No. 3657 Maandag 25 Augustus 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREM Binnenland Buitenland. Het Geheim van den Voddenraper. Sociaal JTieuws. Provineienieuws VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND |^L' FEUILLETON. POSTREKENING No. 52419. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 TelegramadresKoerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GE8CHIKT VOOR PUBLIOITEIT Verbond van Nederlandsche werkgevers. Naar gemeld wordt, zal de algemeene leden vergadering van het Verbond van Nederland sche Werkgevers worden gehouden te VJissin- gen, Sas van Gent en Ter Neuzen, op Donder dag 18 en Vrijdag 19 September. De Landbouwcommissie. De landbouwcrisiscommissie heeft de regee ring voorgesteld het gebruik van een percen tage bloem van inlandsch meel bij het bakken van wittebrood verplichtend te stellen. Joris de Leeuw in hooger beroep vrijgesproken Het Belgisch Hoog Militair Gerechtshof heeft zich in hooger beroep bezig gehouden met de zaak van den Vlaamschen milicien De Leeuw, die door den krijgsraad te Luik tot drie en een halve maand militaire gevangenis ^traf was veroordeeld, omdat hij indertijd ge weigerd had gevolg te geven aan in de Fran- sche taal gestelde bevelen. Het gerechtshof was van meening, dat aan De Leeuw niet de bedoeling kan worden toe gedicht in het algemeen te weigeren aan mili taire bevelen te voldoen, doch slechts aan die, welke in de Fransche taal gegeven werden. Het Hof vernietigde het vonnis van den krijgs raad en sprak De Leeuw vrij. Blijde gebeurtenis in het Engelsche Konings huis. Op het kasteel Glamis in Schotland, waar zij reeds eenige weken verbleef, heeft de her togin van York het leven geschonken aan een dochter. Nog steeds drijvende mijnen. Volgens een bericht van de Engelsche kuSt- stations werd Donderdagmorgen op 53 gr. 58 min. N. Br. en 3 gr. 1 min. W. L. nog een drij vende mijn gerapporteerd. Het is wel opmerke lijk, dat na zoovele jaren, het mijnengevaar nog steeds niet geweken is. Storm en noodweer. Aan de kust van Noord-Frankrijk hebben Donderdag weer hevige stormen gewoed, welke weer een aantal menschenlevens hebben ge- eischt. Op verscheidene andere plaatsen heeft het noodweer den oogst geheel vernield. De he vige slagregens hebben het koren als het ware weggespoeld. De reddings- en bergingsvaartui gen waren den geheelen dag en een deel van den nacht in de weer om assistentie te ver- leenen aan in nood verkeerende zeil- en vis- schersschepen op de kust. Het Engelsche visschersplaatsje Tiley, nabij Scarborough is eveneens door een hevigen storm geteisterd. Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 104) Ik beloof u dat ik mij uwe raadgevingen ten nutte zal maken gaf ik ten antwoord. En ik hoop dat je gelukkiger mag wezen clan vader Falot, mijn kind. Nog lan gbleven zij op die wijze onder het lommer der groote boomen met elkander zit ten praten, terwijl de heldere waterstralen der fontein in hun nabijheid nedervielen in het groote marmer bekken, waarin kinderen hun scheepjes lieten varen. Toen Bestiole naar huis terugkeerde, liep zij luchtiger en blikte met meer vertrouwen naar den blauwen hemel. Door zijn drukke bezigheden, kon de Ekster zijn vriendin slechts zelden begpeken, maar daarentegen ging vader Falot er meermalen heen. Sinds den dag waarop voor het eerst het vermoeden bij hem opgekomen was, dat zijn voormalige werkman de sleutel van het ramp volle geheim bezat, dat hij tot eiken prijs wil de doorgronden, had Aurillac het doel be oogd, in de woning van Camourdas door te dringen. Hij wist natuurlijk niet in hoeverre pamourdas medeplichtig was aan 2ijn onder- Zeventien visscherschepen zonken, terwijl 6 geborgen konden worden. Persoonlijke ongeval len kwamen hierbij niet voor. Voorts werd een aantal visschersschepen zoo zwaar beschadigd, dat zij waarschijnlijk