Binnenland Buitenland Onderwijs Landb. enDeeteell Auto in brand. Zaterdagnamiddag is al hier een vrachtauto, uit Sas van Gent, be laden met keien, in de Kapittelstraat in een sloot gereden en in brand geraakt. Met be hulp van een Iffa-brandblusch-apparaat werd de brand gebluscht. rWESTDORPE. SLUISKIL. Luchtspoor. Zaterdag was het verkeer langs den weg Axel-Sassing—Sluiskil afgesloten, we gens het plaatsen van het gedeelte luchtspoor voor de amoniakfabriek, wegende pl.m. 80.000 K.Gi Des avonds 6 uur kon het verkeer wederom opengesteld worden. De nieuwe brug. Het werk aan de nieuwe brug over het kanaal naar Axel-Sassing vor dert goed. Het gedeelte, dat later Electrisch opgehaald zal worden om de schepen te laten passeeren verheft zich reeds in de lucht. TER NEUZEN. Voetbalvereeniging. In de Donderdag avond door de voetbalvereeniging „Terneuzen" gehou den algemeene vergadering werden in de va catures ontstaan door het bedanken der hee- ren Kolijn, Meert en Jurry gekozen de heeren Meuser, T. Hamelink en J. de Smid. AXEL. Zangconcours. Woensdag jl. vond te Axel een zangconcours plaats, dat, ondanks de uiterst ongunstige weersgesteldheid een succesvol verloop had. De jury bestond uit de bekende kunstenaars de heeren H. van Nieuwenhoven uit Breda en P. Kallenboch uit 's-Hertogen- bosch. De prijzen werden als volgt behaald: Afdeeling uitnemendheid. Orelio te Axel, le prijs met 203 punten. Uit spanning door Inspanning te Souburg 2e met 176 p. le Afdeeling. Crescendo te Kruiningen 3e prijs 143 p., Ge mengd koor te 's Heer Abtskerke 3e 141 p., Zang veredeldt, Kortgene 3e 126 p. 2e Afdeeling. Cloetings koor, te Kloetinge le prijs 204 p., Door oefening vereenigd, Vlissingen 2e 169 p., Zanglust, Wilhelminadorp 2e 161 p. en Excel sior te 's-Gravenpolder 2e 149 p. 3e afdeeling. Ons genoegen te Kats, 2e pr. met 155 p. Tot oefening en uitspanning te Borssele 2e 150 p. en Zang veredelt te Schore, 2e 145 p. Niet opgekomen waren Goes en Nieuw- en St. Joosland. De uitgeloofde medailles werden als volgt toegekend. De medaille van H. M. de Konin gin aan Kloetinge; van den Commissaris aan Axel; van den burgemeester aan Wissekerke; van mr. P. Dieleman aan Souburg; van de gem. Axelaan VlissingenKatsen Wilhelminadorpvan de V.V.V. aan Borsele, de Bondsmedaille aan s-Gravenpolder; van den heer J. A. van Rom- pu aan Schore en van den heer C. Wind van Merkesteyn aan Kruiningen. Electrificatie. In een Donderdagavond te Kijk uit gehouden bespreking, welke werd bijge woond door B. en W. van Axel en Ir. Lindenl berg van de P.Z.E.M., werd de mogelijkheid be sprokeji om ook de bewoners van de Oostelijk gelegen polders in deze gemeente aan beter licht- en kracht te helpen. Door den vertegenwoordiger van de P.Z.E.M werd medegedeeld, dat er twee wegen waren: le. Een garantie te stellen van 15 PCt. van de aanlegkosten, in den vorm van verbruikte of gekochte stroom voor licht en kracht, wat op ongeveer f 3.75 per H.A. zou komen; en 2e een contante som van 7 pCt. van het aan legkapitaal te storten, terwijl dan de overige 8 pCt. uit de verbruikte stroom zou komen, vol gens het geldende tarief, 4o cent voor licht en 25 cent voor kracht per kilowatuur. De uit gestrektheid van het zegn. groote plan, Kijkuit Beoosteblij en Capelle, beloopt 150 Hectare en zou in aanleg pl. m. f 90.000 kosten Voor de raming der garantie zal vanwege de P.Z.E.M. huisbezoek worden gedaan. HULST. Benoemd. Onze stadgenoote mej. Jeanne v d. Walle, heeft met ingang van 1 September een vaste aanstelling als onderwijzeres aan 't pensionaat te Best