Prooincienieuws Buitenland. Burgert. Standen Kerknieuws. 959e Staatsloterij Laatste berichten Marktberichten met het bedrag, dat door de bevolking spontaan is bijeengebracht. Moge het zijn, dat zoodoende ons oor spronkelijk schitterend program, noodge dwongen, danig moest worden ingekrompen, zoo zullen wij toch alles in het werk stellen om met de gecollecteerde bijdragen zoodanige feestelijkheden te organiseeren, dat de inwoners van Sas van Gent in hunne ver wachtingen niet zuilen worden teleurgesteld. Liever dan op deze wijze een subsidie uit de gemeentekas te aanvaarden, besloot onze Commissie met eenparigheid van stemmen, een eventueel tekort uit de persoonlijke middelen der Commissieleden te dekken. Hoogachtend, (w.g.) P. V. HECKE, ondervoorzitter. GASTON GOOSSENS, secretaris. De tweede Sassche Winkelweek. Hoewel het getal bezoekers in verhouding tot dat der rond gezonden convocaties slechts gering te noemen was, heeft de Maandagavond gehouden verga ring van Sassche winkeliers, belegd door het Winkelweek-comite in hotel DeZwaan, alhier, vruchtbaar werk geleverd. De voorzitter, de heer M. van Goethem, me- moreerde in zijn openingswoord o.a. het feit, dat zich reeds een kleine 30 winkeliers voor deelname hadden opgegeven, hetgeen onge twijfeld een succes mag worden genoemd als men in aanmerking neemt, dat zich het vorig jaar aanvankelijk slechts 13 middenstanders aanmeldden. Er wordt overigens op gerekend, dat nog meerderen zullen volgen, die hun toe zegging nog even hebben aangehouden. Na erop gewezen te hebben, dat ook ver schillende andere plaatsen in de omgeving, (Axel, Ter Neuzen, IJzendijke) door het houden van winkelweken erkennen, dat hierin voor den middenstand nut zit, doordien zij den winke liers gelegenheid geven om op een bijzondere wijze tot het publiek te spreken, gaf spr. het woord aan den heer J. C. v. d. Boom, directeur van het Middenstandsbureau te Breda, voor het geven van enkele uiteenzettingen, de tweede Sassche Winkelweek betreffende. De heer v. d. Boom meende, dat de geringe opkomst ten deele veilig mocht worden toege schreven aan het feit, dat in de kleinere zaken het meer in het bijzonder de vrouwen zijn, die de leiding van den winkel in handen hadden. In een korte toespraak stelde spr. dan nog eens duidelijk in het licht, hoe noodzakelijk het is voor den winkelier ook en vooral zelfs ten plattelande om de aandacht op zijn winkelzaak te vestigen. De menschen, die zich tegenwoordig zoo gemakkelijk kunnen verplaatsen, worden in de groote steden door de schitterende étalages betooverd. Wij moeten hun de overtuiging bijbrengen, dat ze bij ons even goed en even goedkoop terecht kunnen. Wij moeten de menschen hier houden. Dat is het eerste doel van een winkelweek. Er is echter nog iets anders, zegt spr., wat ons als plattelandswinkeliers noopt, ons beste beentje voor te zetten. Het gaat den groot- stads-winkeliers tegenwoordig ook niet zoo erg naar den vleeze. Zij voelen sterk de concur rentie van de groot-bedryven. Meer dan ooit zijn zij er dan ook op uit om hun omzet te be houden. En hiertoe leggen zij zich tegenwoordig speciaal toe op warenkennis en menschenken- nis (door het persoonlijk volgen en het laten volgen door hun personeel van cursussen), waar door zij den cliënt op effectiever wijze tot koo- pen brengen ten nadeele vaak van den platte landswinkelier, die de middelen mist om zich die ontwikkeling eigen te maken. Ten slotte dient men vooral in een streek met veel boerencliëntèle