Huidjeok. Prooincienieuws. Kerknieuws. JTandelsbericiten Rechtszaken. Roeken Zijdschr. Sport en Spet. Gemengd JTteuws. AdvertmntlAn. Uit het Buitenland. Avro vlaggen te doen demonstreeren en later bij het vertrek van de stoet aan de Westkade. Ieder weldenkende ook onder de Avro- voorstanders zal dat met ons ten sterkste hebben afgekeurd en op H.M. moet dit lom pe gedoe een pijnlijken indruk hebben ge maakt. Te water. .Toen Vrijdagavond te circa kwart voor zes de 15-jarige zoon van den heer C. C., woonachtig op het alhier aan de Stijfselfa- briek liggende schip „Broedertrouw", zich per fiets om eenige boodschappen begaf, kwam hij onderweg in aanrijding met een meisje, raakte zijn stuur kwijt, en reed nabij het en- trepot der C. B. S. in het kanaal. De jongen, wist eerst zichzelf, en toen de fiets op het droge te brengen. Oranjefeesten te Middelburg, 29 Augustus tot 2 September 1930. Met krachtige medewerking van het Pro vinciaal en het Gemeentelijk bestuur en van de Provinciale en stedelijke electriciteitsbe- drijven zal tijdens de feestdagen Middelburg verlicht worden op eene ongekende wijze. Men weet, dat de stad bogen kan op tal van schoo ne gebouwen en dat haar aanleg ook blijk geeft van bijzondere opvattingen bij steden bouw. Daarvan zal worden geprofiteerd. Om te beginnen met het prachtige raadhuis Dan de vergaderzaal der Provinciale Staten van Zeeland, de woning van den Commissaris der Koningin, het Militair hospitaal, de Pro vinciale bibliotheek, het kantoorgebouw van de Prov. Zeeuwsche electrciteitsmaatschappij. Al deze gebouwen zullen stralen in een zee van licht, waardoor de eenig mooie gevels on getwijfeld een schitterenden indruk zullen maken. De ingangen van het Abdijplein zullen prijken met lijnverlichting, de pomp op het plein wordt met twee kleuren belicht, be kloostergang met geel mystiek licht, de fon tein op de Balans in drie kleuren. De Heeren gracht zal aan beide zijden guirlande verlich ting met ballons krijgen, de kaden lijnver lichting bovenaan en aan den binnenkant der kademuren, op verschillende plaatsen (Kanaal brug, Koningsbrug, Koepoortbrug, Hofplein, Dam) zullen verlichte zuilen worden opgesteld Voorts zijn tal van buurtcommissies van plan hunne straten te verlichten en denken verschillende particulieren over illuminatie van hunne woningen. En over dat alles heen zal Lange Jan zijn verlichte contouren tegen den nachtelijken hemel doen uitstralen. Voeg daarbij nog, dat vrij zeker in het Ka naal een oorlogschip zal worden gestation- neerd, dat met zoeklichten zal werken, dan kan men zich voorstellen, welk een feeërieken indruk de verlichting zal maken. Zij zal wor den ontstoken in de avonden van Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Augustus, Maandag 1 en Dins dag 2 September 1930. Op Maandagavond zal een schitterend vuur werk den dag besluiten. SLUISKIL. Ernstig ongeval. Woensdagvoormiddag zat de werknam B. van Clinge te schaften onder een stelling bij de in aanbouw zijnde schoor steen der cokesfabriek. Op een gegeven oogen blik kwam een klomp steen naar beneden, welke boven aan de schouw, die reeds plm. 50 meter hoog is, wegschoof en trof door de stel ling heen deze werkman. Met wonden aan hoofd en rug, werd de B. naar de R. K. Ver pleging overgebracht, waar zijn toestand 's avonds zorg baarde en hem de H.H. Sacra menten werden toegediend. Donderdagmorgen was zijn toestand iets verbeterd. Bliksem ingeslagen. Donderdagavond ten jirca half 12 werd tijdens het hevige onweer, de landbouwschuur van den heer A. Dees D. Jzn., gelegen aan