Aflrerteeren loei Moppen Ouderwijs. Jtandelsberichlen Landb en V Burgert. Standen Fietstochten PDR0L Loop der bevolking Gemengd JTteuws. Marktberichten (9) Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. bliek toonde door flink applaus dat het de ge geven nummers ten zeerste wist te appre- cieeren. Voor leidster en leden was het een geslaagde middag. (Midd. Crt.) CADZAND. Werkloosheidsbesluit. Deze gemeente is toe getreden tot de regeling, vervat in het Werk loosheidsbesluit 1917. Bij het Zaterdag jl. gehouden examen van wege de Fed. van Ned. Steno Leeraren, slaag aden voor machineschrijven met aanteekening 40 woorden per minuut (systeem J. M. Folmer) o.m. de heeren C. Visser, van Zaamlag eh J. van Drongelen, van Axel. Voor diploma A Steno o.m. de heeren J. van Drongelen en P. J. Olijslager, beiden van Axel, C. Visser, van Zaamslag. Eindexamen R.H.B.S. te Oostly-irg. Geslaagd voor 't eindexamen afd. A. mej. M. J. v. d. Ameele te St. Anna ter Muiden, R. van Leeuwe te IJzendijke, mej. A. Looze te Bres- kens, A. Luteijn te Sluis, D. de Ridder en mej. S. E. Risseeuw, beiden te Oostburg. Te 's-Gravenhage slaagden voor het eind examen academie voor Beeldende Kunsten (afd. Middelbaar Technische school voor bouw kunde) o.m. de heeren W. Gilijamse van Axel en I. A. Littoij van Ter Neuzen. Spoorweg GentTer Neuzen. Nu de Belg. Senaat, alvorens met reces te gaan, evenals de Kamer, de wet betreffende de over neming van den spoorweg GentTer Neuzen heeft goedgekeurd, zal naar de Brusselsche correspondent der N. R. Crt. meldt, met in gang van 15 Juli met de terugbetaling van de 3 pCt. obligaties van de Société du Chemin de Fer Gand—Ter Neuzen een begin worden gemaakt. Wat elke maand te doen geeft. (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder.) Nadruk verboden. (2e helft Juli) De tijd om andijvie te planten is daar. Als ae vroege erwten afgeplukt en dood zijn, kun nen ze, evenals de rijzen, waaraan ze gegroeid zijn, worden opgeruimd; dit land kan nu met andijvie beplant worden. Daartoe spit men 't eerst een steek om, want andijvie groeit het best op goeden lossen grond. Is de grond ge lijk geharkt, dan zette men daarop de sterk ste planten uit het zaaibed, waardoor dit te vens wat gedund wordt. Als de planten wat lang zijn, dan wordt er wat afgesneden: ook de wortels behooren wat ingekort te worden. Na planting bij droog weer worden de plan ten wat begoten, ze gaan dan eerder aan den groei. Bij veel regen schoffele men den grond tusschen de planten wat los. Nu we midden in den zomer zijn, en 't zeer warm kan wezen, (we hebben 't in Juni al gevoeld) behoeven voor de meloenen de ramen des nachts niet meer dichtgelegd te worden; het is beter nu de ramen hoog op lucht te laten staan. Ook moeten ze nu goed begoten worden en er dient aan gedacht te worden, de vruchten op een stukje glas te leggen en af en toe eens om te draaien, want door het lange liggen op de vochtige aarde kunnen ze aansteken of rotte plekken krijgen. De komkommers zullen thans ook goed groeien zonder glas: deze moeten ook rijkelijk begoten worden. Bij komkommers dient men nog op het volgende te letten: in Augustus vertoonen ze door de dampen, die dan beginnen te komen, spoedig zwarte stippen Dit kan worden voorkomen, door bijtijds de ramen er weer op te leggen. Gedurende den zomer zal het noodig zijn vele planten te begieten. Steeds moet men hiervoor dunne (slappe) gier gebruiken, 't Zij van natuur of kunstmest, of wel van roet. Hiermee begiert men de planten zoo, dat er geen stoffen van de genoemde mestsoorten boven op de planten of op den pot blijven liggen, doch alles goed in de aarde kan trekken. Verder moet men zorgen, dat de planten vooral niet droog zijn, wanneer ze begierd worden; het beste is dit tegen den avond te doen, althans niet midden op den dag of in de heete zon.: dit is te bran derig. Om een frissche groene kleur te ver krijgen of te behouden, is een weinig roet zeer aan te bevelen. Voor Azalea's b.v. Is dit uit stekend. 