ten deze rekening te houden met de ongunstige tijdsomstandig heden. Men moet meer dan ooit die cliëntèle de overtuiging bijbrengen, dat zij niet naar elders behoeft te reizen om goed en goedkoop bediend te worden. De winkeliers dienen ook vooral eigen stad- genooten te steunen en moeten niet zelf van elders betrekken, wat zij in hun onmiddellijke omgeving even goed en goedkoop kunnen koo- pen. Na deze inleiding ving een geanimeerde be spreking aan van de aan de winkelweek te ver binden attractie voor het publiek. De heer van der Boom legde aan de vergadering een twee tal systemen voor, waarvan het eerste ongeveer overeenkwam met dat van het vorige jaar en erop berekend is, kijkers voor de étalages te- - zamen te brengen Met algemeene stemmen sprak de vergade ring zich echter uit vóór systeem nr. 2, het z.g. bonnen-systeem, dat zoowel kijkers vóór de étalages als koopers in den winkel brengt. In het kort weergegeven, werkt dit systeem al dus: Het Comité stelt voor de deelnemende win keliers genummerde bons beschikbaar a 1 ct. per stuk. Deze bons krijgt men in commissie. Men betaalt sleets die bons, welke men aan z'n klanten heeft uitgereikt en geeft het overschot, na afloop van de Winkelweek, aan het Comité terug. Iedere deelnemende winkelier stelt een prijs beschikbaar. Deze prijzen worden door een persoon buiten de plaats woonachtig, waar de Winkelweek gehouden wordt, van een num mer voorzien, liggende tusschen 1 en het hoog ste nummer der uitgereikte bons. De winkelier nu, geeft aan elke klant, voor elke 50 ct., die deze besteedt en contant betaalt (van hen, die eens per week plegen te betalen, komt het totaal-bedrag, dat in de winkelweek is besteed in aanmerking) zoo'n genummerde bon.. Na afloop van de winkelweek worden de nummers der beschikbaar gestelde prijzen bekend ge maakt en kan dus ieder constateeren of hij al dan niet voor een prijs in aanmerking komt en zoo ja, voor welken prijs. Een gewone loterij derhalve. Hoe meer men besteed, hoe meer loten men ontvangt, derhal ve hoe meer kansen op een prijs. Dat dit systeem èn voor de deelnemende winkeliers èn voor het publiek buitengewoon aantrekkelijk is, behoeft wel geen betoog. Doch bovendien prikkelt het de winkeliers tot deelname aan de Winkelweek want het is duidelijk, dat zij, die niet deelnemen, zich tij dens de Winkelweek belangrijke voordeelen zien ontgaan en weinig te doen zullen hebben, daar het publiek natuurlijk koopt in de winkels waar het bons cadeau krijgt. Door den heer Goossens, schoenwinkelier en oud-voorzitter van den Middenstandsbond te Gent, alhier, was nog een systeem aan de hand gedaan, dat zich in dezelfde richting beweegt, doch iets ingewikkelder is. Men besloot tot het door den heer v. d. Boom voorgestelde eenvoudl ger stelsel. Nadat nog verschillende vragen waren be antwoord, werd de vergadering gesloten. Het comité hield daarna nog een vergadering ter verdere uitwerking van de ontworpen plan nen. Raadsvergadering. Spoedeischende vergade ring van den Raad dezer gemeente, op Donder dag, den 7den Augustus 1930 der namiddags 7 uur. AAN DE ORDE: Bespreking feestelijkheden bij bezoek van H. M. de Koningin op 16 Augustus a.s. Wijk kermis Canisvliet. Ter gelegenheid van genoemde kermis waren door het comité 'smaandags nm kinderwedstijden georganiseerd De uitslagen werden alsvolgt behaald.: Hardloopen: 1ste categorie. 1 R. Ducarmon, 2 A. Renique, 3 J. Scheffer 4 A. Craenenbroeck 2de categorie. 1 G. Dhaene. 