Z. D. H. MGR. P. HOPMANS No. 3643 Maandag 21 Jnli 1930 45ste Jaargang NIEUWS- ER ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN PAUS PIUS XI. Het Gebeim van den Voddenraper. Uit de stad van het Vaticaan. Buitenland logezoDden Mededeeling (Wordt vervolgd.) ~~G x DE E RI ER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-GENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden,; of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent pee.regel, bij contract lager frTP«KR.NQRAfflHT,°f VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND fBSTKEKEHIHB Ho. 52418. Iluisprelaat van Z.H. den Pajus. Assistent-Bis schop bij den Pauselijken Troon. Bij Pauselijke Breve van 17 Juni is Z.D.H. Mgr. PHopmans, Bisschop van Breda, benoemd tot Huisprelaat van Zijne Heiligheid Assistent-Bis schop bij den Pauselijken Troon. Naar „Sancta Maria" meldt, luidt de Pause lijke Breve vertaald als volgt:: Eerwaarde Broeder, heil en apostolischen ze gen. De Vicaris Generaal van het Bisdom van Breda, Proost van het Kapittel en de Ple baan der Kathedrale Kerk. Kanunnik, vragen Ons. in naam van het diocees, U, ter gelegen heid van het veertigste jaar van uw priester schap, duidelijk blijk te geven van Onze wel willendheid, om aldus uw verdiensten jegens de Kerk naar waarde te beloonen. En inderdaad, bekend zijn ons, door en door, uw schitterende gaven van hart en geest, be kend ook de zorgen en de arbeid door U in 't besturen van dit bisdom ten beste gegeven; en daarom hebben Wij dan ook, ten volle goed keurend de piëteit, waarmede de uwen voor U zijn gestreden, spontaan en van harte goedge- .vonden aan hun verlangens te voldoèn. Om U dan, nu de blijde herdenking, zooeven aangeduid, hiertoe de gelegenheid biedt, een bewijs te geven van onze bijzondere genegen- FEUILLETON. i Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY. 90) Dat weet ik al niet. 't Is niemands schuld dat ik niet rijk ben. Ik geloof niet dat de maat schappij verplicht is iemand te onderhouden en te voeden, die voor zich zelve kan zorgen. Ik ben arm geboren, dat is zoo; maar sinds mijn twaalfde jaar had ik een handwerk kun nen uitoefenen, en ieder handwerk voedt zijn man. In plaats daarvan ben ik een toonbeeld van een straatslijper; ik speur de zwaluwen hun vlucht na en verlustig mij in het zien voortkabbelen van het water. Naar alle muziek .van welken aard ook blijf ik staan luisteren, zoowel naar het gegons van een insekt, als naar de luidruchtige straatmuziek. Waarlijk, het zou een onbillijkheid zijn als ik, die drie vierde van den tijd met de handen in (Jen zak rondloop, zou willen eten en wonen als een prins. Maar Bigorneau, vriend, verander dan van levenswijze. Nooit! Zie, meester, gij hebt u een beroem den naam gemaakt, men kan u dat zonder vleierij in het aangezicht zeggen; binnen een uur zal het atelier gevuld zijn met lieden, die heid, verleenen Wij, met Ons apostolisch gezag U Eerwaardige Broeder, krachtens dit schrijven de voorrechten en eeretitels der Assistent-Bis schoppen bij den Pauselijken Troon. Daarom nemen Wij U op onder Onze Huisprelaten en, terwijl Wij U eveneens uit kracht van dat Ons gezag, tot adel verheffen, sieren wij U tevens met den titelvan Graaf voor uw persoon. Om U echter ook te gerieven en uw geestelijk voor deel te bevorden, -verleenen Wij U eveneens 't voorrecht van privé-kapel, opdat het U geoor loofd zij dagelijks de H. Mis op te dragen en ook een tweede H. Mis in uwe tegenwoordig heid te doen opdragen, vooral als dankzeg ging voor het door U opgedragen Sacrificie, in de huizen van katholieken van uw of van 'n an der bisdom, als