De Zeeuwsche Koerier Vrijdag 22 Aognstns 1930. Tweede Blad. De Tweede Zeeuwsche Klompen- beurs te Clinge* liet Gebeim van den Voddenraper. van 44e Oaargang. No. 3656. FEUILLETON. Vrolijk scheen de heerlijke zon over het land der Zeeuwsche klompenmakers, toen daar Woensdag in het centrum, Clinge, de Vroed schap samenkwam met den burgemeester aan het hoofd om met een groote schare genoo- digden de blijde opening van de tweede Zeeuw sche Klompenbeurs te doen plaatshebben. Van de hun gezonden invitatie hadden o.a. gebruik gemaakt de heer Em. Lockefeer, lid van de Tweede Kamer, de heeren B. Truffino en P. Geirnaerdt resp. burgemeester van Hulst en St. Jansteen, gemeenten, waar eveneens de klompenindustrie wordt beoefend, de Zeereerw. heeren J. Huygen en J. H. A. Preijers resp. pastoor van Clinge en St. Jansteen, Kape laan P de Beukelaar, geestelijk adviseur van de Ver. van R.-K, Klompenmakers te Clinge „St. Gummarus" W.C. van de Ven, pastoor te Luyksgestel, de commissie van de klom penbeurs, de voorzitter van de Harmonie „Wel doen door Vermaak" en de jury, bestaande uit de heeren v. d. Linde (Sluiskil), M. Bressers (Best) en J. van Vroonhoven (Best) en last not least Ir. Grevers, directeur van 's Rijks- nijverheidslaboratorium te Delft, die gekomen was om de openingsplechtigheid te verrichten Welkomstwoord burgemeester Vienings. Deze allen werden te half 12 ten Raadhuize ontvangen waar burgemeester J. W. Vienings de groote promotor van de klompenbeurs in Zeeland, hun een hartelijk welkom toeriep daarbij van de gelegenheid gebruik makend om den burgemeester van Hulst met diens benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau te complimenteeren. Spreker wees er op dat het gemeentebestuur er steeds prijs op blijft stellen, dat de Zeeuwsche klom penbeurzen te Clinge zijn gevestigd en dat het de ontwikkeling van het klompenbeursinsti- tuut met groote belangstelling volgt. Zulks is dan ook voor het bestuur der gemeente aan leiding geweest om allen, die door hun tegen woordigheid van hunne belangstelling blijk gaven ten gemeentehuize officieel te verwel komen. Na dit welkomstwoord werd de eerewijn rond gediend en dronk men op het succes van de Tweede Klompenbeurs en op den voorspoed van de Klompenindustrie. Rede Kamerlid Lockefeer. Dan nam de heer Em. Lockefeer het woord en stelde de groote beteekenis der klompen beurzen in het licht ook met betrekking tot de industrie vooral wat betreft de mechanisatie van dit bedrijf. Spr. betuigde zijn blijdschap over het feit, dat hij als geboren Clingenaar hier aanwezig mocht zijn. Hij huldigde den burgemeester als de promotor van de Klom penbeurs en dronk op diens gezondheid. Rede burgemeester Truffino. Burgemeester B. Truffino wees op de pret tige samenwerking tusschen de omliggende gemeenten en Hulst en sprak den wensch uit, dat die samenwerking ook bij volgende Klompenbeurzen steeds behouden zou blijven. Spr. bracht nog dank voor de gelukwenschen hem met zijn Koninklijke onderscheiding aan geboden, door welke decoratie H. M. onge twijfeld ook Hulst zelf heeft willen eeren. Rede pastoor v. d. Ven. Pastoor v. d. Ven uit Luyksgestel besprak de samenwerking tusschen St. Gummaris en de Unie van R. K. Klompenmakerspatroonsver- eenigingen en bracht verschillende maatrege len naar voren, die door de Landsregeering in het belang van de klompenindustrie getroffen moesten worden, waaronder in de eerste plaats een uitvoerverbod op hout. Laatstgenoemde wensch beval hij in de bijzondere belangstel ling aan van het Kamerlid Lockefeer. Rede Kap. de Beukelaar. Kap. de Beukelaar bracht dank aan de ge meentebesturen van Clinge, Hulst en