HERDENKINGSFEESTEN 1180 TE HULST 1930 Onderwijs JTandelsberiehten Sport en Spet. Gemengd JTieuws. Ls. van Vaesberghe-Janssens AdvmrtmntlAn Tentoonstellingen Historische optochten llistorisch-openluchtspel Attractieterrein Oud Hulst Uit hef Binnenland. Uit het Buitenland. van 15 lot 25 Hugusfus Entree-prijzen De kantoren van te HULST, KLOOSTERZANDE (Zitdag), AXEL, OOSTBURG, SAS VAN GENT, TER NEUZEN en IJZEND1JKE zullen op 15 Augustus a.s. GESLOTEN zijn. 32 cv Voorstel om over te gaan tot vervroegde af lossing (31 Augustus) van de leeningen van het G.E.B. 7. Wijziging gemeentebegrooting en begrooting G.E.B. dienstjaar 1930. Ingeztnden Meéedeelino Mugqebeten j V} TV TA A T en Huidjeuk U II U ld niet aanwijst, wat voor velen ongeriefelijk is en zou een verzoek willen richten aan het Kerkbestuur om verbetering hiervan. De voorzitter zegt, dat zoodanig verzoek zou moeten uitgaan van belanghebbenden, de Raad kan hier niet inkomen, waarop dhr. Stallaert antwoordt, dat alsdan zoo'n verzoek door den Raad gesteund kon worden. De voorzitter vraagt al lachend of de heeren soms geneigd zijn een nieuw uurwerk aan te schaffen en dit over te dragen aan het Kerk bestuur, waarop dhr. Stallaert zegt, dat men dan eerst zou moeten informeeren of ze het wel willen aanvaarden. De voorzitter sluit hierna de vergadering. ST. JANSTEEN Oud-Burgemeester C. IJsebaert f l Onder zeer groote belangstelling vond Za terdag te St. Jansteen de begrafenis plaats van den oud-burgemeester C. IJsebaert. Verschillende geestelijke en wereldlijke auto riteiten bewezen den overledene de laatste eer o.a. leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten alsmede de burgemeesters uit de om liggende gemeenten. De plechtige uitvaartdienst en de begrafe nisplechtigheden werden verricht door den pas toor van St Jansteen, den Zeereerw. heer J. Preijers, geassisteerd door de Eerw. heeren kapelaans. Toen de lange rouwstoet vóór het stadhuis was aangekomen, werd enkele oogenblikken stilgehouden. Hier hadden zich B. en W. en de raadsleden der gemeente opgesteld, die zich bij den stoet aansloten, voorafgegaan door de beide gemeenteveldwachters, die een krans droegen, laatste eerebewijs van leden van het gemeentebestuur aan hun voormaligen burgemeester. De eere teekenen van den overledene wer den op een kussen vóór de lijkkist uitgedra- dragen. Nadat de beaarding had plaatsgehad, hield de burgemeester van St. Jansteen, de Edel- achtb. heer P. Geirnaerdt, de volgende toe spraak. Geachte familie, geachte toehoorders, We staan hier voor de open groeve van hem die nog kort geleden door H. M. de Koningin was geroepen de teugels van het bewind in onze gemeente in handen te nemen en daar om is het mij een behoefte, namens het ge meentebestuur een kort woord van afscheid te richten aan den achtbaren overledene. Hij toch was gedurende 41 jaar burgemeester van St. Jansteen. Gedurende dien tijd was hij voor zitter van het college van B. en W. en als zoodanig ook van den gemeenteraad. Daarom wil ik getuigen, dat hij gedurende zijn lange ambtsperiode veel goeds zoowel op godsdienstig, economisch als op sociaal gebied in het belang der ge meente heeft weten te bereiken. Het gemeentebestuur zal danook na deze zijne vele verdiensten weten te waardeeren en zal zijne nagedachtenis in dankbare herinne ring bewaren. Edelachtbare heer IJsebaert rust in vrede. Gemeenteraad. Woensdagnamiddag a.s. ten 7 uur vindt een openbare raadszitting plaats, de eerste onder leiding van den nieuwen bur gemeester. Aan de uitvoerige, vah toelichtingen voor ziene agenda ontleenen wij het volgende: 1 Opening en notulen. 