niet meer hersteld kunnen worden. Een groet deel van de bijna geheel uit visschersgezin- nen bestaande bevolking van Filey is hierdoor zoo goed als geheel beroofd van zijn bronnen van inkomsten'. De stakingsbeweging in Frankrijk. De stakingsbeweging schijnt zich uit het Noordelijk industriegebied verder over Frank rijk uit te breiden. Donderdagmorgen legden de havenarbeiders te Le Havre naar aanleiding van een loon- kwestie het werk neer. Ongeveer 1500 man zijn in staking. Incidenten deden zich Donderdag den ge heelen dag niet voor. Wederom negen personen te Moskou terecht gesteld. Donderdag zijn te Moskou opnieuw negen personen terechtgesteld, die zilveren munten en buitenlandsche betalingsmiddelen hadden opgekocht. Hun was het verspreiden van con- tra-revolutionnaire geruchten ten laste gelegd Corruptieschandaal ip het stadsbestuur van New-York. Gouverneur Roosevelt heeft gelast een on derzoek in te stellen naar de corruptie bij de justitie in de stad New-York. Dit onderzoek schijnt steeds grooteren om vang te zullen aannemen. Het corruptie-schan daal in het geval van den politierechter Ewald die thans van zijn ambt is ontheven, zal waar schijnlijk nog in deschaduw worden gesteld door hetgeen voor de deur staat. De republikeinsche minderheid in den ge meenteraad heeft gouverneur Roosevelt ver zocht, het onderzoek uit te breiden tot den burgemeester en het geheele democratische stadsbestuur. Voorts verlangt deze minderheid een onderzoek naar de talrijke financieele schandalen, het misbruik, dat gemaakt is bij het bekleeden van openbare ambten enz. Burgemeester Walker van zijn kant heeft deze aanvallen niet onbeantwoord gelaten. Hij verklaarde dat hij een dergelijk onderzoek goedkeurt, doch ontkent alle ingebrachte be schuldigingen en verklaart dat men met een campagne der republikeinen te doen heeft, om daaruit voordeelen te slaan bij de a.s. verkie zingen. Desniettegenstaande schijnt met hetgeen reeds aan het licht is gekomen, de toestand van het New-Yorksche gemeentebestuur niet benijdenswaardig en is het niet onmogelijk, dat deze zaak zich tot een nationaal schan daal ontwikkelen. De droogte in Amerika. De voorzitter van den Farm Board, Alexan der Legge, heeft verklaard, dat de korenoogst in de door de droogte geteisterde streken zoo zeer heeft geleden, dat het thans weinig ver schil uitmaakt, of het regent of niet, daar gang; maar dit stond bij hem vast dat hij er de hand had in gehad. Tallooze malen had hij tijdens zijn gevan genschap en later bij zichzelven gezegd, dat er zonder eenigen twijfel iemand was, die be lang bij zijn ondergang moest gehad hebben, maar daar hij nooit iemand eenig leed had gedaan, zocht hij tevergeefs in zijn geest naar den man, die hem van zijn eer en zijn vermogen beroofd had. Sedert het oogenblik dat Aurillac den fabri kant verrast had, terwijl deze met koortsachti ge drift de meubelen van Camourdas door zocht, had hij een gedeelte van het verleden begrepen. Eeni enkel mensch had uit zijn ondergang voordeel getrokken, en die mensch was Ner val. Een vreemde monsterachtige band kluister de hem echter aan een ander: Nerval moest het hoofd van het complot wezen, Camourdas de arm, en van waarneming tot waarneming was Aurillac eindelijk tot de logische gevolg trekking gekomen, dat bij hem overtuiging werd: Camourdas ontving van Nerval die ge heimzinnige inkomsten, welke hij in de her bergen verteerde. De eenige voorzorg welke hij nam was zich niet in tegenwoordigheid zijner kameraden te bedrinken, uit vrees on getwijfeld een geheim te verraden, waarvan zijn vrijheid en zijn inkomsten afhingen. Zedelijke bewijzen bezat Aurillac genoeg, maar het ontbrak hem aan een tastbaar, een feitelijk bewijs, en dit moest zich in het bezit van Camourdas bevinden. Aurillac twijfelde een groot gedeelte van den korenoogst van dit jaar