,DE No. 3648 Vrijdag 1 Augustus 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN PDSTREKEHINB Md. 52418. Eerste Blad. Uit de stad van het Vaticaan. Iheeren-raai Builen!Overzicht Uil het Parlement. Buitenland. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND |J- Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Ingeienien Meiedeeling 2050a ptroat Ingeionden Mededeellng DE ZEEUW KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs J 1.50 per 3 maanden," of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per.regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING O IT8TEKEND QE80HIKT VOOR PUBLIOITK1T Door Prof. FRANS XAVER ZIMMERMAN. ROME, 29 Juli 1930. Nieuwe uitbredingsplannen. Blijft Rome een museum of wordt het een stad met moderne verkeers wegen? Zoodra de Piemonteezen in 1878 bezit had den genomen van de Eeuwige Stad, werden weldra de noodige voorbereidingen getroffen voor een geheel nieuw uitbreidingsplan. Er ontstonden geheele nieuwe stadsgedeelten o.a. het Esquilinium-kwartier, ten Zuiden van de "Via Nazionale en het spoorwegstation, het Prati di Castello ten Noorden van den Enge lenburcht en het Vaticaan en de nieuwe stads wijk bij de Porte Pinciana. Maar met uitzon dering van dit laatst nieuwe stadsgedeelte dat nog een voornamen indruk maakt, is er in de nieuwe stadswijken van Rome geen enkel ver schil meer te bespeuren met de overige moder ne steden van Europa, en dat is iets wat de kunstzinnig-aangelegde vreemdelingen tegen valt, die meenen dat in geheel Rome iedere steen haar eigen historie heeft. In het begin dezer eeuw zag de Italiaansche regeering zich genoodzaakt om de noodige maatregelen te nemen in verband met hei nieuwe uitbreidingsplan, dat hun door den drang naar een meer organische uitbouw der stad was ingegeven. Ingenieur San just de Teulada, wiens technische bekwaamheden bo ven allen twijfel verheven zijn, doch die geen voldoende kunstzinnigen aanleg bezat, kreeg van de regeering opdracht om een geheel nieuw uitbreidingsplan te ontwerpen. In het jaar 1910 werd dit plan van Teulada wettelijk goedge- keurd. Maar zoodra deze plannen bekend wer den, ontketende zich een storm van verontwaar diging: zoowel de oudheidkundigen als de ver eeniging van architecten te Rome protesteer den met geweld tegen deze verkrachting van het klassieke Rome. Gesteund door talrijke des kundigen uit het buitenland wisten de archi tecten van Rome het zoover te brengen dat de uitvoering van het plan van Teulada werd ge schorst en dat de nieuwe plannen die de archi tecten hadden ontworpen, voor de voormalige exercitie-terreinen der soldaten, de Piagga d'Armi genaaipd en voor het stadsgedeelte ten westen van SintPieter en bij de Porta San Pan crazio en bij de Porta San Giovanni, werden goedgekeurd. Deze nieuwe plannen waren wel iswaar veel beter, maar toch lang niet zonder gebreken. Maar bij de steeds sneller voortschrijdende ontwikkeling staat het bouwen niet stil. Na den oorlog heeft men een nieuw uitbreidings plan ontworpen, maar dit is nog steeds niet goedgekeurd. Er zijn heele nieuwe wijken ont staan voor de Porta Pia, Porta Lorenzo, bij Trastevere, aan de Via Flaminia en bij de Mon te Mario, terwijl bij Sint Paulus buiten de mu ren en bij de Monte Sacro heele complexen met kleine huizen zijn gebouwd: de industrie terreinen liggen meer langs den Tiber en langs de electrische spoorweg naar de zeehaven van Ostia. Bovendien is men nog steeds druk bezig met het blootleggen van het oude Rome, het Thea ter van Marcellus, den heuvel van het Kapi- (8) ECHTE FR1ESCHE UétiMtHiH/t/U'i tooi en het Forum der Caesars, terwijl steeds nieuwe plannen worden ontworpen en uitge voerd, om in de binnenstad een groote door braak te maken, omdat dreigender wordende autoverkeer zulks