Onderwijs. Rechtszaken. Posterijen 959e Staatsloterij tandb en Dee tee It Kalidag Westdorpe. Gemengd JTteuws. Jtandelsberichlen Marktberichten Uit hef Binnenland. Uit het Buitenland. 3. Behalve eenlge gedeeltelijke aflaten kan door de leden der Broederschap, onder de voor waarden van biecht en H. Communie een volle aflaat verdiend worden op den dag der in schrijving en in het uur des doods; bovendien een volle aflaat onder de voorwaarden van Biecht H. Communie bezoek der broederschaps kerk of der eigenparochie, met gebed volgens de meening van Z.H. den Paus, jaarlijks op 't feest van Sint Christoffel (25 Juli) of een der eerstvolgende zeven dagen. Art. VII. Dagelijks zal in de kerk van Hoeven voor al de leden het volgende gebed worden gebe den: GEBED. Geef, smeeken wij Almachtige en Goeder tieren God, dat de reizigers en allen, die in gevaar verkeeren, door de voorspraak van hun Patroon en bizonderen Beschermer, den heili gen martelaar Christoporus, voor alle ongeluk ken naar ziel en lichaam behoed blijven en in uwe liefde en vriendschap mogen bevestigd worden. Door Christus onzen Heer. Amen. H. Christophorus bid voor ons en voor allen, die in gevaar verkeeren. Ook de leden worden verzocht dagelijks dat gebed te verrichten. De Directeur, JOS DE HOOG Pastoor te Hoeven (N.-Br.) Ambachtsschool. Voor de vacante betrekking van directeur der Ambachtsschool te Ter Neuzen hebben zich 37 sollicitanten aangemeld. R. H. B. S. te Ter Neuzen. Het resultaat der overgangsexamens is als volgt: Bevorderd tot de 2e klasse: C. Aa. Augusteijn, Axel; R. H. de Bel Sas van Gent; Aa. Buthfer Ter Neuzen; Aa, P. Dek ker, Ter Neuzen; J. C. vah Doeselaar, Sluiskil; M. Ph. Fermont, Axel; J. Geene, Ter Hole (Hon tenisse); Ja. La. W. Hermanides Hulst; A. K. Huineman, Ter Neuzen; A. W. Kaan Ter Neu zen; E. Ma. L. Klaassen Ter Neuzen; J. van Overbeeke, Ter Neuzen; W. J. Pienbroeck Ter Neuzen; B. Plasschaert Westdorpe; M. de Put ter Axel; A. J. de Ridder (met lof) Ter Neu- 'zen. Bevorderd tot de 3e klasse: P. A. Neeteson Jzn. KloosterzandeP. A. Nee- ttson Pzn., Sas van Gent; A. C. Ruijsch van Dugteren, Axel; Ja. Ca. Ma. van Sprang, Ter Neuzen; L. Stolk, Zaamslag; J. Tollenaar. Zaamslag. Bevorderd tot de 4e klasse: J. J. Dieleman, Zaamslag; Aa de Groot, Hulst; J. Leunis, Ter Neuzen; W. Maas Klooster zandè; A. C. Rijnberg, Ter Neuzen; P. J. van Sprang, Ter Neuzen; G. v. d. Straaten Ter Neu zen; G. R. Visser Ter Neuzen; C. C. Wabeke, Ter Neuzen; D. Wolfert, Ter Neuzen; Bevorder tot de 5de klasse: J. J. Augusteijn Axel; Ma. Da Ja. de Bel, Sas van Gent; N. A. Butfher, Ter Neuzen; H. H. S. de Caluwé, Westdorpe (Driekwart)P. J. Harte Axel; H. L. J. Willemsen, Ter Neuzen. Na mondeling examen zijn toegelaten tot de le klasse: Le. I C. v. Cantfort, Ter Neuzen; M. Imandt St. Gilles; Be. Kroon, Ter Neuzen; W. Leunis Ter Neuzen; A. C. Rijnberg, Ter Neuzen; G. J. Schoonakker, Ter Neuzen; W. A Vermoet Sas van Gent; F. P. Solleveld Ter Neuzen. Afgewezen 1. M.U.L.O.-Diploma. Aan het examen voor het M.U.L.O.-diploma gehouden te Goes, namen vier leerlingen deel van de openbare U.L.O.-school. (Kopschool), te Ter Neuzen. Ze slaagden allen, nl. mej. J. de Smidt en J. Bliek beiden alhier, W. Uitdenboogaard, van Sas van Gent en A. v. Dale van Hulst. Tevens slaagde mej. J. Lok alhier, voor de 3e klas van de Rijkskweekschool te Oostburg. