No. 3655 Woensdag 20 Augustus 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Vóór bet inzeepen PÜHOL. Buitenland. Uil ome Oosl. Rechtszaken. Jtandelsberichten 959e Staatsloterij Gemengd JTteuws. POSTREKENING Nd. 52419. Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. DE ZEEÜWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per. jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per regelbij contract lager LEZERSKRINQ VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND IT8TEKEND QE8CH IKT VOOR PUBLICITEIT Japan opnieuw geteisterd. Het Zuiden van Japan is opnieuw door een hevigen wervelstorm, die een snelheid had van meer dan 200 K.M. per uur, geteisterd. Eenige streken zijn geheel overstroomd. Een aantal personen trachtte nog in allerijl een dijk op te werpen, om het water te stuiten doch twintig hunner werden door den vloed meegesleurd en verdronken. De telefoon- en telegraaflijnen zijn verbro ken. Werkloozcnrelletjes te Ncw-York. Voor het gebouw van de pas gestichte ar beidsbeurs te New-York is het tot onlusten ge komen. Een menigte van ongeveer 3000 werk- loozen trachtte het gebouw te bestormen. De politie greep in en wist tenslotte de orde te herstellen. Onrust in de Chineezenwijk te New-Yorli De strijd, die sedert eenige weken tusschen geheime Chineesche bonden wordt gevoerd, waarschijnlijk in verband met den smokkel handel, is in de Chineezenwijk te New-York opnieuw tot een hevige vechtpartij gekomen, zoodat de politie de geheele wijk afzette en niemand daarin toeliet. Het aantal slachtoffers is nog onbekend. Gevaarlijk Parijs. In e enportiek in de Rue Cadet te Parijs vond een voorbijganger e en77 millimeter gra naat, Een zelfde ontdekking deed een voorbij ganger op de Boulevard Péreire waar een ge laden granaat van 75 millimeter gevonden werd. Door het stedelijke laboratorium werden de gevonden voorwerpen onschadelijk gemaakt. De politie stelt een onderzoek in. Dramatisch redding te Heijst op zee. Zaterdag hebben de badgasten van Hijest op Zee in angstige spanning het volgende dra ma meegemaakt. Een achttienjarig jongmensch uit Brussel en een jong meisje waren ondanks de hevige gol ven toch gaan zwemmen. Aldra bemerkte men dat de twee waaghalzen niet meer terug kon den komen. De heer Laswie, hoofd van de reddingsbrigade begaf zich dadelijk te water om hulp te brengen, De moedige man slaagde er in het meisje behouden op het strand te rug te brengen, doch toen hij ten tweede male de zee in ging om te trachten den jongen nog te redden, begaven hem zijn krachten en moest men hem op zijn beurt te hulp komen. Ondanks toegepaste kunstmatige ademha ling kwam de koene redder niet meer bij. Hij was 51 jaar oud en laat een weduwe en ver scheidene kinderen achter. De jongeman in kwestie is ook verdronken, doch zijn lijk is nog niet aangespoeld. Orkaan teistert de Russische kust. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft een orkaan langs de Russische kust van den Stil len Oceaan groote verwoestingen aangericht. Tengevolge van den hevigen regenval is de Amour op vele plaatsen buiten haar oevers ge treden en vele dorpen zijn overstroomd. In het dorpje Marinskoje zijn velen omge komen. De telegraaf- en telefoonverbindingen werden verstoord. Opstand in Perzië. Volgens een bericht uit Teheran moet in Perzië een opstand uitgebroken zijn. Te Shi- raz in het Z.W. des lands moeten o.a. verschei dene officieren en 120 manschappen der re- geeringstroepen door de opstandelingengedood zijn. Wegens moord ter dood veroordeeld. De krijgsraad veroordeelde den Ambonnee- schen fuselier J. Saya van het garnizoensba- tiljon van de Westerafdeeling van Borneo, ter dood wegens feitelijke insubordinatie twee maal gepleegd. Saya had in den nacht van 20 op 21 Mei als schildwacht zijn post verlaten met meeneming van een scherpgeladen kara bijn en zich begeven naar de slaapplaats der onder-officieren. Vervolgens heeft hij den sla- penden Javaanschen sergeant Soeratman dood DE MICROFOON. De Berlijnsche ra clio-uitzending heeft 'n duiker met z'n microfoon in de Wannsee laten afdalen om z'n ondervindingen uit te zenden. geschoten, waarna hij een moordaanslag pleeg de op den Europeeschen sergeant-detache