No. 3644 Woensdag 23 Jnli 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het Geheim vao den Voddenraper. «z"R8KK0RoraR oht'°- VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING Ho. 52419. De VolkeaboDil, zyu gezondheids- dienst en.... de papegaaienziekte. FEUILLETON. (Wordt vervolgd) DE ZEEUWSÜHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per.regel, bij contract lager fc—i^— IT8TEKEND QE80HIKT VOOR PUBLIOITKIT De Volkenbond exposeert te Dresden. De vier voornaamste ziekten. De De kankerverwekker nog niet ontdekt. 'n Revolverschot in de Raadszaal te Genève. Volkenbond en papegaaienziekte Paniek in Bern. Akelige gevallen in Hamburg. Hoe kan men zich te gen de ziekte wapenen? (Van onzen Geneefschen correspondent) Wie 'n wandeling maakt op de terreinen der tentoonstelling op hygiëne gebied, die onlangs te Dresden werd geopend, zal in 't „Park der Naties" ook 'n paviljoen ontwaren, dat 'n over zeilt te zien geeft van wat reeds door den Vol kenbond is verricht op 't gebied der hygiëne. Er is veel te zien, o.a. ook 'n stel groote kaarten waarop statistieken zijn aangebracht, van 't geen de Volkenbond tot stand heeft gebracht, in z'n strijd tegen de vier voornaamste zieek- ten: de cholera, de typhus, de pest en de pok ken. Door 'n groote kaart, waarop de verbrei ding dezer ziekten over de wereld staat aange geven en die is voorzien van electrische lamp jes, krijgt men 'n duidelijk beeld van hun her komst en verbreiding. Ook blijkt klaar, dat in Genève de heele wetenschappelijke wereld werd gemobiliseerd, om die ziekten te bestrijden, 't Is bovendien overbekend, dat dit instituut van den Volkenbond zich reeds sedert z'n bestaan heeft beziggehouden met den kamp tegen de kanker, maar 't succes is daaraan niet even redig geweest tot nogtoe en wel hierom: men is er nog steeds niet in geslaagd om den ver wekker van deze ontzettende plaag der mensch heid te ontdekken. Ge hebt zeker wel gelezen van dien jongen Zwitser, die tijdens de voorlaatste raadszit ting n Januari, met 'n pistool gewapend, de zaal binnendrong en er den Raad door middel van 'n revolverschot opmerkzaam op wilde maken, dat de Volkenbond zich meer met hy giënische vraagstukken met name de kanker bestrijding moest bezig houden Blijkbaar was die heethoofd met de resultaten van Genéve niet erg ingenomen. Hoogstwaar schijnlijk had hij geen idee van de geweldige moeilijkheden die zijn verbonden aan 'n weten schappelijke samenwerking van vele geleerden uit allerlei landen: we noemen alleen maar de kwestie van 't elkaar niet verstaan, daar de meeste vaklui slechts hun eigen taal goed mee ster zijn Maar nu heeft zich toch weer in den laat- sten tijd 'n geval voorgedaan, waaruit duide lijk blijken kan, welke gewichtige diensten de hygiënische afdeeling van den Volkenbond be wijzen kan aan de internationale medische we tenschap. We bedoelden de epidemie van de z.g f Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 91) En ik gaf mij nog al zooveel moeite om naar standbeelden en bas-reliefs te teekenen. Verbeeldt je je soms, dat Chaumier en Gavar ni niet teekenen kunnen?. Werk, mijn vriend, werk, en je zult het nog ver brengen. Ik heb tot dusver je roeping voor je verborgen willen houden, maar, op mijn woord, de caricatuur van Lazaro is te goed geslaagd, om langer te zwijgen. Caricatuurschilder! riep Bigorneau uit, ter wijl hij uitgelaten in het rond danste en in de handen klapte; maar plotseling zijn ernst her nemend, trad hij op Vernac toe en sprak diep geroerd: Ik dank u, gij zijt goed! De arlist reikte hem de hand, en Giborneau drukte hem met warmte. Nog twee personen werden op dat oogenblik in de werkplaats binnengeleid, en nu volgden de bezoekers elkander steeds drukker op. De stukken van Gabriël Vernac verwierven een welverdienden en algemeenen bijval; on gekunsteld en gul bedankte men den schilder voor het genot, dat hij den bezoekers, door het bezichtigen zijner kunststukken geschonken VERDWIJNEN GAAN- °p het vliegveld van Houston in Texas stegen dezer dagen 16 vrije ballon op voor een wed strijd. De twee-eerstaankomende zullen voor Amerika uitkomen in de internationale ballonwedstrijd. Papegaaienziekte (Psittacose). Immers nauwe lijks woede deze ziekte een maand of wat, of van de hygiënische afdeeling van den Volken