St. Jan steen voor de verleende subsidies en aan Ir. Grevers voor den van Rijkswege ontvangen steun. Rede pastoor Huijgen. Pastoor Huijgen bracht hulde aan den heer A. B. van Vroonhoven, assistent bij den Rijks voorlichtingsdienst bij het kjompenmakersbe- drijf, wiens vele kostbare wenken krachtig hebben bijgedragen om het fabrikaat der Zeeuwsche Klompenmakers in vakwaarde te doen stijgen. Nadat dit laatste door burgemeester Vie nings nog met enkele woorden was onder streept maakte men zich gereed naar het schoolgebouw te gaan, waar ook deze tweede Klompenbeurs was ondergebracht en waar de officieele opening zou plaatsvinden. Vóór het gemeentehuis was inmiddels de Harmonie „Weldoen door Vermaak" aangetre den en speelde het „Wilhelmus". Terstond nadat de laatste klanken dezer vaderlandsche hymne waren weggestorven be gaf de lange stoet van genoodigden zich beurs waarts. Onder een gepavoiseerde eerepoort, door werd het beursterrein betreden en dra wachtte het gezelschap in een der voor de beurs beschikbaar gestelde localen, waarin een keurige bloemenmand was geplaatst, de ope ning af. De officieele opening. Op uitnoodiging van burgemeester Vienings, voorzitter van het Comité voor de Tweede Zeeuwsche Klompenbeurs, werd deze door Ir. Grevers verricht met het uitspreken eener re de, waarin spr. allereerst zijn dank betuigde voor de uitnoodiging om deze beurs te openen. Spr. verklaarde, die uitnoodiging met genoe gen te hebben aanvaard. Wees dan op het groote nut van Klompenbeurzen, die hij ver leek met Jaarbeurzen met haar groot econo misch en technisch nut. Zijn de Jaarbeurzen doorgaans internationaal en in omvang groo- ter, een Klompenbeurs heeft dat voor, dat men er te doen heeft met één tak van een absoluut nationale industrie. Met de Jaarbeurs heeft de Klompenbeurs gemeen, dat zij gele genheid schept voor persoonlijk contact tus schen producent en consument. Dat is van het hoogste belang. Doch ook technische voordee- len zijn er aan de beurs verbonden. Men heeft er gelegenheid om het eigen fabrikaat te ver gelijken met dat van anderen. Stelt men den eigendunk terzijde, dan zal men van den minsten concurrent nog kunnen leeren. De klomp, aldus spr., is voor de bewoners van Noord-Europa met zijn vochtig klimaat 'n nuttige uitvinding. Zijn geschiedenis is niet geschreven. In een oud tijdschrift van Staat huishoudkunde trof spr. over den klomp enke le notities aan. Zoo o.a., dat het de taak is van grondeigenaren den teelt van de grond stoffen voor de klompenindustrie (populier, wilg, esch) te bevorderen. Speciaal in de grensgemeenten heeft men aan den lijve ge voeld, wat het zeggen wil, zijn grondstoffen uit het buitenland te moeten betrekken. Ook vroeger heeft men dergelijke perioden gekend. Alleen is men toen niet op het denkbeeld ge komen om door reclame (zoo o.a. het houden van Klompenbeurzen) de aandacht op het nationale product te vestigen. Het behoeft stellig niet te verwonderen, zegt spr., dat hier in Zeeuwsch-Vlaanderen een Klompenbeurs is gesticht. Spr. betoogt dan dat hij voor de Klompen beurs te Clinge nog speciale belangstelling koestert, wijl hij zelf heeft meegeholpen om die in het leven te roepen. Spr. herinnert dan aan de aanleiding, welke tot het houden van de eerste Klompenbeurs heeft geleid. Het vorig jaar is die luisterrijk ingezet en succesvol verloopen. En ik hoop, zeide spr., dat deze beurs nog door vele andere zal mogen gevolgd worden. Spr. sprak dan den wensch uit, dat deze beurs een levendigen handel te zien zal ge ven en dat de verwachtingen, die men ervan koestert, niet beschaamd zullen worden. Hij verklaarde dan de Tweede Zeeuwsche