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 16 Juli werden de volgen de vonnissen uitgesproken: Overtreding Motor- en Rijwielwet: M. N. A. F. huisvr. H. B. P. te Westdorpe bekrachti ging van het verstek-vonnis behalve de opge legde straf f 25 of 10 d.h. Dierenmishandeling: W. B., 34 jaar commis sionair te Kloetinge f 25 of 25 d.h. Bedreiging van een ambtenaar: J. M. 22 j., en Th. PI., 32 jaar werklieden te Hoek vrij spraak. Beleediging van een ambtenaar: J. M. 22 j,. en Th. PI 32, jaar werklieden te Hoek, ieder f 25 of 25 dli. Mishandeling: J. de Z., 28 jaar, metselaar Hulst, f 25 of 25 d.h. Rechtbank te Middelburg. M A. van B., 36 Jaar, betonwerker te Oost burg verdacht van landlooperij te Oostburg op 10 Juli 1930, is veroordeeld tot 12 dagen hech tenis. De eisch was 3 dagen hechtenis, en 3 jaar R. W. I. Êenoemd tot adjunct commies der P. T. en T., de kantoorbedienden le kl. W. van Vessem te Axel; I. W. Vasseur en J. A. van der Sande beiden te Breskens allen werkzaam ten post en telegraaf kantore aldaar. Eerste Klasse Eerste Lijst Trekking van 21 Juli f 5000 No 17575 f 1500 No 5326 f 1000 No 10037 f 400 No 172 f 200 No 911 f 100 No 1653 1965 17835 18547 Eerste Klasse Tweede Lijst Trekking van 22 Juli f 20000 No 9781 f 2000 No 5082 f 1000 No 811 1857 f 4 00 No 2266 14952 f 200 No 13070 f 100 No 3468 6688 7285 8829 10847 13112 15852 19063 Ned R.-K. Middenstandsbond. Dezer dagen vergaderde te Utrecht het hoofd bestuur van den Ned. R.-K. Middenstandsbond onder leiding van den heer C. J. G. Struycken te den Haag. De voorzitter herdacht bij de opening het overlijden, in zulke tragische omstandigheden van den heer Roling,, afgevaardigde van het hoofdbestuur der Bossche Diocesane, en wees in den breede op de grote verdiensten, die de heer Roling zich verworven heeft voor de R.- K. Middenstandsbeweging, in het Bossche dio cees. Mededeeling werd gedaan van de stappen, die zijn ondernomen om te bereiken dat in den vervolge ook de middenstand vertegenwoor digd zal zijn op de arbeidsconferenties te Ge- nève, als daar onderwerpen aan de orde zijn, die speciaal de middenstandsleden raken. Een schrijven van de Kamers van Koophan del te Meppel en Amersfoort, in zake de re gistratie van borgtochten, werd om praeadvies in handen gesteld van een commissie bestaan de uit de heeren H. G. J. van de Sand, mr. J. van Hellenberg Hubar en mr. F. Bach. Besproken werd de tenuitvoerlegging van het rapoort de commissie inzake voorschotbanken in de plaatselijke afdeelingen der standsorga nisatie. Vastgesteld werd het programma van den op 1 en 16 October a.s. te Amersfoort te hou den studiedag van den Ned. R.-K. Midden standsbond, waar aan de orde zullen worden gesteld de vraagstukken van den gecombineer- den inkoop, samenwerking ten aanzien van den verkoop enz.; en de positie van het midden standsbedrijf in de moderne bedrijfsontwikke ling. Vastgesteld werd een concept-leidraad voor de aangesloten vereenigingen inzake samenwer king en de vorming van middenstandscentrales ter plaatse, ter behandeling met de besturen der beide andere middenstandsbonden. Ten slotte werd uitvoerig van gedachten ge wisseld over het vraagstuk der opleiding van het winkelpersoneel. Besloten werd de streven naar eigen oplei dingsinstituten voor Katholieke winkelbedien den en toekomstige winkelers. Slechts daar, waar een Katholieke cursus door te gering aan tal leerlingen niet levensvatbaar zou zijn, zal aan de oprichting van neutrale cursussen wor den deelgenomen. R.-K. Werkliedenverbond Te Breda werd gisterenmorgen de voorj aars verbondsvergadering van het R.