No. 3645 Vrijdag 25 Juli 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Suilen!. Overzicht VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND pï P8STREKENINB Ha. 52410. PLUTOCRATIE. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN Ingezonden M^dedocllng DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-GENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING 1 "1", i n IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Een ander misbruik, dat uit het kapitalisme kan voortvloeien, is de zucht naar heerschappij door het geld. „Het geld beheerscht de wereld, wordt wel eens gezegd. Wie dus in onzen tijd veel geld bezit, heeft heel wat in te brengen. Veel meer soms, dan een knap staatsman of een geheele landsregeering. Ja, daar zijn..zelfs kapitaalbezitters, die hunne macht kunnen doen gelden ver over de landsgrenzen heen. Vooral op het gebied der volkshuishouding. Maar hierdoor dikwijls ook, ondanks onze de mocratie, op het terrein der politiek. Dit nastreven van groote macht en invloed beheerscht de handelingen van vele groot-kapi talisten. Onder hen zijn er, die om andere re denen geen rijkdommen behoeven na te jagen; die reeds meer bezitten, dan noodig is, om hun ne geheele familie, tot in het verste nageslacht, een in stoffelijken zin onbekommerd bestaan te verzekeren. Zij willen echter al langer zoo meer bezitten, niet om het te verbruiken want dit zouden zij nog minder gemakkelijk klaar spelen, dan het verwerven maar om hierdoor te komen tot macht en grootheid. Hierin ligt voor hen een ongeregeld eergevoel. Kapitalisten, die zoo handelen, zijn in den regel geen genotzoekers, geen slampampers of smarotsers. Meestal werken zij als paarden en leiden een betrekkelijk sober leven. Van rijke nietsdoeners zijn zij wel te onderscheiden, 't Is het aanzien, de grootheid van hunne „zaak", die hen in voortdurende spanning houdt. Indien dit niet tot zoo groote misbruiken leidde; inden de zoo verkregen macht in de maatschappij niet dikwijls werd aangewend, om goede verhoudingen te verstoren of in hun ne ontwikkeling te belemmeren; indien zulke kapitaalbezitters, met andere woorden, God als Oppereigenaar van al het geschapene bleven beschouwen en hiernaar handelden dan be hoefden wij ons hierom geen zorg te maken. Want geheel dit streven zou dan ten goede komen aan de gansche gemeenschap. Het ver schaft immers werkgelegenheid aan vele dui zenden en is voor de algemeene welvaart een groote stuwkracht. Maar het zijn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen. Uit het Evangelie hebben wij geleerd, dat een rijke uiterst moeilijk het he melrijk kan verwerven. De macht van het geld leidt tot allerlei ongerechtigheden. Zij maakt den mensch weliswaar tot heerscher over stof felijke dingen, maar tevens tot een zwakkeling in de deugden, waarin de ware menschelijke grootheid ligt. Deze macht of liever dit streven naar heer schappij is niets nieuws. De oude Grieken spra ken al van „ploutokratia", eene verbinding van de woorden „ploutos": rijkdom en „krateo"; „ik heersch" of „ik heb macht", waaruit weel is afgeleid het woord plutocratie. Het kwaad, dat hierdoor wordt aangeduid is dus niet het kapitalisme, maar een der mis bruiken van het kapitalisme, en wel het groot ste misbruik van onzen tijd. Wil men dit misbruik duidelijk aanwijzen, dan kunnen wij dit dus doen door te spreken van plutocratie. Om te herhalen: Kapitalisme is de op aanwending en ver meerdering van kapitaal steunende volkshuis houding. Mammonnisme is de vereering van of de zucht naar het geld; de aanbidding van het gouden kalf. Plutocratie is de heerschappij of het stre ven naar heerschappij, steunend op geldbezit. H. De ontbinding van den Duitschen Rijksdag. Rijkskanselier Brüning en president von Hin denburg houden voet bij stuk. De viering van het eeuwfeest van België's onafhankelijk heid. Egypte in beroering. Ook in Engelsch Indië is de toestand nog ver van normaal. De Duitsche rijksdag is vorige week vrij plot seling ontbonden. De voorstellen der Regeering om de financiën te sarneeren waren door de afgevaardigden met een niet onbelangrijke meerderheid verworpen. Rijkskanselier Brü ning verklaarde daarop artikel 48 van de Grond CAPABLANCA, de schaakmees ter, speelde Zondagavond in het Berlijnsche Lunapark een spel met levende figuren. wet van kracht, waardoor buiten den Rijksdag om die