SWAN Stadsnieuws Prooineienieuws Gemengd HEEREN BAJU verschaft U wolkat van genot Kerknieuws Boeken Cijdsehr. ju totyjclJS. Marktberichten (50) Uit hef Binnenland. Uit het Buitenland. belang" willen zien teneinde te weten, waar we aan toe zijn. Als in de te bouwen woningen alleen R. K. menschen worden toegelaten, kan ik er niet voor zijn. De heer de Mul: Pardon. De heer de Leux gaat voort: Zoo is het in sommige Zuidelijke provinciën van ons land. Men gaat daar zelfs zoover, dat men de huur ders verplicht in de R. K. Coöperatieve winkel hun inkoopen te doen. Mocht er van een der gelijke verplichting in de statuten van Vólks- belang sprake zijn dan zou spreker ertegen zijn om mede te werken. Ik ben alleen vóór woningbouw, zegt spr., als ieder Staatsburger wordt toegelaten. Spr. betoogt dan, dat in Limburg geen modern georganiseerde of pro testant in de woningen der woningbouwver eniging mag wonen. Men stelt daar aan de huurders de eischen, dat ze R. K. georgani seerd zijn, niet tot de SÏXA.P. behooren of modern georganiseerd zijn, hun kinderen de R. K. school bezoeken en zelfs dat ze hun in koopen doen bij de R. K. Coöperatie. Het geld van de gemeenschap mag hier niet voor die- nën, meent spr. Als „Volksbelang" iedereen tóëlaat, dan kan spr. zich ermee vereenigen, dat wordt meegewerkt. De voorzitter: Van hetgeen U naar voren brengt, is geen woord in de statuten van „Volksbelang" te vinden. De heer de Leux: Ik heb ze niet gezien. De voorzitter: Dat alles heeft er niets mee te maken. Het gaat over een plaatselijke bouw vereeniging. Het is me overigens ook niet be kend, wat de statuten Uwer vereeniging om trent een en ander bepalen, zegt spr. tot den heer de Leux. Is daarin niet een artikel op genomen, dat bepaalt, dat in de eerste plaats leden van Uwen bond in aanmerking komen- De heer de Leux ontkent, dat een dergelijk artikel in de statuten is opgenomen. Ik zal ze U bezorgen, zegt hij tot den voorzitter. Ik vraag nooit naar een politieke of godsdienstige belijdenis, zegt spr. De heer de Mul merkt op, dat, wanneer de statuten zouden bevatten, wat de heer de Leux gesignaleerd heeft, het Rijk stellig geen sub sidie zou verleenen. De heer de Leux: Men zou van het stand punt kunnen uitgaan, dat alleen katholieken goede Staatsburgers zijn. De voorzitter tot den heer de Leux: Mis schien is U van meening, dat alleen de leden van Uwe fractie goede Staatsburgers zijn. De voorzitter herhaalt zijn voorstel om het verzoekschrift in handen te stellen van B. en W. Z. h. st. wordt daartoe besloten. IV. Voorstel omtrent te houden feesten bij het aanstaand bezoek van H.M. de Koningin aan de gemeente. De voorzitter zegt, te kunnen mededeelen, dat H. M. de Koningin bij Haar a.s. bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen ook aan Sas van Gent heeft gedacht en onze gemeente de eer wil aandoen op het bordes van het stadhuis te verschijnen. Spr. stelt dan voor, de verdere be sprekingen inzake het Koninklijk bezoek in geheime vergadering te houden, zulks in over leg met B. en W. Bij heropening kan dan even tueel nog het een en ander hierover worden gezegd. De heer de Leux vraagt, waarom de zaak niet in openbare vergadering kan worden be handeld. Spr. is van meening, dat het publiek wel mag weten, hoe de raadsleden hierover denken. De Raad besluit echter in besloten zitting te gaan. De voorzitter schorst dan de openbare ver gadering. (Slot volgt). Geslaagd voor het eindexamen Moderne Hu maniora (5 j. cursus) aan het Aartsbisschop pelijk College St. Jan Berchmans te Antwerpen de heer H. J. P. Verschaffel, alhier. Door een hond gebeten. Zondag jl., terwijl de familie S., alhier, op bezoek was bij den land bouwer S. te Westdorpe, werd het dochtertje van eerstgenoemde in een onbewaakt oogenblik door den waakhond aangevallen en zoodanig in het aangezicht gebeten, dat medische hulp noodzakelijk bleek. De wonde moest door dok ter van Loy worden gehecht. Spoortijden Groote Brug Sas van Gent Zomerdienstregeling Onderstaand staatje geeft aan, op welke tij den de brug over de 3e Kanaalarm voor het landverkeer moet zijn opengesteld. Op te merken valt dat uit overwegingen van prachtischen aard het landverkeer tus- schen 9 uur en 9 u 45 voormiddag onafgebro ken kan plaatsvinden (Het is namelijk prac- tisch onmogelijk de brug in een tijdsverloop van 15 minuten met handkracht open en weer dicht te draalen. 