aangenomen. STOPPELDIJK. Wegverbetering. Door de goede zorgen van de Hulsternieuwland en Havikpolder is het open gedeelte van den weg tusschen Havikdijk en het Patrijske met keien verhard. Een hoogst welkome verbetering.! KRUISPOLDER Mond- en klauwzeer. Onder het vee van en kele landbouwers alhier is mond- en klauw zeer uitgebroken. ZAAMSLAG. Flinke collecte. Te Zaamslag is voor de te houden oranjefeesten e ensom van circa f 1000 gecollecteerd. IJZENDIJKE. Gemeenteraad. Maandag 1.1. vergaderde de raad dezer gemeente. Tegenwoordig alle leden Ingekomen was een K. B. waarbij vergoed moest worden voor het bezoeken van een school in een andere gemeente aan J. Schule t 22,50 en aan J. P. Cornells f 31,50 per jaar en per kind. Een verzoek 0 msubsidie van stichting „Moe derheil" werd voor kennisgeving aangenomen In de plaats van den gemeente-werkman E. Boerjan, die ontslag had gevraagd tegen 1 Augustus, werd benoemd J. Ghuys op een sa laris van f 750 met 6 j aarlijksche verhoogingen Van f 26 terwijl voor paard erï wagen f 300 wordt vergoed. Besloten werd, met eenige ingekomen wen ken van de Gezondheidscommissie geen reke ning te houden. Op voorstel van B. en W. wordt de grond van de oude vuilnisbelt voor 3 jaar verhuurd onder, bepaalde voorwaarden aan de Witte. In verband met de verplichting, als gevolg van de Aardenburgsche verdeeling, om een ba rak te bouwen voor besmettelijke ziekten, werd besloten bij te dragen in een gemeenschappelij ke barak, te bouwen door het St. Antoniusge- sticht te Oostburg. De kosten hiervoor bedra gen 7 cent per inwoner gedurende 40 jaar. Medegedeeld wordt, dat een commissie zal worden benoemd voor het organiseeren van een Koninginnef eest Hierna gaat de raad in geheime zitting over, ter bespreking van het verzoek van C. van Gilst om vergoeding krachtens art. 13 der L. O .wet 1920. De molen beschadigd. Dinsdag brak door den harden wind van den eenigen molen van IJzendijke een wiek. Deelen van de kap vielen door de gaanderij. De schade is belangrijk. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, wat een wonder mag heeten, want de heuvel waar op molen staat is een geliefde speelplaats voor de jeugd. SELZAETE. AntO te W&ter. Onder Rieme ls Zaterdag ochtend ten circa half drie een auto, be stuurd door dokter Beyaert^ uit Selzaete, met als passagier de eigenaar van het be kende café «De Maagd van Gent» aan het station te Selzaete, de heer Balthau, tegen een paal gereden en in het kanaal geraakt. Dokter Beyaert wist zich al zwemmende te redden. De passagier verdronk. Zaterdagmiddag omstreeks half 2 is de auto met het lijk uit het kanaal getrokken. Het stoffelijk overschot van den verongelukte Js naar Gent vervoerd. Terugkomst van de Koningin. Koningin Wilhelmina zal in het begin der volgende week van Bygdin naar Oslo vertrek ken. Daarna zal zij via Zweden en Denemar ken naar Nederland terug reizen. De Koningin en de Prinses worden 31 Juli hier te lande terugverwacht. Zij gaan dan naar Soestdijk. De Prins wordt 1 Augustus te Soestdijk ver wacht. Korte Berichten. De provincie Venetië is door een cycloon ge teisterd. Er zijn meer dan 20 dooden te betreu ren. Occicieel werd tot dusverre het aantal doo den in Italië met 1883 aangegeven. Wij vestigen de aandacht op de annonce in dit nummer betreffende het zoo juist versche nen schitterend Wilhelmina-album. DE ORANJEFEESTEN. Een prachtig geslaagde collecte. Vrijdagavond 8 uur kwam in de raadszaal ten stadhuize onder voorzitterschap van den heer A. M. de Bel de commissie bijeen, welke zich met de regeling der feestelijkheden ter ge legenheid