't Plukken van frambozen doe men als ze goed rijp zijn, voorzichtig, niet kwetsen Dagelijks of om den anderen dag worden de vruchten, die rijp 2ijn geplukt; men zie dan tevens goed toe of er zich ook wormpjes in be vinden, die men dan kan verwijderen. Wor den ze dtis rein geplukt dan behoeven ze voor 't gebruik niet gewasschen te worden, want hierdoor verliezen ze veel van hun geurigen prpgolr Morellen, die rijp zijn, als ze een donker- roode kleur hebben, worden met een schaartje afgeknipt. Men kan de vruchten, evenals de bessen, tegen de vogels beschermen door er net over te hangen. De bessenstruiken worden ook in den zomer wel gesnoeid. Als de loten nl. nu wat worden ingekort, kan de zon de bessen des te beter beschijnen, wat de vruchten ten goede zal komen. Als de zwarte aalbessen be ginnen te rijpen, denk dan ook om de vogels want ze houden ook van deze vruchten zeer veel. Zwarte aalbessen moesten meer geteeld worden: vermengd met roode en witte bessen geven ze een aromatisch gerecht, terwijl ze, tot gelei bereid, een uitstekend middel zijn o.a. tegen verkoudheid. In den bloemenhof: de Primula veris, die tot de vaste planten be hoort en zonder eenige bedekking in den win ter overblijft, kan men thans of in Augustus scheuren. Ook kan men ze nu zaaien. Straks, als de plantjes er groot genoeg voor zijn, moet men ze verspenen; bij een goede behandeling zullen ze clan reeds het volgende voorjaar bloei en. Zijn de plantjes klein of zwak gebleven, dan is het goed, om ze den eersten winter on der glas te houden en tegen vorst te bedekken. Een perk Odier of Fransche Geraniums vol doet altijd goed, men heeft er prachtige soor ten van. In den winter behoeft men ze alleen maar vorstvrij te houden. Bij eenige warmte in den bak zal er spoedig luis in deze planten komen. Om dezen tijd zullen de Odier het bloeien al eenigszins op gaan geven, hier is nog wel wat aan te doen. Het komt hoofdza kelijk, omdat de planten door de potten, en te wild gaan groeien. Ze moeten dan nu van het park afgenomen worden, de wortels, die door den pot zijn gegroeid, worden afgesneden, de planten wat aangebonden, en daarna weer op het park geplaatst w<*den. Daarna begiete men ze goed, wijl ze anders veel gele bladeren zullen maken. Vervolgens elke week de potten omdraaien, opdat ze niet weer vastgroeien. Op deze wijze kan men er langer genot van hebben. Vruchtenrecepten: „Gauw en lek ker" bereidt men van een cake, aardbeiensaus en room. De cake snijdt men in de lengte door in drie lagen. Elke laag wordt bestreken met de saus, vervolgens doet men de drie lagen weer op elkaar, strijkt de cake overal in de ronde glad en bestrooit de cake met wit poe dersuiker. Het gerecht wordt afzonderlijk op gediend met vanilevla of room er bij. De aard beiensaus maakt men aldus: 3 lepels boter, 12 eetlepels suiker, een theelepel vanillepoeder of de inhoud van een half stokje vanille (uitge schrapt), 2 geklutste eiwitten, 4 wijnglazen vol gekneusde aardbeien. Dit zijn de ingredi ënten. De boter wordt verwarmd en met de suiker witgeslagen, daarna roert men er de twee geklutste eiwitten en het vanillepoeder door voorts de gekneusde aardbeien. Deze aard beiensaus kan lauw of koud, naar verkiezing, worden gebruikt, en bij verschillende gerech ten worden toegepast! TER NEUZEN. (Nadruk verboden). Huwelijks-aangiften. 