Buitenland. Stadsnieuws. Prooineienieuws. Da Oranjefeesten- De ilederlandsche Jaarbeurs den en geheel onder den indruk waren van de verheven schoonheid van dit berglandschap: „Hier moet men bidden of men wil of niet". Toen waren zij samen op de knieën gaan zit ten en deemoedig hadden zij zich neergebogen voor de schoonheid en de almacht Gods. Ten slotte vermeldde de H. Vader nog, dat er veel gidsen waren, die hun diensten aan de vreem de toeristen weigerden, wanneer zij bang wa ren dat ze op Zon- en Feestdagen hun gods dienstplichten niet konden waarnemen. De H. Vader beschouwt de sport als een middel om het lichamelijke en moreele uit houdingsvermogen zoo hoog mogelijk op te voeren, om plicht en ontspanning te vereeni gen en iedere edele lichaamsoefening is goed en nuttig, maar we moeten het lichaam als het vat onzer ziel beschouwen en vooral er voor waken dat* we ons ook op dit gebied niet aan overdrijving schuldig maken. Wij moeten geheel den mensch, geest en hart en lichaam en ziel verzorgen. Bij het beoefenen van de sport mogen ook de rechten van kerk en huis gezin niet in het gedrang komen. De H. Va der heeft daardoor in korte woorden het brandende vraagstuk van onzen tijd omschre ven en de moeilijkheden en gevaren die daar uit voortspruiten, aangeduid en tevens de juis te oplossing aangegeven. De volledige gouden standaard in België weder ingevoerd. Naar uit Brussel aan de Duitsche bladen wordt gemeld, werd in België de volledige gouden standaard hersteld. De Belgische Na tionale Bank, die tot dusverre slechts voor ei gen rekening goudaankoopen bewerkstelligde is voortaan verplicht, goud te koopen en te verkoopen tegen resp. 4763.1338 en 4779.8684 Belga per K.G. fijn. Deze maatregel moet wor den beschouwd als een bewijs dat de Belgische valuta-hervorming geheel voltooid is. Het land zonder werkloozen. Volgens een publicatie van de „Temps" van het officieele verslag over den stand der werk loosheid in Frankrijk stonden op 2 Augustus jl. in Frankrijk als werkloos ingeschreven 817 personen, waarvan 622 mannen en 195 vrou wen. Sedert 1 Juli jl. is het aantal werkloozen met 39 verminderd. Van de 817 werkloozen staat hét grootste deel, 593, te Parijs inge schreven, terwijl het gezamenlijk aantal werk loozen van alle andere gemeenten in het Seine Departement 39 bedraagt. In de periode van 28 Juli tot 2 Augustus nam het aantal buitenlandsche arbeidskrach ten in Frankrijk met 4157 arbeiders toe. Droogte in Canada. De langdurige droogte laat ook zijn invloed in Canada gelden. De landbouw-districten in het Noord Westen 'ten hebben met name groote schade geleden, daar de oogst grootendeels is verdroogd. De communisten hebben tijdens de bezet- ting van Tsjangtsja 6000 menschen vermoord. Wij vestigen de aandacht op de annonce in dit nummer betreffende het zoo juist versche nen schitterend Wilhelmina-album. EEN MOOIE VERASSING. Door den heer Michielsen, lid van het feest comité was, in overleg met zijn medecomitéle- den, tot den Minister van Defensie een persoon lijk schrijven gericht, waarin werd verzocht om, ter gelegenheid van het bezoek der Ko ninklijke familie aan Sas van Gent, door een van H. M.'s oorlogsbodems alhier saluutscho ten te doen lossen. Dit schrijven werd, met een begeleidend schrijven namens het feest comité, aan het Departement van Defensie doorgezonden. Met groote instemming kan thans worden gemeld, dat hierop van den Minister van De fensie