No. 3649 Maandag 4 Augustas 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ï^BSKK°BornRAêHT,QI VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND fOSTKEKEHIHB H». 584111. Uit de Pers Kameroverzicht. Het Geheim vao den Voddenraper. Op Hels. ui) Buitenland. FEUILLETON. Gemeenteraad van Sas van Gent Mag een Katholiek „Het Volk" lezen. Het Suikerwetje. Ingestnden Meéeieellng Purol en Purolpoeder DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regel, bij contract lager NEEN. In «Het Volk» wordt een heele heibel opgezet, omdat te Sas van Gent een man, die elders in een rooden optocht had mee- geloopen en geregeld lezer van «Het Volk» was, als peter over een katholiek kind werd geweerd. Het blad noemt dit feit «terreur», Het kan intusschen aan het blad bekend zijn, dat niet de S. D. A. P., maar de Ka tholieke Kerk de voorwaarden bepaalt waar aan de haar onderhoorige katholieke geloo- vigen hebben te gehoorzamen, indien zij tot haar gemeenschap willen behooren. Welnu, door het Doorluchtig Nederlandsch Episco paat is uitdrukkelijk verklaard «De Katholiek, die geregeld anarchistische of socialistische geschriften leest of anarchis tische of socialistische vergaderingen bij woont, komt daardoor in de naaste gelegen heid om zijn geloof te verliezen en kan, zoolang hij deze gelegenheid niet wil ver laten, geen kwijtschelding der zonden ver krijgen en bijgevolg geen sacramenten waar dig ontvangen» (Cf. ook Codex Juris Cani, can. 7662 Acta et Decreta Concilii Ultra- jectensis, pag 77 «Si parochus, etc.)» Indien «Het Volk» aan de S.D.A.P. het recht toekent om haar eigen statuten te maken en te handhaven, dan zal het blad ongetwijfeld aan de Katholieke Kerk dit recht niet willen onthouden. (De Tijd) (Van onzen parlementairen medewerker). Ook de Eerste Kamer heeft het wetsont werp omtrent het invoerrecht op suiker aangenomen, zij het met een geringere meer derheid dan er in de Tweede Kamer voor te vinden was. Met 24 tegen 17 stemmen heeft zij het voorstel, bevattende een com- penseerend invoerrecht van f2,40 op elke 100 kilo van bepaalde soorten suiker aanvaard. De sociaal-democraten, die in de Tweede Kamer vóór het voorstel zouden te vinden zijn geweest, mits tegelijkertijd de accijns met f 2,40 per 100 kilo zou zijn verlaagd, om niet de schatkist met het voordeel van de opbrengst te doen gaan strijken, waren in onzen Senaat en bloc tegen. Ook de vrijzinnig-democraten, van wie de landbouwer Westerdijk heel veel voor het voorstel voelde, dat door de geheele geor- Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY. 96) Hé, ben jij het Ekster? Beken het maar gerust dat je moeite hebt om mij te herkennen. Nu, dat zal mij niet ver wonderen of boos maken, Betiole, ik herken mij zeiven niet. Kom binnen, Ekster. Neem plaats, mijnheer. Mijnheer Falot, vader Falot, Bestiole! klonk een zachte stem. Het gebrekkig meisje glimlachte vergenoegd. Op dat oogenblik keerde een jonge, net ge- kleede dame, die bezig was eenige poppen- kleedjes op Bestiole's tafel te bezichtigen, zich om en de voddenraper herkende Angelie Nerval. De tegenwoordigheid van het jonge meisje bij Bestiole verklaarde eenigermate de aan wezigheid van Nerval bij vrouw Foyoux, en nochtans kon vader Falot een onbestemd ver moeden, een geheimen onrust niet onder drukken. Glimlachend trad Angelie op hem toe en reikte hem de hand. Zoo vader Falot, zelde zij, het verheugt mij U weer te Zien; naar ik bespeur hebt gij nog ganiseerde boerenbeweging werd gesteund, stemden uit de oude vrijhandelsmotieven zij het voor wat den heer Westerdijk betreft »met bloedend hart«, waarmee de boeren wel