11 Juli Gerardus Mun- nik, 22 jaar jm en Paulina van de Vrede, 22 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 9 Juli. Daniel Ma- rinus Ollebek, 24 jaar jm en Jacoba Anthonia de Feijter, 24 jaar jd. 10. Levinus Cornells Ha melink, 24 jaar jm en Mathilda Celina Galle, 23 jaar jd. Geboorten. 5 Juli. Adriana Elizabeth, d. van Martinus van de Wege en Helena Sara Diele- man. 12. Tilly Joseph, zoon van Petrus Ludovi- cus van Leemput en Isabella Nathalia Cappen- dijk. Overlijden. 5 Juli.. Thorleif Jensen, 22 jaar, wonennde te Oslo (Noorwegen). HENGSTDHK. Geboorten. 7 Juni. Theodoor Alphons, z van F. van Bellen en E. Mannaert. Leonardus Gijs- bertus, zoon van D. J Hermans en L. C Muller. 29. Petrus Paulus Jacobus, zoon van A. D H. Verschueren en M. Ph. Hermans. OVERSLAG. Geboorten. 4 Juni. Janna, d. van Livinus de Feijter en Christina van Hermon. ZUIDDORPE. Huewelijks-aangiften. 10 Mei. Oscar Thomas 24 j. jm. en Irena Maria Prudentia Thiron 22 jaar jd. 30 Mei. Aloijsius Henricus de Bock, 24 jaar jm. en Emerentia Maria de Caluwé 22 j. jd. Huewelijks-voltrekkingen. 4 Juni. Oscar Tho mas, 24 jaar jm. en Irena Maria Prudentia Thiron 22 jaar jd. 18. Aloijsius Henricus de Bock, 24 jaar jm. en Emerentia Maria de Calu wé 22 Jaar jd. Geboorten. 12 Mei. Ivonne Camila Maria, d. van Camlllus Ludovicus van Hoecke en Floren- tina Rijckaert. Overlijden. Johannes Antonius Lyppens, 60 jaar, echtg. van Helena Hubertina Otten. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 5 Juni. Jan Hamelink, 22 jaar jm en Helena Dieleman, 23 jaar jd. Izaak Jan Kolijn, 21 jaar jm en Helena den Hamer 22 jaar jd. 6. Jan van Tatenhove 31 j. jm en Maria Sara van Doorn 27 jaar jd. 12. Adriaan Jan de Visser, 26 jaar jm. en Cornelia Anna Bareman, 25 jaar jd. 19. Dominicus de Feijter (van Axel) 25 jaar jm en Tanneke Catharina Cornelissen, 22 j. jd. 26. Christiaan Kempe, 25 jaar jm en Anna Bakker 22 j. jd. Huwelijksvoltrekkingen. 4 Juni. Johannes Jacobus Riemens (van Hoek) 26 jaar jm. en Suzanna Zegers, 21 jaar jd. 5. Karei de Koeijer 27 jaar jm. en Janna de Feijter (van St. Jan steen), 27 jaar jd. 19. Jan van Tatenhove, 31 jaar jm en Maria Sara van Doorn, 27 jaar jd. Jan Hamelink, 22 jaar, jm. en Helena Dieleman 23 jaar jd. Izaak Jan Kolijn, 21 jaar jm. en Helena den Hamer, 22 jaar jd. 26. Adriaan Jan de Visser, 26 jaar jm. en Cornelia Anna Bare man 25 jaar jd. Geboorten. 8 Juni. Francois, z van Jacobus Verpoorte en Geertruij Pieternella de Ruijter. 14. Christiaan, z van Adriaan van Cadsand en Johanna Suzanna v. d. Hoofdt. 20. Hermanus Marinus, z van Edial Jacobus Verpoorte en Neeltje Adriana Scheele. 27. Cornelia Jolina, d van Cornelis Antonie Hoogstraate en Clara de Visser. Overlijden. 5 Juni. Pieter de Jonge, 85 jaar, weduwn. van Jacomina Roose. 6. Jacomina Hamelink, 81 jaar wed. van David Bareman. 18. Willem Riemens (van Axel) 13 jaar, zoon van Willem en Maria Janna Boeije (overl.) Jan den Engelsman (van Axel) 12 jaar, zoon van Gelein en Geertruij Wolfert. 