Voor Heeren Kerknieuws. Leep der bevolking Gemengd JTteuws. Sellernii Ingezonden MededeeliDQ (8) Uit het Buitenland. bruik dat tot nog toe van de onafhankelijke en deskundige voorlichting de vrijwillige pacht bureaux is gemaakt, mede de aandrang op de Regeering o min de pachtverhoudingen in te grijpen, heeft versterkt. Moge bovenstaand verzoek door talrijke ver pachters in ernstige overweging worden geno men. Wat elke maand te doen geeft, tin moes- en bloemtuin, keuken en kelder.) (Ie helft Augustus.) Nadruk verboden. In 't begin dezer maand kan men beginnen met het zaaien van Veldsla. Ze groeit ook in 't wild, maar deze is niet zoo malsch .t Zaad behoeft niet ondergewerkt te worden men giete echter tot het zaad opkomt, ook is het goed het bed dan eenigszins te beschaduwen. De re den, waarom rnen Veldsla eerst in dezen tijd zaait, is deze, dat ze bij vroege zaaiing ras in zaad schied. t Geheele plantje is voor de keu ken geschikt, men snijdt het daartoe bij den grond af. 't Is e enmalsche groente, zoowel de gewone Hollandsche als de breedbladerige en de Itaiiaansche. De beide laatste schieten niet zoo gauw in 't zaad Worteltjes worden nu voor de laaste maal in dit jaar gezaaid op den kouden grond; men wachte er evenwel niet mee. Doet men het nog in 't midden dezer maand dan blijkt het vaak te laat te zijn. Wat men er bij in acht moet nemen, is dit: niet te dicht zaaien, of anders straks goed dunnen, de grond mag niet pas bemest zijn; let men hier op niet, dan worden de worteltjes licht worm stekig. Neem als soort den Amsterdamschen bakwortel. Winterpostelein (doorwas) hebt U misschien op ons advies in Juli reeds gezaaid, kunt het in deze of in de volgende maand nog eens doen, om er in 't voorjaar Maart en April, van te kunnen oogsten; in die tijd als er nog weinig uit den hof te halen is, is het dan een welkome groente, wat smaak betreft, poste lein zeer nabij komt, en dat ze weinig eischen stelt. W inter spinazie voor herfstgebruik zaaie U half Augustus op rijen; voor 't voor jaar bestemd in September. In den bloementuin: Wenscht U in den win ter een vat met Sierkool, dan moet ze nu ge zaaid worden. Kent U pentstemons en hebt u ze wellicht gezaaid? 't Is een fraaie plant, die veel te weinig gezien wordt. Hebt u ze, dan zijn ze nu in bloei en kunt ge de beste kleuren door stekken vermenigvuldigen. Augustus is de aangewezen maand om de Pelargoniums te stekken. Men begint hiermee wel al in Juli, als men veel planten noodig heeft, de gewone lief hebber doet beter te wachten tot deze maand. Wij nemen liefst van moederplanten, die men afzonderlijk heeft gehouden en niet dus op het peFk heeft geplant, kortgelede, niet te weeke zij scheuten ter lengte van plusminus 6 c.M., zooveel als men stekk ennoodig heeft. Dan ver wijdere men de onderste groote bladen en te vens alle schutblaadjes en mogelijke bloem knoppen. Scheuten te nemen met meerdere bladen en de grootste van deze tot op de helft in te korten, zooals nog wel eens gedaan wordt, is niet aan te raden, daar men alles moet ver mijden om rotting te voorkomen. Laat de stek jes, ook al om latere rotting tegen te gaan, een halven dag in de zon drogen, daar de stekken zeer sappig zijn. Zet ze daarna óf ieder afzonderlijk in stekpotjes, óf dicht bijeen in den vollen grond van een kouden bak of op een warm beschut plekje in den tuin. Plaats ze zoo diep in den grond, dat het onderste blad er boven uit komt, vooral niet dieper. Toch dienen ze stevig in de aarde te staan, die daarom goed moeten worden aangedrukt. Zet ge ze in een bak, leg er dan vooral geen glas op, want de stekjes zouden dan spoedig weg rotten. Wilt u in 't vroegere voorjaar of lie ver nawinter tegelijk met de sneeuwklokjes Winter-aconieten in uw tuin zien bloeien, leg