mentscommandant, welke mislukte. Hierna werd hij gearresteerd. Veertien dagen tevo ren was gebleken dat Saya een ongeoorloofde verhouding had met de inlandsche vrouw van een anderen fuselier, waarop de vrouw naar Java werd gezonden en Saya gestraft. Saya besloot toen wraak te nemen op zijn superieu ren en wachtte daartoe de gelegenheid af tot hij nachtwacht had. Iogezonten Modedeeling (9) Als gij U moeilijk scheert omdat Uw huid gauw stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voorkomen, indien gij vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig De zaak-Lans in hooger beroep. Naar wij vernemen zal het Haagsche Ge rechtshof op Woensdag 17 September a.s. te 10.15 uur v.m. in hooger beroep behandelende zaak contra den gewezen procuratiehouder v. O. te Rotterdam, die door de Rotterdamsche rechtbank wegens doodslag op den heer Lans te Rotterdam, tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Met de StaatsCrt. van 18 Aug. zijn verzon den afdrukken van de akten betreffende de N.V. Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goe deren „Huis en Haard" te St. Jansteen. Derde Klasse Eerste Lijst. Trekking van 18 Augustus, f 1000 No. 6644, 16938. f 400 No. 13562, 18214. f 200 No. 3930, 6320, 11600, 16152. f 100 No. 4237, 9175, 11010, 19598. Een auto op hol. Zaterdagnacht reed een auto, waarin twee in feestelijke stemming verkeerende heeren waren gezeten, in woeste vaart door de hoofd straat van Arnhem, Nabij het Land van de Markt schijnt, de automobilist het stuur te zijn kwijt geraakt en met een vaart van ze ker 70 K.M. reed de wagejn het trottoir op, bot ste eerst tegen de pui van den goudsmidwinkel van den heer Erwig, waarvan de pui werd vernield, terwijl vervolgens het filiaal der U- nie-Maatschappij het moest ontgelden. Van dezen winkel werd een groote spiegelruit ver nield. In het snelle tempo reed de wagen nog tegen een groote schutting en eerst bij de Walstraat kon de bestuurder stoppen. Het mag een wonder worden genoemd., dat slechts een jongeman, die zich niet snel ge noeg uit de voeten kon maken, werd aange reden. Deze jongen werd naar het politiebureau overgebracht, waar hij werd verbonden. De be stuurder werd verbaliseerd. Aanranding op het strand te Zandvoort. Zondagmiddag werd het strand te Zandvoort in opschudding gebracht door een onverlaat, die het stille strand onveilig trachtte te ma ken. Een heer, die vroeger werkzaam was bij de politie te Zandvoort en thans als badgast daar vertoefde, had den man reeds verschil lende Zondagen op verdachte wijze zien rond dolen op het stille strand even ten Noorden van het Grand Hotel. Zondagmiddag tegen half zes ontdekte hij den man opnieuw. Hij hield hem in het oog en zag plotseling hoe de man een zevenjarig meisje in badcostuum trachtte aan te randen. De heer snelde toe waarop de onverlaat aan den haal ging. De man werd echter spoedig door bovenbedoelden heer en iemand in badcostuum gegrepen. Hij verzette zich heftig, doch met assistentie van eenige andere personen werd hij opgebracht naar de politiestrandpost, achtervolgd door 'n groote verontwaardigde menigte. Hier werd de man aan de politie overgeleverd, welke hem naar het politiebureau overbracht. Op het bureau gaf de man op te zijn de 48- jarige A. H. uit Binnenwijzend (N.H.) zonder vast beroep, meestentijds werkzaam in het landbouwbedrijf. Een nieuwe oplichterstruc. De burgemeester te St. Maarten verzoekt opsporing, aanhouding en voorgeleiding van een persoon van het volgende signalement: 40-50 jaar oud, lang tenger postuur, donker uiterlijk, gele gelaatskleur, klein zwart snor retje; gekleede zwarte of donkere overjas, grijze pet, witte klompen, berijdt een oud hee renrijwiel zonder kettingkast. Hij gaf zich te Eenigenberg, onder de ge meente St. Maarten, uit voor een bekend loten debitant, deelde aan een vrouw mede, dat haar man van hem 'n lot had gekocht, waarop een prijs van 40.000 R.M. was gevallen; hij ver zocht haar f 6 te geven voor onkosten en overhandigde haar 40.000 R.M. aan waardeloos oorlogsgeld. Lage pacht. In Tripscompagnie bij Sappenneer is een boerderij met 24 cleimt bouwland (8 H.A.) voor den tijd van één jaar aan den tegenwoordigen