Onderwijs. Gemengd Jfteuws. Solternii Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. j - 'i PARIJS, 14 JULI. In de geheele republiek en in al de Fransche kolonies is het groote nationale feest van 14 Juli met luister gevierd. De troepen defileeren voor de tribune, die voor deze gele genheid nabij Petit Palais was opgericht. beschikken de K.J.V.ers over een 24 leden en draagt de club de naam van „Fraternelli". AXEL. Zedenmisdrijf? De maréchaussée alhier heeft een tweetal personen aangehouden van Belgi sche nationaliteit wonende te Axel, die er van verdacht worden zich aan een minderjarig meisje te hebben vergrepen. Toelatingsexamen R. H. B. S. Aan het toelatingsexamen tot de Rijks Hoo- gere Burgerschool te Ter Neuzen hebben deel genomen 23 candidaten voor de eerste klasse en 2 voor de tweede klasse. De beide candidaten voor de tweede klasse zijn afgewezen. Na gehouden schriftelij examen zijn tot de eerste klasse toegelaten: H. C A van der Eijk, Aa. Ca. Maat, A. A. van Puijvelde, Tha. Aa. Ma. van Rompu, J. P van Sprang en C. van Striën, allen te Ter Neuzen; H. Brakman, C. Smies en H. de Zeeuw, allen te Axel; E. E. B. Goossens en R. Ranschaert, beiden te Sas van Gent; Sa. Ja. de Kraker te Zaamslag; C. Maas te Kloos- terzande; J. S. Hermanides te Hulst. Een candidaat is afgewezen, terwijl 8 can didaten zich nog aan een mondeling examen moeten onderwerpen. Examen stenografie en machineschrijven. Bij het Zaterdag van wege de Federatie van Ned. Stenografieleraren systeem „I. Pitman", in het „Hotel Centraal'- te Goes gehouden examen, werden voor wat Zeeuwsch-Vlaande- ren betreft, diploma's behaald als volgt: Voor vaardigheid in machineschrijven aan de dames V. P. Dieleman en S. L. M. van den Eeckhout, beiden te Ter Neuzen; voor vaardigheid in machineschrijven met vermelding 40 woorden per minuut aan de heeren C. J. de Visser te Zaamslag en J. C. van Drongelen te Axel en mej. E. C. Feij te Ter Neuzen; voor stenografie aan de heeren P. J. Olijsla- ger en J. C. van Drongelen te Axel en C. J. de Visser te Zaamslag; voor steno-typiste (80 woorden per minuut) aan de dames M. S. J. van der Plassche en E. C. Feij te Ter Neuzen. Allen zijn leerling van de Pitmanschool te Goes. Bravourstukje van een insluiper. De 30-jarige juffrouw N. uit de Rozenstraat te Sneek, ging even een boodschap doen, ter wijl haar zieke moeder boven op bed lag. Zij keerde na enkele minuten in haar woning te rug en zag in de huiskamer een ongeveer 18- jarigen jongen staan, voor de geopende lin nenkast. Zij vroeg hem wat hij daar moest doen, waarop deze antwoordde: „Ik kom om vodden te koopen, er is nog een man boven". De juffrouw schrok hevig en vloog de trap op naar boven, om te zien of dit zoo was en of er iets met haar moeder was gebeurd, daar ze deze niet hoorde. Inmiddels wist het jongmensch te ontvluch ten. Er bleek behalve de moeder niemand bo ven te zijn of te zijn geweest, maar het jong mensch maakte van de gelegenheid gebruik om zich uit de voeten te maken. Weer beneden gekomen ontdekte de juffrouw dat een geld- trommeltje, inhoudende ongeveer f 500 ver dwenen was. Zij vloog naar buiten, sprong op de fiets en zag den jongeman niet meer. Zij reed toen oogenblikkelijk naar het poli tiebureau, alwaar terstond een onderzoek werd ingesteld. Het mocht de politie gelukken bin nen zeer korten tijd het jongmensch aan te houden, maar hij had toen het geld niet meer bij zich. Dit was niet langer dan 15 minuten geleden na den diefstal. Hij ontkende aanvankelijk, doch zeide ten slotte, dat hij met een vriend was geweest, die op de fiets naar Bolsward was gegaan. Oogenblikkelijk werd per auto een onderzoek in Bolsward ingesteld, doch dit bleef zonder resultaat. Het jongmensch opnieuw ge