No. 3642 Vrijdag 18 Jnli 1930 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste BUd, BuitenL Overzicht Binnenland Buitenland. MAMMONMSME. VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND POSTREKENING He. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Ingezonden Mededeellng Gemeenteraad van Sas van (.ml DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING O IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT De socialisten verstaan onder „kapitalisme" nog iets anders dan het gebruik en de ver meerdering van kapitaal. Zij verstaan er onder het stelsel, waardoor aan den arbeider een deel van zijn loon {„meerwaarde" genoemd) wordt onthouden, om het bezit te vergrooten van den eigenaar der productie middelen. O mdeze opvatting nader te verklaren, zou den wij ook het ioonstelsel moeten bespreken. Dit zou te ver voeren. Volstaan wij dus met de opmerking dat de arbeider door zijn looncon- tract zich zooveel mogelijk verzekert van ge regelde inkomsten en geen onmiddellijk aan deel heeft in de winsten, maar ook niet in de verliezen va nde onderneming, 't Is een punt, dat wij later nog wel eens bespreken, omdat h£t hoogst belangrijk is en de denkbeelden hieromtrent zeer uiteenloopen. De socialisten bedoelen dus vooral de wijze van kapitaalgebruik en door „kapitalisme" dui den zij dan misbruiken aan. Om verwarring van begrippen te voorkomen, moeten wij voor die misbruiken liever andere woorden gebruiken. Alleen kunnen wij, op die misbruiken doelend, ook spreken van een „on gezond" of „verderfelijk" kapitalisme. Het kapitalisme in'zich zelf, opgevat zooals uiteengezet is, wij herhalen het, geen kwaad. Het wordt dit eerst, wanneer men er een ver keerd gebruik van maakt. Dit verkeerde gebruik komt thans veelvuldig voor en is wel de hoofdzaak van de sociale wanverhoudingen, waarvan wij nu getuigen zijn. Wij hebben b.v. te maken met het kwaad van de geldzucht of de hebzucht. Geen nieuw ver schijnsel; want het behoort tot de eerste kwa len van het menschdom. Reeds Judas verkocht zijn Meester voor dertig zilverlingen. De geld zucht staat tegenover den godsdienst. Wij lee- ren 't uit 't Evangelie volgens Mattheus 6:24. Daar staat geschreven: „Niemand kan twee heeren dienen; want hij zal of den eenen ha ten en den anderen beminnen, of den eenen aanhangen en den anderen verwaarloozen. Gij kunt God niet dienen en het geld, (of den Mammon). En in de brieven van den H. Paulus staat duidelijk, dat hebzuchtigen niet binnen komen in het Rijk Gods, dat hebzucht behoort tot .de ondeugden, welke onder goede christenen zelfs niet vernoemd mogen worden; dat hebzucht af godendienst is; dat zij, die rijk willen worden, vallen in verzoeking en in den strik en in veel onzinnige en schadelijke begeerten, die de men schen doen verzinken in verderf en ondergang dat de „opziener", de vertegenwoordiger van Christus, geen „vuil-gewinzoeker" mag wezen, en dat wij in den omgang zonder geldgierig heid moeten zijn. Wij kennen uit het Evangelie nog vele an dere uitspraken van dezelfde beteekenis. Zoo b.v. bij Mattheus 19, 23-24: „Voorwaar, Ik zeg u, dat een rijke lastig in het rijk der hemelen zal binnengaan. Wederom zeg ik u: Gemakke lijker is het voor een kameel door het oog eener naald dan voor een rijke in het rijk Gods binnen te gaan". Mattheus 13, 22: (Het zaad „dat tusschen de doornen gezaaid werd, dat is hij, die het woord hoort en de beslommerin- van de wereld en de bedriegerij van den rijk dom verstikt het woord en het wordt zonder vrucht. Lucas 6,24, 25: „Maar wee u, gij rij ken, waiit gij hebt