Binnenland üuitenland. JTandelsberichten Sociaal LESSIVITE w Korte Berichten. Tot leden van den Radioraad zijn benoemd dr. J. Schmutzer en dr. J. Lindeboom. ONTZETTENDE RAMP TE COMBLENZ. romonDurg; ingezakt; talrijke slachtoffers. De bevrijdingsfeesten te Coblenz hebben een zeer treurig slot gehad. De jubel der duizen den is Dindsdagavond na de feestelijke slot apotheose, plotseling in rouw en droefheid ver keerd. Na afloop van de illuminatie van de vesting Enrenbreistein en van den „Deutscher Eek" begaf zich een groote menigte over de ponton brug van den Neuendorf er oever naar de stad. De pontonbrug, die eigenlijk niet voor het openbare verkeer is bestemd, doch diende voor ue arbeiders der Stummfabrieken, die bij den oever liggen, was voor dit buitengewone ver- Keer niet berekend en zakte in. Een groote menigte, volgens enkele telegram men ongeveer honderd personen, geraakte te water en slechts degenen die zich bij den oever bevonden, slaagden er in zich te redden. In het geheel hebben zich ongeveer vijftig personen zwemmende kunnen redden. De overigen werden door de neerstortende balken en omkantelende pontons onder water gedrukt. Tot Woensdagnacht drie uur waren 33 lijken geborgen en men vreest dat het aantal slacht offers nog grooter zal zijn. Tien personen wer den gewond. Dat het aantal slachtoffers zoo groot is, moet vooral hieraan worden worden toegeschreven, dat de in het water gevallenen zich in hun angst aan elkaar vastklemden, elkaar in hun bewegingen belemmerden en de reddingspogin gen verijdelden. De verslagenheid in de stad was op het be kend worden van het ongeluk zeer groot. De president van politie, die aanvankelijk verlof had gegeven, dat de café's den geheelen nacht geopend konden blijven, gelastte ter stond de sluiting van alle lokalen. De opperburgemeester heeft medegedeeld, dat de begrafenis van de slachtoffers op kos ten van de gemeente zal geschieden. De brandweer was binnen tien minuten op de plaats des onheils aanwezig en talrijke schupo-beambten zorgden terstond voor de noodige afzettingen bij het licht van meege brachte schijnwerpers. Talrijke booten waren eveneens spoedig ter plaatse en met lange stokken en haken werd de stroom afgezocht. De gewonden werden met ziekenauto's naar de ziekenhuizen vervoerd. Het reddingswerk is den geheelen nacht voortgezet. Op de brug stond op het oogenblik dat de ramp plaats greep ook een zuster met schoolkinderen, die allen in het water verdwe nen. Zes jonge meisjes zijn verdronken. HEVIGE AARDBEVING IN ITALIË. Napels, stad en provincie zwaar geteisterd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is Italië door een hevige aardbeving geteisterd, waarbij talrijke menschen om het leven geko- ïnen zijn. Te Napels zijn door de aardbeving verschei dene huizen ingestort, tengevolge waarvan twee personen gedood en vijf gewond zijn. Naar verder gemeld wordt, zijn ook de plaat sen Potenza, Matera, Rionera, Melfi, Barlie en Atella door de aardbeving geteisterd. Te Barille werden 10 personen gedood, te Atella en in de omgeving van deze plaats zijn 6 personen om het leven gekomen. In Potenza werden drie en in de omgeving van Venosa zeven personen zwaar gewond. Ook uit Ascoli, Striano en Cancellara worden aardschokken ge meld, evenals te Campobasso en Avellino. De regeering heeft terstond hulpverleening op groote schaal georganiseerd voor de geteis terde streken. Uit Napels wordt gemeld, dat het aantal slachtoffers van de aardbeving in het gebied van Napels veel groter is dan aanvankelijk werd gemeld. Volgens de laatste schattingen wordt het aantal dooden op ongeveer honderd geschat, terwijl het aantal gewonden eveneens honderd bedraagt. De Paus heeft een belangrijk bedrag beschik baar gesteld voor de slachtoffers. Nadere bericht bevestigen den enormen om vang der door de aardbeving in Italië aange richte verwoesting. De officieele doodenlijst be vat reeds T778 namen; het aantal slachtoffers moet echter nog veel grooter zijn. De heeren Pierson Co. en Mendelssohn Co. Amsterdam, berichten, dat zij de inschrij ving op f 10.000.000.