het volgend antwoord is ontvangen: 's-Gravenhage 7 Augustus '30 In antwoord op Uw schrijven van 4 Augus tus 1930, heb ik de eer U mede te deelen, dat Hare Majesteits mijnenlegger „Medusa" is aau gewezen voor het door U gevraagde bezoek: Deze oorlogsbodem zal Vrijdagavond 15 Au gustus te Sas van Gent aankomen en geduren de het bezoek van Hare Majesteit saluut-scho ten doen, indien de situatie ter plaatse het afgeven van deze laatsten toelaat. De minister van Defensie voor den minister De secretaris generaal (volgt handteekening) DE KINDERSPELEN Men verzoekt ons, er nog eens aan te herin neren, dat de kinderen die Zaterdag a.s. aan de kinderspelen te Sas van Gent (kom) willen deelnemen, zich. tot uiterlijk Donderdag 14 dezer moeten aanmelden bij een der commis sieleden (Lammens, Leushuis, Devriendt en Vernaeve) Zooals reeds gemeld worde'n deze spelen, waarvoor verschillende prijzen worden uitge loofd, gehouden op Zaterdag 16 dezer des na middags tusschen 2 en 5 op het terrein van de wielerbaan. Vergadering feestcomité. Hedenavondi ten 8 uur houdt het feestcomité in de raadszaal ten stadhuize wederom een vergadering. Herwonnen Levenskracht. De verkoop van bloempjes alhier ten bate van H. L. heeft de niet onaardige som opgebracht van f 85. Prijsschieting. Bij de gisteren gehouden prijsschieting op de liggende wip bij Ed. Reni- que alhier was de uitslag als volgt. Hoogvogel J. Mast Philippine Zijvogels: M. Kaas Philip pine en R. Mighom Zuiddorpe. Kallen: J. Brauwer Philippine en J. Koene Sas van Gent. Er namen 23 schutters deel. Wielrennen. Onze renner Ranschaert die gisteren deelnam aan een 3-uren koppelwed strijd op de wielerbaan te Selzaete ,had het ongeluk, na een uur te hebben gereden, te vallen, doordat een Duitsche rijder met hem onzer gemeente des n.m. om 2,30 uur in open bare zifting bijeen. Aanwezig waren de heeren E. Arbrocheer, E Rammeloo, A. Roegiest en J. van Hurck. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing goedgekeurd. Een drietal ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Een administratieve wijziging van de be grooting over 1930 werd goedgekeurd. Diverse crediet-posten oevr 1929 werden als oninbaar vastgesteld. De aangeboden rekening van het G.E.B. en de gemeenterekening over 1929 zullen door de hiervoor aangestelde commissie worden nage zien. Een verzoek van J. de Krijger en J. van Hurck om teruggave van een gedeelte van hun vergunningsrecht werd ingewilligd. Het verzoek van de feestcommissie om de bijdrage uit de gemeentekas voor de te houden feestelijkheden bij het bezoek van hare Ma jesteit de Koningin, van f 250 op f 350 te wil len brengen, werd met algemeene stemmen goedgekeurd. BOSCHKAPELLE. Gemeenteraadszitting. Behalve de voorzitter zijn bij de opening present de heerep van Damme, Koster, Stallaert en Bun. De heer Stallaert verzoekt in de notulen in te lasschen, dat de voorzitter op een desbe treffende vraag van dhr. v. d. Wielen ver klaard heeft, zich niet te herinneren het woord „organisaties" gehoord te hebben uit den mond van dhr. Stallaert. Hieraan zal worden voldaan. Agenda: I. Ingekomen stukken: 1. Procesverbaal van kasopname en boeken bij den gemeente-ontvanger. In kas werd be vonden f 2393,56, hetgeen overeenkwam met de vertoonde gelden en bescheiden. 2. Een verzoek van P. v. d. Veeken om ont heffing van schoolgeld werd ingewilligd, adres sant is niet aangeslagen in de Rijksinkomsten belasting. 