als verloren moet worden beschouwd. Van overheidswege worden maatregelen ge troffen om steun te verleenen. Indië's verzet tegen Engeland. Door het intreden van den moesson is een einde gekomen aan de onwettige actie van clandestien zoutmaken. De nationalisten heb ben thans een anderen vorm van burgerlijke ongehoorzaamheid gevonden. Zij overtreden nl. de boschwet, door hout te hakken in de openbare bosschen, zonder afdracht van de daarvoor verschuldigde bedragen aan de Brit- sche belastingautoriteiten. Men schat het aantal Indische nationalisten dat sedert het begin der burgerlijke ongehoor zaamheidscampagne is gearresteerd en zich thans in hechtenis of in gevangenschap be vindt op 30.000. Een nationaal Italiaansch badcostuum. De bladen deelen mede, dat de Italiaansche fabrikanten van badcostuums besloten heb ben een nieuw model Italiaansch badcostuum te creëeren. Het zal een nationaal Italiaansch costuum worden, verklaren de fabrikanten, omdat de bad costuums uit het buitenland meestal de wet ten der welvoeglijkheid overtreden. De oud-gepensionneerden bij de spoorwegen. Naar gemeldt wordt, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen ook op de oud-ge pensionneerden van de Spoorwegen van toe passing verklaard de regeling, die voor de oud gepensionneerden van het Rijk van kracht is geworden door den algemeenen maatregel van Bestuur van 22 Juli, St.bld. No. 337. Rijkswaterstaat Zeeland. Naar gemeld wordt zal ingenieur Hendrik van Oordt, hoofdingenieur-directeur der Rijkswaterstaat in de directie Zeeland, in gaande 1 October a.s. den dienst met pensioen verlaten. WESTDORPE. Gemeenteraad. Morgennamiddag 7 uur ver gadert de Raad ter behandeling van het vol gende. 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot aanstelling onderwijzeres cursus Fransche taal. 3. Voorstel tot uitbreiding der rioleering in de kom der gemeente. 4. Voorstel: a. tot heffing van 50 opcenten op de hoofd som der vermogensbelasting; b. de gemeente voor de heffing der gemeente fondsbelasting te rangschikken in de tweede klasse c. tot behoud der heffing van 80 opcenten daar niet meer aan sedert den dag, dat de rijke fabrikant, onder voorwendsel nieuwe meubelen te schenken, door den voormaligen galeiboef verrast werd, terwijl hij alle laden kasten doorsnuffelde, het papier van den muur scheurde en in machtelooze woede en vertwijfeling naar het stuk zocht, dat hem in de macht van Camourdas gekluisterd hield. Beiden maakten alzoo jacht op dat papier dat voor beiden zulk een onschatbare waarde had: voor Nerval wiens ondergang, voor Au rillac, wiens eerherstel ervan afhing. Toen vader Falot zich toegang verschafte tot de woning van Camourdas, geschiedde zulks in de hoop, dat hij een of ander zou kunnen opvangen, wat hem op het spoor kon helpen. Daar de, vader op zijn hoede was moest hij beproeven het kind aan het praten te krijgen. Maar de onschuld, de oprechtheid, de goed heid van Bestiole brachten Aurillac spoedig tot andere gedachten; hij schaamde zich bij de dochter onderzoek te doen naar de levens wijze en de gewoonten van den vader, om daardoor het bewijs eener misdaad machtig te worden, die hem naar het schavot zou voe ren. Zou het geen laaghartig verraad zijn, zich in het vertrouwen van het ongelukkige meisje te dringen, en daarvan later gebruik te maken om haar in een nieuwen afgrond van jammer te storten? En toch. ondanks al die overwegingen, kon de voddem f ner zich niet onthouden Bestiole zoo dikwv hij haar bezocht uit te hooren, op de gebouwde en van 20 opcenten op de ongebouwde eigendommen (grondbelasting) d. tot rangschikking der gemeente in de 9e klasse voor de Personeele Belasting. e. tot behoud der heffing van 5080 op centen op de hoofdsom der personeele be lasting. 