2 M. Simons. Waterhappen: 1 Joh. Scheffer, 2 Ri Stubbé, 3 Jan Vale, 4 Henk Gillissen. Zakloopen 1ste categorie: 1 R. Ducarmon, 2 M. Hemelsoet 3 H. Gillissen. 2de categorie 1 J. Vale 2 H. Lammeijs Wielrijden: 1 R. Ducarmon, 2 M. Hemelsoet, 3 R. Verstringen, 4 H. Lammens. Eierrijden voor meisjes: 1 E. v. Acker 2 I. de Cooker Prijsbolllng voor vrouwen: 1 I de Cooker, 2 E. v. Assche. Prijsgaaibolling bij W. v. Westen. Aantal deel nemers 43. Hoog- en 2de zij vogel gebold door C. Vervaet Westdorpe. 1ste zijvogel Th. Lammens De meeste vogels 8 in getal werden gebold door Aug. Hemelsoet. Werkloesen. Ter arbeidsbeurze alhier stonden heden als werkloos ingeschreven 2 fabrieksarbeiders. 2 losse arbeiders. PrljBTlnckteO. Bij de gehouden prijs- vluchten uit Arras en Breteuil, gegeven door de Duivenm. <De Vrije Vlucht» gevestigd bij Fr. Marquinie alhier waren de uitslagen als volgt Oude mededingende duiven 54, los 7,03 uur. 1 en 2 Alfr. Bockstael, 3 Alf. Gene- tello, 4 Triph. Renique, 5 Andr. Bockstael, 6 H. Scheffer, 7 J. Coene, 8 I. van Acker, 9 Aug. Marquinie, 10 G. Inghels. BreteuilJonge mededingende duiven 89, los 6,35 uur. 1 H. Dierick, 2 P. Meeuwsen, 3 Aug. Ranschaert, 4 Pet. Roegiers, West dorpe, 5 L. Cardon, 6 F. Dhaeze, 7 G. Inghels, 8 H. Janssen, 9 J. van Acker, 10 J. Arens. WESTDORPE. Stand der werkeloosheid in de gemeente Westdorpe gedurende maand Juli 1930 Waren ingeschreven op 1 Juli 1930 1 werk- looze, bijgekomen in de maand Juli 1 werk- looze totaal 2. Vervallen in de maand Juli 2. Aantal werkloo- zen op 31 Juli 1930 0. SLUISKIL. Ongeval Maandagnamiddag raakte de werk man A. D. van Westdorpe met zijn hand be kneld tusschen e enstaaldraad en een plank, waardoor het bovenste lid van den middelvin ger der rechterhand werd afgekneld. Op ad vies van Dokter van Loy naar de R.-K. Verple ging overgebracht, moest het vingerlid door Dokter van Bockstaele geamputeerd worden. Kermisschieting. Ter gelegenheid der kermis 15 Augustus zal bij den hee P. Meert (Kerk- traat) een schieting op de liggende wip gege ven worden met f 25.00 vooruit en 8 hanen gratis. De staking in N.-Frankrijk. Maandag is de algemeene staking van de textielarbeiders van Rijssel, Roubaix, Tour- coing en Valenciennes ingegaan. Het totale aantal stakers bedraagt bij de 200.000. De politie, die door gendarmes versterkt is, onderdrukte verschillende communistische be I toogingen, waarbij negen buitenlanders gear resteerd werden, die over de grens werden ge zet. Vliegtuig stort als een brandende fakkel neer. Vrijdagavond tegen zes uur, vloog een vlieg tuig op groote hoogte boven Montpellier, toen bewoners tot hun srhrik plotseling zagen, dat het vliegtuig als een brandende fakkel naar beneden stortte. De tweedekker kwam terecht op een buiten de stad gelegen stuk land, waar landarbeiders onmiddellijk te hulp schoten. Het was echter onmogelijk de in vollen vlam staande machine te naderen. Toen het einde lijk gelukte het vuur te blusschen, konden uit de resten nog slechts de lijken der beide inzit tenden, twee ingenieurs van de militaire lucht vaartgroep, te voorschijn worden gebracht. Loonsverlaging van 20 pCt voor 16.000 arbeiders Na onderhandelingen, die 4 maanden duur den, is tusschen bond van arbeiders in de Ame rikaansche kousenindustrie en de groote onder nemers een nieuwe tariefovereenkomst gesloten waarbij de loonen voor 16.000 arbeiders bij 45 toonaangevende ondernemingen met 20 pCt. worden verlaagd. Twee duizend huizen onder water. Te Foespimi bij Kioto (Japan) werden naar uit Tokio gemeld wordt 2000 huizen tengevolge van den hevigen regenval onder water gezet. Duizenden inwoners zijn in schoolokalen tij delijk ondergebracht.