hoord, legde toen een volledige bekentenis af en gaf voor het geld te water te hebben ge gooid. Totdusver is het geld echter ter plaatse niet gevonden. Het onderzoek wordt voortge zet. Huisknecht van een denkbeeldigen dokter. Een 60-jarig persoon vervoegde zich op 27 Februari 1.1. in een zaak in modeartikelen in de Paleisstraat te Amsterdam. Hij bestelde daar drie heerenpantalons op naam van dr. J. Bruin, welke naam en kwaliteit aan de fanta sie van den opdrachtgever waren ontsproten. De winkelbediende vermoedde dit echter aller minst en gaf de bestelling af aan het hem op gegeven adres aan de Gelderschekade. In deze woning resideerd de 60-jarige alshuis knecht van den denkbeeldigen dokter. De „huisknecht" bleek zijn denkbeeldigen pa troon een slechte garderobe alsmede een ge zonden dorst te hebben toegedacht; hoe 't ook zij, na verloop van korten tijd werden o.m. een gansche bezending broeken en schoenen als mede een hoeveelheid dranken aan de deur afgegeven. Werklieden, die in het huis bezig waren werden op likeur en jenever getracteerd Betaald werd echter niets Gisteren stond hij terecht voor de Vacantie kamer der Amsterdamsche Rechtbank. Dr. S. P. Bakker, die omtrent verdachte evenals hij dat ook in 1928 reeds had gedaan een psychiatrisch rapport had uitgebracht, be schrijft verdachte daarin als iemand van psy- chopatische constitutie. Het rapport adviseert naast gevangenisstraf dat verdachte ter be schikking van de regeering zal worden gesteld. Het O. M., Mr Massink, achtte de oplichting bewezen. Hij noemde verdachte een stakkerd, die echter in het algemeen belang dient te worden opgeborgen. De Officier vorderde dan ook dat verdachte tot één maand gevangenis straf zal worden veroordeeld om daarna ter beschikking van de regeering te worden ge steld, teneinde van harentwege in het asyl te Leiden te worden verpleegd. Uitspraak 22 Juli. Vloedgolf. In de Italiaansche badplaats Montalto di Castro is plotseling een vloedgolf op het strand geslagen, waardoor talrijke personen in zee werden gesleurd en verdronken zijn. Tot nu toe heeft men zeven lijken geborgen Brutale bankroof. Vijf bandieten drongen te Willmac (Ver Sta ten) 'n bankgebouw binnen en openden 'n be schieting met'n mitraileur\en .revolvers waar door twee vrouwen licht gewond werden. Te vens veroorzaakten zij hierdoor een paniek on der een dertigtal bedienden en cliënten. Zij maakten zich meester van 35000 dollar. Ook toen zij aftrokken, beveiligden zij zich opnieuw door e enbeschieting te openen. Auto in ravijn Uit Casablanca wordt gemeld, dat een vracht auto in botsing kwam met een autocar op een brug bij Guercir. Eén der auto's stortte in een ravijn. Zes inlanders werden gedood en twaalf ernstig gewond. Auto tegen een boom Dinsdagmorgen is naar uit Leipzig gemeld wordt, een auto, waarin twee personen waren gezeten, in de nabijheid van Beelitz, tegen een boom gereden, De inzittenden, de zanger Nau- mann en mevr. Langheinrich, beiden te Leip zig woonachtig, werden zeer zwaar gewond. De dame overleed korten tijd na het ongeval De andere gewonde bevindt zich in hopeloozen toestand in het ziekenhuis te Beelitz. Spoorwegongeluk; 46 gewonden. Op het station Grimsby (Lincolnshire) is een personentrein uit New Holland op een anderen trein ingereden, waarbij 46 personen werden gewond. Vier personen door den bliksem getroffen In een boerenhofstede in de nabijheid van Grosz-Kezkemet is de bliksem ingeslagen in een dorschmachine waaraan 21 personen aan het werk waren. 4 personen werden gedood, 7 zwaar, de overigen licht gewond. 