Klompenbeurs voor geopend. Burgemeester Vienings aan het woord. Burgemeester Vienings bracht den heer Grevers dank voor diens woorden, den tegen- wensch uitend, dat diens wenschen in vervul ling zouden mogen gaan. Vervolgens richtte spr. zich met een harte lijk welkomstwoord tot kapelaan J. W. A. van Oorschot uit St. Oedenrode, die inmiddels was aangekomen. U is voor ons, aldus merkte spr. onder hilariteit der aanwezigen op, steeds een soort legendarisch wezen geweest.. Wij onder handelden met U doch zagen U nooit. Thans zijt gij bij ons en wij hopen, dat als U van hier weer vertrekt, U zult heengaan met de overtuiging dat wij alles doen om de klompen industrie te steunen. Rede burgemeester Geirnaerdt. Burgemeester P. Geirnaerdt van St. Jan steen gaf daarna nog uiting aan zijn bewonde ring voor wat hier door eendracht en willen is tot stand gebracht. Duidelijk is uit de ge houden redevoeringen gebleken, zegt spr., dat hier ook een taak voor de overheid is wegge legd. Spr. verklaart, dat hij aan de industrie zijn bijzondere belangstelling wil doen blij ken. Ik heb het genoegen gehad, aldus spr., op een Katholieke sociale week een rede te beluisteren van Mr. Dr. Kooien over gemeente en kleinindustrie. Deze betoogde, dat de ge meente vooral ook het oog had te richten op de kleinindustrie. Daaronder valt ook de klom penindustrie. De gemeente moet steunen waar zulks noodig is. Ik meen, zegt spr. tot burge meester Vienings, dat U als zoodanig Uw taak hebt opgevat en dat verheugt me. Vooral in onze gemeenten heeft die opvatting reden van bestaan. Spr. eindigde dan met den wensch, dat de klompenindustrie in bloei zou mogen toene men in het belang ook van de betrokken ge meenten. Dankwoord burgemeester Vienings. Als voorzitter van het Comité bedankte dan burgemeester Vienings allen, die hetzij door het schenken van medailles, hetzij door hun aanwezigheid bij de opening blijk van belang stelling hadden gegeven. Ook de stille krach ten, die het aspect van de beurs hebben hel pen verhoogen. Rede kap. van Oorschot. Kapelaan van Oorschot bracht dan nog met enkele woorden dank voor de ontvangen invi tatie, herinnerde er aan, dat Clinge iets van St. Oedenrode heeft geleerd, doch dat men thans omgekeerd ook naar Clinge is gekomen om iets te leeren. Doch ook om nauwere sa menwerking te zoeken, is spr. gekomen, opdat wellicht hierdoor nog meer in het belang van de Klompenindustrie bereikt zal kunnen wor den. Spr. uit den wensch, dat deze beurs tot die nauwere samenwerking zal mogen leiden en dat een officieele invitatie van St. Oedenrode ook door Clinge met een bezoek aan de beurs aldaar zal worden beantwoord. Burgemeester Vienings antwoordde, dat een invitatie ongetwijfeld zal worden geaccepteerd en dat men gaarne tot samenwerking bereid is. Hierna noodigde burgemeester Vienings de aanwezigen uit tot een rondgang over de beurs De Rondgang. Tijdens dezen rondgang hadden wij volop gelegenheid de keurige afwerking van de ge westelijke producten te bewonderen. Vooral op de luxe-afdeeling, die tot een leek in het vak uiteraard het meest spreekt, troffen we staaltjes aan van groote kunstvaardigheid en zagen we de gewone schoen op frappante wij ze nagebootst. Van deskundige zijde mochten wij voorts vernemen, dat de Clingensche producten stuk Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY. 103) 't Is waar ook, prevelde hij. Ik heb gisteren avond de voering losgemaakt om te zien. Die oude Mohikaan, die mij beet wil nemen, is niet slim genoeg! Eerder liet ik mij om het le- yen brengen dan mijn vest ontnemen. De dronkaard opende Bestiole's kamer. Hier is vaders vest! riep hij, gij