3. Van den Inspecteur bij het Lager Onder- exposeert in aanraking kwam. Ranschaert, die aan bei de armen gewond was en klaagde over inwen dige pijnen in de buik werd door den aanwe zige geneesheer verzorgd. Zijn maat Oderie reed alleen voort en be haalde nog den 2den prijs. WESTDORPE. Koninginne bezoek Het programma van de feestelijkheden op Zaterdag as. luidt als volgt: Bij aankomst der Koningin verwelkoming door den Burgemeester, opstelling op het dorps plein van de verschillende vereenigingen schoolkinderen en muziekgezelschap. Na vertrek van de Koningin tractatie van de schoolkinderen. Des namiddags toekenning prijzen voor de Etalage wedstrijd. 2 uur. Ballon wedstrijd voor de schoolkinde ren en de kinderen van de bewaarschool. 2y2 uur. Kinderspelen op de weide van den Heer H. Antonissen. 1. Zakloopen. 2. Hardloopen met hindernis sen, 3 eierloopen, 4 touwtrekken, 5 ballenkruien 6 koekhappen, 7 hoepelbollen, 8 stoelenwed- strijd. 5 uur. Groote Klepschieting door de Hand boog Mij. St. Bastiaan. 891/2 uur Concert op het dorp door het mu ziekgezelschap „Eikels worden Boomen. 9 y2 uur. Lichtstoet met deelname van het muziekgezelschap en verschillende vereeni gingen met verlichte transparanten. PHILIPPINE Gemeenteraad. Jl. Dinsdag kwam de raad wijs te Ter Nuezen een schrijven, waarin deze verklaart het raadsverslag van 30 Mei in de Ter Neuzensche Courant te hebben gelezenen oefent scherpe critiek uit op hetgeen dhr. Stallaert aangaande het onderwijs aan de Bijz School heeft gezegd; tot oordeelen bevoegden deelen geenszins de meening in de geuite woorden vervat. De heer Stallaert voert hiertegen aan, dat de Inspecteur alsdan bedoeld verslag niet goed gelezen heeft, want spr. heeft niet beweerd, dat hetKatholiek onderwijs slecht is, hetgeen in 't verslag niet voorkomt; wat hij heeft be weerd van de controle van 't hoofd der school, houdt hij staande. De discussie wordt verder gesloten. 4. Van Ged. St. bericht van goedkeuring raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening van f 12500. 5. Van Fl. du Puy, autobusondernemer te Stoppeldijk bericht, dat hij aan Prov. Staten een verzoekschrift heeft gericht (dit wordt voorgelezen) om een jaarlijksche subsidie van f 750 voor het instandhouden van een dage- lijkschen dienst van Stoppeldijk en Boschka- pelle naar Hulst v.v. ten behoeve der aldaar schoolgaande kinderen en werkende fabrieks meisjes; het abonnement bedraagt twee gul den per week en verzoekt mitsdien van de ge meente eveneens een bijdrage als blijk van steun aan zijn verzoek bij Prov. St. B. en W. stellen voor f 25 te verleenen, aan gezien deze dienst in een behoefte voorziet. De heer Koster voelt er niet veel voor, daar hij voelt, dat er een precedent geschapen wordt, dat voor de gemeente groote uitgaven ten gevolge kan hebben. Over het voorstel van B. en W. staakten de stemmen; ervoor waren de heeren v. Damme en Bun, ertegen de heeren Koster en Stallaert 6. Het verzoek van de stichting „Moederheil" te Ginneken om een subsidie werd op advies van B. en W. afgewezen. 