uwen troost weg. Wee u, gij, die nu verzadigd zijt, want honger zult gij lijden". Deze uitspraken zijn zeer duidelijk, Het zal later nog blijken, waarom wij ze zoo uitvoerig hebben aangehaald. Geldzucht of hebzucht staat dus tegenover den godsdienst, is hiermede lijnrecht in strijd. Waar men nu deze kwaal wil aanduiden, moet men liever niet van „kapitalisme" spre ken, omdat „kapitalisme", zooals wij gezien hebben, feitelijk een andere beteekenis heeft. Men kan hier beter spreken van „mammonis- me", afgeleid van het ook in het Evangelie gebruikte Arameesch woord „mammon" dat rijkdom beteekent en op de misbruiken van den rijkdom doelt. v.-: IN DE SCHADUW VAN DE TOWER BRIDGE. Londensche kinderen, die tijdens de warme dagen, die nu weer achter den rug zijn, koelte zoeken bij de rivier. Mammonnisme is de „anbidding van het gouden kalf"; de vereering van het geld; het geheel opgaan, of liever ondergaan, in de zucht naar winst die de ziel aftrekt van het hoogere en doet verzinken in het lagere. Wee den rijken! H. In de FranschItaliaansche betrekkingen is voor het oogenblik een kleine ontspanning ingetreden, doordat de Fransche regeering be sloten heeft, denaanbouw van oorlogsschepen volgens het program van 1930 gedurende het loopende jaar op te schorten, om zoodoende een spoedige hervatting van de wederzijdsche besprekingen mogelijk te maken. Nu is die opschorting van het bouwprogram stellig een Fransche concessie, een concessie waarover de Fransche nationalistische pers maar weinig gesticht is. Immers het Fransche vlootoverwicht berust in hoofdzaak op groot materiaal dat zijn besten tijd gehad heeft en dat met elk jaar dat het langer in de vaart blijft aan waarde verliest, zoodat vertraging in de vervanging de beteekenis der Italiaansche vloot tegenover de Fransche vergroot. De Ita liaansche bladen hebben hun voldoening over het besluit der Fransche regeering dan ook niet verheeld. Het zal dus thans ietwat minder moeite kosten om rond de conferentietafel plaats te nemen. Maar wanneer men zich daar aan heeft aangeschikt beginnen de moeilijk heden eerst voorgoed. Een uitweg, waarmee de Italiaansche expansiezucht bevredigd wordt, en het Fransche nationale prestige ongerept blijft, zal uiterst bezwaarlijk te vinden zijn. Het zestiende congres van de communistische partij der vereenigde sovjetrepublieken heeft Stalin, den secretaris-generaal in zijn dictator schap bevestigd niet alleen, doch hem met nog grooter macht omkleed, door naast de binnenlanasche ook de buitenlandsche politiek in zijn handen te leggen en hem tot voorzitter van den raad van volkscommissarissen te pro- clameeren. De dictatuur van het proletariaat de geschiedenis is vaak bijtend in haar iro nie is tot de meest absolute dictatuur van één persoon verworden. Intusschen juist is het feit, dat men het noodig heeft geoordeeld alle macht in één hand te leggen, ligt het meest sprekende bewijs, hoe zwak het sovjetregiem zich nog gevoelt. De innerlijke positie van het onmetelijke rijk valt niet te controleeren. We weten er slechts van wat de sovjetbladen, die geen keerzijde aan de medaille willen of mo gen zien, vertellen. Tegenover het buitenland wordt stellig de positie van Sovjet-Rusland eer zwakker dan sterker. De radio-propaganda heeft in de Baltische randstaten een scherpe tegenactie ontketend en in Duitschland veel kwaad bloed gezet, zoodat de onderhandelin gen over een verbetering der betrekkingen op den grondslag van het Rapollo-verdrag tot geen resultaat hebben geleid. In Engeland gaan, nu de verwachte handelsvoordeelen van de