het kanaal Gent—Ter Neu zen onder Sluiskil door het hemelvuur ge troffen. Ofschoon de brandweer van Sluiskil en Ter Neuzen spoedig ter plaatse was, kon niet worden voorkomen dat de schuur geheel afbrandde, waarbij de zich daarin bevindende oogst totaal verloren ging. Echter kon het in de nabijheid gelegen woonhuis worden be houden. Naar wij vernemen, waren schuur en inven taris slechts gedeeltelijk verzekerd. Nieuwe brug. Daar de oude brug over het kanaal naar Axel-Sassing, wegens de bagger- werken voor de kaaimuur der nieuwe fabriek gevaar begon op te leveren voor het verkeer, is Maandag de nieuwe ophaalbrug in gebruik genomen. CLINGE. De He Zeeuwsche Klompenbeurs te Clinge (Z.) 20—21 Aug. Men schrijft ons: Nog enkele dagen en we staan weer voor de klompenbeurs. Verleden jaar was de beurs een zoodanig succes, dat het alle verwachting over trof. Ook de koopers uit verschillende streken moesten het bekennen, dat ze nog nooit zoo'n klompenbeurs hadden meegemaakt. 't Is dan ook niet te verwonderen, dat de inzendingen op de a.s. beurs nog talrijker en uitgebreider zijn dan verleden jaar. En elk jaar blijkt meer en meer, van hoe groote be- teekenis deze industrie is voor Zeeland. Ook dit Jaar zal de beurs op 2021 Aug weer vele handelaars en belangstellenden naar Clinge brengen, want, die er eens geweest zijn, weten, dat er op dit gebied ook in Zeeland goede zaken zijn te doen. ST. JANSTEEN Gemeenteraad. Naar wij vernemen is bij be sluit van 11 dezer door den voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden voor den gemeenteraad dezer gemeente benoemd tot lid van den Raad de heer A. J. Vinck, welke benoeming is noodzakelijk ge worden door het overlijden van het lid van dat college, den heer C. Ysebaert. CADZAND. Schuur afgebrand. Zondagmorgen jl. werden circa vijf uur de ingezetenen dezer gemeente uit hun slaap opgeschrikt door het luiden der alarmklok. Het bleek dat de even buiten de kom staande schuur van den land bouwer K. in lichte laaie stond. De brandspuit, die spoedig ter plaatse aanwezig was, wist de vlammen zoo te beteugelen, dat de woning die dicht bij de schuur staat, behouden kon worden. De schuur zelf brandde totaal uit; gelukkig waren er momenteel geen dieren in gesteld en gingen met een beetje hooi slechts enkele landbouwgereedschappen verloren w.o. een paar wagens. De oorzaak van den brand is niet bekend; verzekering dekt gedeeltelijk de schade. (Midd. Crt.) InqeitniflD Mededeellpq (8) Bij huid jeuk, jeukende huituitslag en eczema, zal met Purolpoeder de jeuk spoedig bedaren. Dit werkt bovendien opdrogend en genezend. Het kost 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Z D. H de Aartsbisschop heeft Donderdag hersteld het St. Antonius-ziekenhuis te Utrecht verlaten. Zaterdag is Z. D. H. door H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen. De Leipziger Najaars-Messe Bovengenoemde najaarsbeurs zal plaats heb ben van 31 Augustus tot en met 5 September Dit geldt ook voor de Technische Messe en de daarbij behoorende afdeeling voor het bouw bedrijf. De textielgroep blijft geopend tot en met 3 September, terwijl de afdeeling voor sportartikelen op 4 September gesloten wordt In het Ringmesshaus komt onder het mot to „Jeder kahn werben" een speciale reclame tentoonstelling voor kleinere bedrijven, om aan te toonen, dat ook deze met hun geringer budget op doeltreffende wijze de aandacht van koopers kunnen trekken. Bijzonder ver melding verdient voorts de „Leipziger Phono- Messe", waaraan de groote firma's op dit ge bied zullen deelnemen, nadat