KONINGINNEBEZOEK. No. 3653 Donderdag 14 Augustus 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. BuilenL Overzicht Buitettlaud. Iheereèj-raai Binnenland POSTREKENING Ho. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. iOSOotptroat mm* DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs J 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per.regel, bij contract lager Ingazooden Mededeellng EZER8KRINQ I VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND I i ii i I i i i gaas—aaagj—al| n 1 IT8TEKENO QE8CHIKT VOOR PUBLIOITKIT Nog slechts een luttel aantal uren en H. M. onze vereerde en geëerbiedigde Vorstinne zal vergezeld van haren Vorstelijken Gemaal en de Prinses, op wie het Nederlandsche Volk zijn „hope der toekomst" heeft gebouwd, in ons midden zijn. Zeeuwsch-Vlaanderen, dat zoo vaak als de assepoes in het Nederlandsche gezin wordt aangemerkt, zal de voldoening smaken te er varen, dat het niet minder dan de zuster- provinciën in de genegenheid deelt van de Koninklijke Vrouwe, wie bij de gratie Gods het bestuur over onze „lage landen aan de zee" is toebedeeld. Bijzonderlijk geld dit Koninklijk bezoek die gemeenten, die al waren ze niet minder in trouwe tot dusverre haar Vorstin nog niet binnen haar grenspalen mochten begroeten. Dat verleent aan deze „blijde inkomste" een zeer bijzonder cachet. Men mag er de getuigenis in zien, dat het hart onzer Landsvrouwe warm klopt ook voor hen, van wier bestaan in het samenstel van ons Staatsgebied weinig naar buiten pleegt te blijken; voor de kleinen in het noordwaarts van de Schelde nog zoo weinig gekende Zeeuwsch-Vlaanderen Die Koninklijke getuigenis zal hier waar deering vinden en ware blijdschap wekken. Het zal den# gezonden nationalen zin, ons Zeeuwsch-Vlaamsche volk ingeboren, verleven digen en verstevigen en een vernieuwing bren gen van de belofte, in de ure der bedreiging Engelsche Koloniale zorgen. De opstand der Afridi's en zijn gevolgen. De communis tische bedreiging in China. Ernstige wrij ving tusschen Frankrijk en Italië. De moeilijkheden hebben zich voor Enge land in Britsch-Indië weer toegespitst. Niet zoozeer doordat de bëweging van burgerlijke ongehoorzaamheid zich zou hebben uitgebreid Daarin is vrijwel geen verandering gekomen. De toestand is wat dit betreft tamelijk sta- tionnair, de besprekingen hebben nog steeds voortgang. In het Noorden is echter een der meest oorlogszuchtige stammen, die der Afri di's, in opstand gekomen. Ze voeren een guerilla-oorlog en dat op zulk een geraffineer de wijze, dat ze klaarblijkelijk door buiten landers men denkt daarbij natuurlijk dade lijk aan Moskou worden geleid en het schijnt dat andere stammen hun reeds steun verleenen of op het punt staan zulks te doen. Dit alles zou op zichzelf niet zoo verontrustend zijn; de moderne Engelsche bewapening speelt het, zij het ten koste van altijd betreurens waardige verliezen, met een aantal oproerige stammen op den duur wel klaar. Maar het spreekt vanzelf, dat bij den geest, die op het oogenblik in Britsch-Indië heerscht, de sym pathie der bevolking aan de zijde der opstan delingen staat, dat ontblooting der overige deelen des lands van troepen die naar het op standige gebied moeten worden gezonden, niet zonder bedenking is en dat eenig aanvan kelijk succes der rebellen niet zonder weerslag zal blijven op de elementen die niets liever doen dan het Engelsche bestuur in moeilijk heden te brengen. Britsch-Indië is voor het moederland een waar zorgenkind. In China blijft de toestand verontrustend. Terwijl de Centrale regeering en de Noorde lijke oppositie elkander slag op slag leveren en beide telkens victorie kraaien beide par tijen stemmen slechts hierin in hun berich ten overeen, dat er bloedige verliezen worden geleden trekken de communisten al verder terstaat het volgende geantwoord: De levering van boomen ter beplanting van de Rijkswegen in Zeeland en Noord-Brabant is nimmer aan één kweeker opgedragen. Be halve voor beplantingen van geringen om vang geschiedt de levering steeds bij openbare aanbesteding. In verband met het bovenstaande bestaat geen aanleiding tot het nemen vaan