De Herdenkingsfeesten te Hulst. Binnenland Buitenland Onderwijs Stadsnieuws Da Oranjefeesten. led erlandsche Jaarbeurs En het einde mijner woorden, die U zich ge- waardigd heeft te willen aanhooren, moge zijn een oprecht gebed tot den Allerhoogste, dat Hij U nog vele jaren mogen sparen voor ons, Uw Volk en dat de Zeeuwsch-Vlamingen, op de eerste plaats de ingezetenen van Hulst, mogen zijn en blijven: de hechte schragen van Uw Troon, de stoute strijders voor Uw ge zag, de Kostbaarste parelen van Uw Kroon. Tot slot, Majesteit zij het mij vergund, U namens de Gemeente, als herinnering a^.n de zen gedenkwaardigen dag aan te bieden: het Gedenkboek onzer Stad, waarin beknopt be schreven staat de geschiedenis van de „Poorte van Hulst". Hier overhandigde de burgemeester aan H. M, het Gedenkboek der Hulstersche Stede in prachtband, welk geschenk door HM. met zichtbare voldoening werd aanvaard, waarna HM. de volgende toespraak hield: TOESPRAAK H.M. DE KONINGIN. Mijnheer de Burgemeester. Het is Mij en den Mijnen een waar genoe gen, heden opnieuw een blijk van Ons mede leven met Zeeuwsch-Vlaanderen te geven, door Onze tegenwoordigheid bij de herdenking van de verleening der stadsrechten aan Hulst en tevens aan de gemeenten, welke Wij heden bezochten. Ik houd mij ervan overtuigd, dat de hechte banden, waarmede Zeeuwsch Vlaan deren aan het Vaderland en Mijn stamhuis verbonden is, indien mogelijk, heden nog nau wer zullen worden toegehaald. Als o peen dag als heden de vervlogen tijd perken onzer geschiedenis voor Onzen geest voorbijtrekken dan draagt voor Ons op de be langrijke plaats, welke dat deel van ons land in de historie van Nederland heeft ingenomen Met waardeering vind Ik in Uwe woorden ver tolkt, mijnheer de burgemeester, de geestdrift en het krachtige besef van saamhoorigheid voor die duur bevochten eenheid, die ook he den weder van den kant der bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen Mij tegenklonken en die bij Mij warmen weerklank vinden. U dankend voor de woorden, tot Mij en de Mijnen gericht en voor de aanbieding van het gedenkboek der geschiedenis van de „Poorte van Hulst", besluit Ik met den hart- grondigen wensch, dat deze stad haar alouden roem zal weten op te houden en, door de veer kracht en den noesten ijver van haar bevol king, een gelukkige toekomst tegemoet ga. Ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen werden de heeren B. Truffino, burgemeester van Hulst, en F. Blok, burgemeester van Axel,, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Naussau. Aan L. Louwerse, brigade-commandant Rijks veldwacht te St. Jansteen en W. Robijn Bri gade-Commandant Kon. Maréchaussée te Hon tenisse werd de zilveren eeremedaille verleend, verbonden aan de orde van Oranje Naussau. Vrijdagmorgen zijn de feesten ter her denking van het 750-jarig bestaan der stads rechten van Hulst geopend met een réveille door klaroenblazers, die het in feestdos prijkende stadje in alle richtingen door kruisten. Ten half twaalf vond in de Raadszaal de officieele opening plaats. Deze werd door B. en W. en de Raadsleden alsmede door een 80-tal genoodigden, meest leden van de verschillende feestcomité's, bijgewoond. Nadat de heer E. Lockefeer, voorzitter van het Uitvoerend Comité, de bijeenkomst met een kort woord had geopend, noodigde hij den burgemeester de openingsrede te wil len uitspreken. De heer B. Truffino bracht allereerst dank voor de eer, hem tebeurt gevallen om deze feesten te mogen openen. Spr. wierp dan een korten terugblik op de geschiedenis