2. Ingekomen stukken, waaronder: a. Het om praeadvies in handen van B. W. gestel de verzoekschrift van den gemeenteveldwach ter C. L. Ivens om verhooging zijner jaarwedde Voorgesteld wordt voor 1930 een toelage te verleenen wegens buitengewone onderhouds werken, door adressant bètaald. b. Het even eens om praeadvies in handen van B. en W. gestelde verzoekschrift van C. J. de Backere te Heikant om verbetering in zijn woningtoe stand te brengen. Voorgesteld wordt, in prin cipe te besluiten, tot het bouwen eener nieuwe woning, de bestaande publiek te verkoopen en B. en W. te machtigen tot het doen opmaken van plannen enz. voor den bouw, een en an der onder nadere goedkeuring van den ge meenteraad. c. schrijven van den kring Hulst v. d. Prov. Brandweerbond met verzoek om aan de gemeente Hulst een bedrag van ten hoogste f 500 te verstrekken als aandeel in de kosten van aanschaffing van een tweede mo torspuit. B. en W. stellen voor, dit adres in hunne handen te stellen voor praeadvies. d. verzoekschrift van P. A. de Block om verhoo ging van zijn jaarwedde als secr-penningm. Burgerl. Armbestuur. Alsvoren voor praeadvies e. Verzoek N.C.B. te Tilburg om de opcenten op de grondbelasting voor ongebouwde eigen dommen niet te willen vernieuwen. Praeadvies afwijzend beschikken, f. verzoek R.K. Kerk bestuur om beschikbaarstelling van f 213,51 voor leermiddelen R.-K. Meisjesschool. Prae advies: Inwilliging van het verzoek, g. Ver zoek om subsidie van „Moederheil" Ginneken B. en W. adviseeren, hierop afwijzend te be schikken. 3. Vaststelling van diverse belasting verordeningen in verband met de nieuwe fi- nancieele regeling tusschen Rijk en Gemeen ten. 4. Aanbieding rekening 1929 en begroo ting 1931 Burgerlijk Armbestuur. 5 Aanbie ding rekening der gemeente en GJS.B. 1929. 6. Examen Stenografie. Bij de dezer dagen gehouden examens van wege het Instituut Pont slaagden: Voor Kantoor stenograaf (Nederlandsch) de heeren F. Ivens en J. de Kort te Hulst, A. van Mol te Hontenisse en M. L. Kooman te Sluiskil en Mej. L. E. Colsen te Terhole. Voor machineschrijven, Praktijkdiploma Ne derlandsch de heer C. Pauwels te St Jansteen. Examen Hoofdacte Geslaagd de heer J. A. van der Velden Ter- Neuzen. Faillissementen. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken 6. Aug. M. v. d. Have, koopman, Yerseke. R. c. Mr. J. W. Zijlstra. Cur. Mr. H. C. J. Zaayer Goes. Sassche BoysTerNeuzen II 55 De gisteren gespeelde bekerwedstrijd, op 't terrein te Selsaete, tusschen Sassche Boys en Ter Neuzen leverden een gelijk spel 5-5 op. De wedstrijd was tot 10 minuten vóór het einde in handen van Ter Neuzen met 52. Doch toen braken de Boys los en maakten ge lijk. Na nog 15 minuten verlengd te hebben, was de stand nog steeds 5-5. Het lot was den Boys gunstig en zoodoende werd de wedstrijd door hen gewonnen. De Boys speelden met meerdere invallers. Zondag a.s. speelt Selzaete een wedstrijd, ook voor den beker, tegen Eeckloo. De win nende partij daarvan komt dan uit tegen onze Boys. Indien de Boys dan voltallig kunnen uitko men, is het niet onmogelijk dat de beker naar Sas verhuisd. De gevolgen van een kwajongensstreek. Dezer dagen vermaakten zich twee Rotter- damsche jongens met het schieten door mid del van een katapult op eenige paarden, die in een weiland aan de Hagedoornstraat alhier liepen. Een welgemikt schot trof het arme dier aan den kop, waardoor het schrok en in een moddersloot sprong. Het zakte geheel weg Eenige voorbijgangers moesten hulp bieden om het dier van den verstikkingsdood te vrij waren. Met ontzettend veel moeite gelukte het het paard op den wal te brengen. Een andere ooggetuige had evenwel den dader te pakken, wién een geweldig pak slaag werd toegediend, wat hij wel verdiend had. Een record verbeterd zonder het zelf te weten. Een Zweedsche melkboer, E. G. M. Soe derberg, heeft dezer dagen een wereldrecord verbeterd, zonder het zelf te weten, door van de Skurubrug, een hoogte van 34,75 M., in het daaronder stroomende water te springen. Soederberg is lid van een zwem- club en had een weddenschap met een vriend aangegaan, 'dat hij een sprong zou doen, zonder te weten, dat hij daarmede een wereldrecord zou verbeteren. Hij nam een taxi en reed naar de brug, die een paar jaar geleden gebouwd is en Stockholm met 't Vermdoe-eiland over een diepen in ham van de Oostzee verbindt. Daar deed hij den sprong, terwijl alleen de chauffeur er getuige van was. Afgezien van een paar onbeteekenende kneuzingen aan de beenen, liep hij verder geen letsel op en zwom kalm verder. Het vorige wereldrecord op dit gebied staat