noodzakelijk maakt. Men heeft zelfs overwogen, om het hoofdstation te verplaatsen en geheel nieuwe spoorlijnen aan te leggen. Het ls dus niet te verwonderen, dat er van alle zijden critlek wordt uitgeoefend en DE HOOGE DOM VAN CAPITOOL De prachtige toren van het Capitool van Washington, gezien onder een der portieken van het machtige gebouw. vaak zeer terecht, Vooral door de architecten en de oudheidkundigen. Vooral de afbraak bij het Theater van Marcellus en in de omgeving van het Kapitool, werd aan een felle critiek on derworpen; men heeft zelfs zulke overwegende bezwaren naar voren gebracht, dat de autori teiten besloten hebben, o meen deskundige com missie van onderzoek in te stellen, die moet beoordeelen hetgeen er tot nog toe gebeurd is, om verder een geheel nieuw plan gereed te ma ken. In deze commissie zijn vertegenwoordigd, zoowel vaklui als deskundigen op administra tief gebied, mannen van wetenschap, beroemde architecten en kunstenaars, zooals Piancentini en Giovannoni, Calzabini en Brasini, zoodat men de resultaten van het werk van deze nieu we commissie vol vertrouwen tegemoet kan zien. De gouverneur van Rome, Vorst Boncompag ni Ludovisi ontveinst zich de talrijke moeilijk heden niet die er overwonnen moeten worden, en hij ontkent zelfs niet dat sommige klachten zeer gegrond waren, maar hij herhaalt ook telkenmale dat men niet uit 'toogmoet verliezen hetgeen reeds bereikt werd en de schitterende werken die reeds werden uitgevoerd: zoo b.v. de voltooiing van de Via Nazionale, de Corso van Victor Emmanuel, de weg langs Lungotevre de straat naar den Janiculus, de Passeggiata Archeologica en meer andere verkeersverbete- ringen of verfraaiingen welke reeds werden aangebracht. Men kan de geschëidenis van het tegen woordige Rome in vier tijdpérken verdeelen: het oude Rome der keizers, dan de oude stad der Pausen tot 1870, eindelijk de aanleg van nieuwere stadsgedeelten en ten slotte de groote uitbreidingsplannen in de richting van Ostia en de bergen. In de stad zelf zijn vooral twee groote stroo mingen merkbaar: de een wil Rome laten zoo als het vroeger, was, rustig zooals in een mu seum waar alle leven vreemd is; de andere richting wil alle nieuwe verbeteringen aan brengen die het drukke verkeer van een mo derne grootstad tegenwoordig stelt: zij willen des noods waardevolle kunstwerken en histo rische gebouwen opofferen en afbreken om er meedoogenloos breede moderne verkeerswegen aan te leggen. Het is ontegenzeglijk noodzake lijk dat voor een goedgeordend verkeer met de binnenstad verschillende doorbraken worden gemaakt, doch bij deze plannen kan toch wel rekening worden gehouden met de evengroote cultureele noodzakelijkheid om kunstzinnige bouwwerken en historische monumenten niet te beschadigen, maar juist door ze uit hun be narde positie te bevrijden kan men beide be langen dienen, omdat vooreerst door de door braken het moderne snelverkeer gebaat wordt, terwijl de vrij-liggende gebouwen voor de toe risten en kunstenaars een veel heerlijker aan blik opleveren. Van den anderen kant mag de dood het le ven niet verstikken; want maar al te vaak spreekt men van het behoud van het plaatse lijk karakter, terwijl dat in werkelijkheid slechts bestaat uit een vervallen muurtje of poortje met wat ellendige huisjes. De hoofd stad van het nieuwe Italië wil niet dat der gelijke treurige resten uit het tijdperk van ver val nog overblijven en daarom keurt zij het goed dat dergelijke brokstukken bij het Theater van Marcellus, bij het Forum van Augustus en Trajanus worden afgebroken. Er zijn natuur lijk altijd bezwaren aan verbonden, Rome moet Rome blijven. In een stad als de onze waar geen helle kleuren overheerschen, is de fel- witte marmerkleur van het monument van Victor Emmanuel al