van Hulst en zijn ontwikkeling tot op den dag van he den en herinnerde aan de groote mannen, door Hulst in den loop der tijden aan Kerk en Staat geschonken. Ofschoon de huidige we reldcrisis weinig tot feestvieren ani meert, zoo meende spr., dat er toch alle aan leiding bestond om het historische feit van 't 750-jarig bestaan der stadsrechten te herden ken mits zulks geschiedt op waardige wijze, Vaak heeft het aloude Hulst moeilijke tijden beleefd, doch men heeft het hoofd omhoog ge houden en zóó is men de crisis doorgekomen. Spr. richt tot allen de aansporing om zich het verleden te herinneren en vraagt aller mede werking om Hulst te doen worden en blijven het Cultureel Centrum van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Spr. brengt dank aan God, die het Christen dom in Hulst heeft bewaard en smeekt Hem, dat het christelijk geloof en de Christelijke zeden ook i nde toekomst in Hulst bewaard mo gen blijven. Spr. wekt op tot eerbied voor het Gezag en tot liefde van het Vorstenhuis. Op zijn voorstel zal een telegram van hulde aan H.M. de Koningin worden gezonden. Spr. sluit dan met een woord van dank aan allen, die dit feest hebben helpen voorbereiden en den wensch, dat de herdenkingsfeesten in den diepsten zin des woords mogen slagen. De heer Em. Lockefeer, voorzitter van het uitvoerend Comité bracht den burgemeester dank voor diens begeesterende woorden. Spr. spreekt eveneens den wensch uit, dat Hulst zich in de toekomst zal mogen uitbreiden en zal mogen worden het cultureel en bevolkings centrum van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar voor is echter noodig, dat aan Hulst worde gegeven gelegenheid tot expansie. Dat zal kunnen geschieden door overleg met de om liggende gemeenten. Spr. uit dan den wensch, dat de feesten mo gen slagen, in den geest, waarin ze zijn op gezet. Als symbool van de trouw van het Hulster sche volk aan het gemeentebestuur biedt spr. vervolgens den burgemeester een exemplaar in prachtband aan van het werk van den heer J. Adriaanse „De Poorte van Hulst". Spr. zegt voorts, dat hij gaarne heden het „Carillon" aan het gemeentebestuur had aangeboden doch door omstandigheden is zulks heden nog niet mogelijk. Hij spoort allen aan, zooveel mogelijk den verkoop van loten te bevorderen opdat alsnog spoedig de aanbieding van dit geschenk zal kunnen plaatsvinden. Met den wensch, dat Hulst onder leiding van burgemeester Truffino een groote toekomst te mannelijke en vrouwelijke dilettanten) hooge eischen stelt, werd, ondanks de primitieve mid delen, waarmede moest worden gewerkt, met prijzenswaardige toewijding vertolkt en mag als zoodanig in de sfeer der Hulstersche fees ten een succesvol moment genoemd worden. Den heeren Renaat Verheyen van „Het Nieuwe Volkstooneel" en Alb. Lockefeer, resp. hoofd- en hulpregiseur, komt ongetwijfeld een woord van lof toe voor het moeitevolle werk door hen verricht. Jammer, dat de muziek van Ernest Korner, absoluut onvoldoende werd uitgevoerd en zoo doende aan den totaal indruk eer kwaad dan goed deed. Het publiek, dat zeer talrijk was opgekomen, toonde herhaaldelijk zijn tevredenheid. Hedenavond zal het spel voor de tweede maal worden opgevoerd. De verschillende tentoonstellingen onder vinden bij voortduring veel belangstelling. Blijft het weer meewerken, dan beloven de Hulstersche feesten in alle opzichten een schit terend succes te worden. De R. K. Volkspartij. Het Partijbestuur der R. K. Volkspartij be sloot tot uitgifte van een weekblad, genaamd „Onze Vaan", onder redactie