De Zeeuwsche Koerier Woensdag; 20 Aug. 1930 Tweede Blad. Provincienieuws. Het Geheim van den Voddenraper. Kerknieuws. Onderwijs. Burgert. Standen Loop der bevolking Gemengd JTteuws. Kezoek van llr. lis. Onze Geëer biedigde koningin en Haar Huize aan Zeeuwscli-Viaanderen. Dank van II. H. de koningin. FEU IL L ETO N van 45e öaargang. No. 3655. Uit het Binnenland. Uit hef Buitenland. Zoolang de Leeuw zal plassen Al in het Scheldesop Zoolang hij op zal wassen En schudden zijnen kop Uit witgerande baren In stormen en orkaan, Zoolang blijft Zeeland sturen Op de Oranjevaan. Daar op Zeeuwsch-Vlaamsche gronden, Die Gij Vorstin bezocht, Daar hebt Gij ondervonden Dat Vlaanderen blijft verknocht Aan Neerland en Uw Huize Door alle eeuwen heen. Niets zal ons doen vergruize' Zeeuwsch-Vlaanderen blijft een. Al doet de Schelde ons scheiden Ver van Oud-Hollands grond Oranje en Zeeuwsch-Vlaanderen beiden Blijve steeds een trouw verbond. (Gaarne verleenen wij plaatsing aan boven staand gedicht van een warmvoelend Zeeuwsch-Vlaming*, dat ons van bevriende zijde werd toegezonden.) De Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Quarles van Ufford heeft het volgende gepu bliceerd: Het heeft Hare Majesteit de Koningin be haagd, mij op te dragen, aan de bevolking van Zeeland en in het bijzonder aan de be volking van het Oostelijk deel van Zeeuwsch- Vlaanderen, Haar diepgevoelden dank over te brengen voor de ontvangst aan Hare Ma jesteit, Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden bij Hoogstderzelver be zoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. De hartelijke wijze, waarop de geheele be volking van het door Hare Majesteit bezochte gedeelte van ons gewest Haar en Haar gezin heeft begroet, de woorden van aanhankelijk heid en trouw in de verschillende gemeenten tot Haar gericht, de fraaie versieringen, die in vele plaatsen op zoo velerlei wijze uiting ga ven aan de gevoelens van vreugde, die de be volking bezielden hebben Hare Majesteit diep getroffen. In het bijzonder was het Hare Majesteit een vreugde, getuige te zijn van de schitterende wijze, waarop in het aloude Hulst de levende kracht van het met zoovele banden aan Haar Stamhuis verbonden Zeeuwsch-Vlaanderen tot uiting is gekomen Het is de innige wensch van Hare Majesteit de Koningin, dat, met den on- misbaren zegen van den Almachtige, ons ge west moge bloeien en gedijen. De Commissaris der Koningin, QUARLES VAN UFFORD. Benoemingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd met ingang van 6 September, tot dijkgraaf van den Dijck meesterpolder C. J. Zwart, te Hoek; met in- Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 102) Jij, oude Mohikaan! herhaalde hij, terug komende op hetgeen hij even te voren ge dacht hadzou je meenen, dat ik je dank schuldig ben, dat gij Bestiole's kamer gemeu bileerd hebt?Misgeraden heerschap! Aha, jij wilt den brief hebben, den verraderlijken brief, waarmee ik, Camourdas, de dronkaard, de brandstichter, je met mij op de bank der beschuldigden vóór het hof van Assissen kan brengen. Je wilt dien tot eiken prijs in uw bezit krijgen! Het is wel slim bedacht, om hier nieuwe meubelen te plaatsen teneinde in de oude te kunnen snuffelen om dat papier, dat kostbare papier te vinden. Camourdas begon te lachen en schonk zich weer een glas in. Maar ik heb dat papier bij mij, hernam hij, altijd bij mij: de voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkast, vriend! Hij voelde in zijn zakken, haalde er prospec tussen, rekeningen en vodden uit, en stotter de: Dat ls het niet!Drommels waar zou ik het gelaten hebben?Zou de brandewijn gang van 1 Augustus, tot gezworene van den Dijckmeesterpolder G. D. A. Voerman, te Philippine; met ingang van 1 Augustus, tot gezworene van den Hellegatpolder J. Scheele Wzn. te Zaamslag SLUISKIL. Buiten gevaar. De werkman B. uit Clinge, die de vorige week op de cokesfabriek door vallende steenen werd getroffen en wien uit voorzorg de H.H. Sacramenten waren toege diend is buiten gevaar. Voetbal De Zondag bij uitstekend voetbal weertje