7. Van Ged. St. bericht van goedkeuring der Gemeentebegrooting 1930 met enkele opmer kingen van administratieven aard. Hiermede zijn de ingekomen stukken afge handeld. Weth. v. d. Wielen komt ter vergadering. II. Aanbieding gemeenterekening 1929. III. Idem rekening Electr. bedr. 1929. Beide worden in handen gesteld eener Com missie bestaande uit de heeren Koster, Bun en de Rooy. IV. Aanbieding rekening Alg. Armbestuur. De voorzitter deelt mede, dat deze nog niet is ingekomen. Rondvraag. De heer Stallaert informeert hoe 't staat met de oevrname van het electrisch net. De voorzitter kan hieromtrent enkel mede- deelen, dat het contract nog niet geteekend is; dat vanwege de PZEM de aangesloten per- ceelen zoowel als het stroomverbruik zijn op genomen en dat eerstdaags de mjjgazijngoe- deren worden afgehaald. Dit laatste achtten de leden nogal bedenke lijk nu blijkt, dat het contract nog niet de finitief gesloten is, het is immers niet getee kend. De voorzitter zegt, dat de PZEM de inven taris heeft opgenomen in het begin van Juli, waarop dhr. v. d. Wielen vraagt of hij toen ook is geschat. De voorzitter antwoordt ontkennend, die schatting geschiedt bij het ophalen in onder ling overleg. Hiertegen rezen van verschillende zijden weer bedenkingen, totdatmen accoord ging met het voorstel van dhr. v. d. Wielen, dat vooraf het door de PZEM geboden bedrag aan den Raad moest kenbaar gemaakt worden. Nog ontspon zich een drukke discussie over hetgeen weth. van Damme van den electricien vernomen had, nl. dat bij een defect aan de stoppen bij de krachtinstallaties er iemand van de PZEM moest komen om die te her^- stellen. Eenparig was men het erover eens, dat, in dien dit op waarheid berust, de aangeslotenen leelijk gedupeerd zouden zijn. De voorzitter verklaart, dat hem hiervan niet bekend is en spr. kan zich ook niet in denken, dat de PZEM zich hiermede zou be lasten, aangezien er overeengekomen is, dat onze electricien het technisch gedeelte van 't bedrijf in beide gemeenten Boschkapelle en Stoppeldijk zal verzorgen en dat de meterop- nemer Serrarens te Stoppeldijk als zoodanig ook zal fungeeren te Boschkapelle. De heer v. d. Wielen komt nog eens terug op hetgeen door dhr. Stallaert is beweerd van het Bijz. Onderwijs alhier en vraagt of de voor zitter het woord „organisaties" heeft gehoord of niet. De voorzitter repliceert, dat zijn antwoord op deze vraag ligt opgesloten in hetgeen hij in de vorige vergadering heeft gezegd nl. dat hij zich niet herinneren kan dit woord ge hoord te hebben. De heer v. d. Wielen is hiermede niet vol daan en wenscht een rechtstreeksch ja of neen waarop de voorzitter te kennen geeft duidelijk en afdoend te hebben geantwoord. Dhr. v. d. Wielen zou er prijs op stellen den brief van den Inspecteur beschikbaar te stel len voor den verslaggever, opdat deze den in houd ervan in extenso in het verslag dezer vergadering kan opnemen. De voorzitter verklaart dit niet te kunnen toestaan, waarop dhr. Stallaert vraagt of een lid van den Raad afschrift mag nemen van bedoelden brief en of de wethouders er thans nog inzage van kunnen krijgen. De voorzitter antwoordt hierop ontkennend; de ingekomen stukken hebben voor de leden ter inzage gelegen en afschriften mogen niet genomen worden. Overigens is dit punt straks afgehandeld en ik kan niet toestaan de dis cussie hierover te heropenen, daartoe heeft de gelegenheid bestaan voor de leden, die op tijd. in deze vergadering aanwezig waren, ik sluit het debat. Door de heeren v. d. Wielen en Stallaert werden nog eenige vragen gesteld omtrent de verbetering der Kerkstraat, waarop een be vredigend antwoord volgt. De heer Stallaert vestigt er de aandacht op, dat het torenuurwerk wel slaat maar den tijd op de tentoonstelling te Hulst.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2