van den heer C. D. Wesseling, 's-Gravenhage. Het periodiek zal in September a.s. geregeld gaan verschij nen. In het proefnummer, dat wij ontvingen, schrijft het partijbestuur, dat het orgaan zal dienen „ter bevordering der democratische en ter bestrijding der conservatieve denkbeelden onder de katholieken van Nederland". Père Lhande's studiereis. De bekende Fransche Jezuiet, Père Lhande als redenaar en schrijver, welbekend, heeft zich dezer dagen ingescheept voor een reis exposeert gemoet moge gaan, besloot spr. zijn rede. Vervolgens bracht hij nog hartelijk dank aan den gemeentearchivaris, den heer J. Adri aanse, voor alles wat deze in het belang van Hulst heeft gedaan. De naam Adriaanse, aldus spr., zal te allen tijde aan de historie van Hulst verbonden blijven. De heer R. Wilking, bestuurslid van de Ver- eeniging tot Beheer van de Ambachtsschool bracht dan nog dank aan 't gemeentebestuur voor den steun, steeds aan het Nijverheidson derwijs verleend. Als souvenir bood spr., den burgemeester een voorzittershamer van ebben hout aan, met zilveren plaquetten, waarop de inscriptie: „Den gemeenteraad aangeboden bij gelegenheid der viering van het 750-jarig bestaan der Stadsrechten 1180-1930." Hierna werd de eerewijn rondgediend en dan sloot de burgemeester de bijeenkomst door een tik met den nieuwen kamer. Gisterenavond vond op 't attrractie-terrein „Oud-Hulst" de eerste opvoering plaats van het Historisch Openluchtspel „Ter Kruis vaart", spel van Hulst 1200 in 3 bedrijven en een tusschenspel, door Louis Lockefeer spe ciaal voor de Hulstersche Herdenkingsfeesten geschreven. De schrijver voert den doorluchtigen Wul- faerd van Zeeland, Heer van Maelstede ten tooneele, die ten Kruistocht getrokken bij zijn terugkeer zijn kasteel overweldigd vindt, doch met behulp van zijn trouwe Hulstersche poorters den overweldiger, den heer van Bel- cele, verdrijft en met vrouwe Leonoor nog vele jaren als heer van Hulst het bewind voert. Het spel, dat aan de executanten (een 80-tal naar Zuid-Amerika. Hij is van plan, om daar de bestaande ar beidstoestanden te bestudeeren, speciaal bij de mijnwerkers, om tevens ook de geestelijke en godsdienstige nooden van de arbeidersbevol king te leeren kennen. Hij zal daar ook voor de microfoon spreken, in de Fransche, Spaansche en Baskische taal, over de gewichtige vraagstukken van onzen modernen tijd en over de groote letterkundige cultureele en geestelijke stroomingen, die er heden vallen waar te nemen. Van Argentinië uit gaat Père Lhande naar Uruguay, het geboorteland van zijn moeder en van daar naar Chili en Peru. Père Lhande heeft groote verwachtingen van de radio, die in Zuid-Amerika buitengewoon sterk verbreid is. Ook daar zal de pater voor de microfoon spreken. Deze reis van Pater Lhande door Zuid- Amerika is georganiseerd door het be- bekende tijdschrift der Fransche Jesuieten „Les Etudes". Zoodra Père Lhande in October van zijn reis is teruggekeerd, zal hij in Parijs voor de microfoon zijn indrukken en ervaringen aan de belangstellenden mededeelen. Egamen Franseh L.O. De heer A. C. Pluijm te Westdorpe slaagde voor de acte Franseh l.o. Examen Engelsch L. O. Voor het examen Engelsch lager onderwijs is geslaagd de heer W. W. J. Wilschut Schoon dijke. Met voldoening mag worden geconstateerd, dat ondanks de weinig tegemoetkomende houding van den Raad de feesten ter gelegenheid van het Koninkiijk bezoek in alle deelen zijn geslaagd eu ook te Sas van Gent aan H. M. een alleszins waardige ont vangst is bereid, welke door H. M. dan ook