gespeelden wedstrijd tusschen S.M.S.I. van Stoppeldijk en „Fratelli I" van hier is door laatstgenoemde met 3-2 gewonnen Er wsa veel publiek. De kermis. De kermis alhier, kon zich met 't oog op het slechte weer niet in een groote drukte verheugen. Weliswaar zullen de ne ringdoenden geen reden tot klagen hebben, doch bij gunstig weer was er, vooral op straat, meer drukte geweest. Ook de Koninginne- feesten in de omgeving zullen hun volk gelokt hebben. Behoudens een paar kleine scher mutselingen is alles goed verloopen. TER NEUZEN Verdronken. Drie leden der bemanning van alhier op de reede liggende zeekasten waren met een bootje naar binnen de haven geko men om een en ander te koopen. Zaterdag nacht bij het naar boord varen werd het bootje door een windhoos overvallen en sloeg om. Twee der inzittenden wisten zich al zwem mende te redden, terwijl de derde jammerlijk verdronk. HULST. Het Koninginnebezoek. De burgemeester de zer gemeente ontving Zaterdag van den Oud- Commissaris der Koningin in Zeeland, den WelEd.Geb. Heer Dijckmeester, telegrafisch bericht, waarbij deze zijn gelukwenschen aan het gemeentebestuur van Hulst aanbiedt met den herdenkingsdag van het 750-jarig bestaan der Stadsrechten van Hulst. HENGSTDIJK. Rund gestolen. Dezer dagen ontdekte een landbouwer, dat een van zijn runderen uit een weide was verdwenen. Aanvankelijk dacht men, dat het dier uit de weide was gebroken. Een ingesteld onderzoek leverde echter geen resultaat op en blijkbaar is het rund, dat een waarde vertegenwoordigt van ongeveer f 300, gestolen. Van de daders ontbreekt ieder spoor ABSDALE. Schuur afgebrand. Ook hier is tijdens het hevige onweer van Vrijdagnacht een schuur afgebrand en wel van den landbouwer H. Regenmortel.. De oogst en eenig landbouw gereedschap ging verloren. Een en ander was laag verzekerd. WATERLANDKERKJE. Gemeenteraad. In de Donderdag gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente waren afwezig de heeren Wijffels, Verbrugge en de Feyter. Mededeeling werd gedaan van een Koninklijk besluit waarbij volgens art. 13 der L. O. wet f 32 per jaar en per kind zal moet worden betaald voor het schoolbezoek van kinderen uit deze gemeente naar Oost burg. De rekening der Gezondheidscommissie be droeg: ontvangsten f 1185, uitgaven f 849, goed slot f 335. De begrooting dezer commissie voor het dienstjaar 1931 is f 1135, aandeel voor deze gemeente f 8.60. Afwijzend werd beschikt, op een verzoek om gelden uit de gemeentekas om op 31 Augustus feest te vieren. Een verzoek van de PZEM om het electrisch net over te nemen werd aangehouden, even eens 'n verzoek om vergoeding van de telefoon celhoudster Besloten werd om de gemeente te plaatsen in de 3e klasse voor de fondsenbe lasting en in de 9e klasse voor de Personeele belasting. De rekening over 1929 bedroeg in ontvangsten f 19217 en in uitgaven f 17371 goed slot f 1845; kapitaaldienst ontvangsten mij nu reeds naar het hoofd stijgen?Pas op, Camourdas, houd op met drinken, en wees op uw hoede. Eensklaps barstte hij in een schaterlach los, stond op ,trok zijn bruine gelapte versleten vest uit, ging zitten en legde ze op zijn knie. Hij pakte een mes, begon de voering los te tornen totdat hij een brief ontdekte, waarvan de vouwen doorgesleten waren. Ha, daar is dat papier, het echte papier!.. Camourdas moet hedennacht in de werk plaatsen van A. A. handelende omstan digheden zijn allergunstigstmorgen kan hij zich bij de kas aanmelden. Parijs 22 No vember 1857. Geteekend Nvijf stippen vervangen de overige lettersJa, het is wel degelijk het schrift van den millionnair, deskundigen zouden er zich niet in bedriegen. Dat stuk papier is voldoende om ons beide te doen ophangenEn dat zou ik verkoopen Of is 't niet een genot te kunnen zeggen: ik heb de vrijheid, het hoofd van een millionnair, de eer en het geluk van zijn dochter in mijn handen?Neen, neen, dat papier sta ik nooit af, nooit, nooit! Het is mijn kracht, mijn wraak, het is de prijs van mijn rampzalig le ven, van mijn gestadigen angst, van mijn wroe gingenmaar het is ook de gestadige