van het Koninklijk bezoek op 16 Augustus a.s. heeft belast. Allereerst brachten de heeren collectanten rapport uit over het resultaat van hun geld inzameling in de gemeente. Zonder voorbehoud mag worden gezegd, dat het succes de ver wachtingen verre heeft overtroffen. Een be drag van circa f 650 mag voor Sas van Gent stellig alleszins verblijdend worden genoemd Met groote waardeering moge hier afzonder lijk worden getuigd van de royale bijdragen door verschillende alhier wonende niet-land- genooten geschonken. Het program. Vervolgens kwam de regeling der feestelijk heden in bespreking. Als resultaat hiervan werd het volgend program ontworpen: Huldiging van H. M. De verschillende hier ter stede bestaande ver eenigingen zullen worden uitgenoodigd om des voormiddags deel te nemen zooveel mogelijk met hare vaandels aan de huldiging van de Koninklijke familie bij dezelver bezoek aan onze gemeente. De schoolkinderen zullen tijdig voor aankomst van de vorstelijke personen vanaf de openbare lagere school A. aantreden en aldaar door het Harmoniegezelschap „De Vereenigde Vrienden" worden afgehaald en naar de Westkade begeleid, alwaar men zich opstelt voor het stadhuis. De opstelling van de stoet, waarbij zich ook de vereenigingen en het feestcomité aanslui ten, zal in deze volgorde plaatsvinden: 1. Maréchaussée te paard, 2 feestcommissie 3 muziekvereeniging, 4 schoolkinderen, 5 ver eenigingen. Na de huldiging van Hare Majesteit trekt de stoet naar de brouwerij van den heer Wauters alwaar de deelnemers zich aan weerszijden van den wég 'scharen om H. M. bij dez'elvër vertrek uit de kom der gemeente een afscheidsgroet te brengen. De algemeene leiding voor dit gedeelte der feestelijkheden zal berusten bij den heer de Zeeuw. Eerepoorten. Besloten werd vervolgens om aan de grens van Westdorpe en in de Zandstraat daar, waar H. M. de gemeente verlaat, een eerepoort te plaatsen op kosten en onder controle van de commissie. Vlaggen en oranje dragen. Aan de bewoners zal worden verzocht, zoo veel mogelijk te vlaggen en algemeen oranje te dragen. Huldiging in de Zandstraat. Men zal verder trachten het daarheen te leiden, dat de Koninklijke stoet vóór dfe school in de Zandstraat even stilhoudt om de school kinderen aldaar in de gelegenheid te stellen aan Hare Majesteit hun hulde te brengen. Na het vertrek van H. M. zal aan de school kinderen in de scholen een versnapering wor den uitgereikt. Hiermede is het ochtendprogram afgewerkt en wordt gepauzeerd voor het middagmaal. Kinderspelen. Ten 2 uur wordt het feest voortgezet met het volgend program: 1 Kinderspelen op het terrein der wielerbaan, waaraan verschillende prijzen worden verbonden, (de organisatie de zer spelen is in handen van de heeren W. Lammens, A. Vernaeve en Devriendt). Muziek zal de spelen opluisteren. 2 Ten 4 uur een con cert te geven door de christelijke zangvereeni- ging „Crescendo" onder leiding van den heer de Zeeuw (einde 5 uur). Concert. 3. Van 68 uur concert op de Markt door een harmoniegezelschap. Lichtstoet en vuurwerk. Om 9 uur des avonds trekt dan nog een groote lichtstoet uit, begeleid door het har- moniegzelschap, terwijl het slot van het feest gevormd wordt door een vuurwerk nabij het Stevensbosch. Lampionversiering. Op verschillende zich daarvoor speciaal lee- nende punten zal lampionverlichting worden aangebracht. Sluitingsuur café's. In verband met den omvang van het pro gram werd besloten den burgemeester te ver zoeken, het sluitingsuur der cafés voor dien dag- te stellen op 12 uur. De kosten. Naar raming zal voor de uitvoering van