bond verschenen uitvoerige berichten over de epidemie, waarin de verschillende gevallen in détails stonden beschreven en waarin 'n op gave voorkwam van de literatuur, die in de verschillende landen over dit onderwerp was uitgekomen. Daardoor kon elke arts, die van deze publicaties kennis nam, zich de studie van ongeveer 75 boeken en brochures bespa ren en toch volkomen op de hoogte komen van 't wezen van deze ziekte. Voor de eerste maal heeft men gehoord van de papegaaienziekte, nu 'n 50 jaar geleden on geveer, in 1876. In die dagen werden verschil lende menschen, die zieke papegaaien in huis hadden, plotseling ongesteld. Men hield de ziek te toen voor een soort longontsteking, alleen hoefden de patiënten niet, zooals bij de long- onstekingen, over te geven. Wel was 't 'n dok ter opgevallen, dat ze allen 'n zieke papegaai hadden. 'n Weinig later brak de ziekte ook uit in Zwitserland met name in Bern. waar ze 'n ware paniek veroorzaakte. Dat was in de jaren 1883 en '84 De patiënten, die naar ziekenhuizen wa ren overgebracht, staken ook 't verplegingsper- soneel aan, zoodat zelfs verscheidene verpleeg sters stierven. Men beschouwde toen 'n over vloedig gebruik van alcohol als 't beste genees middel. En de papegaaien trachtte men van de hand te doen of slachtte ze. De angst voor besmetting werd ten laatste zoo groot, dat men had. Met een kloppend hart sloeg Gabriël Vernac de bezoekrs gade, terwijl ze zijn kunstgewroch ten beschouwden en verstomd bleven staan, overmeestrd door het aangrijpende van die schoone tafereelen; de gewaarwordingen hun ner ziel trachtte hij in hun blikken te lezen; de spaarzame, doch diepgevoelde bewoordin gen, waarmee zij den artist hun hulde brach ten, waren voor hem het beste bewijs van den diepen indruk, dien zijn werk op hen gemaakt had. Het is ongelooflijk hoeveel bezoekers die ten toonstelling lokte. Vreemde vorsten, diplomaten de hooge adel, dp groote- en kunst-wereld be wogen zich in 't smaakvolle atelier. Indien de jonge schilder het gewld had, zou hij zijn bei de stukken reeds hebben kunnen verkoopen. Al de bezoekers hadden zich verwijderd toen Maximiliaan Audoin de werkplaats binnentrad De artist en de advocaat kenden elkander. Zij waren vrienden, oprechte vrienden, die door beroepsbezigheden en plichten dikwrf maanden achter elkander gescheiden zijn. Bij gelegenheid dat Vernac iemand een proces had moeten aandoen, droeg hij de zaak aan Maxi miliaan op; de advocaat won het geding, en sinds dat oogenblik bestond er tusschen hen een innige vriendschap. De jonge advokaat wilde dezen dag ook de stukken zien, die bestemd waren voor de ten toonstelling, en tevens zich overtuigen van de gelijkenis van Angelie Nerval, wier portret hij wist dat zijn vriend bewerkte en dat hem een groot belang scheen in te boezemen Ja, dat is zij, dat is zij sprekend! zeide hij de studenten, die werkzaam waren in de kli nieken, waar lijders aan de ziekte verpleegd werden, poogde te isoleeren: niemand, die hen ontmoette in gezelschappen of in pensions, wil de met hen praten. Nu neemt men tegenwoordig wel aan, dat die epidemie in Bern toenmaals niet alleen pape gaaiziekte s geweest en dat er ook wel griep onder door zal geloopen hebben. Maar men is toch tot de ontdekking gekomen door de laat ste epidemie, die, na enkele afzonderlijke ge vallen n Zuid-Amerika en eenige Europeesche landen, plotseling met groote kracht ging woe den in Argentinië en in Mdden-Europa en die aanhield tot in Maart van dit jaar, van Juni 1919 af, dat deze vreemde ziekte niet alleen overgaat van dieren op menschen, maar ook van menschen op menschen onderling. In Ar gentinië brak de ziekte uit in de stad Cordoba op een na de grootste stad van 't land. Al spoedig kwamen 70 gevallen voor, alle bij men schen die papegaaien bezaten, welke waren in gevoerd ut Brazilië. Natuurlijk waren zulke vogels ook geleverd in andere plaatsen, zoodat 't niet lang duurde of de ziekte kwam ook voor in Buenos Ayres, in Tucuman en in Alta Gracia En ofschoon 't te bewijzen was, dat alle vogels ut Brazilië afkomstig waren, kwamen uit dat land merkwaardig genoeg, geen berichten om trent ziekte gevallen. Tegelijkertijd brak de epidemie ook uit in Dutschland. e verbreidde zich met groote snel held. In Hamburg kwam 'n geval voor, dat wel in