fol- terin van den ellendeling die van mij heeft gemaakt wat ik ben! Camourdas ledigde zijn glas, en vulde het nogmaals. Komaan, nu uit mijn oogen! stamelde hij. Hij maakte een beweging, en al de voor hem liggende papieren vielen op den grond. f 400. U De gemeentebegrooting 1931 werd aange boden. CADZAND. Gemeenteraad De Raad dezer gemeente kwam Woensdagavond jl. in openbare verga dering bijeen. Afwezig was de heer I. M. de Bruijne-Van Melle. Een verzoek om subsidie van de stichting „Moederheil" te Breda werd afgewezen, evenals een verzoek om als lid toe te treden tot de Tuchtunie, gevestigd te U- trecht. Het schrijven van de Nederlandsche Vereenl ging tot bescherming van dieren, om bij ver ordening maatregelen voor te schrijven ter voorkoming van stalbranden werd voor ken nisgeving aangenomen. Ten aanzien van het koopen van grond voor den aanleg van een schoolplein werd besloten een begrooting te doen opmaken van kosten van plaatsing van e enmuur met rasterwerk, dat voor afscheiding zal moeten dienen. De rekening der gezondheidscommissie voor Oostburg en omstreken over 1929 werd goed gekeurd, terwijl de gemeenterekening over 1929 voorloopig vastgesteld werd met een be drag van f 38000 in ontvang en f 34000 in uit gaaf, de rekening van het electriciteitsbedrijf met een cijfer van f 7500 aan baten en lasten. Een suppletoir kohier voor de hondenbelas ting werd vastgesteld met drie artikels ten bedrage van f 450 Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot geestelijk adviseur van den Kath. Voetbalbond te Sluiskil den weleerw. Pater Richardus O. C. Bij Kon. besluit is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Oostburg E. J. Ch. Lemaire. TER NEUZEN. (Nadruk verboden). Huwelijks-aangiften. 14 Aug. Jan Jacobus Harms, 20 jaar jd. en Tanneke Leuntje van de Voorde 16 jaar jd. 15. Aug Daniel de Feijter 26 jaar jm. en Janna van de Winckel 22 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Ludovicus Ber nard us Rijckaert, 62 jaar weduwn. en Rozalia d'Hont 51 jaar jd. Willem Adrianus Wieland 26 jaar jm. en Adriana Suzanna Eekman, 26 jaar jd. Abraham Johannes Leenhouts (van 's-Gravenhage) 25 jaar jm. en Maria Anna Kaan 26 jaar jd Geboorten. 14. Elisabeth, Geertruida dochter van Jan Jnasen van Rosendaal en van Adri ana Cornelia Dieleman. Overlijden. 14. Pieter de Bruijne, 81 jaar weduwn. van Janna Dees. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: F. Moll, wever, N. Kerkstraat 32, Sluiskil, van Wehr (ambtshalve). W. Szperlinski, kopersmid. Bovenweg 64 Sluiskil van Munchen (ambtshalve). M. Pertoll, bankwerker, Bovenweg 64 Sluis kil van Munchen (ambthalve) M. Harren, bankwerker, Dijkstraat 62, van Waldenburg (ambthalve) De flesch bij den hals vattend, nam hij er nog een teug uit, zette ze op tafel, zocht op den vloer naar zijn papieren, schoof er een tusschen de voering van zijn vest, maakte de opening met twee spelden dicht, zonk onder een onzinnigen lach achterover in zijn stoel en was weldra in een diepen slaap gedompeld. XXXVI. Het kluwen gouddraad. Een tot dusverre onbekende gewaarwording van tevredenheid vervulde Bestiole, toen zij den volgenden morgen vroeg ontwaakte. Het naarstige meisje nam plaats aan haar werktafeltje en begon te naaien. Zij was be zig aan een groote pop, waarvan het kleed met gouddraad moest gestikt worden. Ongeluk kig waren door de verhuizing, de kluwens wat los geraakt, vooral dat van den gouddraad was zóó in de war, dat zij besloot het geheel opnieuw op te winden. Bestiole zag naar een stuk papier uit, dat zij daartoe noodig had, doch vond niets. Zij sloop toen stil naar de kamer haars vaders, maar bleef als versteend staan. Camourdas zat daar met zijn vest op de knieën in zijn stoel te slapen. Bij dat gezicht verdween haar kinderlijke vreugde van den vorigen dag,, haar opgewekt heid van dien morgen werd vervangen door de treurige en akelige werkelijkheid. De on deugd had haar troon reeds gevestigd in de nieuwe, net ingerichte woning. Camourdas M. Lechner, bankwerker, Trahistraat 24 van Brussel (ambtshalve) P. A. Hurtz, monteur, Dijkstraat 62, van A- ken (ambtshalve) J. J. Willemsen, smidsknecht, Dekkerstraat 22, van aanjslag. M. S. Casteels,, dienstbode, Kanaalweg 94 Sluiskil van Axel. J. A van Houdt, schippersknecht, Klaassens- straat 3 van Ossenisse. A. Verpoorte, onderwijzer, Veldstraat 5 van Numansdorp. J. Szesny, fabrieksarbeider, Korte Kerk straat 18 van Geleen. A Schon, schilder, Benedenweg 21-23, Sluis kil van Breda. H. Schenkel schilder Benedenweg 21-23 Sluis kil van Breda Vertrokken: G. M. van den Berg, dienstbode Stationsstr. 