dan nu de bolletjes; in Juli had men ze reeds kunnen planten. Wilt u ze op potten in uw kamer kweeken zet ze dan op een koele en ren, maar nimmer was de gedachte in hem op gekomen, wat zijn toekomst, zijn bestemming zou wezen. Wanneer hij den naam van God hoorde uitspreken, dan was het in een Gods lastering; de kerken waren voor hem een bij zonder soort van schouwburgen, waar men in een vreemde taal zong te midden der geurige walmen van den wierook, en dezen indruk dankte hij aan Bestiole, die hem in den be- wusten Kerstnacht, zooals hij aan de waardin van de Zingende Pad had verteld, naar Ma- deleinekerk meegenomen had. Om tot het doel te geraken, dat hij zich voor stelde, rekende vader Falot op Bestiole's in vloed: de raad dien de voddenraper aan den knaap zou hebben kunnen geven, zou dezen baatzuchtig hebben kunnen toeschijnen, doch, in haar stelde hij een groot vertrouwen. Dat zwakke misvormde wezen scheen hem het zachtzinnigste, het heldhaftigste kinde van de aarde. Zij waren nagenoeg van dezelfden leef tijd, doch zij had een soort van gezag over hem, en de Ekster van zijn kant vereerde haar en zou zich wel gewacht hebben eenige tegen werping te maken. Daarom liet vader Falot net aan haar over, hem met nuttige wenken te steunen. Als de arbeid van den morgen was afgeloo- pen, dat wil zeggen de oogst van den nacht uitgezocht, het magazijn uitgeveegd en de ka mer netjes opgeruimd was, zei vader Falot soms tot den Ekster: Komaan, jongen, nu moogt ge wel eens gaan zien hoe Bestiole het maakt.. fin als de knaap dan van zulk een bezoek lichte plaats, want het is duidelijk, dat planten die in de natuur zoo vroeg bloeien, geen warm te noodig hebben of kunnen verdragen. Voor de huisvrouw: Om een frambozen-crême, als vulsel voor gebak, te maken, heeft men noodig: 4 wijnglazen room, één eiwit, y2 a 1 pond poedersuiker, y2 liter rijpe frambozen. Het eiwit wordt, evenals de room, afzonderlijk stijf geklopt, daarna samen geroerd. Vervol gens wordt dit mengsel, door er telkens, beetje voor beetje, poedersuiker bij te voegen, hier mee samen geklopt, totdat de suiker is opge bruikt. Nu roert men er de gekneusde rijpe frambozen door, en hiermee is de frambozen- crême gereed. Voor de feestjes en partijtjes gaat men aldus te werk: men neme een liter frambozen, y4 pond suiker, 2 wijnglazen room, nog eens 2 wijnglazen room en een paar lepels suiker. De frambozen worden uitgezocht, ge- wasschen, gedroogd en op een vergiet gedaan. Men kneust de vruchtjes en roert er een kwart pond suiker door. Zijn ze goed met suiker ge roerd, dan klopt men er de wijnglazen room door. Hiermee worden de glazen voor twee der den gevuld. De andere hoeveelheid room wordt met de suiker stijf geklopt, waarna men hier van op elk gevuld wijnglas een hoeveelheid room doet. Men dient deze crème of vla voor met biscuits. De zorg voor de kamerplanten is in den regel voor de huisvrouw of huismoeder. Voor haar deelen wij mee, dat men in deze maand van harde planten stekken kan snij den. Heeft men er stekken van, die in de vorige maand gestoken en nu bevorderd zijn, dan kunnen deze in kleine potjes uitgeplant wor den. Kweekt men klimplanten, dan moet men zorgen, dat zij geregeld aangebonden worden Reeds beginnen er hier en daar zaden te rij pen, deze worden afgeplukt op een vel pa pier gedroogd, in grauw papieren zakken be waard, en in den winter schoongemaakt. Men moet er om denken bij iedere zaadsoort den naam te voegen, daar men ze anders later niet meer kan onderscheiden. Heeren die gewoon zijn na het scheren zich even te poederen, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat verzachtend en gezond voor de huid is. Prijs 45 ct. per doos en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Portiuncula. Den 