zij besloten heb ben, niet op de a.s. „Phono-Schau" in Berlijn te exposeeren. Gedurende de Messe wordt met medewer king van de voornaamste bouwvakbonden de „Deutsche Bautag 1930" gehouden en zullen belangrijke onderwerpen ter sprake komen. Ook zijn er voordrachten over de nieuwste methoden voor gemeentereini&ing en al het geen daarmede in verband staat. Bezoekers van de Leipziger Messe kunnen vooraf tegen verminderden prijs toegangs kaarten bekomen voor de „Ipa", de groote in ternationale pelterijen- en jachttentoonstel- ling, die zich bevindt op het terrein van de Technische Messe en zeer bezienswaardig is. Voor de Nederlandsche Messe-gangers zullen extratreinen rijden op Zaterdag 30 Augustus, 'smorgens en 's avonds tegen verlaagd tarief Ook zij, die op eigen gelegenheid reizen, kun nen dit doen tegen goedkooperen prijs. Alle in lichtingen worden op aanvraag verstrekt door de kantoren van het Leipziger Messamt te Amsterdam (Singel 116) en Rotterdam (Schie kade 181) Faillissementen. De rechtbank te Middelburg heeft failliet verklaard Pr. van Hijfte landbouwer te IJzen- dijkë (grens) Tot rechtercommissaris is be noemd mr. Th. Portheine en tot curator mr. J. Erasmus te Oostburg. Politierechter te Middelburg. In de zitting van heden waren de vol gende personen gedagvaard: A. F. de K., 23 jaar, fabrieksarbeider, Axel, wegens diefstal van een hoeveelheid spijkers, moeren, bouten en houtschroeven, toebehoo rende aan H. Willemsem te Axel in 1929 en 1930. Eisch f 15 of 15 d. Uitspraak f 10 of 10 d. P. B. de K., 44 jaar, caféhouder, Uzendijke en A. M. de M., 19 jaar, arbeider, Biervliet, we gens mishandeling van N. van Haperen te IJzendijke op 14 Juni 1930. Eisch en uitspraak f 20 of 20 d voor ieder. E. L. F., 30 jaar, voerman te Hulst, wegens beleediging van J. Boeding te Ter Neuzen op 18 April 1930. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. P. B. T., 35 jaar, veldarbeider Waterland kerkje, wegens verzet tegen de maréchaussée te Oostburg, op 4 Juli jl. toen deze hen we gens dronkenschap vastgrepen om hem in be waring te stellen. Eisch en uitspraak 14 d. gev.straf. E. van G., 25 jaar, landbouwer te Ossenisse, wegens mishandeling van L. de Rooij te Os senisse op 5 Juli jl. door haar op den grond te werpen, te schoppen en te slaan. Eisch en uitspraak f 25 of 25 d. J. W. van P., 19 jaar, boekhouder te Hoek wegens beleediging van den maréchaussée J. Buscop, die surveilleerde op 2 Juli 1930. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. D. de K., 22 jaar, landbouwersknecht te Koe wacht wegens mishandeling van Th. Kort te St. Jansteen op 22 Juni '30. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIERc INHOUDSOPGAVEN Maandblad voor Practische Gemeente-poli tiek. Nummer van Juli en Augustus: B. en W. secretarie (slot) Over de ge meentelijke autonomie Drankwet en drank bestrijding. Het instituut van wijkagenten bij de politie in onze steden Verbodsbepa lingen tegen het dragen van wapenen en het voorhanden hebben van vuurwapenen De strijd over het stelsel van bevolkingsboekhou ding Afschrijvingen Nog eens: de nieuwe belastingregeling Van Hier en Daar. De Dietsche Gedachte. Inhoud van nr. 1 van 4 Augustus: 1 Geen Fransch op de lagere school, door E. Besse 2 De Fransche cursussen, door E. Besse 3 Nederlandsche stemmen tijdens de muiterij-feesten, door mr. A. Loosjes 4 Uit het „Strijdende Vlaanderen", door Wies Moens De Adelaar: door René de Clercq 6 Dis tels, door J. van Scherpenzeel 7 Ontvangen boeken en geschriften. Zus Braun te Antwerpen. De Nederlandsche zwemster, Zus