-K. Werklie denverbond in Nederland gehouden. De bondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruijn sprak het openingswoord, waarin hij enkele be langrijke actueele onderwerpen aanroerde als, de te verwachten wet op de bedrijfsorganisatie woningbouw, werktijdenbesluit, het toenemend vertrouwen in de organisatie, de verhouding tot K. J. V. en Graal enz., terwijl spr ten slotte ook hulde bracht aan de Amsterdamsche steen zetters, die niet bukken voor de revolutionnair- socialistische terreur doch trouw blijven aan hun organisatie. Na deze rede, waarop een spontaan applaus volgde, kwam eerst de behandeling der huishou delijke aangelegenheden aan de orde. De voorzitter deelde mede, dat het verbonds bestuur overweegt het volgend jaar een mas sale demonstratie te organiseeren ter herden king van het feit, dat 't aldan 40 jaar geleden zal zijn, dat de encycliek, „Rerum Novarum" verscheen. Gelijktijdig zal door de centrale Reisvereeniging een groote Rome-reis worden georganiseerd. Verder werd medegedeeld, dat door de kunst commissie een voorstel wordt uitgewerkt om te komen tot een permanente uitgave van litte raire werken tegen geringen prijs. Het verbondsbestuur heeft zich, deelde de voorzitter mede, in beginsel uitgesproken voor het doen vervaardigen van een film, met een sterk sociaal karakter, wijl objectief beschouwd de film belangrijk aandeel kan nemen in het werk der organisatie. Daarvoor wenscht men een speciaal filmfonds te stichten, waarin het verbondsbestuur f 5000 zal storten, terwijl f 20.000 voor de exploitatie zal noodig zijn, De voorzitter feliciteerde alsnog Pastoor de Kroon met de herdenking van zijn 25-jarig priesterfeest, dat Z.Eerw. eenige weken geleden mocht vieren. Na deze mededeelingen kwam het jaarverslag aan de orde, waarbij door verschillende afge vaardigden vragen werden gesteld. Door den voorzitter werden deze vragen be antwoord, waarna de vergadering werd ge schorst voor de officieele ontvangst op het stadhuis door het gemeentebestuur. (Wordt vervolgd) Degenen, die belang stellen in den land- en tuinbouw is zonder twijfel een en ander bekend geworden omtrent de diverse groote kaliproef velden, welke de N.V. Vereenigde Kalimaat schappij op verschillende plaatsen in Neder land heeft aangelegd o.a. in de Bommeler waard (Hedel en Ammerzoden) te Guttecoven bij Sittard in Limburg en te Kruisland bij Roo sendaal enz. De resultaten op deze proefvelden verkregen hebben in hooge mate de belangstelling ge wekt, van allen, die zich interesseeren voor be mestingskwesties. Vooral de verschijnselen van kaligebrek, welke op deze velden tot uiting ko men, zijn van groot belang. Men kan deze verschijnselen ook vaak waar nemen op verschillende klei en zavelgronden in Nederland en derhalve is ht nuttig, dat men ze met eigen oogen leert aanschouwen. Waar een reis naar de Bommelerwaard voor velen bezwaren met zich zal brengen, heeft de Kali maatschappij gemeend goed te doen, door ook een dergelijk leerrijk proefveld in eeuwsch- Vlaanderen aan te leggen. Op dit veld, hetwelk gelegen is te Westdorpe, staan dit jaar een 5-tal gewassen, van welke sommige op perceelen zonder kali reeds nu de duidelijke teekenen van kaligebrek vertoonen. Om iedereen nu in de gelegenheid te stellen en en ander nauwkeurig te bestudeeren, heeft de Kalimaatschappij Zondag 27 Juli a.s. een Kalidag georganiseerd, waarvoor het volgende programma is opgesteld: 1. Korte inleiding over „De beteekenis van kali in Land- en Tuinbouw". 