2den Augustus kan, zooals bekend nog worden geacht, de z.g. Portiuncula-aflaat wor den verdiend. Met het oog hierop vestigt Z. D. H. Mgr. Hopmans in Sancta Maria de aan dacht op het volgende: 1 de geloovigen, die den Portiuncula-aflaat hebben verdiend in de eene kerk op den 2en Augustus, kunnen dien aflaat nogmaals verdie nen op den eerstvolgenden Zondag in een an dere kerk, als daar de Zondag is aangewezen voor het verdienen van den Portiuncula-aflaat 2. Voor het verdienen van den Portiuncula- aflaat moet men telkens bidden zesmaal Onze Vader, Wees Gegroet, en Glorie zij den Vader. In plaats daarvan mogen geen andere genomen worden. Omtrent den oorsprong van deze aflaat kan het volgende worden medegedeeld: Het kerkje van O. L. Vrouw ter Engelen in de nabijheid van Assisië, Portiuncula genaamd werd door de Benedictijnen der abdij van Monte Subazi aan den H. Franciscus van As sisië ten geschenke gegeven. De heilige liet het verlaten heiligdom herstellen en kreeg het sindsdien bizonder lief, omdat het was toege wijd aan de Koningin der Engelen, het 't eerste Godshuis en de wieg zijner orde was en hij daar van Jezus en zijne heilige Moeder buiten gewone genaden mocht erlangen. terugkeerde, bleef hij nooit in gebreke, uit te weiden over haar vriendelijkheid, haar handig heid in het kleeden van poppen, haar goed hu meur en de vertroostende woorden, welke zij wist te richten tot degenen, die in droefheid waren. Al de kinderen van Parijs zijn pronkziek van aard; als wij eens naar den kant van de ma gazijnen van Pont Neuf gingen, mij dunkt dat wij daar wel voor weinig geld een pak zouden vinden, dat je past. Voor mij een pak, vader Falot? En waaromniet? Gij werkt; ik moet je dus betalen. Ik verricht zoo weinig en gijvoedt mij zoo overvloedig Indien je meent dat je aan mij iets te dan ken hebt, beste jongen, des te beter. Je bezit een braaf hart en zult je schuld wel afdoen. Je bezit gezonde armen en moed, ik wil je dus wel eenige voorschotten doen. Als je zoo goed wilt zijn, vader Falot, doet je mij waarlijk veel pleizier! Mijn scheef geloo- pen schoenen gapen als mosselen, en de zoom van mijn broek valt bijna vaneen, en mijn kiel begint er uit te zien als harlekijnspak! Men is eigenlijk geen mensch als men zoo slecnt gekleed is. Goed gezegd, Ekster. Orde en netheid zijn hoedanigheden, die zich in geheel ons wezen afspiegelen, *ën de zindelijkheid heeft meer in vloed dan men wel meent op de algemeene ge woonten des levens. De voddenraper enzijn beschermeling traden de ruime magazijnen van den Pont Neul bin- Voor dit kerkje verkreeg hij van Paus Hono rius III te Perugia, waar deze den 18n Juli 1216 tot Paus was verkozen, de destijds buitenge wone gunst van een vollen aflaat voor alle ge loovigen, die na eene rouwmoedige biecht het kerkjé zouden bezoeken. Niet dan na aandrin gen van Franciscus en op diens verklaring, dat de Heer hem gezonden had om dien aflaat te vragen, bezweek de Paus voor zijne bede, doch stond den aflaat slechts toe voor één dag van het jaar, nl. voor den 2n Aug, te beginnen met de eerste Vespers d. i. van twaalf uur van den vooraf gaanden dag. Hoogstwaarschijnlijk heeft Franciscus bij de wijding van het Portiuncula- kerkje op den In Aug. 1216 in tegenwoordig heid van zeven Bisschoppen dezen aflaat aan de geloovigen afgekondigd. Van dien tijd af stroomde jaarlijks eene tal- looze„schare pelgrims naar Portiuncula om aan de verleende gunst deelachtig te worden. Zoo bleef de toestand gedurende meer dan twee en een halve eeuw, alleen in het Portiun- culakerkje kon de volle aflaat verdiend worden Daarna brak aan een tijd van grooter vrij gevigheid. Langzamerhand volgde uitbreiding van den verleenden aflaat tot de Slotzusters der St. Franciscusorde, en tot de mannen dier Orde, die den aflaat in hun eigen kerken kon- denverdien. Leo X en latere Pausen bevestigden die gunst en strekten ze uit tot al de kerken van de drie takken der Franciscaner-Orde ten bate van alle geloovigen. Ook aan andere kerken werd hetzelfde voorrecht verleend, totdat Paus Pius X den Bisschoppen uitgebreide volmacht toe kende om kerken voor het verdienen van den Portiuncula-aflaat aan te wijzen. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. P. Ch. en Ch. van Tiggele, zonder Veld- straat 21 (Sluiskil), van Hoek. G. C. de Smit, geb. Korporaal, zonder, a.b. Kazernestraat 30 van Oud-Beijerland. A. J. de Smit zonder a.b. Karernestraat 30 van Rotterdam. E. R. van Graefschepe, zonder, 0196b (Sluis kil) van Etten en Leur. B. G. Ritzen, electricien, O 193b (Sluiskil) van Geleen. A. M. F. de Block, dienstbode, Nieuwstraat 25, van Zuiddorpe. F. van Dongen, schipper, ark, „IJssel", van Breskens. T. Dijkstra, zonder, Jozinastraat 14 van Hoensbroek. A. J. Versprille, bakkersknecht, Noordstr. 80 van Cadzand. M. Kimkes kraanmachinist, Steenkampl. 51 van Groningen. G. Otto, koopman, woonwagenkamp, van Roosendaal. N. J. Otto, koopman, woonwagenkamp van Roosendaal. W. Grisdale, ingenieur, Westkolkstraat 8, van Engeland (ambtshalve). Vertrokken: J. J. Pauw geb. Nieskens, zonder, Nieuwe- diepstraat 92, naar 's Gravenhage. M. C. Visser, geb. Timmerman, zonder Markt 23, naar 's Gravenhage. Auto die zelf ging rijden. Voor een perceel in de Nieuwe Uilenburger straat stond een vrachtauto te wachten, de chauffeur was een oogenblik afwezig en twee kleine meisjes namen de gelegenheid waar, om de geheimzinnige instrumenten aan de binnen zijde van de cabine eens nader te bekijken. Al dus geschiedde. Intusschen kwam de chauf- nen, en na een kwartier was de knaap onher kenbaar. Een stevige broek, een grauw linnen kiel, een sterk linnen hemd, maar hagelwit, een blauwe halsdoek, goede schoenen en een sort van zeemanshoed, goede schoenen en een van den Ekster, die zich in een grooten spiegel beziende van blijdschap bloosde. En nu zullen we een vigilant nemen, sprak vader Falot. Een vigilant! Gaan we naar een feest? Juist geraden. Waar gaan wij dan heen? Dat zal ik je later wel zeggen; ik moet eerst nog eenige inkoopendoen. Falot trad hier en daar een winkel binnen, legde den voorraad op de bank in de vigilant en ten laatste zijn plaats weer innemende, zei hij tot den Ekster, die al deze toebereidselen met verbaasde blikken gadesloeg Geef nu aan den koetsier het adres op van Bestiole. Gaan wij dannaar Bestiole? Witl gij mij niet aan je vriendin eens voor stellen? Och, wat zal zij blij zijn. Als u eens wist hoe lief zij u reeds heeft Mij? Zij ként mij niet eens. Ik spreek haar altijd van u, hernam de Ek ster met vuru, en daarbij hebt u mij boeken voor haar gegeven! En de ongekunstelde blijdschap die hem ver vulde bij de gedachte, dat vader Falot Bestiole ging bezoeken, gaf e enuitdrukking aan zijn ge laat, die de voddenraper daarop nimmer be- - speurd had. feur terug die den auto aansloeg. Juits toen hij aan den zijkant van den auto stond, schoot deze plotseling vooruit, de jongedames hadden blijkbaar den lust niet kunnen weerstaan de versnelling in te schakelen. De auto die door den chauffeur niet zoo spoedig tot staan kon worden gebracht reed op een groepje menschen in. Twee kinderen van 8 en 4 jaar werden gewond aan de beenen en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd terwijl een tweetal fietsen werd vernield. In de verwarring wisten de gevaarlijke grap- penmaaksters e ontkomen. Tot nog toe zijn zij niet ontdekt. Financieel schandaal in Zweden. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" verneemt uit Stockholm, dat de Zweedsche Vereeniging voor Vrede en Arbitrage in beroering is ge bracht door een financieel schandaal. Verschillende voorstanders van deze vereeni ging hadden de Stockholmsche af deeling bij dragen geschonken tot een totaal van 40.000. kronen, waarvan een fonds was gevormd en waarvan de afdeeling over de rente mocht be schikken. De leiders der afdeeling gebruikten ondanks de waarschuwingen van de beheerders van het fonds ook de gelden van het fonds zelf, zoo dat de beheerders eindelijk hun toevlucht tot publiciteit namen. Gebleken is thans, dat het geheele fonds van 40.000 kronen is verbruikt, terwijl de afdeeling voorloopig een schade heeft van 57.000 krone De gelden zijn voornamelijk besteed aan het vervaardigen en vertoonen van pacifistische propaganda-films. Na een reisje langs den Rijn. Na een reisje langs de Rijn waaraan on geveer driehonderd personen uit Wetter hadden deelgenomen, zijn veertien dagen later verscheidene vrouwelijke leden van het gezelschap ziek geworden. Bij onderzoek bleek, dat zij aan para- typhus leden. Tot dusver zijn twintig vrou wen in het stedelijk ziekenhuis opgenomen en geïsoleerd. Alle vereischte maatregelen zijn genomen ter voorkoming van een verdere uitbreiding der ziekte. De ziektegevallen zijn naar de meening der doctoren, het gevolg van besmetting aan boord van de Rijnboot, met welke het uitstapje is gemaakt, of wel van het eten van ijs te Rees. Paedagogie. Schaam je je niet, Jantje,, om ongewasschen op school te komen? Ga maar direct weer naar huis. zei de onderwijzeres. Den anderen morgen kwam de heele klas on gewasschen naar school. En of Kooper: Heeft deze hond ook een stamboom Of hij een stamboom heeft. Als het beest spreken kon, keurde hij ons geen woord waar dig. i Dat valt nogal mee. Gelezen in „de Gelderlander" van 21 Juli: Uit Dreumel. Maximum snelheid. Nadat het in de gemeente Dreumel tot op heden bij een vriendelijk verzoek is gebleven aan de auto mobilisten om niet door te snel rijden het ver keer in gevaar te brengen, werd thans noodig geacht de snelheid bij verordening te beperken, waardoor aan den ingang der kom borden zijn verrezen, welke als maxmum-snelheid 300 K.M. per uur vermelden. Het moeilijke probleem. Jantje had in de krant gelezen van een Sia- meesche tweeling, en zijn gedachten waren er vol van Vader, vroeg hij, gaan ze nu samen ook naar school? Wel natuurlijk jongen. Maar als dè een nu overgaat en de andere moet blijv enzitten? Mooi! dacht hij, de ziel ontwaakt! Er verliep bijna een half uur eer zij de wo ning van Bestiole bereikten. Toen vader Falot het verblijf van den por tier langs ging, was hij niet weinigverrast bij moeder Foyoux een man te ontmoeten, dien hij herkende en in een levendig gesprek met haar gewikkeld zag. Die man was Nerval, de fabri kant, de rijke Nerval, zijn vroegere mededinger in weerwil van achttien jaren, die er verloopen waren, sinds die beide mannen elkander had den gezien, was zijn naam in het geheugen van Falot onuitwischbaar gegrift gebleven. De voorspoed had overigens aan Nerval een over schot van jeugd gelaten. Hij ging nog rechtop, zijn harenwaren slechts weinig vergrijsd ter wijl de voddenraper met zijn gekromde gestal te en sneeuwwitte haren, het gevolg van het doorgestane lijden en inwendig verdriet, meer dan zeventig jaar oud scheen. Nerval daarente gen had het voorkomen van iemand die nog geen vijftig jaren telde. Ten hoogste verrast Nerval in zulk een onaan zienlijke woning aan te treffen, klom vader Fa lot de trappen op. De Ekster klopte aan. Een zachte stem antwoordde: Een oogenblikje geduld,, als t u belieft. Men hoorde voetstappen, en eensklaps vertoonde j zich aan de geopende deur het vriendelijke en lijdende gezicht van Bestiole. w j... (Wordt vervolgd) rj»

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 6