maatre gelen. Philipsinvasie te Antwerpen. Daartoe in staat gesteld door de directie van de Philips' fabrieken, die zeven extra-treinen gratis beschikbaar stelde, zullen op Vrijdag 15 Augustus, 6974 werknemers en werkneem sters van de Philips' fabrieken een reis maken naar Antwerpen ter bezichtiging o.m. van de wereldtentoonstelling. Gulden Vlies-optocht te Brugge De praalstoet van het Gulden Vlies, die als groep van Brugge tijdens de twee optochten van den interprovincialen stoet te Brussel, zoo zeer de aandacht trok zal te Brugge op 17 Augustus e.k., te 3 uur ,s middags een laatste maal uittrekken. Werkloosheidbestrijdin gin Italië De tweede lijst van werken tot leniging der werkloosheid is gepubliceerd. De werken ver tegenwoordigen een waarde van 191 millioen en zullen aan 40.000 arbeiders werk verschaf fen. De droogte in Amerika. De leider van het Amerikaansche Roode Kruis, die door president Hoover naar het door de aanhoudende droogte geteisterde oogstgebied is gezonden, deelde den president mede, dat in het geheele gebied hongersnood heerschte, terwijl reeds talrijke gevallen van typhus waren voorgekomen. Er bestaat zeer groot gevaar, dat de ziekte zich verder zal uitbreiden. De gezondheid van den Pa,us. Mgr. Vanneufville, kanunnik van St. Jan slagen. In verschillende streken, vooral in het Zuiden der Ver. Staten worden temperaturen van 4 tot 10 gr. Celsius geregistreerd. Een stad in het Westen van Amerika meld zelfs vorst. Korte Berichten. In de door droogte geteisterde streken van Amerika viel ondag de eerste regen. In Noord China zijn twintig steden door overstroomingen zwaar geteisterd. Duizend menschen zijn omgekomen. De cholera-epidemle in Afghanistan breidt zich uit. Het Koninklijk bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Betreffende het bezoek door de Koninklijke familie aan Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te brengen op Zaterdag a.s. vernemen wij, dat H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en H. K. H. Prinses Juliana des Vrijdagsavonds aan het Station Wouw aankomen, waar zal worden overnacht in het Koninklijk salonrij tuig. Zaterdagmorgen te 8 uur komt de Konink lijke trein te Vlake aan van daar wordt per provinciale boot „Luctor et Emergo" via Hansweert naar Ter Neuzen gevaren, waar de Vorstelijke bezoekers te half tien zullen arri- veeren. Per auto worden dan achtereenvol gens de gemeenten Axel, Zuiddorpe, West- Bezoekt de Tweede Zeeuwsche Klompenbeurs te CLIME op 20 en 21 Augustus 1930. i gedaan: Zeeuwsch-Vlaanderen en Nederland zullen één blijven; de band tusschen Zeeuwsch Vlaanderen en Oranje zal nooit worden ver broken. Straks, als de Koninklijke stoet door onze rijke landouwen haar weg zal nemen, zal daar een jubel losbarsten uit het volk klein in aantal doch groot in geestdrift die aan heel de Nederlandsche natie zal manifestee ren, dat de bewoners van dit grensgebied den .vaderlandschen geest ongerept hebben be waard en in liefde en trouw aan Nederland en Oranje voor niemand wenschen onder te doen. En als dan het Koninklijk Gezin nadien dag van spontane hulde den Zeeuwsch- yiaamschen bodem weer zal verlaten, dan zal het de herinnering meedragen, aan een Volk, dat het gezag weet te eerbiedigen, zijn Vorstinne eert en liefheeft en zijn afkomst niet zal vergeten. Dat zij de getuigenis, die Zeeuwsch-Vlaan deren op den historischen dag van 16 Augus tus 1930 moge afleggen in ruil voor die zijner Landsvorstinne. Het davere dien dag door onze Zeeuwsch- yiaamsche luchten: Leve Hare Majesteit Ko ningin Wilhelmina, leve Haar Koninklijk Ge zin, leve Oranje en Nederland! Inflos^nien Meieieellng (8) ECHTE FRIESCHB voorwaarts en bedreigen hun horden thans Hankou, de groote koompansstad aan de Jangtse Kiang. Zoowel de Noordelijken als de Centralen zijn tegenstanders van het bolsje wisme, maar onderwijl ze elkander uitputten, treft de grijnzende derde de voorbereidingen om op het juiste moment zijn slag te slaan en heel Zuid- en Centraal Cchina onder de roode vaan te brengen. En de beschaafde we reld ziet argeloos en werkeloos toe, hoe een volk van honderden millioenen wordt