zeer op prijs is gesteld. Indrukwekkend was de intrede van H. M. onder het gelui der kerkklokken en de saluutschoten van Hr. Ms. mijnenlegger »Medusa«. Het défilé voor het Raadhuis had een waardig; en ordelijk verloop en de zanghulde der kinderen onder leiding van den heer Michielsen slaagde uitstekend. Het oplaten der met oranjestrikjes versier de duiven was een alleraardigst moment. Des namiddags namen een 200-tal kinderen aan de kinderspelen deel. Het was stellig voor de leden der regelings-commissie, de heeren Lammens. Leushuis, Vernaeve en de Vriend geen gemakkelijke taak 0 mdie beweeglijke schare te regeeren. Desondanks verliep alles ordelijk en aardig en was Ieder echt voldaan Het comité had het zoo geregeld, dat alle deelnemers en deelneemsters een prijs kre gen, zoodat niemand met leege handen naar huis ging. Dat de kinderen in hun schik waren, kon men wel aan hun montere gezichten zien en ook de ouders en verdere toeschouwers heb ben genoten. Dank zij ook de uitstekende medewerking van het muziekgezelschap heerschte er een echt- opgewekte stemming. Ten circa 5 uur begaf zich de feestcommis sie en bloc naar de „Medusa" om den com mandant nog eens persoonlijk voor zijn assis tentie te bedanken. De ontvangst aan boord was even hoffelijk als hartelijk. De comman dant stelde zijn officieren ter beschikking om de commissieleden op het schip rond te lei den en men had volop gelegenheid de soli diteit en correctheid te bewonderen, die onze Nederlandschemarine kenmerkt. Tot besluit van den rondgang ontving de commandant de commissieleden in zijn kajuit, alwaar hij hen onder aanbieding van een dronk dankte voor de bloemenhulde hem gebracht en voor de versnaperingen aan de manschappen ge zonden. Na een hartelijk dankwoord van den voorzitter nam men uiterst voldaan afscheid. Van 6 tot 7 uur gaf de Christelijke Zangver- eeniging „Crescendo" een concert op de Groo te Markt. Tot eere van het publiek en vooral ook van de Sassche jeugd mag worden ver meld, dat het tijdens de uitvoering der ver schillende nummers muisstil was. Na afloop van de uitvoering werd door den voorzitter der feestcommissie aan directeur en leden der zangvereeniging dank gebracht. Van 8 tot 10 uur concerteerden De Vereenig de Vrienden eveneens met groot succes. Het was toen op het Marktplein een echt ge zellige drukte en de lampionversiering drukte op het geheel een feestelijk stempel. Een fraai schouwspel was het, toen op een gegeven moment de zoeklichten van de „Medusa" de kerktoren bestraalden, een attentie, die door het Sassche publiek ten zeerste werd gewaar deerd. Jammer, dat enkele opgeschoten lummels hun baldadigheid aan de lampionversiering wilden botvieren, waaraan intusschen door de leden der feestcommissie spoedig een eind werd gemaakt. De clou van den avond werd gevormd door het schitterend vuurwerk, dat van heinde en ver belangstelling trok en al kostte het dan ook iets meer dan frs. 2000 wel door nie mand gaarne gemist zou zijn. Alles bijeen heeft Sas een feest gevierd, waaraan gaarne en met voldoening zal worden teruggedacht. Wij mogen dit verslag niet besluiten zon der een krachtig woord van protest tegen het kwajongensachtig en uiterst onkiesch optreden van eenige Avro-maniakken, die zich niet hebben ontzien, in dit volksfeest een wanklank te doen hooren met een even ongepaste als ontijdige reclame* voor de Avro door bij aankomst van H. M. aan de groote kanaalbrug een troepje jongens met op de tentoonstelling te Hulst.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2