regeeringsvoorstellen van kracht wer den verklaard, 't Spreekt vanzelf, dat de meer derheid daartegen in verzet kwam en er volg de dan ook onmiddellijk een voorstel van de socialisten om het befaamde artikel 48 buiten werking te stellen. Pogingen tusschen Cen trum en sociaal-democraten om tot een ver gelijk te komen, mislukten en het voorstel der laatsten werd door den Rijksdag bij meerder heid van stemmen aanvaard. Maar de Rijkskan selier had weer "pijlen op zijn boog. Hij had reeds het door Hindenburg onderteekende do cument in den zak, waarin de Rijksdag ont bonden verklaard werd. Er zullen dus nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben. De datum is reeds vastgesteld op 14 September aan staande. Kanselier Brüning gaat niet voor een klein gerucht op zij. En ook President Hinden burg, als is hij dan zijn 81ste levensjaar inge treden, laat niet met zich sollen. Hij zet wat hij in het belang des lands acht door, voor zoover de wet hem daartoe de macht geeft. Zoo stond hij in het conflict tusschen den Rijkskanselier en den Rijksdag om de saneering der finan ciën met zijn volle autoriteit achter de regee ring. En toen vorige week de feesten van het Rijnland ter gelegenheid van de terugtrekking der Fransche troepen werden ingezet, en alles op zijn overkomst wachtte, eischte hij dat een bond van oud-strijders in de gelegenheid zou worden gesteld aan die feesten deel te nemen, daar ook hij anders wegbleef. En hij kreeg zijn zin! Een krasse figuur, die zijn laatste le vensjaren verdienstelijk gebruikt, om orde te scheppen in het door den oorlog zoo geslagen rijk. Onze Zuiderburen vieren op enthousiaste wijze het 100-jarig onafhankelijk bestaan van hun land, een viering waarbij ook Nederland zich niet onbetuigd heeft gelaten. België en Nederland kunnen naast elkaar gelukkig leven en we gunnen onzen Belgischen vrienden alle welvaart die we voor onszelf verhopen. Onze oprechte gelukwensch culmineert in deze ge dachte, dat Vlamingen en Walen elkander zul len weten te vinden, dat het eeuwfeest een pe riode van blijvende goede verstandhouding tusschen deze beide stammen moge inluiden, waarin beide vrije en rijke ontwikkeling vin den op de basis van volle rechtsbevrediging. In Egypte komen de laatste dagen ernstige onlusten voor. De Wafdspartij welke aan de re geering was en in het parlement over een groo te meerderheid beschikte, is in conflict geraakt met den koning. Deze heeft daarop de tegen standers der Waf disten tot de regeering ge roepen en het parlement ontbonden. Deze re- geeringswisseling is een interne zaak des lands, maar nu zij met ernstige woelingen gepaard gaat, die wellicht tot een revolutie zouden kun nen uitgroeien, kan Engeland, dat enorme be langen bij het Suez-kanaal heeft, niet onver schillig blijven. Het heeft eenige schepen naar Alexandrië gestuurd, om leven en eigendom der buitenlanders te beschermen. Er zijn in- tusschen slachtoffers gevallen, waaronder ook een Italiaan moet zijn, al wordt daartegenover beweerd dat deze op straat aan een hartver lamming zou zijn gestorven, en daarin vindt Italië aanleiding tot het dreigement om ook oorlogsschepen te sturen. Wat Engeland weer niet met een vriendelijk oog zou aanzien. Er worden weer pogingen aangewend om in Britsch-Indië het lijdelijk verzet tegen het En gelsch bestuur te beëindigen. Onderhandelin gen met Ghandi moeten gaande zijn, maar de leider der beweging tegen het Britsche gezag is niet gemakkelijk. En het zou nog de vraag zijn, of, wanneer hij toegaf, men hem nog zou gehoorzamen, 't Is niet zoo moeilijk een dijk door te breken; maar heel wat lastiger is het, het water weer in zijn oude bedding terug te voeren. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Onze nieuwe Heikant-parochie en St. Theresia- Kerk. Van bevriende zijde 'n opdracht tot paro chie-stichting brengt nu eenmaal nieuwe vrien den aan werd ons dezer dagen toegezonden de Gooische Post met 'n aanstipping bij het artikel: „Roomsche liefde voor het Kerkgebouw". Zeer dankbaar voor de belangstellende waar deering van de ons opgedragen taak, de nieuwe parochie Heikant te helpen grondvesten, mee- nen wij 'n enkele zinsnede uit genoemd arti kel onder de aandacht onzer katholieken te mogen brengen. „Onze kerken drukken liefdekracht en offer geest uit! Zou onze toewijding bij het stichten van de ontelbare heiligdommen niet uit de ziel