26. Pieter Wil- lemsen, 79 jaar, weduwn. van Tanneke den Hamer. laaesGDien Meledeellna Doos 30 60, Tube 80 ct. Het Doorzitten bij Wielrijden, een door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men met TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. P en M. Jonkman, zonder a.b. Tholens- straat 35 van Duitschland (ambtshalve). A. Meeusen, dienstbode, Kersstraat 9 van Sas van Gent. M. de la Ruelle, dienstbode, Grenulaan 35 van Sas van Gent. M. L Maas, dienstbode, Markt 6 van Stop peldijk. W. Niemeier, metselaar, O 196! (Sluiskil) van Dusseldorp. P. Hafeneger, metselaar, O 196j (Sluiskil) van Dusseldorp. W. Hendriks, monteur, Jozinastraat 14, van Beek (L.) F. M. Gruisen, kantoorbediende, Jozinastraat 14 van Sittard. C. Otte, zonder, P 88a, van Borssele. K. Patzelt, fabrieksarbeider, O 193d (Sluiskil) van Geleen. Ch. R. Lauret geb. v Waes, zonder, a b. Nieuwstraat 5, van Hoofdplaat. Vertrokken: J. C Geelhoedt, zonder, Mart. Eijkestraat 25 naar Vlaardingen. P Kaan, koopman, van Steenbergenlaan 13, naar 's-Gravenhage. J. G. Volman, timmerman, Tholensstraat 115 naar Zutphen. L. W. Hamelink, timmerman, Tholensstraat 52 naar Zaamslag. C. I. Bliek, zonder Roeiersgang 4, naar Sas van Gent. D. M de Bruin, smid, Noordstraat 74, naar Middelburg. A. C. Pijpelink, dienstbode, P 53, naar Rotter dam. E. C M Geers, zonder Donze-Visserstraat 45 naar Roosendaal. J. J de Jonge geb. Beukelaar, zonder, a.b. van Steenbergenlaan 46, naar Bergenop-Zoom. Brutale overval te Zaandam. Te Zaandam is in den nacht van Zaterdag op Zondag in de nabijheid van de Hembrug een brutale overval gepleegd. De 19-jarige Frans W„ die als boerenarbeider in den IJpolder werkzaam is, had te Zaandam kennis gemaakt met zekeren Doorgeest met wien hij eenige café's bezocht. Later op den avond voegde zich een vriend van D., zekere Kelder, bij hen. Nadat het drietal na het slui ten van de café's afscheid van elkaar had ge nomen, begaf Frans W. zich op weg naar den polder. Op zijn weg daarheen bemerkte hij op de Pieter Ghijsenlaan plotseling, dat hij door een der nieuwe vrienden achtervolgd werd; nog voor hij zich hier van rekenschap kon ge ven had D zich op hem geworpen en gebood hem onder bedreiging met een browning zijn geld af te geven. Een oogenblik dreigde hun plan, door de komst van een wielrijder, in duigen te vallen, doch een der wielrijders maakte zich tegenover den onbekend gebleven wielrijder als recher cheur bekend en zeide W. wegens een vermeen den diefstal te moeten arresteeren. De wiel rijder vervolgde hierop zijn weg, waarna het tweetal hun roofoverval kon ten uitvoer bren gen. Na den jongeman van zijn zakgeld te heb ben beroofd, lieten zij hun slachtoffer gaan, doch niet zonder hem op het hart te drukken morgen met meer geld terug te komen, anders zou hij met hun browning kennis maken. De aangevallene is langs de Hembrug om naar Zaandam teruggekeerd waar hij de poli tie mededeeling van de aanranding deed. Het is de politie gelukt nog dienzelfden nacht de,daders aan te houden. Evenals het slachtoffer zijn het nog jonge mannen. Een van hen, de gehuwde K. heeft bekend den over val in samenwerking met D. gepleegd te heb ben. Beiden worden ter beschikking van de justitie gesteld. Het bierverbruik in Duitschland. Het bierverbruik in Duitschland is in het af geloopen kalenderjaar tegenover het vooraf gaande jaar met 5.7 pCt. gestegen. Berekend per hoofd bedroeg het gebruik over het jaar 1929 90 liter tegenover 85,7 liter in het jaar er voor. Ten gevolge van deze stijging in het ver bruik namen ook de inkomsten van het rijk aan belasting op het bierverbruik toe; zij maak ten een bedrag uit van 416 millioen mark. wat per hoofd 6,5 mark beteekent. Drama De huurders van een huis in de Augusta- strasse zagen Zaterdag namiddag van de veran da der tweede verdieping uit in de keuken van de benedenwoning een levenlooze gedaante liggen. Met behulp van een zekeren Dietrich werd de woning geopend. In de keuken op den grond lag de eigenares van de woning, mevrouw Boehm, en haar ze venjarig