I I ..SWAN Voor de Oranjefeesten Vijftig jaren. WilMmina- Al bum Provincienieuws. Kerknieuws. Prijs slechts 90 ceot. EN A dvmrtmntlön. Verklaring van tiet Uourluchlig Episcopaat van Nederland over de Uotary-beweging. 7 A P. H. GEIRNAERDT. VIRGINIE INGELS, Zoo juist ontvangen 1880 1930. bevattende vijf-en-zestig foto's uit het leven onzer Koningin. Met zorg gelrozen, gerangschikt onderschriften voorzien. en van VERKRIJGBAAR IN DEN BOEKHANDEL „DE ZEEUWSCHE KOERIER" SAS VAN GENT. Wie voor het Oranjehuis voelt, schaffe zich dit prachtig album aan. 't Heeft blijvende waarde voor ieder gezin. A V' HOLLAND IN DEN VREEMDE Padvinders van meer dan 20 naties hielden Lyndhurst. Holl afgevaardigden demonstreeren nationale dansen. dezer dagen een congres te gen betaling van 25 cent aangeboden aan de leden. In de bestuursvacature, ontstaan door 't ver trek van den heer de Soomer, waarvoor candi- daten waren gesteld: C. L. de Maaijer A. Kie- boom en Alfr. Kindt, werd laatstgenoemde ge kozen. Tot commissie lid van H. L. werd benoemd hét nieuwe bestuurslid A. Kindt. Het Comité van H. L., dat nu weer voltallig is, zal in een te houden vergadering de functies onderling verdeelen. Daarna deelde de Geestelijk Adviseur mede, dat in overleg met den bestuursraad, alhier, be sloten was om tot oprichting te komen van een afdeeling van den Bond „De Jonge werkman" Spreker deelde mede, dat de noodige maatre gelen om tot oprichting van genoemde afdee ling te geraken, reeds waren genomen. Bij de rondvraag werden verschillende be sprekingen gehouden van huishoudelijken aard waarna de voorzitter de vergadering na een woord van dank met den gebruikelijken groet sloot. Geslaagd. Woensdag slaagde bij het te Goes gehouden Mulo-examen de heer W. Uit den Boogaard alhier, leerling van de Mulo-school te Ter Neuzen. P. T. T. Personeel. Gisteren maakten de leden van de afdeeling St. Josef (Sas van Gent en omstreken) gezamenlijk per autocar een reisje naar Knocke, alwaar het nuttige met het aangename samenging en bij aankomst 'n algemeene vergadering werd gehouden. De voorzitter, de heer G. Goossens. verzocht in zijn openingswoord, de agenda wat vlugger af te werken dan gewoonlijk. De notulen wer den onveranderd goedgekeurd, waarna den heer C. Feijen een uitgebreid verslag uitbracht van het onlangs gehouden bonds-congres te Oosterhout, dat hij als afgevaardigde had bij gewoond. Besloten werd ter herdenking van het 10- jarig bestaan van de afdeeling St. Jozef een propaganda vergadering te houden op 28 Sept. e.k. waarop als spreker zal worden uitgenoo- digd de Bondsvoorzitter, de heer v.d. Broeck Na genoemde vergadering zal door de le den gezamenlijk worden aangezeten aan een maal. Bij de rondvraag werden nog punten van huishoudelijken aard besproken, waarna de voorzitter met den gebruikelijken groet sloot. Daarna werd door de leden een goed ver zorgd diner gebruikt en de rest.van den dag werd gezamenlijk aan het strand doorgebracht Om 7 uur werd de terugreis aanvaard. Wegenbelasting. Ter kennis van houders van motorrijtuigen wordt gebracht dat zal worden doorgegaan met de controle op het gewicht van motorrijtuigen. Oponthoud kan nog steeds worden voorko men door de gebruikelijke vrijwillige weging onder ambtelijk toezicht. Indien deze plaats heeft vóórdat aangifte wordt gedaan en het gewicht overeeenkomstig de uitkomst der weging wordt opgegeven, wor den de houders tevens gevrijwaard tegen even tueele bekeuring wegens te lage