è Honderden vierkante K. M. rijstvelden staan onder water. Op verschillende plaatsen vonden aardver schuivingen plaats, waardoor eenige personen werden gedood. Troepen zijn naar de plaats des onheils vertrokken mo hulp te verleenen. Korte Berichten. Amerika zond een oorlogsschip naar China waar de stad Tspantsja nog steeds in handen der communisten is. In de Breisgau en in Zuid-Frankrijk heeft zwaar noodweer gewoed. Het verkeer op de lijn Parijs-Lyon-Marseille moest omgelegd worden. In Zuid-Rusland moet een aardbeving steden en dorpen hebben vernield. Engeland zou een luchtschip gaan bouwen, dat nog grooter is dan de „R. 100". Tusschen sovjet-Rusland en Italië is een nieuwe handelsovereenkomst gesloten. De kinderverlamming in den Elzas heeft zich uitgebreid tot het Marnegebied. PHILIPPINE. Gedurende Juli 1930. Huwelijks-voltrekkingen. P. F de Nys en Ja. Ma. Dhont. Geboorten. Agnes L. F., dochter van Arth. Roegiest-Teirlinck. Walter E. M., zoon van Marcel P. Cornells-Wyne. Overlijden. Gerardus J. E. Teirlinck, 18 jaar, wonende te Bouchaute (B) Z. D. H. Mgr. M. A. M. G. Vuylsteke O.P. t Maandag jl. overleed Z.D.H. Mgr. M. A. M. G. Vuylsteke O.P., Apostolisch-Vicaris van Cura sao in den ouderdom van 61 jaar. Tweede klasse Eerste Lijst. Trekking van 4 Augustus, f 1500 No 18029 f 1000 No 17976 20466 f 400 No 11449 13002 f 200 No 12065 17603 f 100 No 18722 20491. Oud-burgemeester IJsebaert t. Gisterenavond overleed de heer Cam. Yse- baert, oud-burgemeester van St. Jansteen. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur, Een anoniem ingezonden stuk, waarin iemand zeer persoonlijk aangevallen wordt, is te beschouwen als een laffe daad. Dit als inleiding van mijn antwoord op het ingezonden stuk van uw abonné L. in de Z. K. van 4 Augustus j.l. Over privaat eigendomsrecht is de laatste halve eeuw genoeg geoordeeld zoodat ieder Christen dit recht zal erkennen. Vandaar dat het mij ten zeerste verwon dert, dat L. er over oordeelt, hoe ik mijn bezittingen gebruik. Eenigszins belachelijk komt het mij voor dat L. daarover zelfs uw oordeel vraagt. Aan een verzoek tot bijdrage in een volksfeest zal ik, in een crisistijd als er thans in mijn bedrijf heerscht, niet vol doen. Mijn bedrijfskapitaal brengt in deze tijd geen rente, zelfs groot verlies op. Daar om acht ik mij tegenover de gemeenschap ten volle verantwoord, wanneer ik geen buitengewone uitgaven aan haar doe. Ook uit het oogpunt van weldadigheid acht ik het overbodig aan volksvermaak bij te dragen. Het volk beschikt, wat ik zeer goed acht, blijkbaar over middelen genoeg om zich voldoende te kunnen ontspannen. Wat mijn doen en laten in het dage- lijksch leven betreft, daarover heeft L. zeer verkeerd geoordeeld. Zijn spionagedienst om trent het doel van mijn autotochten is niet scherp genoeg Bovendian heb ik aan L. geen verantwoording af te leggen over mijn privaat leven. Dus heeft L. zich daarin ook niet te bemoeien. Dat er publiek geoordeeld wordt over mededeelingen gedaan, in gesloten couvert, aan het Oranjecomité zal wel een vergissing zijn van dat Comité. Met dank, Mijnheer de Redacteur, voor de opname in uw blad, V. A. Aan de Redactie van de Zeeuwsche Koerier Sas van Gent Met smaak heb ik het verslag van de ver gadering van de Feestcommissie gelezen, alsook het ingezonden stukje van L. Nu, meneer de