dochtertje. Op een stoel lag een met bloed -bevlekte bijl. Het kind was dood, de moeder gaf nog eeni ge teekenen van leven. M envermoedt, dat de moeder haar kind heeft doodgeslagen en daarna zelf een poging tot zelfmoord gedaan heeft. Parfum in plaats van fooien In een der drukste winkelstraten van Berlijn bevindt zich een onaanzienlijk restaurant. Wie daar als onbekende toevallig binnentreedt, is getuige van een vreemd tooneel. Bij het binnentreden van het lokaal begroe ten de stamgasten beide vrouwelijke kellners met een handkus en bestellen een diner voor f 0,84. Men krijgt daarvoor een heerlijken „Bortschseh" en andere speciaal Russische ge rechten. Hier komen n.l. Russische emigranten, voor het grootste gedeelte personen, die in hun vaderland een leidende positie bekleed hebben en die thans als chauffeurs, pakjesdrager, por tiers en filmfiguranten hun brood verdienen. In dit lokaal vinden zij den weerglans van het vaderland. Het behoort aan beide vrouwe lijke kellners, die tevens geheel de zaak leiden. De eene dame is gravin Knirscha, de andere vorstin Itomina. Na aftrek van alle onkosten verdient iedere dame f 66 per maand. In hun ne keuken wordt geen boter gespaard en den gasten, die weten wat een goede keuken be teekent, wordt het beste voorgezet. De eigenaressen van het lokaal hadden vroe ger van hare goederen een jaarlijksch inkomen van f 132,000 en een personeel van meer dan 100 man. „Fooien" worden hier niet gegeven; daar echter de aristocratische chauffeurs die het lo kaal geregeld bezoeken, zich niet willen laten kennen, houden zij alle 14 dagen een verga ring en geven de dames een flesch van den besten Parijschen parfum cadeau. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag waren de prijzen als volgt: tarwe f10,50 a 11,00 rogge f 5 a 6,00 wintergerst f o, a f o, zomergerst f o, a f o, haver f6 a 7,00, erwten f7, a 8,00 paardenboonen fo a o, dui- venboonen fo a bruineboonen fa lijnzaad f 16 a 14, groen vlas f 2,a 5,---, gebookt vlas f03, a f0,5 gezwingeld vlas f0,35 a 0,40, aardappels f2,75 a 3,00, stroo f 12 a 14, boter f 1,85 a 1,90, eieren f 5 a 5 pp. HULST, 14 Juli. Graanmarkt. Middenprijs per 100 kgr. Tarwe f 10 a 10,50, rogge f 5 a 5,50 wintergerst f6 a 7,00, zomergerst f6 a 6,50, haver f 4,50 a 5, erwten f 7,00 a 8,00.pr. boonen fioa ,11, lijnzaad f akool zaad f 14 a 15,50. Boter per kgr. f o,— a o, eieren per 26 stuks f 1,43. Veemarkt. Aan gevoerd 1 stuks rundvee, verkocht o 58 varkens, verkocht 33. G0B8, 15 Juli. Boter f0,90, eieren f4.50. Aanvoer V.P Z. 17440 stuks, f4,90 per 100 stuks. ROTTERDAM, 14 Juli. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 413 vette runderen, 311 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, 514 schapen en lammeren, 810 varkens. Prijzen voor vette koeien eerste kwaliteit f1,03 a 1,18, tweede f0,91 a 1,02, derde f 0,80 a 0.90 ossen eerste kwaliteit f 0,99 a 1,07 tweede f0,78 a 0,89, derde f0,72 a 0,78; kalveren eerste kwaliteit f1,41 a 1,51, tweede f1,14 a 1,26, derde f1,03 a I13 schapen eerste kwaliteit fo,6i a 0.70, tweede f0,54 a 0,61, derde f0,47 a 0,54; lammeren f0,83 a 0,90; varkens eerste kwaliteit fo,6i a 0,63, tweede f0,59 a 0.61, derde f0,57 a 0,59; export f0,58 a 0,62. Vlas. Aangevoerd uitsluitend schoon van Groningsch 2500 kgr. en van Hollandsch geel 5100 kgr., geen noteering. Aardappelen. Westlandsche schoolmeesters zand, 5 7, idem klei 4-5, Eerstelingen 6 7, Westlandsche Eerstelingen 4-5, idem kleine ronde 34, bravo's 0,50-1,00, Red Star 50-90, Malta (spring) 6-9 alles per KG.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3