sterk zijn gebaat, tegen. De liberalen dorsten er daarentegen hun stem niet aan te onthouden nadat minister De Geer hun woordvoerder te verstaan had gegeven, dat het wetje stellig aan de bieten telers, die er om smeeken, ten goede zou komen en dat het geen nadèel zou afwerpen voor den uitvoer van suikerhoudende producten, in welken uitvoer jaarlijks een 70 millioen kilo suiker blijkt te worden verwerkt. Dan was daar onder de tegenstemmers nog de katholieke senator van den Lande, die wel bescherming wil, maar dan over de heele linie en niet ten behoeve van een bepaalden tak van industrie of bedrijf. Ook een tweetal christelijk-historischen waren zoozeer van de onvolprezen voor treffelijkheden van den vrijen invoer, die onze industrie en onze landbouw naar den afgrond dringt, overtuigd, dat zij het niet over zich konden verkrijgen, hun stem aan het voor stel te geven. Intusschen, zooals wij zeiden, het werd met 24 tegen 17 stemmen aanvaard. Tegenover de aldoor hoogere tariefmuren die allerwegen werden opgetrokken om eigen industrie en eigen landbouw te beschermen taoet Nederland ten slotte wel stelling nemen. Onze loonen, onze productiekosten zijn hooger, dan waar ook in Europa. Onze grenzen staan open voor al wat het buiten land maar op onze markt gelieft te werpen, terwijl het zelf zijn grenzen hermetisch voor onze producten gesloten houdt. Vrijhandel is een mooi woord, maar hij kan niet een zijdig bestaan. Dan is het synoniem met economischen zelfmoord. Bij felle zon en schralen wind de huid be schermen met een weinig Purol of wat Purol- poeder en vooral tegen den nacht het gelaat, alsook alle schrijnende en stukgaande huid- deelen inwrijven met Purol, dat dadelijk ver zacht en spoedig geneest. zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Geweldige hitte in Bulgarije. Dezer dagen heerschte in geheel Bulgarije een geweldige hitte. Te Sofia werden temperaturen genoteerd van 32 graden Celsius, terwijl in de Noord-Bulgaarsche steden zelfs 34 graden Celsius genoteerd werden. meer beschermelingen dan Columba, want ik tref u hier ook aan. Ach, mejuffrouw antwoordde vader Falot al bezit ik geen geld om goed te doen, zooals u, beijver ik mij toch diegenen, die lijden, zoo veel mogelijk door een woord van troost te bemoedigen. Zet nu alle zorg van u af, Bestiole; zei me juffrouw Nerval, zich tot het meisje wendende, ik ben meer uw vriendin, dan uw bescherm ster, en ik zal wel middelen weten te vinden om u een onafhankelijker bestaan te verschaf fen. Nooit had de dochter van Camourdas zich zoo vriendelijk hooren toespreken. Dat schoone jonge meisje, dat haar een engel toescheen, wier gelaat van deugd en liefde straalde maak te een onuitsprekelijken indruk op haar, de verstootelinge, die zoo misvormd was. Toen juffrouw Nerval haar de hand toereik te, bracht ze die onwillekeurig aan haar lip pen, uit dankbaarheid en vreugde. Na vader Falot vaarwel gezegd te hebben, daalde Angelie de trappen af, en op het oogen blik dat zij de gang doorging, hoorde zij haar vader overluid vragen: Verdient dat meisje wezenlijk dat men be lang in haar stelt? Zeker, zij is arm en vlijtig, luidde het ant woord. De fabrikant bood zijn dochter de behulpzame hand om in het rijtuig te stappen, dat voor de deur stond te wachten, en zelde: Tot weerziens! Rijd nu naar huis, tegen het ontbijt ben ik bij Je. Korte Berichten. Japan en de Ver. Staten zullen hun strijd krachten in China, in verband met het com munistisch gevaar, versterken. Zitting van Donderdag 31 Juli 1930 namiddags 7 uur. (Vervolg). IX. Verzoekschrift van Th. F. Warrens om rioleering watergang voor de door