ten name van Brandsten, een Zweedsch-Amerikaan, die in 1910 te San Francisco van een hoogte van 91 En- gelsche voet (27.75 M) in het water sprong Een andere Zweed, Loevenark, vond te San Francisco den dood, toen hij van een hoogte van 80 voet (24 M.) in het water sprong. Tien jaar geleden bood een Zweedsche film-maatschappij een som van 60.000 kro nen voor degenen, die van de Skurubrug in het watej durfde te springen, doch er waren geen liefhebbers voor te vinden, daar het algemeen oordeel was, dat een dergelijke sprong onvermijdelijk den dood beteekende. Soederberg heeft verklaard, dat hij bereid is den sprong te herhalen, mits hij daarmede een behoorlijk bedrag kan ver dienen. 30 personen bedolven. Uit Melila in Spaansch-Marokko meldt men' dat in de nabijheid dezer stad een ernstig ongeluk heeft plaats gehad, dat aan 16 personen het leven heeft gekost. Ongeveer 30 inboorlingen, mannen en vrouwen, waren bezig met het graven en ver voeren van leemaarde, toen een deel van den wand van de leemkuil plotseling in stortte. Alle 30 inboorlingen werden door den in stortenden grond bedolven. Uit de omliggende dorpen kwam spoedig hulp opdagen. Den geheelen dag werd met man en macht gewerkt. Tot nu toe zijn 16 dooden, 15 vrouwen en één man, geborgen alsmede tien gewonden. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur, Opnieuw sla ik mijne oogen hemelwaarts; klop rouwmoedig op mijn borst en bedank Onzen Lieven Heer voor den tweeden keer binnen de tien dagen, dat Sas zoo'n uitsteken den gemeenteraad bezit! 't Was natuurlijk alweer een uitgemaakte zaak (net als den eersten keer toen de heer Ver schaf fel met het voorstel namens vier kwam) om het Oranjefeest te Sas op werkelijk aan gename en schitterende wijze te doen vieren. Men begint te zoeken mijnheer de redac teur, waar eigenlijk de fout verscholen ligt; wie een belofte heeft gedaan van 500 pop enz. Maar men vergeet er bij te zeggen, dat, toen het officieel programma in de volle vergade ring werd voorgelezen (dus, vóórdat de com missie was samengesteld) aan het eind daar van gezinspeeld werd op de welwillendheid van den raad. Er is duidelijk gezegd (iedereen kon het hooren) en ik herinner me de woorden nog als van gisteren, dat er wel een geheimpje mocht verklapt worden door die mededeeling Toen dit gezegd werd, waren óók verschillen de raadsleden aanwezig, die zich tijdens laat ste gemeenteraadsvergadering heel stiekum hielden en net deden alsof ze van den duivel geen kwaad wisten. Ook na het gezegde over dat geheimpje hiel den de aanwezige heeren raadsleden o.a. Yse- baert en de Mul zich „koest" Dus mocht ieder een die in de zaal aanwezig was aannemen, dat die raadsleden er van wisten. Maar begrijpt u dan de houding van die heeren in den gemeenteraad mijnheer de redacteur Daar doen en spre ken ze toch heel anders Of be grijp ik de zaak wellicht verkeerd? Jlet is mo gelijk, best mogelijk zelfs, maar ik meen toch te moeten gelooven, dat de heeren verbazend inconsequent, ja, eenvoudig met zichzelf in strijd zijn geweest. Dit laatste is natuurlijk heelemaal niet zoo erg, want dergelijke tegen strijdigheden komen wel meer voor in onzen Sasschen raad. Kijkt U b.v. maar naar de houdpg van wet houder Marquinie, die ook aanwezig was en die in den raad er zelfs nog 50 gulden minder voor wilde geven! Ik wil maar zeggen, mijnheer de redacteur, er worden hier in Sas nog wel eens spijkers met koppen geslagen. Ja, ja, als U bijvoorbeeld het gezegde van den heer Stouthamer even nader bestudeert (daar, waar hij spreekt over zijn Oranjegezindheid) dan begrijpt men eenvoudig niet, hoe die koppen eigenlijk niet van de spij kers worden geslagen. Mijnheer Stouthamer zegde nl, dat hij wel degelijk Oranjegezind is, wat hij toelichte door de verklaring dat indien Hare Majesteit vandaag of morgen zijne Edel achtbare en zijn zoons moest oproepen, hij aanstonds zou optrekken! Mijnheer de redacteur, dat is verbazend schoon gezegd! Echter, waar zijne Edelacht bare wel met zekerheid weet, dat Hare Majes teit hem en zijn zoons vandaag of morgen jiiet zal oproepen, daar is het al