huurder verhuurd voor f 500 tegen pl.m. f1900 in de vorige periode. Tusschen een lift doodgedrukt. Maandagmiddag is in hotel Suisse te Amster dam in de Kalverstraat een ernstig ongeluk gebeurd. Een 18-jarige Duitsche jongen K., chasseur in het hotel, is, toen de lift op de derde ver dieping zich plotseling in beweging zette, ge grepen en doodgedrukt. Hoewel de juiste toedracht van de zaak nog niet bekend is, vermoedt men, dat het onge luk aan eigen schuld te wijten is. K. was namelijk aan het stoeien met een collega van zijn leeftijd. Deze bevond zich in de lift, terwijl de liftdeur, een ijzeren hek, ge sioten was, De schachtdeur stond echter open. Men veronderstelt nu, dat eeen van de beide jongens op de contactknop heeft gedrukt, waardoor de lift naar beneden ging, hierbij K meesleepend en tusschen den muur en de lif. verpletterd. Het was echter nog niet mogelijk de ware toediacht vast te stellen, omdat de jongen, die zich" in de lift bevond en die de eenige getuige van het ongeluk was, zóó overstuur raakte, dat hij zich naar huis moest begeven. De ouders van het slachtoffer wonen in Duitschland. z De brandweer heeft naar gemeld wordt de lift moeten optakelen o mhet lijk van het slachtoffer te kunnen bevrijden. Het lijk is naar het Binnengasthuis vervoerd. Russische misdadigheidscijfers Het laatste nummer van het bekende Fran- sche tijdschrift „Revue des deux Mondes" be vat een belangrijke statistiek over de misda digheid onder de jeugd in sovjet-Rusland. In den loop van het jaar 1930 hebben de verwaarloosde kinderen van Rusland 29,527 misdaden begaan. (De cijfers van het district Moskou zijn hierbij niet inbegrepen). De lijst van de verschillende misdaden vermeldt 13041 grootere diefstallen, 59 gevallen van diefstal len van paarden, 88 beroovingen, 265 gevallen van brandstichting, 118 moord en 324 mishan delingen met doodelijken afloop, 236 zedenmis drijven. Van de 118 moorden werden er 20 be dreven door kinderen van 10-12 jaar en 23 brandstichtingen (nl. 200 van de 265) waren het werk van kinderen beneden de 11 jaar. Mijn met bommen bestookt. Een mysterieuze gebeurtenis in Providenca in den staat Kentucky (Ver. Staten) heeft enorm opzien gebaard. Boven de mijnen van de firma Icador Young verscheen plotseling een bommenwerper van onbekenden oor sprong, die 9 bommen neerwierp, tengevolge waarvan de electrische installaties van de mijn totaal vernield werden. De overheid vermoedt, dat men hier te doen heeft met een daad van wraak, aange zien deze mijnen sedert eenigen tijd het too- neel zijn geweest van heftige twisten tusschen georganiseerde en ongeorganiseerde arbeiders. Het misdadigerswezen in Amerika. z De statistiek der beroemde Amerikaansche Sing-Sang gevangenis heeft dit jaar wel een record geslagen wat het aantal gevangenen betreft. Op het oogenblik vertoeven in deze gevangenis 2250 misdadigers waarvan er 16 reeds ter dood veroordeeld zijn. Deze gevange nis bestaat thans 65 jaar. Het hoogste aantal misdadigers dat hier jaarlijks werd binnenge bracht, om hun straf te ondergaan, bedroeg tot nog toe 2242. Het jaar 1930 bracht dus een nog droeviger record. Honderden automobilisten naar het hospitaal Een bij Lublin wonenn landeigenaar werd vóór hij met zijn auto een reis door Polen aan ving door zijn kleinen hond gebeten. De landeigenaar sloeg hierop geen acht en reed met zijn auto weg. Toevallig werd echter enkele uren later geconstateerd, dat de hond ernstig ziek was en dat tengevolge hiervan zijn eigenaar in levensgevaar moest verkee- ren. Dientengevolge waarschuwde het politiecom missariaat te Warschau alle politiestations in het geheele land om den grijzen auto van den landeigenaar aan te houden en laatstgenoem de onmiddellijk naar het ziekenhuis te bren gen. De uitwerking van deze waarschuwing was geweldig. De meeste van de automobielen toch in het land zijn van dezelfde kleur als die van bedoelden landeigenaar. Het gevolg was, dat honderden automobilis ten in den loop van den dag door de politie werden aangeboden en ter observatie naar het hospitaal werden vervoerd. Maar de landeigenaar, dien men hebben moest, werd niet gevonden

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1