Redacteur, men kan het er mee doen En het is maar eens goed, dat er eens openlijk critiek op den raad komt, want alle critiek is hier in Sas al al tijd den kop ingedrukt, zoodat men den iy- druk kreeg alsof alle dingen in den raad zooals dat moet, werden afgewerkt. En ik heb al vele menschen gesproken, die het roerend eens zijn met dat ingezon den stukje en het bovendien flink vinden, dat de heeren raadsleden eens op hun plicht wordt gewezen. Zij zijn en blijven zoo lang zij daar nog zitten afgevaardigden van het publiek en hebben dus rekening te houden met de meerderheid der Sassche meening en niet met hun eigenbelang. Want als men daar hoort, dat b.v. een raads lid heeft gesproken over de mogelijkheid, dat er met het feest weinig menschen van andere plaatsen zullen komen, omdat er te Westdorpe en te Philippine ook wordt ge feest, dan geeft dat toch al heel erg den schijn, dat zoo'n raadslid uitsluitend daar zit voor eigen belangIk vraag me af hoe durft men zooiets openlijk zeggen Begrijpt men dan niet, dat men op die manier vies in de kaarten laat kijken Daar hoor ik ten slotte nog meneer de Redacteur, dat er in Westdorpe wél wordt gekroond. Dat daar langs weerszijden van de straat versieringen zullen worden aange bracht. En te Sas wordt niks van dat alles gedaan Een mooie boelEn, wat zal dat schril afsteken, als Hare Majesteit uit het versier de Westdorpe in het niet-versierde Sas komt. Ik hoop meneer de Redacteur, dat de Feestcommissie pal blijft staan op haar standpunt en zonder sparen van critiek, op wie dan ook, haar goed recht zal blijven verdedigen. U dankend voor de plaatsruimte Achtend X. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe f 10,00 a 13,00 rogge f6 a 6,50 wintergerst f6, a f7, zomergerst f 6, a f 7, haver f 6 a 7, erwten f9, a 11, paardenboonen fo a o, dui- venboonen fo a bruineboonen f a lijnzaad f 12 a 16, groen vlas f2,a 5, gebookt vlas f03, a f0,7 gezwingeld vlas f0,35 a 0,40, aardappels f2,50 a 2,70, stroo f 6 a 10, boter f 1,80 a 1,90, eieren f 5.50 a6. HULST, 28 Juli. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 13 a 13,50, rogge f6 a 7,00 wintergerst f 7 a 8,00, zomergerst f 7 a 7,50, haver f6, a 7, erwten 1 10 a 11,00, pr. boonen fioa ,11, lijnzaad 15 f a 17, kool zaad f14 a 15,00. Boter per kgr. f o, a o, eieren per 26 stuks f 1,43. Veemarkt. Aan gevoerd o stuks rundvee» verkocht o54 varkens, verkocht 41. GOES, 5 Aug. Boter f0,85, eieren f5,30. Aanvoer V.P.Z. 13370 stuks, f5,70 per 100 stuks. ROTTBRDAM, 4 Aug. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 306 vette runderen, 252 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, 552 schapen en lammeren, 911 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f 1,06 a 1,25, tweede f0,95 a 1,05, derde f0,85 a °-95 5 ossen eerste kwaliteit f o, a o, tweede fo, a o, derde fo, a o, kalveren eerste kwaliteit f1,42 a 1,52, tweede f 1,20 a 1,32, derde f 1,08 a 1,18; schapen eerste kwaliteit f 0,62 a 0,70, tweede f0,55 a 0,62, derde f0,47 a 0,53; lammeren fo,8o a 0,87; varkens eerste kwaliteit fo,6i a 0,74, tweede f0,59 a 0,61, derde f0,57 a 0,59, export 0,62—0,65. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van Holl. geel 5000 K.G.prijzen 0,750,85. Nagenoeg geen handel. Blauw maanzaad 31,5033, karwijzaad 1416. Aardappelen Zeeuw. Eigenheimers 45 cent; blauwe 5-6; Westlandsche school meesters, zand 5-6, idem klei 4-5, kleine ronde 3-4, Eerstelingen 3-5.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3