dit program circa 1000 gulden noodig zijn. In ver band met de uitlatingen van den burgemeester vertrouwt de commissie, dat de Raad het even tueel ontbrekende zal bijpassen. Na breedvoerige discussies werd met alge meene stemmen besloten, dat de commissie in zake afwijking van de Politieverordening slechts zal adviseeren voorzoover dit in verband kan worden gebracht met het programma van den dag. Subsidie voor de Zandstraat. In verband met de bezwaren voor de kinde ren van de wijk Zandstraat aan het deelnemen aan de feesten te Sas van Gent (kom) verbon den, zal aan die wijk een behoorlijke subsidie voor tractatie der kinderen etc. worden ver leend. De datum der volgende vergadering werd op Dinsdag 29 Juli bepaald. Wielrennen. Onze renner Ranschaert die gis teren deelnam aan de wielerwedstrijden op de wielerbaan te Maldeghem (België), heeft al daar met zijn koppelgenoot Oderie uit West dorpe een flink succes geboekt. Voor een groot aantal bezoekers meest Hollanders wer den eerst sprintwedstrijden gehouden, waar van Oderie en Ranschaert zich resp. 1 en 2 plaatsten. De achtervolgings wedstrijd Holland België werd ook door Holland gewonnen, waarna zijn een 80 K.M. koppelwedstrijd be twistten, waarin zij ook de overwinning behaal den. Bravo! Veertig-nren-oebed. Zondagavond is het onder leiding van een pater Capucijn uit Breda alhier gehouden Veertigurengebed met een plechtig Lof in de open lucht op de speelplaats van de R.-K. Jongensschool besloten. De plechtigheid maakte op de tal rijke aanwezige geloovigen diepen indruk, waartoe het welsprekend woord van den gewijden redenaar en de schat van bloemen door de parochianen geschonken, niet wei nig bijdroegen. Sas van Gent heeft weer op waardige wijze Koning Christus in zijn H. Altaarsa crament gehuldigd. R. K. Coöperatie „De Volharding". Zondag namiddag vond in de groote zaal van het ho tel De Zwaan" te Sas van Gent een buitenge wone vergadering plaats van de R. K. Coöpe ratieve Verbruiksvereeniging De Volharding U. A. Als eenig punt prijkte op de agenda: verkie zing van 29 leden voor, ingevolge artikel 35 der gewijzigde statuten, de in te stellen ledenraad. De navolgende leden werden in dien Raad ge kozen: H. van Assche, Gaston Goossens, J. B. Stof- feris, L.deMaayer, J. Antheunis allen te Sas van Gent; Alf van Bambost, A. Talboom, E. de Martelaere, M. van Waes, allen te Westdor pe; P. Vlasveld, A. Geertui, Jos Leeraert, L. Daalman allen te Graauv/; F. de Schepper, Leo dé Bakker, Ed. dé Waal, Henri van Dijk, allen te Boschkapelle; A. Lauret, J. E de Wit, Frans Ploegaert allen te Philippine; E. de Graeve, R. Simoen, O. Notschaele, H. de Smet allen te Sluiskil; A. Velleman, Al. de Jaeger, Ph. Wil- lems en J. de Block, allen te Zuiddorpe. Bij de rondvraag werden eenige huishoude lijke zaken besproken, waarna de vergadering werd gesloten. Onmiddellijk na deze vergadering vond een bijeenkomst plaats van den nieuwen Leden raad, die nu voortaan volgens de gewijzigde statuten de „algemeene vergadering" vertegen woordigt. De voorzitter, Gaston Goossens, hield een breedvoerige inleiding, waarin vooral de taak van den Ledenraad werd behandeld. Staande de vergadering werden commissies voor Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Graauw, Boschkapelle, Sluiskil en Philippine benoemd, dïfe plaatselijk voortaan alles zullen regelen en die in voortdurend contact met het Bestuur zullen staan. Door den heer M. C. Geerts uit Hulst werd nog een toespraak gehouden, waarin nogmaals de voordeelen van de coöperatie werden opge somd. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt, waarna omstreeks 5 uur de verga dering (die om 3 uur was begonnen) uiteen ging. Geslaagd te Rotterdam voor het examen hoofdakte, de heeren A. Cornelis te Philippine en C. Waardenburg te St. Annaland en mej. M. A. den Tenter te Hulst. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Oost burg is benoemd mej. T. Hooijberg te Hil versum. Mej. J. Daansen te Oostburg slaagde te Rot terdam voor het examen boekhouden vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbedien den (Mercuriusdiploma). Nijverheidsonderwijs. Bij Kon. Besluit van 18 Juli is aan den heer H. J. de Groot, inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs, met ingang van 1 No vember 1930, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de langduri- en gewichtige door hem bewezen diensten. Examen Fransche Handelscorrespondentie. Geslaagd voor het examen Fransche Handels correspondentie der vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen gehouden op 24 Juni jl. te Vlissingen de heer D. J. Polderman te Ter Neuzen. - Sb.. Lyceum te Roosendaal. Toegelaten tot het St. Gertrudis-Lyceum te Roosendaal A. van Acker te Sas van Gent. Toegelaten tot het St. Norbertus-Lycem te Roosendaal G. Colsen te Hontenisse en S. van Waesberghe te Hulst tot de 4de klasse Gymnasium H. Spinhof te Ter Neuzen. KALI-DAG TE WESTDORPE Te Westdorpe kwamen op uitnoodiging van de N.V. Vereenigde Kalimaatschappij, Amster dam, gisterennamiddag een groot aantal ver tegenwoordigers van den land- en tuinbouw tezamen om zich door deskundigen der maat schappij te laten voorlichten omtrent het ge bruik vai^ Kali-meststoffen en proefondervin delijk het resultaat van Kaligebruik in den landbouw te constateeren. Plaats van samenkomst was het café Pica- vet, alwaar autobussen tegen 2 uur successieve lijk de belangstellenden uit Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen aanbrachten. Toen het gezelschap compleet was, begaf men zich naar het patronaatsgebouw alwaar Ir. Steehbergen van de Kalimaatschappij een kort overzicht gaf van het nut der Kali-bemesting, waardoor zoowel kwaliteit als kwantiteit wordt verkregen. Spr. wees erop, dat de landbouwwe tenschap vaak voor raadselen komt te staan. Men constateert, dat er iets hapert aan een of ander gewas en men weet niet wat het is zelfs de keurmeesters kunnen het geval niet ver klaren. De laatste jaren echter, aldus spr., heeft men veel nieuws geleerd. Vroeger werd steeds geleeraard, dat de plant om tot ontwik keling te komen stikstof, fosfaat, kalk en kali noodig heeft.. Op zand wordt toevoeging van al deze stoffen vereischt. Op klei heeft men geen kali noodig; die is daar voldoende in den bodem aanwezig. Dit standpunt nu, is geble ken onjuist te zijn. Men kwam ertoe als ge volg van de onvolledigheid der methode Van grondonderzoek, welke werd toegepast. Vroeger werd de grond chemisch onderzocht. Men ver zuimde daarbij echter de vraag te beantwoor den: hoeveel van de zich in den grond bevin dende voedingsstoffen zijn opneembaar voor de plant. De landbouwtenschap moet nog veel vooruit, aldus spr. Prof. Neubauer heeft reeds een groote verbetering voor de methode van grondonderzoek gevonden doch ook diens methode is nog verre van volmaakt. Toch heeft ze reeds geleerd dat ook op kleigrond kalige brek kan bestaan omdat de zich daarin be vindende kali voor de plant niet opneembaar is Spr. noemt dan kenmerken, waaraan kalige brek bij verschillende gewassen (aardappelen, bruine boonen, klaver enz.) kan worden gecon-

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2