aangifte van het gewicht. Zeeuwsche polder -en waterschapsbond Te Kruiningen werd Zaterdag onder voorzit terschap van den heer mr. P. Dieleman de al gemeene vergadering gehouden van den Zeeuw schn Polder en Waterschapsbond. Nadat de voorzitter de aanwezigen welkom had geheeten, werd door den secretaris, 'den heer mr. H. van der Beke Callenfels het jaar verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de Bond ook in 1929 vele adviezen kon uitbren gen. Het aantal polders en waterschappen dat lid is steeg met 1 tot 06 en verder zijn er 93 per soonlijke leden. Het verslag werd goedgekeurd, evenals de rekening, die wees op een goed slot van f 664.64. Hierna hield prof. L. van Vuuren een rede over „Onze Volkskracht en de Landbouw in 't bijzonder ten aanzien van Zuid-Beveland". Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling werd door eenige der aanwezigen gebruik ge maakt. Na de vergadering en een gemeenschappe- lijken maaltijd werd een autotocht gemaakt oa. ter bezichtiging van verschillende soorten weg dek. WESTDORPE. Diploma machineschrijven. Geslaagd Zater dag jl. te Goes voor diploma machineschrijven mej. J. H. Goethals, alhier, leerlinge van de R.-K. Meisjesschool te Sas van Gent. Snelheid 45 lettergreepen per minuut en 85 regels per uur. Begin van brand. Zaterdag jl. ten circa half 12 ontstond een begin van brand in de wo ning van den heer C. de M. aan de Canisvliet straat alhier. Een bed met toebehooren werd een prooi van het vuur, dat overigens met me dehulp van buren kon worden gebluscht. SLUISKIL. Er van door. Zaterdagnamiddag is een Ita liaan, de, naar men ons mededeelde, tot een bedrag van pl.m. f 400 ontvangen had, om winkeliers te betalen voor door hen geleverde goederen, met dit bedrag er van door gegaan. Voornoemd heerschap was kok bij de Ita lianen, werkzaam aan de in aanbouw zijnde nieuwe cokesovens. Hij heeft zich door den heer B. per luxe-auto naar Brussel laten bren gen. Nu, dat kon er wel op overschieten. Aanrijding. De voerman F., gezeten op zijn rijwiel, werd dezer dagen aangereden door den heer V. uit Sas van Gent. F. werd even geraakt door het spatbord van de auto en kwam met de rug op de treeplank te vallen. Alhoewel alles betrekkelijk goed afliep, heeft F. zich nader hand onder dokters behandeling moeten stel len De politie stelde een onderzoek in. Een rare vondst. Door personeel der P.Z.E.M. is Donderdag uit het kanaal nabij de Centrale opgevischt: een zeegrasbed, hoofdpeluw met kapok, nieuw beddelaken, een overjas, jekker, trui, twee broeken en een paar sokken, alles aan elkander gebonden en gemerkt B. L. Emme riek. Vermoedelijk is dit pakje door een pas- seerend Rijnschip over boord geworpen. Daar de mogelijkheid bestond, dat iemand met een besmettelijke ziekte hiervan de eigenaar was, is alles door de politie verbrand. TER NEUZEN Diefstal van steenkolen. Tegen een tweetal personen is door de poltie proces-verbaal op gemaakt wegens diefstal van steenkolen uit een te Ter Neuzen liggend Engelsch stoom schip. HULST. Etalagewedstrijd. In een vergadering van de Afd. Hulst van „De Hanze" werd Dinsdaga vond besloten een etalagewedstrijd te organi- seeren onder de Hulstersche winkeliers tijdens de feesten van 1525 Augustus. Pols gebroken. Naar gemeld wordt, had de scholier M. in het pensionaat, alhier, het onge luk bij het schommelen, zoodanig te vallen, dat zij een pols brak. Dr. van Lierop verleen de geneeskundige hulp. GRAAUW. Ambtenares ter secretarie. Met ingang van 15 Juli is benoemd tot ambtenaar ter secreta rie alhier, mej. D. Wilems. KLOOSTERZANDE Wèl kermis. Het Nws. en Adv. BI. v .O. Z.