Braun, be haalde vorige week Vrijdag te Antwerpen 2 eerste prijzen n.l. Ie prijs 100 M. rugzwemmen en le prijs 100 M. vrije slag. De waterpolo-wedstrijd tusschen het IJ en Libbellule (Parijs) werd door de Amsterdam mers met 62 gewonnen. Rust 31. SelzaeteSassche Boys 52 Gisteren werd te Sèlzaete de finale gespeeld voor de bekerwedstrijd, tegen „Selzaete Spor- tif" Onze Boys die in de meerderheid waren konden het met den scheidsrechter, die zeer partijdig was in het voordeel van Selzaete, niet eens worden, zoodat verschillende onzer spelers het veld verlieten. Het einde kwam met een geflatteerde over winning van 52 in het voordeel van Selzaete, die daardoor den beker in handen kregen. Tuur de Supporter. Uit Parijs wordt gemeld: Een 23-jarige jongeman was Dinsdagavond, tijdens een wandeling, met zijn verloofde op de leuning van de brug over de Thumbataeu gaan zitten. Op een gegeven oogenblik verlo ren beiden het evenwicht en stortten omlaag. Zij kwamen terecht op de 25 meter lager ge legen rotsen; het meisje was onmiddellijk dood, terwijl haar verloofde ernstig gewond werd. Merkwaardig ongeval te Rijssel. Te Caudry heeft een merkwaardig ongeval plaats gehad. Twee vrienden hadden een schiettent bezocht, waar zij hun vaardigheid op het geweer beproefden. Toen zij de schiet tent verlieten en in de menigte verdwenen kwam even later de eigenaar van de tent te voorschijn. Na eenige passen geloopen te heb ben, viel hij plotseling in de armen van eenige omstaanders, onder den uitroep: „ik ben getroffen". Enkele seconden later gaf hij den geest. Bij de lijkschouwing werd geconstateerd, dat hij door een kogel getroffen was, welke het hart had geraakt De politie zoekt naar de beide jongelieden, van wie men vermoedt, dat zij bij dit ongeval betrokken zijn. Millionnair pleegt moord en zelfmoord. Uit New-York wordt gemeld: John. W. Leavitt, millionnair en vooraan staande auto-magnaat te San Francisco, heeft in een vlaag van krankzinnigheid in de kan toren zijner firma zijn compagnon Albert Plughoff vermoord. De dader pleegde hierna zelfmoord. Parijs eet jaarlijks 50.000 paarden. Volgens een plaatselijk blad stijgt het ge bruik van paardenvleesch te Parijs meer en meer. Er worden in de lichtstad dagelijks 300 paarden geslacht; jaarlijks worden hier 50.000 paarden opgegeten. Als gevolg van dit feit worden steeds meer slagerijen geopend, waar alleen paardevleesch wordt verkocht. Sprinkhanenregeii. Te Dijori zijn geheel onverwacht groote ZWer men sprinkhanen neergestreken, die de daken der huizen en de straten bedekten. Men moest de dieren met bezems bij elkaar vegen en met schoppen opscheppen, om zich van de plaag te bevrijden. Een rechter, die voor zijn benoeming betaalde? In de affaire van den New-Yorkschen rech ter George F. Ewald, tegen wien een proces wegens corruptie en omkooping is aanhangig gemaakt, heeft burgemeester Walker, een lang durig onderhoud gehad met den officier van Justicie. Walker, die zelf democraat is, informeerde naar de tegen Ewald ingebrachte beschuldiging, dat deze voor zijn benoeming tot stedelijk rechter een bedrag van 10.000 dollar in de democratische partijkas zou hebben gestort. De burgemeester bestreed deze opvatting en verklaarde, dat hij Ewald benoemd heeft op voorstel van achtens waardige lieden. Hijzelf heeft nimmer, van wien ook, gelden in ontvangst genomen, die door Ewald voor zijn benoeming werden ge stort. Fabrieksramp te New-York. In een fabrieksgebouw, gelegen in het dichts bevolkte deel van New-York waar proeven wer den genomen voor het fabriceeren