staat was schrik en ontsteltenis teweeg te na eenige oogenblikken tot Vernac. Kent gij juffrouw Nerval? Ik ben de advocaat van haar vader. Een mooi uiterlijk. Een engel! merkte Maxmiliaan aan De advocaat sprak zijn oordeel over de beide stukken zonder geestdrift uit, maar ongekun steld uit Toen hij afscheid wide nemen, viel z'n oog op een klein, onafgewerkt tafereeltje, dat op een leunstoel stond. Het scheen hem te boeien, en hij vroeg den schilder: wat is dat voo reen stukje? Een ruwe zeer oude schets. Gisteren heeft men eenige verkochte schilderijen afgenomen,, en die leemte wil ik met dat stukje aanvullen. Waar hebt gij die schetes geschilderd? vroeg de advokaat met een zekere gejaagdheid. In 'n onaanzienlijk afgelegen dorp, Bruyants geheeten, waar ik met mijn schildergereed schap eenige dagen vertoefde. Mijn God! mompelde maximiliaan met een bevende stem, dat is zonderling, zeer zonder ling! wat? Dat doek! Het herinnert mij ook aan een zeer smarte lijk tooneel en daarom stel ik er prijs op. O! dat schouwspel zal mij nooit uit het geheu gen gaan. Welk schouwspel? vroeg Maximiliaan, ver haal mij alles, ik wl weten Maar wat deert u? vroeg de schilder, gij verbleekt. Wat mij deert? Ik weet het niet, een dwaze inval, een dwaze inval. Doch spreek, zeg mij hoe en waarom gij dat geschilderd hebt. Welke brengen: daar bezat iemand 'n papegaai, die hij, zoo gauw de ziektegevallen bekend werden, liet onderzoeken door den Hamburgschen ge neeskundigen dienst. Daar werd echter niet de mnste smetstof in den vogel gevonden. Toch werd de eigenaar eenige dagen later ziek en stierf. Ook in Humburg deden zich vele geval len voor, dat de patiënten hun verpleegsters besmetten, zelf in leven bleven, terwijl de laat sten stierven. In tal van andere steden deden zich ziektegevallen voor. En 't was overal 't zelfde liedje, in Holland, Zwitserland, Frankrijk Engeland, Portugal, Oostenrijk, Polen, Tsjecho Slowakije als in Duitschland waren de zieken aangestoken door papegaaien of door andere lijders. Hoe zal men in de toekomst nu deze ont zettende ziekte, die maar liefst 'n sterftecijfer van 50 op de 100 vertoont, kunnen voorkomen? Vooreerst moeten de regeeringen de aangifte van 'n zièktegeval verplicht stellen. En dan mag geen enkele papegaai worden aange schaft, die niet te voren minstens één keer grondig is onderzocht. Natuurlijk zijn ook dan nog vergissingen mogelijk, men ziet 't aan 't bovenvermelde geval ln Hamburg, maar men is dan toch eenigermate zeker van z'n zaak. Ieder die 'n papegaai in huis heeft, zorge er voor, dat 't dier steeds 'n zindelijke kooi heeft Maar vooral: dat hij niet met z'n gezicht, vooral niet met z'n mond in aanrakng komt met den vogel Er zijn werkelijk van die senti- menteele dames, die den vogel 't voedsel uit haar mond laten halen! herinnering wekt het bij u op? Ik luister naar u, ik beef, 't is of mijn hart wil barsten! In naam van onze vriendschap spreek. Vernac greep Maximiliaans hand; zij was koud. Hij begreep dat een groot geheim met die onstuimge nieuwsgierigheid in verband moest staan, en sprak derhalve. Dat is zeer eenvoudig. Ongeveer achttien jaar geleden, deed ik een kunstreis; het was in den eomer, k reisde zooveel mogelijk te voet, nam teekeningen en schetsen van de plaatsen of tooneelen, die mij boeiden, en trachtte de natuur, waar ik kon, na te bootsen. Waar het mij beviel, verwijlde ik. Bretagne, bood schlderachtige gezichtspunten, er ston den op den helling der heuvelen zulke .fraaie en oude kastanjeboomen, de typen der bewo ners schenen mij zoo zuiveren het leven ging er zoo rustig voorbij, dat ik mijn intrek nam in een hoeve, waar ik met de bewoners vriend schappelijk het brood en de appelwijn nam. en mijn schetsboek met menig aardig tafereel tje verrijkte. De pastoor van Bruyants, de eerwaarde heer Lormel, werd voor mij een vaderlijke vriend; hij was een verstandige en goedhartige grijs aard; ik schilderde voor zijn dorpskerkje een Madonna waarover hij verrukt was. Na eeni- gen tijd daar vertoefd te hebben, besloot ik verder te reizen en was op weg naar de pasto rie, om van mijn eerbiedwaardigen vriend af scheid te gaan nemen, toen ik bij de woning van den dorpsherder eensklaps een droevig schouwspel voor mij zag.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1