hem nieuw te bouwen woningen in den van Remoortere- polder. De voorzitter zegt, dat geen voorstel van B. en W. dien aangaande ter tafel zal komen. We zullen dus hooren, zegt spr., wat de Raad ten dezen wil. De heer Verschaf fel: Als U niet met een voorstel komt dan bewijst dat stilzwijgend, dat U niet gunstig wenscht te adviseeren. Wethouder Neeteson zegt, dat er een bepaal de reden is," waarom B. en W. in dezen geen voorstel indienen. Wij hebben, aldus spr.., een vergadering van B. en W. moeten houden, waar bij de burgemeester wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. Wij zaten daar dus met tweeën en waren het niet geheel met el kaar eens. Toen wenschte ik niet van een toe vallig geschapen situatie gebruik te maken om, als plaatsvervangend voorzitter de beslis sende stem uit te brengen. Wat mijn persoonlij kemeening betreft, zegt spr. ik voel er altijd nog bezwaar tegen om deze zaak zoo te behan delen alsof er een toelage wordt verstrekt aan een particulier om grond bouwrijp te maken. Een andere kwestie wordt het, als alles zóó in orde wordt gebracht dat de gemeente nu en in de toekomst niet voor een rioleering behoeft te zorgen. De gemeente zou dan een kleine toelage in de te maken kosten kunnen verstrek ken onder voorwaarde, dat de eigenaar zelf voor een behoorlijke rioleering zorgt. Hoe groot die bijdrage zal moeten zijn, zal veel afhan gen van ieders persoonlijken kjjk op de zaak. Persoonlijk acht spr. f 2 per strekkende me ter een billijke bijdrage; natuurlijk onder de evengenoemde voorwaarde. Bij een dergelijke oplossing zou spr. zich kunnen neerleggen. De heer Verschaf fel: Deze mededeelingen geven aanmerkelijk meer licht aan ons. Wethouder Marquinie zegt, in de bedoelde ver gadering van B. en W. naar voren te hebben gebracht, dat door den gemeenten-architect zou moeten nagegaan worden, wat de kosten zouden bedragen. Spr. is van meening, dat men door bij te dragen, zich op een verkeerd stand punt plaatst. Ook in de kom der gemeente zijn nog verschillende straten, waar nog geen rioleering is. De menschen verspelen het water langs achter, zegt spr. In de Zandstraat heeft nog nooit iemand over de waterafvoer gere clameerd. Spr. meent, dat als men begint met bij te dragen, het eind niet te. zien is. Spr. heeft er tevens bezwaar tegen een riool Waar gaat gij heen? Dat is mijn geheim. Een gewichtig geheim? Dat zult ge hedenavond vernemen. En ik zal er mij over mogen verheugen? Ge betaalt mij dat geheim met je kinder liefde. Dan winnen wij er samen bij! Tot weerziens! herhaalde Nerval. Angelie wuifde met de hand uit het portier en het rijtuig rolde voort. Nerval sloeg de rue des Martyrs in en spoed de zich naar den Boulevard Hausmann. In dien tusschentijd zat Bestiole vertrouwe lijk met vader Falot te keuvelen. Maar komaan, kinderen, zeide Falot plotse ling, wij hebben nu genoeg gepraat; het is van daag mooi weer, een heerlijke Junidag, de zon staat helder aan de lucht, onwillekeurig wordt men aangetrokken om tusschen bosschen en weiden te dwalen, de frissche buitenlucht in te ademen, de dompige stad te ontvlieden, en evenals de vogeltjesWel drommels, doet zooals de vogeltjes en vliegt ook eens uit Maar de vleugels? vroeg de Ekster. Die bied ik u aan, mijn kinderen, in den vorm van een vigilant met twee paarden. De Ekster heeft mij dikwijls gezegd dat zijn vrien din wel eens naar den Plantentuin zou willen gaan, welnu, deze dag schijnt u daartoe uit te noodigen. De koetsier is tot vanavond zeven uur betaald; gij zult mondbehoeften in de vi gilant vinden. Maar kan ik zoo gekleed uitgaan? vroeg Bestiole verlegen. Ingeienlen