7,tot 7,15 voorm. 7,40 7,55 9,— 9,15 9,30 9,45 13,35 12,50 nam. 13,10 13,25 17,50 18,05 18,30 18.45 120.30 20.45 121,22 21,37 (i Alleen op Zon- en Feestdagen) N. B. Als feestdagen worden beschouwd: £9 Mei, 9 Juni en 15 Augustus. Ingezonden Medetfeellng nklh Provinciale Staten van Zeeland. In de Woensdag voortgezette zitting van de Provinciale Staten van Zeeland werd het voor stel van Ged. Staten tot voortzetting van de uitkeering aan de Rotterdamsche Tramweg maatschappij voor vermeerdering van het aan tal diensten op het veer Zijpe-Anna Jacoba- polder op weekdagen en wel tot 1 Januari 1931 z.h.st. aangenomen. Aan de orde kwam daarna het voorstel om een crediet te verleenen van f 700.000 voor den bouw van een tweede motorveerboot voor den dienst Vlissingen-Breskens. Nadat eenige leden op de wijze van inrichting der boot had den gewezen, werd ook dit voorstel z.h.st. aan genomen. Dit zelfde geschiedde met het voorstel tot aanschaffing van een motorveerboot voor de lijn Hansweert-Walsoorden. Deze boot zal ver moedelijk f 315.000 kosten. Vastgesteld werden de rekening van de Prov Stoombootdiensten over 1929 en van de Prov. vincie over 1928. Bij het voorstel inzake steun voor verplaat sing van den gevel van het Beeldenhuis te Vlissingen hadden Ged. Staten, naar aanlei ding van het in de afdeelingen te berde ge brachte, daaraan nog als voorwaarde toege voegd, dat het rijk 40 pCt. in de kosten zal bijdragen en dat gevel in een hem passende omgeving zal komen. De heer v. d. Putte (Ged. St. A R.) zeide, dat volgens nadere berichten het werk wel f 9000 zal kosten en stelde nader voor, te geven 10 pCt. met een maximum van f 1000. Dit gewijzigde voorstel werd aangenomen met 33 tegen 5 stemmen. Z. h. st. werd aangenomen het voorstel in zake het aangaan van twee geldleeningen van resp. f 4.058.000 en f 3.000.000. Hetzelfde geschiedde tenslotte met de voor stellen tot wijziging van de begrooting 1930 en tot heffing van 50 opcenten op de grondbelas ting over 1931. Uit het verslag betreffende de eerste bijeen komst van Provinciale Staten, opgenomen in het 2e blad van dit nummer is een alinea uit- j gevallen nl. bij de vermelding van den uitslag der stemming over pensioenaftrek. Wij laten ze hier alsnog volgen: „Tegen pensioenaftrek (dus vóór premievrij pensioen) stemden van katholieke zijde de heeren Mes en Vienings". HULST. Geslaagd. Dezer dagen slaagde te Dordrecht aan de Middelbare Technische school voor de afdeeling Werktuigkundige, de heer Aug. L. M. Poppe, oud-leerling der ambachtsschool, al hier. Benoemd. Mej. Alice Koene, is aan het rijks post- en telegraafkantoor alhier, benoemd tot telefoniste. NIEUW NAMEN. Geslaagd. Tijdens het gehouden examen voor ambtenaar der invoerrechten en accijnzen le klasse, slaagden de heeren S. de Rijder en M. Schippers, alhier gestationneerd. CLINGE. De Koninklijke Familie in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Men schrijft ons uit Clinge: Als een loopend vuurtje verspreidde zich voor een paar weken de mare: de Koningin komt in Zeeuwsch-Vlaanderen. Men begreep dat het Koninklijk bezoek in verband stond met het 750-jarig jubileum van Hulst als stad, doch de vraag, die op aller lippen lag, was: zou de Koningin ook hier komen, hier in den uitersten grenshoek van Haar rijk, waar 