aan leiding om aan den Raad het volgende te schrijven: „Tot mijn spijt verneem ik, dat uw college heeft gemeend, niet te moeten inwilligen mijn verzoek om het bedrag van mijn borgtocht terug te brengen op f 6000. „Omdat de eene dienst de andere waard is, deel ik u beleefd mede, dat ik niet bereid ben, de administratie van het Grondbedrijf dezer gemeente langer te voeren". De voorzitter en enkele raadsleden drukten hun verontwaardiging over dit schrijven uit. De ontvanger had de betrekking van admi nistrateur van hét Grondbedrijf bij zijn be noeming tot Gemeente-ontvanger, ongeveer 5 jaren geleden, stilzwijgend aanvaard, doch zijn mond. Stil, vader Folat, zei zij: als mijn hart sprak zo uik er niet naar luisteren. En de uren, die vader Falot en Columba met elkander doorbrachten, gingen voorbij met e ensnelheid die zij zich niet konden ver klaren, maar zij smaakten een onuitsprekelijk genot als zij met elkander gezellig zaten te praten: en dit was voor beiden een spoorslag om dit samenzijn zoolang mogelijk te rekken. XKJVII. .Het geweten van Max. De aard van Nerval was geheel en al ver anderd. Zijn barschheid was in ruwheid ont aard; soms ontvluchtte hij alle opnebare ver makelijkheden en partijen, dan weer nam hij dagen achtereen deel aan alle uitspattingen. Zijn liefde voor zijn dochter scheen te ver minderen of hij liet die ten minste minder blijken. Men zou gezegd hebben dat hij tegen Angelie een geheimen wrok koesterde. Tever geefs wendde het meisje al het mogelijke aan om haar vader te believen; Nerval wees al haar voorkomendheden norsch af. Deze behandeling griefde Angelie diep. Aanvankelijk schreef zij deze verandering van Nervals karakter toe aan geldelijke ver liezen, maar de kwaal verergerde, in plaats van te verminderen, en het jonge meisje begon te vermoeden dat eenige zedelijke oorzaak na deeligen invloed op het gemoed haars vaders uitoefend:. instructie maakt daar geen melding van, zoo dat men den gem.-ontv. niet kon verplichten de werkzaamheden voor het Grondbedrijf op zich te nemen. B. en W. vonden in dit schrijven aanleiding om de volgende voorstellen te doen: a. tot vaststelling van een verordening be treffende het Grondbedrijf, in aansluiting met art. 114 bis der Gemeentewet; b. tot vaststelling van een instructie voor den Administrateur van het Grondbedrijf; c. tot vaststelling van het salaris van dien ambtenaar op f 100 en d. tot wijziging van de instructie van den Gem.-Ontvanger. In het laatste voorstel zien B. en W. een equivalent voor de meerdere uitgave van f 100 als salaris voor den Administrateur. De wijzi ging der instructie houdt nl. in, dat met 1 Jan. 1931 het kantoor van den Gem. Ontv. niet meer te zijnen huize, maar ten gemeente huize zal gevestigd zijn. De vergoeding "oor kantoorlocaal voor den ontv. ad f 100 vervalt daardoor. Tegenover de verklaring van den voorz., dat het schrijven van den ontvanger grievend was en andere laden deze handelwijze omdat ze geen ander woord gebruiken wilden onbe hoorlijk vonden .stelde de heer 't Gilde zijn afkeurende meening over de houding van B. en W., die zooals hij zeide, den ontvanger nu wilden „pesten" en revanche-maatregelen toe pasten. Toch verklaarde hij, dat de maatregelen voor den ontvanger een reuzengemak zou jp- leveren, daar deze nu het geloop aan zijn deur niet meer zou hebben. Maar spr. meende, dat het publiek er de dupe van zou worden, waar op de voorzitter zeide, verschillende feiten te kunnen noemen, waaruit blijkt, dat het pu bliek gebaat zal zijn met deze verandering. De heer Dieleman meende, dat het beetje werk best ter secretarie kan gebeuren, daar hier ambtenaren genoeg zitten, terwijl B. en W. meenden, dat 't onrechtvaardig is om aan den eenen ambtenaar op te leggen, wat de an dér weigert te doen. De voorstellen a, b en c werden na nog eenig debat aangenomen met 8 tegen 3 en voorstel d met 9 tegen 2 stemmen. Ten opzichte van het feit, dat nog steeds door de gemeente toeslag wordt gegeven op de huren van de woningen der bouwvereeniglng, terwijl sommige daarvan bewoond worden door menschen met f 1500 tot f 2000 salaris, was voorgesteld daarin verandering te bren gen. B en W. stelden nu voor die regeling in te trekken en te bepalen dat, wie f 24 en meer per week verdient, geen toeslag krijgt. Voor inkomens van f 18 tot f 24 wordt f 0.50 en voor mindere f 1 per week toeslag gegeven. Alzoo werd besloten met 8 tegen 3 stemmen. Bij de rondvraag bracht de heer 't Gilde de waterleiding weer eens ter sprake en herinner de aan het rapport-Aalberse over de cijfers van dr. Jenny Weyerman. Spr. vraagt den vour zitter of deze ook weet of dr. Weyerman dat Daar Angelie op haar zijdelingsche vragen geen bevredigend antwoord kon bek omen, i-e sloot zij, ten einde uit dezen pijnlijken en on houdbaren toestand te geraken, openhartig aan haar vader te vragen, waarmee zij zich zijn ontevredenheid op den hals gehaald had. Dat weet gij maar al te goed, gaf hij ten antwoord, voor u heb ik alles opgeofferd, tot zelfs het geluk dat mijn deel zou kunnen ge weest zijn door een tweede huwelijk en toen ik een klein offer van je liefde vroeg, zijt gij teruggedeinsd. Een offer? herhaalde Angelie, ik ben be reid alles voor u te doen, vader als u eenlg gevaar dreigt. Eenig gevaar. Wie spreekt er van gevaar? Het was genoeg dat Je mij nuttig kon wezen. En waarin kan ik dat? Door den man te huwen, dien ik voor je ge kozen heb. Ik meende dat je mij niet meer daarover zoudt spreken, hervatte Angelie. Ja, ik wil er over spreken en voor de laatste maal, ik moet weten of Ik op het hart mijner dochter rekenen kan. Angelie werd doodsbleek. Zij zat in een grooten leunstoel, eenlgszins in de schaduw, terwijl Nerval in het volle licht stond. Een koortsachtige gloed flikkerde in zijn oogen, zijn lippen trilden, zijn kleur was asch- grauw; blijkbaar verkeerde hij in een hevige gemoedsbeweging. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1