— 4pCt. Obligatiën der ge meente Amsterdam openstellen op Dinsdag 29 -■m OOK EEN KAMPIOENSCHAP. Bij Vincennes vonden dezer dagen wedstrijden plaats om het kampioenschap tonnenrollen! Juli 1930 tot des namiddags 4 uur, te hunnen kantore, alsmede te 's-Gravenhage ten kan tore van de H. H. De Bas Co. De koers van inschrijving is bepaald op 95% pCt. plus opgeloopen rente tot den dag van be taling. De obligatiën. groot f1000.en f 500.zijn voorzien van halfjaarlijksche coupons, waar van de eerste vervalt op 1 Februari 1931. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden op 6 Augustus 1930 onder bijbeta ling van f 0.56 per obligatie van f 1000 en f 0.29 per obligatie van f 500 voor loopende stukkenrente, ten kantore van inschrijving te gen inontvangstname van definitieve stukken. Het zegelrecht der toewijzingsbiljetten a IVoo komt ten laste der inschrijvers en zal bij de storting worden verrekend. De officieele noteering ter beurze van Am sterdam zal worden aangevraagd. R.-K. WERKLIEDENVERBOND De voorjaarsvergadering. (vervolg van het Tweede Blad) Woensdagmorgen werd de vergadering reeds om half negen heropend. Terstond kwam aan de orde de vaststelling van het verslag van „Herwonnen Levenskracht". Dit verslag werd goedgekeurd. Door den geneesheer-directeur van het sana torium „Berg en osch" werden eenige mede- deelingen gedaan over het sanatorium. Inmiddels was de burgemeester van Breda, mr. dr. van Sonsbeeck ter vergadering geko men, die door den voorzitter werd begroet. Nauwelijks waren hierop de besprekingen weder heropend, of het bezoek werd aangekon digd van Z. D. H. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, die vergezeld van zijn secretaris, den Weleerw. heer J. Baeten en van den aal moezenier van den arbeid in het bisdom Breda den Weleerw. heer J. F. van der Maden, de ver bondsvergadering met zijn bezoek kwam ver eeren. Nadat de leden van het Verbondsbestuur wa ren voorgesteld, hield de heer de Bruijn een be groetingsrede. Spr. besloot met een woord van gelukwensch met de hooge onderscheiding, die Mgr. dezer dagen van Z. H. den Paus heeft mogen ont vangen. Mgr. Hopmans richtte zich na deze begroe ting met een woord van dank tot de vergade ring. Altijd, zeide Mgr., heeft het R. K. Werk liedenverbond mijn sympathie gehad en steeds heb ik de organisatie gesteund, overtuigd als ik ben, dat het dringend noodzakelijk is, dat de werklieden in katholieke bonden vereenigd zijn. Ik ben dan ook hier gekomen, zeide Mgr., om opnieuw uiting te geven van mijn belang stelling en om U te zeggen, dat Uw verbond ook mijn steun in de toekomst zal hebben. Het Nederlandsch Episcopaat is er van overtuigd, verklaarde Mgr., dat de werklieden, die niet in katholieke bonden zijn georganiseerd, langza merhand onverschillig worden voor den gods dienst door de groote gevaren, waaraan zij zich blootstellen. Het verheugt daarom het Neder landsch Episcopaat, dat in het verleden door het Werkliedenverbond de lijn is gevolgd, die door de bisschoppen is uitgestippeld. Moge dat ook in de toekomst zoo blijven, want andere landen zijn afgunstig op Nederland en schrij ven de goede toestanden, die hier heerschen, toe aan het volgen der leiding, die door de bis schoppen wordt gegeven. Mgr. besloot met de hoop uit te spreken, dat men steeds overtuigd zal blijven, dat het Episcopaat ook het Werk liedenverbond zal blijven steunen, vooral met het oog op de hoogere belangen der aangeslo ten leden. De heer de Bruijn dankte Mgr. nogmaals voor de hooge eer, die door het bezoek aan deze vergadering werd bewezen en verzocht om den Bisschoppelijken zegen. De Bisschop verklaarde tot zijn spijt de ver gadering niet langer te kunnen bijwonen en verliet na de vergadering te hebben gezegend, de zaal, terwijl de congressisten spontaan het „Aan U, o Koning der eeuwen" aanhieven. Hierop werd de behandeling der agenda voortgezet. In het bestuur van „Herwonnen Levens kracht" werden de heeren L. H. van Rooyen en P. Serrarens herkozen, terwijl in de con trole-commissie de heer F. Nivard werd aange wezen. c De verslagen over de Centrale Volksbank, van de Levensverzekering-Mij. „Concordia" en van de Centrale Ziekenkas werden na eenige bespreking goedgekeurd. Het rapport inzake de solidariteitsstaking. In behandeling kwam hierop het rapport der commissie inzake solidariteitsstaking. Over dit rapport werd een langdurge dscussie gevoerd. De voorzitter der commissie, de heer C. J. Kuiper, beantwoordde de gemaakte opmerkin gen, waarna de rapporteur, de Zeereerw. Pater mr. dr. Beaufort O.M.F., de groote lijnen