5 Belgische tegen slechts 3 Nederlandsche ge meenten de onze begrenzen, maar waar, hoe afzijdig de ligging ook zij, het saamhoorigheids gevoel met Vorstenhuis en Vaderland krachtig en levendig is onder alle lagen der bevolking. Groot was dan ook de vreugde toen de tij ding kwam, dat de Koninklijke Familie Za terdag 16 Augustus a.s. op haar tocht naar Hulst ook Clinge met een bezoek zal vereeren en vóór het raadhuis te Clinge (dorp) de huldebetoogingen der ingezetenen, in woord en lied vertolkt, zal in ontvangst nemen. Al- lerwege maakt men zich hier nu op, om aan de Koningin ,aan Prins Hendrik en Prinses Juliana een hartelijken, triomfantelijken in tocht te bereiden, opdat zij weten: wat ook wankele, wat ook valle, Clinge's trouw staat pal! De Klompenbeurs. De Tweede Zeeuwsche Klompenbeurs wordt dit jaar hier gehouden op Woensdag 20 en Donderdag 21 Augustus. Er is alle grond om te verwachten, dat deze beurs nog beter dan het vorig jaar zal slagen, de toebereidselen ervoor zijn in vollen gang terwijl de opening ditmaal zal geschieden door den heer Ir. Grevers, directeur van 's Rijks Nijverheidslaboratorium te Delft. •WW**» -T-V..V -«***»*> Ernstig a,uto-ongevai bij Doorn. Ongeveer vijf uur Woensdagmiddag kwamen de beide predikanten, Ds. Jongebreur en Ds. Snoek, beiden uit Veenendaal, terug van het Zendingsfeest te Rijsenburg. Tusschen Doorn '■"V".' -ie*-, SI Ik vergeet verdriet en zorgen, En myh dobbertje zelfs ook, Als ik, aan den kant van 't water, 'n Pypje DOUU/E E0BERT5 rook. Zelfs de visdijes in den vijver Komen aan het oppervlak: Ruik eensPat is DOUWE EGBERTS I heerlij kWat een pracht tabak Cting« Doorwibot V. Jf ECHTE FRIESCHE 20 50 CT PER ONS A| en Driebergen op den Rijksstraatweg nabij de garage De Bruin, moest de chauffeur uitwijken voor een groote touringcar. De wagen, een spikplinternieuwe Cadillac, slipte in de tram rails, die daar ter plaatse net bestraat is. De auto werd eerst tegen een boom aan de eene zijde van den weg geslingerd, en daarna aan de overzijde van den weg. De chauffeur, ze kere G. Beukhos, uit Veenendaal, werd half uit den wagen geslingerd, doch wist 't stuur nog vast te houden. Daar het chasis weinig beschadigd werd, kon de auto nog verder rij den en na een vijftigtal meters werd de wa gen tot stilstand gebracht. Een vierde inzit tende, zekere J. H. Jansen, eveneens uit Vee nendaal, werd uit den auto geslingerd, doch bekwam wonder boven wonder geen letsel. Het achterste gedeelte van de Cadillac werd echter totaal vernield. De beide predikanten, die achterin zaten, werden vreeselijk verwond. Dr. van der Wey, van het nabijgelegen sana torium „Dennenoord", verleende de eerste hulp terwijl spoedig na het ongeval dr. Le Heux, dr. Barkey Wolf, beiden uit Doorn, en dr. Bee- laerts van Blokland, uit Driewegen, aanwezig waren. Ds. Snoek bleek ernstige vleeschwonden en eenige gebroken ribben te hebben. Per zieken auto kon hij naar Veenendaal overgebracht worden. Ds Jongebreur werd met zware hoofdwon den en andere verwondingen opgenomen en naar het Wijkhuis te Doorn vervoerd. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Toen het tragisch ongeval in den loop van den avond bekend werd, verzamelde de bevol king zich op het Marktplein. De verslagenheid over dit ongeluk, den belden Ned. Hervormd Predikanten overkomen, is zeer groot. (Msb.) Kerk afgebrand in België. Het dorpje Hausecroix, bij Eughien, is het tooneel geweest van een ernstigen brand, die veel menschenlevens had kunnen kosten. Door een tot nu toe onbekende oorzaak brak Dinsdagavond in de kerk brand uit, die spoe dig dreigde over te slaan op het pensionaat er naast. Dank zij de koelbloedigheid der Ursulinen- zusters, konden alle leerlingen gered worden. De brand duurde acht uren en tegen den morgen was de geheele kerk met al haar schat ten afgebrand. De