30 naar Sas van Gent. J, Steketee, zonder Dekkerstraat 48 naar Rotterdam. R. Theunissen, "smid, Tholenstraat 133 naar Klimmen. J. Lippens werkman, M, Eijkestraat 17, naar Rotterdam M. A. Leenhouts geb. Kaan zonder Vloos- wijkstraat 5 naar 's-Gravenhage. K. J. Ribbens geb. Van Strein, zonder, Noord straat 79, naar Zaandam. J. Heijens, zonder, Klaassenstraat 17, naar Rotterdam. Gevaarlijke krankzinnige ontsnapt. De officier van Justitie te Alkmaar, verzoekt in een Buitengewoon Politieblad aanhouding en voorgeleiding van Alphonse Jodocus Col- paert, geb. 12 Januari 1911, te Hontenisse; sig nalement: lengte 1.75 M., forsch gebouwd, haar donkerblond, groene oogen, schichtige uitdrukking, laag ingeplompte haargrens op het voorhoofd, gekleed met Manchester broek, vetlederen schoenen met riem, grijze sokken, gestreept overhemd, waarschijnlijk zonder pet en jas. Deze persoon, welke zeer gevaarlijk is en verpleegd werd in een der krankzinnigenge stichten in het arrondissement Alkmaar, zal zich vermoedelijk in de richting naar Hon tenisse bevinden. Gevolgen van een schoonheidsconeours. Na de verkiezing van de schoonheidskonin gin ontstond te Madrid een verwoed gevecht tusschen de teleurgestelde moeders van niet gekozen jonge dames. De politie had de grootste moeite, om de vechtenden te scheiden. De gevolgen van de vechtpartij waren: eenige beleedigingsaan- klachten, verscheurde kleeren en door nagel- krabben geschonden gezichten! Huwelijk verboden. Vrijdag jl. zou te Ventimiglia het huwelijk worden voltrokken tusschen den wegens oplich ting reeds enkele malen veroordeelden Spaan- schen prins Lode wijk Ferdinand van Bourbon en de 72-jarige schatrijke prinses de Broglie. Het huwelijk zou in alle stilte plaats hebben. De bruid kwam uit Parijs te Ventimiglia aan doch de bruigom moest haar de treurige me dedeeling doen, dat de koning van Spanje zijn toestemming tot het huwelijk niet wilde geven en hij dus niet over de noodige papieren be schikte. Volgens de „Matin" had daarop aan het sta tion een hartbrekend afscheid plaats. De brui gom vertrok naar Madrid, om te trachtenn den Spaanschen koning tot andere gedachten te brengen, de bruid ging naar San Remo, waar de bruidegom uit den tijd, dat hij met een Amerikaansche erfdochter dacht te trou wen, nog een villa bezit. wijdde dat sierlijke verblijf in door dronken schap! De vreugde van Bestiole was weer ver dwenen; zij moest haar kruis nog blijven dra gen. Roerloos leunde zij tegen den deurstijl en staarde op den ellendeling, die haar vader en, helaas, ook haar beul was. Hoe rampzalig zij zich echter gevoelde, toch voedde zij geen wrok tegen den man, die haar levensgeluk verwoestte, maar ze had in nig medelijden met hem. Terwijl Bestiole in haar somber gepeins daar stond, viel haar oog op een verfrommeld, geel geworden papier; zij sloop op de teenen naderbij, nam het op, keerde naar haar kamer terug en begon haar gouddraad op het dicht ineengèvouwen papier te winden. Kort daarna verwittigde een dof gebrom van Camourdas haar, dat hij wakker werd, Hij hief het hoofd waggelend op, zag met ver dwaasde blikken om zich heen, rekte geeu wend zijn armen uit en rees overeind. Door die beweging viel zijn vest op den vloer. Mijn vest morde hij; waarom heb ik ze niet aan? Hij betaste het en voelde weldra het kra kende papier tusschen de voering. Een glimlach speelde op zijn lippen. Maar tegelijk stiet hij een vloek uit: hij had zijn vinger aan een speld gekwest. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5