van vanille extract, heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor de bovenste verdiepingen van het gebouw in de lucht vlogen en op de aangren zende perceelen terecht kwamen. Tot dusver werd een persoon gedood, terwijl er 13 gewonden naar het ziekenhuis werden overgebracht. Men vreest echter dat er nog meer slachtoffers zijn. Toen de sovjet-jeugd een kathedraal wüde verwoesten De sovjet van Tsaritzin, een belangrijke stad aan de Wolga, had besloten, de kathedraal te verwoesten en aan de communistische jeugd organisatie de eer gegund, het gebouw in de lucht te laten springen, meldt de „Croix". Deze publieke heiligschennis zou een groot feest worden. Ter plaatse werden tribunes op gericht, waarop de genoodigden van het schouwspel zouden kunnen genieten. De lading springstoffen moest het groote gebouw op zijn fundamenten doen wankelen. Ongelukkigerwijze hadden de jeugdige van dalen de lading zóó onhandig neergelegd, dat, toen na de ontploffing de rook optrok, bleek, dat de kathedraal nqg intact voor hen stond, terwijl de tribunes bezaaid waren met dooden en gewonden. Bekend hoteldirecteur te Zurich vermoord. Toen in den nacht van Zondag op Maandag de directeur van het bekende hotel „Wald- haus Dolder" te Zurich in zijn auto wilde stap pen, zag hij, dat een onbekende aanstalten maakte om hetzelfde te doen. Toen hij den man aansprak, trok deze zijn revolver en loste een schot op den directeur, die in de hart streek geraakt werd. De misdadiger wist te ontkomen en tot nu toe heeft men geen spoor van hem gevonden. Te Zurich heeft het geval groote opwinding veroorzaakt, omdat korten tijd geleden een autobezitter, die zich tegen den autodief wilde teweerstellen, door dezen werd neergeschoten zonder dat de politie erin slaagde den dader të arresteeren. Familiedrama. In het nabijgelegen St. Egidien werden de veertigjarige chemicus en huiseigenaar Har tig en zijn beide kinderen een tienjarig jon getje en een zevenjarig meisje, dood gevon den. Uit het politieonderzoek bleek, dat Hartig het jongetje en het meisje gestoken en ge worgd had. Hartig zelf heeft daarna een do sis vergif ingenomen en zich aan het raam op gehangen. Zijn vrouw was sinds eenige dagen op reis Men meent, dat financieele moeilijkheden aanleiding waren tot deze bloeddaad. Sportieve oude dame. Een zekere Mrs. Anna Vanslike herdacht haar zeventigsten verjaardag op origineele wijze door op dezen dag van de Venice-Pier te Santa Monica in Californië, waar zij woon achtig is, naar den vuurtoren te zwemmen, een afstand van twintig mijlen, waarover de krasse zwemster 12 uur en 10 minuten deed. Week-end-ongelukken. Het aantal verkeersongelukken is Zaterdag en Zondag in Engeland zeer groot geweest. Niet minder dan 17 personen zijn gedood, ter wijl het aantal gewonde» meer dan 30 be draagt. Vreeselijk a,uto-ongeval bij Cahors Dr. Gobrot en zijn echtgenoote Dr. Motot en de chauffeur Alexandre, allen afkomstig van Lyon, zijn het slachtoffer geworden van een vreeselijk auto-ongeval. Op 30 K.M. van Cahors geraakte de auto door onbekende oor zaak in brand, waarbij alleen mevrouw Cebrot wist te ontsnappen. Bewoners van het dorp vonden later onder de overblijfselen van den auto de geheel verkoolde lijken van de andere inzittenden. In opdracht van H. M. de Koningin zeg ik den inwoners van Sas van Gent oprecht dank voor de bewijzen van trouw en aanhankelijkheid, Haar door de hartelijke ontvangst betoond. Sas van Gent, i8 Aug. 1930. (10) De Burgemeester, L. W. G. HOEFNAGELS*

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3