hinderlijk en als het mo nument niet voor het nageslacht het tot stand komen van het eene Italië moest verzinne beelden, kon het beter worden afgebroken. Het oude Rome moet gered worden, maar men moet ook bedenken, dat het pian van 1930 ook berekend moet zijn op de toekomst; want bij een bevolkskings toename zooals die thans voortgaat, zal Rome in 1950 reeds 2 mil- lioen inwoners hebben en 150.000 automobielen! Dus in het uitbreidingsplan moet ook plaats zijn voor sportterreinen, parken en zwemgele genheden. Bovendien moet men er op bedacht zijn dat men vanuit de nieuwe stadsgedeelten steeds een vrij uitzicht heeft op de heerlijke schoonheden van het Eeuwige Rome De aanstaande verkiezingen in Duitschland hebben een nieuwe partij, de Duitsche Staats partij in het leven geroepen, waarin zich met uitzondering van uiterst recht schijnt te willen concentreeren al wat niet tot het centrum de sociaal-democraten en de communisten be hoort. Hoort men de leiders van de nieuwe partij, dan slokken ze zoo ongeveer alle par tijen bovengenoemde dan uitgezonderd op, zoodat deze ineenkrompelen tot vrij onbe- teekenende groepjes, misschien wel tot ophef fing overgaan. Het partijwezen was in Duitschland de laat ste jaren dermate gerempliceerd, dat opslor ping van een aantal partijtjes voor het poli tieke leven een weldaad zal zijn. Men mag ver wachten dat de nieuwe Duitsche staatspartij opbouwenden arbeid zal willen leveren, hei nieuwe Duitschland op den grondslag van de republiek tot gezonde ontwikkeling zal willen brengen. Ze zal dan met het Centrum de rugge graat vormen van het zich vernieuwende Duitschland. Het Katholieke Centrum heeft al lang beseft dat het in de sociaal-democraten de ware vrienden niét vinden zal. De sociaal-democra ten plegen, wanneer zij niet zelf aan de regee ring zijn, een gemis aan verantwoordelijkheids besef te toonen, die hen wel de gunst van de volksmassa in den schoot werpt, maar die sa menwerking met hen vrijwel tot een onmoge lijkheid maakt. In den Pruisischen Landdag is op het oogenblik nog samenwerking tusschen centrum en sociaal-democratie, maar indien deze laatste haar houding in het rijk en met name tegen rijkskanselier Bruning niet veran dert, met andere woorden, wanneer zij dezen het bestuur onmogelijk maakt, door tegenwer king om de financiën in orde te brengen, dan zal spoedig ook die samenwerking in den Prui sischen Landdag ten einde zijn. In Engelsch-Indie is de toestand vrijwel sta tionnair. dat wil zeggen dat er geen verslechte ring, maar ook geen verbetering is gekomen. De niet-officieele onderhandelingen met Ghan di omtrent de stopzetting der ongehoorzaam heidsbeweging worden nog voortgezet. In Canada hebben dezer dagen verkiezingen plaats gehad, waarbij de liberale regeering een zware nederlaag leed, zoodat zij het bewind aan de conservatieven, die de volstrekte meer derheid verwierven, heeft moeten overgeven. De stemming is vooral een reactie op de zware in voerrecten van de Vereenigde Staten, waar tegen de conservatieven represaille-maatrege len beloofden, terwijl ze ook nauwere handels aansluiting met het Engelsche moederland had den toegezegd. Het Sütkerwetje deor ie Eerete Kaner aangenomen. De Eerste Kamer heeft gistermiddag het Suikerwetje aangenomen met 24 tegen 17 stemmen. De Kamer is daarna op reces gegaan. Korte Berichten. In China zetten de communisten hun op- marsch voort; in Tsjantsa zijn ontzettende ver woestingen aangericht. Het aantal stakers in Noord Frankrijk be draagt reeds 80.00. De kinderverlamming in den Elzas breidde zich verder uit. Ook volwassenen zyn door de ziekte aangetast. Te Nanking werden alle openbare gebou wen, kerken en missiehuizen door de com munisten verwoest.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1