hervatte officieele betrekkingen uitbleven, aldoor meer stemmen op, om die betrekkingen op te zeggen en ten slotte loopen er ernstige geruchten dat de Fransche ambassadeur in Moskou door een eenvoudigen zaakgelastigde zal worden vervangen. Op buitenlandsch po litiek gebied is er dus voor Stalin, waar hij slechts moeilijkheden op zijn weg vindt, heel wat eer en roem te behalen, alshij tot groote concessies bereid is. Maar of hij er voor te vinden zal zijn door die concessies, de waar de van het communisme in het oog zijner aan hangers te verzwakken? Eens zullen de oogen der meest verblinden opengaan. Maar een persoonlijkheid als Stalin zal dat oogenblik met ijzeren vuist trachten tegen te houden zoolang lot niet hij van de reactie het slacht offer wordt. Korte Berichten. De opbrengst der Rijksmiddelen was in Juni ongeveer even groot als in Juni 1929 en een half millioen gulden lager dan de raming. Een Turksche moordpartij. Na de Koerdische opstandelingen ten Noor den vafti het Van-meer vernietigd te hebben, begonnen Turksche troepen op groote schaal en repressieve beweging. Verscheidene dorpen, wier inwoners zich bij <te rebelien hadden aangesloten, zijn geheel vernield. Gemeld wordt, dat er meer dan 3000 lijken van Koerden zijn gevonden langs de Silauval- lei. De Turksche verliezen zijn niet zoo groot, dank zij de welgeslaagde actie der luchtmacht, ofschoon er eenige vliegtuigen verloren zijn ge gaan. Zitting van Maandag 14 Juli 1930 des na middags 7 uur. Voorzitter: Burgemeester L. W. G Hoefna gels. Mede aanwezig: de wethouders A. A. Mar- quinie en P. A. Neeteson en de leden J. J. de Leux, Ch. C. A. de Mul, A. Stouthamer en P. J. P. IJsebaert als mede de secretaris. Afwezig wegens uitstedigheid het lid V. Ver- schaffel. Na opening der vergadering door den voor zitter leest de secretaris de notulen der vorige raadszitting, gehouden op Donderdag, 26 Juni 1930. De Raad keurt deze ongewijzigd goed. Vervolgens stelt de voorzitter de behandeling der agenda aan de orde. I Mcdedeeling ingekomen stukken. De secretaris deelt mede, dat zijn ingeko men: a. Missive van Ged. Staten, houdende goed keuring van het Raadsbesluit van 15 Mei 1930 inzake verlaging electriciteitstarief. Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. verzoekschrift van het Wit-Gele Kruis te Sas van Gent, luidend als volgt: Ondergeteekende, P. van Hecke, voorzitter en A. Aarsen, secretaresse der Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" te Sas van Gent, hebben de eer, zich tot uwen Raad te wenden met het verzoek, in principe te willen besluiten tot 't verleenen van een jaarlijksche subsidie van f 1 per schoolgaand kind der geheele gemeente vanaf het jaar 1931 voor een plaatselijk school artseninstituut m.a.w. het onderzoeken van schoolkinderen door een arts. De voorzitter merkt naar aanleiding van dit verzoekschrift op, dat op 1 Juni 1928 van Ged. Staten een schrijven werd ontvangen, waarin werd gevraagd, dat de Raad zich in be ginsel zou uitspreken over de wenscheRjkheid van een schoolarteseninstituut. Verzocht werd overleg te plegen met de besturen der bijzon dere scholen. Een en ander is destijds ge schied, zegt spr. Wij achten echter op dit oo genblik den tijd nog niet rijp om het verzoek schrift te behandelen, zulks in verband met het feit, dat de correspondentie over deze kwes tie met Ged. Staten nog niet is gesloten. Daar om stellen B. en W. danook voor het verzoek schrift voor kennisgeving aan te nemen. De heer de Leux vindt het spijtig dat zulks

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1