2. Een of twee korte films, waarvan zeker een komische film. 3. Bezichtiging van het Centraal Kaliproef veld en eventueel enkele andere kaliproefvel den. De deelnemers worden om uiterlijk 2 uur n.m (zomertijd) verwacht in café Picavet te West dorpe. Na afloop der excursie wordt aan de deelnemers een koffiemaaltijd te Westdorpe aangeboden. H. H. Directeuren van Landbouw- wlnterscholen. H.H. Hoofden van Lagere Land bouwscholen en H.H. Land- en Tuinbouwonder wijzers worden uitgenoodigd met hunne cursis ten of oud-cursiten, H.H. Secretarissen der landbouwvereenigingen, vereenigingen van Jon ge Boeren en van oud-leerlingen van Land en Tuinbouwcursussen met de leden hunner vereeniglng te komen. Opgave van het aantal deelnemers wordt gaarne zoo spoedig mogelijk tegemoet gezien. Verder verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. Wijziging van het vervoerverbod Mond- en Klauwzeer. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft ingetrokken zijn beschikking van 19 Juni jl., waarbij het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens werd verboden naar een kring, omvattende Limburg, het gedeelte van Noord-Brabant, ten Noorden begrensd door het Hollandsch Diep, den Amer, de Bergsche Maas en de Maas, Zee land, alsmede een gedeelte van Gelderland. Tegelijkertijd is verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens, naar een kring, omvattende Limburg en Zeeland, het gedeelte van Noord-Brabant, ten Noorden begrensd door het Hollandsch Diep, den Amer en de Bersche Maas en ten Westen door het Heusdensche Kanaal n de Maas tot waar zij nabij Woudrichem in de Waal uitmondt, alsmede het gedeelte van Gel derland, dat ten Noorden begrensd wordt door de Waal van Woudrichem af tot waar deze aan de Duitsche grens onder den naam van Rijn ons land binnenkomt. Onder dit verbod is niet begrepen de door voer van herkauwende dieren en varkens in gesloten, verzegelde spoorwegwagens, alsmede in andere openbare middelen van vervoer per schip of per tram, mits van de doorvoer ge schiede onder politie toezicht of in verzegelde tramwagens, een en ander op kosten van be langhebbenden. Evenmin is verboden den in voer van slachtvee met een openbaar middel van vervoer, mits de dieren van de lossing af onder politietoezicht worden gesteld en binnen tweemaal 24 uur na aankomst ter plaatse van bestemming worden geslacht, een en ander e- veneens op kosten van belanghebbenden. Bij noodzaak kan de Commissaris der Ko ningin afwijking van dit verbod toestaan. Het auto-ongeval bij Doorn. Ds. Jongebreur, die na het auto-ongeluk te Doorn in het wijkhuis aldaar in zeer zorgwek- kenden toestand werd opgenomen, is aan de bekomen verwondingen overleden. De oorzaak van het ongeluk is te wijten aan het feit, dat ter plaatse tusschen de tramrails geen bestrating aanwezig is. Auto's die moeten uitwijken, komen meermalen op dit zandge- deelte terecht en bij eenige vaart slaan de wa gens om. Verleden jaar was aan dit euvel 'n zes tal meer en minder ernstige auto-ongevallen te wijten. Circus Schneiders vliegmachine naar omlaag gestort. De groote propaganda-vliegmachine van het Circus Schneider bevond zich op 300 meter hoogte op weg van Breda naar Bergen op Zoom toen plotseling tengevolge van een defect de motor weigerde. Niettegenstaande het den vlieger, den heer Schumacher, gelukte het vliegtuig op te van gen, om in glijvlucht een noodlanding te ma ken, werd het door het slechte terrein, (bosch en kuilen) bij het landen zwaar beschadigd. De vin brak, 'n vleugel ging aan splinters. De piloot der machine bleef door een wonder on gedeerd, terwijl een medepassagier eenige ern stige verwondingen opliep. Door den stroom gedood. Het 15 maanden oud zoontje der familie G. v. d. V. te Pekelderveld (Wildervank) wist bij het