een heel goedkoope manier om de Oranjegezindheid te demonstreeren. Heel wat goedkooper, dan 500 gulden voor het feest. Vindt U dat ook niet mijnheer de redacteur? Maar, weet u wat ik als indruk van de histo rische raadszitting van Donderdag jl. heb meegenomen mijnheer de redacteur? Wel, dat, de heeren getracht hebben zooveel mogelijk te praten (en door elkaar te praten) om de flater van de vorige vergadering weg te vagen. Zij hebben de gemeentekas be schermd (oh ijdelheid der ijdelheden!), zij hebben een communistische aanval op de kas geweerd. Zij waren de Oranjemannen (de heer de Leux incluis) en de mannen, die de 500 pop vroegen waren de aanvallende com munisten. Mijnheer de redacteur begrijp me nu niet weer verkeerd. Ik zeg niet dat vorenstaande is ge zegd door een der heeren! Oh neen, lang niet Ik zeg alleen, dat dat mijn persoonlijke in druk is. Opmerkelijk is ook, mijnheer de redacteur, dat de heeren telkens sterk deden uitkomen, dat zij allen absoluut pro-Oranje waren, ja, dat zij zelfs brevetten van Oranjegezindheid uitreikten aan zichzelf. Wat natuurlijk wel een beetje onbescheiden is. Maar och, beschei denheid is een deugd, die men in den regel eerst bij zichzelf zoekt, terwijl men zoo gaar ne een ander als „onbescheiden" teekent. Dit komt temeer uit, als men leest, hoe som mige raadsleden zich uitspreken over onbe scheidenheid (ik geloof zelfs, dat nog een sterker woord is gebezigd, is 't niet mijnheer de redacteur?) en de redactie van een krant beoordeelen die een ingezonden stukje heeft opgenomen, met welker strekking die raadsle den het niet heelemaal eens zijn. Daaruit blijkt alweer eens, dat de heeren geen critiek kunnen hebben; dat zij alleen mogen spreken in den gemeenteraad en 'n ander eenvoudig den mond moet houden, hoé eigenaardig en raadselachtig hun voorstellen ook zijn. Maar Goddank geeft aan ieder Uwe redactie het vrije woord, wat slechts billijk is. De ge meenteraad is toch zeker geen bewaarschool waar men niet mag tegenspreken? Bij dit alles moet de slotsom opnieuw zijn, dat de heer de Leux bijna heel de combinatie op sleeptouw heeft genomen en dat de meer derheid bewust of onbewust fijntjes het socia listisch raadslid heeft geholpen om zich zoo min mogelijk pro-Oranje te toonen en uit te spreken. Want dit staat onherroepelijk vast en zal nimmer worden uitgewischt: dat er wél hard is geschreeuwd „pro-Oranje", maar dat de daden precies het tegenovergestelde hebben aangetoond. Praten is daarom gemakkelijk; „doen" is echter heel wat anders. En als het werkelijk waarheid is, wat mij verschillende keeren is voorgehouden, n.l dat het liberalisme de overgang is tot het socialisme, nou mijnheer de redacteur, dan denk ik het mijne er wel van. Mijnheer de redacteur, U dankend voor de verleende plaatsruimte Uw abonné L. Geachte Redactie, Iedereen, die het raadsverslag van Donder dag heeft gelezen zou moeten protesteeren te gen de absoluut onlogische uitdrukking over „het deftige blad De Zeeuwsche Koerier" dat ingezonden stukken opneemt met strekking tegen de Raadsleden. De heeren in den raad dulden blijkbaar geen tegenspraak Als zij iets gezegd hebben, is de zaak afgedaan. Die tijd is echter voorbij! Ik zou hier willen uitroepen: spreek vrij en onbevangen; als het geen de heeren doen geen critiek kan ver dragen, dat zij het dan nalaten. Maar op hun fouten moet gewezen worden. Het wordt hoog tijd, dat eens openlijk de waarheid wordt ge zegd, want de heeren denken, dat zij maar mogen doen en laten, wat hen persoonlijk be lieft, zonder de minste rekening te houden met de omstandigheden en feiten. Dank U voor de verleende ruimte, W. Bezoek aan TENTOONSTELLINGEN en ATTRACTIETERREIN 25 cent OPENLUCHTSPEL ie rang f 1,00 2e rang 75 cent AVONDCONCERTEN 50 C6Dt DAGKAARTEN tot 6 u. n.m. 50 OODt DOORLOOPENDE K AARTEN,recht- gevende op alle Concerten, Openlucht spel, Attractiefs en Tentoonstellingen tijdens de feesten f2,50 Voor verdere bijzonderheden raad plege men de feestgids. Het Bestuur38 EM. LOCKEFEER, Voorzitter. W. A. VAN POPPEL, Secretaris.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3