10 huizen in vlammen opgegaan in een Alpendorp. Uit Trento wordt gemeld, dat in het Alpen dorp Spormaggiore een hevige brand heeft ge woed. Door onbekende oorzaak was in een dei- huizen brand ontstaan en binnen korten tijd stonden tien huizen in de vlammen. De be woners moesten in nachtgewaad vluchten. De tien huizen brandden geheel af. Door het krachtige optreden van de bevolking van het dorp bleven de overige huizen gespaard. 720.000 eieren in het vuur. Uit Rome wordt gemeld, dat een groote brand heeft gewoed, in een opslagplaats van eieren, in het dorp Grignasco bij Novara. Het geheele pakhuis brandde af. 60.000 dozijn eieren gingen verloren. De schade bedraagt meer dan 300.000 Lire. Spaansch priester te Parijs vermoord. Bij het verlaten van zijn woning aan de rue Blottière, in het veertiende arrondissement, te Parijs, tegen vier uur in den morgen, vond de zer dagen een koopman, Oger geheeten, een levenlooze gedaante op het trottoir liggen. Hij stelde de politie onmiddellijk hiervan in kennis. Deze vervoerde den ongelukkige naar het ziekenhuis Broussais. De dienstdoende dok ter moest den dood constateeren en ontdekte in de lendenen van het slachtoffer een wonde, die waarschijnlijk veroorzaakt was door den kogel van een kleine revolver. De commissaris van politie van het district begaf zich naar het hospitaal, om den over ledene te identificeeren. Hij vond op hem een paspoort op den naam Cipriano Etcheverrin, priester, drie en veertig jaar oud, geboortig uit Alzo, provincie Guipuzzoca (Spanje). Ver der een portefeuille met twee honderd vijftien Fransche francs, twee bankbiljetten van vijf en twintig peseta's, en een gouden horloge. Het onderzoek, dat omtrent dezen geheim- zinnigen dood door de politie werd ingesteld, bevestigde weldra de identiteit van het slacht offer en de omstandigheden van zijn verblijf te Parijs. Donderdagnamiddag den lOen Juli, hadden zich een dertigtal Spaansche pelgrims, vrou wen, kloosterzusters en priesters, aangemeld aan het hotel de l'Orient, waar echter geen plaats voor hen was. Er was alleen nog een kamer beschikbaar voor den eerw. heer Et- cheverrina, die daarna in het hotel zijn intrek nam. Men vermoedt, dat de geestelijke, na de stad in geweest te zijn, 's avonds bij terugkeer naar zijn hotel door een sluipmoordenaar is aange vallen, die echter geen gelegenheid meer zou gehad hebben, om zijn slachtoffer te berooven. De kleeren dragen de kenteekenen van een revolverschot, dat hem in zijn rug geraakt heeft. liet toppunt. Is vrouw Jansen werkelijk zoo gierig? Gierig? Je hebt er geen idee van. Die zou 'n arm mensch nog geen stuk brood geven, al zat ze zelf op de Sandwich-eilanden. Zoek 't hooger op. Juffrouw: Kan ik den minister van Land bouw spreken? Bode: De minister is in gesprek, juffrouw, mag ik ook weten waar het voor is? Juffrouw: Ja ziet u, ik heb een geranium, en die wil maar niet bloeien, lïijdeed z'n best. Eiken Zondag weer ga je visschen, klaagde de jonge vrouw, en je weet, ik kan geen visch zien Maar vrouwtje, zei de man deemoedig, ik doe al m'n best, om zoo weinig mogelijk te vangen. Levensles. M'n jongen, zei de zakenman tot z'n zoon, er zijn twee dingen noodzakelijk om in het leven te slagen. En wat zijn die dan, vader? Eerlijkheid en schranderheid. Wat verstaat u onder eerlijkheid? Om altijd, wat ook gebeurt, en wat 't ook tot gevolg kan hebben, altijd je woord te hou den, als je het eenmaal gegeven hebt. En schranderheid? Door nooit je woord te geven. ITet diplomatieke patientje. Maar ventje, waarom wil je alleen bij groot moeder je drankje innemen? O,die beeft zoo, en dan valt er de grootste helft naast. Ook prettig. Twee vrienden hebben elkaar in langen tijd niet ontmoet. Ik zou je waarachtig zoo gauw niet herkend hebben, zei de een, maar ik zie 't aan Je hoed De andere kon de ontmoeting heelemaal niet apprecieercn. -

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 7