van het rapport, dat reeds vroeger is gepubliceerd, in het kort nader toelichtte. Eenige, door het Verbondsbestuur voorgestel de wijzigingen, werden door de commissie overgenomen. Door het verbondsbestuur werd hierop voor gesteld het volgende besluit te nemen: De Verbondsvergadering gehouden op 22 en 23 Juli te Breda, bij de behandeling van het rapport inzake solidariteitsstaking, constatee- rend dat eene bestudeering van het concen- rtatie-vraagstuk, meer speciaal met het oog op de arbeidersbelangen wenschelijk is, ver zoekt het Verbondsbestuur de commissie, wel ke het rapport inzake de solidariteitsstaking samenstelde, desgewenscht uitgebreid met eeni ge deskundigen, uit te noodigen ook omtrent het concentie-vraagstuk een rapport uit te brengen. De vergadering vereenigde zich met dit voor stel met een woord van dank aan de commis sie en in het bijzonder aan den rapporteur. De besprekingen over 't solidariteits-rapport wer den ook bijgewoond door Prof. W. Koenraadt, van het groot-seminarie te Hoeven. Inleiding prof. mr. W. Pompe. Tot slot der Verbondsvergadering werd door Prof. mr. W. Pompe, uit Utrecht, een inleiding gehouden over reclasseering en arbeidersbewe- gnig. Op de Verbondsvergadering volgde nog een Vakbondsvergadering en een vergadering van de bij de weerstandskas en het reservefonds aangeslotn bonden, terwijl des namiddags om half drie een bezoek werd gebracht aan de N.V. Hollandsche Kunstzijde Industrie. TER NEUZEN Gemeenteraad. In de gisteren gehouden raad zitting was wethouder Geelhoedt absent. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Van de Ingekomen stukken zal een adres van de stichting „Moederheil" om subsidie bij de begrooting 1931 worden behandeld. Een verzoek van den gemeente-bouwmeester om salarisverhooging werd voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van I van de Sande om hem een strook grond naast het Concert- en Bios coopgebouw te verkoopen werd aangehouden tot de volgende vergadering. Voor kennisgeving werden voorts aangeno men: Beschikking van gedeputeerde staten waarbij de beslissing op gemeete-begrooting voor 1930 wordt verdaagd tot 1 October 1930; Het raadsbesluit van 26 Juni 1930, tot wijzi ging der rente genoemd in het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot f 57000 voorzien van het bewijs der goedkeuring van gedeputeerde staten. Idem tot nadere vaststelling van de zeker heid van den gemeenteontvanger. Idem tot verkoop van een perceel gemeente grond aan P. M. Maat alhier. Bericht van ontvangst van gedeputeerde sta ten van de wijziging der verordening van den den gêmeente-ontvanger. Het raadsbesluit van 26 Juni 1930, tot wijzi ging der gemeente-begrooting dienst 1929, voor zien van het bewijs der goedkeuring van ge deputeerde staten. Het raadsbesluit van 22 Mei 1930 tot het aan gaan van eene geldleening groot f 57.000 voor zien van het bewijs der goedkeuring van gede puteerde staten. Idem tot beleening van rentegevende stukken bij de Nederlandsche Bank, tot een maximum bedrag van f 66.000 Het gemeente verslag over 1929. Een klacht van de Afdeeling Ter Neuzen van den Bond van Nederl. Onderw. over de stank der privaten in de openbare school A werd in handen gesteld van B. en W. ter afdoening. Het euvel wordt tijdens de vacantie verhol pen. De materialen zijn reeds besteld. Een verzoek van den gemeente-secretaris om verlof van 28 Juli t.m. 12 Augustus a.s. werd ingewilligd. Voorstellen van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit van 20 Februari jl. tot ver koop van een perceel gemeentegrond aan P.J. Visser en tot nadere vaststelling van een rooi lijn in de Koegorsstraat werden goedgekeurd. Het voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van de Afd. Neuzen van den Ned Bond van Koffiehuishouders, houdende verzoek het sluitingsuur in deze gemeente op een later uur vast te stellen werd nadat de heeren Verlinden en Colsen één uur verlenging had den bepleit, eveneens aangenomen. Voorts ging de Raad accoord met de voor stellen: a. tot aanwijzing van den conlmies ter secre tarie tot onbezoldigd- en den adjuct commies ter secretarie tot bezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand. b. tot toekenning van eene vergoeding uit de gemeentekas, ingevolge artikel 13 der Lager

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2