moet spoe dig de voering vastnaaien, maar netjes. Het meisje voldeed dadelijk aan zijn verlan- gen. Wel, Bestiole sprak hij, ik wil wedden, dat gij gisterenavond, voor Nerval en zijn dochter gebeden hebt; is het niet zoo. O ja, vader en recht hartelijk! Dat is billijk dunkt mij, zie toch eens welk verschil tusschen ons ellendig en somber dakkamertje en deze woning? Dat alles was men ons schuldig. De rijken zijn niets schulidg in den volstrek ten zin van het woord; zij moeten wel de be- hoeftigen bijstaan, maar geen enkele mensche lijke wet verplicht er hen toe. Wat, geen enkele wet! dat zou nog te zien zijn. Je vader is slim, en als het hem behaagde een paleis te hebben in plaats van deze wo- ning zou hij het misschien ook wel kunnen krijgen. Ach! vader, u jaagt mij angst op het lijf. Ik kan doen wat ik zeg! Ik heb mij nu een maal in het hoofd gezet rijk te worden en rijk worden zal ikik wil bedienden, eigen j paarden houden, kortom, als een groot heer leven. Hier is uw vest zei Bestiole zacht. Dit vest is de kip met de gouden eieren. Sloof je niet af met naaien en werken; als je v wilt kunt ge een kamenier hebben. Vader, hernam Bestiole bedaard, uw vader was een werkman, mijn moeder een wasch- vrouw; gij zelf hebt op verschillende fabrie ken gewerkt en ik ben een arme naaister van poppenkleeren, ik zal blijven wat ik ben, en nooit geld aanraken, dat ik niet verdiend heb. Zegt gij dat om uw vader te beleedigen? vroeg Camourdas. God is mijn getuige dat ik u eerbiedig en Hem voor u bid, hernam Bestiole ernstig; maar op mijn leeftijd heeft men het recht om te weten welk brood men eet. Ik beschuldig nog verdenk u. Ik kan in mijn eigen behoeften voorzien en meer verlang ik niet. Ach vader, ging Bestiole op smeekenden toon voort, mij dunkt dat wij veel gelukkiger zouden zijn, als u het maar wilde. Geloof mij, het is zoo stree lend op het einde der week loon te ontvangerl dat men met eigen handen verdiend heeft. U moest ook zelf weder werk zoeken. Ik zou zulk een goede huishoudster wezen en het eten veel smakelijker en beter voor u gereed maken dan wat men u in de kroegen voorzet. Ik ben zwak, dat is waar, maar ik ben bijna vijftien jaren, en o. danks mijn gebrekkigheid, zou ik ken verbeterd zijn sedert het vorige jaar, dank zij vooral de technische voorlichting door den assistent bij den voorlichtingsdienst in het klompenbedrijf (ressorteerend onder het Rijks nijverheidslaboratorium te Delft) den heer A. C. v. Vroonhoven, die geregeld hen, die daar op prijs stellen, met zijn technische kennis ter zijde heeft gestaan. Men is reeds zoover, zot verzekerde men ons, dat vele inzendingen me/ succes een vergelijking met de beste Brabant- sche producten kunnen doorstaan en dat de kwaliteit ver boven de Belgische uitstaat. Ook de inzending der knechts, die onderling op deze beurzen mogen wedijveren, waren veel talrijker en toonden een enorftie stijging wat de kwaliteit betreft. Na eenigen tijd tusschen de uitgebreide klom pencollecties te hebben rondgedwaald zijn we ook nog even een kijkje gaan nemen op afdee ling werktuigen, waar de N.V. Machine- en Motorenfabriek voorheen Thomassen Co. uit De Steeg, met een uitgelezen collectie ma teriaal exposeerde alsmede bij de firma G. van der Woerd uit Renswoude, die leerbeklee- ding en binnenbekleeding voor de klompen levert. Tot besluit zagen we nog enkele ma chines in bedrijf voor de in- en uitwendige be werking van den klom alsmede voor het glad schuren. We kregen hierbij den indruk, dat ook op het gebied van de klompenindustrie de techniek reeds een hoog peil van ontwikke ling heeft bereikt. Dan keerden we weer weer huiswaarts