voortkomen, waar zou ze dan vandaan moeten komen? Ze komt echter uit de ziel, naar het woord van het evangelie: waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn". Naar aanleiding van dit evangelie-woord heeft ook de Nijmeegsche professor dr. Gerard Brom in zijn laatste werk zich de ontboeze-r ming veroorloofd: „Wij hangen ons hart aan de kerken, om dat in die kerken onze schat is, onze vereerde, onze aangebeden Heer en God. „Geloofden wij dat niet zoo stellig, dan ston den onze torens minder vast, dan klonken on ze klokken niet zoo klaar, dan gloeiden onze vensters niet zoo warm. „Zooveel steenen onze kerken tellen, zooveel biijken van trouw, want ieder geschenk be- teekent een offer, en aan offers wordt de lief de geweien". Wij behoeven wel geen verderen uitleg te geven, na des Bisschops woord, dat de Hei kant-parochie (te Su. Jansteen) eenige steun van zeer velen niet kan ontberen. Zeer terecht heeft Monseigneur in zijn schrijven tot de ge- ioovigen gericht, gewezen op het niet-bij-mach te-zijn der parochianen om de geldelijke lasten vei bonden aan het oprichten van een nieuwe parochie alleen te dragen. Gaarne, zeer gaarne zullen ze nu en ook later dit blijkt ten overvloede uit hun in schrijvingen voor de kerk doen, wat hun mogelijk is. Ten bewijze, dat de Heikant-parochianen op eenige hulp van anderen zijn aangewezen, vol- ge hier 'n korte beschrijving, zooals wij die aantroffen in ons plaatselijk blad Zelandia: „De buurtschap Heikant, vroeger jaren een onbeduidende buitenwijk van de gemeente St. Jansteeen, met haar slijkerige wegen (die men er tegenwoordig nog wel vindt E. D.), krotach tige woningen en armoedige bevolking, welke nog weinig talrijk was, is, we zouden haast zeggen, dank zij de groote wereldoorlog, als het ware een dorp op zich zelf geworden. Voor 1914 leefden er de meeste menschen van den veldarbeid, welke een weinig menschwaardig bestaan opleverde. „Er werd echter hier en daar wel zoo'n klein huisvlasserijtje gevonden, maar ook dit klein bedrijf bracht niet veel zoden aan den dijk. De vlasbewerking stond toen nog op geen hoog peil". Intusschen is er een merkbare verbetering gekomen, de klein-vlasindustrie heeft zich bij werkmethodeverandering uitgebreid,- en al moge het werkjaar 1929—1930 voor de vlas- schers beduidende verliezen hebben meege bracht, wij willen hopen dat deze malaise-toe- stand weldra tot het verleden zal behooren en wij hebben de sterke overtuiging, dat de nijve re werkers van Heikant gereed staan om de eerste kansen tot heropbloei van het bedrijf te benutten. Intusschen heeft de groot-industrie-bouw te Sluiskil aan vele werkers uit de stil gelegde vlasserijtjes een goede werkgelegenheid ver schaft. Ter oriënteering moge aan belangstellenden medegedeeld worden, dat de St. Theresia-paro chie met een bevolking van 1050 zielen zich uitstrekt over het Zuid-Westelijk deel der ge meente St. Jansteen, en dat de Belgische grens langs de geheele lengte der parochie loopt. Sinds enkele jaren heeft Heikant zijn bij zondere school en tevens een Bewaarschool en Naaischool bediend door de Zusters uit Ouden bosch t. w. uit haar klooster te St. Jansteen: elke dag rijden de Zusters per autobus op en neer. Ter beoordeeling van de meerdere of min dere noodzakelijkheid der nieuwe parochie stichting zouden we nog kunnen mededeelen, dat 'n kleine 1000 menschen bij 'n afstand van tot 1 uur van de kerk verwijderd wonen en een. ieder, die 'n weinig met de Zeeuwsche landwegen op de hoogte is, ook al zijn ze dan gekeid, mag even nagaan wat het zeggen wil, dat die talrijke kinderen (de lagere school telt 156 leerlingen) en vooral ook de ouden van dagen in de vele wintermaanden dien afstand naar de kerk hebben af te leggen. Wij willen vertrouwen, dat onder de veilige schutse van de H. Theresia van het Kindje Jezus de ons opgelegde taak, de stichting van de nieuwe parochie tot een goed einde moge komen, en dat mede door totstandkoming der parochie het godsdienstig leven der nieuwe pa rochianen hooger moge opbloeien. Ter besparing van informatie-mogelijkheden en mede om de St. Theresia-parochie van Hei kant in de goedgunstigheid van velen te kun nen aanbevelen, geven wij hier gaarne de Franschman zou zeggen, a cause de ons Gi ro-nummer N 164536, met het adres: E. DOENS, benoemd pastoor parochie Heikant. Hulst.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1