deze huizen door Apostolische volmacht het voorrecht van een huiskapel ge nieten, zelfs als Gij daarin niet als gast ver blijft (want zijt Ge er als gast opgenomen, dan kunt Ge dit uit hoofde van het algemeen recht rechtmatig doen), zoodat men daar dan vol strekt niet handelt in strijd met dat indult. Ook is elk dezer beide H. Missen voor ieder der huisgenooten en voor uw personeel op alle feestdagen voldoende ter volbrenging van het kerkelijk gebod. Verder machtigen Wij U de zijden prelaats- kleedij te dragen en geven U ook het recht in de Pauselijke Kapellen de plaats in te nemen voor de Assistent-Bisschoppen bij den Pause lijken Troon gereserveerd. Ten slotte bepalen Wij, dat van deze aan U verleende waardigheid officieel mededeeling worde gedaan aan de registratie van het Col lege der Assisten-Bisschoppen bij den Pause lijken Troon. Al wat hiermede in strijd mocht zijn ls niet van kracht. Gegeven te Rome bij Sint Pieter, onder den Visschersring, den XVII der m. Juni v. h. jaar MCMXXX, het negende van Ons Pausschap. Den Eerwaardigen Broeder Petrus Adrianus Wilhelmus HOPMANS. Bisschop van Breda. (get.) E. Card. Pacelli. Staatssecretaris Op de keerzijde: Apostolische Breven No 679 De Kanselier der Breven (get.) Mons. Domenico Spada In de vergadering van het Hoogwaardig Ka pittel op 16 Juli heeft Mgr. J. M. van Oers, Vi caris Generaal en Proost van het Kapittel, deze Pauselijke onderscheidingen aan Z. D. H. medegedeeld en de Breve overhandigd, Z. D. H. gelukwenschend in naam van het Kapittel, van Geèstelijkheid en Geloovigen van het Bisdom van Breda. De Redactie van De Zeeuwsche Koerier stelt er hoogen prijs op te dezer plaatse zijn eerbie dige gelukwenschen te voegen bij de vele, welke Z. D. H. dezer dagen zullen hebben bereikt. Door Prof. FRANS XAVER ZIMMERMAN. ROME, 15 Juli 1930. De groote uittocht is begonnen. Alles wat vacantie heeft, ontvlucht de Eeuwige Stad, waar de snikheete zomerlucht trillend boven straten en pleinen hangt. De examens zijn be eindigd, de colleges gesloten, de departemen ten liggen verlaten: alleen de ambtenaren die de loopende zaken hebben af te wikkelen, zijn op hun post gebleven. De hitte is ondragelijk geworden en men zou blij zijn, als men aan het koele zeestrand van Dalmatië tot rust kon komen in de ver kwikkende stilte van het kalme water, waar ieder geluid in de oneindige verte verloren gaat. Want uit het moderne Rome is die kalme rust en serene stilte der klassieke oudheid ver dwenen, sinds het moderne verkeer zoo op dringerig en misschien onbewust-gewelddadig beslag gelegd heeft op alle pleinen en straten der Eeuwige Stad. Zeker zijn er nog enkele plekjes aan den rand der Stad, waar de onwelriekende dampen der moderne vervoermiddelen nog niet zijn doorgedrongen en de betrekkelijk weinig-tal rijke bewoners zouden hier rustig kunnen ge nieten van een heerlijk panorama, als ten minste de pruttelende luidspreker van een buurman de avondstilte niet komt storen. Ook de Stad van het Vaticaan is vanaf de Piazza del Risorgimento en de Via della Porta An gelica door een zee van groot-stads-rumoer omgeven, maar zij heeft zich toch in ieder ge val door dikke, grijze muren tegen al te groote opdringerigheid weten te beschermen. De be woners van het Quirinaal zijn niet zoo geluk kig, want de auto's rijden bij voorkeur door de Via del Quirinale; alleen de vertrekken van het Koninklijk Paleis, die langs de tuinzijde gelegen zijn, genieten een betrekkelijke rust. De koninklijke familie verblijft dan ook slechts zelden in 't Quirinaal, maar bij voorkeur in de Villa Savoia, die te midden van heerlijke