schakelbord te komen, met het gevolg dat het in aanraking kwam met den electrischen stroom en bewusteloos werd opgenomen. Het kind is aan de gevolgen overleden. Een droevige ontdekking. Te Roelofsarendsveen is Zaterdagavond een kindje van 14 maanden van den heer W. L. dood in het bedje gevonden. Een koordje van het hemdje was tuschen het rasterwerk van het ledikantje verward geraakt, waardoor de luchtpijp werd dicht geknepen en de kleine werd gewurgd. Toeristen door lawine bedolven. In het Andesgebergte in Zuid-Amerika is een gezelschap toeristen door een lawine bedol ven, Negen hunner zijn om het leven gekomen terwijl er tien ernstig gewond werden. Tengevolge van den hevigen sneeuwval in het Andes gebied is het spoorwegverkeer tus schen Argentinië en Chili stopgezet. Ontzettend drama te St. Etienne. Te St# Etienne is een arbeider plotseling krankzinnig geworden. Met twee revolvers ge wapend, begaf hij zich op straat, waar hij eerst een koopman, die argeloos voor de deur van zijn winkel zat, doodschoot en vervolgens vier voorbijgangers verwondde, die zich niet tij dig wisten te bergen. Ten slotte doodde hij een spoorwegambte naar, die juist uit huis kwam, om dienst te gaan doen, door een schot in het hart. Toen de politie hem wilde arresteeren, joeg de krankzinnige zich zelf een kogel door het hoofd, waardoor hij levensgevaarlijk werd ge wond. Faillissementen. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken: 16 Juli M. Kunst, klein landbouwer, Colijns- plaat, R. c. Mr. A. v. d. Hoop. Cur. Mr. J W. Goedbloed Goes J. Uiterhoeve, schilder, Philippine. R. c. Mr. Th. Portheine. Cur. Mr. A. H. Kuipers, Middel burg. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe f10,25 a 10,50 rogge fó a 6,50 wintergerst fo, a fo, zomergerst f 6, a f 7, haver f 6 a 6,50, erwten f7, a 7,50 paardenboonen fo a o, dui- venboonen fo a bruineboonen fa lijnzaad f 12 a 14, groen vlas f2,a 5, gebookt vlas f03, a fo,6 gezwingeld vlas f0,35 a 0,40, aardappels f3,00 a 3,10, stroo f 12 a 14, boter f 1,80 a 1,90, eieren f 5 a 5.00. H0L8T, 21 juli. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 11 a 11,75rogge f6 a 7,00 wintergerst f 6 a 7,00, zomergerst f 6 a 7,00, haver f6, a 7, erwten f 9,00 a 10,50, pr. boonen fioa ,11, lijnzaad 15 f a 17, kool zaad f13 a 15,00. Boter per kgr. f o,— a o, eieren per 26 stuks f 1,43. Veemarkt. Aan gevoerd 1 stuks rundvee, verkocht o48 varkens, verkocht 32. Q0E8, 22 Juli. Boter f0,85, eieren f4,80 Aanvoer V.P.Z. 14702 stuks, f 5,20 per 100 stuks. ROTTERDAM, 21 Juli. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 427 vette runderen, 280 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, 608 schapen en lammeren, 906 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f 1,05 a 1,20, tweede f 0,94 a 1,04, derde f 0,84 a 0.94 ossen eerste kwaliteit f o, a o, tweede fo, a o, derde fo, a o, kalveren eerste kwaliteit f1,44 a l»54i J tweede f1,20 a 1,32, derde f 1,08 a 1,18; j schapen eerste kwaliteit f 0,62 a 0,70, tweede t f 0,54 a 0,60, derde f0,47 a 0,53; lammeren f0,83 a 0,90; varkens eerste kwaliteit fo,6o a 0,62, tweede f0,58 a 0,60, derde f0,56 a 0,58; export fo,6o a 0,64. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van blauw 5000 K.G.prijzen 80. 1 Aardappelen: Eigenheimers 45 cent; Westlandsche schoolmeesters, zand 6-7, idem klei 4-5, Westlandsche kleine ronde 3 4, Eerstelingen 4-5. Binnenlandsche granen, Tarwe door klein aanbod en de weersgesteldheid hooger ver kocht» voor f 12—12.50.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3