schade is aanzienlijk, doch het pen sionaat bleef behouden. Luchtvaart-recordhouder verongelukt. Acht uur nadat zijn vliegmachine in een dichten mist tegen een berghelling verpletterd was, werd Frank Goldsborough, de 19-jarige houder van het transcontinentale record voor junioren, Dinsdag te midden van de wrakstuk ken van zijn machine gevonden. De vlieger leefde nog, doch was bewusteloos en zwaar ge wond. Duitsche pilote verongelukt, Woensdagmiddag, even na twaalven, stortte een vliegtoestel in de buurt van Heist omlaag. De machine werd bestuurd door de pilote Paula Kister uit Boeblingen, die bij den val om het leven kwam. Volgens verklaringen van landarbeiders wei gerde de motor plotseling, waarna de pilote trachtte in een glijvlucht te landen. Naar het schijnt is de machine eerst ln de boomen blij ven hangen en daarna neergestort. De pilote waa in het verpletterde toestel beklemd. Het communisme onder Amerika's schooljeugd. De senaatscommissie welke een onderzoek heeft in te stellen naar de communistische propaganda in de Vereenigde Staten, is, vol gens een bericht in de bladen, met haar ver- hooren begonnen. Vertegenwoordigers van de schoolautoritei- ten verklaarden, dat slechts in drie van de 810 scholen te New-York een vrij groot aantal kinderen onder communistischen invloed stond. Ze weigerden deel te nemen aan het voor alle klassen voorgeschreven dagelijksche eerbewijs aan de Amerikaansche vlag. De kin deren worden door een uit de andere kinderen gevormde „politiegroep" in het oog gehouden. Er werden ook eenige pamfletten voorgele zen welke communistische kinderen geschre ven hadden. Een daarvan behelsde het parool: „Weg met de volwassenen!" Eén getuige zeide, dat sommige kinderen een buitengewone kennis van de geschriften van Marx aan den dag legd Verscheidene getuigen meenden, dat de com munistische beweging op de Amerikaansche scholen van Moskou uit geleid werd en dat klaarblijkelijk schrandere koppen en veel geld achter de propaganda stonden. RETRAITES VOOR DAMES. Retraitehuis „Klooster van den H. Geest" Uden. JULI. 2629 Meisjes uit 's Bosch e.a. 29 Juli1 Aug. Gereserveerd. mU 9i\ AUGUSTUS. 25 Meisjes uit Helmond. 58 Meisjes uit Helmond e.a. 812 Ongehuwde dames middenstand. 1215 Meisjes j 16—19 Meisjes. 1922 Ongehuwde dames middenstand. 2225 Meisjes uit 's Bosch e.a. 2529 Dames Onderwijzeressen. 29 Aug.—2 Sept. Voor Vrouwelijke Afge- deerden van Universiteiten, Hoogescholen ed. SEPTEMBER. 25 E. K. Leidsters e.a. 69 Meisjes. 912 Huismoeders. 1215 Leden v. d. Derde Orde v. d. H. Dominic u s 1519 Ongehuwde dames v d. deftigen stand 19—22 Meisjes. 2529 Leerlingen van de R.-K. School voor Maatschappelijk werk te Amsterdam. 29 Sept.3 Oct. Gehuwde dames v. d. def tigen stand. OCTOBER. 47 Meisjes. 710 Gehuwde dames van den midden stand. 11—14 Meisjes. 1417 Gehuwde en ongehuwde dames. 1821 Meisjes. i 2134 Huismoeders van Berlicum e.a. 25snf Meisjes. 31 Oct.3 Nov. Meisjes uit Geldrop en Waalre Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER* Tijdschrift voor R.-K. Ouders en Opvoeders. nummer van 5 Juli. U.: Zomertijd en zomergenot. Commensaal Brieven van een permanente heer op kamers Aug. A. Boudens. Gehoorzaamheid D. R. K. Godsdienst en Opvoeding. Gerhard Krekelberg Het sexueele kind in het gezin. Wat er bij ons binnenkwam 't Overwegen best waard Verschel denheden Uit de Tijdschriften. Tijdschriften- schouw. OO8TBOR0, 16 Juli. Tarwe f 10,50 11.00 chevalier f6,erwten f8,50 bruine boonen fn,haver f6,00. MIDDBLB0R6, 17 juli. Op de graanmarkt was de aanvoer te gering om noteering op te maken. Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter f0,97, eieren f5,25. Aangevoerd door han delaren boter f0,96, eieren f5,00. Part. prijs boter f 10,75, eieren f6,00, poelje f4, eendeieren f6.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3