tui nen gelegen is. De gewone sterveling krijgt hier echter nooit iets van te zien, want hooge muren onttrekken dit lustoord aan de nieuws gierige blikken van wandelaars en toeristen. Sinds enkele maanden geleden de autobus de electrische tram ten deele verdrongen heeft, is Rome de meest lawaaierige stad van de hee le wereld geworden. Met voetgangers wordt haast geen rekening meer gehouden: het aan tal verkeersongevallen is ontzettend toege nomen in de laatste maanden: in den regel heeft de chauffeur geen schuld want in 't algemeen rijden de Italiaansche chauffeurs heel voorzitchig, maar de oorzaak is gelegen in de wanverhouding tusschen de enge straten der oude stad en de voorgeschreven snelheid der autobussen die een groote kracht moeten ontwikkelen om de groote hellingen te nemen. Men wilde de electrische tram uit de binnen stad doen verdwijnen om rond de oude eer- u zulks in gekunstelde bewoordingen maarniet welgemeender zullen herhalen. G bezit twee hoofdvoorwaarden om te slagen: het talent en de oefening. Mijnheer Gontran is een alchimist hij zoekt den steen der wijzen op zijn manier; zal hij dien vinden? En als hij hem vindt, zal hij dan nog begrepen worden? Ik voor mij zoek niet, ik laat mij met geen droomerijen in, maar geniet eenvoudig van het leven. Gij houdt mij in uw atelier, ik maak de paletten schoon, be reid den achtergrond, schilder kleine snuiste rijen, die de vreugde en de verrukking der bur gers van Amerika gaan uitmaken, en als ik vijf franc in mijn zak heb, ben ik even fier als de millionnair met zijn schatten. Lucht en voe ding, ziedaar alles wat ik behoef. Nooit zal ik genie en talent bezitten, wijl ik niet werk; maar dat is mij om het even. Ik blijf arm, en blijf er vroolijk bij. Er zijn menschen die van' verdriet over hun armoede wegkwijnen; en ik zou, geloof ik, van verdriet de tering krij gen als ik rijk werd! Een gelukkig karakter! zei Gontran tot Ver- nac. Inderdaad, antwoordde deze, juist het tegen overgestelde van dien ongelukkige, die zooeven mijn atelier is binnengeslopen. Dat is een zon derling karakter. Ik houd mij alsof ik hem niet zie. Lazaro, door zijn vrienden Lazaro de Vee hoeder genaamd wegens zijn overdreven be wondering voor dat drama, bezit geen greintje talent. Zijn stukken wekken ieders lachlust op. Ik heb een paardenmarkt van hem gezien, waarop al de kleuren van den regenobog voor komen. Hij verkladt wat oker en vermiljoen, terwijl gij, Gontran, voor uw doek zittend, de groote en verhevene zielskwellingen lijdt van den artist omdat gij de natuur niet kunt we dergeven, zooals gij haar ziet en gevoelt. Paul Bigorneau, dat groote kind, dat met zijn ar moede lacht, zal een der caricatuurteekenaars van onzen tijd worden, doch meer ook niet. Lazaro de Veehoeder is niet alleen arm en af gunstig, maar mist ook talent en moed en bij elke gelegenheid spreekt hij zijn afkeuring uit over de werken zijner vrienden en ambtsbroe ders. Hij zal het, vrees ik, nooit zoover brengen om een fatsoenlijk uithangbord te schilderen. Hij boezemt mij geen medelijden maar afkeer in. Ik zou hem wel een aalmoes geven, maar geen goeden raad, want ik ben overtuigd dat hij mij dat zeer kwalijk zou nemen. Inderdaad, Lazaro nam achtereenvolgens de beide stukken van Vernac in oogenschouw, en zeide op onverschilligen toon, als achtte hij zich welstaanshalve verplicht toch iets te zeg gen: Zeer lief! zeer lief! O ja, niet kwaad, niet waar? viel Bigorneau in. En hoe staat het met uw groot schilder stuk „De paarden van Diomedes?" Een moei lijke taak, niet waar? Maar voor uw veelom vattend talent heeft dat niets te