met de overtuiging, dat er in het Oost-Zeeuwsch- Vlaamsche klompengebied wordt aangepakt op een wijze, die respect afdwingt en die ook daarom hulde verdient, wijl men zoodoende rechtstreeks bijdraagt tot verhooging van de reputatie van ons gewest. De bekroningen. Wij laten hier thans nog de bekroningen volgen, welke door de bovenvermelde jury aan inzenders zijn toegekend: Afd. Machinaal (50 paar) (maximum 40 punten), le prijs A. v. d. Kelen 39 p. 2e C. J. Seghers 35 p. Eervolle vermelding J. v. Dorsselaar, St. Jansteen 34 p. Afd. Luxewerk (maximum 10 punten) le prijs Gust. Blommaert 9Y2 p. 2e prijs Alph. Plasschaert 8 p. 3e prijs A. Colman, St Jan steen iy2 p. Afd. Kappen (maximum 10 punten) le prijs Ferd. Verstraeten 9*/2 punten, 2e Silv. Willaert 9 punten, 3e Alb. Seghers 9 punten, 4e Fr. Willaert 7 p. Afd. Machinaal (nabooren) (maximum 10 p.) le prijs Leonard v. d. Kelen 9»/2 punten. 2c Leonard Seghers 9 punten, 3e Jul. Willaert 9 punten, Gust. v. d. Kelen 9 punten, Alois Seghers 9 p. Afd. Machinaal (2 paar) (maximum 40 p.) le prijs A. v. d. Kelen 37*& punten 2e prijs J. J. van Dorsselaer, St. Jansteen 33y2 punten Eervolle vermelding C. J. Seghers 33y2 p. Grootste aantal ingezonden klompen gebr. de Backer. Afd. Handwerk (50 paar) (maximum 40 p.) le prijs P. Seghers 35 punten, 2e Gust. Blommaert 31 y2 punten, 3e Joh. v. d. Kelen 31 punten, 4e Jos. Verstraeten 31 punten 5e Ed. de Nijs, Hulst, 30 y2 punten, 6e P. F. de Schepper 28»/2 punten, 7e Gust. Pilaet 27 p. Aug. Plasschaert 27 punten, Jer. Jonkers 26y2 punten, L. de Cauwer, Hulst, 26y2 punten, Leon Willaert 26 punten, Theoph. Willaert 26 punten, Paul Verschueren 25y2 punten, Joh. Willaert 22 y2 p. Afd. Handwerk (2 paar) (maximum 40 p.) le prijs P. Seghers 37»/2 P- 2e C. J. Neuteboom Hattum, 37 punten, 3e Joh. v. d. Kelen 36 p. 4e Gust Blommaert 33 y2 punten, 5e Ser. Jans sens, St. Jansteen 32*/2 punten, 6e Ed. de Nijs Hulst, 32 punten, P. F. de Schepper 31 y2 pun ten. L. de Cauwer, Hulst, 26»/2 punten, Aug. Plasschaert 26 punten, Paul Verschueren 26 punten, Fr. v. Orsselaer, St. Jansteen 25y2 p., L. v. d. Poele, St. Jansteen, 25 punten. Afd. Booren (maximum 10 punten) le prijs Gust Seghers 9 punten, 2e Cam. Seghers 9 p.. 3e Alph. de Nijs, Hulst, 8 punten, 4e L. Pilaet 8 punten, 5e de Block 8 punten, 6e Jos. v. d Kelen 7»/2 punten, 7e Florent Stevens 7 pun ten 8e Fr. Clarysse 7 punten, 9e Fr. Verstrae ten 7 punten, 10e Ed. Pilaet 7 punten, 11e K. L. v. Broeck 7 punten. Bij toekenning van een gelijk aantal punten heeft het lot beslist. (Zij, achter wier naam geen plaatsnaam vermeld staat, wonen te Clinge). alles goed alleen kunnen afdoen. Als u wilde, zouden wij zulk een gelukkig leventje leiden Ik verdien reeds eenig geld, mijn bekwaam heid is bekend en den een of anderen dag zou ik een zaak kunnen beginnen. Och! vader, het zou zoo genoeglijk zijn samen te werken en samen te eten. Ik zou u zoo hartelijk liefheb ben, dat gij u gelukkig zoudt gevoelen en mij wederkeerig uw liefde zoudt schenken. Gij denkt dus dat ik je niet liefheb? Soms meen ik er aan te mogen twijfelen. Camourdas ging het vertrek met groote schreden op en neer. Zij heeft gelijk! dacht hij, zij heeft gelijk, ik heb haar niet lief. Wat heeft zij ooit anders van mij ondervonden dan slechte bejegenin gen en mishandeling? Camourdas boog zich haar zijn dochter en omhelsde haar. Het arme kind voelde zich gelukkig in de armenhaars vaders en fluisterde hem toe: Als u vaarwel wilde zeggen aan de vrien den, die u in het verderf meesleepen, zoudt u ondervinden hoe dierbaar u mij zijt en wij

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5