5. Aanbieding gemeente rekening 1929, reke ning G.E.B. 1929 en rekening Burgerlijk Arm bestuur 1929. OVERSLAG. Gemeenteraad. Men meldt ons: Vrijdagnamiddag kwam de raad dezer ge meente in openbare vergadering, onder voor- ziterschap van burgemeester Stevens, bijeen. Afwezig met kennisgeving de heer H. Lam mens wegens verblijf in het buitenland. De notulen der vorige zitting zou men maar op de volgende bijeenkomst lezen. Nadat diverse ingekomen stukken gepasseerd waren, kwam nog eens ter berde de veld wachter jaarwedde. Hierover was van Ged. Staten, op nader aan vraag van B. en W., bericht ingekomen dat de heeren in Middelburg voet bij stuk hielden. Door den heer Gijsel werd opgemerkt dat in deze kwestie Overslag toch niet overgeslagen was. Na nog wat over en en weer gepraat te hebben konden allen instemmen met de ver dere behandeling van deze zaak na het tweede agendapunt. Alsdan kwamen onze nieuwe belastingen aan de orde zulks in verband met de wet op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeente. De secretaris gaf een uit voerige uiteenzetting; hierbij bleek dat onze gemeente, die er de laatste jaren heel goed voorstond, alsnu merkbaar verbeterde. Onze gezamenlijke belastingbetalers zullen thans maar eventjes tien gulden per hoofd minder moeten offeren aan de gemeenschap. Meerdere edelachtbaren wreven zich onwillekeurig in de handen en keken naar buiten de lucht Jn, anderen staken genoegelijk een versche si gaar op. Onder algeheele goedkeuring plaat ste men de gemeentefondsbelasting in de 3e klasse en de personeelebelasting in de 9e klas se. Het is wel begrijpelijk dat hier een opge wekte raad bijeenzat. Na eenigen tijd van meer onofficieele gesprekken bracht de voor zitter wederom het zeer oude punt „veldwach terssalaris" naar voren. Dit restte immers nog ter afdoening. Spreker stelde ten slotte vóór dit nu ook maar te verwerken. Wethouder Apers was met den burgemeester van mee ning dat men tenslotte voor den wil van Ged. Staten zou moeten zwichten. De heer Plas- schaert deelde dit standpunt eveneens en zei de dat de raad vroeg of laat de verhooging toch zou moeten inwilligen, men kon het dan maar beter ineens doen. Wethouder Verdur- men gaf echter te kennen dat „hij" eenmaal „neen" gezegd had en dat hij daarbij bleef. Toen nu de heer Gijsel den laatsten spreker krachtig bijviel met te zeggen „wij slaan niet over", was dit voor de twee overige heeren aanleiding om zich zonder naderen uitleg bij de tegenstanders te voegen. De voorzitter gaf omtrent de zonderlinge levenswijze haars vaders. Ach! hij is zoo goed als hij geen sterken drank gebruikt heeft, zeide het meisje, gij zelf zijt er nog getuige van geweest, toen ge mij voor de eerste maal op zijn schouder zag zitten, bij de vertooning van Laurier. Nog zeer kort geleden scheen hij weer goed gezind en had ik hem bijna de belofte ontlokt, dat hij werk zou zoeken en voortaan thuis blijven. Het zijn alleen zijn zoogenaamde vrienden, die hem op een dwaalspoor brengen, maar ik beschuldig hem niet,ik heb er het recht niet toe; God en mijn hart verbieden het mij. En evenwel, mijn kind, zijt gij door zijn woestheid gebrekkig geworden. Laat ons daarover zwijgen, vader Falot; mijn vader heeft er veel berouw over gehad, dat verzeker ik u. Maar het zal niet lang meer duren, of ik zal weer even recht wezen als ieder ander; de dokter heeft zulks verzekerd. Dan zal ik alles vergeten, alles! En als Camourdas beschonken is, dan praat hij hardop, als iemand die droomt, niet waar? Hij bedrinkt zich des nachts, en dan slaap ik. Hebt gij hem nooit, in zijn dronkenschap hooren spreken van dood, brandstichting, van een vreeselijke gebeurtenis, waarin vrouw en kinderen een rol speelden? Roept hij dan niet om hulp, vervloekt hij niemand? Spreek, Bes- stiole, spreek! Waarom vraagt gij dat? vroeg het meisje, den voddenraper strak aanziende. (Wordt

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1