beduiden! Vooral die rijke kleurenschakeering der paar den is meesterlijk! Afgunstige! beet Lazaro de Veehouder hem toe. Nu, ik heb daar alle reden toe. Wat dunkt u, als ik eens een stukje inzond, bijvoorbeeld, drie ajuinen met een bokking op een rooster! biedwaardige kerken en paleizen een kring van volkomen stilte te leggen, maar dat is een ab solute mislukking geworden: van een derge lijke stilte is niets te bemerken. Rome is een groote heksenketel van lawaai en benzinestank geworden. Aleen de late avonduren en de korte nacht gunnen den bewoners der stad eenigen tijd om hun ramen open te zetten en eenige verfrisschende koelte te laten waaien in hun oververhitte huizen. Maar aan rustig slapen valt dan niet te denken, want het nachtelijk rumoer pleegt een aanslag op de gehoorzenuwen van den rustigen burger. Om 12 uur worden de café's met veel lawaai van de zijde der bezoekers gesloten. Rond 12 uur gaat het Theater uit dat volgens Romeinsch gebruik eerst om 9 uur begint: een half uur lang rijden auto's af en aan, en weerklinken de afscheidsgroeten. Nauwelijks heeft de onge lukkige bewoner van de Corso Umberto z'n oogen dicht gedaan of om 1 uur worden de sociëteiten en clubgebouwen gesloten: weer hetzelfde drukke lawaai. Om drie uur worden de politiewachten afgelost: druk pratend gaan zij groepsgewijze naar huis. Om vier uur raast een dozijn motorrijders van den openbaren veligheidsdienst met open knalpot over het gladde asfalt: een half uur later begint het licht te worden, en de bewoner van de Corso Umberto heeft zoogenaamd zijn nachtrust ge noten. Zoo is het haast overal. Een dokter ver klaarde onlangs dat men, om in een gekken huis terecht te komen, niets anders behoeft te doen dan op een druk tijdstip op en neer te gaan wandelen tusschen het Paleis der Pre fectuur en de Via del Plebiscito. Toen de trams nog mochten rijden was het rustig op de Piazza Cavour, maar nu s het er een echte hel geworden. Is het wonder dat de Romeinen hun stad ontvluchten? De Russische Communistische partij. De zittingen van Russische communistische partij werden te Moskou gesloten. Een nieuw- centraal-comité werd gekozen, dat uit 71 leden en 67 plaatsvervangende leden bestaat. Van dit comité maken o.a. deel uit Stalin, Rykow, Toms ki en Buchanin. Geen vrouwen in het Engelsche Hoogerhuis. Het Britsche hoogerhuis heeft met 53 tegen Ik ben arm en de eerzucht verteert mij niet. Zou ik toegelaten worden? Waarom niet, sprak Lazaro de Veehoeder. Het is voldoende dat men iets alledaags, iets bont maakt, wat voor een kermisten zou kun nen dienen. En gij, Lazaro? Ik behoor tot de onverzoenlijken; ik weet vooruit dat ik afgewezen word. Men kan maar in één ding uitmunten en gij schijnt het talent te bezitten u te laten afwij zen. Ik maak u wel mijn compliment! zei Lazaro tot Vernac, terwijl hij Bigorneau den rug toe keerde, het ziet er lief, zeer lief uit! Meester, fluisterde Bigorneau Vernac toe, ik zou dien hansworst wel een poets willen spelen Houd den mond! viel Vernac lachend in. Schilderstukken! ging Bigorneau voort, schitterend scheppingen! ze zijn lief, zeer lief te noemen! Geen besef te hebben van de grootschheid der opvatting, de zuiverheid van de teekening, de tooverkracht der kleuren. Ik moet mij wreken! Zoo sprekend nam Bigorneau een vel grijs papier en een potlood, en begon met stoute trekken een caricatuur van Lazaro te schetsen Gabriël Vernac moest onwillekeurig lachen. Komaan, groot kind, zeide hij, vergun mij het te zeggen, dat is je roeping. Het caricatuurschilderen? Inderdaad! -

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1