Mededeeliug te leggen op andermans grond en om grond van een particulier bouwrijp te maken. Als la ter de polder met een verbod komt, moet er een nieuwe rioleering worden aangelegd. Spr. is de toestand ter plaatse wezen opnemen en heeft geconstateerd, dat het riool niet op ge meentegrond zou komen. Als later de nood zakelijkheid mocht blijken om een riool te leg gen, dan kan men dit best op eigen grond doen en niet op grond van een ander. Daarom zou spr. voor het oogenblik niet op het verzoek wil len ingaan. Mocht 't zoover komen, dat men het water niet kan kwijtraken, dan kan de gemeente altijd nog hulp verleenen. Op deze wijze blijft men vrijtegenover latere bouwers. De heer Verschaffel merkt op, dat men hier twee opposite zienswijzen naar voren heeft ge bracht. De voorzitter vindt het vrij onbegrijpelijk dat juist wethouder Marquinie, die in de vori ge vergadering het voorstel deed, een bereke ning te Taten maken, n ubotweg zegt: Ik zie er van af. Ik deel het standpunt van den heer Neete son, zegt spr. Wethouder Marquinie zegt, goedgevonden te hebben, dat een berekening zou worden ge maakt wijl hij den genoemden prijs van f 5 per meter kolossaal hoog achtte. Spr. is thans ter plaatse geweest en heeft den toestand opge nomen. Hem is gebleken, dat vooreerst daar van rioleering geen sprake behoeft te zijn evenals in de gemeente wijl de woningen langs achter veel gemakkelijker uitwateren. Als men ter plaatse iets bekeken heeft, zoo merkt spr. nog op, geloof ik toch wel, dat men van ziens wijze mag veranderen. De voorzitter wijst er wethouder Marquinie op, dat men ook in de kom wel op particulieren grond heeft gerioleerd. Spr. noemt als voor beeld de Westkade. We zouden dus eenvoudig in de Zandstraat voortzetten, wat we hier ook doen, merkt spr. op. Spr. noemt het plicht van de gemeente om de bewoners van het water te ontlasten. Wethouder Marquinie is van meening, dat er verschil bestaat tusschen het door den voor zitter geciteerde voorbeeld en den toestand in de Zandstraat. Hier was die afvoer verstopt en slecht en kon het water niet worden afgevoerd Als men in de Zandstraat later kan bewijzen, dat men het water niet kwijt kan moet ook daar de gemeente erin voorzien. De voorzitter: De Raad moeten weten, wat Uw blonde haren zijn een fraai kapsel, dat menigeen u zal benijden, antwoordde vader Maar mijn jurk Bedek die met deze sjaal mijn kind! Zoo sprekende reikte vader Falot Bestiole een grijzen! sjaal toe. U schijnt wezenlijk een toovenaar, zeide zij. Dat moet u niet verwonderen, Bestiole, gij hebt immers zooëven reeds het bezoek van een toovergodin ontvangen. Ik geloof eerder dat mejuffrouw Angelie een heilige is, gaf Bestiole ernstig ten ant woord. Terwijl Bestiole den doek om haar mismaak te leden hing, wenkte vader Falot den Ekster bij zich en zeide: Hier zijn tien francs mijn jongen. Als men wil genieten, moet men niet zonder geld zijn. Men geeft in den Plantentuin meer uit, dan gij wel denkt. Om te beginnen moet men het entréegeld betalen, dan zal Bestiole misschien wel eens een toertje willen doen op den rug der olifanten. Ontzeg u die geoorloofde verma ken niet in de uren die ge nu te uwer beschik king hebt. Wandel, doe wat gij wilt! Later kunt ge me vertellen, wat ge gezien, wat ge bewon derd hebt. De dieren zullen naar je toekomen als wilden ze Je om brood vragen, ze z(jn dat van de bezoekers gewoon, Zorg dus dat ge iets voor hen hebt. U is al te goed! sprak de Ekster, wiens ge laat de aandoening verried. Wat zal ik doen om u voor zooveel goedheid mijne dankbaar heid te bewijzen? (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1