geter- rorizeerd, economisch ten gronde wordt ge richt en rijp wordt gemaakt om het afschuwe lijke bolsjewisme straks over het aardrijk ver- dre te dragen! Een incident met een paar Fransche vlie gers, die verdwaald waren en onwetend op Italiaansch grondgebied waren geland, is weer aanleiding geworden voor een scherpen woor den strijd tusschen de beide Latijnsche lan den. Frankrijk gaat straks geweldige manoeu vres houden aan zijn Zuid-Oostelijke, dus Italiaansche grenzen. Er heerscht tusschen beide landen een stemming als slechts ln de meest emotioneele perioden tusschen Duitsch land en Frankrijk heeft bestaan. Door den Alg. Ned. Zuivelbond is de boycot actie tegen Duitschland voorloopig gestaakt. Levering van boomen voor de rijkswegen in Zeeland en Noord-Brabant Op de vragen van den heer Kersten betref fende de levering van boomen ter beplanting van de Rijkswegen in Zeeland en Noord-Bra bant, heeft de heer Reymer, minister van Wa van Lateranen, die een langdurig onderhoud had met Z.H. den Paus, werd na afloop dezer audiëntie geinterviewd door een vertegenwoor diger van Havas nopens de vooral in het bui tenland verspreide geruchten over den „slech ten gezondheidstoestand" van den H. Vader. Mgr. antwoordde, dat deze geruchten, waar van men ook in het Vaticaan gehoord heeft, beschouwd dienen te worden als pure verzin sels. Mgr. verstrekte tal van bijzonderheden over de werkzaamheden van den H. Vader, ten bewijze, dat de Paus physiek en intellectueel nog steeds een bewonderenswaardige gezond heid geniet. Na zeer zware arbeidsdagen wijdt de H. Vader nog steedjs de avonden aan docu menten-studie en lectuur. Wervelstorm in Japan. Het Zuid-Westen van Japan is door een he- vigen wervelstorm geteisterd, die overal veel schade heeft aangericht. Men vreest, dat vooral de havenstad Naga saki veel heeft geleden. De verbindingen tus schen Nagassaki en Tokio zijn gestoord. DE TEMPERATUUR IN AMERIKA Talrijke boschbranden. Tengevolge van de lang aanhoudende droog te en hitte zijn in de Vereenigde Staten tal rijke boschbranden uitgebroken. De gevolgen van de aanhoudende droogte zijn thans niet alleen meer in den landbouw maar in het geheele handelsleven merkbaar. In vele grotere steden zijn de kleine handel- prijzen sterk gestegen, o.a. voor sommige wa ren in New York, met 25 percent. Voorts wor den bij de industrie verschillende geplaatste orders en gedane bestellingen geannuleerd. Naar gemeld wordt is na de geweldige hitte der laatste weken het weer plotseling omge- dorpe, Sas van Gent, Philippine en Hoek be zocht; alleen te Sas van Gent zullen de hooge gasten even den auto verlaten, in de andere gemeenten zal dit niet het geval zijn. Half een wordt van Ter Neuzen naar Wals oorden gevaren, tijdens welken tocht de door de provincie aangeboden lunch plaats heeft. Verwacht wordt dat de „Luctor et Emergo" te half drie te Walsoorden aan den steiger zal zijn. Per auto gaat de tocht dan door het Oostelijk deel van het vijfde district en wel langs Kloosterzande (gemeente Hontenisse), Graauw en Langendam, Clinge, St. Jansteen, Koewacht naar Hulst, waar de Koninklijke stoet te kwart over 5 wordt verwacht en waar de Koningin, de Prins en de Prinses met ge volg de auto's verlaten en vanaf het stad huis den historischen optocht zullen gade slaan. Te 6 uur rijden de auto's weder af naar Walsoorden, waarvan dan te 6.30 met de „Luctor et Emergo" naar Vlake wordt geva ren om met den trein van 7,33 waaraan het Koninklijke salonrijtuig wordt gehaakt Zee land weer te verlaten. In aansluiting aan het bovenstaande kun nen wij omtrent het Koninklijk bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen nog het volgende mel den: Te Ter Neuzen zal de Vorstelijke Familie op de ponton worden ontvangen door burge- mester J. Huizinga Door diens dochtertje zal namens het gemeentebestuur aan H. M. een bouquet worden aangeboden. Bij de aanlagplaats' in de oude haven staat het muziekgezelschap „De Vereenigde Werk lieden" (directeur de heer A. Schirris) opge steld en speelt bij aankomst het „Wilhelmus". Het Vorstelijk gezelschap neemt terstond

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1