-Vl. verklaart, met de grootste zekerheid te kun nen melden, dat de kermis te Kloosterzande op 15 Augustus wèl doorgaat. BRESKENS. Onderwijs. Aan de bijzonder school is be noemd tot onderwijzeres mej. J. van Riesen te Den Haag. WATERLANDKERKJE. Onderwijs. De heer J. de Bruyne alhier is benoemd tot onderwijzer aan de openbare la gere school te Herwijnen. t4A Parochie Heikant. Aangaande de oprichting van de nieuwe pa rochie te Heikant lezen we in Sancta Maria nog het volgende: Verleden week heeft Z. D. H. de Bisschop van Breda den weleerw. heer E Doens kapelaan te Hulst, belast met de oprichting eener parochie te Heikant, gemeente St. Jansteen. Kerk en pastorie zullen worden gebouwd te genover de daar reeds bestaande katholieke leerschool, en tegenover de bewaar- en naai school, welke aan de zorgen der Zusters van Oudenbosch is toevertrouwd en die daar dage lijks heenkomen van uit het succursaal van St Jansteen. De kerk zal worden toegewijd aan de H. Tere sia van het Kindje Jesus. Kerk en Pastorie zulln gebouwd worden on der architectuur van den heer Bern, Sturm te Roosendaal. Tot kerkmeesters van de nieuwe parochie zijn door Z. D. H. den Bisschop van Breda be noemd de heeren Andr. Egermont, Al. van Hou te en B. Hesters. Met het oog op de propaganda, die gevoerd wordt ook onder de katholieken van ons land om hen te brengen tot het lidmaatschap van de Rotary, achten Wij Ons verplicht met nadruk te herhalen, wat Wij Onzen onderhoorigen reeds vroeger hebben voorgehouden, nl.: Het is onze uitdrukkelijke wensch, dat onze onderhoorige katholieken zich vereenigen in katholieke organisaties. Deze moeten zijn niet slechts vereenigingen van katholieken, maar inderdaad Katholieke Vereenigingen, waarinde katholieke beginselen tot hun volle recht ko men. Wat ook het naaste doel dier vereenigin gen zij, het voornaamste en hoogste doel, zoo wel van de vereeniging als van den enkelen mensch, is de dienst van God. De Rotary is een neutrale vereeniging met een economisch en sociaal karakter, die de maatschappij wenscht te verbeteren en de le den wenscht op te voeden tot eerlijke, onbaat zuchtige mannen. Het nastreven van dat doel is zeker prijzens waardig, maar zij wil het be reiken door de beoefening van ethische begin selen, welke losgemaakt zijn van iederen gods dienst. En om deze reden behoort de Rotary tot de vereenigingen, waarvan de katholieken zich moeten afzijdig houden. Daarom achten wij het Onzen plicht uitdruk kelijk te verklaren, dat de toetreding tot de Rotary voor den katholiek niet geoorloofd is. Utrecht, den 12en Juli 1930. t J. H. C. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht t L. J. A. H. SCHRIJNEN Bisschop van Roermond. tP. A. W. HOPMANS. Bisschop van Breda. r t A. F. DIEPEN, Bischosp van 's-Bosch. tJ. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Allen van wien ik, bij gelegenheid mijner benoeming tot Burgemeester van ST. JANSTEEN en bij mijne plechtige installatie, blijken van be langstelling mocht ontvangen, betuig ik langs dezen weg mijn oprechten dank. (12) Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Schoonmoeder, Zuster, Tante en Familielid, Madame betuigen wij hiermede onzen harte- lijken dank. Uit aller naam, 17 H. J. KALLE, Westdorpe, 21 Juli 1930.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3